Romme wil nu nog geen uitspraak over een vrijere loonvorming TOCH IS 'T ZO! Echo RIJSENBURG IN OPSCHUDDING DOOR WANDELENDE KOE ERNSTIGE BESCHULDIGINGEN TEGEN EEN AMBASSADEUR VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 PROV1NC1ALE ZEEUWSE COURANT 3 DE STORM IS WEER GELUWD Vereveningsheffing kan nog een struikelblok vormen (Van onze parlementaire redacteur) Het gevaar schijnt bezworen. Prof. Romme heeft olie op de golven ge worpen en het scheepje, dat „vrijere loonvorming" op zijn wimpel heeft geschreven, is in rustiger vaarwater aangekomen- Toen het Donderdagmiddag nog op bewogen baren dobberde, had het de Tweede Kamerleden prof. Oud van de V.V.D., prof. Romme van de K.V.P., mr. Burger van de P.v.d.A., de heer Tilanus van de C.H.D. en dr. Schouten van de A.R- aan boord. Prof. Romme had het roer en stuurde op de veilige haven aan. De R.K. fractieleider was erkentelijk voor de instemming, die men van verschillende kanten met zijn motie betreffende de vrijheidsverruiming in de loonvorming had betuigd. De heer Hofstra van de P.v.d.A. zonderde hij zeer nadrukkelijk uit. Van hem had hij de indruk gekre gen, dat de socialistische Kamerfrac tie het geldende systeem van de ge bonden loonvorming vaststelling door de overheid permanent wil maken en dat wenste prof. Romme nu juist niet. Wel stond hij ook een min of meer geleide loonpolitiek voor, maar dan niet centralistisch, doch uit gaande van het bedrijfsleven zelf. Vrijheid naar boven Prof. Oud,had het even te voren kernachtig als volgt geformuleerd: „vrijheid naar boven: geen vrijheid naar beneden". Hij verlangde een loon, dat overeenstemt met de sociale recht vaardigheid en de vrijheid om hogere lonen te betalen. De liberale woord voerder ging dus ook bij de repliek tijdens de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1954 ver der dan zijn katholieke confrater. Prof. Romme was al aardig tevreden met wat van regeringszijde in eerste termijn over de vrijere loonvorming was gezegd. In elk geval was er een uitgangspunt om er met elkaar over te kunnen spreken, vond hij. De mi nister-president, dr. Drees, had aan de heer Romme gevraagd, af te wach ten, wat geschieden zou en de vrijheid van het overleg tussen werkgevers en werknemers en tussen de regering en bedrijfsleven niet door de motie aan te tasten. Prof. Romme zag deze vrij heid echter in het geheel niet be dreigd, maar wel was hij' gevoelig voor de uitspraak van de regering, dat hij termen aanwezig achtt'e, om het aanbrengen van verandering in het tegenwoordige loonstelsel te over wegen. Hij was bereid om te voldoen aan het verlangen van de regering om af te wachten, maar aan de andere kant wilde hij ook prof. Oud graag tevre den stellen. Deze had namelijk een uitspraak van de Kamer nodig geoor deeld en daarom als zijn mening te kennen gegeven, dat de motie gehand- 671. Het zou onjuist zyn ie veronder stellen dat voor het opwekken van echo's beslist rotswandenmetselwerk of bosranden noodzakelijk zijn. Bijna overal kan een echo worden gehoord en zélfs een telegraafpaal die eenzaam in de vlakte staat is vaak al voldoen de om een merkbare echo te geven. De geluiden moeten echter minstens 1/20 seconde na elkaar komen om ge scheiden te worden gehoord en de waarnemer moet zich dus op 8 m of meer van het reflecterende voorwerp bevinden. Fluitseïnen van schepen worden daarom soms prachtig terug gekaatst door een ander passerend schip en deze terugkaatsing kan zélfs, zoals sommigen beweren, door een hoge golf worden teweeggebracht. Er zijn in ons land enkele békende echo's, maar voor de kampioenen op dit gebied moeten we toch weer naar het buitenland gaan, hetgeen op zich zélf niet bevreemdend is omdat het berglandschap hier ontbreekt. Niet ver van Ko blenz, tussen St. Goar en Obenvesél rijst loodrecht uit de Rijn de Lorelei op, beroemd om haar echo, die een roep 17 maal be antwoordt. Het- zelfde kunstje haalt de echo van Woodstock over dag uit, maar s nachts is deze echo wat actieverwant dan herhaalt zij 'liet geluid 20 maal. Een merkwaar dige echo is voorts beschreven op het kasteel van Simonettai bij Milaan, waar tussen de evenwijdig lopende zijvleugels van het hoofdgebouw de knal van een pistoolschot 56 maal her haald wordt. De meteoroloog W. Dove heeft in de vorige eeuw bovendien nog berichten gepubliceerd over de 15-voudige echo vam het Lago del Lupo, terwijl vóór de laatste wereldoorlog in de buurt vam Verdun, op een plaats tussen twee torens, een 13-voudige echo kon wor den gehoord. De meest beroemde echo uit de ou de tijd is ^ongetwijfeld het kla/nkwon- der geweest dat bij het graf monument van Metella in de Romeinse Campania kon worden beluisterd en door welk fenomeen een 15-lettergrepig vers van Virgïlius 8 maal volledig werd iveergegeven. Door onbekende oorza ken is die echo later echter verdwe- En waarom zouden we nu ook niet eens spreken over die merkwaardige fluistergaler\jen, waardoor het moge- lijk is, dat een op fluistertoon gevoerd gesprek zonder merkwaardige ver- zwaklcing bijna langs de gehele leng te der wanden wordt voortgeplant? H. Pétillon. haal'd diende te worden, al vond hij haar te geprononceerd ten aanzien van wat precies zal moeten geschieden. Prof. Romme koos de middenweg en wilde genoegen nemen met het aanhouden van zijn motie. Hij over woog daarom, aan het eind van het debat aan de Kamervoorzitter te vra gen, haar van de agenda af te voeren. Ter gelegener tijd zou hij er dan op kunnen terugkomen, zo dit nodig mocht blijken. Onheilen bezworen Daarmede waren alle politieke on heilsdreigingen afgewend. Dat mr. Burger daarna nog te kennen gaf, dat hij eerst precies de opvattingen van het bedrijfsleven over de vrijere loon vorming wilde weten, alvorens tot een definitieve beslissing te komen, dat de heer Tilanus aanbeval, nu de werk gevers en de werknemers maar eens gezamenlijk naar een oplossing te la ten zoeken en dat dr. -Schouten by de motie van de heer Romme te ver ging. wel een motie zou willen aan vaarden, waarin slechts een princi piële uitspraak over de vrijere loon vorming gedaan wordt, had toen niet zoveel zin meer. Vijf kapiteins op één schip leidt licht tot ongelukken. Prof. Romme heeft verstandig gedaan, het comman do weer aan de regering over te dra gen, maar dat hij met Argus-ogen blijft toekijken, hoe het kabinet la veren zal, staat vast. Het is intussen nog lang geen koek en ei tussen Ka mer en regering. De vergadering begon bijna een half uur te laat, naar de voorzitter onmid dellijk na de opening mededeelde, doordat de commissie van voorberei ding met de minister en de staats secretaris van financiën in overleg ge treden was omtrent de vraag, of het wellicht de voorkeur verdienen zou, de alsnog door de regering voorgestel de belastingverlagingen in het be lang van de werkgelegenheid op lange termijn die een offer van de schat kist vergen van 23 millioen gulden, te vervangen door een vrijstelling van de eerste tienduizend gulden, die door een onderneming wordt geloond van de vereveningsheffing. Dat zou de schatkist bruto 35 tot 40 millioen gul den en netto 23 tot 26 millioen gulden kosten. Nieuwe conflictstof Welnu, prof. Romme beval laatst genoemde maatregel warm aan. hoe wel de regering zich er tegen had ver klaard. De heer Schouten lanceerde het denkbeeld, om in plaats van de toepassing van een investerings-aftrek, de vereveningsheffing 1 procent te verminderen, wat het Rijk 60 millioen gulden zou kosten. De socialistische heer Hofstra was zowel tegen het een als tegen het ander en wel omdat de kleine ondernemertjes, voor wie deze faciliteiten bedoeld zijn, er naar ver houding in een zeer geringe mate van profiteren. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. De klip van de vrijere loonvorming is omzeild; een nieuwe doemt op. De regering zal al haar stuurmanskunst moeten blijven aan wenden om zich door dit begrotings debat te loodsen. Van verscheidene kanten is bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid, die de regering voor zich opeist, om bedra gen van de ene begrotingspost op een andere over te schrijven. Er is nog eens op bekrimping van de staatsuit gaven aangedrongen en op politiek terrein heeft prof. Oud op scherpe wijze de minister-president, dr. Drees, geattaqueerd- In de avondvergadering In de avondvergadering vroeg de heer C. van den Heuvel (A.R.) de aan dacht voor de onbillijkheid, dat ver mogensbelasting wordt geheven van bedrijven, waarvoor geen inkomsten belasting is verschuldigd. De heer Janssen (K.V.P.) meent, dat er geen ondergeschiktheid moet we zen tussen export en binnenlands kli maat, de pijlers voor de werkgelegen-^ heid op lange termijn. De heer Van de Wetering (C-H.r rfterkte op, dat men met de plannen tot dusver niet komt tot het eigenlij ke doel. iets te doen voor de midden stand. De heer Welter (K.N.P.) pleitte voor inperking der uitgaven. De heer Reuter (C.P.N.) kwam met een motie voor zes procent loonsver hoging. De heer Van Vliet (K.V.P.) mist een duidelijke koers voor het huurbeleid. Handelsovereenkomst AustraliëIndonesië De Australische minister voor in- en uitvoerzaken, Neil O'Sullivan, heeft bekend gemaakt, dat besprekin gen zijn gevoerd tussen vertegen woordigers van Indonesië en Austra lië over de derde na-oorlogse han delsovereenkomst tussen de beide landen, en wel voor een periode van een jaar vanaf 1 November a.s. In donesië heeft in 1952-'53 voor 20 millioen Australische pond sterling aan olie-producten en voor 1.700.000 Australische pond sterling aan thee, kapok, rubber en hout in Australië ingevoerd. Minister O'Sullivan zeide, dat er gelegenheid was voor een aan zienlijke uitbreiding van de handel tussen Indonesië en Australië. Mr. Haveman in Johannesburg Mi', ir. B. W. Haveman, commis-' saris voor de emigratie, is in Johan nesburg gearriveerd. Hij brengt een bezoek van vijf weken aan de Unie van Zuid-Afrika. De heer Haveman heeft Rhodesië reeds bezocht. In bei de landen heeft hij contact opeeno men met Nederlandse immigranten en immigratie-autoriteiten. De uitvoering van het grote Eindho- vense spoorwegplan, dat o.a. een ein de zal maken aan de ellende van de beruchte Woenselse overweg in het hart van de stad, vordert gestaag. Men denkt in 1955 gereed te komen met de bouw van het nieuwe station en postkantoor. Gezicht uit de richting Boxtel op het in aanbouw zijnde nieuwe station. Op de voor grond een beeldhottvnoerk van de Utrechtse beeldhouwer J. C. Hekman, voorstellende het „verkeer". NACHTELIJK RUMOER Reusachtige schim in de tuin Bredero's „klucht van de koe" is, zij het in geheel gewijzigde vorm, dezer dagen in Driebergen-Rijsenburg vertoond. De hoofdrolspeelster was dit maalde koe zelf. Het beest graasde in een wei aan de Sparrenlaan. Al herkauwend bedacht de melkproducent, dat het leven in die wei toch maar weinig vertier bood. Wat zou het aardig zijn die mensen in Rijsenburg eens de stuipen op het lijf te jagen. Toen de avondnevel zich over het weiland verspreidde, kuierde de koe, in plaats van behoorlijk t,e gaan sla pen, naai* de omheining. En deze bleek tegen een fikse charge van vele kilo's rundvlees niet bestand. Ieder een was al ter ruste. In de Sparren laan viel echter niet veel te beleven en dus wendde de koe zijn horens in de richting van de Van Oosthuyse- laan en keurde in het voorbijgaan het gras van de gazons. Het was toch niet je dat. Maar bij een tuin midden in de laan-beviel het beter. Op zijn ge mak drentelde de koe om het huis RECHTSHERSTEL GEVRAAGD Het ontslag aan Baron Van Breugel Douglas De 13e Juni 1951 heeft de Eerste Kamer zich verenigd met de conclu sie van een verslag der commissie voor verzoekschriften uit deze Ka mer omtrent het adres van C. Baron van Breugel Douglas, houdende de vraag te bevorderen, dat de beschul digingen, welke ten grondslag heb ben gelegen aan zyn terugroeping als Hr. Ms. ambassadeur te Moskou, wor den ingetrokken, dan wel door bewy- In deze conclusie werd de Kamer voorgesteld de minister van Buiten landse Zaken uit te nodigen, de tegen adressant ingebrachte beschuldi gingen in te trekken en haar të doen weten, op welke wijze de bewindsman bereid is, in casu rechtsherstel te be vorderen. De minister van Buitenlandse Za ken heeft in Maart 1952 het oordeel van de commissie van bijstand voor personeelszaken voor de buitenlandse dienst gevraagd over deze zaak. De commissie voor de verzoekschrif ten heeft toen in een conclusie haar misnoegen te kennen gegeven over de wyze waarop de minister deze zaak had behandeld, een conclusie, waar mee de Kamer zich verenigde. De commissie voor de verzoek schriften stelt vast, dat de minister van Buitenlandse Zaken, i.e. de com petente bewindsman, die sedert 1946 daartoe in de gelegenheid was, nog steeds niet er toe is overgegaan de tegen de ambassadeur ingebrachte beschuldiging op zakelijke gronden te formuleren en te staven. Ook de com missie van bijstand, door wie aan de minister is geadviseerd dat geen aan leiding bestaat om op het ongevraagd eervol ontslag terug te komen blyft ten deze aanzien in gebreke. De commissie voor de verzoek schriften herinnert aan de motivering van het ontslag, indertijd aan de heer Van Breugel Douglas als Hr. Ms. am bassadeur te Moskou verleend, welke motivering de wel zeer ernstige be schuldiging inhield, dat hij van be paalde handelingen persoonlijk voor deel had genoten en daardoor zyn in komen aanzienlijk had vermeerderd. Dit was en is de kern der zaak. De commissie van bestand nu acht het „niet voor ontkenning vathaar", dat de ambassadeur zich met een be paald bedrag persoonlijk heeft be voordeeld. De commissie voor de ver zoekschriften blijft dit, op grond van 't haar ten dienste staand materiaal ontkennen en spreekt in een thans gepubliceerd verslag het vertrouwen uit, dat de ministers nu aanleiding zullen vinden om hun medewerking te verlenen tot de definitieve ophel dering van de ontstane misverstan den. Niet alleen in Zuid-Italië staan grote landstreken onder water, ook in de Po-vlakte worden de bewoners door het water bedreigd. De Po en de zij rivieren zijn door de aanhoudende en langdurige regenval gezwollen en treden buiten hun oevers. Bewoners van het gehuchtje Scardovari in de Po-delta aan de Adriatische kust in Italië, redden hun laatste eigendom men voor het water. Zij vluchten naar een hoger gelegen, dus veiliger plaats. Half November opening rondweg om Wouw Naar de K.NA.C. bericht kan de opening van de Rondweg om Wouw ongeveer half November tegemoet worden gezien. Door de verbetering van de weg Wuestwezel-Antwerpen is het grens verkeer genoodzaakt op Belgisch ge bied ongeveer 10 km om te rijden. De K.N.A.C. maakt degenen, die naar Antwerpen rijden, erop attent dat men de daardoor ontstane vertra ging kan vermijden door niet bij Wernhout maar bij Nispen de grens te passeren. Beheerschapscommissie over de Aprillen De beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft met 30 tegen 13 stemmen, by 9 onthoudingen, be sloten de Nederlandse regering te ver zoeken inlichtingen te verschaffen over Suriname en de Antillen totdat de algemene vergadering besluit dat zulks niet meer nodig is. heen, zachtjes loeiend. Op dat mo ment schrok de bewoner van het huis op uit wat hem een nachtmerrie ge leek. Wat hij hoorde was echter geer merrie, maar de koe, die nog steeds om het huis liep. De bewoner pro beerde tevergeefs het ongewoon ge luid thuis te brengen. Voorzichtig klom hij uit zijn bed en tuurde door het venster. ïn het schimmig licht zag hij beneden een reusachtige schim door zijn tuin glijden, luguber om te zien en veel groter dan van een mens. Zou het dan toch waar zijn, wat die oude Rijsenburgse nachtwaker hem eens had verteld, dat de schim van Jan de Kluizenaar, die de vorige eeuw in de bossen van het dorp -.voonde, nu nog in de buurt rondzwierf? In enkele tellen was hy bij de tele foon om de politie te waarschuwen. Maar plotseling klonk in zijn huis scherp het gerinkel van glas. De man holde naar de kamer, deed de deur open en gaf een kreet, waardoor de buren in één sprong naast hun bed stonden. Door het gebroken raam stak een harige, gehoornde kop, alsof de baarlijke duivel zelf binnen was gekomen. Dichten floepten aan, buren kwamen me* zaklantaarns aandra gen en daar stond in de vertrapte tuin de „schim van Jan de Kluize naar", die zich haastig uit de „voe ten" wilde maken. Te laat echter, want vele handen grepen haar beet en zonder pardon werd de avontuurlijke koe teruggebracht naar haar wei. Daar borg men „de schim" secuur op. Chauffeur verduisterde goederen voor Rampenfonds Aan de grensovergang Keulse Bar rière te Venlo is de Venlose chauf feur B. door de Marechaussee gear resteerd. Hij wordt verdacht van ver. duistering van goederen, die afkom stig waren uit de Amerikaanse zóne van Duitsland en bestemd waren voor het Ned. Rampenfonds. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat een partij soortgelijke goederen tijdens 't oponthoud aan de grens eveneens spoorloos is verdwenen. Voor wat zijn aandeel hierin betreft heeft B. volledig bekend. „Radioreporters" in de val De twee ontsnapte verpleegden uit de Rekkense inrichtingen, die zich bij radio Münster hadden geïn troduceerd als „reporters van radio Hilversum", hebben zich ook bediend van valse namen. De juiste namen van de twee arrestanten luiden vol- fens de politie in Stuttgart Jan Ro ert Block en Johannes Bruegge- mans. Het tweetal is afkomstig uit Den Haag. De Nederlandse autoriteiten zullen om hun uitlevering vragen. Een an dere zegsman deelde mede, dat zij zullen terechtstaan voor een Duitse rechtbank. Het tweetal is gearres teerd in een hotel, waar het ver bleef onder valse namen. Huwelijk in omroepwereld Op het gemeentehuis van Kortenhoef heeft burgemeester D. Wildeboer gis teren de AVRO-omroepster Netty Ro- senfeld en de VARA-reporter Arie Kleywegt in de echt verbonden. Het trouwzaaltje was te klein om alle belangstellenden te kunnen herber gen. Tot hen, die het radio-paar kwa men gelukwensen behoorden o.m. de heer J. B. Broeksz, programmacom missaris van de Nederlandse Radio Unie en omroepsecretaris van de Vara. Mevrouw Netty KleywegtRosen- feld zal de aether niet helemaal vaarwel zeggen, want zij zal nog en kele vaste rubrieken voor de AVRO gaan verzorgen. Het Wereldgebeuren Laatkomers Als helden werden zc ontvangen. er waren bloemener was een pakketten-dominee.... wui vende zakdoeken.... wenende vrou wen, die zachte armen om harde man- nenschouders sloegen. Een overwin nend leger? Neen.de terugkeer van een aantal der 13.000 Duitse en andere krijsgevangenen, die als oor logsmisdadigers hun straf in Rusland ten dele hadden uitgediend en nu gratie hadden gekregen Bij het kleine Duitse station, waar de Russen aan de zöne-grens de ge vangenen overhevelden naar West- Duitsland, stond de brandweerkapel aangetreden en men speelde een ko raal... het Nederlands dankgebed in Duitse versie: „Nun danket alle Gott". Men nam die terugkeer nog al hoog op in Duitsland en men liet z'n ont roering de vrije loop- Deze krijgsge vangenen heten „Spatheimkehrer" in de Duitse taal. In onze wat-nuchtere Nederlandse taal hebben wij alleen maar het harde woord „laatkomers", en in dat woord ligt een bijklank van berisping. Die berisping was overigens aan de Nederlandse grens kille wer kelijkheid. toen bleek, dat een aantal van deze vrijgelaten krijgsgevangenen vroeger Nederlanders waren geweest en dat ze toch maar weer het verguis de vaderland wilden opzoeken Voor hen was er geen brandweerka pel, maar een groepje geüniformeerde politiemannen ter begroeting bij Enschede of daaromtrent. Ze waren overigens geen bijzondere lieden, dere Duitse en andere oud- Oostfronratrijders..Behalve dan 'n enkele Duitser.de veldmaarschalk Friedrich von Paul usde man, die bij Stalingrad streed in de vermoede lijk wel moorddadigste veldslag van de joDgste wereldoorlogDe man, die bevel van Hitier kreeg om stand te houden tot het uiterste en die capituleerde toen zijn legers aan flar den geschoten waren en er 330.000 Duitse lijken op het slagveld lagen. Toen men in Berlijn hoorde, dat Von Paulus zou terugkeren, grimmelde het in die stad direct van geruchten. Het heette, dat hij opperbevelhebber zou worden van het nieuwe Oostduitse (pro-Russische) leger Zijn zoon E. A. van Paulus bezwoer daarentegen, dat zijn vader, die zich in Oost-Duitsland heeft gevestigd, blijkbaar nog een soort gevangene is, want anders zou de vader wel naar West-Duitsland zijn gegaan. Teruggekeerde Duitse krijsgevange nen beweren intussen, dat Von Pau lus les heeft gegeven aan een mili taire academie in Moskou. Anderen zeggen, dat hij een gewone gevangene was. Wel staat het vast, dat Von Pau lus na het bommencomplot tegen Hit- Ier (20 Juli 1944) zijn steun gaf aan het Vrij Duitsland-comité, dat in Rus land werd opgericht door de commu nisten. De 63-jarige veldmaarschalk zat bij Moskou opgesloten in een houten barak, waar hij tot verba zing van velen nog altijd de carica- turale houding handhaafde, die men buiten Duitsland toeschrijft aan de Duitse officierHy was hooghar tig. overdreven netjes en voorzien van monocle Het gerucht, dat hij bestemd zou zijn om een rol te spelen bij de op bouw van het Oostduitse leger wordt •buiten Duitsland niet ernstig geno men. De huidige (Duitse) comman dant van dat in-wording-zijnde leger is Vincenz Müller, wiens gezondheids toestand te wensen overlaat. Müller en enkele andere Duitse generaals zijn echter veel nauwer met de Oostduitse communisten verbonden dan Von Paulus ooit geweest kan zijn. Men moet dan ook aannemen, dat de Rus sen Von Paulus alleen maar hebben vrijgelaten omdat hij voor hen een onbeduidende figuur is geworden, die geen propaganda-waarde meer heeft nu de slag om Stalingrad al weer tien jaren in het verleden ligt. Von Paulus.330.000 dode Duitsers bij Stalingrad. Toestand van A.V.R.O.- voorzitter zorgwekkend In de toestand van de heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, die in het Wilhelminagasthuis te Amster dam is opgenomen, is een ernstige verslechtering opgetreden. De heer De Clercq heeft een hersenbloeding gehad en is bewusteloos. Zyn toestand is zorgwekkend. Negentien doden bij vliegongeluk Een viermotorig passagiervliegtuig van de ..British Commonwealth Paci fic Airlines is 25 km ten Zuiden van San Francisco tegen een 600 meter hoge heuvelrug gevlogen en in brand geraakt. De 19 inzittenden zijn om het Teven gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5