Baste kansen voor emigrante» die kei land intrekken C Dr vertonen beeldjes Pionierswerk van de landmacht in rimboe van Nieuw-Guinea PERSONEELSBELEID EEN ZEER BELANGRIJKE KWESTIE 8 PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (VIII) Wie van alles afstand wil doen kan hier nieuw bestaan opbouwen Maar de plaatsnnmen tonen aan, dat de autochtone bevolking in vroeger jaren geheel Australië heeft bewoond en langzamerhand bewust door de blanke kolonisten is verdreven ofwel uitgemoord. Tijdens de eeuwwisseling stond er zelfs een premie op het hoofd van een inboorling. Hetgeen niet tot je eenmaal aan de allervreemdste benamingen gewend en gaan sommige de charmantste hoofdstukken van de Australische geschiedenis behoort. Ben ervan iets voor je betekenen, omdat je er een plaatsje achter weet, waar de weg doorheen voerde, dan zie je in gedachten eenzelfde type conglomeraat van lage huizen voor je, die midden in vrjj grote, dorre tuinen zijn gelegen. Er zit geen verband in deze stadjes en dorpen, omdat het land voldoende ruimte heelt voor wjjde bebouwing. Wat voor afstanden moet Je overi gens afleggen om van de ene plaats naar de andere te komen, Ik, die in zes weken wordt verondersteld Austra lië grondig „te doen", heb het voor recht te kunnen vliegen met één van de drie elkaar hevig beconcurreren de luchtlijnen, de Ansett, de Austra lian National Airways en de Trans Australian Airways. Tot nu toe heb ben we onze gunsten, naar mij voor komt, eerlijk verdeeld, zelfs in de we tenschap, dat de Ansett met oude Da- door H. M KOEMANS. kota's vliegt, die de eigenaardigheid hebben nogal springerig te zijn, het geen tot vreemde situaties in de ca bine aanleiding geeft. Het geijkte vervoermiddel fs de automobiel. Australiër en emigrant hebben deze machine dan ook boven aan hun verlanglijstje staan en overgespaarde ponden gaan weg met de aanschaf van een vehikel op vier wielen, waarbij vaak geen rekening wordt gehouden met het feit, dat hot ding op het pnnt staat zjjn laatste adem uit te blazen. Het zal de auto- mobieiliefhebhprs onder mijn lezers interesseren te weten, dat Ik nog nooit slechter chauffeur heb gezien dan de Australiër. Hjj rijdt constant met een slippende koppeling, schakelt overi gens zo snel mogelijk naar zijn hoog ste versnelling en laat zijn wagen daarin lopen, ook al stoot het stak kerdje de hevigste protestkreten uit het diepst van zijn mechanische hart uit. Indien mijn lezer dan nog rekening wil houden met de omstandigheid, dat een primaire „higway" in dit land eni ge overeenkomst vertoont met ter tiaire wegen in Nederland en dat de rest bestaat uit schoongeveegde wil dernis. dan zal het verhaal van de Nederlander Overmaat, die ons rond Mount Gambier leidde In zijn Van guard en die ons vertelde, dat hij in één jaar tijds aan zijn derde automo biel bezig was op één onzer ritten verloor hij zo maar zrjn rechtervoor wiel geenszins overdreven lijken. Australië heeft een all-Australian car in de Holden van de General Mo tors. Niets moois aan. grof van uiter lijk en zonder de allure van een Euro pees renpaard: ln zo'n auto kan zo gezegd een kind de was doen en een olifant geen kwaad. Hoort u het ge kerm en gerammel maar eens aan Maar na deze auto een nieuwe, is het parool. De ponden vloeien goed en worden even gemakkelijk uitgegeven. Zuinigjes aan Dit systeem geldt overigens meet- in de stad dan op het platteland. De boer is in het algemeen zuinig van aard, ook in Australië. En hoe mooi zijn tand is op de vulkanische grond rond de oude vulkaan Mount Gam bier, aan zijn „plaats" doet hij niets. De Nederhutder, die zo gewend is aan de pracht cn de persoonlijkheid van zijn boerderijen, die verliefd kan z(jn °P Je bouwtypes, in alle delen van het land verschillend, ergert zich wellicht een beetje over zoveel non chalance, Maar het land is er niet om van te houden, maar om er geid van te maken en men staat eenvoudig verbluft over bet gemak, waarmee een Australische farmer zijn bezit van de hand doet. Geen wonder, dat de emigratie autoriteiten mij unaniem hebben ge wezen op het feit, dat de emigrant het beste „het land kan Intrekken' Daar liggen de meeste kansen Aan vankelijk als boerenarbeider, later als zg. „share-farmer" waarbij een deel van de winst voor eigen gebruik blijft: het best te vergelijken met onze pachtboer. Ik kan evenwel niet anders dan er telkens de nadruk op leggen, dat de emigrant, ook de man, die zijn zinnen op het buitenleven heeft gesteld, van alles afstand moet doen. Van zijn lief hebberijen, van vrienden, van amuse ment, en dat hy zowel in de stad als op het land letterlijk een niemv be staan van de grond af zal moeten op bouwen. Dat heb ik gezien rond Mount Gam bier: dat heb ik gezien bij de pijn- bomenaanplant en de samenleving van houtbewerkers, zoals deze is geor ganiseerd door de Woods en Forests Department in Mount Burr. Stelt u er vooral niets van voor, ver zekerde mij de farmer Joost ten Tije uit Apeldoorn, die een boerderij in Clengoe heeft gekocht. Hij stond daar stoer en onverzettelijk, het toonbeeld van de sterke wilskrachtige Holton, der midden in zijn land. Hij heeft zes tig koeien. 12 kalveren en 14 varkens, verder slangen en konijnen op zrjn land. Midden op dat land van 208 acres (ongeveer 100 ha) staat een vliegden. Ten Tije zegt nadenkend „Kent u ze nog van Kootw ylcerzand Ik ken ze, lezers, en deze sterke man. die het goed heeft en wel gelukkig is ook écht gelukkig met een ver standige. rustige, arbeidzame, lieve Nederlandse vrouw merkt dan op: „Over vier jaar of zo „holidays" in Nederland... en hier sterven? Wat denkt u meneer, ik ben en blijf Neder lander." Maar doodernstig voegt hy er uan toe, dat naar zijn mening de mensen in Xetleriand te gemakkrlyk worden op gevoed. Ze blyven hun leven lang, om zo te zeggen, in de sociale luiers. Daar komen geen mannen en vrouwen uit te voorschijn, maar halfwassc kwezels die het lef niet hebben te doen wat deze Ten Tye deed: weggaan en Hol- Blxie Lake aan de voet van de uit gedoofde vulkaan Mount Gambier. land in zijn hart en in zjjn hoofd hou den. Over deze man maak ik me geo zorgen. Ook niet over Oostebroek uit Arn hem, die pas een nieuw huis in het zaagmolencomplex van Mount Burr heeft gekregen. Dat is ook zo'n on verwoestbaar stuk Nederland, spre kend met het vleiende Arnhemse dia lect, evenals vrouw en dochter. Daar zijn in Mount Burr 25 Nederlandse families bijeen. Zij hebben het goed te zamen! Niet alleen, maar tezamen! En de voetbalvelden, tennisbanen golflinks, de bioscoop en de bi- de Commonwealth weet wat een mens toekomt. Geestelijk niet Echt zorgen heb lk me gemaakt over die jonge student uit Leiden, die me met grote, bruine ogen aanstaarde als was ik uit de hemel komen vallen: „Wat heerlijk weer eens over onder werpen te kunnen bomen, waarover ik vroeger op Minerva in de Breed- straat in Leiden nachtenlang rede neerde." Materieel heb ilt het goed, maar geestelijk ga ik hier aan stukken," klaagde hij. Voelt ge de problemen achter deze dingen De taal is een zaak van ont zaglijk belang; voorts 't „type" mens, dat emigreert en tenslotte het inzicht, dat emigratie zelfs in de sterkste mens een schok betekent, een omkeet in zyn leven, die niet in een hand ontdraai wordt opgevangen. Tegen de hellingen van de Mount Gambier en de Mount Schank ging de zon bloedrood onder. Duizenden scha pen staan als punten en komma's in onafzienbare velden. In dit licht zijn de onpersoonlijke boerderijen zelfs vriendelijke oorden. Boven aan de oevers van de Blue Lake drijven zwarte en witte zwanen. Uit een een zaam huis kringelt wat rook door het raam: het is doodstil. Uit een quarrie (steengroeve) klimt de laatste steen- homoer naar boven. Heel in de verte zie ik de pijnbo men, die nu va dertig jaar reuzen z^n gexoorden. Geciviliseerde wezens in een land, dat op deze avond iets lief lijks heeft, omdat ook deze zon een kleurenpalet hanteert, dat van ..oud" goud maakt. Langs de Goorong. ten Zuiden' van Adelaide trekken ile zwarte zxoanen en de vehkanen. Indien Ge de vrede van de avond utïlt smaken, dan zult Ge de dag met werken hebben moeten doorbrengen, dacht ik. Er is geen emi- gra/ut, die zich hieraan niet houdt. £WWWi\*WW*WVW*A*\A MOUNT GAMBIER, (Zuiü- Australië), 9 October - Wie een blik werpt op de kaart van Au stralië en de gelegenheids automobilist, die een tocht maakt en moeite heeft met hel iinkse verkeer, moet wel van .•en route-map gebruik maken waant zich soms in Afrika eerder dan in een modern, Westers land op liet zuidelijk nalfrond. Wat zoudt ge name lijk zeggen van namen als My- ponga, Yankalilla, Tarooki, Mindyarra, Koo Wee Rup en Tarpeena Volkomen onuit sprekelijke nanten, die pas goed onverstaanbaar worden als de Engelse taalkunstenaars zich ermee gaan bezighouden; waar bij men dan nog dient te be denken, dat de Australiër een dialect spreekt, dat het midden houdt tussen nieuw-Grieks en net Londense cockney Boven dien weigert de echte Austra liër beslist al pratende ook zyn lippen te bewegen, zodat er vobi de nieuwkomer aanvankelijk al leen maai- een onelegant ge rochel uit zjjn keel opstijgt, waaruit je eerst na een paar dagen min of meer verstaan bare woorden kunt opmaken. Bovendien treedt de Australiëi de vreemdeling niet met al te grote souplesse tegemeot. Hij brabbelt maar wat, in de ver onderstelling, waarschijnlijk, da t de goede verstaander eigen, lijk helemaal ~^en woorden no dig heeft. Dit kan tot de zon derlingste eomnlicaties leiden* het bestellen van een menu bracht één der diensters in ons hotel tot een glimlach, omdat ze dacht, dat we over onze vuile overhemden aan het redeneren waren En als ie de weg vraagt kun ie het best met de vinger on een kaari wijzen omdat je anders in de eerste nlaats kans loont niet herrenen te worden en voorts zelf het antwoord ook niet te snannen. Zo gaat het hier. -* VOOR HET HOOGOVEN- SCHAAKTOIJRNOOl, dat van 8 tot en met 9 Januax-i 1954 te Beverwijk wordt gehoudenworden als gegadig den voor de hoofdgroep genoemd dr. M. Emoe, T. D. van Schelt inga, H. Kramer, H. Donner, 'Chr. Vlagsma (allen Nederland)dr. S. Tartakower, N. Rossolimo (beiden Frankrijk), E. Szabados (Italië), A. Fxiderer (Joego slavië), R. Toran (Spanje) en A. O'Kelly de Galxrny (België). OPBOUW IN WOEST LAND Bouw van militaire tehuizen met Kerstmis gereed Nieuw-Guinea is voor het grootste deel bergachtig en mocht men ooit gemeend hebben dat de rimboe bijvoorbeeld alleen maar bestaat in de fan tasie van schrijvers of sterke-verhalen-vertellers, dan is Nieuw-Guinea het land bij uitstek waar men zonder veel moeite tot de ontdekking kan komen dat de rimboe geen sprookje, maar harde realiteit is. Men vindt er geen leeuwen of tjjgers. Men vindt, er zelfs helemaal geen roofdieren, maar men treft er voor het overige alles aan wat een jungle voor geheimzinnigheden te bieden heeft. De man die er voor het eerst met een patrouille door wordt opgeslokt, zal zich ongetwijfeld de eerste nacht niet „senang" voelen in zyn zelfgebouwde bivak. Die eerste dag „tjot", op „trot". af, door kali's en Uanenversperringen. over omgevallen bomen en rotspartijen, zal zwaar zijn. Zo zwaar, dat hy tijdens de eerste rust vergeet een strootje op te steken. Zo schryft de eerste luitenant L. van Bunge Jr., voorlichtingsofficier bij de Koninklijke Landmacht op Nieuw-Guinea. Merauke onderscheidt zich ten dele van de andere detachementen op Nieuw-Guinea, want in het patrouille- gebied rond Merauke is geen heuvel te bekennen en van oerbossen is nau welijks sprake. Maar er zijn andere hindernissen, die alles van de man vragen. Uitgestrekte rawahs bijvoor beeld en in de droge tijd een nijpend gebrek aan drinkwater. In de maan den Juli en Augustus moet men soms uren lopen voordaat men een kali te genkomt en niet zelden staat die kali Jan droog. Kampongs vindt men er betrekkelijk weinig, zodat men in de meeste gevallen geheel op eigen fou- rage is aangewezen. Merauke is dus vlak en de stad ziet er dan ook anders uit dan welke ne derzetting in dit land ook. Hier is geen sprake van kronkelweggetjes in de „kom der gemeente" zoals in de meeste andere plaatsen het geval is. Een lange weg, stoffig en rood, snijdt Meratike in tweeën. Aan weerszijden de huizen van de Europeanen en de toko's van de Chinezen. Wat verder van de weg af, het land in, de meestal wat armoedige huisjes "an de kolonisten, met daaromheen tuin deryen en bouwgrond. Evenals in Ma- /VWVWWVWWVVVWWM „Nieuw-Guinea is een land m opbouw en je hoort over zoveel plannen, dat de neiging ie altijd bekruipt om vergelij kingen te maken met het re cente verleden. Nog niet zo heel lang geleden hoorde je uit aen soldatenmond op Biak al leen maar: „Als ik hier maai vast vandaan ben. Niets kan meer tegenvallen." Maar nu <omt er geen doortrekkend groepje militairen meer in het kamp of de majoor is lastig gevallen met de vraag: „Kun- len we hier niet bleven?" Overigens: die vraag wordi •ok gesteld door de soldaat die m Insorong zit of in Ma- dokwari en aan de beurt is om vergeplaatst te worden. nokwari wordt er hier ook vrij veel veeteelt beoefend, al staat de land bouw op het ogenblik nog het meest in de belangstelling. De „tangsï Uit het beeld van deze stad aan de Zuidkust, de enige grote stad van Nieuw-Guinea, die tijdens de oorlog met Japan onbezet is gebleven, springt de „Tangsi" van de land macht Nieuw-Guinea naar voren. Het is een fris geheel, waar van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat een le vendige bedrijvigheid heerst. De genie spant al haar krachten in om het kampement uit te breiden en waar nodig te vernieuwen. De onderofficieren hebben onlangs hun eigen „mess" in gebruik kunnen nemen, waarmee een einde werd ge maakt aan het huisvestingsprobleem van het kader. Tot voor kort kon men de manschappen hun maaltijden op de rang van hun „tempat-tidoer" zien verorberen, maar ook dat behoort nu tot het verleden. In korte tijd heeft de genie voor hen een eetzaal uit de grond gestampt, die er wezen mag en die niet alleen tydens „het schaften", maar ook tijdens en buiten de dienst uren gebruikt kan worden. Zo wordt er bijvoorbeeld theorie in gegeven en eens in de week wordt er 's avonds een film vertoond. Evenals elders in Nieuw-Guinea wordt in Merauke hard aan de óp- bouw gewerkt. Niet alleen de burgerij spant zich in om van dit woeste land iets te maken, niet alleen de missie en de zending zijn er dag en nacht in de weer, ook de Koninklijke ^and- macht zet er zijn beste beentje voor om er iets goeds tot stand te brengen. Nog tal van plannen staan op stapel, waarmede in veel gevallen al een begin is gemaakt. Als alles naar wens verloopt en FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTWORTH „Komaan, mevrouw Mayhew, wal dan Bevend en met moeite bracht ze er uit: „Van onderen waa alles bloed, bloed, overal" Tussen elf en twaalf uur begal hoofdinspecteur Drake zich op weg naar White Cottage. Juffrouw Cray was thuis en ontving hem in de eet kamer. Ofschoon erg bleek, beheerste ze zichzelf volkomen. Terwijl hij haar tussen z(jn rossige oogleden gadesloeg kwam hij tot de conclusie, dat ze wel de schuldige zou kunnen zyn, maar in dat geval niet het hoofd zou hebben verloren en geen regenjas of mantel hebben achtergelaten. Dat wil zeggenwis er wel van ach terlaten sprake? Wellicht niet, want misschien was ze nog in de kamer toen de huishoudster vóór de tweede maal de deur opende. Mevrouw Mayhew be weerde, dat ze om kwart voor tien de bebloede mouw had gezien, maar het kledingstuk was de volgende morgen, toen Mayhew de moord ontdekte, niet meer aanwezig. Tussen avond en morgen kon dat gemakkelijk, op welk tijdstip dan ook door iem?"'' zijn 'weg- vvVVsVVV'/vVvVVvVvVv vYvVV gehaald en als juffrouw Cray om kwart voor tien 's avonds nog in de kamer vertoefde, had ze die jas best kunnen meenemen, welnu dan was ze wellicht teruggekomen om het ding te halen tenzij ze haar neef erop af had gestuurd Over dit alles dacht hij na terwijl hij op de hem aangeboden stoel plaats nam. Ook agent Whitcombe ging zit ten, nam zijn notitieboekje en maakte zich tot schrijven gereed. Drake keek haar scherp aan toen hij de naam van James Lessiter noem de. maar ze vertrok geen spier. „U heeft zeker wel gehoord, dat meneer Lessiter dood is?" „Ja" klonk het rustig en met die pe stem. „Wanneer hoorde u het, juffrouw Crayen hoe?" „Mevrouw Wel by was hier; ze had het van de melkboer gehoord". „Had hij het dan niet verteld?" „Hy komt eerst hier en dan pas op Melling House". „Schokte en verraste het u erg?' „Ja". Drake verschoof zjjn stoel, om l-tietta recht in het gelaat te kunnen zien, toen hij haar vroeg, of ze hem Op de Mamberamo-rivier in ederut ixd's Nieuw Guinea krioelt het van krokodillen. De jacht op deze dieren levert altijd en snel goede re sultaten op. Hierbjj xcordt gebruik ge maakt van in Nederland gebouwde kustvaartuigen. Hier ziet men hoe een landgenoot een zojuist gevangen kro kodil aan boord van het kustvaartuig Cycloopuit Hollandia hijst. ONMISBARE FIGUUR Chef heeft veelomvattende taak. (Door onze economische medewerker). Het was pol na ie oorlog, dat er bijna elke week in bijna alle dagbla den advertenties stonden, waarin een personeelschef werd gevraagd. Ook thans kunnen wjj die advertenties nog vinden, doch de hausse is ver dwenen. Die opbloei was niet toevallig, zij het dan dat vele werkgevers, die zo plotseling een personeelschef nodig hadden, zich van de taak van deze functionaris een andere voorstelling maakten dan met de werkelykheid strookte. In de na-oorlogse jaren toch is df personeelschef met een speciaal au reool omgeven; hy was de man die boottochtjes organiseerde, hy. stelde sociale werksters aan, hjj richtte een personeelskranl op, hij zorgde voor extra loon in natura. Kortom, hij was de onmisbare man. die in een tijd dat er zeer moeilijk personeel te krijgen was. door de direelie gebruikt werd (in vele gevallen tenminste) om de sympathie van de werknemers te winnen. De werkelijke personeelschef heeft met deze Sinterklaasfiguur niets te maken. En wie als werkgever wei zo gedacht heeft, heeft op een verkeerd paard gewed en de gevolgen zyn hiervan niet uitgebleven. De personeelschef moderne stijl is evenwel ook niet de man. die afieen maar aan het hoofd staat van de af deling. welke de lonen berekent, de vacanties en verlofdagen regelt, de sociale verzekering uitvoert, enz De chef van deze administratieve afde ling kan nooit de personeelschef in de ware zin des woords zrjn, omdat hij mentaal volkomen anders is inge steld. Neen, de personeelschef van deze tfld is ook niet de chef van het per soneel doch de adviseur van de staf van de onderneming van hoog tot laag vooi personeelsaangelegenheden Hij adviseert de bedrijfsleider, de chefs, de bazen bh" hun leiding geven aan het personeel, waarvoor z(j zelf verantwoordelijk blijven. De huidige tyjd heeft geleerd, dat een werknemer niet meer de man is, die aan het eind van de week of de maand slechts z$n loon of salaris krijgt en waartegen de patroon kan zeggen: „je hebt alleen te doen wat Schakel ik Ook al zullen er van die patroons nog zijn, dan durven wij toch te zeg gen, dat die periode voorbij is. De werkgever die zijn tijd verstaat, weet. dat de werknemer de noodzakelijke schakel is in de eindeloze ketting, welke het bedrijf goed doet functi- onneren. Dat deze opvatting niet alleen de activiteit die aan de dag wordt ge legd doet zulks sterk vermoeden zal de bouw van de twee militaire te huizen tegen Kerstmis voltooid zijn. De,-,thuisfronten hebben tegen die tijd voor de inrichting gezorgd en de me dewerking van deze organisaties ken nende, hoeven we er niet aan te twij felen of aan die inrichting zal niets ontbreken. kon vertellen wat ze de vorige avond had gedaan. „Wat ik gedéAn heb?" Hij smaakte een ogenblik van zelf voldoening. Immers, als iemand ging herhalen wat je had gezegd, beteken de dit, dat de persoon in kwestie in het nauw was gebracht en tijd tracht te te winnen, 't Zou misschien wel goed zijn, de dame eens wat op te jagen en hy begon er maar dadelijk mee. „Logeert uw neef, meneer Carr Robertson, niet bij u? En ook een vriendin van hem, juffrouw „Frances Bell", vulde Rietta ge dienstig aan. „Nu, ik zou graag willen weten wat u drieën gisteravond hebt uit gevoerd". „Wij waren hier". „Ging u dus niet uitis u daar zeker van? Mevrouw Mayhew be weert, dat ze. toen ze even voor ne gen naar de studeerkamer ging. me neer Lessiter u by de naam hoorde, noemen". Rietta's wangen kleurden zich fel van louter verontwaardiging De hoofdinspecteur kon zich niet ont veinzen, dat juffrouw Cray niet al leen een kort-aangebonden, maar ook een verrassend knappe vrouw was. Biykbaar, zo overwoog hij in een oogwenk, had hy haar op de juiste manier aangepakt. Intussen antwoordde ze kalm, haai ondervrager vast in de ogen kijkend „Mevrouw Mayhew heeft volkomen gelijk. Ik ging tussen halfnegen en kwart voor negen naar meneer Les siter toe". (Wordt vervolgd) maar door arbeiderspsychologen en bedrijfsorganisatoien is uitgedokterd, maar dat zij ook leeft bij de werk gevers, dat bleek ons deze" week nog, toen mr. F. H. A. de Graaff. voor zitter van het Centraal Sociaal Weik- geversverbond (en zelf ook direc teur van een grote onderneming) de door het C.S.W.V. georganiseerde leergang voor personeelschefs open de. Deze wordt gehouden op Huis te Werve te Rijswijk. Er is heus heel wat te leren" voor hen, die de leiding van de "persohêëls- diensi in handen hebben. Natuurlijk, men kan op zo'n leergang van een „slechte" man nooit een „goede" ma ken. Mist hij de nodige karakterei genschappen om op de juiste voet met mensen van allerlei slag om te gaan, dan kan men hem nog zoveel wijsheid oyer de organisatorische ver houdingen tussen werkgevers en werknemers, over de loonvorming, over de sociale verzekering, over ar beidsbemiddeling en leiding geven, over arbeidswetgeving en vakoplei ding inpompen, maar dan mislukt hij toch. Vele taken. De personeelschef van vandaag moet bovendien niet alleen adviseren bij aanneming, ontslag, bevordering en salaris- of loonsverhoging. Hij analyseert bij ontslag op eigen ver zoek ook, waarom iemand weggaat, o.a. door vertrouwelijk met de man of vrouw in kwestie te spreken. Al leen op die manier kan hij er achter komen, dat niet het loon of salaris, maar b.v. de slechte verhoudingen onderling tot een sollicitatie elders aanleiding gaven. Een loonsverhoging zou in zo'n ge val geen zin hebben, maar de verhou dingen op de betrokken afdeling moe ten verbeterd worden, hetgeen uit- •indelijk ook de productie ten goede komt. Zo ztjn er nog vele taken door de personeelschef te verrichten Hy sti muleert b.v. het overleg in de kern of ondernemingsraad, hij stimuleert ook het contact tussen de chefs en het personeel. Onder zijn beheer staat eveneens de bazentrainin" en de scholing, zij het dan dat de uitvoe ring bij de specialisten zal berusten. Er zouden nog veel meer voorbeel den van de schier onbeperkte taak van deze staffunctionaris te geven ztjn. Men is tot de overtuiging ge komen, dat een goed personeelsbe leid één van de krachtigste midde len is, om de tussen menselijke ver houdingen in het bedrijf zo gezond mogeiyk te maken. Dit inspireert de werknemer, dit doet arbeidsvreugde ontstaan endit helpt uiteindelök de productie opvoeren Het moderne personeelsbeleid is daarom geen phi- entropie doch harde noodzaak voor Ie moderne ondernemer. Korte Sprintjes -k In Joego-Slavië, het land, dat mi Augustus van dit jaar te Nijmegen het internationaal waterpolotoumooi om de Trofeo Italia won, bestaan plannen om het eerstvolgend tour- nooi in Zagreb te houden. De afdeling Kroatië zou voor dit tournooi hef. jaar ƒ.957 xoillen kiezen. Hieroxxer zal de Europese zxvemliga (L.E.N.) echter nog nader moeten beslissen. Blijkens een mededeling van de U.CI is de tijd "an 1 min. 8.6 sec. xxoor ie kiloxurfex met staarde start, Ike de Bril Reg Harris 26 October 1952 te Milaan voor zich had laten drukken, officieel als wereldrecord -»•kend Het oxide record stond met 1 mixt. 9.8 sec., eveneens op naam van Har-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8