KAPPIE EN HET SCHEPENKERKHOF Barre, onaandoenlijke woestenij van obsederende leegheid U hebt altijd trek in Qth Illac, omdat Qlö lRac's jaar in jaar uit de allerbeste* Virginia's bevatten. 4ANVAL OP FUNDAMENTELE MENSENRECHTEN INV.S. OVERHEID WIL NIET ZONDER KASGELD KOMEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (VU) Vrouwenprobleem wellicht de grootste moeilijkheid DEZE RUIMTE is gronzonloos van do lacht uit; zij is een physieke be proeving, indien je de auto op hoogste snelheid langs de nauwelijks gebaan de wogen stuurt. Je kunt het land ook anders noemen: kuis, want het is door geen mensenhand beroerd; onaangedaan, want het kan geen glimlach opbrengen; onaandoenlijk, zodat een huivering over je rug loopt. Je hebt over de slangenplaag boren vertellen, maar een beetje ongelovig gekeken, tot op het ogenblik dat de emigratie-officier uit Adelaide, Jan Seheeren, je met een kreet op een slang wijst en uitroept: „er dwars over heen" En gierend luat je de automobiel een zwieper maken om de slang de rug te breken. Wat is één dode slang tegen ontelbare levenden? De leguaan is uiterst op zijn hoede, wanneer de auto komt aansuizen en ik kan hem net ontwijken. Verderop vreten de raven aan een dood konijn. Een schaap of een koe, die in de welde sterven, zyn een prooi voor gieren, adelaars, vos sen en raven. Binnen een paar dagen zijn alleen nog de botten te vinden. Dat is Australië ook. Een vreemd bar land. Ergens staat temid den van het zanderige niets een man naast zyn auto. Hij kijkt in de verte, óók naar niets dunkt mij! De ze woestenij heeft zulk een wurgeyde bekoring, dat je er zo spoedig moge lijk uit wilt zijn, bang, dat je er in zult omkomen Dat gebeurt dan ook wel, Nog onlangs is een eenzame vis ser in de wildernis verdwaalt, toen hij zocht naar kangeroo's. Inboorlingen, die de reuk van een hond, de ogen van een adelaar en de door H. M. KOEMAN8. gang van een tijger hebben, vonden zyn spoor. De man was dood. En voor de helft weggevreten. Tegen ver moeidheid dorst en dieren is de mens tenslotte niet bestand. En zelfs in mijn auto achtervolgde me de bijna tastbare krankzinnigheid van de woestijn, die hier beeldendér en bijtender „desert" wordt genoemd* Ik wilde er uit en ik heb het gaspe daal urenlang tegen de plank moeten drukken om te - ontkomen aan het verlangen om uit. tq stappen en naar dal absolute niets toe te lopen en, indien ik mocht terugkeren, het ver haal van mijn te leven te schrijven,, Totdat de rivier er ineens was. Aan haar oevers de waterwerken om de bodem voor zover mogelijk te be sproeien en temidden van het Inge nieuze systeem van buizen en sproei ers, sproeiers en buizen, de gouden sinaasappelen en de druiven. In de kelder van de wijnfabriek, waar ik niet de Franse liefde voor deze drank van de hemel, maar wel de efficien cy van de moderne wereld consta teerde, laafden .wij ons tot-in onze ziel. Is het niet op zichzelf een won der. dat de zegen van de hemel hier wordt geschonken in de vorm van het vuile water van een wilde rivier Sterven van de dorst Dit land tussen Renmark en Mildura staat te sterven, van de dorst. Het uiterlijk van de wer kers aan de rivier en daar ver van daan op de terreinen van ontginning heeft iets van een doodgaan bij het leven: verstrakte onbewogen gezich ten, keiharde handen, een sigaret, een hoed met brede rand en een af zakkende manchesterbroek. In do hoofdstraat yan het dorp werd mijn eerste wildwestverhaa! in mijn fantasie werkelijkheid. Waarom zoud:>n niet ineens vier mannen te paard deze straat kunnen komen binnenrijden om al schietende de vrouw van hun keuze te overmeeste ren? Waarom niet? Omdat het hotel tenslotte te Eu ropees was en de gouverneur van Zuid-Australië bezig was een dlenst- bezoek af te leggen en omdat de Union Jack te fier naast de Australi sche vlag van het dak wapperde in een hete. verstikkende wina. Omdat een groep Nederlandse journalisten niet naar Renmark was gebracht ten einde stof op te doen voor een stui versroman. Omdat het muziekje in de lounge geen hilly-' duceerde, maar n hilly-billysongs pro- r kwijnend en zelfs wel toepasselijk van heimwee „in a slee py lagoon" vertolkte. Omdat de radio in de auto alle nieuws van de wereld in een notendop opdiste tot en met de start van de KLM-DC 6 uit Engeland. Geen troost Er was helemaal niets meer van onze griezelige illusie over, toen een man op ons kwam toege- sloft, die Nederlander bleek te zyn en emigrant. Een Amsterdamse jon gen, die zön spraakwater allang scheen te hebben verbruikt en die om een meisje uit ons land was gegaan. „Tevreden?" Och, deze knaap zou overal ter wereld tevreden zyn met de eenzaamheid en de weemoed van zijn hart. De Australische vrouwen zullen hem niet troosten. Die hebben het te druk met in de „pup" bier op het leven' af te drinken en haar hui zen vuil te laten. Waarom trouwens afstoffen, indien ieder zuchtje wind opnieuw wolken ondefinieerbare vui ligheid zelfs door de gesloten ramen stuift Maar ook hier zyn de ponden goed en de kleine radio op een zolderka- Angst voor Zuurbranden nt oen heerlijk maal? Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge nist alles waar de maag naai' vraagt. Sommige mensen nemen Rennies by voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zyn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom al tijd bij de hand. Gewoon laten smel ten op de tong en 't zuurbranden be hoort weer tot het verleden. maar een onaf wezen is. 's Avonds, op mijn kamer in Ren mark, heb ik mijn vaam wijd open gezet .om de „desert" te kunnen no ren. Héél'anders dan in Caïro, waar ik aan de rand van de Sahara stond;: anders dan in. India, waar de Wester se mens tegen de stank kan leunen; anders dan in Singapore, waar het mer houdt het contact met de verten, waar de kennissen zijn, de vrienden. En het meisje. Dat is wel één van de diepste moei lijkheden voor de jonge emigrant Ik i heb werkelijk hartverscheurende j treurzangen gehoord van jongens, dié niet aan de vrouw kunnen komen. Uit hun eigen mond en van de kant van de „autoriteiten". Zelfs de Aarts bisschop van Adelaide, Matthew Beo- vich Joegoslavische grootvader, i Ierse grootmoeder! -— fijnbesnaard i gezicht, Jangc dunne handen, dié ons by het vertrek joviaal vaarwel wuif-I den, heeft ons groepje proberen te i doordringen van het feit, dat het vrouwenprobleem misschien wel in de eerste plaats moet worden gesteld. Dat niet, omdat alleen jonge mensen de toekomstige bevolking van Au stralië kunnen helpen verroten, maar omdat gewoon menselijkerwijs Oosten een huwelijk met het gesproken een man zonder vrouw Westen schijnt te hebben gesloten; 1 anders dan in Djakarta, waar niette genstaande alle politieke afscheidin gen het Westen het Oosten in de hand heeft én niet omgekeerd......' Hier klonken in de verte kreten, die ik niét heb. kunnen definiëren, mee gedragen door de wind, en wegster vend in mijn kamer, waarin ik pas sliep tóen de mórgen aahbTak. MODERNE INQUISITIE Presbyteriaanse Kerk over de communistenjacht De. algemene raad van de Presby teriaanse kerk in de V.S. zegt in een schrijven aan haar 8000 geestelijken en 2.500.000 leden, dat „een subtiele maar krachtige aanval op de funda mentele mensenrechten" aan de gang is in Amerika en dat de „trouw aan do waarheid" wordt opgeofferd aan propaganda-dooleinden. De cynische houding in officiële kringen, aldus de brief, werkt ont moedigend Op de pogingen om de in ternationale spanningen door-onder handelen te verminderen. De brief vergelijkt het onderzoek door het Congres met de Middeleeuw se Inquisitie in Spanje en de tribuna len in de moderne totalitaire staten. De raad erkent „het gevaar van het communisme", maar meent dat dit wordt gebruikt om ongezonde vrees te verwekken, óntevredenheid te onderdrukken en goede burgers te besmeuren. ,,De waai'heid wordt op vernuftige wijze onttroond door vooraanstaande figuren in het openbare leven en door de koude oorlog, waarin de .leugen dikwijls wordt verkozen boven de fei ten als h|j een grotere propagandisti sche waarde heeft. Zo is thans de waarheid een gevan gene in het land van de vrijen. Een der verschrikkelijke gevolgen daar van Is, dat burgers publiekelijk wor den veroordeeld op grond van het on bevestigde woord van vroegere com munisten. De congrescommissies schenken on voorwaardelijk geloof aan zulke men sen, die op het standpunt staan dat een leugen om bestwil ten volle ge rechtvaardigd Is". Over de betrekkingen tussen Ame rika en de Sowjet-Unie zegt de brief: „Laat ons oppassen voor de eynische houding, die in zekere officiële krin gen heerst om het bereiken van een oplossing door onderhandelen als ho peloos te beschouwen. Wij moeten het risico nemen, en zelfs het initiatief, om te trachten onze vijanden van Matiging gewenst. De Britse ambassadeur m Amerika, eh' Roger Makms, heeft in een rede té Louisville aangedrongen op matiging van Amerika's methode van benade ring en meer gebruik wan hét middel van onderhandeling by het politieke optreden. „Men kan mets voor niets krijgen", aldus sir Roger, „men moet ai diegenen, die hun belang bij de be trokken kwestie kunnen aantonen er in betrekken". Die zitten even correct als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenys" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half-stijf la. Let op het merk ln elke boord. boorden Overhemden met „Ti'ubenUs" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaal:en ivn overal verkrijgbaar Koningin naar Schiedam. „De Ruyter" wordt in dienst gesteld. Kóningin Juliana brengt op 18 No vember een werkbezoek aan Schie dam. Er wordt echter aan een en an der ook een feestelijk tintje gegeven, ©e Koningin wordt omstreeks 12 uur aan de grens der gemeente op de Rot terdamse dijlc Verwacht en begeeft zich daarna direct naar de zgn. villa van Wilton in het stefrebos, waar H.M. de lunch zal gebruiken. Vervol gens wordt op de werf van Wilton Feyenoord de kruiser admiraal „De Ruyter" officieel aan de koninklijke marine overgedragen. Nederlandse Bank maakt afspraak (Van onze financiële medewerker) De weekstaat van de Nederlandsche Bank gaf op 27 October weer egn zeer opmerkelijke stijging te zien van de post „saldo's van banken in Ne derland". Liefst f 10G millioen was er in eon week bijgekomen, waardoor het bezit van de banken, renteloos by De Nederlandsche Bank belegd, tot f 506 millloen was gestegen. Dit bedrag yan een half milliard is inderdaad uitermate hoog, als w|j weten dat dit saldo op 5 Januari 1953 nog maar 35 roillioen gulden was en dat pas op 22 Juni j.h de 100 millioen werd overschreden. Nadien ging het dan met grote sprongen naar hoven. Het is natuurlijk een merkwaardig verschijnsel, dat de handelsbanken zo'n enorm bedrag by De Nederland sche Bank deponeren, een bedrag waarvoor zy geen rente krijgen en dat zij alleen gebruiken kunnen óm hiervan betalingen aan derden te doen. Normaal is, als de banken bij De Nederlandsche Bank een matig saldo aanhouden, dat in ieder geval beneden de 100 millioen gulden ligt. Normaal is Ook als zij de middelen, die zy van haar cliënten op korte en lange ter mijn krijgen, ten dele ln de vorm van credieten aan het bedrijfsleven en voor liet overige deel in schatkistpapier van de overheid beleggen. Het is dus zo, dat de banken op de van 'de cliënten ontvangen gelden (plm. 6 tot 7 procent) rente maken, voor zover zij deze gelden aan het be drijfsleven uitlenen en dat zij plm. 1 tot l'/2 proeent gemiddeld ontvangen voor dat deel, dat z|j in schatkistpa pier beleggen. Die belegging in schatkistpapier (dit zijn dan leningen van de overheid met een looptijd tot maximaal 5 jaar) is zeker niet te onderschatten. Op 31 Augustus j.l. b.v. hadden 37 handels banken aan het bedrijfsleven plm. 1,8 milliard uitgeleend, doch z|j hadden in schatkistpapier plm. 3,5 milliard gulden belegd. Die belegging in schat kistpapier is een zeer welkom middel om op korte termijn gelden te beleg gen én hiervoor rente te maken, gel Onze inkopers hebben ook weer in 1953 bet puikje van de Virginia-oogst gekocht. 52. In de duikboot heerste een heel onprettige stem ming; koppig zaten Geldjes- tij meren GJuypers te wach ten tot een van hen belden zou toegeven. Tenslotte be gon het Geldjeslijmer te verv len. „En nu ga je met een naar boven I" brulde hij, zijn vierkante vuist ophef fend, ..anders zal ik je DIT laten voelen I" Verschrikt snelde Gluypers het ijzeren trapje op, maar toen be- mèrkte hij. dat de koepel gesloten was. Hij zette er zyn schouders ouder en drukte uit alle macht, maar er was geen beweging in te krijgen. En dit was ook geen wonder, want daarbui ten waren Kappie en de Maat juist klaar met het vastbinden van de koepel. „Luisteren Jullie eens daar binnen!" riep Kappie. zo dra hij bemerkte. dat iemand probeerde t-et dek sel open te drukken. jullie zijn opgesloten en voorlopig komen jullie er niet meer uit!" Even was he tstil, toen klonk daarbinnen een stortvloed van verwen singen. Zonder zich hier iets van aan te trekken. trok Kappie rustig zijn pet van de periscoop en klom op de Kraak terug. „Verbind de duikboot met een tros aan de Kraak", beval hij de Maat, „dan ga ik den die niet op veilige wijze aan het bedrijfsleven zyn uit te lenen en waar mee men anders geen raad zou:weten. De banken stellen deze geldbeleg- gingsmogelijkheid op prijs. De over heid evenwel is onlangs in nauwe sa menwerking met de leiding van De Nederlandsche Bank 'n andex'e. koers gaan varen. Zo heeft zij de agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, die het schatkistpapier regelmatig uitgaf, opdracht gegeven die uitgifte te staken. Hoewel de banken enkele keren nog in de gelegenheid werden gesteld op beperkte schaal, langer lopend papier (3 en 5 jaar) te kopen, was het re sultaat van de overheidspolitiek toch, dat de liquiditeiten steeds meer ste gen en uiteindelijk bij de centrale bank terecht kwamen. Dit laatste nu Is ook de opzet. De Nederlandsche Bank en de overheid willen een groot saldo van de ban ken b|j de centrale bank, dat als stootkussen kan dienen voor eventu ele opvragingen; zy willen daarnaast dat de in schatkistpapier belegde li quiditeiten zoveel mogelijk in langer lopend papier worden belegd. Dit standpunt kunnen wy alleen begrijpen, als wij letten op de enorme groei van onze goud- en deviezen voorraad. Naarmate deze aanzwol," werd de geldcirculatie ook groter, omdat het bedrijfsleven 'tégen Af dracht van de valuta guldens ontving. Deze middelen kwamen by de banken terecht, haaf crediteurengèldeh groei den dus aan en daardoor automa tisch ook haar liquide middelen. Het tij kan echter plotseling keren. Onze uitvoer kan afnemen, de invoer kan toenemen ö.a. door de vrëes voor een inflatoire ontwikkeling, waarbij de zakenman liever goéderen dan in waarde dalend geld heeft. Een al te grote ruimte aan liquide middelen kan dus op de invoer een zuigkracht uitoefenen en de beta lingsbalans verzwakken. Uit dien hoofde is het begrijpelijk, dat de over heid de huidige overvloed wil binden. Als nu door het kopen van deviezen de oireulatie terugloopt, dan zullen ook de crediteurengelden bij dè ban ken teruglopen en deze kunnen daar zy ae voorkeur geven aan cre- dietverlening.aan. het bedrijfsleven dan minder geld in schatkistpapier, beleggen: de overheid kan dus min der lenen. Enkele jaren gèleden dreigde deze ontwikkeling ook, maar toen heeft de overheid door de Wet Toezicht Cre'.ietwezen de banken weten te dwingen haar geld te reserveren. De centrale bank en de overheid hebben deze wet thans niet te baat willen nemen misschien omdat zij toch eind volgend jaar afloopt doch De Nederlandsche Bank heeft haar doel willen bereiken door een ..af spraak" te maken met de banken. Die afspraak is tot stand gekomen, doch niet dan na zeer vele onderhandelin gen. Men is hier heel erg geheimzinnig mee onbegrijpelijk overigens - met het gevolg dat er van alle kan ten gevist wordt om achter de waai' heid te komen. Gedwongen reserve. Vermoedelijk Is het nu zo, dat voor elke bank wordt vastgesteld welk percentage zy van haar crediteuren- gelden moet reserveren. Ten dele moet dit bedrag liquide gehouden worden (en dan komt het automa tisch als saldo bij De Nederlandsche Bank terecht), ten dele zal het kun nen worden belegd in nieuw uit te geven schatkistpapier (waarschijn lijk met een looptijd van 10 jaar en een rente van 3 procent), welk papier niet verhandelbaar zou zijn. De ban ken kunnen het dus niet verkopen. De centrale bank heeft dan de li quiditeiten tot een zekere omvang kunnen binden, de overheid krijgt voor langere tijd kasgeld en de ban ken maken een hogere rente,, doch zy zijn haar bewegingsvrijheid ten dele kwijt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6