OVERLEG OVER DE AMBTENAAR VREEMDELINGENVERKEER IN NOORD-ZEELAND GING MEN IN 3 DORPEN TER STEMBUS MARKTBERICHTEN WALCHEREN DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begroting raad Middelburg Bij de artikelsgewijze behandeling van de Middelburgse begroting wer den door de raadsleden Dinsdagmid dag verscheidene opmerkingen ge maakt en vragen gesteld. Zo vroeg de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) in lichtingen over de activa van de be drijven en over de afschriivingspoli- tiek. De heer M. Wattel (A.R.) meende, dat de post plantsoenen aan de lage kant was en de heer I. van Loo (P.v.d.A.) vroeg aandacht voor straatverbeteringen, o.a. de Segeers- singel. Deze laatste verbeteringen zijn financieel onmogelijk op dit mo ment, aldus verklaarde wethouder L. J. van 't Westende. De heer L. J. Breel (P.v.d.A.) vroeg naar werking van de regeling brandstoffen-toela ge en de heer M. Hubrechtse bracht de verzekering van ambtenaren op dienstreis ter sprake. De heer P. Geers vestigde de aandacht op het kleuteronderwijs en noemde enkele concrete feiten, die. volgens spreker minder juist waren. Daarby lcwam ter sprake, dat de gemeente enkele lokalen aan de C.O.A.K had toege zegd, waarop de heer Hoek de uit breiding dezer opleiding ter sprake bracht De burgemeester deelde me de, dat de opleiding inderdaad op korte termijn sterk Uitgebreid wordt, hetgeen de huisvesting wel eens moeilijk maakt. Êr is echter voort durend contact met de C.O.A.K. Bij de behandeling van de post voor ambtenaar ter toevordering van vreemdelingenverkeer enz. verklaar de de burgemeester, dat het college gehoord de meningen van sommi ge raadsleden by het vooroverleg haid besloten om deze post als P.M. Onthulling monument rampslachtoffers Zaterdag 31 Oct. a.s., des middags om drie uur zal burgemeester A. A. Schuit van Kortgene op de begraaf plaats aldaar het monument onthul len ter nagedachtenis aan de Kort- geense slachtoffers van de Februa- ri-ramp. De plechtigheid, welke on der meer zal wórden bijgewoond door de gemeenteraad, nabestaan den van de slachtoffers en afgevaar digden van de plaatselgke kerkge nootschappen, zal een sober karak ter hebben. Het monument is, zo als wij reeds eerder berichtten, ont worpen door de Vlissingse kunste naar Frans Maas. tiet ligt in de bedoeling te eni ger tijd een bescheiden monument te plaatsen "op de begraafplaats te Kats, ter nagedachtenis aan de in woners, die tijdens de stormvloed het leven verloren. Culturele avonden De culturele commissie van de Ned. Hervormde Kerk in Zeeland zal in November in een aantal Zeeuwse ge meenten bijeenkomsten verzorgen, tij dens welke de heer Schultink, kunst» paedagoog verbonden aan het Rijks museum te Amsterdam, zal spreken over Vincent van Gogh. Hij zal dit doen aan de hand van verscheidene schilderijen-reproducties van Van Gogh en van enige van diens tijdge noten. Deze bijeenkomsten zijn toeganke lijk voor belangstellenden van alle ge zindten. Zij worden gehouden als volgt: 23 November te Axel, 24 te Schoondijke, 25 te Kortgene, 26 te Dreischor en 27 November te Stave- nïsse. Voorts zal op 8 December Rosa Spier in Zierikzee optreden. Deze avond wordt georganiseerd in samen werking met de Z.V.U. Tenslotte staan een aantal avonden op het pro gramma voor kleinere gemeenten met gramofoonplatencohcerten. Mutaties polders en waterschappen Bij polder en Waterschappen in Zee land kwamen de volgende mutaties voor: Benoemd: tot voorzitter van de waterke ring van de calamiteuze Vlietepolder, C. A. Geluk te Wissekerke; de calamiteuze Zimmermanpoider, L. J. Bruinzeel te Rilland: tot dijkgraaf van de polder Kleine-Zevenaar of Noord-Westennjk, D. J. Dees te Terneuzen; tot zijn plaatsver vanger, J. P. M. Martens te Terneuzen; tot lid van de dijkraad der waterkering: van dé calamiteuze Adornlspolder, A. Risseeuw-Kools te Zuidzande; van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, A. Risseeuw-Kools te Zuidzan de; van de calamiteuze Burgh- en West- landpolder, C. M. Moolenburgh te Burgh; tot lid van de algemene vergadering van het Hulster- en Axeler Ambacht, J. J., Huijssen-de Bruijne te Terneuzen; tot le den van het college van beheer van het waterschap Weg Hulst—de Paal, A. J. J. Maenhout te Clinge en H. A. A. Baron Collot d'Esoury te Kloosterzande; tot ge zworene van: het waterschap De ver enigde polder van Ossenisse, E, G. M. de Waal te Vogelwaarde; de Kruispolder, J. E. van der Wielen te Hontenisse; de Me- lopolder, R. F .dUert te Graauw; de Tlioornpolder, A. van der Maas Ezn. te Wissekerke; de Wildempolder, M. de Regt te Wissekerke; het waterschap Abs- dale- Riet en Wulfsdijk, G. J. V. Vael te Sint Jansteen; de Clingepolder, C. D. Smet te Clinge; het waterschap Ferdi- nandus, G. H. M. Plasschaert te St. Jan steen; de polder Groot Kieldrecht, P. v. M. VercaUteren te Cliöge; de Havikpol der, J. L. Boel te Hulst; de polder Hul- ster-Nieuwland, A. F. Vael te Hontenisse; de polder Nieuw-Kieldrecht, C. F. Mi- chielsen te Clinge; de polder Oude-Zeve- naar, G. van der Hoeve te Terneuzen; de polder St. Jansteen, J. Schuerman te St. Jansteen; het calamiteuze waterschap Walsoorden, P. J, Hiel te Vogelwaarde. Examens De heer B. de Schepper te Bosch- kapelle, werkzaam op de gemeente secretarie van Vogelwaarde, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen gemeente-administratie. Collecten De collecte voor het P.l.T. heeft te Serooskerke W.) f 26. opgebracht e. di collecte voor de reclassering t 24,74. te beschouwen, terwyl contact zal. worden opgenomen met particuliere organisaties om op dit terrein tot samenwerking te komen. Er zal aan deze begrotingspost geen uitvoering zonder meer worden gegeven, maar B. en W. zullen met een concreet voorstel by de raad komen. Dc heer L. J. Breel bepleitte een betere subsidiëring van ae muziek corpsen Op een vraag van de heer Wattel 'over de subsidie aan het E.T. I., zeicïe de burgemeester, dat dit in stituut in stilte, werkt, maar dat de gemeente er 'niettemin zeer veel steun van ondervindt. Na de begrotingsbehandeling werd z.h.s. het kasgeldbesluit 1954 vast gesteld, waarbij de kasgeldleningen op maximum 5.200.000 werden ge steld. Voorts werden énkèlê óüdêr- wijsbesluiten genomen. Bij de rond vraag kwamen nog ter sprake de af sluiting van dè-Hogebrug en de ex cursie van de raad naaf de Lange Jan en Oranjezón. Middelburg Nieuw-Middelburg bijeen. De buurtvereniging Nieuw-Middel burg hield Dinsdag in de bovenzaal van de Schouwburg te Middelburg haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. H. Bostelaar, herinnerde in zijn openingswoord aan het feit, dat de vereniging op 18 Augustus jl. 5 jaar bestond. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester en de begroting 1954 werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden, mevrouw Caljouw en de heer M. G. Engelbei't van Bevervoorde, werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer P. J. van de Koorde, penning meester, die zich wegens studierede nen niet herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer M. C. Westdorp. Ver volgens werd de uitslag bekend ge maakt van de in dit voorjaar gehou den tuinwedstrijd. Aan een zevental buurtbewoners kon een prijs worden uitgereikt. De voorzitter deelde nog mede, dat de werkzaamheden aan de speelweide met speeltuin, nabij het sportveldencomplex, nog steeds voort gang hebben. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter de aftredende penningmeester dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de vereniging heeft verricht. „Europa-cocktail" In de kleine zaal van de Concert en Gehoorzaal te Middelburg werd Woensdagavond onder de naam „Eu ropa-cocktail" door de Z.V.U. en de Nederlandse Reisvereniging een film avond gehouden. De heer J. O. B. Keizer, van het Centraal Bureau van de N.R.V., leidde ae films in, waar bij hy opmerkte, dat de beelden die vertoond werden de ingrediënten zün voor een reiscocktail. Men wil door middel van deze films nieuwe gebie den aanwijzen voor vacantiereizen en herinneringen ophalen aan streken en landen, waar de N.R.V. al dikwijls is geweest. Vervolgens begon de filmprojector zijn arbeid en de beelden namen de talryke toeschouwers allereerst mee naar het schilderachtige Wales. Daar na kwamen de Oostenrijkse alpen aan de beurt. Na een beeld van het land schap van Noord-Beieren, kreeg men een door de N.R.V. zelf vervaardigde film van ons buurland België te zien, waarin speciaal de aandacht werd ge vestigd op de aan de toeristen onbe kende streken van het land. Vervol gens kwam Zwitserland aan de beurt en tenslotte was er een filmpje over Nederland. Jubileum bij P.Z.E.M. Dinsdag vierde de heer J. J. E. Heeren te Middelburg, klerk le klas bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij, zgn zil veren dienstjubileum. De jubilaris werd te zgnen huize ln zeer harte- ïyke en waarderende bewoordingen toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, die hem prees als een kracht, die zgn werk met veel ambitie en grote kennis van zalien verricht. De gebruikelijke enveloppe werd hem onder dank zegging voor de bewezen diensten aangeboden. De administrateur der P.Z.E.M., de heer J. M. Baan, liet de loopbaan van de heer Heerén de revue passe ren cn roemde de uitstekende sa menwerking. De personeelschef, de heer J. H. W. van Beuzekom, sprak namens het personeel. Namens het personeel bood hij een polshorloge en een kistje sigaren aan. Namens de tekenkamer sprak de heer A. W. Strubbe gelukwensen uit. De heer J. Huser wenste de jubilaris namens de personeelsvereniging geluk en offreerde een kistje sigaren. De heer Heeren dankte allen voor de hem gebrachte hulde en aange boden geschenken. Lezing over sluiten dijkgaten De Technische Contact Kring van de Bond van Middelbare en Hogere Teclmici-B.T.A. hield in het Neder lands Koffiehuis te Middelburg een bgeenkomst. De voorzitter, de heer J. Moll, verwelkomde in zijn openings woord de spreker Van de avond, ir. A. Volker van de dienst Zuiderzeewer ken. Daarna was het woord aan ir. Vol ker, die een lezing hield over het werk aan de dijkgaten op Schouwen- Duiveland. Nadat hij eerst een terug blik op de rampperiode had geworpen, vertelde spreker op onderhoudende wijze, hoe de dgkgaten op Schouwen gesloten zgn en speciaal hoe het dijk- gat by Ouwerkerk nog gesloten moet worden. Met vele technische gegevens zette ir. Volker uiteen, hoe men de caissons tijdens de kentering tussen eb en vloed in de stroomgaten brengt en laat zinken. Spreker verduidelijkte de grote stryd, die de dienst Dykherstel Schou- wen-Duiveland te voeren heeft voor een gat gesloten is en om het daarna dicht te houden. Ter illustratie van deze lezing vertoonde de heer D. P. Cornelisse een aantal lichtbeelden. Bouw kademuren aanbesteed te Breskens Te Middelburg werd Woensdag door de Rykswaterstaat aanbesteed het bouwen van kademuren langs de Z.W. en de N.O.-zijde van de Westhaven te Breskens. Ingeschreven werd als volgt: N.V. tot aanneming van wer ken v.h. H. J. Nederhorst, Gouda f 176.900; Mij. tot aanneming van hei werken N.V., Rotterdam, f 182.000; fa. P. J. van der Sande en H. A. den Exter, Breskens-Groede, f 188.000; Steensma's Aannemersbedrijf C. V., Utrecht, f 1S3.00G; fa. P. J. Bour- graaf, Wemeldinge, f 192.600; fa. E. G. Lindenbergh, Vlissingen, f 197.500; A. van der Straaten Jr's Aannemers- bedryf. Hansweert, f 198.000; fa. A. Verhagen, Breda, f205.800; N.V. Aan nemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hoven, Dordrecht, f 208.0Ó0; Aanne- mersbedryf T. A. Swets Bzn., Har- dinxveld, f 209.600; fa. J. Dekker, Brouwershaven, f 218.000; N.V. Vis ser en Smits's Aaimemings My., Pa- pendrecht, f 223.000; N.V. van Splun- der's Aannemings Mij., Ridderkerk, f 226.000; fa. B.~ Boerema, Bussum, f 234.000; fa. H. en B. Beljon, Den Haag, f 234.900; fa. T. J. Boere. Rot terdam, f 241.700; fa. D. Vermaat en Zn., Rotterdam, f 248.800. De gun ning is aangehouden. De Nederlandse Christelijke Vrou wenbond, afdeling Middelburg, hield in de Bogardzaal een ledenvergade ring. De presidente, mevrouw R. Blaauw-Mulder, verwelkomde in haar openingswoord de heer J. van Belle te Heinkenszand, de spreker van de avond. Vervolgens bracht de secreta resse, mevrouw E. Strubbe-van Veen, verslag uit over de op 14 October te Goes gehouden conferentie van presi dentes en secretarissen uit het ge west Zeeland. De presidente deelde mede, dat op de volgende vergade ring, die op 26 November a.s. gehou den zal worden, als spreker zal optre den dr. Van aer Linden te Middel burg over een nader te bepalen onder werp. De jaarlijkse middag voor ouden van dagen is op 26 November a.s. in de Bogardzaal. Daarna kreeg de heer J. van Belle het woord. Hij sprak over „het kind en het gebed". Wijkavond in Bogardzaal In de Bogardzaal te Middelburg werd Woensdagavond een wijkavond gehouden voor de Hervormden van wijk II. Dr. H. van der Linden, Her vormd predikant te Middelburg, zei in zijn openingswoord, dat het hem toen hg pas in Middelburg was, op gevallen was, dat hier zoveel kerken zgn. Dit duidt niet op de eenheid van de gelovigen, aldus ör. van der Lin den. Spr. verklaarde, dat de Bijbel juist voorgaat in de eenheid: er staat immers in het Nieuwe Testament „De kerk is het ene volk van God, de ene kudde, de ene bruid, het ene bouwwerk Gods". Daarom is het goed, aldus dr. van der Linden, dat er een oecumenische beweging be staat, die werkt voor de eenheid der kerken". Vervolgens werden twee films ver toond over het werk van de oecume nische beweging, in de vorm van de vergaderingen van de Wereldraad van kerken te Amsterdam in 1948 en te Toronto in 1952. Vlissingen Geslaagde openbare les van de zangschool Onder leiding van de heer J. Kui ler en mevrouw E. Kuïler-Puype, ga ven de leerlingen van de Vfissingse Zangschool, opgericht door de Ora toriumvereniging, Woensdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen een openbare les. De Zangschool is onge veer een half jaar geleden opgericht en heeft nog geen vast bestuur. De heer C. v. cl. Graaf, voorzitter van het voorlopig bestuur heette de aan wezigen welkom. Hij zei in zijn ope ningswoord o.m., dat hg zeer ver heugd was over de grote opkomst, vooral omdat dit de eerste openbare les was. Vervolgens zette mevrouw. Kuiler op uitvoerige wijze uiteen, wat de kinderen Zó al leren. Onder haar leiding zongen de kinderen en kele liedjes, welke zeer eenvoudig van opzet waren en waarbij zy de noten met de hand aanduidden. Dit maakt het zingen voor de kinderen veel een- voudigér. Mevrouw Kuiler en haar pupillen oogstten hièrmédè veel suc ces. De Blóemencantate van Gèer- truida van Vladeracken voor koor, soli en pianobegeleiding van de lieer Kuiler was een waardig besluit van deze geslaagde eerste openbare les. De kinderen van de zangschool bo den de heer en mevrouw Kuiler nog een kleine surprise aan. Waarna de heer de Graaf een slotwoord sprak. Lichtmasten langs de Edisonweg in Vlissingen Voorstel aan de raad Langs de Edisonweg te Vlissingen, tussen de Prins HenUrikweg en de z.g. wachtpost 66, met aansluiting van het gedeelte tussen wachtpost 66 en het kruispunt bij de Westerha- vemveg, zullen 17- lichtmasten ge plaatst worden. De masten komen ter weerszijden van de weg, met een lichtpunt hoogte van negen meter Dit blijkt uit een door B. en W. van Vlissingen aan de raad voorgelegd plan. Er zal natriumverllchting wor den aangebracht, daar dit soort ver lichting ook zal komen in de omge ving van de Keersluisbrug en op het terrein van de nieuwe electrische cen trale De kosten worden geraamd op 8425.—. Indien tot uitvoering van het ver- lichtingsplan Edisonweg wordt over gegaan, zal de verlichting van de Oude Vlissingse Weg overbodig wor den. Op twee lichtmasten na, tussen de Prins Hendrikweg en het woonwa genkamp, zal de verlichting hier wor den opgeruimd. Eén lichtmast zal naar het woonwagenkamp worden overgeplaatst. -Van de overige zeven masten zullen er twee worden ge bruikt voor de verlichting van het gedeelte tussen wachtpost 66 en het kruispunt by de Westerhavenweg. Gemeente neemt deel aan N.V. Haven Terneuzen Met een bedrag van drie ton De raad der gemeente Terneuzen heeft Woensdagavond zonder hoofde lijke stemming het besluit genomen in.de voorgestelde op te richten N.V. Haven Terneuzen met een kapitaal groot 300.000 deel te nemen. Predikant uit Retranchement verzorgt morgenwijding voor V.P.R.O. De predikant der Ned. Herv. kerk te Rétrancheme-nt ds. J. B. van Bork zal a.s. Vrijdag te 10.05.de morgen- wgding van de V.P.R.O. verzorgen. Baldadigheid in zweminrichting. Het is gebleken, dat enige jongens in liet afgelopen weekeinde ernstige baldadigheden hebben gepleegd in de nieuwe zweminrichting te Vlissingen. De jongens hadden zich toegang ver schaft tot de zweminrichting en heb ben een twintigtal haken afgebroken. Ook draaiden zij moeren los en gooi den deze weg. De politie stelde een onderzoek in en heeft drie jongens van 8 a 9 jaar als de daders bevon den. De ouders zullen waarschijnlgk wel 'voor de schade aansprakelgk worden gesteld. Westdijk-hofje. De bouw van de woningen te Vlis singen in het blok, omsloten door de Gasthuisstraat, de Mosselmanstraat en de Pluimstraat, is byna voltooid. De hoofddeuren van deze woningen komen alle uit op een binnenplaats, zodat het geheel het karakter van een hofje heeft. B. en W. van Vlissingen stellen de raad thans voor hieraan de naam „Westdijkhofje" te geven, omdat het gebouwd is op de plaats van de vroe gere Westdgkkazeme. „A.G.V." opent seizoen De Vlissingse amateur toneelgroep „A.G.V." opent het seizoen Zaterdag 31 October a.s. met het toneelspel „Een, die niet geteld wordt" van J. van Eekelen en G. van Grosveld. Serooskerke (W.) Bromfietser reed op oude vrouw Maandagavond werd de 77-jarige dame G. D., te Serooskerke- (W.) door een bromfiets aangereden, toen zij, van haar huis uit, de straat wilde oversteken. Met een gebroken boven been werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Vijfenzeventig jarig bestaan jeugdvereniging Zondag herdenkt de jeugdvereni ging op Geref. Grondslag te Seroos kerke (W.) haar 75-jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan zal de luite- nant-kolonèl-legerpredikant ds. B. A. Bos spreken over het onderwerp: „In het heden ligt het verleden, in het nu wat worden zal". Deze herdenkingsdienst wordt ge houden des avonds óm 7.30 uur in de Geref. Kerk. Woensdag werden tc St. Philips- land, Noordgouwe cn Zonnemaire de in verband met de watersnoodramp uitgestelde gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. De uitslagen luiden als NGOBDGOUWE. Aantal geldige stemmen 474 (vori ge verkiezing 487). waarvan P.v.d.A. 151 (173), Vrije Igst Kort 33C. H. A.R. 184 (vorige verkiezing C.H. A.R., S.G.P. 169) en V.V.D. 106 11ÖJ. Gekozen zyn de heren A. C, Visser en Joh. Koopman (P.v.d.A.), C. M. Janse, N. W. Flikweert en Th. K. Ganzeman (C.H., A.R.); A. M. Geluk en Joh. L. Vis (V.V.D.). In de raad keren niet terug de he ren A. S. de Ryke (P.v.d.A.), L. J. van Gastel Jzn. (V.V.D.), N. J. Vier- gever en J. Rgnberg (C.H., A.R.. S. .P.). De volgende heren nemen voor het eerst zitting in de raad: Joh. Koopman, N. W. Flikweert. Th. K. Ganzeman en Joh. L. Vis. Er waren 12 ongeldige stemmen. ZONNEMAIRE. In Zonnemaire bedroeg het aantal feldig uitgebrachte stemmen 464 452); ongeldig waren 10 (33) stem men. De verdeling was als volgt: P.v.d.A. 224 (199); V.V.D. 112 (133) en A.R. 128 (120). Zitting krijgen de heren P. v. d. Velde, L. C. Braber en P. de Munnik voor de P.v.d.A.Jac. de Rij ke en M. Lukaart voor V.V.D.; Jac. van Splunder en Joh. A. v. d. Bijl voor A.R. De heer L. C. Berman stelde zich niet meer verkiesbaar. De heer M. Lukaart had in de vorige raad nog geen zitting. RAAD AAGTEKERKE Uitbreidingsplan laat nog op zich wachten De raad der gemeente Aagtekerke kwam in vergadering bgeen onder voorzitterschap van waarnemend bur gemeester J. Bosselaar. Allereerst besloot men de lopende rekening-courant overeenkomst met de Bank van Nederlandse Gemeenten wederom te verlengen voor de tijd van één jaar met een maximum van 20.000.—. Van de voorzitter van de Z.L.M., afdeling Aagtekerke, was een verzoek ingekomen om voor de Rgksgesubsi- deerde cursussen gratis gebruik te mogen maken van het gemeentelo kaal. B. en W. meenden echter, gezien de lage kosten 1.50 per vergade ring dat zulks tegenover andere verenigingen onbillyk zou zgn en we zen het verzoek af. De heer S. de Vis ser Pz. stelde zich hiertegen te weer en stemde tegen. Uit het restant bouwvolume 1953 kreeg de gemeente één woning toege wezen, onder voorwaarde de bouw hiervan vóór 1 Januari 1954 te verwe zenlijken. Het grote probleem, waar voor de raad zich thans geplaatst ziet, is het bouwterrein, daar het uit breidingsplan nog steeds op zich laat wachten. Gezien echter de grote be hoefte, zal alles in het werk worden gesteld om toch te bouwen. ~)ost- en West-Souburg Agenda raad Oost- en West-Souburg. Vrydag 30 October, 's middags om 2 uur komt de gemeenteraad van Oost. en West-Souburg in vergadering bg een. De agende vermeldt onder meer een voorstel tot goedkeuring van de rekening van de gemeentehjke instel ling voor sociale zaken, dienstjaar 1951, tot voorlopige vaststelling van de jaarrekening 1950/1951 van het gemeentelijk woningbedrijf en van de gemeenterekening 1951. De gemeen te-rekening 1951 heeft een nadelig sal do van 841,23. Bg het bepalen van het werkelijk saldo moet in aanmer king worden genomen, dat de reke ning aan nog ta verhalen gelden een totaalbedrag van 11.542 aangeeft, tenvyl er over het jaar 1951 geen be talingen meer zijn te doen. Het wer- keiyke eindbedrag geeft dus een voor delig saldo aan van 10.700,89. Ver der komt er een voorstel ter tafel tot vaststelling van een nieuwe bestem- mingskaart Vóór hét WèdéropboUW- plan West-Souburg, een voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan het huishóudlökaal, een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor aanbouw van een leslokaal aan de Jullanaschool en een voorstel tot wijziging van de politieverordening. Dit laatste naar aanleiding van een schrgven van de A.N.W.B. over de verontreiniging van stad en land. Koudekerke Bevolkingsonderzo ek In Hotel „Walcheren" te Koude kerke werd een byeenkomst van huisbezoekers en huisbezoeksters van het bevolkingsonderzoek gehouden. Burgemeester J. L. Dregmans heette in zgn openingswoord in het bijzonder welkom de heer Van Nieu- wenhuizen, propagandist en admini strateur van het bevolkingsonder zoek in Zeeland, en de heer Meijer, arts in dienst van het onderzoek. De heer Dregmans deelde mede, dat het bevolkingsonderzoek in Koudekerke voor de tweede maal gehouden zal worden op 18, 19 en 20 November a.s. Hy wees op het grote nqt van het onderzoek en wekte de aanwe zigen op, het huisbezoek zo volledig mogelijk af te werken. Vervolgens aprak de heer Van Nieuwenhuizen, die verschillende détails van het on derzoek nader toelichtte. Van de 270.000 inwoners, die Zeeland telt, werden er de eerste maal 161.000 ge fotografeerd, waarvan bg 0,58 t. b.c. werd geconstateerd. Dokter Mey- er deelde mede. dat bg het eerste on derzoek in Koudekerke van de 2000 inwoners ruim 1000 onderzocht wer den. Er is echter geen enkel geval van t.b.c. geconstateerd; voor Kou dekerke een zeer mooi resultaat. Daarna kregen de aanwezigen gele genheid vragen te stellen, die oh vlot te wyze beantwoord werden. Burge meester Dregmans sloot de vergade ring. ST. PHILIPSLAND. Te St. Philipsland bedroeg het aan tal geldige stemmen 1123. ongeldig waren 23 stemmen. A.R. 139. zetel verdeling 1 (vorige verkiezing Lijst P. Mol (Gem. Bel.) 452, 3 zetels (3), Lijst L. J van Nieuwcnhuijzen (Gem. "Bel.) 176, 1 zetel (2L S.GR. 149. 1 en C.H. 207. 1 (2). Gekozen werden de heren P. L. Eo- lier (A.R.), Gemeente Belang Lyst P. Mol, P. Mol, L. Quist Azn. en J. Verweij Dzn., Gemeente Belang Lijst L. J. van Nieuwenhuijzen, L. J. van Nieuwenhuyzen, F. Vaders (S.G.P.) en C. A. Stormezand (C.H.). De nieuwe raadsleden zijn de heren P. L. Bolier en F. Vaders. In de raad keren niet terug de heren A. Guil- iam (C.H.) en K. Goudswaard (Gem. Bel., lijst L. J. van Nieuwenhuijzen). Domburg 35-jarig bestaan Bouwbedrijfsbond De afdeling Domburg van de Al gemene Nederlandse Bouwbedryfs- bond vierde haar 35-jarig bestaan in zaal „Wilhclmina". De voorzitter, de heer A. Pro voost Pzn., releveerde de geschiede nis van de afdeling. Aan de nog aan wezige leden, welke de afdeling me de hielpen oprichten en aan de 4 le den die 25 jaar lid waren, werden respectievelijk rookartikelen en de oorkonde met insigne van het N.V.V. overhandigd. Aan 21 leden werd het insigne uit gereikt. Namens het bondsbestuur sprak de heer C. Brandsma en bood een enveloppe met inhoud aan. Ge lukwensen werden voorts overge bracht door de heren T. Bleker, be stuurslid in algemene dienst, J. v. d. Hout, districtsbestuurder, J. Over- weel, bondsraadslid, J. Öoozen na mens de M.B.B.; W. Louws namens de afd. Oostkapelle, L. A. Wonder- gem namens de afd. Middelburg en tenslotte door de heer W. Bos na mens de afd Domburg van de Me- taalbedrijfsbónd. Talrijke bloemstuk ken werden geschonken. De arbei derszangvereniging „De Volksstem" uit Middelburg verleende haar mede werking door zang en toneel. 9?k een groep muzikanten uit de muziek vereniging „Apollo", leden van de af deling, lieten een aantal vroiyke nummers horen. Veere Propaganda-avond voor vissers. Dinsdagavond had de Shell-Group- Nederland in café-restaurant „De Vriendschap" te Veere een propa ganda-avond belegd voor de leden van de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten", en genodigden. Enkele technische en culturele films werden vertoond. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugal. Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen, 27 Oct.: Valli- sarco van Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 27 Oct.: Valli- sarco.naar Savanah. Gepasseerd naar Antwerpen, 27 Oct.: Altair van Port AUegre. Trio van Rot terdam. Glashaven van Denemarken. Rid derkerk van Barcelona. Hoogkerk van Barcelona. Anny Henny van Rotterdam. 28 Oct.: Rose Marie van Rotterdam. Alm» dijk van Galveston. Hoc Vinoes van Kongsör. Dongedijk van Bremen. Ukl uit de JETHER VRIJDAG 10 OCTOBER. HILVERSUM 1. 402 m. 746 KC/S. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV7.00 Nws. 7.10 Gewijd, muz. 7.45 Meditatie. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw diénst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de 2ieken. 9.30 Voor do vrouw. 9.40 Gram. 1030 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 idem. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 14.00 Schoolradio. 14.35 Omr.ork. 15.10 Voordr. 15.50 Gram. 16.00 „De aanleg van een kleine sier- tuin", caus. 16.15 Gram. 1730 Zangreci tal. 17.45 Fries progr. 18.00 Gram. 1830 Viool en Mozart-vleugel. 19.00 Nws. en weérber. 19.10 Regeringsuitz.: „Verkla ring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 2030 Kamerork en solist. 21 .Herdenking der Reformatie", caus. 21.15 Cantate „Maarten Luther" 22.00 Gevar. muz. 22.30 Vioolrecital. 22.45 Avondover denking. 23,00 Nws. en SOS-ber, 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 1007 Rc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Cello en plano. 11.00 Radiofeuil leton. 1130 Gram. 11.35 Orgelsp. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 1233 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded, of gram. 13.20 Wereldspaardag. 1335 Promenade ork. 14.00 Kookpraatje. 1430 Planorecital. 1430 Boekbespr. 15.10 Mannenkoor. 15.30 Musette-ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz.caus. (Met illustr.) 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gitaarmuz. 10.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 1930 Gemengd koor. VPRO: 1930 .Hoe Ik tot mijn geloof kwam" caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr..2030 Twee piano's. 20.30 „Eu ropa één", caus. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 2135 Lichte muziek. 22.00 Bui ten!. overz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Ka merork. VEILING MIDDELBURG. 28 Oct. Aardappelen: Koopmans Blauwe grote 8—11,20. Fruit: Cox Orange Pippin I 4152, keu ken 20—32. Jonathan I 30, II 11, keuken 14—30. Golden Delicious keuken 12. Zoe te lirmgaard 1 38, keuken 24. Campagner Zoet keuken 20. Groninger Kroon keu ken 10. Goudreinetten I 1532, H 12, keu ken 11—27. Sterappels I 17—21, II 10—17, keuken 13. Rode Ribbeilng H 22. Doyen ne du Cornice 1 62, keuken 5155. Légi- pont keuken 35. Zwijndrechtse Wijnpeer I 16—17. keuken 11—14. Beurré A 'ex. Lu cas keuken 1925. Rietpeer k ;en 19. St. Remy I 12. keuken 12—14. Peren val en kroet 1213. Druiven: Black Alicante 63—1,12. Fran- kenthalers 8287. Tomaten 20—47. Ap pels val en kroet 3—15. Groenten: Bloemkool A i0—23, B 8— 12, C 8—9. Savoye kool 6—9. Rode kool 3—10. Witte kool 3^—4. Boere kool 3—5. Veldsla 12—26. Sla per stuk 3—9. Bospeen 18—22. Boskroten 2—9. Andijvie 6—12. Prei 8—11. Spinazie 16—40. Spruiten 18 —49. Witlof 53—71. Dubbele Prlncesse- bonen 68—92. Snijbonen 80—1,01. Kool rapen 312. Kroten per kg. 813. Augur- gen D 33. Uien geen handel. EIERMIJN BERGEN OP ZOOM. De A.V.M. eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijdag October a.s. als volgt vastgesteld prijsklasse 1 23 cent, prijsklasse 2 22 cent, prijsklasse" 3 21 cent, prijsklasse 4 20 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM. 28 Oot. Andijvie 6—11. Sla per 10 stuks 25—56. Bloemkool AA 17—32, A 10—24, B 8—15. Bospeen 8—13. Savoye kool 6—11. Kroten 9. Prei 8—11. Rode kool 8—10. Wit te kool 6—8. Spinazie 17—24. Spruiten 2744. Stamboon dubbele princessen i —1,30. Staakprlncessen 1.03—1,07. Snijbo nen 931,43. Tomaten 5394. Appelen: Cox Orange Pippin 25—56. Goudreinetten 15—27. Sterappelen 1421. Glorie van Holland 1731. Jonathan 21 —32. Bellefleur 13—21. Peren: Doyenne du Cornice 58—65. Emi- le d*Heyst 18—33. Beurré Alex. Lucas 27 VISMIJN VEERE. 28 Oct. Aangevoerd: 2614 kg. export- garnalen 60—65. 1404 kg. handels-garna len 59—75. 101 kg. schar 34-53. 152 kg, bot 28—41. 14 kg. wijting 26—56. 25 kg. tong (middel) 1,19—2,24. 249 kg. rog 38 —42. VEILING GOES. 28 Oct. Bloemkool A II 17—24. B 1 8. afw. 9—11. Tomaten A H 30—46. Kropsla A 1 5, B I 43. Gr. Savoye kool 8—10 Rode kool 48. Dubbele Prlncessebonen A H 15, afw. 6675. Kroten 813. Prei 1316. Andijvie 6—16. Wortelen 10—11. Knolselderij 8—10. Spinazie 20—25. Veld sla 15—26. Spruiten 13—33. Witlof 32—59. Bintjes 8,50—9. Druiven 93—95. Ned. Chr. Vrouwenbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3