HM PPSS EN HET SCHEPENKERKHOF Pnzzle-rubriek OiVS KRUISWOORDRAADSEL Kladblaadje DE KONING EN DE KOK BOUW VAN ATOOMREACTOR TEN BEH0ÉVE VAN DE INDUSTRIE VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Miesje is een proper muisje, Zoals jullie allen weet, Dat altijd wil dweilen, boenen, Stof afnemen nooit vergeet. Dit is het kladblaadje van Jantje. De meester vond het onder de bank toen de school uit was. Hy zag aan het schrift direct dat het van Jantje was en moest lachen want Jantje was wel een echte belhamel, maar... daarnaast een van de vlij tigste leerlingen. Vooral in rekenen was hü een held. De meester controleerde de sommen op het papier eens. Ja hoor. ze waren allemaal goed, de optelling, de deling en de twee vermenigvuldi gingen. Maar wat hadden die let ters er nu eigenlijk mee te maken? De meester bestu deerde het papier aandach tiger. Hij zette de uitkom sten van de vier sommen onder elkaar en telde ze op. „Hé", riep hij uit. „de cij fers die bij de letters staan komen precies overeen met de uitkomst van de totale optelling!" Laatst keek ze in de kooi van Pietje. „Oei", zei ze, wat zie ik daar? Gunst, wat is het hier een rommel, Dat kan niet, wacht even maar!" Met een stofzuiger gewapend, Kwam de muis al gauw terug ,Jfu niet schrikken en niet bang zijn. Zuig je kooitje schoon en vlug". Maar wat toen toch ging gebeuren. Wind joeg alles uit elkaar. Blies het voer naar alle kanten En de vogel ook ('t is waar). 't Muisje keek eens naar de zuiger En toen bleek dra onze Mies, Dat de slang er verkeerd aanzat, Zuiger zoog niet, maarhij blies! De koning van het dwergenvolk was zeer uit zijn humeur, Hij opende de deur. En riep luid door de lange gang: „Waar blijft mijn soep, wat duurt dat lang, De kok stelt mij teleur!" De kok, die in de keuken stond hoorde het boos geluid. Zei tot zijn knecht: Vooruit! Pak gauw een bord van zuiver goud. Ik heb juist soep waar hij van houdt En daarna nog wat fruit!" Het knechtje rende naar de kast en keek goed in het rond, Of hij een bordje vond. Er was geheel geen gouaen bord daar, Dus pakte hij een zilver maar Dat daar toevallig stond. „De gouden borden zijn nog vuil", zei hij, „neemt U [maar dit Als er maar soep in zit!" De kok schepte een bordje vol, Liep naar de koning op een hol, Maardeze werd spierwit „Wat is dat kokkie, wat stelt dat voor!" riep hij met schor geluid. „Vlieg opmijn troonzaal uit Ik eet van GOUDEN borden, man. Je weet dat ik niet anders kan En nu met spoedooruitü" De kok geraakte >verstuur. liep met gekromde rug En riep: „Een gouden bord, vlug!" Het knechtje waste snel een bord. Toen werd de soep overgestort En ging de kok terug Toen hij weer in de troonzaal was, de vorst de soep [bekeek Riep deze, heel van streek „Maar sufferd, wat denk jij van mij Ér is verdraaid geen lepel bij 'k ontsla je met een week!" De kok bibberde helemaal van boven tot benc-ë Hij zei: „As je blieft, nee" Ging rennend naar de keuken heen En bracht een lepeltje meteen En was het toen goed? Nee! De dwergen-koning nam een hap, trok plots een vieze [snuit En schreeuwde daarna luid: „De soep is koud! Het smaakt niet goed, Je bent ontslagen op staande voet. Ik blijf bij mijn besluit!" Nu is de kok niet meer in dienst van het koninklijk [pa! Verkoopt nu 's zomers ijs. En schiet een andere kok hem aan, Vraagt: „zal IK naar de koning gaan?"' Zegt hij: „Ga niet, wees wijs!" Hoe gaat de weg door de tuin? Deze tekening stelt voor de tuin van een oud kasteel. De hele tuin bestaat uit zes en twintig grasperken met bomen en struiken. Deze grasperken hebben iedereen letter van A tot Z. Ieder Derk heeft een in gang, deze komt steeds uit op de weg die dwars door het hele park loopt. Op de tekening is de weg niet te zien. Kunnen jullie tóch deze weg volgen en wel zo dat jullie de Ingan gen van de perken passeren in de juiste alphabetisehe volgorde. Dus A-B-C-D-E enz. enz. Toen verwisselde hij de cijfers voor letters ener stond een woord op zijn papier. Kunnen jullie dat woord ook vinden? 53. In de machinekamer was de Meester druk in de weer. „Over een uur kunnen wij stomen", zei hij. toen Kap- pie naar de stand van za ken kwam informeren, „maar ik ben nog niet zo ver me4 de reparatie, dat wij dan op volle kracht zul len kunnen varen'" ..Dat is niet zo erg", vond Kappie, „hoofdzaak is dat wij va ren kunnen, nu wij einde lijk de kar.s hebben uit dat dekselse wier los te ko men" Hij ging weer naar boven en keek naar de olie- brand. die aan de opper vlakte van de zee woedde. De brand strekte zich over een grote lengte uit en zelfs was de vlammende olie tot dicht in de buurt van de Kraak gekomen Maar de olie was nu vrijwel geheel opgebrand en langzamer hand verdwenen de vlam men Eindelijk brak het ogenblik aan, waarnaar Kappie had uitgezien; de machines van zijn schip begonnen weer te werken gebrande deel van de Karkasso-Zee. Tegen het aan- schepenkerkhof had kunnen ontkomen. De duikboot en, terwijl de Maat en Ah Sing met lange stokken breken van de morgen was dit open gedeelte eln- waarin Geldjeslijmer en Gluypers gevangen zaten, het wier bij de boeg en de schroef wegduwden, delijk bereikt en de Kraak stoomde de vrijheid te- liet zich gehoorzaam door de Kraak meeslepen, worstelde de Kraak zich langzaam naar het open- gemoet als het eerste schip, dat uit de greep van het De puzzelaars in Zeeland schijnen langzamerhand de smaak te pakken te hebben, tenminste dat vermoeden wij zo uit de stapels inzeftdingen, die w[j te behandelen kregen. En de meeste waren goed! Voor dit week einde hebben we een kleine hersenbreker, waar U uw krachten op kunt beproeven. De oplossingen moeten geadresseerd zyn: REDACTIE P.Z.C., VLIS- S IN GEN, met in de linkerbovenhoek van briefkaart of enveloppe de woorden PUZZLE-RUBRIEK. De oplossingen kunnen door abonné's worden ingezonden tot en met Woensdag 11 November a.s. Vermeldt U er by of U danie of heer bent? Horizontaal: 1. volksvertegenwoor diging, 8. bezit, 9. ton, 11. motor merk, 12. als het ware (afk.), 14. ha venplaats, 15. deel van de Bijbel, 16. roofdier, 18. punt (afk.), 19. niets zeggend, 20. op die wijze, 21. motor schip, 23. Franse componist, 25 reeds, 26. vis, 28. noot, 29. munt, 30. muziekinstrument. 32. plaats in Bra bant, 33. familielid, 34. vr. vrnw., 35. besteller, 38. hardop, 41. wanneer, 42. reep. 44. dier, 45. munt, 46. lus teloos, 48. psalm (afk.), 49. spinsel, 50. voertuig, 51. let wel. 53. kameel. 55. pers. vrnw., 56. Europeaan, 58 bedorven, 59. erg, 60. Ierland, 62. plant, 63. fout. Verticaal: 1. verdrag, 2. wees ge groet, 3 noot, 4. waar, 5. eerstko mend, 6 grappenmaker, 7. tocht, 8. net, 10. kort verslag, 12. halswervel, 13. roofdier, 16. handvat, 17. los, 22. plaaggeest, 24. bont, 25. vlaktemaat, 27. bergplaats, 29. reukwater, 31. beu, 32. vogel, 35. vrije heerlgkheid, 36. boom, 37. dansfestijn, 39. boom, 40. nagerecht, 42. rustplaats, 43. paal tje, 46. gedwee, 47. gezwel op eiken blad, 52. wegkant, 54. gewoonte, 55. handschoen, 57. meisjesnaam, 59. vismand, 61. onbekende, 62. pers. vrnw. Pijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische ongemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zouclt U dan weerloos ver der lijden Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. woord in deze tijden van vrede op de jongste Russische proeven met atoomwapens. Het zal de wereld dui delijk maken dat, zelfs in een tijdsbe stek, waarin wij ons ten behoeve van de vrede wapenen, Amerika zich steeds de vreedzame toekomst voor ogen houdt". Genoemde kernsplitsingsreactor is de tweede belangrijke ontwikkeling op het gebied van atoomenergie voor vredelievende doeleinden, die de Ver enigde Staten dit jaar bekend hebben gemaakt In Juni hebben Amerikaan se geleerden medegedeeld, dat zij er in geslaagd waren een experimentele atoomoven te bouwen, waarmede minstens evenveel atoombrandstof geproduceerd wordt als er verbruikt wordt. Dit procédé staat bekend on der de naam: „broeden" van atoom brandstof. Het is denkbaar dat te eniger tijd in de toekomst dit „broed"-procédé gekoppeld zal worden aan het zo juist bekend gemaakte procédé van het op wekken van electriciteit met atoom energie. In dat geval kunnen volgens de geleerden theoretisch vrijwel onbe perkte hoeveelheden electrisehe ener gie voor industriële doeleinden wor den opgewekt en tegelijkertijd even veel nieuwe atoombrandstof voor de ze „machine" worden geproduceerd als er wordt verbruikt. Maar die tijd is er nog niet en er zullen nog heel veel onderzoekingen verricht moeten worden voordat het zover is. (Advertentie) NIEUWE ENERGIEBRON Binnen drie a vier jaar gereed (Van een bijzondere medewerker) WASHINGTON, October De mededeling van de Amerikaanse Commis sie voor Atoomenergie dat met de bouw begonnen wordt van een atoomre actor waarmede electrisehe energie zal worden opgewekt is een veelbete kende stap op de weg naar gebruik van atoomenergie voor vredelievende doeleinden. Het betekent dat de toepassing van atoomenergie in de industrie nog in onze generatie verwezenlijkt zal worden. Het betekent ook, dat het atoom in de nabije toekomst kolen, aardolie, gas en andere krachtbronnen zal verdringen. Met deze eerste grote atoomreac tor. die de Commissie binnen drie of vier jaar gereed hoopt te hebben, zal natuurlijk nog geenszins het laatste woord gesproken zijn met betrekking tot atoom-energie ten behoeve van de industrie. Zo wordt bijvoorbeeld niet verwacht dat met deze reactor elec triciteit op economische en concurre rende basis verkregen zal worden. Dat is een kwestie die voor later on derzoek is weggelegd. Met de reactor zal evenwel ten minste 60.00 kilowatt of meer energie worden opgewekt, een hoeveelheid electriciteit, die vol doende is voor een stad met 50.000 inwoners. In het elfde jaar van het atoomtijd perk is het inderdaad een gunstig te ken dat het atoom, dat zo vaak slechts als een middel ter vernieti ging wordt beschouwd, gebruikt zal worden voor het opwekken van ener- f ie ten behoeve van de Industrie en evens voor medische en andere hu manitaire doeleinden, waarvoor het thans ook reeds gebruikt wordt. De landen die niet over voldoende kolen, olie, gas of waterkracht be schikken voor de opwekking van electriciteit zullen in het byzonder in teresse hebben bij deze nieuwe ont wikkeling op het gebied der atoom energie. Indien niet het gevaar be stond dat de Sowjet-Unie er voor mi litaire doeleinden gebruik van zou maken, dan zouden de Verenigde Sta ten onmiddeliyk kunnen overgaan tot het publiceren van de gegevens, die op deze installatie betrekking heb ben. opdat alle landen, die dat zouden wensen, eveneens proefnemingen in die richting zouden kunnen nemen. Moskou' heeft tot nog toe alle po gingen van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties om tot een redeiy- ke internationale controle op atoom wapens te komen, gedwarsboomd. De Russen weigeren accoord te gaan met de voorgestelde onpartydige interna tionale inspectie als middel om een dergeiyke controle te kunnen uitoefe nen. Nog nooit heeft Moskou enige me dedeling verstrekt over bepaalde re sultaten op het gebied van atoomon derzoek voor vredelievende doelein den. maar wanneer Rusland er in slaagt een bom tot ontploffing te brengen, wordt dit met veel fanfares aan de hele wereld bekend gemaakt. Onbeperkte hoeveelheden Bn het bekendmaken van de jong ste Amerikaanse ontwikkeling op het gebied van de atoomenergie deelde Thomas E. Murray van ae Ameri kaanse Commissie voor Atoomener gie op deze uitlating van Malenkov toen hij zeide: „Dit is Amerika's ant woord haar veelbetekenend ant- Prijswinnaars en oplossing De pryswinnaars zijn: J. F. de Meyer, Bouwen Ewoutstraat 58, Vlissingen; L. Goverse—de Voogd, Jac. Catsstraat 19, Middelburg; mevr. L. Provoostde Pagter, Ka- nonweisstraat 22, Domburg; C. Vier gever, Weststraat C 8, Zierikzee; A. de Koster, Nieuwleusenerstraat 3, Cadzand en M. Francke, Schelde- straat 127, Goes. OPLOSSING. Horizontaal: 1 kapoen, 5. tortel, 10. 3om, 12. out, 13. mv., 15. kikvors, 16. t.t., 17. mis, 19. mos, 20 enak, 21. pap, 23. mare, 24. gelag, 26. sa- lep, 27. rebus, 29. kever, 32. rail, 34. rol, 35. part, 37. ons, 40. Leo, 41. G.S., 42. verraad, 44. U.P., 45. oir, 46. air, 48. etmaal. 49. freule. Verticaal: 1. kommer, 2. p.s., 3. ook, 4. emir, 6. oord, 7 Rus, 8. T.T., 9. letsel, 11. ovaal, 14. vin, 16. tor, 18. salaris, 19. manuaal. 21. peper, 22. parel, 24. gek, 25. Ger. 28. bro che, 30. voorn., 31 utopie, 33. Ans, 36. reu, 38. sera, 39. baar, 42. via, 43. die, 45. om, 47. Ru. Mobilisatie-invaliden protesteren De Nederlandse Vereniging van Mobilisatie-invaliden 1914-'18 heeft in Den Haag een protestvergadering gehouden onder leiding van de waar nemend voorzitter, de heer G. Sul- sters. De heer Sulsters drong in een korte rede aan op hogere pensioenen en op hogere uitkeringen voor weduwen van mobilisatie-invaliden. Voorts zag hg gaarne de rechten van de wedu wen in de wet vastgelegd. Tevens drong hg aan op 100 pro cent invaliditeitsuitkering in die ge vallen waarbij volledige invaliditeit voortgevloeid is uit gedeeltelijke inva liditeit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9