PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou wil wel praten maar, China dient er ook bij te zijn Zeeuwsch-Vlaamse „textielboek" heeft nu een garenververij BILT Kantlijn ONTMOETING VAN GROTE-VIER BLIJFT LONDEN'S DOEL Vandaag PUBLICEERDE ROTTERDAMS BLAD MILITAIRE GEHEIMEN? 196e Jaargang-No. 260 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 -p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal larlef. Kleine advertenties «max 8 regels) .•an 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 03, telef. 1475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brou werjjstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. NIET NAAR LUGANO Churchill geeft toe, dat hij op een gevaarlijk pad is Het Sowjet-antwoord op de jongste Westelijke nota, waarin de Sowjet- Unie werd uitgenodigd voor een conferentie te Lugano op 9 November is Dinsdag op de ambassades te Moskou overhandigd. De Westelijke uitnodiging wordt verworpen en opnieuw wordt aangedron gen op een vijf mogendhedenconferentie, met inbegrip van communistisch China, om de spanningen te bespreken. Vooraanstaande Westelijke diplomaten hebben intussen te Parijs bespre kingen gevoerd, teneinde de Westelijke politiek ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk te coördineren. Zij hebben alle mogelijke aspecten van de Duitse en Oostenrijkse proble men, die met de Sowjet-Unie zouden kunnen worden besproken, behandeld. Bovendien werd overwogen welk standpunt de Westelijke mogendheden zullen innemen, indien Rusland de uitnodiging voor een conferencie in Lugano afslaat. Churchill in debat. Sir Winston Churchill heeft Dins dag de critici gelijk gegeven die me nen, dat het nastreven van zijn plan voor een bijeenkomst op hoog niveau met de Sowjet-Unie, de solidariteit van de Westelijke mogendheden in de koude oorlog zou kunnen vernietigen. Ofschoon hjj tijdens het debat in hèt Lagerhuis opnieuw als zyn stand punt gaf, dat een bijeenkomst van de Zeeland komt weer dichter bij het hart van Nederland te liggen. Er is reden om dit met vreugde te constateren. Hoe ver waren Rotterdam, Den Haag en Amsterdam verwijderd, on middellijk na de ramp! Via Zeeuwsch Vlaanderen leidde de weg over Sint Nicolaas, Antwerpen, Breda, Den Bosch en Utrecht naar de grote ste den. Van mijl op zeven noemt men zo iets. Sedertdien is er veel verbeterd. De treinen rijden al weer zo lang nor maal, dat de stagnatie bijna verge ten raakt. De omwegen langs de Kruiningse Polder zijn verleden tijd geworden. Nóg verkeert de rijksweg daar in deplorabele conditie, maar met man en macht wordt er gewerkt om de schade, door het water aange richt, te herstellen. Nog twee andere verbeteringen verdienen de aandacht Het punt, waar de Zeeuwse weg uitkomt op de weg Bergen op Zoom- Antwerpen, is automobïïistisch Zea land reeds jaren een doorn in het oog. len plaats grepen! Hier worden thans dusdanige verbeteringen aange bracht, dat de gevaren verdwijnen. Voegt men daar nog by, dat de Novembermaand de openstelling zal brengen van de rondweg om Wouw en het zal duidelijk zijn, dat Zee land inderdaad dichter bij het hart des lands komt. De wegen worden beter en sneller. Welnu: goede, snelle wegen zijn een levensbelang voor Zeeland! Toen enkele parlementsleden mi nister Beel dezer dagen de vraag stelden, wat toch de betekenis van het begrip „hoofdstad" Is, en bij de wet wensten te bepalen, dat Am sterdam de hoofdstad is, gaf de mi nister een merkwaardig antwoord. Hij deelde mede, dat er geen vol doende aanleiding is om Amsterdam wettelijk tot hoofdstad te verklaren, omdat het begrip „hoofdstad" geen wezenlijke betekenis heeft. De heer Beel trapte daarmede de Amsterdammers op hun hart en de slagvaardige Amsterdamse burger vader d'Ailly heeft de minister prompt van antwoord gediend. Men vraagt zich vergeefs af, welke zin de psychologische blunder van de heer Beel heeft. Amsterdam is de hoofdstad, de be langrijkste stad, de grootste stad, de mooiste stad. Generaties hebben dat zo geleerd. Waarom dan één van iedere tien Nederlanders zo zwaar op de tenen getrapt? Wettelijk of niet, Amsterdam blijft de hoofdstad! Er is een actie op til om mijnwer kers te werven. Mag men een onzer grote bladen geloven, dan dreigt onze kolenvoorziening in ge vaar te komenOmdat duizenden mijnwerkers in België gaan werken, in de mijnen of in de bouwvakken, waar zij meer verdienen, dan in Ne derland. Het loopt gelukkig met onze kolen- positie nog al los. Zelfs als de wer vingsactie zou mislukken, is er geen gevaai', verzekerde de directie van de Staatsmijnen. Toch verdient het verschijnsel de aandacht. Want de mijnwerkers vor men wel de sociaal best bedeelde groep uit ons arbeiderscorps. En niet temin geven zij him prachtige sociale positie en hun medezeggenschap prijs, alleen om meer te verdienen. Dat laatste telt zwaarder, dan rechten. Zoals ook de Amerikanen meer waarde hechten aan een goed gevulde beurs, dan aan medezeggen schap en zekerheden Westelijke leiders met Malenkof nut tig zou kunnen zijn, voegde hij er toch snel de waarschuwing aan toe, dat zij echter ook zou kunnen leiden tot een nog erger impasse dan er op het ogenblik reeds bestaat. Het is de eerste maal, dat Churchill zo openlijk de kracht van de argumenten van zijn tegenstanders heeft erkend. De V.S. en Frankrijk behoren tot de bitterste tegenstanders van het denkbeeld voor een binnenkort te houden bijeenkomst van Eisenhower, Laniel, Malenkof en Churchill. Maar ook in Engeland leeft een sterke weerstand tegen dit voorstel, in het bijzonder in Churchill's eigen partij, bij degenen, die met de dagelijkse problemen van internationale aange legenheden hebben te maken. De leider van de Britse Labourpar- tij, Clement Attlee, heeft bij de ope ning van het debat verklaard dat zijn paruj een vier-mogendhedenconferen- tie warm ondersteunt. Weer rechtstreeks naar Antwerpen De verbeterïngswerkzaainheden aan de weg Wuesrwezel-Antwerpen zullen naar de K.N.A.O. bericht Maandag 9 November a.s. zjjn vol tooid. Het verkeer, dat nu op Belgisch gebied nog ca 10 Ion moet omrijden, zal dan weer rechtstreeks van Breda naar Antwerpen kunnen rijden. Volgens Bonn geen guerilla in Oost-Duitsland Evenmin grote botsingen Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie voor zaken geheel Duitsland betreffende heeft Dinsdag verklaard, dat de persberichten over een georganiseerde guerilla „louter onzin" zijn. „Er zijn geen gevechten, veldslagen of grote botsingen in Oost-Dultsland" aldus de woordvoerder. Het ministe rie is goed ingelicht omtrent de toe stand in Oost-Duitsland. De inkomensgrens voor de ziekenfondsverzekering. Loongrens nu 5300 gulden? De Stichting van de Arbeid heeft einde Mei de minister van Sociale Zaken geadviseerd om bij de komende herziening van de loongrenzen ter wille van de unificatie der sociale ver zekering de loongrens voor de ziekte en invaliditeitswet te brengen op 6000 en de loongrens voor de werk loosheidswet, die reeds 6000 is, niet te verhogen. Een en ander zou auto matisch ten gevolge hebben de uit breiding van de verplicht verzekerden krachtens het ziekenfondsbesluit, waarmede van medische zijde, zoals bekend, niet wordt ingestemd. De loongrens voor beide eerst_ noemde wetten zal nu zo het parle ment ermede accoord gaat worden gebracht op 5300, terwijl het in de bedoeling ligt, gelijktrekking van de verschillende loongrenzen nader te bezien. Inmiddels is van de zijde der dokto ren contact gezocht met de Stichting van de Arbeid. Binnenkort zal een be spreking dienaangaande met de stichting plaats hebhen. TROONREDE ELISABETH Januari conferentie Gemenebest Koningin Elizabeth heeft gisteren met een troonrede de nieuwe zitting van het Britse parlement geopend. De troonrede kondigde aan, dat een hervorming van het Hogerhuis in overweging zal worden genomen. De regering zet haar pogingen voort om spoedig een bijeenkomst van de Sowjet-Unie met Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Frankrijk tot stand te brengen. In samenwerking met de regeringen van genoemde landen, zal de Britse regering, in overleg met de federale West-Duitse regering, blyven werken voor een regeling van de eenheid van Duitsland. Ook zal de regering blijven ijveren voor het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk. De Minister zonder portefeuille, Mr. ■J. M. A H. Luns, is Dinsdagmorgen naar Zweden vertrokken, waar hij zal deelnemen aan de proefvaart van de ,jKungsholm" het vlaggeschip vcvn de Zwed'en-Amerikalijn, dat in Vlissin gen werd gebouwd. De Minister werd uitgeleide gedaan door zijn echt genote, de chef van het Protocol, Mr. W. van Tets, de Zweedse gezant in Nederland, de heer S. W. Dahlman en zijn echtgenote. De lieer Van Tets neemt met een handdruk afscheid, van de Minister. De Zweedse gezant en Mevrouw Dahlman kijken toe. Geen atoomwapens naar Spanje Tegenspraak van Dulles De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, .heeft Dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de V.S. niet het plan hebben atoomwapens in Spanje op te slaan. Hij zei dit naar aanleiding van be richten over verklaringen te Madrid van de Amerikaanse minister voor de Luchtvaart, Harold Talbott en de stafchef van de luchtmacht, generaal Nathan Twining. Dulles verklaarde, dat indien en wanneer de V.S. plannen zouden heb ben voor het opslaan van atoomwa pens in Spanje, deze niet openlijk aan de wereld en een mogelijke vijand be kend zouden wórden. Gezin aan lot overgelaten. Twee maanden gevangenisstraf luidt het arrest door het Amsterdam se gerechtshof uitgesproken over H. J. O., die in Mei 1947 zijn vrouw en 13-jarige zoon te Utrecht had verla ten en binnen twee jaar het gezin ge heel aan zijn lot had overgelaten. Zijn vrouw had zich tot Sociale Zaken om steun moeten wenden. De eis luidde vier maanden. Aan de regeringen zullen voorstel len worden gedaan voor het overdra gen van de zorg voor atoomkracht van het ministerie van bevoorrading aan een statutaire maatschappij. De Britse regering hoopt op her nieuwing van „vriendschappelijke be trekkingen, welke traditie zyn ge- weegt tussen dit land en Perzië en op spoedige hervatting van de diploma tieke betrekkingen' tussen de twee landen". In de rede wordt de nadruk gelegd op het besluit van de regering om „steeds in harmonie" met de Verenig de Staten te werken en ook „met hun partners in West-Europa ter bevor dering van de Europese eenheid en het economisch welzijn". De regering hoopt spoedig de Europese Verdedi gingsgemeenschap tot stand gebracht te zien en zal deze alle mogelijke steun verschaffen. Het grootste belang wordt gehecht aan voortdurend overleg met de part ners in het gemenebest. De regering zal deelnemen aan de conferentie van ministers van financiën van het ge menebest, welke in Januari a.s. in Australië wordt gehouden. Wat het binnenland betreft wordt in de rede o.a. handhaving van volle dige tewerkstelling beloofd door be vordering van de uitvoer. De regering zal mededeling doen van haar plannen t.a.v. de televisie, welke op het ogen blik een monopolie van de B.B.C. is. Beloofd worden verder stappen tot beëindiging van de beperkingen op particuliere handel in ruwe katoen en ter aanmoediging van een grotere productie van voedingsmiddelen. Het regentschap Koningin Elizabeth maakte geen ewag van het wetsontwerp omtrent iet regentschap, waarvan men aan vaarding door beide Huizen verwacht voordat de Koningin en de Hertog van Edinburgh op 23 November hun reis door het gemenebest beginnen. By dit wetsontwerp wordt voorzien in een staatsraad, welke tijdens de af wezigheid van de Koningin moet op treden, en in aanwijzing van de Her tog van Edinburgh als regent, in voorkomend geval, in plaats van Prin ses Margaret. Volgens politieke krin gen had het weglaten van vermelding van dit wetsontwerp een technische reden. Alle leden van de koninklijke familie hebben met het wetsontwerp ingestemd. Politici zeiden te geloven, dat de Britse regering overeenstemming zal trachten te bereiken over de vervan ging van het Hogerhuis door een klei ne gemoderniseerde kamer, waarin ook vrouwen zitting hebben. Onregelmatigheden bij G.W. te Schoonhoven De directeur van Gemeentewerken te Schoonhoven D. V. is door de rijks recherche uit Den Haag na een ver hoor in verzekerde bewaring gesteld. Kort geleden had de rijksrecherche een onderzoek bij de dienst gemeente werken ingesteld. De opzichter .van deze dienst J. B. werd hierop gearre steerd. Thans heeft ook de directeur zich aan een verhoor moeten onder werpen. De kern van de onregelmatigheden is, dat ten behoeve van de bouw van woningen in de gemeente Schoonho ven materialen werden geleverd, waarvan de kosten op de nota van de gemeente kwamen, in. plaats van aan de aannemers in rekening te worden gebracht. De gemeente zou derhalve na het voldoen van de aannemingssom de materialen twee maal hebben betaald. Een en ander is met medeweten van de thans gearresteerde ambtenaren geschied, die door deze handelwijze werden bevoordeeld. ...is het 750 jaar geleden, dat graaf Dirk VII van Holland, H die het tijdens zijn leven aan de i= stok had met Utrecht, Fries- m land, Vlaanderen en Brabant, overleed te Dordrecht; H .wordt in vele kerken de dank- dag voor het gewas gehouden. llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllillllllllllf VAN MILITAIR KASTJE NAAR LUCHTMACHTMUUR GESTUURD Veertien dagen geëist tegen chef-red acteur, een maand voorwaardelijk tegen leerling-journalist „Alle officieren hebben hem van het militaire kastje naar de luchtmacht muur gestuurd". Deze uitdrukking van mr. H. de Bie jr. lokte gelach uit bij de vele belangstellenden die Dinsdagmiddag by de rechtbank te Rotter dam getuige waren, toen twee journalisten van „Het Rotterdams Parool" zich hadden te verantwoorden. De oorzaak van het rechtsgeding was een publicatie in genoemd blad van 12 Januari 1952. Onder de koppen „Ergens in Rotterdamen „Luchtwachtdienst bomvt geheime centrale post", verscheen een artikel waarin o.m. de volgen de zinnen voorkwamen: „In het gebouw komt een machinekamer, die voornamelijk zal dienen om ingeval van nood eigen energie op te wekken" en „over het te bestryken gebied zijn de posten zo verdeeld, dat elk vlieg tuig beneden 4000 voet ouder alle weersomstandigheden binnen gehoor of gezicht moet zijn". De auteur van het verslag, de 22-ja- rige leerling-journalist L. J. E. en de chef-redacteur van „Het Rotterdams Parool" de 44-jarige L. W. S. hoorden tenslotte gevangenisstraffen tegen zich eisen van resp. een maand voor waardelijk en veertien dagen, omdat zij door deze publicatie hun boekje te buiten zouden zyn gegaan. E. was namelijk tenlastegelegd, dat hij zich te Rotterdam naar net bureau van de luchtwachtdienst had bege ven om, zonder ertoe gerechtigd te zijn, de beschikking te krijgen over gegevens waarvan geheimhouding ge boden was. Op dat bureau zou hij een adju dant-onderofficier van deze dienst hebben uitgehoord over de opzet, bouw en inrichting van een bunker. Hij publiceerde de reeds genoemde zinnen en het woord „geheim" in de aanhef gaf volgens de dagvaarding aan, dat hy wrist, dat hij geheimen publiceerde. S. was o.m. tenlastegelegd, dat hij als chef-redacteur zich niet verge wist had of volledige publicatie van het artikel geoorloofd was zonder 0 Het Nederlandse Rode Kruis heeft in de reeks verhandelingen over de lotge vallen van gedeporteerde Joodse Neder landers thans het zesde deeltje uitgege ven. Pat is het vierde deel in de serie over Auschwitz. NIEUWE INDUSTRIE IN ZEELAND. Fabrikanten zijn enthousiast Vrijwel „geruisloos" is m Zeeuwsch-Vlaanderen, in de Kleine St. Albert- polder in de Zandstraat te Driekwart (naby Philippine) een nieuwe in dustrie ontstaan, die van groot belang belooft te worden voor de tex tielindustrie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Op initiatief van de heer Joh. F. Roeloffzen werd de N.V. Garenververij „Het Spectrum" gesticht, waarvan de heer Roeloffzen thans directeur is. Een nieuwe industrie in Zeeland, groot of klein, is in deze tijden van drang naar industrialisatie een verheugend verschijnsel en ongetwijfeld zullen velen de oprichting van de nieuwe fabriek met vreugde begroeten De heer Roeloffzen, die als che- miker van de kleui'stof industrie „Sandos A.G." te Basel jarenlang de textielfabrieken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen bezocht, zag, dat er in deze streek behoefte was aan een ververij. De garens moesten immers óf over de Schelde, óf over de Bel gische) grens om geverfd te worden en dat was kostbaar en tijdrovend. In September j.1. betrok hij een reeds jaren leegstaande fabrieks- ruimte in de Zandstraat te Drie kwart en thans werkt daar reeds een moderne apparatuur, waarmede hoe veelheden van 25, 50, 100, 200, 400 en 500 kg. garens geverfd worden in „alle kleuren en echtheden", zoals de vakterm luidt. Er komen orders binnen van breigoederenfabrieken, weefgoederenfabrieken, van een ta- pytfabriek en andere textielindustrie- en voor het doen verven van zowel wol als halfwol, katoen, jute, kunst zijde en kamgarens. De textielfabrikanten zijn en thousiast over de mogelijkheid, welke hun thans wordt geboden, om hun producten zo dicht by huis te doen verven. De N.V. „Spectrum" kan gerekend worden tot de modernste bedrijven op dit gebied in Nederland. Soortgelijke fabrieken vindt men in Hilversum, Tilburg, Veendaal en Twente. De N.V. beschikt over een ruime opslagruimte, de eigenlijke bedrijfs ruimte, waar de garens veredeld worden in de ruimste zin van het woord, een bleekinstallatie, een la boratorium (met de verfapparaten in miniatuur: hier wordt van elke te kleuren partij eerst een proef ge maakt), een ketelhuis, met een stoomketel van 80 m2 verwarmd op pervlak, en over een drogerij- De aan- en afvoer van water ge schiedt via het Kanaal van Terneu zen naar Gent; het afvalwater wordt via bezinkputten geioosd in zee, uiteraard ook door het kanaal. De productiemogelijkheden zijn thans reeds zodanig, dat de garen- verwerkende industrie in Zeeland er volledig gebruik van kan maken Dank zy de moderne apparatuur kan aan de wensen van de opdrachtge vers geheel tegemoet worden geko men. Voorts is het niet uitgesloten, dat in de toekomst tevens begonnen zal worden met het spoelen en twij nen van garens. Uitbreiding mogelijk Hoewel er momenteel nog met een bescheiden aantal personen wordt gewerkt, zal binnen afzienbare tyd een veertigtal werknemers in de nieu we industrie een bestaan kunnen vinden. De arbeiders zullen in het bedrijf zo nodig herschoold worden. Animo is er ónder de inwoners van Driekwart voldoende; thans hebben zich reeds 150 personen aangemeld, hoewel er op de arbeids-bureaux practisch geen werklozen staan in geschreven De N.V, „Het Spectrum" ia een zich te overtuigen, dat deskundige militaire autoriteiten tegen de inhoud geen bezwaar hadden. „De uitdrukking geheim ls op zich zelf niet erg gelukkig", meende de president, waarop E. antwoordde: „Inderdaad, maar een woord, dat het doet". Op 12 Januari werd het artikel reeds 's ochtends gedrukt voor de buitenedities van de courant en toen nog heeft E. telefonisch contact met K. A., destijds hoofd van de L.U.V.O. gehad. E. las het artikel voor en vol gens hem had kapitein A. gezegd: „Je gaat je gang maar", doch de ka pitein zeide Dinsdagmiddag het iro nisch te hebhen bedoeld, omdat het toch al in de krant stond. Volgens hem kan een afdeling van de veilig heidsdienst van dag tot dag beoorde len wat geheim is. Er werd een verklaring van gene raal Aler voorgelezen, waarin o.m. stond dat passages uit het artikel formeel gegevens bevatten, waarvan geheimhouding geboden was. De officier vroeg aanhouding van de zaak om door deskundigen te la ten uitmaken wat geheim of niet ge heim is, doch na raadkamer deelde de president mede, dat het verzoek werd afgewezen en er geen termen aanwezig waren om de zaak verder uit te stellen. Verder bleek ter terechtzitting, dat de adjudant krijgstuehtelijk was ge straft, niet omdat hij de gegevens verstrekte, doch omdat hij niet de hiërarchieke weg had bewandeld. „Als het zo geheim was, waarom belde dan niemand van de militaire autoriteiten ons", zo vroeg de plaats vervangende chef van de courant C. J. O. Mr. H. de Bie Jr., die voor E. op trad, zeide o.m. dat het allemaal oude koek was, dat in het artikel stond. De gehele zaak kwam volgens mr. de Eie aan het rollen door kapitein V„ die „om de een of andere reden zijn hoofd was kwijtgeraakt". E. heeft niet tegen de Staat gepu bliceerd, aldus de Officier van Justi tie, doch het artikel uit eigen eer zucht doorgedreven. Hij achtte de chef-redacteur verantwoordelijk, die "irplicht is jeugdige medewerkers te mtröleren. De uitspraak in deze zaak, die bij na vier uur vergde, werd bepaald op 17 November a.s. jonge, zelfs nog niet officieel geo pende fabriek, („dat zal in het voor jaar gebeuren, wanneer alles op orde ls", aldus de heer Roeloffzen), maar het is tevens voor Zeeland in het algemeen «n voor Zeeuwsch-Vlaande ren in het bijzonder, een veelbeloven de industrie, die een welkome aan vulling vormt voor de „textielboek!" DE VERWACHT: Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind. Vrij zacht. ZON EN SLAAN 5 November. Zon op: 7.42 Maaa op: 6.30 onder: 17.05 noder: 15.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1