De Eskimo nederzetting te Thule ligt verlaten C J De verdwenen beeldjes KLANKBORD JIMMY BKOWIN en de oranjehemden VRIJE INWISSELBAARHEID VAN NEDERLANDSE GULDEN '1 Zit vast vaster met YELPAFIN nn CETA BEVER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 OCTOBER 1953 ONDER GROENLANDERS EN ESKIMO'S (XXXII) Ergens in de woestenij staat een Christen-kerkje In liet vorige artikel heb ik geschreven over Robert, Peary. Dat was no dig om iets te begrijpen van het ontstaan van de Noordelijkst^ nederzetting ter wereld, Thule. Peary was hier in het Noorden van 1892 tot 1909, en de Eskimo's met wie hjj werkte, bevonden zich in die dagen nog in de vol strekt letterlijke betekenis van het woord in het Stenen Tijdperk. Ze had den er geen flauw idee van dat er nog zoiets wonderlijks bestond als een blanke mens. Die veronderstelling is niet zó bijzonder vreemd als men weet dat deze Polaire Eskimo's óók van mening waren dat ze het enige volk ter aarde waren. Dit contact met de Amerikaan Peary had tengevolge dat de stam in het bezit kwam van vuurwapenen. Van munitie. Van hout en ijzer. Van nieuw voedsel. Allemaal ontstellende moderne dingen, die hun totale bestaan ver anderden. Maar toen Peary de Pool ontdekt had, ging hij terug. En de stam bleef achter. Niemand die zich verder om deze Eskimo's bekommer de. Ze hadden hun werk gedaan en konden terugvallen in hun Stenen Tijd perk. Dit gebeurde niet! Omdat er een jonge Deen was Knud Rasmussen. Een naam op Groenland, die legenda risch zou worden. Hij verzamelde de Polaire Eskimo's, hij sprak met hen, hij leerde hun diepste wezen kennen. Het was Knud Rasmussen, die zich voor altijd de dankbaarheid der Es kimo's verwierf toen hij een faktorij stichtte. Die faktorij kreeg de naam: Thule. De betekenis van die naam is: „Einde der Wereld". Rasmussen vestigde de faktorij om drie redenen: om dit deel van Groen- door ANTHONY VAN KAMPEN. land te beschermen voor de Deense kolonisatie; vervolgens om zelf een geografische en economische basis te hebben voor zijn expedities (hg start te zeven maal voor een lange expedi tie in het Poolgebied vanuit Thule); en tenslotte: om een basis te hebben waar de Eskimo's datgene zouden kunnen verkrijgen, tegen inlevering van pelzen, wat Peary ze had leren gebruiken. Een schitterend werk van Rasmussen, uitsluitend verricht ten dienste van zijn vrienden, de Eski mo's. De faktorij was zijn privé-bezit, zijn koninkrijk. Ik sprak iemand in Thule, aan wie ik vroeg: hebben de Eskimo's het nog wel eens over Knud Rasmussen? De man schudde zijn hoofd en zei: „Nee, ze spreken nooit over hem". Toen ik hem aankeek, niet begrijpend, hoe het mogelijk was, dat ze hem zo snel konden vergeten, volgde de opmer king: „Nee, ze spreken niet over hem, maar ze dénken altijd aan hem". Eskimowetten Dat is geen wonder, want hij deed oneindig veel meer dan ze voedsel en wapens geven. Hij gaf ze wetten gebaseerd op hun eigen ideeën en bgerippen. Hij liet zich die wetten vertellen door de beste jagers. Hij schreef ze op en legde ze voor aan de gehele stam. Die wetten staan nu opgetekend in boeken. Het zijn de Eskimo-wetten, waaraan strikt de hand wordt gehouden. Thule werd in 1932, na de dood van Rasmussen, overgenomen door de Deense regering. Hetgeen niet weg neemt dat Thulg zijn eigen inspecteur heeft. Zijn eigen wetten. Zijn eigen leven leeft. Thule is, tot vandaag, on afhankelijk. Vrije Eskimo's, die in geen enkel opzicht enige dwang van buiten wensen te eccepteren. We zien in de dagen na aankomst van de „Julius Thomson", dat oude Thule. Maar we zien niet de stam. Omdat de stam Noordelijker getrok ken is. Omdat hij niet meer kon be staan, in de schaduw van Thule Air Base. Men kan dit een vlucht noemen of een evacuatie. De lezer oordele zelf na lezing van de laatste artike len dezer reportage. We zagen oud Thule. Daar waren nog wat honden en nergens in Groen land zagen wij honden, zo prachtig van bouw en zo wild. Halve wolven... maar sterk en met een uitgesproken stijl en karakter. In Thule leven de sterkste en beste slee-honden van heel Groenland. Omdat ze óók in de zomermaanden gevoed woi'den met vlees. Ik schreef U al, dat overal el ders de honden in die periode hun kostje zelf maar moeten opscharre Het huisje van de beroemde Eskimo „Koning" Knud Rasmussen, de mm die de factorij Thule stichtte. „In princip ezïjn diabetici, die behoor lijk geregeld zijn en bij wie de diabetes enig etijd bestaan heeft, geschikt voor elk beroep, behoudens enkele uitzonderin gen". Dit is de"conclusie waartoe de me dische advies commissie van de Neder landse Vereniging van Suikerzieken is gekomen. len. Gedachtig de wijsheid: wie niet werkt zal ook niet eten. Ik zag het kerlchof je, met zes gra ven. Waarschijnlijk het Noordelijkste ter wereld. Zesmaal viev houten plankjes om wat stenen. De aarde is hier steen en aanvaardt geen stoffe lijk menselijk overschot. Ik stond in het kerkje, eveneens het Noordelijk ste ter weerld. Het was Zondag en we liepen er heen. Over een kale vlak te, bedekt met graniet en leisteen. Ergens op die woestenij stond het kerkje, opgetrokken van rood-ge- schilderde houten planken. Een wit kruis aan de voorkant. Daarbinnen was het schemerdon ker. Er stonden lange bruine houten banken, plaatsbiedend aan een vijf tigtal kerkgangers. Iedere bank had één kaars. Het was een aangrijpend kerkje, omdat het zo klein was, zo bescheiden, en omdat het tóch een echte kerk was. Met sfeer en Wijding. Door de smalle ruitjes kwam de Poolzon binnen. Hij viel precies op het schilderij boven het altaar. Ik liep er heen en zag een heel mooi schil derij, voorstellend Christus op de Thuleberg zittend, met op iedere knie een kind. Een jongen en een meisje. Ge kimt het mg niet ten kwade dui den, als ik U zeg, dat ik diep ont roerd was bij het zien van deze kin derenHet waren namelijk Eski mokinderen. Christus met twee Eski mokinderen, zittend op dat schilderij in de laatste kerk ter wereld. We bezochten daarna de verlaten nederzetting, en die dag beleefden we iets van het treurspel der laatste stam Eskimo's. Wij waren in de huizen van dat vrije volk: hutten van turf, soms met hout gestut aan de binnenkant. Stuk ken pels lagen op de aarden vloer en kapotte overblijfselen van huisraad. Veel botten van walrussen, zeehonden en vossen. Aan sommige wanden de eerste symptomen van de cultuur uit het Zuiden: prenten uit geïllustreer de Amerikaanse maandbladen, mini maal bedekte dames uit Life en Es quire. Ik maakte echter een vergis sing door te menen dat de Eskimo's deze afbeeldingen opgeplakt hadden, omdat ze er plezier aan beleefden. Nee, uitsluitend om de naden tussen het hout en de turf te bedekken Om de stormwind te beletten binnen te komen. Vrijheid Hier woonden ze: Odak, nu 70 jaar, en nog in leven. De oudste der jagers, met een zware stem in het kapittel, en de andere grote jagers van het Noorden: Jess, Inuterssuak. Kulutan- guak, Ivalo. Odakdie een onderscheiding van de Deense Koning ontving en door de leden van de Amerikaanse „Explorers Club" lid van de organi satie werd gemaakt. Ieder jaar komt cr een uitnodiging voor Odak om de jaarvergadering in New York bij te wonen. Ze wordt Odak voorgelezen, omdat hij zelf niet lezen kan. Maar Odak verliet na zgn reis naar de Noorpool nooit meer Thule. We zien de verlaten bedden. Heel de familie, man, vrouw, en de kin deren slaapt bij elkaar op een soort plank, bedekt met rendierhuid en daar op een met eiderdons of beren huid gevulde „deken". Alles vuilsmerigstinkend zelfsen tóch was dit een vrij volk. En het is n o g vrij. Omdat het heenging. Omdat het zijn vrijheid verkoos boven zeep, tabak, drank en geld. Omdat het de vrijheid verkoos bóven de Europese en Amerikaanse cultuur. Omdat het naar wetten wil leven, maar dan naar de éigen wet ten. 's Werelds allernoordelijkste kerkje... plaatsbiedend aan een JfO-tal Eskimo's In eigen zak gestoken. Poiitie-officier stal van losgeld voor Greelease. De luitenant bij de politie Shoul ders, die de vermoedelijke dader van de kinderroof van Bobby Greenlease heeft gearresteerd, heeft zich uit de actieve dienst teruggetrokken. Er zijn verdenkingen tegen hem gerezen, dat hij een deel van het losgeld in eigen zak heeft gestoken. Slechts ongeveer de helft van de 600.000 dollar losgeld is teruggevonden. FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTW0RTH Rietta keek hem in het angstwek kend starre gezicht, maar zijn ogen stonden rustig. Hij zag haar aan en ze beantwoordde zijn blik, terwijl het koud om haar hart*werd. Toen ze bleef zwijgen, verhief Carr zijn stem als of hij tegen een dove sprak. „Hoor je," zei hij „hoor je het? James Lessiter is dood." „Neen!" riep ze uit, niet omdat ze hem niet geloofde, maar juist omdat ze het wèl deed. 't Was haar laatste hopeloze protest tegen iets, dat te vre selijk scheen om waar te zijn... maar wat hij op zijn eerste woorden liet vol gen sneed door haar versufte brein als een scheip mes: „Waarom heb je dat gedaan?" „Carr!" Nu trad hij langzaam dichterbij en zag ze, dat hij de regenjas over zijn arm droeg! Ze had er niet meer aan gedacht sinds ze dat kledingstuk over een stoel in de studeerkamer van Mel- ling House had gegooid. Eerst op dit ogenblik herinnerde ze zich, dat ze de jas daar had achtergelaten. Carr wierp haar de jas toe. „Wat een grote dwaasheid om dat ding daar te laten met zijn bloed er aan," riep hij. Rietta hief het hoofd op. Alles scheen een krankzinnige nachtmer rie. Met dat al was de staat van halve verdoving waarin ze verkeerd had, nu verdwenen. „Het is mijn eigen bloed. In het bos heb ik mijn pols aan een braamstruik opengehaald." Ze liet hem de schram zien een rode lijn, dun als een haar en reeds in staat van genezing. Maar Carr lachte spottend. „Vertel me geen onzin, Rietta! Ik heb leren denken." „Ik heb mezelf geschramd, zeg ik je..." Nu vouwde hij de jas uit, tilde de rechtermouw op en ontlokte haar een kreet van schrik. De onderste helft van de mouw was letterlijk doorweekt van bloed, bijna tot aan de elleboog; de onderkant was bevlekt en bemod- derd. „Je pols geschramd! O, lieve hemel, praat geen onzin!" Een ogenblik scheen de kamer rond haar heen te draaien en leek 't alsof ze rode vlekken door een dichte mist zag. Toen trok de nevel op en ze was zich zelf weer meester. „Zie me aan, Can-!" riep ze en on willekeurig gaf hij aan dit bevel ge hoor. „En luister ook! Ik weet niets hier van af. Toen je was uitgegaan, kreeg ik angst: ik werd bang dat je een dom me streek zou uithalen. Daarom nam ik de eerste de beste jas en rende bin nendoor naar Melling House. De ka mer was daar erg warm, ik gooide het ding op een stoel en dacht er niet meer aan. Ik sprak met James en ten slotte kregen we ruzie. Of neen, ruzie was het eigenlijk niet. Hij zei iets dat me woedend maakte en ik liep weg, maar vergat de jas." Hij was niet overtuigd. „Dat is zijn bloed," zei hij, de mouw omhoog hou dend. „Ik zei je al, dat ik mgn pols had geschramd en dat het bloedde. Hg heeft me nog zijn zakdoek geleend. Die moet ik ook hebben weggegooid." „Waarom wil je me wijsmaken, dat dit allemaal van een schram op je pols komt?" (Wordt vervolgd) Blue jag... ae naamvan ac yruolsle technisch-militaire operatie na D- Day. En direct of indirect oorzaak van het wegtrekken der laatste stam Pooi- Eskimo's uit Thule. Van Kampen hier staande voor één der turfhutten, die woning was van één dier thans vertrokken Eskimo-gezinnen had 't bord graag als curiositeit meegeno men naar Nederland. Het was te om vangrijk. Antillen ingeschakeld in Nederlandse defensie. „Minister Kernkamp en staatsse cretaris Moorman hebben de wensen van de Antillen in studie over de in schakeling van de Antillen met him eigen weermacht in het Nederlandse defensie-apparaat", aldus mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter van de Antilliaanse regeringsraad. Men wil deelnemen met vrijwilligers en geld. Voor de opleiding hoopt men op Ne derlandse deskundigen. Voor dit pro ject is anderhalf millioen gulden (d.i. drie millioen Nederlandse guldens) uitgetrokken op de begroting 1952 en drie millioen (d.i. zes millioen Neder landse guldens) op de begroting van 1953. Oproep van „Kerk en Vrede". Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", gevestigd te Amsterdam, geeft in een boodschap uiting aan zijn verontrusting over wat het noemt „de vermilitairisering van ons volk door middel van legerpropaganda op de scholen, militaire luchtvaart- en vlootdemonstraties, parades enz." In de oproep worden passages ge wijd o.m. aan de „koude oorlog", de toelating van China tot de V. N. en de hereniging van Duitsland. STRAKS BESLISSING IN PARIJS Samenwerking met Engeland, Duitsland en Ver. Staten (Door onze financiële medewerker). De inwisselbaarheid van de munt is als het ware het gesprek van de dag. Uiteraard niet in de huiskamers maar toch wel bij de leidende figuren uit de internationale financiële wereld. Het ziet er zelfs naar uit, dat wij binnenkort een noogtepunt in die ge sprekken zullen beleven. Want op 29 en 30 October a.s. zal in Parijs in de Vergadering van de landen van de .E.E.S. een Engels oorstel in behande ling worden genomen om het Engelse pond geleidelijk aan vrij te maken. Maar en nn komt het belangrijkste tegelijkertijd de Duitse mark, de Nederlandse gulden, de Belgische franc en de Scandinavische valuta's. Van Engeland is net laatste jaar steeds het initiatief tot invoering van convertibiliteit uitgegaan. Verschil lende plannen heeft men aldaar uit gebroed, die echter alle ten doel heb ben hét pond sterling weer ten troon te verheffen en Londen andermaal tot het glorierijke, financiële centrum van weleer te maken. Het heeft geen zin, zo lang er nog zo weinig vast staat, op die Engelse plannen nader in te gaan. Hoogstens kunnen we zeggen, dat de opzet der Engelsen om aan de invoering van de convertibiliteit tegelijkertijd een af zegging van de Europese Betalings Unie te verbinden, wel niet al te veel kans van slagen zal hebben, tenzn er uiteraard een andere, de vrije inter nationale handel bevorderende orga nisatie voor in de plaats komt. VRIJE HANDEL Convertibiliteit toch is ondenkbaar zonder een gezonde, vrije, internati onale handel. Tezamen vormen zij de beide zijden van een en dezelfde me daille. Bij een algemene convertibiliteit iedereen op elk "ogenblik in staat zijn eigen valuta om te zetten in welke vreemde valuta ook, dan wel om elke willekeurige vreemde valuta om te zetten in eigen valuta. Deze vrije koop en verkoop van valuta's zal al leen dan zin hebben en ongehinderd kunnen plaats vinden, als iedereen door een vrije, onbeperkte koop en verkoop van goederen vreemde valu ta's nodig heeft, dan wel hierover kan beschikken. Dit is heus geen onbekend ideaal, want vóór 1914 was de vrije handel en de vrije inwisselbaarheid van de gul den, de franc, de mark, het pond, enz. heel normaal. Zo normaal zelfs, dat er nooit geschermd werd met woor- Shock-look. Modekoning Dior is in Neio York om zyn korte rokken te introduceren. Hij heeft bezworen, dat hij de rok ken niet nog-korter zal maken, maar hij vindt, dat dames met mooie benen, dat moois ook moeten tonen... Zsa-Zsa. Te Orly (Verenigde Staten) stapte in het vliegtuig mevrouw Zsa Zsa Gabor (lied jes) en even na haar verscheen Orson Welles (film). ...Zsa-Zsa stemde er op verzoek van pers fotografen in toe met Orson ge fotografeerd te worden. Orson evenwel schreeuwde woedend'. „Ik ken die dame niet ...ik wil niet met haar op een foto." Kostbare benen. De Argen tijnse heer Di Stefano heeft ontzaggelijk kostbare benen. Hij is midvoor van de voetbal club Real in Madrid en als al les goed gaat, zal hg dit jaar 72.000 gulden verdienen... alle maal met z'n henen en ook een klein beetje met zijn hoofd. Kostbare geschiedenis. Een Amerikaans senaatslid heeft aangekondigd dat hij een onder zoek wil instellen, naar een kostbare affaire... In 1944 be gon men in Amerika bezet- tingsgeld voor Duitsland te drukken... De Sow jetunie kreeg de druk-platen te pakken en liet de persen lustig draaien... ook bezettingsgeld... Later wis selden de Amerikanen het be zettingsgeld tegen Amerikaan se dollars in.Ook het Rus- sisch-gednikte geld... Kostte ongeveer 250 nullioen dollar. Destyds kraaide daar geen haan naar... Nu kraait de Ameri kaanse senator. Grootmoeder. Mariene Die trich beweert, dat ze de best be taalde grootmoeder ter wereld is... voor zolang het duurt. Ze treedt namelijk op in een nacht club te Las Vegas (echtschei dingsparadijs) waar ze 85000 gulden per week opstrijkt. Ze vertelt er ook bij, dat ze elke avond drie nieuwe toiletten draagt, die samen 25.000 gul den zouden kosten... 't Klinkt een beetje overdreven. Geen sokken. De boeddisti- sehe monnik Thitavedo uit Siam heeft Europa bezocht. H(j was eerst van plan het Wester se leven te bestuderen en zo nu nu en dan iemand te bekeren. Maar na een week stapte hjj weer in het vliegtuig naar Bangkok. „Het is me hier te koud," zei hij, „mijn godsdienst verbiedt me wollen sokken te dragen..." Vochtige historie. Het is na- tuurijlk weer im Amerika ge beurd. Ditmaal was het dan Milwaukee. Daar werd m'neer C. L. Drinkvjater geverbali seerd, omdat hij op een feestje van de plaatselijke melkboeren zoveel bier en whisky had ge dronken, dat hij zijn auto niet meer besturen kon. 138. Het vaderland liet deze schitterende 84 over winning van het Nederlands Elftal niet onopgemerkt voorbij gaan. Toen de spelers op het vaste land waren leruggekeerd. werden zij als helden ontvangen, waar bij er zoveel toespraken werden afgestoken, dat er op 't eind niemand meer naar luisterde. Er werd vijf da gen lang gevlagd. De kranten verschenen enige dagen achtereen op oranje-kleurig papier. In verschillende steden werden- bekende straten omgedoopt in Wem- bley-allee of Achtvler-boulevard. In Wilgenwolde kreeg zelfs een nieuwe wijk de naam van Brown-kwartier. waarmede B. en W. dus èn Jimmy èn Jackie wilden eren. Ook gingen er stemmen op, een gedenkteken op te richten. In het huis van Jimmy kon niemand meer een voet verzetten en men gleed uit over de taarten Miebet wist zich op het laatst geen raad meer. Ten slotte besloot zij alle nieuwe bloemstukken rechtstreek naar het stadsziekenhuis te sturen en alle taarten naai het Stedelijk weeshuis voor alle gezindten. Eerst na eer. week luwde de feestvreugde enigszins. Jimmy Browr kon toen het woord voetbal niet meer hóren en alt Jackie alleen maar aan een taart décht, werd hij ai draaierig. „Het is mooi geweest1', dacht Jimmy. „Hei waren glorierijke dagen en ik zou ze voor niets ter we reld hebben willen missen, maar ik zal toch ook dolblij zijn als de rust is weergekeerd en ik weer op m'n ge mak wat in m'n tuintje kan werken". EINDE. den als convertibiliteit en liberalisa tie. B de roep om vrijere handel als noodzakelijke voorwaarde voor de in voering van de convertibiliteit wordt maar al te vaak het oog gericht op de V.S. Als Uncle Sam maar eerst zijn invoerrechten drastisch verlaag de, dan zou Europa's handel groter kunnen worden en zou het en passant meer dollars kunnen verdienen. In al le toonaarden horen wij dit steeds weer. Vele Amerikanen zien ter dege in, dat de hoge invoerrechten ter be scherming van bepaalde industrieën de internationale handel onnodig be lemmeren. Maar, zo merken zij eer snedig op, een gezonde economie -ist een algemene liberalisatie en niet een Amerikaanse vrijhandel binnen een protectionistische wereld. Inderdaad geldt ook hier dat hij, die in een gla zen huisje staat (en dat doen vele Eu ropese landen!), niet met stenen moet gooien. Aan een algemene convertibiliteit valt voorlopig nog niet te denken. Wij zouden al een heel eind opschieten, indien wij tot een convertibiliteit van een aantal valuta's konden komen, waarbij dan bovendien alleen maar de lopende rekening van de betalingsba lans voor vrge omzetting der betrok ken valuta's in aanmerking zou ko men. Wel dus de verplichtingen en vorderingen uit hoofde van de handel, het dienstverkeer en de rentebetaling, maar niet voor kapitaalverplaatsin gen. RESERVES. Doch zelfs bij zo'n beperkte conver tibiliteit moeten de landen aan be paalde voorwaarden voldoen, wil de invoering geen slag in de lucht wor den. Die landen zullen moeten be schikken over voldoende reserves aan goud, dollars of internationale cre- dieten om in staat te worden gesteld moeilijkheden met hun betalingsba lans van korte duur te boven te ko men, zonder dat zy verplicht zouden zijn de invoer door contingenteringen en/of tariefsverhogingen af te bin den. Maar even belangrijk is de interne financiële stabiliteit. Want een land dat geen gezonde financiën heeft, heeft ook geen gezonde valuta en de wisselkoers t.o.v. andere valuta's zal daardoor ongezond en aan sterke schommelingen onderhevig zijn. En die sterke schommelingen zijn voor de handel weer fnuikend. De landen die geen voldoende re serves bezitten en welker financiële stabiliteit onvoldoende is, zijn daar om nog niet rijp voor convertibiliteit. Frankrijk en Italië zijn hier voorbeel den van. Vandaar dat Engeland, Ne derland en Duitsland zo luiden al thans de berichten uit Amerikaanse koker niet willen wachten, totdat die landen zich bij machte voelen ns de convertibiliteit in te voe ren. Later, als zij sterker zijn, kun nen zij zich aansluiten. Het is bekend, dat Nederlandse fi nanciële kringen zeer welwillend staan tegenover een beperkte invoer van de convertibiliteit van de gulden. Wij zullen de volgende week weten, of die invoering reeds zó voor de deur staat, als men ons uit Parijs wil doen geloven. Zevende rapport van de- Enquete-Commissie. Publicatie pas over een paar maanden. (Van onze parlementaire redacteur)' De parlementaire enquête-commis sie, die kort na de oorlog werd inge steld om de Staten-Generaal te rap porteren over aspecten van het rege ringsbeleid in de periode 1940-1940, idreigt in het vergeetboek te raken. We hebben lange tyd niets meer van haar gehoord, maar in de stilte heeft zg toch doorgewerkt. Wij vernemen nu, dat zg de laatste hand legt aan de definitieve tekst van het zevende deel van haar rapport, dat zal han delen over het militaire beleid van 1940 tot 1945, doch geen bijzonderhe den zal bevatten o.a. over de slag in de Javazee. Het zal echter nog wel een paar maanden duren, voor dit zevende deel het licht zal zien. Het samenstellen van het rapport vergt een ongelooflijke hoeveelheid arbeid, maar we vragen ons toch af, of het tempo van het verschijnen der verschillende delen Diet al te zeer vertraagd wordt. Bij het verschijnen van het zesde deel van het rapport deelde de voor zitter van de parlementaire enquête commissie, de heer J. Schilthuis, ons mede, dat de verhore" voor de beide laatste delen „het militaire beleid van 1940 tot 1945" en „Londen en de verzetsbewegingen" nagenoeg achter de rug waren en dat het zich liet aanzien, dat het zevende deel van het rapport binnen betrekkelijk korte tijd zou kunnen verschijnen. We zijn nu dertien maanden verder en zullen ons geduld nog een poosje on de proef moeten stellen De i 25.000 eruit In de 521ste staatsloterij,', eerste klasse, is gisteren een prijs van 25.000 gevallen op lot no, 5363.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4