Opnieuw Phoenix-caisson in het gat hij Ouwerkerk geplaatst f.l.« Gillette W. Zeeuwsch-Vlaamse Vereniging van B.S. en 0, vierde eeuwfeest WENNEKER VAN TOT Zeeuwse Almanak 'n Mooi en praetisch cadeau Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 DE SPANNING STIJGT Vanavond de grote slag T.LES VERLOOPT TOT DUSVER UITSTEKEND by Ouwerkerk: Don derdagmorgen precies huif elf werd de tweede Phoenixcaisson in het gat geplaatst, waardoor de laatste opening in de dijk van de Vierbannenpolder- aan de Oostzijde met zestig meter werd verkleind. De breedte van het gat bedraagt thans slechts 120 nieter! De operatie verliep Donderdag byzonder vlot, zodat men thans alle hoop heeft dat de definitieve blokkering even eens een goed verloop zal hebben. „Maar de spanning begint nu pas goed", aldus verklaarde ons dc hoofdingenieur-directeur, ir. J. F. R. van de Wall, „wat dat betreft gaat hot by ons nog steeds crescendo. Er is géén terug meer mogelijk, want toen eenmaal was besloten, dat deze tweede Phoenix zou worden ingevaren, betekende dit tevens dat de sluiting achter elkaar moest gebeuren!" Woensdagmiddag- en avond is de staf van de Zuiderzeewerken in voort durende bespreking geweest, waarbij alle „voors" en „tegens" nog eens grondig werden bekeken. Daarbij speelden vanzelfsprekend de weerbe richten een voorname rol: prof. Thijs- se zat Woensdagavond met grote weerkaarten voor zich, er werd ge peinsd en overlegd, totdat tenslotte het besluit viel: doorgaan! Door de mobilofoons werden orders gegeven, telefoons ratelden en in de Vluehthaven aan het Zijpe gaven sleepbootkapiteins bevel om de grote Phoenix (7000 ton) naar het „slag veld" te varen, 's Nachts om 2 uur werd daarmede begonnen en dat was eigenlijk het begin" van de operatie. Ruim zes en twintighonderd paar- dekrachten sleepten Donderdagmor- fen de grote „steen", zoals de sleep- ootkapiteins een caisson noemen, naar het gat. Vijf grote slepers van Piet Smit Jr., de „America", de „Bra zilië. de „Chili", de „Engeland" en de „Zweden" trokken het gevaarte naar zijn bestemming. De enorme caisson was ingesponnen in een net van ka bels en leek daardoor op een gigan tische spin in een web van staal. Maar ondanks deze voor elke leek on begrijpelijke wirwar van kabels en draden ging er niets mis en „gleed" de Phoenix keurig naar het Oostelijke landhoofd. De kleppen werdeiy open gedraaid en rusig zakten de zevendui zend ton. Iets helde 't gevaarte voor over, maar zo zeiden de mannen van de waterstaat „dat klopt, daar was op gerekend..." GUILLOTINE Evenals bij Stevensluis en bij de Klompegeul (Schelphoek) was er aan de Phoenix een „guillotine" bevestigd voor de aansluiting aan het landhoofd. Dit keer bestond deze guillotine uit pijpen, die zich snel achter elkaar in ae bodem van het landhoofd boorden. Daarna werd no» een klein eenheids caisson tegen de Phoenix en het land hoofd gezet ter verstevigingen de operatie was weer achter de rug. VANDAAG Het ligt in de bedoeling, vanoch tend de derde caisson te doen zin ken, waarna dan vanavond door plaatsing van de vierde en laatste caisson de definitieve blokkering een feit zal worden. Dit zal ge beuren om ongeveer elf uur en hierbij zal gebruik worden ge maakt van de natriumschijnwer- Sers, welke rondom het gat in er tig meter hoge verlichtmgsto- rens zyn aangebracht. Wanneer het weer goed blijft en alles volgens de plannen kan Advertentie verlopen, zal dus vanavond het stroomgat van Ouwerkerk, dat het laatste Is in het gehele ramp gebied, worden geblokkeerd. Wanneer de caissons geplaatst zijn en de spuiters, d.w.z. de kleine ope ningen, waardoor nog water kan bin nenkomen, zijn afgesloten, dan zal kunnen worden begonnen met het leegpompen van de polder. Hiervoor staan de pompen reeds opgesteld by Stevenssluis en bij Ouwerkerk. Ook wanneer de sluiting een feit zal zijn geworden, zal voorlopig on afgebroken moeten worden doorge werkt aan de beveiliging van de af damming. Deze werkzaamheden dienen snel te gebeuren. Dientenge- H|l!llllllll!llllllllllllll|llllllllllllllllll|||llllllllllllllllillllllllllllllilll|||||||||| De vlaggen uit. H Het voornemen bestaat-, om M indien de poging tot sluiting van het laatste stroomgat brj Ouwerkerk vanavond een gun- H stig resultaat heeft. Zaterdag f§ a.s. van de rijksgebouwen de driekleur uit te steken. De gemeentebesturen van Den Haag, Amsterdam, Rot- M terdam en Vlaardingen hebben opdracht gekregen om op alle gemeente-gebouwen de vlag te hijsen, zodra het bericht over het slagen van het werk door- komt. De gemeenteraad van Vlaar- M dingen heeft besloten het vol- M gende telegram tot de burge- meester van Ouwerkerk te rich- H ten: De raad der gemeente H Vlaardingen, Donderdagavond in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de gi- j| gantische strijd om het laatste H stroomgat in de dijken gesla- M gen in de rampzalige nacht van 31 Januari1 Februar te dich- H ten, wenst alle werkers van harte sterkte en succes". Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Weer een geschenkzending vee voor Zeeuwse gedupeerden Vandaag zal wederom een geschenk zending vee voor de Zeeuwse gedu-. peerden arriveren. In het kader van de adoptie schenkt Broek in Water land aan Ellewoutsdijk drie koeien en drie pinken. Uit dezelfde gemeente komen voor het eiland Tholen drie koeien, drie vaarzen, drie kalveren, twee schanen en een varken. Op 19 November a.s. volgt daarna nog een zending van 17 stuks vee voor Schouwen en Tholen. Aangenomen moet worden, dat hierna dit jaar geen geschenkzendingen meer te verwach ten zijn Voor Schouwen-Duiveland is, oals bekend, nog een reserve in Fries land gevormd, welke waarschijnlijk eerst volgend jaar zal kunnen worden overgedragen. volge zullen de arbeiders dit week eind niet met verlof kunnen gaan. Het „object Ouwerkerk" staat spe ciaal in deze beslissende uren in de algemene belangstelling. Tientallen Nederlandse en buitenlandse journa listen en radio-verslaggevers zijn thans reeds op Schouwen Duive- land. In de school van het voor een groot deel nog onder water staande dorp Ouwerkerk staan de radio- hulpzenders opgesteld. Verder zul len de filmjournaals tot ver buiten onze landsgrenzen het beeld verto nen van de grote slag, die met in zetting van veel mensen, schepen en het modernste materieel aan het water zal toegebracht worden. De mogelijkheid bestaat, dat niet alle1 1 Koningin Juliana, maar ook Pr'; Bernhard vanavond of -nacht aai: o/.ig zal zyn bij de sluiting van het gat bij Ouwe/kerk. Voorts zullen waarschynlijk een aantal mi nisters aanwezig zyn. Koningin en Prins zullen zien eventueel met het m.s. „Breezand" van de rijkswater staat naar Ouwerkerk begeven. t Advertentie i Burgemeester H. R. Nieborg te Dul- j vendijke heeft van uit Renesse een rondzendbrief gezonden aan zyn ge- meentenaren. Daarin gaf hij tal van j wetenswaardige feiten en zo kon deze i burgemeester ook berichten, dat in het Westen van het eiland langzamer hand enige verbetering komt. Er be staat goede hoop, dat de ergste ge- 1 vallen van de slechte huisvesting een oplossing vinden vóórdat de winter zijn intrede doet. MAZELEN De huismoeders in Sint Annaland komen tijd te kort. Tal van- kinderen van de kleuterschool hebben mazelen, CONCURRENTIE Bet is de meeste palingvissers uit Vlissingen en omgeving reeds lang bekend, dat er in de Vlissingse bui tenhaven een speciaal „palingplekje" is. Het is 'n smalle, diepe geul, waar in deze vissoort zich bij voorkeur op houdt. Vanzelfsprekend houden ook de pa lingvissers zich gaarne in de omge ving van deze geul op en soms kunt ge ze zien zitten, op de uiterste punt van een boot, turend in het water. Zulks was ook dezer dagen hel ge val, maar ditmaal wilde het met de vangst niet erg vlotten. Verbaasd vroegen de vissers zich af wat er wel aan de hand kon zijn, want nog altijd had de paling zich hier grif laten vangen Plotseling zdg een hunner de oor zaak Maar liefst drie zeehonden tege lijk opereerden in de „palinggeul" Tegen deze concurrentie waren de vissertjes, hoe loos ze overigens ook zijn, niet opgewassen sod at de moeders nog eens extra druk zijn met de verzorging van deze kleintjes. De helft van het aantal kindertjes van de kleuterschool kan niet naar school gaan. ONAANGENAME VERRASSING. De familie v. B. wonende aan de Lange Herenstraat te Schoondijke kreeg een wel zeer onaangename ver rassing toen er plotseling een groot reservewiel van een zware vrachtauto door het raam de voorkamer binnen rolde. Gelukkig werd er niemand ge wond en beperkte de schade zich tot een vernield raam en licht bescha digd meubilair. De chauffeur had niets gemerkt. Het reservewiel werd vervoerd op het laadrek boven de ca bine. In Breskens werd hij evenwel gewaarschuwd door de Rijkspolitie. VERLIES. De landbouwer A. de W. te Oud-Vos- semeer was aan het ploegen op zijn land doch was daarbij zo onfortuin lijk, dat zijn paard in de sloot raakte De landbouwersknecht J. J. V kwam onmiddellijk te hulp maar het gelukte helaas niet meer het dier te reddea Een zwaar verlies voor deze landbou wer. IN HET MIDDELPUNT In het middelpunt van de belang stelling was ditmaal niet de markt maar de maquette van het nieuwe raadhuis van Oostburg naar het ont werp van de architect J. A. Wentink. Men kan dit werkstuk bewonderen in de etalage van Boerbooms in de Burchtstraat. Honderden kwamen een kijkje nemen en het algemene oordeel v/as zeer vleiend voor de ontwerper. IN EEN REGEL Tot leraar in de oude talen aan het R.K. Lyceum te Breda werd benoemd drs. J. Akveld te Hulst. KUNST „Arti et Amicitiae" Concert in Schuttershof te Goes Het R.K. gemengd koor,, Arti et Ami citiae" heeft zich in de loop der jaren een goede plaats verworven in het Goesse culturele leven. Dat het deze vereniging ernst is in haar streven zich deze plaats waardig te tonen, bewees zij Donderdagavond weer met een goed verzorgd concert in het Schuttershof. Onder de bezielende leiding van de dirigent, de heer Jac. H. Tamminga, bracht zij een programma van over wegend geestelijke liederen ten geho re, dat over het algemeen een goede vertolking genoot. Het concert werd eeopend met het „Domine Salvan Fac Resina Nostra" van A. Giesen, dat iets aarzelend werd gezongen, doch met HSndel's „Eeee Quomodo Mori- tur", hernam het koor. behoudens en kele zwakke inzetten, het zelfvertrou wen. De Goesse componist Otto Lies was voor de pauze vertegenwoordigd met twee kleine nummers „O, Vos Omnes" en „O, Bone Jesu". In het „Sancta Maria" van W. A. Mozart, waarbij Wim de Kort op voortreffelij ke wijze de pianobegeleiding verzorg de. en in de knornnmmers „Avond lied" en „Mijn Land", toonde „Arti" zich wel op het best. Na de pauze kon het helaas niet overtallige bezoek genieten van de „Missa Tste Confessor" van da Pale- strina en het „Vesnerae Solemnes de Onfessore" van W. A. Mozart. Wim de Kort toonde daarbij wederom een uitstekende accompagnatuur. Het concert werd besloten met „Banne ling" van L. Smeets. In het laatste nummer werden de alt- en baritonsoli goed gezongen door mevrouw A. Bc-ks-Tammmga en de heer L. Burgs. Het vocale gedeelte werd afgewisseld met het optreden van de fluitist .Tohan Feitkamp en de pianist Piet Ketting, die met een uit muntende vertolking van de „Fluit- sonate in H mol" van J. S. Bach, „Jóué des Flutes" en „CaroussPÏ" zeer bijdroegen tot het slagen van de ze avond. Vraag Uw horloger naar de Jung- hans pendule mei membraan-gong, hij zal U gaarne de bijzonder fraaie slag laten horen. De vernuftige membraan-construc tie maakt het geluid van de gong staven melodieus en warm; het is alsof U een veel grotere klok hoort. Junghtmé Provinciale piano wedstrijd te Axel Donderdag werd in het „Centrum" te Axel een provinciale pianowedstrijd gehouden voor kinderen tot en met 15 jaar. Van de 32 deelnemers waren er 29 opgekomen. Het jurylid, de heer S. Schijve, musicus te Oostburg, had geen gemakkelijke taak om uit de 29 deelnemers de winnaar aan te wijzen, maar hij kweet zich hiervan uitste kend. Van de deelnemers uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland wisten twee Zeeuwsch Vlaamse „pianisten" met de eer te gaan strijken. De eerste prijs was voor de achtjarige Carlos Moerdijk uit Zuiddorpe met 30 punten en tweede werd W. de Vriend, Terneuzen, 29 punten. Zn komen nu op 21 November uit in de tweede ronde, welke in Den Haag wordt gehouden. De finale is bepaald rond Kestmis en wordt in Utrecht gehouden. De verdere uitslag luidde: 28 pun ten: Z. Pennings, Axel en N. de Koek, Terneuzen: 27 punten: B. Klap, Axel; 26 punten: C. Muller, Terneuzen, E. Rooze, Goes en W. Karelse, Schore; 25 punten: J. de Caluwé, Sluiskil, J. Haak, Zaamslag, G. v. d. Berg, Axel en K. Muller, Terneuzen; 24 punten: A. Breur, Sluiskil, N. de Rech ter, Goes, M. de Visser, Terneuzen, J. Philipsen, Sluiskil, J. de Regt, Axel, A. Wouterse, Krabbendijke, M. en J. Versehelling, Terneuzen, M. van Overbeeke, Terneuzen en E. Drjselinck Terneuzen; 23 punten: P. Schelleman, Axel, B. Breur en W. Philipsen, beiden Sluiskil; 21 punten: B. van Leeuwen, Terneuzen; 20 punten: W. Meijers, Terneuzen en R. v. d. Hage. Domburg; 19 punten: J. de Ridder, Terneuzen. Ds. D. J. van Dïik spreekt op bondsdag der Herv. V. V. Woensdag 11 November a.s. zal te Utrecht in de Marnixzaal van de Herv. Burgerschool de tweede Bondsdag van de Hervormde Vrouwenverenigingen op Gereformeerde Grondslag gehou den worden. Na het huishoudelijk ge deelte en dé bestuursverkiezing zal o.a. ds. D. J. van Dijk uit Sint Anna land spreken over: „Het gezin en de maatschappij". Myxomatose. In de buurt van Retranchement is op Belgisch grondgebied bij de konij nen van een bewoner aan de Graaf Jansdijk (gem. Knokke) myxomatose geconstateerd. Een GlÜ6tt6 veiligheidsscheerapparaat Een geschenk waar iedere man, elke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een op Uw verjaardag, voor de komende feestdagen öf... tracteer U zelf er eens op. Dit is de Gillette 24.. Driedelig apparnat io plastic etui en 2 blauwe i Gillette mesjes. Prijs Dit is dc Gillette 52. Eendelig apparaa zware aitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 a ft blauwe Gillette mesjes. Prijs 18 UI Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig- beidsvakje voor uiet ,e" 60 gebi (Zelfde prijs ah pahjo Verkrijgbaar van 10 stulcs) Precisiesebeerapparaten. van f. 1.10 t.m. f. Een „goeie morgenbegint met- (rillctte i IN VROLIJK VLAGGEND WATERLANDKERKJE Commissaris der Koningin en leden van G.S. mede aanwezig In een vrolijk vlaggend Waterlandkerkje, in het intieme Dorpshuis, heeft de Vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in het voormalige 4e district van Zeeland (West Zeeuwsch Vlaandoren Donderdag het honderdjarig bestaan gevierd. In deze feestelijke byeeukomst besloot men een blijk van trouw te zenden aan H. M. Koningiu Juliana door het zenden van een telegram. Als spreker trad op de heer H. Pieters, biblio thecaris der Provinciale Bibliotheek, die in een causerie de geschiedenis van West Zeeuwsch Vlaanderen behandelde. De voorzitter van deze vereniging, de heer F. A. van Rosevelt, burge meester van Schoondyke, kon in hetf byzonder welkom heten de Commis- saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de (Jasembroot, het bij na voltallige College van Gedep. Sta ten (de heer A. L. S. Lockef eer uit Hulst was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn) de griffier der Staten, mr J. M. Pilaar, dhr. H. Pie ters bibliothecaris der Prov. Biblio theek en voorts vele genodigden on der wie voorzitetrs en secretarissen van zusterverenigingen en 't voltal lig college van B. en W. van Water landkerkje. In het byzonder richtte spreker zich nog tot mr. dr. A. J. J. M. Mes, die in drie kwaliteiten aan wezig was, namelijk als lid van Ge- dep. Staten, als voorzitter van de Ver. van B. S. en O. in de Bevelanden en als voorzitter van de afdeling Zee land der Ver. van Nederlandse Ge meenten. In zijn openingsrede gewaagde de heer Van Rosevelt met dankbaarheid van de steun en medewerking, welke men altijd had mogen ontvangen van de Commissaris der Koningin en van het college van Gedep. Staten. Voorts stond spreker een ogenblik stil by de dykdichting en hij bracht hulde aan alle dijkwerkers. De voorzitter herinnerde er vervol gens aan hoe de viering van het eeuwfeest in verband met de ramp uitgesteld moest worden. De ver eniging werd opgericht op 21 Maart Voorts zette de heer Van Rosevelt uiteen, waarom men besloten had het jubileum in Waterlandkerkje te vie ren. „Dit Dorpshuis kwam tot stand, dank zy een voortreffelijke samen werking van de gehele bevolking van deze gemeente", aldus spreker, die betoogde dat men daarom gemeend had in Waterlandkerkje bijeen te moeten komen. Uit de oude doos De heer Van Rosevelt diepte ver volgens enkele herinneringen op uit „de oude doos", waarvoor hy de an nalen der vereniging was nagegaan. Het bleek, dat de vereniging te allen tyde uitermate actief is geweest en dat er op de vergaderingen talloze onderwerpen zyn behandeld. Dit va rieerde van een ontwerp brandregle ment en een verordening inztf.-te net loslopen van stieren, tot een bespre king over de uniformen van de veld wachters. In de vergadering van 5 October 1860 was zelfs een model voor een veldwachtershoed aanwe zig Op 4 Maart 1918 werd besloten ook de ontvangers tot de vereniging toe te laten, In de loop der jaren liet de vereni ging zich ook niet onbetuigd over de tarieven van de veerboten, aldus spr. In 1919 werd verlaging hiervan ge vraagd en In 1936 zett® men, teza men met Oost Zeeuwsch-VIaanderen een actie op touw voor vry vervoer over De Schelde. Na nog gesproken te hebben over de jaren na de tweede wereldoorlog, beloot de voorzitter zyn toespraak met een beroep tot eendrachtige sa menwerking tussen de leden der ver eniging. Gelukwensen AI9 eerste van de aanwezigen bood de Commissaris der Koningin ln een korte toespraak zyn gelukwensen aan. Jhr. De Casembroot sprak er zyn spyt over uit, dat de zusterver enigingen van Walcheren, Tholen en Schouwen niet vertegenwoordigd wa ren en hy zeide te wensen, dat er in de toekomst een inniger samenwer king tot stand zal komen. Voorts bracht spreker de West Zeeuwsch Vlaamse gemeenten dank voor de na de ramp in Februari jl. spontaan verleende hulp en met na me voor de gastvryheid, welke aan evacué's werd verleend. Hierna voorden nog het woord mr. dr. Mes, mr. F. J. Schlüter, burge meester van Graauw, namens de Ver. van B. S. en O. in Oost Zeeuwsch- VIaanderen, de heer A. I. Leenhouts oud-burgemeester van Retranche ment en oud-voorzitter der vereni ging en de burgemeesters van Water landkerkje, de neer M. J. Verbrugge, als gastheer. De heer Verbrugge richtte zich nog in het bijzonder tot de Commissaris der Koningin om hem dank te brengen voor het feit, dat jhr. De Casembroot in Zuid-Afrika de moeite had willen nemen een oud inwoner van „Kerkje" te begroeten! Telegram aan Koningin Op voorstel van de voorzitter be sloot men een telegram van de na volgende inhoud te zenden aan H. M. de Koningin; „De leden der vereniging van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers in West Zeeuwsch Vlaanderen, met genodigden in feestvergadering yeen ter viering van het eeuw feest der vereniging, betuigen hun onvergankelijke trouw aan het Huis van Oranje". Tenslotte hield de heer Pieters, biblio thecaris der Prov. Bibliotheek, een in teressante causerie over de geschiede nis van West Zeeuwsch Vlaanderen, waarby hij o.m. concludeerde, dat de afgelegenheid van dit gewest mede aanleiding was geweest tot oprich ting der vereniging, kort na. de in voering van de gemeentewet in 1853. Met een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samenzijn werd dê vie ring van dit eeuwfeest besloten. Koninklijke onderscheiding voor Souburger Maandag herdacht de heer A. de Rïjcke te Grote Abele (gemeente Souburg) het feit, dat hij 40 jaar als pakhuisknecht in dienst was by de heer Polderman te Middelburg. Bur gemeester A. H. S. Stemerding van Souburg overhandigde de jubilaris de bronzen medaille, verbonden aan de Orde vaü Oranje Nassau. N.C.R.V.-steravond ie Goes De N C.R.V. komt Dinsdag 8 Decem ber a.s. naar Goes met een Ster-avond in zaal-Krijger. „Vrij en blij", o.l.v. Wessel Dekker en een declamator zul len de avond verzorgen. MIDDELBURG. Vandaag Electro: ..Marva's Ahoy". (al le leeftijden). 7 en U.,5 uur; Schouw burg: Middelburgs Dilettanten To neel: „Kleine kinderen worden groot", 8 uur: Concert- en Gehoorzaal: Con cert „Vereniging voor Instrumentale Muziek". 8 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting: Boeken-exposi tie „Sociale wetenschappen", 9—18.00 VLISSIVGEN. Vandaag Alhambra: „lm Weissen Rossl". (alle leeftijden). 7 en 9 uur; Luxor: „Kerels der vlakte", (14 jaar) 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „lm Weissen Ross)" (alle leeftijden), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2