Zeeland oud... Vrouw van de emigrant staat taak voor zeer zware C J ZEELAND NIEUW! ALS VIETNAM BESLUIT UIT FRANSE UNIE TE TREDEN KNUTSELAARS TONEN IN PARIJS LAATSTE VINDINGEN r D DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT (VI) Velen in Nederland denken te licht over de eerste moeilijkheden EEN REGENACHTIGE en winderige dood ligt over de stad. Indien de rust op de zevende dag wordt opgevat als in Australische steden, dan is het geen wonder dat vrouwen en mannen zich Zaterdagavond al lang zaam met sterke drank laten vollopen, opdat zij de Zondag tenminste met herstel van hun kater kunnen doorkomen. Hetgeen niet wil zeggen, dat ik hier stuit op vele gevallen van openbare dronkenschap. Integendeel, ik heb nog geen echte dronkeman gezien. Daarover gaan in Nederland wel eens andere verhalen. Trouwens, veel verhalen, die in ons land de ronde doen, zijn omvaar. Wat wij pertinent te weinig horen, is de waar schuwing, dat de zoeker naar nieuw land en nieuwe mogelijkheden zich in den beginne vooral geen illusies moet- maken. Ik heb de stellige in druk, dat de officiële voorlichting in ons land vooral op dit gebied ont zaglijk belangrijk werk kan verrichten. Daarbij zal zij zich vooral moe ten richten tegen de propaganda per brief uit Australië van emigranten aan familieleden of bekenden in het oude vaderland. De mens, en zeker de Nederlander, is niet spoedig bereid zijn zorgen tegen een ander uit te spreken. Wij houden onze mond en proberen dat wat over ons komt uit eigen kracht te regelen. De hoofdstad van Zuid-Australië heeft het bij mrj verkorven. Toen wij er Zondagmorgen uit Perth door de lucht aankwamen na een nachtvlucht fonder remous en mèt slaap en door de wolken zakten op zoek naar het vliegveld, werden we door regen en wina ontvangen. Van het zonnige Australië in een nieuwe lente, waar van men ons in Nederland zo geest driftig wist te spreken, is tot nu toe niets terecht gekomen. In de lounge van het Strathmore Hotel huiverden wij, weggedoken in onze jassen, naast een houtvuur. Dat was te erg: indien we in Hol land zouden zijn, dan zouden we ten minste kunnen rekenen op druipende bomen; hier moet het volgens het boekje voorjaar zijn. Kon ik onder deze omstandigheden met enige kans een aanval van niet geringe melan cholie afslaan Een Australische door H. M". KOEMANS. Zondag in de regen is een verschrik king. Ik zou al mijne geliefde voor standers van een dusgenaamde „stille Zondag" in ons land hier zulk een rustdag willen laten beleven. Enge land is Zondags een oord van wilde genoegens vergeleken bij dit land, waar men in sommige opzichten En- gelser wil zijn dan de Engelsen. E: is een pikant Frans liedje, dat aldus begint „Le Dimanche les pa rents s'ennuvent". Hier hangen ze dunkt me tot laat in hun huizen ach ter de stofzuiger; lopen verder achter him kinderen aan. De opgeschoten jeugd heeft inmiddels met landerig gezicht de hoeken van de straten- blokken opgezocht. Ze staat tegen de lantarenpalen. De kerken zullen vol zitten met geeuwende gelovigen. The rest is nuisance. Op zo'n dag is een hotel erger dan des duivels oorkussen. Want dit oor kussen is wellicht ergens spannend. Kan het tenminste zijn. Wij en alle anderen zijn stukken vleesgeworden verveling. Tram en bus rijden pas na 12 uur. Dan gaan ooit de drooggeleg de pubs open, waar je aan de bar achter een „glaasje schoolreisje" kunt zitten naast een collega, die ook al niets beters te doen heeft. Om met Couperus te spreken: „Ik verveel me, God, wat verveel ik me". Maar Couperus verveelde zich ten minste aan de Rivièra en ik in Ade laide. Over het verschil valt niet te twisten. Ut ben in het nadeel. Daar kunt u van op aan. Harde tijden Er zijn zonder enige twijfel tal van emigranten, die zulke harde tijden doormaken, dat wij daarvan bepaald geen voorstelling hebben. De recep tion-centres, holding centres en hos tels zijn doodeenvoudig „kampen", waar vrouwen, mannen en kinderen van allerlei landaard worden bijeen gebracht in afwachting van het mo ment, waarop het eigen, intieme fa milieleven in een eigen huis weer kan worden opgevat. Vooral de vrouwen hebben hier een bijna bovenmenselijke taak. Neder land is een beschaafd land en de Ne derlander kan zich moeilijk indenken, dat andere volkeren andere begrippen hebben omtrent hygiëne en wat daar van meer zij. Zodra een Nederlandse huisvrouw de babykeuken moet delen met een Griekse, Joegoslavische en Letse zuster, beginnen de moeilijkhe den. Het vieze gedoe van die andere, zeker niet minder goede moeders, is onze huisvrouwen meer dail alleen maar een doom in het oog. Bovendien moet zij de zaak alleen opknappen. De echtgenoten en grote kinderen vinden al gauw werk in de stad, zodat zij slechts het weekend thuiskomen. De kosten van het kamp zijn niet gering, het eten is vreemd en veroorzaakt oproer in vele Neder landse magen. Ziehier in een notedop enige bezwaren, die wegen als lood. Ik heb de pertinente indruk, dat ve- len in Nederland bij het uitstippelen van him plannen tot emigratie over deze aspecten van het vraagstuk veel te lichtvaardig denken. Zij menen in derdaad al spoedig de eerste moeilijk heden te boven te kunnen komen. De teleurstellingen worden er des te bit terder om. Vandaar dat we de emi granten, die we hier ontmoet hebben, kunnen rangschikken in mensen, die positief ontevreden zijn en liefst met de eerste boot naar Nederland zouden willen terugkeren: hun aantal is ge ring; verder in vrouwen en mannen, die aanvankelijk ontevreden zijn, maar die inzien, dat men over een flink stuk pioniersgeest moet be schikken om te slagen: zij vormen de grote meerderheid; ten derde in fa milies, die al van te voren over een vast adres beschikken en over werk; zij hebben het het gemakkelijkst. Er zijn uiteraard andere groenerin- GEEN OFFERS MEER IN INDO-CHINA Grotere kansen op een regeling In het debat over Indo-China in de Franse nationale vergadering heeft premier Laniel gezegd: „Wij zullen nooit onze trouw jegens onze bondge noten verzaken, maar onderhandelingen met communistisch China om een einde te maken aan de oorlog in Indo-China zouden in onze ogen géén verdrag met de duivel betekenen". Frankrijk zou geen reden hebben zich verder nog offers in Indo-China te getroosten, als Vietnam definitief zou besluiten uit de Franse Unie te treden. Volgens Laniel schijnt alles er op te wijzen, dat de grote communistische mogendheden de Vietminh-opstandelingen dwingen de oorlog voort te zetten. Hy geloofde echter, dat de kansen op een regeling nu veel groter zijn dan een jaar geleden. Er wordt gezinspeeld op een alge mene regeling in het Verre Oosten als mogelijk uitvloeisel van een poli tieke conferentie over Korea. „Er is echter een persoon, die deze mèning niet deelt:", zo zei de premier, „dat is Ho Tsji Minh, de leider der opstan delingen". „De Franse regering wil het abso luut duidelijk maken", aldus Laniel, „dat de Vietminh door het gebruiken van geweld het vertrek van de Fran se troepen niet zullen kunnen berei ken". De militaire toestand in Indo- China wordt steeds beter en er is geen reden voor pessimisme", zo voegde hij hieraan toe. Aan het einde van zijn rede gaf de premier toe, dat de oorlog in Indo- China niet populair is. „Het is echter nog minder populair om zijn vrien den te verraden en zijn verantwoor delijkheden te ontgaan". Nadat Laniel er niet was in ge slaagd de leider der fracties over te halen om een gemeenschappelijke ontwerpresolutie te aanvaarden, her vatte de algemene vergadering Don derdag om 4 uur de beraadslagingen. De socialistische ontwerp-resolütie' waarin werd voorgesteld, dat dé Franse regering zo spoedig mogelijk onderhandelingen zou beginnen op in ternationaal niveau en met de op standelingen, werd met 330 tegen 250 stemmen verworpen. De ontwerp-resolütie ingediend door de dissidente Gaullisten en de gematigd conservatieven werd inge trokken en een communistische re solutie, waarin gevraagd werd om onmiddellijke onderhandelingen met de opstandelingenleider Ho Tsji Minh, werd verworpen met 418 tegen 101 stemmen. Daarop aanvaardde de nationale vergadering met 315 tegen 251 stem men de door de regering goedge keurde ontwerp-resolütie. De assemblée legde er de nadruk op, dat de verdediging en de onaf hankelijkheid van de verbonden sta ten van Vietnam dienden te vallen binnen het geheel van de Franse Unie. Over de radicale resolutie werd daarna niet gestemd. Het debat werd daarna gesloten. De resolutie geeft uiting aan de al om in Frankrijk levende wens om de oorlog in Indo-China zo spoedig mo gelijk te beëindigen. Zij is echter ruim genoeg gesteld om de regering, naar gelang der omstandigheden, algehele vrijheid van handelen te geven, zowel in haar gedragslijn t.a.v. de verbon den Indo-Chinese staten als met be trekking tot eventuele vredesbespre kingen. gen mogelijk. Die van niet geschoolde en geschoolde arbeidskrachten; van vrijgezellen, gehuwden zonder en met kinaeren; van kleine en grote gezin nen; arbeiders in het algemeen en in tellectuelen. Wie slaagt? Langzamerhand begint het in mij te dagen. Ik ben er nu wel van over tuigd, dat ik op het einde ran my» reis met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan zeggen welk type Nederlands gezin, welke jonge man en welk meisje in Australië zul len slagen niet alleen, maar zich in dat land gelukkig zullen voelen. Op het ogenblik geef ik U alleen maar ervaringen van een reiziger, die als een wervelstorm door een geheel we relddeel raast. En die zich op zijn eerste vrije Zon dag sinds veertien dagen in Adelaide ontzaglijk melancholiek voelde en zich verveelde. Niettemin heb ik kans gezien de bonte rij van Nederlanders nog eens aan mijn oog voorbij te la ten gaan. Ik wil en kan nu nog geen conclusie trekken, ook al komen de Australische collega's van plaatselij ke bladen ons onophoudelijk naar on ze indrukkenvragen. Onze groep is diplomatiek genoeg om de taal van het orakel van Delphi tot, de hare te hebben gemaakt. Wij zeggen een he leboel wn weten uit ervaring hoe beroerd het is, dat een interviewer geen touw krijgt om zijn gedachten aan vast te knopen maar wij zeg gen tegelijkertijd helemaal niets. Dat doen we misschien straks in Canber ra, waar onze reis midden November eindigt. Nu trekken we, hoe moe we zijn, ons vriendelijkste gezicht tegen de fotograaf, die ons persé op plaatje nummer zoveel wil zetten. Waarmee ik maar wil zeggen, dat we „in het nieuws zijn", zelfs op deze eerste nare Zondag in Adelaide. Gemeenteraad beheert „Avifauna" Stichting wil geen winst, maar ideële doeleinden B. en W. van AJphen aan de Rijn hebben de gemeenteraad een uitvoe rig prae-advies doen toekomen be treffende de toekomstige beheers vorm en exploitatie van „Avifauna" In grote trekken komt het hierop neer. dat het in de bedoeling ligt, een stichting te vormen, waarvan het bestuur zal bestaan uit vier leden van het gemeentebestuur en drie leden „uit de andere ingezetenen der ge meente" De raad mag zes van deze zeven léden benoemen, desgewenst op een aanbeveling van B. en W., die zelf een lid van hun college als voor zitter aanwijzen. Dit bestuur zal wor den bijgestaan door een'raad van ad vies, die ten hoogste zeven leden zal tellen, welke door de gemeenteraad worden benoemd op aanbeveling van B. en W. In deze raad van advies die nen ook niet-ingezetenen te worden benoemd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat alleen reeds het financiële be lang van de gemeente, die zulke aan zienlijke sommen in de aankoop en de exploitatie van het vogelpark in vesteert, de invloed van het gemeen tebestuur rechtvaardigt. Voorts wordt opgemerkt, dat niet in de eer ste plaats het maken van winst, maar het behartigen van ideële doelstellin gen voorzit. Men overweegt in het op te maken huurcontract de bepaling op te ne men, dat aan ingezetenen van de ge meente tegen een verlaagd tarief toegang tot het vogelpark moet wor den verleend. Over het dansen wordt later een besluit genomen. EXPOSITIE VAN UITVINDINGEN Over robotten en nachtmerries Van onze Parijse correspondent) De Fransen zijn geboren knutselaars. Het aantal Fransen dat zijn vrije tijd doorbrengt met knutselen en dat een knutselkamer heeft waar de wonderlijkste zaken worden uitgedokterd, is hier opvallend groot. Het ideaal van dit 'egcr van knutselaars is, om er een goede avond iets uit tc vinden. Dit heeft tot resultaat, dat er in Parijs verschillende malen per jaar tentoonstellingen georganiseerd worden van uitvindingen. De bekendste is het Concours Lépine. dat langs de kaden van de Seine wordt gehou den. Maar daarnaast komen er op practiscli alle grote ...expositions" speciale afdelingen voor, waar de uitvinders hun nieuwigheden tonen. Ook op de Salon d'Automne, die op de grote porte de Versailles in Pa rijs gehouden wordt, vindt men liefst 708 uitvinders, die machines tonen, waarmede men aardappelen kan oprapen zonder zich te bukken, of blik openers. waarmede men tevens kan schrijven. Laten we. overigens met het ver schuldigde respect, mogen constate ren dat veel van deze 708 uitvinder- tjes erg veel tijd besteed hebben, bij zonder diep nagedacht hebben om za ken uit te vinden, die allang uitge vonden zijn. En dat anderen hun her senen afgepijnigd hebben om iets te ontdekken, waarvan de practische toepassing maar dan ook helemaal niemand duidelijk is. Nee, dan die meneer Albert Du- crocq. een 32-jarige ingenieur, die een uitermate ingewikkelde machine heeft uitgevonden, welke hij een mechani sche vos noemt. Van de vos heeft die levende robot alleen het huidje mee gekregen dat men over zijn metalen innerlijk heeft gespannen. Dit won derlijke electron ische geval heeft liefst vijf zintuigen. Het enigszins griezelige apparaat ziet via foto-electrische cel len en hoort via een microfoon en een magnetofoonband. Het heeft een ge heugen. een oriëntatievermogen en het kan praten. Het geheugen van deze Een stil landbouwdorpje" begint je pen te schrijven, als ze t over Grijpskerke hebben zul. En omdat die yen graag wat prettigs schrijft, voegt ze er aan toe: gaaf gebleven, blijk baar omdat het wel zéér in margine van de daverende din gen dezer eeuw gelegen is. In derdaad, en daar kan het geluk kig onee zijn; onder de dikwijls akelig verprutste Walcherse dorpen steekt het uit door zijn ongereptheid. Zijn jonge linde boompjes beloven heel wat en over een twintigtal jaren kan het een pracht van een lommer rijke dorpskom zijn, het sierlij ke kerkje gloriërende temidden van de dromende bomen. Maar dat is dan ook al. Daarbuiten: de vélden en niets dan de vel den... Grijpskerke zonder krul len. Het is wel eens minder kaal geweest in deze contrije. Wie de Provinciale Almanak op slaat, vindt daar onder de ru briek „gehuchten, buurten enz." achter de dorpsnaam de toevoe ging: Molembaix, de Pekelin- ge, Poppendomme, Zandvoort, Hogelande. De vreemdeling zeggen deze namen allicht niet veel. Voor ons zijn het sierlijke krullen altegaêre. Molenbaix! Wij zeiden: Mo lenbaai, en in onze kleine-jon getjes-jaren was dat: malle- jans. Eindeloos, maanden en maanden, daverden de zware mallejans langs onze kleine huisjes ami ae Seissingel, met de bomen van de Molenbaai. De oudere mensen spraken er zon de en schande van: dat mooie bos van Molenbaai... gesloopt! Zo werd het voor ons het syno niem. voor een verdwenen sprookjesbos. Gezien hebben we het nooit, maar daar was het des te geheimzinniger om en nog altijd is het een naam, die een beetje zeer doet in het geheugen. Molembaix, zo heet te het ergens in Henegouwen en de Heren Philips en Jean de Lannoy kwamen er vandaan (staan ze ook niet in de wa- tergeuzenverhalen?en dit was hun landgoed dan, in Grijps kerke. Later kwam het aan de Reigersbergen. Een stuk vijver en een gracht zijn er nog van over. De Pekélinge. Drie en twintig padweien waren dat, je kon er de sappigste bramen vinden en als je naar je meisje moest, in Domburg, en je wou er gauw wezen, dan liep je door de Péke- linge, dat stak af. Ja, in de da gen dan, dat je nog lièp naar Domburg. De koeien waren er wel eens lastig, in de Pekélinge, dat moest je er voor over héb ben. Heel vroeger was de Pe kélinge een eilandje, het water stond in verbinding met de zee en „inge", dat' is weide, zegt men. „Zilte weide" dus. Het doet je denken aan de Norman- disclie „prés salés". Wie weet hoe smakelijk het schapenvlees ook hier zal zijn geweest! Poppendamme, een ambachts heerlijkheid met een eigen kerkje en een statig Heeren huis; de naam icyst er op, dat één of andere Noorman of Fries ermee moet zijn begonnen, een Poppo. Walcheren heeft ver scheidene Poppo's gekend. Een oud wa.pen en een paar stukken gracht, dat resteert er nog van. Ter Buttinghealmede een ambachtsheerlijkheid, eertijds gelegen aan het water de Butt Ee, dat de Pekélinge met de Arne verbond én nog in 1301 de Stad Middelburg in twee delen scheidde. Hier werd gevaren! Een eigen kerk had het, aan Sint Michaël gewijd. Een klompje steen in een moestuin, dat is er nog van over. En een oud wapen. Zandvoort, eertijds een kloos ter der Johanniter Orde. Nu is het een oude boerderijde wa- pendragende leeuwen staan er nog; ze vertonen u het schild met het Lam Góds en de kruis- vlag, hetzelfde, dat in de Lon- dense Temple boven tal van ju ridische deuren prijkt. Vroeger liep de Seisweg er vlak langs en was dat een mooi ding, die leeu wen tussen de bloeiende vlie ren. Nu mag de boer alléén het nog maar zien. Hogelande, de zoveelste am bachtsheerlijkheid, indertijd de enige ruïne van formaat op Walcheren, de kerk werd al in de 80-jarige oorlog verwoest; het moet hier vroeger veel meer bewoond geweest zijn. Nu is het een vergeten hoek. Kievitseie ren en bramen. Een mooi oud wapen is er van over. Krullaria allemaal, tierelan tijnen, sierlijkheid en plaisantie uit de tijd dat de glorierijke fa mine's hier breeduit gezeten waren op het eigen, oude land, fleurigheid en vertier en de we ligheid van het goede der aarde, dat hier op Vlaamse wijze ge noten werd. In de tijd, dat er godgeleerden en rechtsgeleer den in den lande bekend waren, die in Grijpskerke waren gebo ren. Waar zijn ze gebleven, al die krullen? Eén is er nog, heel grijs, heel broos en beverig en zwak: het restant van het oude Mwnnikenhof, waar ééns Jacob Cats zijn moralisaties rijmde. Begrijpt nu de economie van die oude tijd vroegen we de burgemeester van Grijps- kerke, zoveel Heren en ker ken, die toch allemaal aan hun trek moesten komen, zoveel weelde eigenlijk, en dan een land, dat toch zovéél minder moet hebben opgebracht dan thans". De burgemeester glimlachte, „vergeet u de kaapvaart niet" zeide hij. Toen we naar huis reden be trapten we onszelf op een oud Zeeuws heimwee: op de vraag, wdnneer we nu. eindelijk weer eens uit zeeroveren zuilen kun nen gaan J. C. v. 8. op zijn eigen houtje en alleen naar zichzelf luisterende vos is zo goed dat hij b. v. nooit tweemaal tegen eenzelf de steen zal oplopen. De heer Du- crocq is er van overtuigd dat het niet lang meer zal duren voor men een V.. door JAN BRU88E robot kan maken, die practisch al het werk van de mens kan overnemen. Het enige wat men zo'n mechanische mens niet schijnt te kunnen geven is ons instinct, of de gaven die we bij onze geboorte meekrijgen. Monsieur Daudemont wil blinden in staat stellen om te kunnen zien en zelfs te kunnen lezen. Dit apparaat bestaat uit een kleine electronische camera, die de blinde op zijn borst draagt. Een geheim procédé brengt de beelden, die de camera ziet op een schermpje, dat de gebruiker op zijn voorhoofd draagt. Op dit schermpje bevinden zich 'n groot aantal puntjes, die alle electrisch contact bezitten. Via deze puntjes brengt de nieuwe uitvinding de beelden van de camera op het scherm over, zodat de blinde ze voelt. Via het electrische contact leest men de beelden dus. Men heeft reeds uitstekende resultaten met dit apparaat behaald, maar er wordt nog hard aan gewerkt om het geheel klei ner, practischer te maken en het elec- tro-gevoelige scherm niet op het voor hoofd. maar ook op de borst te laten werken. In serie gemaakt zal de uit vinding, die ook in staat stelt te le zen, ongeveer vier honderd gulden kosten. Geen nachtmerries. Dan is er een meneer die een bril heeft uitgevonden, waardoor automo bilisten niet door tegenliggers worden verblind (een dergelijke bril bestaat al vele jaren, maar dat wist de uit vinder niet). Iemand anders bracht vele vrije Zondagen door om van ben zine een soort pilletjes te maken, die je veel eenvoudiger in je sigaretten aansteker kunt stoppen. Een armband tegen de rheumatiek en de plaat die je onder je matras legt om nachtmer ries te voorkomen, behoren ook tot de weldaden, waar het mensdom van zal kunnen gaan genieten. Ons land is. temidden van deze stam van uitvinders, dapper vertegenwoor digd door een geniale heer. die een afdoende oplossing vond voor de te kleine woonruimten. U dacht, dat het modern was om uw bed achter een boekenkast te laten verdwijnen of het op te vouwen, zodat het in de koek trommel kan? Onze landgenoot heeft er voor gezorgd dat al dat gepruts met bedden tot het verleden gaat be horen. Hij vond een tweepersoonsbed uit dat wanneer u er in geslapen heeft, en het overdag niet meer nodig hebt, geheel verdwijnt en wel onder de grond. Nu moet echter nog een andere uitvinder vloeren gaan uitvinden, waarin bedden inderdaad kunnen ver dwijnen. Deze moeten dan in alle hui zen worden aangebracht, waarmede het beddenprobleem in te kleine hui zen uit de wereld is. Wenst u die bijzonder intelligent ge vonden haak te kopen, waarmede men de telefoon voor de radio kan hangen om zodoende uw vrienden in staat te stellen via hun telefoon van uw radio te genieten? Dit is vooral gemakke lijk wanneer meneer naar een voet> balwedstrijd en mevrouw naar een kookcursus wil luisteren. Meneer gaat dan bij zijn toestel zitten, terwijl me vrouw via haar telefoon naar een an der programma luistert- U ziet het, eenvoudiger kan het niet! Verder zijn er nog een kleine zevenhonderd an dere uitvindingen, die zonder uitzon dering tot doel hebben ons leven te vereenvoudigen. Natuur knapper dan de wetenschap Op een bijeenkomst van geleerden te Rome werd van gedachten gewis seld over nieuwe manieren om insec ten te verdelgen, daar deze thans onvatbaar beginnen te worden voor D.D.T. en andere insectendodende middelen. Een der geleerden zeide: „De na tuur bleek knapper dan wij. Het is nu zover, dat wy rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat alle strijdmiddelen der scheikunde geen baat zullen afwerpen by de bestrij ding der insecten". Een andere geleerde meende: „Wat wij nodig hebben is: het „volmaakte vergif", dodelijk voor insecten, on schadelijk voor mens en dier". Indonesische electriciteits- bedrijven genationaliseerd Alle electriciteitsondernemingen in Indonesië worden genationaliseerd. Gezien de toestand van 's lands fi nanciën. wordt de uitvoering van de nationalisatie begonnen met het in bezit nemen van oedrijven, die voor 100 procent met particulier kapitaal werken, door het naastïngsrecht van genoemde bedrijven terug te vorderen volgens de in de schriftelijke conces sieverleningen vastgestelde bepalin gen. Het besluit is geldig van de vast stelling af en heeft terugwerkende kracht tot en met 23 December 1952.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11