PRQVIHCIALE ZEEUWSE COURAKÏ Amerika bestudeert mogelijkheid India te laten deelnemen BILT Restauratie van St. Maartensdijk kerktoren in vordert goed Kantlijn 0LLENHAUER MAAKT HET DE REGERING NIET TE LASTIG DES AVONDS MET LUXE AUTO EN CHAUFFEUR UIT STELEN Vandaag 196e Jaargang-No. 256 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B. den Boer Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN jp Vrijdag 30 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Cl per mm Minimum p. advertentie i 3.- ing meded»-ungeii driemaal tarief. Kleine -dvertentle» 1 max 8 regels) /an i—5 regels f 1.— iedere regel meer 20 cent. .Briever of adres Bureau /an dit Blad" 25 :ent meer. Giro nr. 351,300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58-50. telef 2355 4 UJnen (b.g.g. 2861 of 2 Middelburg. Markt 51 telef 3841; Goes I Vorststraat 63, telef 2475 cbg.g Oostburg Finlandstraai 2. telef 16: Temeuzen. Brouwerljsti 2. Zterikzee N Bogerdstr C 160. telef. WAARNEMER OP KOREA-CONFERENTIE Moskou zou toch ingaan op de uitnodiging van Westelijken „De Amerikaanse regering bestudeert thans de mogelijkheid van deelne ming van India aan de politieke conferentie over Korea, en wel in de hoe danigheid van waarnemer", zo meldt Washington. India zou dan zijn rapport over het werk van de commissie voor de terugzending der krijgsgevangenen, welke het presideert, kunnen uitbren gen en antwoorden op alle vragen betreffende het krijgsgevangenenvrajig- stuk, een probleem dat volgens de wapenstilstandsovereenkomst geduren de dertig dagen door de politieke conferentie zal worden behandeld". De woordvoerder voegde er aan toe dat de politieke conferentie zelf zich zal moeten uitspreken over deel neming van India. „In elk geval zou de deelneming van India aan het werk van de poli- Sowjet Openlijk i verzet in -zone van Duitsland Aanvallen op spoorlijnen Volgens een verklaring van een of ficiële woordvoerder te Londen, be schikt Groot-Brittannië over bewij zen, dat verscheidene duizenden geor ganiseerde anti-communisten in het door de Sowjet-Unie bezette deel van Dnitsland tegen de autoriteiten ope reren. De partisanen concentreren hun aanvallen op spoorwegen en andere verbindingslijnen in Oost-Duitsland. Zij waren niet in de grotere plaatsen doorgedrongen. De Russische garni zoenen in deze plaatsen zijn, aldus de Britse woordvoerder, nog niet tegen de verzetsstrijders in actie gekomen, maar wel zijn er 3000 Russische sol daten speciaal naar Oost-Duitsland gezonden voor de onderdrukking van de verzetsbeweging. De partisanen zgn vooral actief bij de Poolse grens. De dag nadert, waarop het laatste dijkgat gesloten zal worden- Ver moedelijk zal dat 7 of 8, of 9 November zijn. Het is geen toeval, dat er thans stemmen opgaan om ter herinnering aan de geweldige worsteling tegen de elementen een monument op te rich ten. In Zeeland natuurlijk. Op Schou- wen-Duiveland. Er is zelfs al een plaats genoemd: de Schelphoek. Daar zal blijvend de punt van een caisson boven de klei- massa zichtbaar blijven. In de Gemene Geul. Een gedenkplaat kan het worden, eventueel een monument. De gedachte is ons sympathiek. Zij verdient zeer zeker overweging. Een ding is evenwel opvallend. De monumentsgedachte is niet uit Zee land afkomstig. Dat kon ook niet. Nog altijd heeft men hier andere dingen te doen, dan een monument oprichten. Eerst moeten de Zeeuwen in de verstrooiing naar Zeeland terug Maar het monument, jaAls er ooit reden is geweest om met een hart vol dankbaarheid het nageslacht te herinneren aan een in eenvoud, maar met hardnekkigste krachtsinspanning volbrachte taak, dan zeker nu Zee- lands laatste dijkgat dichtgaat Geen land ter wereld heeft heerlij ker vis dan Nederland. De ge ringe oppervlakte van ons land maakt het mogelijk, dat men tot in de verste uithoeken vis koopt die waar lijk vers is. En toch: de Nederlander eet geen vis. Althans lang niet zoveel als men zou mogen verwachten- De fijnste forel is niet smakelijker, dan een goede tong, of bot, of schoL Onze kabeljauw is onovertroffen. Maar er is een actie nodig om ons vis te doen eten. Kruideniers zullen thans diepgevroren filet van kabel jauw gaan verkopen. Want bij de kruidenier komt moeder de vrouw blijkbaar vaker, dan bij de vishande laar. En zien doet kopen, redeneert men blijkbaar. Een Nederlander waardeert het goe de van eigen land te weinig. Maar geef hem, in den vreemde, ver van het moederland, een typisch Nederlands geschenken hij zal het in ontvangst nemen en er zwijgend naar staren met tranen in zijn ogen. Omdat het uit Nederland komt. Er zijn kortgeleden Nederlandse kriigsgevangenen uit Rusland te ruggekeerd. Acht jaar na het ein de van de tweede wereldoorlog. Een deel van hen werd prompt in ontvangst genomen door de Neder landse marechaussee. Het waren landverraders. En het recht moet zijn loop hebben Natuurlijk, deze mensen handelden volkomen fout- En dat men hen niet feestelijk inhaalt, is logisfih. Maar zijn zij met acht jaar Russi sche krijgsgevangenschap niet zwaar genoeg gestraft? Men zou zo zeggen van wei- Want de Russen zijn geen gemakke lijke heersers. En een vacantieoord «al een gevangeniskamp wel «iet ge weest zijn... tieke conferentie op die manier be perkt zijn tot dertig dagen", zo zeide Amerika zal verzoeken het rapport van het Amerikaanse leger over com munistische wreedheden jegens ge vangenen in Korea op de agenda van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties te plaatsen. Waarnemers In Moskou menen, dat de Sowjet-Unie het Westelijk voorstel voor een vier-mogendheden-conferen- tie zal aanvaarden. Zij geloven, dat Rusland tegen het einde van deze week zal antwoorden op de jongste nota van de Westelijke grote drie, waarin de uitnodiging was vervat. Volgens hen zal de uitnodi ging worden aanvaard, omdat de Sowjet-Unie opnieuw haar bereidheid om alle hangende kwesties op inter nationaal niveau vreedzaam te rege len, wil bewijzen. West-Irian „kiesdistrict" voor Indonesië. Reactie op verklaring van minister Drees. Reagerend op de verklaring in de Tweede Kamer van dr. Drees, dat over Nieuw-Guinea met Indonesië op het ogenblik geen overeenstem ming zou zijn te bereiken, heeft de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Sunar jo, tegenover de pers verklaard, dat Nederland nog steeds West-Irian als een zijner ko loniën beschouwt. „Indien Nederland bij dit stand punt blijft, zijn wij genoodzaakt een andere weg in te sla&n, en wel om voorbereidingen te treffen om met andere middelen dan onderhandelin gen West-Irian terug te winnen", aldus minister Sunarjo. Mr. Sunarjo verklaarde het eens te zrjn metde gedane voorstellen, dat Indonesië voor dat gebied een bestuur instelt. Hij wees er in dit verband nog op, dat het gebied van West-Irian reeds in de verkiezings wet als een der kiesdricten is opge nomen. De wereldspaardag Dit jaar heeft de Rijkspostspaarbank de 31e October weer tot wereldspaar dag geproclameerd. NAAR BETERE SAMENWERKING Socialisten willen liever in V.N. Het gisteren beëindigde tweedaagse debat over dr. Adenauers regerings verklaring heeft naar de opvatting van politieke kringen in Bonn gunstige vooruitzichten geschapen voor betere samenwerking tussen regering en op positie dan in de vorige parlementsperiode het geval is geweest. De wijze, waarop de Sociaal-Democratische leider, Ollenhauer, het program der op positie ontvouwd heeft, heeft bü alle regeringspartijen voldoening ge schonken. Men beschouwt dit als een goed te ken voor de besprekingen, die in een van de volgende dagen tussen dr. Adenauer en Ollenhauer zullen plaats hebben en waarbij het de bedoeling is, te komen tot een door alle partijen gesteund standpunt inzake de buiten landse politiek. Vooralsnog lijkt het onwaarschijnlijk, dat de beide politici over de gehele linie hun inzichten over de plaats van Duitsland in het Europees bestel onder een noemer zullen kunnen brengen. De socialis ten blijven namelijk volharden iri hun verzet tegen de Europese verdragen. Ook al hebben zij zich bereid getoond zich eventueel bij voldongen feiten te zullen neerleggen en hun politiek bij de ontwikkeling aan te passen. Klein Europa De Klein-Europese vereniging blij ven de socialisten afwijzen en zij wil len hun invloed blijven uitoefenen om alle Europese samenwerking in zodanige vormen te gieten, dat ook de overige landen van de Raad van Eu ropa eraan zullen kunnen deelnemen. Achter deze instelling zoekt men hier nog altijd het uitvloeisel van de so cialistische vrees, dat 't in een „Klein Europa" zou kunnen komen tot een door confessioneel georiënteerde poli tici geleid bestuur. De socialisten hebben tijdens dit eerste debat van de Bondsdag een Sinds November 195Z staat de toren van St. Maartensdijk in de steigers. (Foto P.Z.O.) verbeten strijd aangekondigd tegen wat zij zien als een confessionele over woekering van het politieke leven. Zij hebben daarbij overigens de volle steun gehad van de tot het regerings front behorende liberale partij, op wier steun zij bij het vervullen van hun oppositionele rol waarschijnlijk vaak zullen kunnen rekenen. Voor wat Duitslands inschakeling in een vei ligheidssysteem betreft blijven de so cialisten nog altijd lijnrecht tegenover Adenauers pleidooien ten gunste van de E.V.G- staan. Zij willen veeleer in de richting van een Duits lidmaat schap der Verenigde Naties streven, dat volgens hen alle landen voldoen de veiligheid zou geven tegenover een herleefd Duits nationaal leger. Liberalisatie van invoer Engeland tot 75 procent De Engelse invoer zal nog voor het einde van dit jaar voor 75 proeent geliberaliseerd worden. Ook Frankrijk en Oostenrijk zullen de Invoer libera - liseren. Dit neugelijke nieuws werd vlak na de opening te Tarijs hekeno van de conferentie der ministers van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking. Algemeen was verwacht, dat Enge land zijn invoer, die op het ogcnDlik slechts voor 58 procent geliberaliseerd is. spoedig verder van quantitatieve beperkingsmaatregelen zon ontdoen. Het heeft bij de andere delegaties vol doening gewekt, dat de Britse rege ring ne. percentage nu lot 75 gaat verhogen. Geheim wapenbleef achter op manoeuvre-veld Amerikaanse soldaten hebben na on langs m Beieren gehouden oefeningen een hoogst „geheim" wapen-onderdeel achteloos op net manoeuvre-veld la ten liggen. Het werd door Duitsers gevonden cn naar de politie gebracht. Het was een op radar werkend ont stekingsapparaat voor luchtafweer- granaten. Na onlangs gehouden oefe ningen heeft men niet minder dan 1500 mijnen gevonden. Boven in de toren van Sint Maartens dijk wordt gewerkt aan de restauratie. (Foto P.Z.C. Koningin Juliana betuigt medeleven met Italië Ook in Zwitserland overlast Koningin Juliana en de Nederland se regering hebben Donderdag de Ita liaanse regering een blijk van mede leven met de overstromingen doen toekomen. De bevolking van de in de Podelta gelegen plaats Porto Tolle heeft zich Donderdagavond gereed gemaakt voor de evacuatie van hun 'Torn Dit dorp wordt niet alleen bedreigd dooi de hoge waterstand van de Po, maar ook door de vloed van de Adriatische Het water in het Lago Maggiore is in de afgelopen veertien dagen bijna vier meter gestegen. Het marktplein van de Zwitserse stad Ascona aan de Noordelijke punt van het meer liep onder. Ook langs de oever van het gedeel telijk in Italië en gedeeltelijk ii Zwit serland liggende meer van Lugano kwamen Donderdag overstromingen voor. De kaden van de Zwitserse stad Lugano stonden hier en daar ander halve meter onder water. Engelse invoerrechten op tuinbouwproducten Mededeling ook voor ons land Engeland heeft verscheidene Euro pese landen doen weten, dat het voor nemens is invoerrechten op groenten en fruit uit deze landen te heffen, zo dra hiervoor de toestemming van het parlement is verkregen. Naar ver luidt is deze mededeling gedaan aan o.m. Frankrijk, Italië, Denemarken, België en Nederland. Aan deze landen is medegedeeld, op welke producten en gedurende welke periode van het jaar invoerrechten zullen worden geheven. Hoe hoog de rechten zullen zijn', is nog niet mede gedeeld. GENTLEMAN-IN BREKER ONTMASKERD Over het gehele land sieraden en Perzische tapijten gestolen De rijksrecherche van het parket van de procureur-generaal te Arnhem en de recherche van de gemeentepolitie te Arnhem hebben een gentleman- inbreker weten te ontmaskeren, die jarenlang zijn slag heeft weten te slaan in tal van plaatsen van het land en voor tienduizenden guldens heeft ge stolen. De aanleiding tot de ontmaskering was zeer toevallig. Op een gegeven ogenblik nl. deed een rijksrechercheur een onderzoek naar een paspoort- aanvraag te Barneveld. Hier vernam hij, dat een zekere B., chauffeur van beroep en 35 jaar oud, gouden voorwerpen in pand had gegeven bij bewo ners van de gemeente Ede en omgeving voor een zekere A. L. G. van de P., grossier in textiel te Arnhem. De voorwerpen waren afkomstig van een op 28 Januari dit jaar te Arn hem gepleegde inbraak. Hierbij was ontvreemd voor een bedrag van dui zend gulden aar: .riemden, 2500 aan baar geld en 500 aan vreemde valu ta. Tevens bleek de chauffeur B. in Duitsland in hechtenis te zitten, we gens smokkelarij. B. was, zo ontdekte men, particulier chauffeur geweest van Van de P., die gewend was in een luxe auto te rijden. Hij trok er 's avonds op uit met auto en chauffeur om dan zgn. even een handelsrelatie te bezoeken. Dit kwam dan neer op het plegen van een inbraak. De eerste fereconstrueerde inbraak dateert uit eptember 1951, toen Van de P. uit een woning te Arnhem een bedrag wordt generaal Mark Clark als opperbevelhebber in Korea opgevolgd door generaal S John. E. Huil; bestaat de Rijkslandbouw- S winterschool te Goes 60 jaar. v\*\wwvw<\*v**w\<\*vw SPECIALISTEN AAN HET WERK Vele gebouwen in Zeeland terug naar oude luister In het Zeeuwse landschap hebben, evenals elders in den lande, kerk torens altijd een voorname plaats ingenomen, maar helaas hebben vooral in Zeeland vele torens te lijden gehad van het oorlogsgeweld. Langzamer hand echter vorderde overal in de provincie het herstel van ten dele ver woeste gebouwen en ook van kerktorens, of kwamen geheel nieuwe, bouw werken gereed. In Hulst bijvoorbeeld besloot men tot restauratie van de kerktoren, in Aardenburg wordt de St. Baafs gerestaureerd, in Middelburg is het herstel van de Lange Jan vrijwel een feit en in Vlissingen staat de St. Jacobskerk „in de steigers". Maar ook op de dorpen tracht men zo nodig oude bouwwerken hun luister te hergeven en dat is o.m. het geval in Sint Maartensdijk op ï'holen. De toren- van de Ned. Hervormde Kerk te Si. Maartensdijk staat sinds November 1952 in de steigers, want grondige reparatie was hard nodig. Tussen 1700 en 1800 was de toren versterkt .waarbij tegen de westgevel een nieuwe muur van Utrechtse handvormsteen werd gemetseld. Door de invloed van het weer raakte deze muur in de loop der jaren los en dreigde in te storten. Gelukkig was men er tijdig bij en thans wordt er hard ge werkt om het bouwwerk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De kerk dateert van begin 1400. In die tijd bouwde men stevig, getui ge het feit, dat de muren van de to ren maar liefst 1,40 meter dik zijn. De oorspronkelijke bouwtekeningen zijn verdwenen en dit maakte een to- tale reconstructie noodzakelijk. Met wetenschappelijke nauwkeurigheid heeft de bekende architect H. v. d. Kloot Meyburg. opnieuw bouwteke ningen samengesteld en met behulp van deze gereconstrueerde tekenin gen kon men aan de slag. De uitvoering van het 'werk werd opgedragen aan de firma Huurman uit Delft, welke zich gespecialiseerd heeft op het gebied der restauratie. Bed rijvigheid Er is eerst aan de toren gebroken en gesloopt. Daarna kon met de her bouw worden begonnen. Een ploeg van 10 mannen, stuk voor stuk spe cialisten in hun vak, toog aan de ar beid, zoveel mogelijk gebruik makend van het oorspronkelijke materiaal, dat uit de toren was gekomen. Waar balken of planken niet meer te ge bruiken waren, werd ander oud, maar deugdelijk materiaal verwerkt Het is er daarboven een bedrijvig, heid van belang. Timmerlieden hame ren en schaven, metselaars brengen oude afgebikte stenen weer op hun plaats en met de regelmaat van een klok wordt een kruiwagen met bouw materiaal langs de takel omhoog ge hesen. Vlag in top „Het werk is thans tot op de helft gevorderd", vertelde uitvoerder B. Scholten. „Het hoogste punt werd op 21 September j.l. bereikt. Toen ging de vlag in top. In de loop van het volgend jaar kan de restauratie vol tooid zijn. Het wegbreken van de los- eraakte Westgevelmuur heeft geen ijzondere dingen opgeleverd. Dc re constructie klopte precies. Het is de bedoeling de toren terug te brengen i nde toestand, zoals die na de res in de toestand, zoals die na de res- Het dek is bijna gereed en eind Oc tober worden de leien en het lood ge legd. Dat zal de toren direct een heel ander aanzien geven. Het inwendige van de spits is thans, hoe kan dat anders, wat rom melig. Naast een stapel planken ligt de speel trommel van het carillon. De klokkedraden zijn netjes opgebor gen en de uit zestien klokken be staande beiaard heeft een tijdelijk plaatsje gekregen in de kerk. Een van de beide luidklokken is naast de kerk in een klokkestoel gehangen en met deze klok roept men des Zon dags de inwoners ter kerke. Deze kerk behoort tot de cultuur monumenten. In dit gebouw werd in 1430 het huwelijk voltrokken tussen Jacoba van Beieren en Frank vaa Boras elen. van 70 stal, alsmede Perzische klei den.Dat is, voor wat de Gelderse hoofdstad betreft, zo doorgegaan tot en met Maart dit jaar. Zijn voorkeur ging uit naar baar geld en naar tex tiel en Perzische tapijten. Bij Arnhem bleef het echter niet alleen, want in '52 en '53 opereerde Van de P. ook daarbuiten. Hrj bezocht vele plaatsen waaronder ook Goes. Het staat overigens voor de politie vast, dat hij zijn inbrekersvak ook reeds vóór 1951 uitoefende. Dit wijst zijn methoden van inbreken uit. Met zjjn arrestatie zijn ook twee helers van het gestolene aangehou den, te weten de poelier P. en de koopman H., beiden te Arnhem. Vijf maanden voor de helpers in Breda. Publicaties benadeelden reclasseringskansen. De Bredase rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak van de vier helpers der zeven ontsnapte gevangenen uit de strafgevangenis te Bred', met Kerstmis j.l. De J. en C. rijn wegens het me- deplegen van het voortgezette mis drijf veroordeeld tot ieder vijf Traan den. De verdachte A. is wegens het opzettelijk uitlokken van het voort gezette mLsdryf eveneens veroordeeld tot vijf maanden. De verdachte F. verdacht van uitlokking, is vrijge sproken. In de motivering van het vonnis zegt de rechtbank o.m., dat het vol ledig noemen der namen van de ver dachten in een deel van de pers, voor het al of niet schuldig was uitge sproken, de reclassering der ver dachten ernstig zal belemmeren. Bij de veroordeling is rekening gehouden met de geheel onnodige schending van de toekomstige belangen der verdachten. Het noemen van initia len is, voor wat politieke delinquen ten betreft, de laatste jaren op de achtergrond geraakt. Verwacht mag worden, dat men acht jaar na de bevrijding tot deze goede gewoonte zal terugkeren. De benadeling van deze reclasseringskansen rekent de rechtbank zwaarwichtig aan. doch anderzijds moet er rekening mee ge houden worden, dat de bewezen ge achte feiten het vervoer van de ze ven ontsnapte tot levenslang ver oordeelde gevangenen betroffen, die zich hadden schuldig gemaakt aan uiterst ernstige misdrijven. De rechtbank vindt daarom geen aanleiding, om de maximumstraf van 6 maanden meer in mindering te brengen. DE VERWACHT: RUSTIG WEER. Hi de ochtend plaatselijk mist, maar later op de dag droog weer met perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 31 October. Zon op: 7.33 onder 17.14 Maan op: 0.44 onder 14^3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1