PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Misrekening in reactie van Tito op de overdracht van Triëst Kamer van Koophandel voor een latere uitverkooptermijn BILT B DUITSE VROUW ZAL WEGENS MEINEED VERVOLGD WORDEN D" Vandaag GEEN PLAN VOOR BESPREKING MET MINISTER CHURCHILL 196e Jaargang-No. 255 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Oct. '53. AD V ERTENTLEPRLIS 22 ct per mm Minimum p. advertentie t 3.-. ing mededelingen driemaal tarief. Kleine -dvertentiei i max 8 regels) /an i—5 egels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau 'an dit Blad" 25 «nt meer. Giro nr. 351.300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g -2281; Oostburg. Finiandstraai 2. telef 16: Terneuzen. Brouwerljsir i: ZienKzee. N Bugerdstr C 160. telel. 28. EDEN BEKENT HET LAGERHUIS Volgens Noel-Baker is er thans echter werkelijk oorlogsgevaar Engeland en de Verenigde Staten hebben zich misrekend in Tito's reac tie op de besluiten inzake Triëst. Dit verklaarde Eden gisteren in het La gerhuis. Hy noemde voorts Tito's bedreigingen niet gerechtvaardigd. „Wy willen een oplossing voor het probleem-Triëst binnen een paar maanden", aldus Eden, „omdat wy weten, dat wij anders geen doeltreffen de veiligheidsmaatregelen kunnen nemen op dit vitale punt in de Weste lijke verdediging". Daar Italië noch Joego-Slavië tot overeenstemming konden komen over de Westelyke voorstellen besloten Engeland en de V. S. over te gaan tot een drastische actie, die noodzakelijk was om het hoofd te bieden aan een toestand, welke steeds gevaarlijker werd. Er was op die wijze een kans, dat beide partijen zouden berusten indien het besluit aan beide tegelijk zou wor den medegedeeld, zonder voorafgaand overleg. bestond zeker een risico, maar ondanks alle critiek ben ik er van overtuigd, dat wij geen andere keuze hadden dan dit risico te nemen, of niets te doen", aldus Eden. Engeland en Amerika hadden de andere ondertekenaars van het Itali aanse vredesverdrag niet Kantlijn De vergaderingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden kenmer ken zich door een grote mate van ge- noegelijkheid. Men voert er de niet zelden scherpe discussies op een toon, die de toon der vriendschap is en ge dreven wordt men steeds door de ge meenschappelijke wil om voor Zee land het allerbeste te bereiken. Die gemoedelijkheid neemt evenwel niet weg, dat vrijwel elke vergadering van dit lichaam problemen aan de orde brengt, of van reeds aangeroerde problemen nieuwe facetten op de voorgrond plaatst, die inderdaad de levensbelangen onzer provincie ten nauwste raken. Dat was ook gisteren weer het ge val. Wij doelen daarbij niet op de kwes tie der uitverkopen. Daar immers lag de zaak een tikkeltje scheef. Men de batteerde er hardgrondig over de vraag, of men de winteruitverkoop vroeg in de winter moet houden of haar naar een later tijdstip dient te verschuiven. En men had daarbij een wijd-open oog voor de belangen van de middenstander. Terecht. Maar men maakte de fout, die bij de behandeling van middenstands problemen wel eens vaker is gemaakt en lang niet alleen in de Kamers van Koophandel. Men vergat namelijk te bedenken, dat uitverkopen niet alleen een aangelegenheid van de midden stand zijn, maar evenzeer van de con sument. Merkwaardig genoeg werd over de belangen van de burgerij in verband met de uitverkoop met geen woord gerept. Het was alsof de kopers niet bestonden. En tochtoen is de middenstand er om schakel te zijn tussen fabrikant en consument. Zou men de bui-gerij vragen, of zfl liever een vroege of een late uitver koop heeft, het antwoord zou weinig aan duidelijkheid te wensen laten. De middenstand heeft gelijkreeds thans zit men naar de Januari-uitverkoop uit te kijken, vooral met het kopen van kleding. En men hoopt, dat de tijd, die ons nog van Januari scheidt, niet te veel koude zal brengen. Dat is schadelijk voor de midden stand. Maar wie kan het de koper kwalijk nemen, dat hij koopt, als hg tien procent krijgt ook op de niet- opruimingsartikelen Niet dit vormde gisteren de be langrijkheid van de bijeenkomst der Kamer. Wel was belangrijk, dat de belangen van de Zeeuwse vis serij geprojecteerd werden op het plan tot afsluiting der zeegaten. Het pro bleem verdient de aandacht, want in derdaad is de visserij een belangrijke deviezenbron. Eveneens belangrijk was, dat men herhaald aandrong op uitvoering van het Drie Eilanden Plan, dat in de ver drukking dreigt te raken door het Deltaplan. Zeeland zal nog vele jaren moeten wachten, eer de zeegaten worden afgesloten. De Scheldemon- den komen het laatst aan de beurt, omdat het probleem in Zuid-Holland dringender is dan hier. Het Drie Eilanden Plan betekent 'echter op zichzelf reeds een aanzien lijke verbetering voor Zeeland. Men mag het daarom niet uit het oog ver liezen. elangwekkend was ook de ont hulling, dat het aantal aanvra gen van middenstanders, die door de ramp getroffen werden, om over bruggingsuitkeringen ontstellend ge ring is. Men had gerekend op vele honderden aanvragen, er kwamen er nog' geen twintig. Toch is op alle mpgelijke manieren op' de mogelijkheid van deze over- bruggingsuitkeringen de aandacht gevestigd. Helaas, de belanghebben den, degenen, die er voordeel van zou den hebben, hebben kennelijk niet in gezien, waarom het ging- De Kamer zal thans herhaald de getroffenen wijzen op de noodzaak niet langer met de aanvragen te wachten. Moge deze roep de getroffe nen bereiken. Geschiedt dat niet, dan verarmt pleegd, omdat hierdoor te veel uitstel zou komen. Eden gaf eveneens voor de eerste maal openlijk te ken nen, dat de Ejits-Frans-Ame- rikaanse verklaring van 1948 waarin de drie landen zich uitspraken van Triëst aan Italië een dode letter voor het teruggeven van beide zones is. Ook de instelling van een vrij ge bied, zoals neergelegd in het Italiaan se vredesverdrag, is in de practijk niet mogelijk, aldus Eden. Hij herhaalde, dat Engeland niet voornemens is terug te komen- op het besluit om zijn troepen, tezamen met de Amerikaanse, uit de zóne „a" terug te trekken, maar de uitvoe ring er van zou ingewikkeld zijn en daarom tijd vergen. Het debat over Triëst en andere Europese zaken werd voor de Labour- oppositie geopend door Philip Noel- Baker, voormalig minister, die zeide, dat het besluit om de Brits-Ameri kaanse troepen terug te trekken de grootste spanning sedert 1947 had ge schapen. „Men heeft Triëst tot een dodelijke zwakte in het hart van Eu ropa's leven gemaakt". Het gaat er niet om, of verdeling volgens de zönegrens juist of onjuist is, maar elke kans op aanvaarding is te niet gedaan doordat zij als ultima tum is aangediend. Er bestaat thans een werkelijk oorlogsgevaar en de op lossing van het probleem Triëst is moeilijker dan drie weken geleden, al dus Noel-Baker. Het Britse Lagerhuis heeft de re- feringspolitiek ten aanzien van riëst met een meerderheid van 28 stemmen goedgekeurd. Na een volledig debat eiste de op positie een stemming, uit protest te gen het regeringsbeleid. Er werden 296 stemmen voor en 268 tegen de regering tiitgebracht. Weer Amerikaanse hulp aan Israël Jordaan-werk gestaakt De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles heeft gisteren 26 millioen dollar aan eco nomische hulp aan Israël toegewezen. Enkele uren daarvoor had Eisen hower op een persconferentie bekend gemaakt. dat de regering besloten had de economische hulp aan Israël te hervatten, aangezien Israël de ka naliseringswerkzaamheden aan de Jordaan had gestaakt. VALS BESCHULDIGD De Baat nog in gevangenis De Duitse politie wenst nog geen nadere mededelingen te doen over de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van het ernstige ongeluk, dat by Wiedbachtalbrug in de autoba an tussen Keulen en Frankfort is gebeurd. Naar de politie verklaarde, is inmiddels echter bewezen, dat alle beschul digingen, die door een 25-jarige Duitse vrouw tegen de Nederlandse chauf feur De Baat zyn geuit, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Het schijnt niet juist te zyn, dat de remmen van de vrachtwagen niet in orde waren. Zij zijn evenwel niet in staat geweest om de vaart van de zware wagen te remmen toen deze de zeer steile helling afreed. Chauffeur De Baat heeft verklaard, dat hij bij •het begin der afdaling in de vijfde vex-sneÏÏing reed en toen de wagen een grotere snelheid kreeg, geen kans meer zag om terug te schakelen. Langs de weg zyn vele.waarschuwin gen voor deze gevaarlijke helling aan gebracht, Hildegard Motz, de vrouw die ge tuigenis tegen De Baat heeft afge legd, zal wegens meineed worden ver volgd. De Baat heeft gezegd, dat hij niet om een strafvervolging van Hilde gard Motz zal verzoeken, ofschoon deze vrouw hem, zoals hij zei, erg beledigd had. De behandeling van de zaak tegen Voor Prinses Irene Traditiegetrouw werd gisteren door vertegenwoordigers van alle militai ren der voormalige Prinses Irene Bri gade en het tegenwoordige Garderegi ment Fuseliers Prinses Irene, een ver jaarsgeschenk aangeboden aan H.K. H. Prinses Irene. Ditmaal was de keuze gevallen op een voorstelling in brons van „de klei ne zeemeermin" uit het gelijknamige sprookje van Hans Andersen, ontwor pen en vervaardigd door de beeldhou wer Charles Hammes. De aanbieding werd dit jaar verlaat tengevolge van het verblijf der Prin sessen in Amerika en Canada. met name de kleine middenstand meer dan noodzakelijk is en daarme de is het Zeeuwse belang allerminst gediend, ,t de Kamervergadering ten slotte aan het licht bracht, dat de veertarieven wederom op de helling komen, was een minder pret tige verrassing. Maar wy hebben het voorspeld. Als er eenmaal tarieven zijn en er zyn tegelijkertijd tekorten, dan zul len de tarieven stijgen. Voor het overige: als men dan toch de tarieven onder de loupe neemt, laat men dan ook de onbillijke ver schillen tussen Oosterschelde en Wes- terschelde opheffen. Want die onbil lijkheid is er. Dat kan niemand ont kennen. 2 dagen lang wordt een aantal dienst plichtigen 'der oudere lichtingen te velde geoefend in regimentsverband Zij zijn ingedeeld bij eenheden, die behoren tot de strijdkrachten der ter ritoriale verdediging. De oefeningen vinden plaats in Noord-Holland. Een vooruitgeschoven post in de Haar lemmermeer zoekt dekking achter een berg suikerbieten. Belangrijke minister conferentie te Parijs Liberalisatie handelsverkeer Vandaag begint te Parys de bijeen komst van de ministerraad van de or- fanisatie voor Europese Economische amenwerking, die onder leiding zal staan van de Engelse minister van Financiën, Butler. Op de agenda ko men de volgende punten voor: libera lisatie van het handelsverkeer, inwis selbaarheid van valuta en toekomst van de Europese Betalingsunie. Voorts een rapport van economi sche deskundigen over Europese vraagstukken, net vraagstuk der ar beidskrachten en de productiviteit. De belangrijkste kwestie tijdens cle- ze bijeenkomst, die twee dagen zal duren, is die van de liberalisatie van het handelsverkeer. Daaromtrent zal waarschijnlijk een belangrijk voorstel worden gedaan, dat ten doel heeft het principe van een algehele liberalisatie te doen toepassen. Het ligt in de be doeling een proeftijd van 6 maanden of 1 jaar in te stellen, na afloop waarvan het principe van algehele liberalisatie aanvaard of verworpen zal worden, naar gelang van de re sultaten der proefneming. .is het 30 jaar geleden, dat in C Turkije de republiek werd uit- f geroepen. S De Baat zal niet later dan over vier weken plaats vinden. Van Dam zal vandaag naar Bonn vertrekken. Politie-autoriteiten uit Frankfort zullen hem daar in het ge bouw der Nederlandse ambassade een getuigenverhoor afnemen. De eigenaar van de auto, de heer J. Dekker uit Ouderkerk aan de LJs- sel zal hem op zyn reis vergezellen. EISENHOWER VERKLAART Strijdkrachten blijven op peil In een commentaar op een verklaring van sir Winston Churchill in het Lagerhuis, waarin deze zich uitsprak voor informele besprekingen met de Amerikaanse president, zeide Eisenhower, dat er voor het ogenblik geen plannen voor een dergelijke ontmoeting bestaan. Wysjinsky meende, dat de Sowjet-Unie geen bewijzen van haar goede bedoelingen behoeft te geven met het oog op een eventuele conferentie tus sen Malenkof, Eisenhower en Churchill, maar de president verklaarde, dat in het verleden vele besprekingen met de communisten misbruikt zijn voor propaganda-doeleinden. ben gevraagd, doch de V.S. meenden, dat dit vermindering van de Weste lijke inspanningen ten gevolge zou kunnen hebben. Churchill meende, dat door een con ferentie de Westelijken een indruk zouden kunnen krijgen van de per soonlijkheid der nieuwe Sowjet-lei- ders. In antwoord op vragen omtrent be richten, dat de ontwikkeling van atoomwapens het mogelijk zou maken de omvang van het Amerikaanse le ger te verminderen en bijgevolg de ge talsterkte der Amerikaanse troepen overzee terug te brengen, verklaarde de president, dat er voor het ogenblik geen plannen bestaan om waar dan ook de Amerikaanse strydkrachten te verminderen. Integendeel, zo zeide hij, de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in overzeese bases nemen b.v. voortdurend in omvang toe. Als er zich evenwel gebeurtenissen zouden vóordoen, waaruit de goede trouw van de communisten zou blij- ken, zou Eisenhower alles doen voor de vrede, ongeacht de ongemakken en opofferingen welke hy zich hiervoor zou moeten getroosten. V.S. hebben Groot-Brittannië be loofd, dat zij hun houding ten aanzien van een bijeenkomst van de Weste lijke grote drie met premier Malen kof zouden herzien na ratificatie van het verdrag voor een Europese verde digingsgemeenschap. Churchill zou om een conferentie vóór een besluit over de E.V.G. heb- Opheffing van distributie in Engeland Volgende zomer De Engelse minister van Voedsel voorziening, Lloyd George, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de prysbeheersing voor en de rant soenering van boter, margarine, kaas, braadvet, gecondenseerde melk en melkpoeder in de loop van de zo mer van 1954 zullen worden afge schaft. De regering zal de invoer van deze producten overdragen aan de parti culiere handel. Waarschijnlijk zal de rantsoenering van vlees en bacon eveneens in de loop van het volgende jaar worden beëindigd. De levensmid delen-rantsoenering in* Engeland zal dan geheel opgeheven zijn. VERGADERING IN GOES Samenwerking met Prov. Bestuur verbeterde aanmerkelijk Duur afstandsgas - de veertarieven - Deltaplan en visserij - weinig aanvragen voor overbrugging Langdurig is in de Woensdag in hotel De Korenbeurs te Goes gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden gedebatteerd over het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle, om steun te verlenen aan een verzoek aan de rege ring om dc uitverkooptermijn ditmaal in plaats van op 1 Jan.31 Jan. te stellen op 16 Jan.16 Febr. Tegen dit verzoek was door de Baad voor het Grootwinkelbedrijf zoals bekend bezwaar gemaakt, omdat het grootwinkelbedrijf de voorkeur geeft aan de Januarimaand. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden schaarde zich ten slotte zonder hoofdelijke stemming achter het voorstel van Zwolle. De rondvraag was ditmaal zeer belangwekkend, doordat er problemen aangeroerd werden, die voor geheel Zeeland van betekenis zyn. Onder meer werd de vraag gesteld, of het Deltaplan niet moordend zal zijn voor de Zeeuwse visserij, die een belangrijke deviezenbron is, werden de veerta rieven op Ooster- en Westerschelde in discussie gebracht, en werden ver schillende kwesties besproken, «ïie samenhangen met de Febroari-ramp. De heer W. Baars (Middelburg) toonde zich een warm voorstander van verschuiving van de uitverkoop data, omdat hij van oordeel was, dat de mensen met het kopen van win- terkleding eenvoudig wachten tot de uitverkoop begint. Weliswaar meent het grootwinkelbedrijf, dat de mensen er na de Dècemberfeesten niet al te best voorstaan, maar de Januari-uit verkoop werkt in de hand, dat men verkapt reeds in December tegen verlaagde prijzen gaat „opruimen", maar de heer Baars meende, dat Waarom Goes Niet tijdens de vergadering, maar wel tijdens de daarop volgende lunch bracht de voor zitter van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilan den de critiek ter sprake, die Dinsdag in de Middelburgse raadsvergadering was uitgeoe fend op het vergaderen der Ka mer te Goes. Dat gebeurt niet om Middelburg te benadelen, maar omdat Goes voor de leden veel gemakkelijker bereikbaar is, zeide spreker en de leden waren het roerend met hem eens. Het blijft dus: Goes. daar tegen dan maar krachtig moet worden opgetreden. De voorzitter, de heer c. A. Kam- meraad, wees er op, dat niet alle grootwinkelbedrijven tegen het voor stel van Zwolle zijn en hoewel de heer J. Germing (Middelburg) meende, dat de motieven van het grootwinkelbe drijf steekhoudender waren, dan die van Zwolle, stelde de TOorzitter vast, dat het winkelbedrijf als geheel wel met de Zwolse opvattingen instemt. De heer Baars herhaalde nog. dat de tegenwoordige uitverkoop-tijd de mid- (vervoig op pag 2) Ruim duizend emigranten naar Australië Pater Maas-schema in werking Onder gezagv oerder Frits de Jonge uit Breda heeft gistermiddag het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd zee gekozen, om opnieuw een emigrantenreis naar Australië te on dernemen. De reis gaat via het Suez- kanaal en verwacht wordt dat het schip op 26 November a.s. in Fre- mantle zal meren. Er is nu een record aantal passa giers aan boord, n.l. 1005. Het 25 jaar oude schip beschikt weliswaar over niet meer dan 958 bedden, maar «ie overige plaatsen zijn gevonden door het bijplaatsen van babymandwiegen en kinderledikanten. Er reizen n.l. 347 kinderen beneden de 12 jaar mee. Als gevolg van het „Pater Maas schema" zyn thans voor het eerst tien grote gezinnen aan boord, die in nor male gevallen niet in aanmerking zijn gekomen met het oog op de leeftijden. Tezamen zyn het 106 personen. Schot won een millioen in een voetbalpool De 29-jarige John Abemethy in Schotland, die een bedrag van IVz shilling geïnvesteerd had in een voet bal pool, kreeg omdat hij goed gera den had een bedrag van in totaal bij na 94.000 pond sterling. Abernethy zond 15 voorspellingen in, wat een uit gaaf van 16 sixpence vergde. Drie da gen later ontving hy zijn eerste uit kering van 75.000 pond sterling, daar na één van 18.370 pdst. en tenslotte nog twee kleine dividenden van onge veer 500 pdst. In totaal kreeg hrj on geveer 1 millioen gulden! DE VERWACHT: weinig Wend. In de ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer en op de meeste plaatsen nu en dan zon Wei nig wind. Weinig verandering in tem peratuur. zon en maan 30 October. Zon op: 7.31 onder 17.16 Maan op: onder 14.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1