PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook Eden noemt de Russische voorwaarden onaanvaardbaar Zeedijken van deze winter Zeeland worden extra bewaakt BILT Kantlij n UIT WROK VIJF MENSEN OM HET LEVEN GEBRACHT WAREN VERKLARINGEN TEGEN DR. SAMUELS BETROUWBAAR? 196e Jaargang-No. 262 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Di L-: F van de Velde en F. E de. .-oer. Adjunct: W de Pagter Hootdred.. G Ballintijn Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. kw... fr. p. p. t 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMED Vrijdag 6 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ~t per nm. tnlmum p. advertentie i 3.-. ing neocdellnger# urlemaai tarleL Kleine advertenties imax. 8 regels) van 1 —5 regels i Iedere regel oh or 20 cent. „Briever of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 559300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—60, teleï 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601; Middelburg. Markt 51, lelef 3841, Goes Lange Vorststraat 63, telef. 2475 b.g.g 2228». Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16: Temeuzen, Brouwerijsti 2: Zlcnkzee. N Bogerdstr C 160. telef PESSIMISME OVER DUITSLAND Bonn twijfelt aan mogelijkheid van een hereniging Nadat eers* Eisenhower zijn teleurstelling: en afkeuring; over de Russi sche antwoordnota had uitgesproken, heeft gisteren Eden in het Lagerhuis verklaard, dat de Sowjet-voorwaarden onaanvaardbaar zijn. Hij zag geen mogelijkheid om thans tot een overeenstemming te komen inzake de her eniging van Duitsland. Eden wees voorts op de voortzetting van de Russi sche agitatie-methoden. In Oost-Duitsland beleeft men een nieuwe periode van onderdrukking en massa-arrestatie van anti-communisten. „Intussen", aldus Eden, „hebben wij geen andere keus dan te volharden in onze defen sie-voorbereidingen, waarvan ons leven zelf afhankelijk is". Ook in Bonn is men pessimistisch gestemd. De enige mogelijkheid om de Russen tot overleg te dwingen, zo wordt gezegd, is het tot stand komen van de Fu^opese verdedïgingsgemeenschap. Een voornemen van de Weste lijke ho„ Timissarissen om de interzonale grens te openen werd niet uit gevoerd iks gevolg van de bezwaren van Bonn. Sommige Duitse bladen vatten de weigering van de Russen om het Eu ropese leger of elke andere vorm van „Atlantische" bewapening van Duits land toe te staan op als het einde der reëele mogelijkheden om binnen af zienbare trjd tot een samenvoeging van West- en Oost-Duitsland te ko men. Alle betuigingen in Londen, Terwijl Zeeland in spanning zit te wachten op het afstandsgas, dat door Sluiskil geleverd zal worden, komt het langzaam maar zeker tot de conclusie, dat dit gas vrij aanzienlijk duurder zal worden, dan het gas, dat door de goede oude gasfabrieken ge leverd wordt. Dit is natuurlijk niet prettig, want men mag van een goede overheid verwachten, dat zij erop uit is het leven goedkoper te maken en niet duurder. Ten minste als dat duur der worden niet strikt noodzakelijk is. Intussen speelt zich ook in het Noor den en Oosten des lands een gasdra- ma af, waarover het laatste woord nog niet gesproken is en in wezen het Zeeuwse probleem in betekenis verre overtreft. De bodem van Noord-Oost Neder land blijkt zoveel millioenen ku bieke meters aardgas te bevatten, dat men er de behoeften van deze provincies ruimschoots mede dekken kan. Het aardgas spuit uit de grond omhoog (nadat men het aangeboord heeft) en het spreekt vanzelf, dat deze methode van gaswinning goedkoop is. Men behoeft er geen kolen voor te delven, men hoeft die kolen niet te transporteren, de gasfabrieken zijn overbodig! Geen wonder dus, dat men goedkoop aardgas verwacht en daar reikhalzend naar uit ziet. Met name de industrie in het Oos^ ten en Noorden is begerig. Want zij heeft een zware buitenlandse concur rentie te bestrijden en de energiekos ten vormen 4 tot 15 procent van de kostprijs van haar producten. Zou de industrie voor haar energie kunnen overspringen op goedkoop aardgas, dan zou zij daarmede ten zeerste gebaat zijn. Edochde regering, die het aard gas koopt van de Nederlandse Aardgas Maatschappij, welke het aanboort, levert het gas niet goedkoop. Terwijl vrijwel vaststaat, dat zij het gas van de N.A.M. koopt voor 3 cent per kubieke meter, vraagt zij er maar even 13 cent voor. Die prijs is misschien voor lichtgas- gebruikers en particulieren aanvaard baar, maar de industrie zou er duurder mee uit zijn, dan met kolen of olie! Aangenomen, dat de regering de transportkosten op 2 cent per kubie ke meter baseert omdat er een vele honderden kilometers lang bui zennet voor is aangelegd dan blijft toch een verkoopsprijs van 13 cent ex- horbitant. Bovendien zijn de regering en de N-A.M. te zuinig op hun aardgas. In siders beweren, dat men gedurende onafzienbare tijd een millioen kubie ke meters per dag kan leveren. De regering gaat uit van 400.000 kubieke meter per dag.... Tot overmaat van ramp levert de regering aan de Koninklijke Zout-Industrie te Hengelo aardgas tegen 6 cent per kubieke meter! En men kan zich dus indenken, dat er in het Noorden en Oosten des lands woe dende protesten weerklinken. Boze tongen beweren, dat er een ge heime overeenkomst bestaat tussen de regering en de grote olieconcerns om de prijs voor het aardgas gelijk te houden aan de prijs van olie en kolen. Maar waarom dan voor de zout-in- dustrie die lage prijs? Andere tongen beweren, dat de zout-industrie zich eenvoudig bereid heeft verklaard om het aardgas te ne men tegen het bedrag, dat zij anders aan kolen kwijt zou zijn. Dat zou er dan op wijzen, dat de regering met het dure aardgas in haar maag zit Maar bovendien: waarom een hoge prijs? De staat behoeft toch geen abnor maal hoge winst te maken op het aardgas? Doet hij dat wel, dan legt hij daar mede het Oosten des lands een extra belasting op. En dat is de onbillijkheid ten top gedreven. Er zal over deze kwestie nog wel Washington en ook in Parijs ten gun ste van een voldoen aan Duitslands voornaamste nationale verlangen ten spijt, drijft de gehele situatie volgens deze beschouwingen in de richting van een bestendiging van de Duitse verdeeldheid. Von Paulus Andere Duitse commentaren bren gen ook de terugkeer van de vroegere veldmaarschalk Von Paulus uit de Sow jet-Unie naar Oost-Duitsland rechtstreeks verband daarmee. Von Paulus zou de opdracht krijgen in het Oosten van Duitsland een op commu nistische leest geschoeid leger te vor men, dat de tegenhanger van de twaalf West-Duitse Europese divisies zou moeten vormen. Frankrijk Niets kan volgens de in Bonn be staande opvatting worden bereikt zo lang de Fransen passen op de natio nale plaats blijven maken in plaats van naar de Europese linies op te marcheren. Men hoopt dat de druk op Een jaar gevangenisstraf voor spion Rössler. ïn het spionnageproces te Luzern is de Duitser Rössler tot een jaar en de Zwitser Schnieper tot negen maanden gevangenisstraf veroor deeld. Rössler en Schnieper zijn schul dig bevonden aan spionnage voor een buitenlandse mogendheid ten nadele van andere buitenlandse mogendhe den. Van de straf van beiden wordt een voorarrest van 240 dagen afge trokken. de Franse politici nu zodanig zal worden, dat de beslissing niet veel langer meer zal worden uitgesteld. Dr. Adenauer heeft ten aanzien der Franse ratificatie weinige dagen ge leden weer eens een zeer optimisti sche toon aangeslagen, doch waarne mers menen te weten, dat hij er in werkelijkheid niet helemaal gerust op is, dat Parijs inderdaad in het begin van het volgende jaar zal ratificeren. Waarnemers geloven, dat dr. Ade nauer gaarne de Fransen tot zulk een besluit zou animeren door een eind- weegs tegemoet te komen aan de Franse verlangens inzake de Saar. De besprekingen over dit vraagstuk zullen de volgende week worden voortgezet. De verhitte commentaren, waar mee zrj te Bonn begeleid worden, ge ven echter weinig reden om te ver wachten, dat de bondskanselier op principiële punten afstand zal kun nen nemen van de in Juli door de Bondsdag eenstemmig aangenomen Saar-besluiten. Relletjes in Triëst Onder Brits bevel staande politie agenten in Triest hebben gisteravond het vuur geopend op een menigte de monstrerende Italianen. Een jongen van 15 jaar en een 36-jarige Italiaan werden gedood. Schooljongens en volwassen demon stranten bekogelden de politie met stenen onder het uitroepen van leu zen als „Triest voor Italië" en „weg met Tito". Ondanks herhaalde waar schuwingen wilde de menigte niet wij ken. Britse hotels en clubs in Triest werden Donderdagavond onder bewa king van Britse troepen gesteld. Van de zijde van de bisschop var Triest, monseigneur Antonio èantïiv is Donderdag officieel verklaard, dst de Sint Antoniuskerk Donderdagoch tend ontheiligd is, doordat de politie demonstranten tot in het middenpad van de kerk achtervolgd had. De politie zou het interieur van de kerk onder water hebben gezet met hun spuiten en er binnen zijn gedron gen met wapens in de hand. ONTSTELLEND DRAMA IN BELGISCH DORP Dader van moordpartij pleegde zelfmoord In drie huizen en een schuur in het Belgische dorp Thy-le-Chateau zijn Donderdag vijf ljjken gevonden van zijn gekomen. Boven dien werden twee zwaar gewonden aangetroffen. In het eerste huis trof men het lijk aan van Oscar Brousmicke. Zijn vrouw werd zwaar gewond, haar toe stand wordt als hopeloos beschouwd. In het tweede huis vond men de lijken van de 70-jarige Charles van der Beeken en z\jn vrouw. Niet ver van daar vond men in het derde huis het lijk van de 53-jarige A. Walbrecht, wiens wouw zwaar ge wond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabij gelegen schuur het lijk van Camille van Laethem, de dader van de moordpartij. Van Laethem, die met de laatste kogels van zijn revolver zelfmoord pleegde, zou uit weerwraak gehan deld hebben. Hij oefende terreur in het dorp en leefde in onmin met zijn buren. Onlusten bij verkiezingen op Philippijnen Amerikaanse interventie De verkiezingscampagne, die thans op de Philippijnen wordt gevoerd voor de nationale verkiezingen van Dins dag a.s., hebben in talrijke steden tot onlusten geleid. In Malasiqui, Midden- Luzon werd zelfs gebruik gemaakt van geweren en handgranaten. Verschil lende politici werden ontvoerd. President Quirino verklaarde Don derdagavond tegenover Amerikaanse correspondenten: „Wij willen onze traditionele banden van vriendschap en samenwerking met de Ver. Staten handhaven- Wij komen in alle opzich ten onze verplichtingen jegens u na. Maar in 's hemels naam, laat ons met rust met onze verkiezingen". De Amerikaanse Hoge Commissie heeft Donderdag medegedeeld, dat de V.S. plannen opstellen voor het verstrekken van gratis voedselpakketten voor Kerst- mis aan twee willioen behoeftige gezin- Gen hartig woordje gesproken worden! nen in West-Dultsland en West-Berlijn De mannen werden neergeschoten en de vrouwen werd de keel afge sneden met een mes. Van Laethem dreef ongeregelde handel en leefde voorts van een inva liditeitspensioen, dat onlangs werd verlaagd. Hij beschuldigde zijn buren er van dat zij hem hadden aange bracht, met het gevolg, dat zijn pen sioen verminderd werd. Het parket van Dinant heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Grote bedrijvigheid heerste Donder dag bij het stroomgat bij Ouwerkerlc, waar de tweede Phoenixcaisson werd geplaatst. De manoeuvre had een vlot verloop. Deze van de lucht uit gemaakte foto geeft een duidelijk beeld van de bedrijvigheid bij het stroomgat van Ouwerkerk. (Luchtopname A.N.P.-foto). Anderhalf jaar geëist voor een klap Amsterdamse vechtersbaas voor de rechtbank Een gespierde 29-jarige kellner, Rinus V., berucht om zijn vlug toe slaande vuisten op de Zeedijk te Am sterdam, heeft Donderdag van de Amsterdamse rechtbank voor één klap lYs jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Maar de klap was dan ook raak geweest. Het slachtoffer een metse laar liep een barst in zijn schedel op Slus een scheur in zijn jukbeen, en raagt thans in zijn hoofd een zilve ren plaat, die onder de huid gescho ven is. Het geschiedde op 17 Augustus jl. des morgens om 5 uur. Met een aan tal kornuiten was Rinus die nacnt in de kellner-sociëteit geweest. Met een auto arriveerden ze om 5 uur op de Achterburgwal en begonnen daar voor een bepaald huis met de claxon aanhoudend en doordringend lawaai te maken. Aan de overkant kwam juist de metselaar uit zijn woning, op weg naar zijn werk. Hrj riep de la waaimakers over 't water toe, dat ze wat rustiger moesten zijn, want dat zijn kinderen nog sliepen. Het kwam hem duur te staan. Eerst begonnen de lui aan de over kant van de gracht hem „uit te zui gen", zoals hij het Donderdag zelf voor de rechtbank noemde. Treiteren, bedoelde hij. Daarna kwam Rinus even omlopen, over de brug, en met de handen in zijn zakken op hem af. Voor hij het wist had hij de klap te Mislukte aanslag op vliegtuigconstructeur Op de bekende vliegtuigconstructeur René Couzinet is Donderdagochtend vroeg in zijn woning te Parijs een aan slag gepleegd. Een onbekend gebleven Ex-patiënt thans wegens poging tot doodslag gearresteerd De 48-jarige Haarlemse chauffeur-monteur H. J. B. bevindt zich sinds kort in voorarrest in het huis van bewaring te Haarlem, verdacht van po ging tot doodslag. B. zou tijdens een ruzie met zijn voormalige echtgenote, die ondanks de scheiding zijn huishouden verzorgde, haar mét een geweer hebben bedreigd. Daarbij is het vuurwapen afgegaan, doch de vrouw werd niet geraakt. De kogel kwam op ongeveer 40 c.m. afstand van de bedreigde vrouw in de muur terecht. Voorts wordt de chauffeur verdacht van het plegen van zedendelicten. Deze B. heeft kort geleden in een an der proces al van zich doen spreken. Hij was het namelijk, die als voorma lig patiënt van dr. J. Samuels (be kend door zijn kankertherapie) een aanklacht tegen deze Amsterdamse arts indiende. De zaak werd eerst door het medisch tuchtcollege en la ter in hoger beroep door het Amster dams Gerechtshof behandeld. Op grond van de verklaringen, die B. als kroongetuige aflegde, werd dr.- Samu els tenslotte voor drie maanden ge schorst In het arrest van het gerechtshof, waarin de arts werd veroordeeld, stond o.a. het volgende vermeld: ,Het Kof is er zich van bewust, dat deze veroordeling gebaseerd is op de ver klaringen van slechts één getuige, doch het heeft geen reden om aan de betrouwbaarheid van deze getuige te twijfelen". Dr. Samuels trachtte zich tegen zijn veroordeling te verweren door op Lord Samufil keert zich tegen „morele verwording" Verrassing in Hogerhuis De 83-jarige Lord Samuel, liberaal staatsman en filosoof, heeft zijn mede- hogerhuisleden verrast door midden in een debat ovar de troonrede van Ko ningin Elizabeth een philippics af te steken tegen de morele verwording, welke in Engeland hoogtij viert „Als dat kwaad gemeengoed wordt" aldus Lord Samuel. ..zal het zich wre ken, niet in aardbevingen en verwoes- persoon loste drie pistoolschoten doorting door vuur, doch door iets veel de deur van Couzinets kamer, die dodelijkers: de verraderlijke vergifti- echter geen doel troffen. ging van het morele gevoel". STORMWAARSCHUW1NGSDIENST INGESTELD. Ook regeling voor snelle hulp uit militaire en burgersectoren De zeedijken in de provincie Zeeland en langs de Zuid-Hollandse eilanden zullen deze winter extra bewaakt worden- Daartoe is door bet ministerie van waterstaat een waakdienst ingesteld, die men „stormwaarschuwings- dienst" heeft genoemd. Wel zijn de meeste zeedijken hersteld behalve uiteraard de dijk bij Ouwerkerk, waar hard gewerkt wordt maar er zijn een aantal dijken, die nog tekenen van beschadiging vertonen en er zijn nieuwe dijkstukken, die zich nog moeten „zetten". Men heeft het daarom nodig geaeht een speciale dienst in te stellen, die direct kan optreden bij nieuwe beschadiging of dreigend gevaar. tempo militaire hulp, bijstand van het Rode Kruis en assistentie van „Be scherming Burgerbevolking" in te roe pen. K.N.M.I. waarschuwt Voor het goed functionneren van de waarschuwingsdienst heeft de rijks waterstaat de hulp van het K.NM.1. te De Bilt en van de P.T.T- ingeroepen Men weet, dat het K.N.MJL thans reeds tweemaal per dag de verwachte afwijkingen van de normale water standen doorgeeft. Deze voorlichting van het KJT.M.I. wordt uitgebreid, maar er zal alleen nog maar gelet worden op de afwijkingen naar boven dus waaneer het water hoger stijgt De bewaking van de dijken zal ge schieden door technisch personeel van de rijks- en provinciale waterstaat met inschakeling van personeel der polders en waterschappen. Een deel van dit personeel is thans nog op verschillende aijkvakken te werk gesteld en deze mensen behoe ven dus alleen maar een waarschu- wingssein te ontvangen om onmid dellijk ook bij nacht en ontij te kunnen ingrijpen. Een ander deel van het personeel echter zal van elders moeten komen om hun post bij de dijkwacht te be trekken. Er is voorts een regeling getroffen, die het mogelijk maakt ook in snel dan normaal. Het waarschuwen voor extra-laag water heeft in dit verband geen zin- De tijden waarop het K.N.M.I. de afwijkingen zal laten omroepen via de radio zijn 9.30, 13.00, 18.00 en 19.00 uur. Telegrafisch alarm Wanneer het K.N.M.I. meldt, dat er veel wind uit het Noord-Westen zal waaien, waardoor de waterstand extra oploopt dan gaan er waarschuwings telegrammen met voorrang uit aan de daarvoor aangewezen techni sche instanties van de dijkwacht. Als grens voor deze waarschuwing heeft men aangenomen, dat het K.N.M.1. tenminste een verhoging van een me ter boven de normale waterstand moet verwachten. Zodra een verhoging van anderhal ve meter wordt verwacht zullen ook de niet-technische instanties, die bij de dijkwacht zijn ingeschakeld, tele grafisch gealarmeerd worden. Uit deze cijfers van een en ander halve meter blijkt, dat men een grote veiligheidsmarge neemt, want bij de stormvloed van Februari j.l. werd het normale hoogwater met circa drie me ter overschreden. In totaal zullen bij de bewaking van de dijken in Zeeland en op de Zuid- Hollandse eilanden ongeveer 275 man technisch personeel betrekken zijn. zijn beurt 'n aanklacht wegens mein eed in te dienen tegen B. Voor de Amsterdamse Rechtbank eiste eind April de Officier van Justitie, zes maanden tegen de Haarlemmer, doch veertien dagen later sprak de recht bank hem vrij. De Officier tekende appèl aan, doch ook in hoger beroep werd B., ditmaal door het Amsterdams Gerechtshof, vrijgesproken, omdat het Hof het wettig en overtuigend bewijs van ge pleegde meineed niet bewezen achtte. Massa-arrestaties in Oost-Duitsland Else Zaisser minister-af Het hoofd van de Staatsveiligheids dienst in Oost-Dnitsland, Ernst Woll- weber, heeft verklaard dat „de door Amerika gesteunde fascistische spi onnen, terroristen en saboteurs" van de Oost-Duitse beveiligingsstrijd krachten „harde klappen" hebben ge kregen. Het aantal agenten dat Za terdag was gearresteerd, was veel ho ger dan bij welke vorige actie ook. De actieve bestrijders van het com munisme in Oost-Duitsland hebben bij de huidige grote zuivering „zware verliezen geleden, aldus werd in West-Berlijnse kringen medegedeeld. Vier weken geleden was een functi onaris van het •bureau voor Oostelijke aangelegenheden van de Vrije Demo cratische Partij in Oost-Berlijn ver dwenen. Deze man zou, toen hij ging dansen, gearresteerd zijn. Veertien dagen later was, aldus deze kringen, de arrestatie van 'n groot aantal per sonen in alle delen van Oost-Duits land begonnen. Mevrouw Else Zaisser. echtgenote van de vroegere Oost-Duitse minister voor staatsveiligheid, Wilhelm Zais ser, en lid van de Oost-Duitse socia listische eenheidspartij, is van haat- ambt als minister van volksontwikke ling ontheven. Zwaar weer boven Griekenland Ook aardschokken gevoeld Boven West-Griekenland en de Ioni sche eilanden heerste zwaar weer gis teren. Stormen gingen gepaard met slagregens. Op de Ionische eilanden Zante en Cephalonia zijn drie krach tige aardschokken gevoeld, evenals in de Westpeloponnesische steden Patras, Pirgos en KillinL De wegen in Cephalonia zijn door de hevige regens onbegaanbaar ge worden. In hét Westelijke gedeelte van de Peloponnesus hebben zich overstromingen voorgedaan. DE VERWACHT: VERSPREIDE OPKLARINGEN In de ochtend hier en daar nevel of mist Overigens droog weer met ver spreide opklaringen en een zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN SLAAN 7 November. Zon op: 7.45 onder: 17.02 Maan op: 8.54 onder: 16.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1