PROVINCIALE ZEEUWSE C0URAN1 Moskou wil geen conferentie over Duitsland en Oostenrijk Culturele adviesraad organiseert provinciale toneelwedstrijd 0£ BILT Kantlijn WERK STROKARTONINDUSTRIE LIGT 24 UUR STIL OUD-LANDSDIENAREN IN EEN PROTESTVERGADERING BIJEEN 196e Jaargang-No. 261 Dagblad uitgave van de £irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. der. Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. kw„ £r. p. p. 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 1 33 ADVERT.INHEPKIJS 22 ct. per mm. v'inlmum p. advertentie l 3.-, Ing. .neoedellngen driemaal tarief. Kleine idvertentles imax. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel me er 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Voretstraat 63, telef. 2475 b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Z:erlkzee. N )J.f.?erdstr C 160. telef. 2'.. EISENHOWER BESCHULDIGT Alle pogingen tot samenwerking te komen zijn tevergeefs President Eisenhow -eft Woensdag de Russische regering ervan be schuldigd te trachten viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk tegen te houuen. Eisenhower zeide: „Wij zijn bezig cte Sowjet-nota die wij gisteren ontvan gen hebben, te bestuderen. Zy is negatief en verwerpt het voorstel van de V. S., Engeland en Frankryk voor een spoedige conferentie over Duitsland en Oostenrijk. De nota schynt te trachten zulk een conferentie tegen te houden door on mogelijke voorwaarden te stellen ten aanzien van de Europese verdedi gingsgemeenschap, het Navo-stelsel van collectieve beveiliging en de po sitie van communistisch China". Uit de Sowjet-nota blijkt niet een opzet om tot elkaar te komen maar om zoveel mogelijk moeilijkheden te scheppen. Wij hebben overal gepro beerd met de Sowjet-Unie ernstige problemen, welke tussen de vrije en de communistische wereld bestaan, aan te pakken. Wij hebben keer op keer getracht te Komen tot een be spreking over Duitsland, welke lei den zou tot zijn eenmaking. Wij heb ben getracht te komen tot een be spreking over Oostenrijk, die dat land zou bevrijden. Eisenhower vervolgde: „Wij trach ten nu in Korea te Komen tot een De harten van millioenen Neder landers zullen Woensdagavond luider hebben geklopt: voor het eerst sedert 1936 is een Nobelprijs weer aan een landgenoot ten deel ge vallen. Aan professor dr. F. Zernike uit Groningen. Zijn naam heeft zelden in de kran ten gestaan. De millioenen hadden nooit van hem gehoord. Want de we tenschap en de kennis bloeien in het verborgene. Nimmer zijn spreekkoren aangeheven in de trant van „Abe! Abe! Abe!" Iedere speler van het Ne derlands elftal is „beroemder" dan professor Zernike. En iedere filmster eveneens. Maar als niemand zich de naam der voetballers meer herinnert en de faam der film-idolen is verbleekt, zal de naam Zernike nog altijd met gou den letters geschreven staan in de geschiedenis van wetenschap en cul tuur van het Nederlandse volk. Een Nobel-prrjs is een merkwaar dig iets. Zij onthult vaak ook aan eigen volk de grootheid van zyn beste zonen. Na Haarlem en Vlissingen ook Middelburg? Het P.v.d.A.-raadslid mevrouw de Vliegerde Vlieger heeft in de Middelburgse gemeenteraad gevraagd om bijbelkennis en cultuurgeschiede nis van het Christendom in te voeren als verplicht leervak op de miadelba- i'e- en mulo-scholen in de Zeeuwse hoofdstad. Wij hebben destijds de aandacht gevestigd op het Haarlemse initiatief in deze richting en kwamen daarna tot de ontdekking, dat men korte tijd later ook in Vlissingen reeds gestart was. Het spreekt dus vanzelf, dat wij het thans in Middel burg genomen initiatief van harte toejuichen. Wethouder Kögeler heeft het pro bleem in overweging genomen. Met vertrouwen mag men zijn advies en ie vermoedelijk daarop volgende be slissing van de Middelburgse raad te gemoet zien. Er moet een einde komen aan het beschamende verschijnsel, dat leerlin gen van Ulo-scholen en middelbare scholen zelfs de meest elementaire kennis van de Bijbel missen. De K.N.V.B. heeft zowaar een nieuwe stunt uitgehaald. Dit maal is het geen nieuwe belem mering van de vrijheid van de Neder landse voetballers, die zo langzamer hand ingekapseld worden in een reeks fspeciaal voor hen gemaakte „wet ten". Neen, ditmaal heeft de K.N.V.B. omzendtijd gevraagd. Nog wel a i.i vier omroepverenigingen tegelij kertijd! Men wil op gezette tijden een K.N. V.B.-mijnheer voor de microfoon laten aten en daarmede het eigen stand- uit van de K.N.V.B. op voetbalge- bied onder het volk verbreiden. Men is geneigd om een dergelijk nieuwtje naar het rijk der fabelen te vei wijzen. Want er wordt om de om- roeptijd in Nederland fel gevochten. En men kan zich dus indenken, dat de omroepverenigingen niet geneigd zullen zijn om ook maar iets van hun kostbaar bezit af te staan. Bovendien jn er belangrijker dingen dan voet- oal cn wordt er in de aether waarlijk aan de sport reeds meer dan voldoen de plaats ingeruimd. En bovendien: is de sportjourna listiek niet bekwaam genoeg om het publiek in pers en radio op de hoogte 'c houden? Is daar waarlijk de K.N V B. voor nodig? Waar moet het naar toe, als o< andere sportbonden om omroep)ij gaan vragen? Nuchter blijven, K.N.VJ3.1 bijeenkomst om het vraagstuk van de hereniging van Korea en het terug trekken van onze en andere vreemde troepen te behandelen. In de bewape ningscommissie van de Verenigde Na ties hebben wij getracht de Sowjets er toe te brengen een realistisch standpunt in te nemen ten aanzien van het waagstuk van beperking van een bewapening en beperking van het gebruik van methoden voor massale vernietiging. Wereldvrede is het voornaamste streven van volk en re gering van Ameinka. Als volk zullen wij bereid blijven elke aangelegen heid met de Sowjets te bespreken on der omstandigheden, die een heldere en betrouwbare basis voor overeen stemming vormen". Geen nieuwe poging In Washington gelooft men, dat verwerping van het jongste Weste lijke voorstel een einde zal maken aan de recente stappen om te komen tot vermindering van de spanning in de wereld. Waarnemers verwachten niet, dat het Westen een nieuwe poging zal ondernemen om Sowiet-deelneming aan een conferentie in Lugano te ver krijgen. Zy geloven, dat Rusland, door dit voorstel te negeren, het stil zwijgend heeft verworpen. Waarnemers in Washington en Bonn merkten op, dat sommige delen van de Sowjet-nota kennelijk in de eerste plaats waren bestemd voor Frankrijk met de bedoeling rati ficatie van het Europese verdedigings verdrag door het Franse parlement te bemoeilijken. Westelijke woordvoerders verwach ten nu echter, dat men in Frankrijk zelf zal aandringen op ratificatie met als argument, dat de Sowjet-Unie zelf heeft geweigerd te onderhandelen over een andere oplossing van het Duitse vraagstuk. Siciliaans dorp glijdt een berghelling af. Het Siciliaanse dorp Raddusa (5211 inwoners) glijdt met een snelheid van zes millimeter per etmaal een berg helling af, aldus werd Woensdag uit Catania vernomen. De verschuiving is het gevolg van de hevige regens die dit gebied on langs hebben geteisterd. Volgens deskundigen staan twaalf procent van de huizen op instorten en is de helft van de rest ernstig be schadigd. Raddusa ligt zestig kilometer ten Westen van Catania. WILDE PROTESTSTAKING Onenigheid over het loon De arbeiders van elf strocartonfabrieken in de provincie Groningen heb ben een 24 urige protest-staking afgekondigd naar aanleiding van de gang van zaken by de met werkgeversorganisaties gevoerde loonsonderhandelin- gen. De werkgeversorganisaties zouden vasthouden aan het standpunt van een werkweek van 48 uur voor de dagdienst. De C.A.O. bepaalt op dit punt een werktijd van 45 uur. Ook zou men aan werkgeverszijde het voorstel over de. betaling met terugwerkende kracht van de nieuwe loonregeling hebben ge- Bovendien zal Zaterdag in Gronin gen een door de drie werkgeversorga nisaties uitgeschreven bedrijfsconfe- rentie worden gehouden. Hierop zul len de vertrouwensmannen uit de ver schillende fabrieken aanwezig zijn. Ook de loononderhandelingen zullen ter sprake komen. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat in dien geen overeenstemming wordt be reikt, de zaak wordt verwezen naar het college van Rijksbemiddelaars, dat dan een bindende uitspraak zal doen. Reeds gisteravond om tien uur is de proteststaking uitgebroken bij de strocartoniudustrie ..Erica twee" in Oostwold (Groningen Westerkwar tier). Aan arbeiderszijde houdt men ech ter vast aan de 45 urige werkweek voor de dagdienst. Deze kwestie schijnt het voornaamste geschilpunt bij de onderhandelingen te zijn. De vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisa ties hopen nu op advies van het colle ge van rijksbemiddelaars Vrijdag a.s. weer besprekingen te voeren. Finse regering afgetreden De Finse coalitieregering is Woens dagavond afgetreden nadat zij Dins dag in het parlement 'n vertrouwens votum had verloren. Met mogelijk nop weer praal en luis ter dan verleden aar heeft Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië voor de tweede maal als regerend staats hoofd, maar voor de eerste maal als gekroonde vorstin, het Parlement ge opend. In de Ierse staatsiekoets rij den Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh naar Westminster waar het Parlement zal worden ge opend. De koets verlaat hier Buck ingham Palace. Democratische successen bjj verkiezing in V.S. Ook burgemeesterschap New-York De democraten hebben bij plaatse lijke verkiezingen in de Ver. Staten vier sleutelposities verworven: het burgemeesterschap van New York, het gouverneurschap van de staten New Jersey en Virginia en de enige vacante zetel in het Huis van Afge vaardigden van New Jersey. De detnoeraat Robert Wagner werd met een grote meerderheid gekozen tot burgemeester van New York. Een democratische leider, Mitchell, noemde deze successen het bewijs, dat de democraten de opmars naar de overwinning in de volgend jaar te houden verkiezingen voor het Ameri kaanse Congres zijn begonnen. De Republikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden is tot drie stemmen teruggebracht. Duitsers uit Polen naar Oost-Duitsland Weigeren Poolse nationaliteit Volgens het te Hamburg verschij nende vluchtelingenblad „Die Stim- me" worden in Warschau tussen Oost-Dultsland en Polen onderhande lingen gevoerd over het overbrengen van 30.00.0 Duitsers uit. het gebied achter de Oder-Neisse-lyn naar Oost- Duitsland. Het doel van de Poolse regering zou zyn het probleem van de Duitse minderheid in Polen definitief op te lossen. Het zou gaan om Duitsers, die geweigerd hebben het Pools staats burgerschap aan te nemen. „Die Stimme" schat, dat nog een millioen Duitsers in Polen wonen, van wie ruim 250.000 zouden willen emigreren. Benelux-conferentie in Brussel De vergadering van het ministeriële Benelux-comité. waarin besprekingen worden gehouden ter voorbereiding van de Benelux-conferentie als ver volg op de conferentie van Juli jl. wordt niet in Den Haag, maar in Brussel gehouden. De datum van 16 November is voorlopig aangehouden. Dijk Gneree—Overflakkee is dicht Modernste dijk in ons land Onder grote belangstelling is gister middag aan de nieuwe 18 kilometer Zuidelijke dyk op Goeree en Over flakkee. lopende van Herkingen tot Slliishaven. de laatste wagen bitumen gc«tort. Deze geweldige dijk. die de modern ste van Nederland kan worden ge noemd. is thans gereed en biedt vol gens deskondigen bescherming tegen de zwon te stormen. Wel komt cr nog een ■•.2 van tien centimeter as- phaltbeton overheen, doch deze afdek king wordt voor een belangrijk deel eerst in de zomer van 1054 aange bracht Ir. G. Terluin van de Provinciale Waterstaai Zuid-Holland, die met het toezicht op dc bouw van de buitendij ken is belast., gewaagde met vreugde dat het zover 'gekomen was dat gezegd kon worden „de dijk op Goeree-Over- tlakkèe is dicht". TOESLAGEN OP PENSIOENEN Maatregelen verwacht van Den Haag De gepensionneerde oud-landsdienaren kwamen gisteren in openbare ver gadering te Utrecht bijeen. Zij willen, blijkens een resolutie, in afwachting van de herziening van de pensioen-wetgeving door de Staatscommissie Van Poelje een toeslag op de pensioenen van tenminste f 300.per jaar, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. De huurcompensatie voor deze groep gepensionneerden dient te worden gesteld op 5 procent van de pensioensgrondslag, met een minimum van f 90.per jaar. loonsverhoging. Dat dienen de ge pensionneerden ook te krijgen en ze- kei de voor 194§ gepensionneerden. Die 5 procent moet berekend worden niet op het pensioen, maar op de pen sioengrondslag. Het minimum zal f 90.per jaar moeten bedragen. Maar beter zou nog geweest zijn een herwaardering der pensioenen. Laat de regering bedenken niet met bede laars te doen te hebben. Men wyst er op, dat aan de gepen sionneerde overheidsdienaren, tegen over een toeneming van het index-cij fer met ongeveer 169 procent, slechts toeslagen op de pensioenen zijn toe gekend van plus minus 20 tot 40 pro cent. Bij de verschillende groepen van ge pensionneerden bestaat een tekort aan koopkracht, hetwelk ligt tussen de f 300.— en f 900.per jaar. Een huurcompensatie voor gepen sionneerden, zonder verhoging van de pensioenen met een toeslag, zal geen oplossing brengen in de nood der ge pensionneerden en weduwen. De voorzitter, de heer W. Stuut uit Amersfoort, zeide o.m.: Bij tiendui zenden is 't geloof in de regering ver zwakt. Zij zal zich moeten laten lei den door de hoge beginselen van recht en menselijkheid. Overheidsdienaren zyn altijd te laag bezoldigd, omdat zij immers na hun pensionnering een on bezorgd leven zouden hebben Voor de winter zal volgens spreker in de nood moeten worden voorzien. De heer W. van Liere te Apeldoorn, zeide: De werkenden krijgen o procent Auto-snelweg Antwerpen naar Aken Gewenst door Vlaamse industrie Het bestuur van de gewestelijke af deling Antwerpen van het Vlaams Economisch Verbond heeft een reso lutie aangenomen waarin wordt ver klaard, dat het voor de verbinding van Antwerpen met de industrie ge bieden van Belgisch en Nederlands Limburg, Luik, Aken, Keulen en het Ruhrgebied, noodzakelijk is een auto snelweg Antwerpen-Aken aan te leg- §en met vertakkingen naar het Lim- urgse niijnbekken en het Ruhrge bied. Er wordt bij de regering op aan gedrongen bij het ver-wezenlijken van deze autosnelweg spoed te betrachten. „ZEEUWS LANDJUWEEL" Deze twee jongedames, Anne Snow (liet slachtoffer) en Yvonne Myers beoefenen de edele sport Budokwai, nauw verwant aan judo. Budokwai is een Japanse sport; het woord be- teleend „op zachtzinnige wijze". Van deze zachtzinnige wijze" geeft de foto een voorbeeld. Met een flinke heupzwaai heeft Yvonne, Anne op de grond gegooid. Zij beoefenen deze sport van zelfverdediging in het Bu dokwai hoofdkwartier in Victoria (Londen). Adenauer niet naar ons land. Het algemeen secretariaat van de K.V.P. deelt heden mede bericht te lebben ontvangen van dr. Adenauer, 'at deze zich zeer tot zijn spijt gc- ongen ziet tengevolge van een peenhoping van werkzaamheden van zijn bezoek aan het partijcongres, waartoe hij zich in principe bereid verklaard had, af te zien. Ter bevordering van amateurisme De Zeeuwse Culturele Adviesraad, welke eind 1952 op verzoek van het Provinciaal Bestuur werd ingesteld en die een sectie is van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, organiseert een provin ciale wedkamp voor het amateurtoneel in onze provincie, onder de naam „Zeeuws Landjuweel voor het Amateurtoneel". De Adviesraad heeft reeds verschillende objecten ter hand genomen, zo als het onderzoek naar de mogelijkheden van de stichting van een Zeeuwse Muziekschool en de totstandkoming van een regeling tot subsidiëring van de amateur-muziekverenigingen. Thans wordt dus een alleszins toe te jui chen poging ondernomen om de gToei van het amateurtoneel te bevorderen. In een rondschrijven aan alle ama teurtoneel- en lekenspelgroeperingen zet de „Stichting Zeeland" de plan nen voor het Landjuweel uiteen, waar bij voorts o.m. met waardering wordt gesproken over de regie- en spelers cursussen. Het Werkverband Katho liek Amateurtoneel gaf deze zomer een zeer geslaagde en druk bezochte regiecursus en thans koestert de West Zeeuwsch-Vlaamse Toneelbond plan nen in deze richting. De enige voorwaarde voor deelne ming aan het toneeltournooi is, dat men zich houdt aan het amateuris tisch karakter en dat men voor deze gelegenheid niet een speciale „ster ren-groep gaat formeren. Er wordt een organisatie-commis sie gevormd, bestaande uit de toneel commissie van de Adviesraad, aange vuld met drie deskundigen, respectie velijk van het Werkverband Katho liek Amateurtoneel, de W. Zeeuwsch- Vlaamse Toneelbond en van de Neder landse Amateur Toneel Unie. Bij het tournooi zal in drie klas sen gespeeld worden, waarbij het aan het inzicht van de verenigin gen wordt overgelaten te bepa len in welke afdeling men moet uitkomen. Het is de bedoeling, dat slechts de winnaar van elke „pool" tenslotte optreedt op de eigenlijke dag van het Landju weel. In de keuze van de stukken is men geheel vrij, hoewel de commissie faarne van advies zal dienen. Voor de eoordeling zal een onafhankelijke jury worden aangezocht De Stichting Zeeland overweegt nog de mogelijkheid om de verenigingen, die zich in dit tournooi bijzonder on derscheiden, in de gelegenheid te stel len ook in andere plaatsen van de provincie, een uitvoering te verzor gen. Hierdoor zal het contact en de uitwisseling tussen de verschillende gewesten ook op toneelgebied bevor derd kunnen worden. Daarnaast wil men in overweging nemen naast de gewone, voor dit tournooi beschikbare prijzen, ook be paalde prijzen te geven voor bijzonder goede uitvoeringen of voor uitvoerin gen, die van een buitengewoon initi atief getuigen. Drentse boeren ongerust over graanprijzen Vergadering in Assen In de te Assen gehouden vergade ring van de Drentse Chr. Boeren- en Tuindersbond werd zeer uitvoerig ge sproken over de moeilijkheden, die zich voordoen ten opzichte van de prijzen van rogge en andere granen. Men is ernstig ongerust over de gang van zaken en was het er over eens, dat er op korte termijn iets dient te Er ontstaat een scherpe tegenstel ling omdat bij de dalende prijzen de kosten blijven stijgen, terwijl het ver schil niet wordt gecompenseerd, zo meende men. Momenteel is de akker bouw aan de beurt, zo werd medege deeld, maar men was er van over tuigd dat binnenkort ook de andere categorieën zullen volgen. Men acht te het standpunt van de regering in deze niet juist, hoewel men een open oog heeft voor de moeilijkheden aan gaande deze materie. Verplicht pensioen voor de verpleegsters? Verzoek aan minister In een vergadering van de Vereni ging van Ziekenhuizen in Nederland is met algemene stemmen besloten aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te verzoeken de pen- sionnering van de verpleegsters in de ziekenhuizen bindend te verklaren en onder te brengen bij het pensioen fonds volksgezondheid en maatschap pelijk werk. Het is de bedoeling de verpleegsters na haar diplomering te verzekeren van een pensioen. De wijkverpleeg sters, die in de toekomst in dienst ko men van de Kruisverenigingen, zullen in het bezit zijn van een polis waar door of een hoger pensioen kan wor den verzekerd of het premiebedrag lager zal liggen- Alleen voor de ver pleegsters in de overheidsziekenhui- zen. die dus onder het burgerlijk pen sioenfonds vallen, bestaat nog geen overgangsregeling. VERWACHT: MISTIGE KOUDE OCHTEND. Koude ochtend met op vele plaat sen mist, maar in de loop van de dag ook opklaringen met droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelij ke richtingen. Iets hogere middag- temperaturen. ZON EN MAAN 6 November. Zon op: 7.43 onder: 17.03 Maan op: 7.42 onder: 16.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1