Derde Phoenix-caisson kwam bij Ouwerkerk feilloos op haar plaats DE ZAAK-FONTEYN IN EEN NIEUW STADIUM N.V.v.h.GEBR. POLAK VLISSINGEN GROENE KRUIS TE ZIERIKZEE KRIJGT BETER WIJKGEBOUW 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 195; VOORSPEL TOT LAATSTE PHASE Toen was het wachten op de avond, die het weer dag zou maken... Vrijdagmorgen om 11 uur, juist toen de zon voor het eerst door het laag hangende wolkendek brak, lag de derde Phoenlxcnlsson in het stroomgat by Ouwerkerk op haar plaats. Het voorspel tot de laatste phuse van de sluiting van dit aanvankelijk zo onwillige stroomgat telkenmale had men in dc afgelopen zomer met mislukkingen te kampen was toen defi nitief geëindigd. Een voorspel, dat reeds alle kentekenen droeg van de hoogspanning, die er in de avonduren zou heersen. Onophoudelijk koerste een bonte vloot v»n sleepboten, motorvlctten, overslngschepen en onderlosscrs door en rond het stroomgat en per salonboot „Prlnsesseplaat" arriveerde tegen half tien een leger journalisten, radio-reporters, film- en televisie-operateurs en fo tografen, waarvan de laatsten zich zelfs In de meters hoge lichtmasten nestelden Vanzelfsprekend bevonden ook de burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. I. Romeijn, en diens echtgenote zich sinds de vroege morgen op het „opera- tieterreiu" en helden volgden met grote aandacht de loop der voor hun ge meente zo belangrijke gebeurtenissen! Onophoudelijk ook ronkten ooven het stroomgat en omgeving reeds hef- schroefvliegtuigen, met aan boord fo tografen en filmoperateurs, toen de derde caisson in het gat werd geva ren, feilloos gedirigeerd door enkele fluitsignalen en met behulp van knap manoeuvrerende sleepboten. Een re prise van hetgeen sinds Februari vele malen is gebeurd. Tegen tien uur lag de caisson gemeerd aar het Westelijk landhoofd en vijftien minuten later klonk het bevel tot het openen der af sluiters. He zinken was' begonnen. Nóg dreven zware wolkenvelden over Schouwen-Duiveland, nadat he vige regenbuien voor de rest van de dag al weinig goeds hadden voor speld. Tegen kwart voor elf kwam er be weging in de logge kantelbakken. ge laden met stortsteen en om elf uur, ?uist toen dc zon. als een hoopgevend eken, het wolkendek doorbrak, was de derde caisson gezonken. De vierde (sluit)caisson was door de sleepbo ten „in stelling gebracht" en het Itroomgat tot op een zestig meter Schnin aflopend naar het midden, enigszins weggezakt, lag de derde be- breedte teruggevoerd. tonkolos beteugeld als één na laatste sluitstuk in het stroomgat, waardoor men toen nog het verdronken Ouwer kerk kon zien liggen, triest op deze aanvankelijk ook grauwe November dag. die inmiddels echter was veran derd in een stralende dag. want te gen het middaguur waren de wolken weggeveegd en stond een milde zon hoog aan de hemel! ADEMPAUZE Even ebde toen de activiteit weg. Het was alsof ingenieurs en dijkwer kers, alsof allen, die by dit giganti sche karwei betrokken waren, een Advertentie Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje inwrHvenma adempauze hielden om krachten te verzamelen voor de laatste, beslissen de slag, welke in de avonduren zou volgen. Het vliegtuiggeronk verstom de, de „dichtingsvloot" ging groten deels voor anker en het heir van pers mensen vertrok per „Prlnsesseplaat" voor een excursie naar de Schelphoek. Ouwerkerk léék wat eenzaam achter te blyven. maar het gul den zonlicht en de wetenschap, dat het vrijwel zeker diezelfde avond nog. beveiligd zou zijn te gen de reeds te lang heersende erfvijand, wekten welhaast biy- moedige gedachten Tegen half vijf, toen de „Prinsesse- plaat" op weg was naar Anna Jaco- b-, om een aantal Kamerleden en we derom vele journalisten af te halen. |IIII!!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIII!IIUII| Voorbeeld I Bij het manoeuvreren met de derde caisson bij Ouwerkerk maakte een der arbeiders een 1 lelijke smak De man tuimelde y= van de caisson in het water; een val van ongeveer zes meter' E Gelukkig kon hij onmiddellijk door de inzittenden van een dei boten opgepikt worden, i Het slachtoffer ontdeed zich van zyn laarzen, goot het watei er uit, trok ze aan en wijdde zich weer aan zijn taak Een typerender voorbeeld van de geestkracht onder onze dijk- hrestellers, die grotendeels „naamloos" zullen blijven, is moeilijk denkbaar! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiH^ werden de voorbereidingen tot de de finitieve sluiting weer intensiever. Van Zljpe was de reserve-' ais- son vertrokken, gesleept door een vijf tal sleepboten, met de „Thames" aan de kop, die de betonkolos als een ge vangen reuzenmonster naar Ouwer kerk voerden. Ouwerkerk. dat aan de einder schuil ging achter de nu byna herstelde dijk, goed zichtbaar in het licht van een wonderlijk mooie zonsondergang en waar reeds weer een natrium lamp bleek opglansde tegen de goudgekar telde wolken. Ouwerkerk wachtte op de avond, die het ook voor doze gemeente weer voor goed dag zon kunnen maken. I -r-in -jlz Medische commissie kon geen asthma ontdekken. Woensdag 11 Novemtjer a.s., des mid dags om 2 uur. zal het Haagse ge rechtshof de behandeling voortzetten van het nn reeds vier-en-een-half jaar slepende proces tegen de 54-jarige ex- sergeant-konstahel van de koninklijke marine A. H. F. FonteUn uit Amster dam, die in 1935 te Den Helder we gens hronohiale asthma als ongeschikt voor de dienst werd ontslagen en se dertdien met taaie volharding tegen dit zijns inziens onrechtmatige ontslag geopponeerd heeft Fonteljn, die er steeds van over tuigd is geweest, dat hij nimmer isthma heeft gehad.' probeerde jaren lang tevergeefs bij allerlei militaire en overheidsinstanties rechtsherstel ,te VAN TOT Zeeland Is niet alleen bekend door zijn strijd tegen het water, zoals dat dit jaar door alle rampspoed weer eens nadrukkelijk werd onderstreept Bui Ion. en binnenland laten zich ntt- meiyk de Zeeuwse oesters gaarne smaken. Wie Zeeland zegt, denkt on- middeiijk nan deze heerlijke lekker nij. Daarom is het goed gezien dat evenals vorig jaar op de 24ste salon van voedingsmiddelen en huishoude lijke artikelen in Brussel in de „Eeuw. feestpaleizen", een stand werd inge richt voor de propaganda voor de Zeeuwse oesters. Het succes was groot vorig jaar en ook ditmaal zal men ze ker willen profiteren van de geredu ceerde prjjs, waarvoor de oesters op de tentoonstelling worden aangebo den. IN NOORDWELLE. Uit Renesse komt liet berichtdat men verwacht, dat de provinciale VLEUGJE DROEFENIS.... Vrijdag, toen allen in Zeeland, ja in Nederland, met vreugdige span ning in het hart de werkzaamheden by 'Ouwerkerk volgden vreugdige spanning, omdat men welhaast on voorwaardelijk bouwde op de djjlc- hersteïlers heerste er onder vele Middelburgers een weinig droefenis... Die droefenis was gereserveerd voor een bepaald vakje, het Middelburgse vak ie, in het Zeeuwse hart. omdat de rest vanzelfsprekend gevuld toas met „Ouwerkerk"! De oorzaak van dat vleugje droefe nis was te vinden op de Lange Jan. waar voor het eerst sinds vele jaren weer de driekleur prijkte. Ter ere van Middelburgs bevrijding, zes Novem ber. Droefenis om de driekleur f Neenatuurlijk niet om de drie kltnif, maar wel om het feit. dat men de vlag misschien uit ongewoonte? 1 juist nu, nadat het dundoek in -zo lang niet op de Lange Jan had ge wapperd,... ondersteboven had uiige- atolten! Daarom was er een weinig droefe nis in het Middelburgse vakje van de Zeeuwse harten in Zeelands hoofd stad Gelukkig werd het euvel spoedig verholpen! straatweg RenesseNoordwelle wel dra geheel zal zijn drooggevallen. Over een gedeelte van ongeveer 150 meter staat nu nog enige centimeters water. Men is reeds druk doende met het schoonmaken van het drooggeval len wegdek. De schade blijkt nogal mee te vallen, al is dan op verschillen de plaatsen het wegdek enigszins ver zakt. De vrees bestaat, dat de weg zo dra het zware verkeer er weer over gaat, toch opnieuw bestraat moet worden. Met Inachtneming van de no dige voorzichtigheid kan men met vrachtauto's Noordwelle bereiken. Het fietspad naast de weg is volkomen on bruikbaar. In de loop van deze week zijn de eerste bewoners naar Noord welle terug gekeerd. HET NATIONALE PARK Te weinig bekend Is nog in het ge hele land het prachtige nationale park „De Hoge Veluwe". Juist voor de Zeeuwen, die eens van de waterkant naar het bos willen, biedt dit natio nale bezit, dat men in zijn opzet met het Krugerpark in Zuid-Afrika kan vergelijken, unieke mogelijkheden. Over dit park en zijn natuur, kunst en cultuur, fauna en flora komt de bekende schrijver en houtvester A. B. Wigman, die zelf op „De Hoge Velu we" werkt, praten. Een uitnemend initiatief van het Nutsdepartement Tholen Op Woensdag 18 November wordt deze avond gehouden in „Het Hof van Holland". Wigman beschikt over goede lichtbeelden en foto's. IN EEN REGEL. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. vindt in Oostkapelle plaats op Dins dag en Woensdag 10 en 11 Novem ber a.s. in het Verenigingsgebouw. In October werdén ln de gemeente Poortvliet 63 huisslachtvergunningen uitgereikt De wachtmeester der Rijkspolitie te Poortvliet, de heer P. Groenendijk, werd in dezelfde functie aangesteld te Ouderkerk aan de IJssel. Over zijn opvolger is nog niets bekend. De jaarlijkse grote paarden- en vee markt te Hulst zal gehouden worden op Maandag 16 November a.& De ambtenaar ter secretarie van de gemeente Cadzand de heer F. P Ver sprille werd benoemd tot ambtenaar ter secretarie in Schoondjjke. krijgen- Tenslotte ging hij er in 1949 toe over een pamflet te verspreiden, waarin hij de drie artsen, 'die hem in 1935 hadden afgekeurd, openlijk be schuldigde van valsheid in geschrifte Hij bereikte daarmede, zoals zijn op zet was geweest, dat hij zelf wegens smaadschrift werd vervolgd. Zowe! voor de Amsterdamse rechtbank het Amsterdams gerechtshof, als 't Haag se gerechtshof, waarnaar de zaak door de Hoge Raad werd teruggewezen, drong Fonteljn aan on het gelasten van een nieuw gerechtelijk medisch on derzoek. aanvankelijk echter tever geefs. Hij werd telkens veroordeeld Tot de Hoge Raad precies een jaar geleden de zaak voor de tweede maal terugwees naar het Haagse hof met de opdracht Fonteijn toe te laten te bewijzen, dat wat bij beweert waar is en dat hij dit proces tegen zich zelf in het algemeen belang heeft uitge lokt Zo belandde de zaak opnieuw bij de instructie voor een verder voor onderzoek. Het is tenslotte de Am sterdamse rechter-commissaris, mr H Winkel, geweest die een van Fon- teijns voornaamste wensen heeft in gewilligd: hij is dit jaar door een spe ciaal benoemde medische commissie, bestaande uit een hoogleraar en twee dokters, aan een uitgebreid lichame lijk onderzoek onderworpen. In het rapport van deze commissie staat, ..dat dit onderzoek geen enkele aanwijsbaar punt heeft opgeleverd, waardoor het aannemelijk is, dat verdachte in 1935 terecht volgens het keuringsbesluit zou zijn ongeschikt verklaard; dat er geen enkel aanwijsbaar punt is ge vonden voor het bestaan, of in 1935 bestaan hebben, van bronchiale asth ma en dat verdachte in geen geval be hoort tot de groep van chronische asthmalijders met allergische ver schijnselen". Examens De heer P. M, den Engelsman te Tholen slaagde te Utrecht in de Rijkshoefsmidsschool voor het exa men „Rjjksgediplomeerd Hoefsmid". piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De vlaggen uit j Vandaag zullen van alle Rijks- |1 gebouwen en van de spoorweg- statiobs de vlaggen wapperen., n omdat het laatste dijkgat is m dichtgegaan. Dit is inderdaad een dag om de vlag uit te ste- m ken. Wij wekken dan ook allen op dit goede voorbeeld te vol s gen. In Zeeland dient vandaag alk huls met een vlag gesierd te zijn nu een taaie strijd tegen 1 het machtige water met succes is bekroond! iiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiw Voorrangswegen in Zeeuwsch-Vlaanderen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aantal wegen in Zeeuwsch Vlaanderen aangewezen als voor rangswegen, waar het doorgaande verkeer dus voorrang heeft. Deze wegen zijn: de weg Buiten- lust-Groede-Nieuwvliet-Poties-Sluis, de provinciale weg Schoondijke- de ^prov weg Schocndyke-IJzenayke weg Terneuzen-Axel, de weg St. An- napolder-Ter Hole. In het besluit van gedeputeerden wordt aangegeven, op welk punt van de weg de voorrang begint en in hoeverre de voorrang geldt of niet geldt voor bebouwde kommen Dit zal met borden worden aangegeven. Classis Delft hein! Ned. Rerv gemeente Vlissingen Reeds 11.000. gestort Ds A. de Voogd uit Delft (vroeger predikant te Vlissingen) heeft een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerkvoogden te Vlissingen. Hi kwam namens de classis Delft, wan: een actie is gevoerd voor hulp aar de door de watersnood geteisterd- Ned. Herv. gemeente te Vlissingen er hij overhandigde een bedrag var 11.000 gulden, terwijl hy de toezeg .ging deed, dat men nog voortgaai met de Inzameling en de 15.000 hoopt te bereiken. In de Jacobslcerk is thans een ver warmings'nstallatie in uitvoering di< tussen 18.000 en 20.000 zal kok ten, een bedrag, dat laag gehoudei kon worden, omdat tientallen vrij willigers meehelpen. Wanneer men weet, dat de schade-uitkering voor dit onderdeel slechts 2000 zal be lopen, dan is het wel duideigk hoe betekenisvol de gift van- de classis Delft is. Financiële positie waterschapsambtenaren Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het Koninklijk Besluit van 4 Augustus j.l tot verbetering der fi nanciële positie van het burgerlijk Rijkspersoneel van toepassing ver klaard op de wedden van de polder en waterschapsambtenaren in Zeeland, wier bezoldiging ingevolge het Regle ment voor de Polder- en Waterschaps ambtenaren 1931 door gedeputeerden wordt vastgesteld. Advertentie Bezwaren tegen Oosthaven te Breskens. Dwars door Breskens loopt de be tonnen hoofdweg, waarover jaarlijks honderd duizenden personen hun weg vinden van en naar de veerhaven Hoe lang nog? Wanneer de plannen voor de aan leg van de Oosthaven te Breskens worden uitgevoerd en er komt een weg daarheen, buiten het dorp om, dan zal deze drukte door de Dorps straat tot het verleden behoren. De vele passanten zullen niet meer langs de winkels komen en zij zullen ook geen aanleiding meer hebben iets in die wnikels te kopen. De ge volgen zijn duidelijk: de midden stand in het gehele dorp zal achter uit gaan. Het is daarom begrijpelijk, dat de Breskerisé middenstand alles In het «erk stelt om de uitvoering van het plan Oosthaven l.e voorkomen. Het houden van protestvergaderingen acht men wel nuttig, maar men meent toch, dat zulke vergaderingen te weinig effect hebben en dat daar mede zelden iets positiefs wordt be reikt. Er móét en er zal iets con creets gedaan moeten worden. Donderdagavond is een comité in het leven geroepen, dat een andere weg wil bewandelen. Het heeft be paalde plannen ontworpen en het zal nu een deskundige verzoeken de uit voerbaarheid van deze plannen na te gaan en indien het rapport van deze deskundige positief is, zal men zich tot de bevoegde autoriteiten wenden met een concreet voorstel voor het behoud van de haven op de plek, waar deze zich thans bevindt. Op die manier hoopt men het dreigende gevaar voor de midden stand te kunnen afwenden. Men ver wacht een bevredigende oplossing te kunnen vinden. St. Annaland verwelkomt nieuwe burgemeester Ontvangst-oomité samen gesteld Donderdagavond werd in het nieu we gemeentehuis te Sint Annaland het comité samengesteld, dat de nieuwe burgemeester, de heer J. v. d. Bos, waardig zal ontvangen by zijn installatie op Woensdag 18 November ber a.s. In het comité hebben zitting: ds. D. J. van Dijk, Ned. Herv. Predi kant, voorzitter, notaris Abr. J. Bie- rens, secretaris-penningmeester, Chr. Kalle, hoofd van do School met de Bijbel. De overige leden van genoemd comité zijn: Corns. J. J. Kooijman, namens de Z.L.M., H. R. M. J. van Es, namens de ambtenaren. Chr. J. C. Boot. hoofd O.L. school eri de heren D. Ha ge en Johs. Elenbaas. namens de beide kerken van de Gereformeer- de Gemeente (respectievelijk Noorde- lijke. en Westeiyke Achterweg). Het programma voor de ontvangst luidt als volgt: Begroeting aan de grens van de gemeente, ontvangst op het schoolplein door hef; comité, rond rit door de gemeente, installatie op het gemeentehuis, des middags trac- tatie van de schoolkinderen. Collecten De collecte voor het Protestants Interkerkeiyke Thuisfront heeft te Grypskerke 270.30 opgebracht. De opbrengst va*i de collecte voor het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk te Tholen bedroeg in de maand October 138,85. De collecte voor het studiefonds van de Gereformeerde Bond bracht 101.97 op. De te Stavenisse in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor „Kin- derzorg" bracht 200,- op. De oogst- collecte heeft in totaal i.061,26 op gebracht. en wel 611,13 voor de Kerkvoogdy en 450,13 voor de Dia- iconie. (Advertentie) HJEJ ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. VELE MOGELIJKHEDEN Mede dank zij gift uit Zwitserland Dondordagavond had de algemene vergadering van het Groene Kruis plaats in het Huis van Nassau te Zierikzee onder voorzitterschap van notaris J. J. van den Ende. Deze merkte in zMn openingswoord op, dat dit de vierde jaarvergadering was, welke eerder wegens de ramp uitge steld had moeten worden. Hy deelde mede. dat Ge Jaarverslagen 1952 ln de volgende vergadering ln het voorjaar 1954 tegelijk met die over 1958 aan de orde zullen komen. Spreker her innerde er voorts aan, dat de afde ling: door dc ramp vele materiële scha de heeft geleden, speciaal aan het wijkgebouw, waar geruime tyrt water heeft gestaan. Ernstiger noemde hij echter de Immateriële schade, name lijk de grote achterstand ln de afde ling op velerlei gebied, die tot heden nog maar moeilijk kon worden inge haakt. De voorzitter richtte een byzonder woord van dank aan het adres van zuster Vehllng en de concierge, de heer J. Lindhout en zijn echtgenote, die door krachtdadig optreden tijdens en na de ramp veel van de inventaris van het wykgebouw konden redden en zodra dit mogeiyk was het gebouw weer in enigszins bruikbare toestand brachten. De beide vertrokken bestuursleden, de heer F. Naerebout, voorzitter en mevrouw Koper-MUller, penning- meesteresse, dankte de voorzitter voor het vele werk, door hen in het belang van de afdeling verricht; beiden zullen nog een stoffelijk blijk van waardering ontvangen. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing van twee bestuursleden. In de vacature Naerebout werd geko zen dokter C. M van Hoorn. In ver band met de verkiezing van een pen ningmeester deelde de voorzitter me de, dat het bestuur deze functie wil de bezoldigen met een salaris van ten hoogste 200,- per jaar. Tot penningmeesteresse werd gekozen mej. M. J. A. Fermin. Hierna kwamen de plannen tot In wendige verbetering van het wijkge bouw in bespreking. Daar Zwitser land een bedrag trd 865.000 aan het Nederlandse Groene Kruis be schikbaar heeft gesteld voor de rampgebieden en aeze afdeling daar van f 15.000 krijgt, meende het be- stuur tegelijk met de herstelplannen, die uit de watorsnoodschade /.uilen worden gefinancierd, ook met het uitbreidingsplan t« moeten komen. Hierna verkreeg de architect, de heer L. H. A. de Jonge, het woord, die met behulp van enige tekeningen en een keurig uitgevoerde maquette de plannen uitvoerig toelichtte. Door de nieuwe plannen wordt een betere huisvesting voor twee zusters en concierge met zyn gezin verkre gen. De uitbreiding maakt het moge lijk het consultatiebureau voor zuige lingen apart onder te brengen. Ook komt er een laboratorium. Op de zol derruimte boven, kan het rampen- depót van het Rode Kruis worden ondergebracht, dat nu boven in de Chr. U.L.O.-school is gevestigd. Er kan uit drie bronnen worden geput, n.l. de gift van Zwitserland, de ramp- schadeuitkering en de premie voor woningverbeteringen. Er moet dan evenwel nog in een tekort van plm 13.000 worden voorzien. Daarby komt o.a nog uitbreiding van de ver warmingsinstallatie. Men zal trach ten de bydrage uit de schenking van Zwitserland verhoogd te krijgen. De vergadering hechte vervolgens haar goedkeuring aan de plannen en machtigde het bestuur in deze ver der te handelen. Medegedeeld werd nog, dat het aantal leden thans op plm. 1000 wordt geschat tegen 1200 in 1952. Een oproep voor een tweede zuster is gedaan. KUNST Uitvoering „Instrumentale" Met enige schroom noteren wij de indrukken van de uitvoering, die de „Instrumentale" te Middelburg in de Concert- en Gehoor/aal gaf met mede werking van mr- J. A. Abbing. piano, omdat we niet in de gelegenheid wa ren het concert van Vrijdagavond bij te wonen en dus moesten afgaan op het resultaat van de Generale Repe titie. En een ieder weet: de „generale" kan mislukken en het concert kan prachtig zijnMaar toch is het mo gelijk om afgaande op deze laatste re petitie enigszins een oordeel te vor men over de prestaties van solist en orkest. Mr. Abbing speelde Chopin's concert in e klein en deed dit op een wijze, die respect afdwong. De grens tussen dillettant en vakman is soms moeilijk te trekken: het is duideiyk, dat de heer Abbing zich m het grens gebied beweegt zonder dat men pre cies kan aangeven aan welke zijde van de stippellijn hij zich bevindt. Hij ver tolkte Chopin op een rustige en kal me manier, waarbij hij dikwijls de in druk wekte met enorm plezier dit werk te spelen, zo maar losjes-weg', omdat hij het zelf zo'n mooi werk vindt en omdat hij er de piano echt in kan laten zingen. Dat eist echter van het orkest een groot aanpassings vermogen en dit werd op de Ge nerale Repetitie althans niet altijd opgebracht. Niettemin maakte het ge heel een bevredigende indruk. Het orkest speelde voor de pauze een werk van Bach, van Purcell en van Benjamin Britten. Het laatste was de niet onvermaarde „Simple Sym phony". die een vitale vertolking kreeg, waarbij vooral de eerste violen een pluim verdienen. De K. KERKNIEUWS NIEUW VERBAND VAN UITGETREDEN GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND. In Utrecht had onder leiding van ds. F. Malan. te Brulylsse een verga dering plaats van het nieuw opge richte verband van uitgetreden Ge- ref. gemeenten. Tot praeses van het Moderamen van het nieuwe verband werd geko zen ds. F. Malan te Bruinisse. Gerapporteerd werd vervolgens over de instituering van nieuwe tot het verband behorende gemeenten, vrijstelling van vaccinatie voor mili tairen, het contact met de Hoge Overl.eld, het uitgeven van een eigen orgaan, enz. Besloten werd voorts een kansel- boodschap in verband met de wereld- gelykvormigheid samen te stellen en in de aangesloten kerken te doen voorlezen. Men besloot aansluiting by gezins verzorging in interkerkelyk verband ten sterkste te ontraden. Tenslotte werd de volgende verga dering van het verband op 4 Febr. Dr. H. VAN DER LOOS Woensdag viert dr. H. van der Loos te Schoten (Haarlem-Noord) zijn zilveren ambtsjubileum als pre dikant in de Ned. Herv. Kerk. Dr. Van der Loos werd 6 Juni 1902 te Hillegersberg geboren. Hij bezocht het Marnixgymnasium te Rotterdam en studeerde vervolgens aan de Ryks Universiteit te Utrecht, waar hy ook bij Wijlen prof. dr. A. M. Brouwer op het proefschrift „Jezus Messias Koning" promoveerde. Nadat candidaat V. d. Loos 1 Mei 1928 door het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Holland was toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich op 11 November van datzelfde jaar, na vooraf te zyn bevestigd door prof. dr. M. J. A. de Vrijer van Utrecht, aan zijn eerste gemeente Baarland (Zuid Beveland). In Maart 1931 ver wisselde hy deze gemeente met die van Lage Zwaluwe. Hy was werk zaam in Assen, alvorens naar Schoten GEREFORMEERDE KERK. Tweetal te Middelburg: J. Dijk te Raamsdonkveer en T. J. Hagen te Lemelerveld. Agenda MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Marva's Ahoy". (al le leeftijden). 7 en 9.15 uur: Schouw burg: ..De straat", (18 jaar). 8 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting: Boeken-expositie „Sociale weten schappen". 9—18.00 uur. Morgen Electro: als vandaag, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als van daag, 2,30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „lm welssen Rossl". (alle leeftijdeni 7 en 9 uur; Luxor: „Kerels der vlakte". (14 Jaar), 7 en 9 uur. Morgen Alhambra: als vandaag. 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. GOES. Vandaag Grand: „lm weissen Rossl", (alle leeftijden) 7 en 9 uur. Morgen Grand; als vandaag. 7 cn 9 uur; 3 uur „De. laatste grens", (14 jaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2