PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister-president Drees sprak een waarschuwend woord In Maart '54 wordt volledig op afstandsgas overgeschakeld BILT Kantlijn Vandaag BEZWARENDE VERKLARING VOOR NED. CHAUFFEUR OP 22 NOVEMBER VOOR DE LICHTING 1952-1 Op 2 Novembèr a.s. levering aan de Walcherse buitengemeenten 196e Jaargang-No. 254 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p advertentie t 8.-. mg merted«-'ingci driemaal tarief. Kleine -dvertentie. max 8 regels» ran i—5 -egels i 1.— iedere regel neer 20 cent. ..Briever of adres Bureau 'an dit Blad" 25 :ent roeer. Giro nr. 356300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228»; Oostburg, Finlandstraai 2. telei 16: Terneuzen. Brouwerijs! N Bogerdstr C 160. telef. 26. SPANNING IN TWEEDE KAMER Romme dient zich wel te bedenken over gevolgen van zijn motie (Van onze parlementaire redacteur). Er heerste Dinsdagmiddag spanning in de Tweede Kamer. Velen waren geltomen, de tribunes waren overvol, misschien wel om een ministerie te zien vallen. Maar de minister-president, dr. Drees hief bezwerend de vin ger op tegen de man, die de aanstichter van dit onheil zou moeten zijn- tegen professor Romme, wiens motie inzake de vrijere loonvorming plot seling diepgaande verschillen aan het licht bracht. Het is verleidelijk om ons- te verdiepen in de supposities, die ongetwijfeld in de fractie van de Partij van de Arbeid over het verloop van de begrotingsdebatten gemaakt zijn. Zou professor Romme het op haren en snaren zetten en niet tevreden zijn er voor een overwinnaar en een verliezer uit 't strijdperk treden? Met de Partij van de Arbeid, die zich hardnekkig tegen een vrijere loonvorming verzet als verliezer, wanneer de motie-Romme wordt aangenomen Met de K.V.P. als de partij, die ernstig aan prestige inboet als de motie wordt verworpen Zou professor Romme haar na bevredigende concessies van de regering intrekken of haar zodanig verzwakken dat èn het kabinet èn de Party van de Arbeid er mede accoord kunnen gaan? En zou hij de toezegging afhanke lijk stellen van de concessies, b.v. de vrijstelling van de eerste tienduizend gulden uitbetaald loon van de ver eveningsheffing? Wij weten het nog niet. Minister Drees heeft bij de verdediging van de Rijksbegroting voor 1954 een niet licht te verstaan waarschuwend woord la ten horen. Dat begon eigenlijk al toen hij de politieke situatie van het ogen blik schetste en professor Romme zonder overigens diens naam te noe men of zich speciaal tot hem te wen den te verstaan gaf wat de gevol gen zouden zijn van het aftreden van dit kabinet. Cijfers hebben door alle eeuwen heen een merkwaardige aan trekkingskracht op de mens uit geoefend. Zij stellen hem in staat .verhoudingen te bepalen, zij maken vergelijkingen mogelijk, zij verbazen, ontroeren of schokken hem. Geschokt zullen velen zijn voor de nuchtere mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat tengevolge van de Februariramp op 1 Mei nog 24.500 mensen geëvacu eerd waren uit het overstromingsge bied en dat het er op 1 October nog altijd 11.000 waren. Dat zijn vrijwel uitsluitend Zeeuwen. Natuurlijk: men weet wel, dat het niet anders kan. Dat er bergen ver zet zijn om de terugkeer der door het water verdrevenen mogelijk te ma ken. Men beseft, dat het op zichzelf al een belangrijk resultaat is, dat er althans 13.500 wèl terug konden ke ren. Maar die elf duizendHoe moe ten zij reeds maanden hunkeren naar eigen huis en eigen haard. Want nooit beseft men immers sterker, dat die beiden goud waard zijn, dan wan neer men er van is losgeslagen Die elf duizend zijn de laatsteh. De winterwolken drijven al boven Nederland. Het zal lente worden eer ook zij terug kunnen keren. En de lente is nog ver Er is weer eens een merkwaardige rechtszitting geweest in Neder land. Voor de krijgsraad Oost stond een kapitein terecht, omdat hij rijksspijkers in een eigen keukenstoel had geslagen, omdat hij een aalmoe zenier had helpen verhuizen met een rijksauto, omdat hij legerwrakhout en oud metaal had gebruikt om anderen een plezier te doen. De kapitein was een hulpvaardig man, die graag een ander een plezier deed. De strafwaardigheid doet op dit ogenblik weinig ter zake. Wel zijn de overwegingen van de krijgsraad op zienbarend, omdat zij onthulden, dat Nederland twee soorten officieren heeft. De krijgsraad overwoog namelijk, dat de bewuste kapitein niet behoort tot de op traditie steunende beroeps officieren, maar tot degenen, die na 1945 officier geworden zijn. Eerstge- noemden worden kennelijk geacht een strengere moraal te hebben, dan laatstgenoemden. Althans door de krijgsraad. Twee soorten dus. De oude offi- ciersadel. De nieuwelingen. En dan streeft men in Nederland nog wel zo hard naar democratisering in het leger! De krijgsraad Oost heeft daar nooit van gehoord Minister Cals heeft indertijd het voornemen aangekondigd om van de televisie een nationale zaak te maken. Er zou een centraal lichaam komen, waarin alle belang hebbenden verenigd zouden zijn. De vereniging is evenwel failliet. Minister Cals heeft haar niet kunnen redden en medegedeeld, dat toch de verschillende omroepen de televisie in handen zullen krijgen. Zo zullen we dus straks een rode, een roomse en een protestantse tele visieuitzending kunnen aanschouwen, met slechts gedurende de helft van de tijd een door deze omroepen geza menlijk te verzorgen programma. Nederlanders blijven Nederlanders Niet door eendracht sterk. Zwak door verdeeldheid. Ook in het televisiebestel. Helaas. Er staat te bewijzen- zo zeide de minister-president, dat de samenwer king in deze regering op brede grond slag zegenrijke resultaten afwerpt. Van een socialistische politiek kan niet worden gesproken. De Partij van de Arbeid kan ook niet worden uit geschakeld als men naar samenwer king zoekt. Andere combinaties dan de thans bestaande zijn bij de forma tie onmogelijk gebleken. Waarom zou men ook een andere samenstelling wensen?, zo wilde de minister zeggen. Dit kabinet, waarin van enige span ning tussen de ministers van de K.V. P. en de P.v.d.A. geen sprake is, heeft in het afgelopen jaar een sterke ac tiviteit ontwikkeld met een opmer kelijk resultaat. Het huidige loonstelsel is in het ver zet door de vertrouwensmannen vo gels van diverse pluimage voorbe reid en dit is zeker geen socialistisch bedenkseL Wat zou er gebeurd zijn als de regering bij de huidige loon- ronde niet tot de verhoging van vijf procent had besloten? Dr. Drees liet 't antwoord onmiddellijk op de vraag volgen. Er zou veel strijd zijn gevoerd, onverkwikkelijke discussies zouden zijn gehouden en stakingen waren-uit gebroken- Men kijke maar eens naar Frankrijk, Engeland en België. Daar is men jaloers op het Nederlandse stelsel. T oezeggingen De Stichting van de Arbeid houdt zich op het ogenblik met het vraag stuk van het loonbestel bezig. De re gering zal als deze loonronde haar be slag heeft genomen, na adviezen van de Sociaal-Economische Raad inge wonnen te hebben, haar standpunt be palen. Wat er daarna moet geschieden zal een punt van overleg moeten vor men tussen de regering en de verte genwoordigers van het bedrijfsleven. Dit overleg, aldus dr. Drees zou in volle vrijheid moeten kunnen geschie den en niet gehinderd mogen worden door een motie-Romme. De minister-president zou daarom graag zien dat professor Romme af wacht waartoe het overleg binnen de regering en tussen de regering en de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. leidt. De verzoenende formule is uitge sproken. Professor Romme moet uit maken of zij hem voldoende bevredi ging schenkt. De minister-president en na hem de minister van financiën, minister Van de Kieft, hebben de begrotingscijfers bezien. Men wil bezuinigingen. Ac coord, zeide dr. Drees, als de Kamer dan maar aangeeft waarop en hoe. Om de heren aan te tonen, dat zij dikwijls het onmogelijke van de regering ver langen produceerde hij een griezelige lange lijst onder hilariteit van al len die het aanhoorden van publie ke uitgaven, die de Kamer verleden jaar bij de behandeling van de be groting gevraagd heeft en hij voegde er tot vermaak van de Kamer en pu bliek aan toe, dat van 1936 tot 1940 kortingen op pensioenen by de spoor- ...viert Tsjecho-Slowakije zijn onafhankelijkheidsdag (1918) ...vangt te Brussel het uitge stelde proces aan van Van Beuningen tegen prof. Core- mans inzake de eventuele ver valsing van de kunstschilder Han van Meegeren. Laffe overval op een schoenmaker Portefeuille met 1000 geroofd Gisteravond tegen zes uur heeft een onbekende een laffe overval gepleegd op de 56-jarige schoenmaker, die een zaak heeft in de Resedastraat te Rot terdam-Zuid. De schoenmaker die vermoedelijk met een schoenmakershamer op het hoofd werd geslagen, werd in zeer ernstige toestand naar het Zuiderzie kenhuis vervoerd. Van de dader ont breekt tot nu toe ieder spoor. De onverlaat schijnt ook kans te hebben gezien vermoedelijk een porte feuille van het slachtoffer te roven, inhoudende ongeveer duizend gulden. wegambtenaren werden toegepast dat geschiedde door de toenmalige mi nister van financiën, mr. Oud die de regering op dit ogenbiik altijd nog bezig is goed te maken. Stijgende staatsuitgaven Minister Van de Kieft completeerde dit betoog door een aantal cijfers te roemen om die automatische uitzet ting van de uitgaven te demo'istreren. Voor de Noodwet-Drees werd gevo teerd in 1948 133 millioen gulden, in 1949 150 millioen, in 1950 162 millioen, in 1953 217 millioen en in 1954 228 millioen. De uitgaven voor de werklozen be droegen in 1952 30 millioen; voor 1953 en 1954 60 millioen. De uitgaven voor de woningwetwoningen vormden in 1948 ruim 10 millioen en in 1954 78 millioen. De begroting voor onderwijs,, kunsten en wetenschappen vermeldde op de gewone en buitengewone dien sten tezamen in 1946 261 millioen en in 1954 537 millioen. Ovrigens bleek uit de Deschouwing van de heer Van de Kieft dat we er in Nederland nog lang niet zo slecht aan toen zijn. Bevrediging wekt de mededeling van dr Drees, dat de regering ver wacht, dat de defensie-uitgaven en de overloop van uitgaven voor de verde diging van het ene jaar naar het an dere geleidelijk zullen verminderen en dat de regering, om te komen tot een enigszins bevredigende compensatie voor de huurverhoging voor enkele groepen, die tussen het schip en de wal dreigen te geraken, het advies van de Stichting van de Arbeid zal volgen, voor zover het de sociale ver zekering betreft en dat hij ten aanzien van de gepensionneerden, het over heidspersoneel en de Indische gepen sionneerden met voorstellen zou ko men. (Voor avondvergadering zie pag. 5). Oproep van Blank tot het Duitse volk. Steun voor herbewapening De West-Duitse bondskanselier v« de veiligheid, Blank, heeft tot Duitsers een oproep gericht, om nodige offers te brengen voor de verdediging van hun land. Hij herhaalde de verzekering, «lat ook Frankrijk het E.V.G.-verdrag zou bekrachtigen De Duitse bijdrage tut die veiligheid zal niet beperkt blij ven tot de voorziene twaalf Duitse divisies. Zy' zal moeten overeenko men met het Duitse potentieel, omdat alles moet worden gedaan wal men selijkerwijs mogelijk is om de veilig heid van de Bondsrepubliek en van Europa te waarborgen. Blank besloot met een beroep op de bonden van oudstrijders een einde te maken aan hun „dwaas geklets" over de noodzakelijkheid de Duitse soldaat in ere te herstellen, alvorens een nieuw beroep te doen op zijn me dewerking. „De Duitse soldaat", zo zei hij. ..heeft nooit zijn eer verloren" Clark Gable vertrokken Alle hoofdro.vertolkers uii ue M. G-M.-film „The true and the brave" hebben ons land verlaten. Lana Tur ner vertrok per K.L.M. van Schiphol naar Parijs, Clark Gable stapte aan boord van de boot naar Harwich. ONDER INVLOED GEREDEN Vergezeld door Prinses Margaret en de Hertog van Edinburg bezocht Koningin Elizabeth van Engeland de première van de film „Rob Rog" in het Odeon Theater aan de Leicester Square in Londen. De Koningin, die er stralend uitzagwas gekleed in een bleekrose crinoline japon, waar bij zij een witte stola en witte hand schoenen droeg. De film „Rob Rog" handelend over het leven van de Sch-otse held, werd vervaardigd door Walt Disney. Het auto-ongeluk in Duitsland De politie te Bad-Godesberg heeft getuigenis gekregen omtrent het op de Wiedbachbrug, op de autoweg tussen Frankfort en Keulen, gebeurde onge luk waarbij een Nederlandse vracht auto met aanhangwagen op een aan tal andere voertuigen inreed en waar bij zes personen de dood vonden. Een 25-jarige vrouw uit Geilenkir- chen heeft namelijk verklaard, dat zij naast de chauffeur van de Nederland se vrachtauto zat. Beiden hadden zjj. kort voordat het ongeluk- gebeurde, jenever gedronken en op het moment dat de wagen aan het begin van de 'naai de brug leidende helling kwam. Jongen door electrische stroom gedood De moeder van de dertien-jarige Jan D. van H. uit de Gijsbrecht van Amstelstraat de Hilversum deed gis teren een gruwelijke ontdekking, toen zij haar zoon 's ochtends leven loos in zijn bed vond. Een onmiddel lijk ontboden arts stelde vast, dat de jongen door electrische stroom was gedood. De avond tevoren had hij in bed zyn huiswerk gemaakt. Hierbij had hij een metalen leeslamp ge bruikt. Vermoedelijk heeft deze lamp onder stroom gestaan. De vader van de jongen bevindt zich in Indonesië. Stijgende watersnood in Italië Het water in de Noord-Italiaanse ri vier de Po was Dinsdagavond nog steeds wassende. Het water steeg tot twee centimeter per uur- Honderden mensen werden opgeroe pen om gaten in een dijk van een ka naal in de delta van de Po te dichten. In dit gebied werden ongeveer hon derd vrouwen en kinderen geëvacu eerd uit in het water staande wonin gen. had de chauffeur zijn aandacht niet bij de weg, aldus de verklaring van de vrouw Volgens de vrouw was de auto in een te hoge versnelling blij ven -ijden, ondanks de desbetreffende waarschuwingsborden ter plaatse. Het resultaat van een bloedproef, die dadelijk na het ongeluk bij chauf feur De Baat werd genomen, is nog niet bekend. Volgens ooggetuigen zat ae thans gearresteerde vrouw ten tijde van het ongeluk echter niet in de cabine van de dooi De Baat bestuurde vrachtwa gen. Zij zou zich op het ogenblik van de botsingen aan de Noordzijde van de Brug hebben be"onden. Tevoren zou zij uit een Volkswagen zijn ge stapt, wiens eigenaar wordt gezocht. Na bei ongeluk hielp de vrouw bij het bevrijden van gewonden uit de vernielde auto's en trad zij als tolk op voor de gewonde Amerikaanse of ficier. Laatstgenoemde is nog steeds in levensgevaar. Een dertigtal huizen werd bescha digd en twintig personen liepen ver- wondingen op, toen een straaljager van de Royal Air Force xn de tuinen van een huizenblok in Ipswich Suf folkneerstortte. De neervallende brokstukken van het vliegtuig be schadigden vele huizen. Suriname en Antillen in beheerschapscommissie Zweedse ontwerp-resolutie De Zweedse afgevaardigde in de be heerschapscommissie, Brita Skotts- berg-Aliman, heeft in de vergadering van de beheerschapscommissie na mens zijn delegatie een ontwerp-re solutie ingediend, volgens welke de algemene vergadering zou verklaren, dat zij van mening is, dat de nieuwe status van Suriname en de Antillen slechts op de juiste waarde geschat zou kunnen worden, nadat de onder handelingen tussen de afgevaardigden van deze gebieden en die van Neder land waren beëindigd en schriftelijk waren vastgelegd. De Zweedse ontwerp-resolutie wil vervolgens de Nederlandse regering uitnodigen de resultaten van deze on derhandelingen en de vastgelegde voorzieningen mede te delen. MET GROOT VERLOF In werkelijke dienst tus sen Januari en April. Bij legerorder is bepaald dat op 22 November a.s- groot verlof zal wor den verleend aan: 1. Alle dienstplichtigen, met inbe grip van kader, van de lichtingsploeg 1952-1 „vooropkomst" (in werkelijke dienst gekomen tussen 1 Januari en 1 April 1952). 2. De dienstplichtigen van de lich tingsploeg 1952-1, in werkelijke dienst gekomen in de maand April 1952, met uitzondering van hén: 1. Die in opleiding zijn genomen tot IN MIDDELBURG EN GOES THANS EEN MENGSEL Er begint schot te komen in de levering van lange-afstandsgasMet in gang van 2 November a.s. zal zoals wij reeds meldden een begin worden gemaakt met de levering aan de Walcherse buitengemeenten name lijk Souburg, Ritthem, Koudekerke, 't Zand, Nieuw- en St. Joosland, Arne- m ui den, Vecrc, Gapinge, St. Laurens, Serooskerke, Oostkapelle en Dom burg. In Goes wordt reeds enige tijd een deel van het lange afstandsgas gebruikt voor bijmenging van gas uit eigen productie, terwijl sinds vorige week Vrijdag ook de Middelburgse gasverbrulkers een mengsel van steen- kolengas met lange afstandsgas ontvangen. Deze toevoeging van het Sluis kil se product bedraagt zowel in Goes als in Middelburg ongeveer 20%. De gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen zullen volledig overge schakeld worden op het lange af- stands-gas, wanneer de nog te bou wen watergasinstallatie in het ge meentelijk gasbedrijf te Goes gereed is gekomen. Deze installatie zal die nen als remplacante bij eventuele stagnatie of storing in de gasleve ring door Sluiskil. Onvoorziene omstandigheden daar- elaten mag worden aangenomen, dat leze watergasinstallatie in Maart 1954 gereed zal zijn. Pas dan zullen de gemeentegasbedrijven te Goes en Middelburg en het provinciaal gasbe drijf te Vlissingen volledig kunnen overschakelen van productie op uit sluitend distributie. De levering van het lange afstands gas aan de walcherse buitengemeen ten zal geschieden via een ont vangst- en regelstation, dat reeds eni- fe tijd geleden bij het kanaal te Sou- urg werd gebouwd. Men zou dit sta tion als een soort transformator kun nen beschouwen: hier wordt het gas uit de zg. „rijksleiding" uit Sluiskil ontvangen, op een bepaalde druk ge bracht en daarna gedistribueerd. De distributie voor de Walcherse buiten gemeenten gaat dus niet meer via de fabriek te vlissingen, maar via dit station. DE GEVOLGEN De gevolgen van deze omschakeling zyn tweeledig: in de eerste plaats dient de afstelling van de toestellen bij de gebruikers gewijzigd te worden en voorts zal ook ae gasprijs verande ring ondergaan. De apparaten zullen indien dit op eenvoudige wijze mo gelijk is door het provinciaal gas bedrijf worden bijgesteld, doch ge zien het grote aantal gasverbruikers zal hiermede wel enige tijd verstrij ken. De gebruikers zullen echter zelf moeilijkheden kimnen voorkomen door de gasvlam met de kraan by te stellen. Het warmtegevend vermogen van het afstandsgas is belangrijk hoger dan van het steenkolen-gas, zodat men van één kubieke meter nieuw gas méér zal kunnen doen dan tot nu toe. Daarom zal te zijner tijd een nieuwe prijs vastgesteld worden, doch men kon ons daarover nog geen nadere mededelingen verstrekken- De directie van het provinciaal gas bedrijf heeft de verbruikers in de buitengemeenten op Walcheren per circulaire medegedeeld, dat het in net voornemen ligt, om zodra uitsluitend afstandsgas in een gasverzorgingsge- bied of in een gedeelte daarvan, wordt geleverd, dit gas nog gedurende een periode van twee-maandelijkse meter opnamen tegen de voor het steenko- lengas geldende prijs te berekenen. In de buitengemeenten van Wal cheren zal het verbruik van de De- cember-opname eveneens tegen liet bestaande tarief worden berekend. reserve-officier of dienstplichtig on der-officier; 2. die behoren tot de ca valerie; 3. die behoord hebben tot het voormalig artilleriemeetregiment; 4. die behoren tot één der regimenten verbindingstroepen (voor zover niet ingedeeld bij het 102e verbindings be dieningsbataljon) of vóór 6 Juli 1953 tot een van die regimenten behoord hebben en toen registratief zijn over geplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken; 5. die beho ren tot het regiment technische troe pen of vóór 6 Juli 1053 daartoe be hoorden en toen registratief zijn over geplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken; 6. die beho ren tot het regiment aan- en afvoer- troepen of daartoe vóór 6 Juli 1953 be hoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van an dere wapens of dienstvakken. Deze uitgezonderde groepen zullen, behoudens onvoorziene omstandighe den, met ingang van 28 Maart 1954 voor groot verlof in aanmerking wor den gebracht. Van vorenstaande groot-verlofrege ling zijn ook nog uitgezonderd de dienstplichtigen, die door vrijstelling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienstplichtigen, die niet in Europa dienen en zij, die zich in militaire detentie bevinden. Eduard Künneke overleden De Duitse opera- en operettecom ponist Eduard Küneke is Dinsdag avond ln een West Berlijns zieken huis aan de gevolgen van een hart zwakte overleden. Hij is 67 jaar oud geworden; al lange üjd was hij ziek. Küneke heeft meer dan dertig operet tes geschreven. VERWACHT: IETS LAGERE MIDDAG- TEMPERATUREN. Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets lagere middagtempera turen. ZON EN MAAN 29 October. Zon op: 7.29 onder 17.17 Maan op: 23.32 onder 14.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1