PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Franse bemiddelingspoging voor oplossing van het Triëstgeschil Stormachtig weer vertraagt dijkdichting bij Ouwerkerk BILT MOORDEN EN MARTELINGEN IN KRIJGSGEVANGENENKAMPEN Vandaag MEER CENTRALE LEIDING BIJ MOGELIJKE EVACUATIE 196e Jaargang-No. 258 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 Nov. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 3.-. 'ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine ïdvertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 55—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. °475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16: Temeuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikscc. N'. Bogerdstr. C 16», telef. 26. ITALIË BLIJFT NOG WEIGEREN Dreigende woorden van een Joego-Slavische vice-president Milovan Djilas, een van de vier Joego-Slavische vicepresidenten, heeft Zondag; op een massabetoging te Bandjaluka in Bosnië verklaard, dat in het gebied van de Adriatische Zee" geen ruimte bestaat voor imperialis me". Wel is er ruimte voor samenwerking op basis van gelijkheid. Het alter natief is oorlog. Er bestaat geen andere weg uit de impasse. Dit geldt ook voor Triëst", aldus Djilas. Hij voegde hieraan toe, dat „het westen zoveel besluiten kan nemen als het wil, doch elk besluit, zonder ons genomen, zal verwarring betekenen en de spanning vergroten". „Niemand kan ons tegenhouden", zo zei Djilas, „wij staan niet alleen...." neer de Joegoslaven de zone B ont ruimd hebben. Zijn regering is niet bereid Triëst te vereuropeaniseren. Uit Bari wordt intussen gemeld, dat de Italiaanse regering twee Ita liaanse tankschepen heeft opgehou den, die olie zouden brengen naar Joe- go Slavië. „Avifauna" onder beheer van een stichting Raad neemt plannen aan De gemeenteraad van Alphen a. d. Rijn nam de plannen inzake de toe komstige beheersvorm van het vogel park „Avifauna" aan. Het beheer komt aan een stichting, waarvan het bestuur zal bestaan uit drie raadsle den e-i drie andere Alphense ingeze tenen, onder leiding van een door B. en W. aan te wijzen lid van hun col lege als voorzitter en bijgestaan door een raad van advies, welke uit pro minente figuren uit het grote bedrijfs leven zal worden gevormd. De Oostenrijkse vice-kanselier Scharf (socialist) heeft te Wenen verklaard, dat de instelling van een „vi'ijgebied" Triëst voor Oostenrijk de beste oplossing zou zijn. De Italiaanse premier Pella confe reerde Zaterdag te Parijs met de Franse minister van buitenlandse za ken Bidault, die een bemiddelingspo ging doet. Tegenover 'n verslaggever van „Paris Presse" zeide Pella echter, dat Italië alleen bereid is aan een vrjfmoge heden-conferentie deel te nemen als Italië het beheer over de A-zone van Triëst heeft overgenomen of wan- Toenadering tussen Perzië en Engeland? De olie-nationalisatie De Perzische minister van buiten landse zaken, Etezam, heeft een ver klaring afgelegd, waarin hy sprak over de hervatting van de diplomatie ke betrekkingen met Engeland. Hij uitte zijn vreugde over de rede van Anthony Eden m het Engelse Lager huis. In die rede nodigde Eden de Perzische regering uit de betrekkin gen met Engeland te hervatten. Etezam stelde echter de hervatting van de diplomatieke betrekkingen af hankelijk van „een regeling der olie kwestie in het kader van de wet op de nationalisatie". De Perzische regering zal ook de onderhandelingen met Rusland her vatten over financiële en grenskwes ties. Een Perzische regeringswoordvoer der heeft tenslotte Zondag nog mede gedeeld, dat de krijgsraad Woensdag een datum zal vaststellen voor het proces tegen Mossadeq. Dertienduizend vluchte lingen verblijven in ons land Ten aanzien van het vluchtelingen vraagstuk merkt de minister wan Bin nenlandse Zaken, in de begroting 1954 op, dat momenteel ruim 13 000 vluch telingen in ons land verblijven. Het valt te verwachten, dat het onderzoek, hetwelk mede met financiële steun van zijn departement, onder auspiciën van de commissie tot bestudering van het Europese vluchtelingenvraagstuk aan de gang is, reeds in de loop van 1954 aanbevelingen kan verstrekken voor het maatschappelijk werk, ge richt op de verdere aanpassing der vluchtelingen. De heer P. H. van Ommeren, vooruit- ter van de Raad van Beheer der N.V. Ph. v. Ommeren te Rotterdam, laste Zaterdag op de Schelde-werf te Vlis- sioigen twee sectie's aaneen voor een in aanbouw zijnde 20.350 tons tanker. De heer Van Ommeren houdt de las- <kap voor het gezicht. (Foto P.Z.C.) Eén dode, twee gewonden Negen-jarig jongetje bestuurde motorrijwiel Bij een motorongeluk te Garrels- weer (gemeente Loppersum) is Zon dagmiddag omstreeks half vijf een negenjarige jongen gedood en een vol wassen man en zijn 8-jarig dochtertje ernstig gewond. De eigenaar van een motorrgwiel, J. v. d. M., die stuurman op een coas ter is, reed in het dorp Garrelsweer, terwijl hij voorop de benzinetank de negenjarige J. B. en op de duo zijn acht jarig dochtertje liet meerijden. De jongen mocht de motor besturen, terwijl Van der M. de handen op de rug hield. Waarschijnlijk is de jon gen de macht over het stuur kwijtge raakt. De motor reed evenwel op een gegeven ogenblik tegen een cementen paaltje, dat aan de kant van de weg stond, vloog over 'de kop en kwam met de berijders tegen een boom te recht. De jongenwas op slag dood. Van de M. en zijn dochtertje werden aan het hoofd gewond. Sowjet-Unie laat Japanse gevangenen vrij De Sowjet-Unie heeft er na drie da gen onderhandelen in toegestemd 1320 Japanse misdadigers, onder wie 420 oorlogsmisdadigers, in vrijheid stellen, aldus heeft een afvaardiging van het Japanse Rode Kruis Zaterdag te Moskou meegedeeld. Uit dit feit en uit de grote rede van Malenkof op 8 Augustus, waarin hij over vriendschap met Japan sprak, leidden de Westelijke waarnemers te Moskou af, dat dit besluit wel eens het voorspel van een hervatting van de Japans-Russische betrekkingen zou kunnen zijn. HET KOREA-PROBLEEM Nog steeds geen conferentie program Een woordvoerder van de Indiase bewakingstroepen heeft Zondag te Panmoendjon verklaard, dat er vol gens verklaringen van gerepatrieerde krijgsgevangenen gevallen van moord en marteling voorkwamen in krijgs gevangenenkampen ten Zuiden van de demarcatielijn. Er wordt in alle kam pen een systematisch onderzoek inge steld naar totaal 55 gevallen van moord. Een groot aantal Chinese ge vangenen, die weigeren naar Noord Korea terug te keren, hebben echter Zondag dit anderzoek practisch on mogelijk gemaakt- Een Chinees, die zich vermoedelijk aan misdaden heeft schuldig gemaakt kon niet ondervraagd worden, om dat zijn kameraden hem verborgen en ongeveer 500 gevangenen met ste nen wierpen naar de Indiase militai ren. Zaterdag werden door de commu nisten uiteenzettingen gegeven aan gevangenen, die niet naar Noord Ko rea willen terugkeren. Er werd met stoelen en tafels gesmeten. Voorlopig zullen er Maandag geen uiteenzettin gen zijn. Twaalf gevangenen lieten zich Za terdag tot terugkeer naar Noord-Ko- rea overhalen. Te Panmoendjon is Zaterdag ook weer zonder resultaat geconfe reerd over de organisatie van de Ko- rea-conferentie. Maandag komt men weer bijeen. De Amerikaanse verte genwoordiger Dean blijft optimistisch. Geen onderhandelingen met Indonesië De Nederlandse Hoge Compiissaris in Indonesië, graaf mr. W. F. L. van Bylandt, deelt mede, dat zijn bezoek aan Nederland niet in verband staat met eventuele hervatting van de on derhandelingen tussen Nederland en Indonesië over het opheffen van de Nederlands-Indonesische Unie. Intussen wordt vernomen, dat de reis van de functionarissen van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, die, naar verluidde, in verband stond met dc Nederlands-In donesische betrekkingen, is uitgesteld. Bij hel stroom gut van Ouv.erkerk op Schouwen Duiveland woedt, de slryd tegeUihet water on verminderd voort. Ook. bij donker wordt, doorgewerkt- Een utitrln,vweriitiht.ing van een mil- lioeh decalmnen stelt de arbeiders in staat er nog een extra, schepje boven op te gooien. Een opname, gemaakt in de nachtelijke uren, van de .werk zaamheden, bij het stroomgat bij Out verkerk. Politie te Lncknow schoot op betogende studenten Sedert 1952 is de universiteit te Lucknow (India) een centrum van onrust, omdat de studenten bezwaar maken tegen inmenging in de zaken van hun studentenvereniging. Vrij dag j.l. braken hevige relletjes uit toen de politie twee studenten, die in hongerstaking waren, naar een zie kenhuis wilde overbrengen. Zaterdag en Zondag herhaalden zich de gevech ten. De politie moest het vuur openen, waarbij een riksja-koe.ie werd ge dood en 50 betogers gewond- De stu denten verwondden meer dan 100 po litiemannen door steenworpen. 'Tele foondraden werden doorgesneden, drie postkantoren bestormd, waar papie ren werden verbrand en twee elec- trische centrales weiden aangevallen Verscheidene plaatsen kwamen zöndei electrische stroom te zitten. Premier Nehru heeft gedreigd met Sluiting, van de universiteit. Intussen is aan de stüdenten een uitgaansver bod voor 4 dagen opgelegd. Prijsverlaging autobenzine Met ingang van vandaag zal de prijs van autobenzine met 0.2 cent per liter worden verlaagd. Deze verlaging houdt verband met een wijziging in de zeevrachttarieven. ...ishet 150 jaar geleden, dat op de Grote Markt te Brugge 21 mannen en drie vrouwen wer den geguillotineerd, die behoor den tot de roverbende van Bae- kelandt; ...wordt op de werf van Wilton- Feijenoord de kiel gelegd voor een nieuwe Nederlandse walvis vaarder. LESSEN UIT DE WATERSNOOD Adviesorgaan voor ministers Zowel in de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken, voor 1954 als in die van het ministerie voor Maatschappelijk Werk wordt aan dacht geschonken aan de lessen van de Watersnood. Dit geldt in het bij zonder voor de Bescherming Bevolking. De minister deelt mede, dat het in derdaad wenselijk is ook Duitse deskundigen in te schakelen in het inter nationaal overleg op dit terrein. Met name hebben de ervaringen, opgedaan bij de watersnood, de reeds eerder opgekomen twgfel aan de doel treffendheid van de evacuatie-organi satie versterkt. De positie van de cen trale evacuatie-commissie is niet vol doende omlijnd gebleken. Rechtstreekse leiding kan niet worden gemist. De minister wil de overplaatsing bevolking wijzigen. Ingesteld zal worden een centraal adviesorgaan, dat meer in het bijzon der voorstellen kan doen omtrent de coördinatie van de betrokken depar tementen. Hiertoe zal de Rijkscom missie verplaatsing bevolking, sa mengesteld op brede basis, worden in geschakeld. De in de wet genoemde commissa- Nieuwe besprekingen over het Saargebied Bemiddeling aangeboden De kern van het Saai-probleem zal worden aangevat bij de besprekingen, die dr. Adenauer en de Franse Hoge Commissaris Francois Poneet Dinsdag in Bonn willen beginnen. Basis voor een oplossing van, het vraagstuk blijft een Europese status voor het gebied. In de Westduitse Bondsdag is vorige week al wel geble ken, dat dr. Adenauer vele Duitse weerstanden zal hebben te overwin nen, wil hij in staat zijn tegemoet te komen aan de Franse wensen om deze Europese status ook tot de politieke positie van het Saargebied uit te brei den. Engeland en de Verenigde Staten hebben reeds hun bemiddeling in de Saarkwestie aangeboden voor het ge val Frankrijk of Duitsland daarom zouden verzoeken. HET IS DE HOOGSTE TIJD Vervoer van klei en stortsteen onmogelijk over het wilde water Gierend blies dit weekeinde een straffe Zuid-Westenwind over Nederland, af en toe uitscliietend tot stormkracht 9. Witgekopte golven gaven aan de Zeeuwse wateren een onheilspellend aanzien en uit de grauwe, laaghangende wolken striemde af en toe een regenbui neer. Vanzelfsprekend heeft dit slechte weer gevolgen voor de sluiting van 't- laatste dïjkgat bij Ouwerkerk, hoewel die gevolgen Zondag nog niet te overzien waren. Het is echter zeer waarsehgnlijk, dat de definitieve blokkering van de bres by Ouwerkerk uit gesteld moet worden. Zoals bekend, hoopte de Dienst Dijkherstel dit laatste dykgat in de nacht van 6 op 7 November a.s. te dichten. Thans staat vry- wel vast, dat de definitieve sluiting, waarnaar geheel Nederland reikhalzend uitziet, pas op een later tydstip zal geschieden. Het werk bij het stroomgat ging Zaterdag en Zondag nog ten dele door, althans het wei-k óp de zaten, waar de zinlcstukken worden vervaardigd. De aanvoer echter van klei, stortsteen en zand van de werkhavens naar het ar beidsterrein bij het dijkgat, stond stil. De hoge golven op de Oosterschelde en het ruwe weer maakten het varen naai- en van het gat onmogelijk voor de diepbeladen bakken. Men zou een te groot risico nemen, wanneer men met dit vervoer voortging. Bovendien stagneerde door het ru we weer en ook dat is een grote te genslag de aanvoer van stortsteen en klei uit België en Duitsland naai de werkhavens. Ook voor dit vervoer geldt, dat bg slecht weer het risico te groot is, omdat het manoeuvreren met de diepliggende schepen ten zeerste wordt bemoeilijkt door de hevige wind. Wanneer we daar nog aan toevoe gen, dat de weersverwachting voor de komende 24 uur niet bemoedigend is, dan is er maar één conclusie: weken lang heeft men veel voordeel gehad van het mooie en rustige najaarsweer, maar daaraan is nu blijkbaar een ein de gekomen Voor de kuststreek van Nederland verwacht men harde tot stormachtige wind uit Zuidwestelijke richting. Zo lang deze windsterkte en windrichting niet veranderen zal de aanvoer van de dgkdichtingsmaterialen blyven stag neren. Een lichtpuntje is, dat er geen be- langryke afwijkingen van de water standen verwacht worden. Wel zal er enige „opzet" zyn maar boven 1 iu 50 plus N.A.P. zal het vloedwater toch met komen. Men hoopt bg de Dienst' Dijkherstel nog, dat de vertraging bij de sluiting van het laatste dijkgat minimaal zaï zijn. Maar alles hangt van het weei af... en als het deze week slecht weer blijft, dan moet met een uitstel van enkele dagen toch zeker gerekend worden. Ongetwijfeld zal dit niet alleen voor de bewoners van de dorpen in de thans-nog-onder-water-staande Vier- baxmenpolder een grote teleurstel ling zijn, maar ook voor de werkers aan het dgkherstel... De tijd dringt... het zware winterweer is op komst... Het dijkgat moet dicht en op dat moe ten valt de nadruk juist nu de felle Zuidwestenwind de golven opjaagt te gen de Nederlandse kust. rissen verplaatsing bevolking zullen rechtstreeks onder de minister van Binnenlandse Zaken komen te ressor teren. Hun verhouding tot de Com missarissen der Koningin zal uiter aard zorgvuldig regeling behoeven. Hun taak zal overigens gelijk zgn aan die van de huidige evacuatie-commis- Het bleek bij de watersnood voor de hand liggend, het ministerie van Maatschappelijk Werk met de verant woordelijkheid voor de verzorging van de evacué's te belasten. Ook voor de toekomst wil men aan deze taak verdeling willen vasthouden. Door nauwe samenwerking tussen de drie opbouworganen, welke in de rampgebieden werkzaam zijn, de par ticuliere en kerkelijke organisaties in die gebieden en het departement van de minister van Maatschappelijk Werk is in de maand October een eerste opzet gereedgekomen van een plan voor de stimulering op korte ter mijn van verschillende activiteiten van maatschappelijk werk. Dit vooral in die kernen, waar dit met het oog op de plaatselijke situatie het meest urgent geacht wordt. Dit plan zal worden bezien door de commissie maatschappelijk werk en gezond heidszorg van de raad van advies en bijstand van het Nationaal Rampen fonds. Onstuimig Herfstweer j H (Van onze weerkundige M H medewerker) H Tot het einde van de maand eee heeft October zich als een zeer mooie en droge herfstmaand gedragen. Gisteren was het met de rust gedaan en nam de ÏP wind al tot hard toe. Gisteravond beréikte ons een M ff regenfront, terwijl het K.N.M. f| I. voor een Zuiderstorm, later ruimend naar Zuid-West, waar- schuwde. Hiermede is een pe- 'ff riode van belangrijk onstuimi- ge r herfstweer aangebroken met af en toe regen. Stormach- tige winden voeren nu tevens koude lucht aan, waarin nu en ff dan buien optreden. Het sterke igedrukgebied boven Rusland ekt naar i ho trëkt naar midden-Rusland en is niet meer in staat de storm- depressies op een afstand te houden. Op de Noordzee en langs de Engelse kust komt zelfs een zware storm voor. Zolang de stormwinden uit richtingen tussen Zuid en West komen, zijn zij niet zo gevaar lijk als uit het Noord-Westen, daar dan 't water sterk wordt opgestuwd. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de herfst tot op heden geweldig heeft meegewerkt, zowel voor de landwerkzaamheden als voor het dgkherstel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii DE VERWACHT: GUUR WEER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige en langs de kust aanvankelijk nog harde Zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. ZON EN AT AAN 3 November. Zon op: 7.38 onder: 17.09 Maan op: 4.11 onder: 15.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1