Vader bouwt met twee zoons een eigen noodwoning ïnscclcn VOLGEND JAAR VERMOEDELIJK WEER EEN VERHOGING AMBACHTSSCHOLIEREN BOUWEN COMPLETE WOONHUIZEN DINSDAG i:ï OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUW HE CO V RAN 7 TEN OOSTEN VAN ZIERIKZEE „Geregeld op ongeregelde tijden", zegt burgemeester Romeijn Langs de Beiersedyk, ten Oosten van Zierikzee, zijn 96 noodwoningen ge zet. Een lange straat, welke met een flauwe bocht naar de Stenendijk loopt, de grens tussen land en water, want aan de Stenendyk begint (1e nog steeds ■geïnundeerde polder Vierbannen. In die straat van noodwoningen overheerst het Nieuwerkerkse element. 71 gezinnen uit dit ondergelopen dorp hebben hier onderdak gevonden, te gen 25 uit Ouwerkerk. Het plaveisel is nog niet in orde, maar er wordt hard aan gewerkt en tussen de huisjes liggen tegels, bestemd voor het deurpad van elke woning. Hier en daar zijn nog schilders en behangers be zig om de laatste hand aan een enkel huis te leggen. Bovendien zijn er nog negen noodwoningen in aanbouw. Aan een van die bouwsels werkt de heer M. Matthijssen uit Nieuwerkerk met zijn zoons Rinus en Adrie. Mat thijssen was afmaker bij de draglines, ingezet bij het herverkavelingswerk, zijn zoons waren dragline—machinist. Toen kwam de ramp en het gezin werd geëvacueerd naar Kampen. Acht en een halve maand bracht de familie daar door. Toen las vader Matthijssen een advertentie, waarin een noodwoning werd aangeboden. M. van Dijke: dankbaar. (Foto P.Z.C.) Vandaag zouden we de vraag aan de orde stellen of er insecten zijn die kunnen horen, maar het zou me niet verbazen indien u na lezing van de volgende regels hierover nog steeds in het onzekere verkeert. Want de kwestie is werkelijk niet eenvoudig. Geluid bestaat uit trillingen, maar wanneer een bepaalt insect trillingen v:aarneemt, worden die trillingen dan géhoord, of gevoeld? Daar gaat het om. Om te beoordelen of de insecten over gehoorzin beschikken, zouden we kunnen afgaan op de bouw van de organen, waarmee trillingen worden opgevangen. Er kan dan onderscheid worden gemaakt tussen bewegings- ontvang&rs en dmkontvangers. Bewe- gmgsontvangers zijn bij vele insecten lange, bewegelijke haren, die door trillingen van luchtdeeltjes roorden aangesproken en als het ware mee- rèsoneren, waardoor de roaarneming van trillingen van hoge frequentie zélfs mogelijk wordt. Qrukontvangers daarentegen regi streren drukscliommelingen door mid del van een membraan of trommel vlies, dat in verbinding staat met een reeks zintuigorgaantjes. Krekéls en sabelsprinkhanen hébben dergelijke membranen in de voorschenen,maar bij de yel'dsprinkhanen, de cicaden en sommige vlinders ligt dit. orgaan in de basis van het achterlijf. Het is verleide lijk de bewegings ontvangers als de organen voor het tastgevoel, en de dmkontvangers als het apparaat voor de gehoorzin te beschouwen en vélen doen dit dan ook inderdaad. Genoemde krekels en sprinkhanen die zeer duidelijk blijken te reageren op bepaalde trillingen (to nen) wordt dan ook gehoorzin toe geschreven. Daar staat echter tegen over dat, sommige nachtvlinders die over de volmaakte membraanontvan gers beschikken op alle geluiden op precies dezelfde wijze reageren. Ver nielt men het trommelvlies in zulke organen, dan laten alle geluiden f tril lingen) het dier onverschillig en de anders zo schuwe soorten worden zo tam dat z\j op de mensenhand honig komen drinken. We kunnen ons dan ook niet onttrekken aan de indruk dat het waarnemen van trillingen in der gelijke gevallen niet dient om te ho ren, maar om te waarschuwen voor naderende gevaren. Bovendien, wat heeft het horen voor zin bij deze stom me dieren, als zij trillingen ook met de gevoelszintuigen kunnen waarne men Deze overwegingen voeren tot het standpunt dat de z.g.n. gehoor organen bij insecten niet de gehoor zin dienenmaar de tastzin. Hiertegen kan echter de veronder stelling worden geopperd, dat dieren die geluid kunnen maken, toch ook in staat moeten zijn geluid te hóren, anders zon de muziek, die het man netje maakt om liet wijfje naderbij te lokkenvolslagen zinloos zijn. Deze tegenwerping schijnt zeer. aan vaardbaar, maar het is zeer de vraag of we de zaak aldus mogen voorstellen H. Pétillon. De woning werd gekocht en naar het eiland gezonden. Nu timmeren 'zij ge drieën de hele dag aan het gebouw tje, dat oorspronkelijk te klein bleek, maar waaraan zij nog een slaapka mer van twee meter breedte bouwen. Nog een week of drie, dan is de fa milie Matthijssen weer onder de pan nen op vertrouwde grond. De woning in Nieuwerkerk? „Glad van de baan, finaal ingestort, niets meer van over", zegt Matthijssen. „Maar we hebben nu weer een huis en daar gaat het maar om". Liever buiten De heer P. Flikweert, chauffeur bij de Dienst Dijkherstel en in de wandeling „Piet" genoemd, zoals hij vertelt, is erg blij met de behuizing aan de Beiersedijk. Dat is zijn vrouw trouwens ook. Flikweert is landbou wer en woonde in Capelle, gemeente Nieuwerkerk. In de bange Februari- nacht wist hij op zijn tractor met vrouw en zoontje ternauwernood aan het water te ontkomen. Zijn land, voor het grootste deel in de gemeente Ouwerkerk gelegen, staat onder water. Aanvankelijk woonde hij in Zierikzee, tot ook hij een noodwoning ter beschikking kreeg. Huiskamer annex keuken en drie slaapkamertjes. „Precies ge noeg", vindt hij. Moeder Flikweert is blij weer over het land te kunnen uitkijken. „Het stadsleven", zo merk te zij op, „is niets voor mij. Ik zit liever buiten". Elke dag rydt Flikweert met een „landrover" voor de Dienst Dijkher stel en blijft zodoende goed op de hoogte van de vorderingen, welke gemaakt worden. Zyn woning in de polder is zeer zwaar beschadigd. „Je kan er aan alle kanten doorheen kij ken en bij de landingsplaats bij de Stenendijk is het huis net te zien", zegt hij. Dankbaar Aan het begin van de Beiersedijk woont de heer M_ van Dijke, ook al uit Nieuwerkerk. Hij had in het dorp een rijwiel- en motorhandel plus een taxibedrijf. Een van zijn beide au to's ging verloren, de andere, een rui me wagen, liep weliswaar schade op, maar verricht nu weer taxidiensten op het gehavende eiland. Zijn rijwiel en motorhandel heeft hij aan de Bei ersedijk voortgezet, samen met zyn zoon. Ontevreden is de heer Van Dy ke niet, maar hoe eerder hy terug kan naar zijn dorp, des te liever is het hem en hiermede vertolkt hij de mening van alle inwoners. Woning en garage in het dorp zyn totaal ver nield. Straks zal daar opnieuw be gonnen moeten worden, maar on danks alles is hy dankbaar dat hij hier wonen kan en werken. By de landingsplaats aan de Ste nendijk arriveert juist uit de natte Bankbiljetten van 25 pldcn Niet ingetrokken ondanks de bezwaren van ds. Zandt Naar het A.NJP. te bevoegder plaatse verneemt, is van een voorne men tot intrekking der nieuwe bank biljetten van 25 gulden van de serie uitgegeven op 1 Juli 1949 niets be kend. Deze biljetten zijn plotseling in de belangstelling komen te staan nadat ds. Zandt van de Staatkundig Gere formeerde partij vorige week in de Tweede Kamer om intrekking van de biljetten had verzocht „aangezien zij de stijgende invloed van Rome in Ne derland aantonen". Op de voorzyde der biljetten staat een afbeelding van Sint Martinus, die zijn mantel door snijdt ten behoeve van een bedelaar, en op de achtergrond is een kathe draal te zien. Het hoofd van de organisatie voor de burgerlijke verdediging in de V.S., Pe tersen, heeft meegedeeld, dat het Con gres zal worden gevraagd, voor het ko mende jaar voor de burgerbescherming 650 millioen dollar toe te wijzen. polder burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk, die een bezoek heeft ge bracht aan zijn ondergelopen gemeen te en nu gaat kijken hoe zijn gemeen tenaren het in de noodwoningen ma ken. „Dat doe ik geregeld op ongere gelde tijden", zegt Ouwerkerks' bur gemeester en vertelt meteen, dat er ongeveer 350 inwoners van Ouwer kerk buiten Schouwen-Duiveland zijn geëvacueerd. Ouwerkerk heeft thans, afgezien van de arbeiders' die er werken, 13 inwoners. „Als 't dijkgat maar een maal dicht is", zegt de heer Romeijn, „dan kunnen wij aan de opbouw be- finnen, want er is heel erg veel te oen". Veel tijd gunt hij zich niet, want '-oor hem is er nu al veel te doen en ondanks het feit, dat hij naar de Beiersedyk moet. stapt hij even later toch maar weer in een motor- vlet om met een flinke vaart te ver dwijnen in de richting, waaruit hij zojuist arriveerde, opnieuw op weg naar het zwaar door het water ge teisterde Ouwerkerk, de gemeente, welke hem zo na aan het hart ligt. M. Matthijssen zet met zijn zoons Ri nus en Adrie aan de Beiersedijk een noodwoning in elkaar. (Foto P.Z.C.) Von Paulus in Oost-Duitsland De Oost-Duitse radio heeft bekend gemaakt, dat de voormalige veldmaar schalk Von Paulus, die indertijd door de Russen in de strijd om Stalingrad werd gevangen genomen, dezer dagen in Oost-Duitsland is teruggekeerd. Zijn in West-Duitsland wonende zoon gelooft niet, dat zijn vader een vrij man is. Hij acht het wel mogelijk, dat zijn vader in Oost-Duitsland is, maar als krijgsgevangene.. Vlootoefening geëindigd •De Nederlandse torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer", de fre gatten „Van Amstel" „De Bitter" en de duikboten „Walrus" en „Zeeleeuw" zijn Zaterdag aan het einde van een NoorsNederlandse vlootoefening langs de Noorse kust de haven van Bergen binnengelopen. In het hoofd kwartier van de Noorse vloot aldaar werd van gedachten gewisseld over de operaties. Gisteren vertrokken de Nederland se oorlogsbodems weer uit Bergen. Flikweertchauffeur bij de Diensr Dijkherstel, neemt na het middageten afscheid van zijn vrouw om met de „landrover" zijn diensten weer te gaan verrichten. (Foto P.Z.C.) Achterstelling van de gepensionneerden In de tot dc laatste plaats toe bezet te grote zaal van Bellevue te Amster dam hebben gistermiddag ruim 2000 gepensionneerden een demonstratieve vergadering bijgewoond, belegd door de afdeling Amsterdam van de Alge mene Nederlandse Bond van Gepen sionneerden. Uit een enquête is gebleken, dat ruim de helft van het aantal oud-ge- pensionneerden in ons land een pen sioen ontvangt van minder dan f 1550 per jaar. Weliswaar is er thans een staatscommissie in het leven geroepen, die advies moet uitbrengen voor een herziening, doch volgens de heer C. Foppele, lid van het hoofdbestuur, duurt het onderzoek te lang. „In Januari komt er een loonsver hoging voor de arbeiders in de vrije beroepen en voor de ambtenaren", al dus de heer Foppele, „maai- wanneer komen de gepensionneerden aan bod?" De vergadering nam tot slot een mo tie aan, waarin geprotesteerd wordt „tegen de achterstelling der gepen sionneerden". PREMIE ZIEKENFONDSEN. Oneconomisch beheer van ziekenhuizen In een te Delft gehouden vergade ring heeft de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, medegedeeld dat het waarschijnlijk is dat in 1954 de premies voor vrij willig en verplicht verzekerden zullen moeten worden verhoogd. Behalve de kosten van nieuwe ge neesmiddelen, zoals de anti biotica, stegen ook die voor ziekenhuisver- pleging aanzienlijk. Laatstgenoemde kosten maken thans ongeveer een derde deel uit van de totale uitgaven van de ziekenfondsen. De oorzaak is dat de ziekenhuizen de laatste jaren worden uitgerust met zeer dure ap paraten, waarover ook de fondspa tiënten de beschikking kunnen krij gen. Ook de lonen van het verple gend personeel zijn gestegen. Met de IN HOOFDDORP. Groot enthousiasme bij de leerlingen (Van onze speciale verslaggever) HOOFDDORP Door de vette klei-polder, die de Haarlemmermeer is, waait een frisse wind. Een gezonde geest leeft er in wie hier wonen en werken. En zo kon er vijf jaar geleden de grondslag gelegd worden voor ook een ambachtsschool in de hoofdplaats van dit vruchtbare stukje Ne derland, in Hoofddorp. Deze „Burgemeester Jansioqiusscliool" heeft haar jeugd ten spijt, de aandacht getrokken van alle technische onderwijsin richtingen in Nederland. Haar leerlingen bouwden vorig les jaar bij wijze van practijk-e.vperiment een compleet houten huis op het naast de school gelegen grondje. Acht maanden werd er met enorm enthousiasme aan ge werkt en toen het klaar was, werd het, net alsof het een levensecht project was van eclite aannemers, opgeleverd. Een groepje plaatselijke autoritei ten kwam er naar kijken, en om het hardst keurden deze 't plan af, om het nu weer te gaan afbreken. Welis waar kon er in de Haarlemmermeer voor houtbouw geen plaatsje inge ruimd worden, maar iedereen was het er over eens, dat het te fraai en bruikbaar was om het nu een-twee drie weer te gaan slopen. Eén bewonderaar van het les- bouwsel bracht uitkomst. Een wa tersnood-familielid uit Zierikzee wil de het kopen. En zo is het geschied. De ambachtsscholieern uit de Haar lemmermeer hebben het zelf mogen herbouwen in Zierikzee. Niemand heeft op het ogenblik meer waarde ring voor dit Haarlemmermeer-expe riment dan de huidige bewoners van dit huisje. Nieuw plan Het slagen van dit experiment, dat De houten woning tuin de Hoofddorpse Ambachtsschool, die herbouwd werd in Zierikzee. loonronde van 1 Januari a s. zullen de verpleegprijzen nogmaals stygen, hetgeen weer een zwaardere last voor de ziekenfondsen zal betekenen. Ondertussen, aldus spr., vraagt inen zich wel eens af, of het beheer in de ziekenhuizen wel altyd econo misch verantwoord geschiedt. Is het niet mogelyk efficiënter te werken, waardoor de verpleegpryzen kunnen worden gedrukt zonder dat de. pa- tiënten er nadeel van ondervinden? Een andere reden voor de hoge las ten, die op de ziekenfondsen is ge legd, is volgens spr. het feit dat door de huisartsen vaak meer geneesmid delen worden verstrekt dan nodig is. Wanneei- men aanneemt dat gemid deld op elk van de 37.500.000 recep ten, welke jaarlijks aan de 7.500.000 verzekerden worden afgegeven, slechts vijf cent te veel wordt ver strekt, dan betekent dit 1.775.000 per jaar. Tenslotte zei de heer Van Lienden van oordeel te zijn dat optrekking van de loongrens tot 6000.voor sociale verzekering alleszins redelijk een eerste grote stap is in de rich ting van vernieuwing van het onder wijs aan onze Nijverheidsscholen overeenkomstig van hogerhand ge geven richtlijnen; heeft, directeur en leraren van deze Hoofddorpse am bachtsschool geprikkeld op de inge slagen weg voort te gaan. En zo staat er voor dit lesjaar op het program de bouw van niet min der dan twee complete stenen hui zen, waarin alle elementen verwerkt worden, waar de toekomstige tim merlieden en metselaars in de prac- tijk voor kunnen komen te staan. Omdat het lesrooster niet gedoogt, dat het werk zo nu en dan onderbro ken moet worden voor regenverlet zal eerst een bouwloods naast de school geplaatst worden. Dank zij een uitermate prettige samenwerking van de schoolleiding met de plaatse lijke aannemers, zal dat in snel tem po kunnen gebeuren. Inmiddels worden „binnenskamers" de elementen voor de huizen al ver werk, enz., enz. Het enthousiasme van de timmer lieden en metselaars-in-spe ii welhaast nog groter dan vorig jaar. „De jongens maken nu tenminste iets, dat zin heeft, al weten ze heel goed, dat ze het leerobject straks weer moeten afbreken, omdat wij de aannemerswereld natuurlyk geen concurrentie willen aandoen", vertel de ons directeur A. den Hertog, die er zich over verheugde, dat hét ex periment ook in de kring der prac- tijkmensen zo'n goed onthaal gevon den heeft. Wellicht wordt er de idee mee doorbroken, dat wij juist ln practijk-kringen over het ambachts school-onderwijs nog al eens hoor den. De idee, dat het ambachtsschool- onderwijs te „mooi" was voor de practyk". Moge aan deze instelling in Haar lemmermeer de enige ambachts school overigens in Nederland, die ook een opleiding geeft voor vlieg tuigmonteur en -electriën met aan sluiting op de Luchtvaart Nijver heidsschool in Scheveningen, de victorie beginnen. Het Wereldgebeuren Geen soldatentaak Luitenant-generaal K. S. Thimaja verliet enkele weken geleden vol opgewektheid zijn vaderland In dia om naar Korea te gaan. Het ging voor hem niet om vechten, maar om een vredesmissie. Van vechten is generaal rhim'aja overigens helemaal niet afkerig, want in wereldoorlog II commandeer de hy een brigade toen nog Brits- indische troepen en hij verwierf daarmee een hoge Britse onderschei ding (D.S.O.) plus de warme waarde ring van allen, die met en onder hem dienden. Deze dappere soldaat hij is 47 jaar werd en wordt in zyn va derland India niet alleen gerekend on der de zeer bekwame aanvoerders, maar hij is ook een goed diplomaat. Voor die laatste kwaliteit had men hem in Korea nodig. Thimmy, zoals hij gewoonlijk wordt genoemd, ging naar Korea om het tere probleem van de onwillige krijgsgevangenen op te lossen. Hij kreeg 5500 man Indiase troepen ter beschikking en met die mannen nam hij de bewaking van de gevan genkampen over. Totzover ging alles eenvoudig. De generaal had zelfs tijd om zo nu en dan een brandy met sodawa ter te drinken en met enkele van zijn vroegere Engelse vrienden te praten. Ter verduidelijking van die Engelse vriendschappen kan medegedeeld worden, dat generaal Thimmy een van de eerste jongemannen uit India was, die in Sandhurst (Engeland) mi litair cadet waren en dat hij onder de Engelse officieren populair was. De moeilijkheden voor de generaal braken in Korea eerst aan toen hij met de krijgsgevangenen, die niet naai- Noord-Korea en naar China te rugwilden. enkele gesprekken had ge voerd en daarover ook enkele rappor ten van zijn officieren had ontvangen. De verlangens van de krygsgevan genen waren namelijk niet in overeen stemming te brengen met de voor schriften, die men in Panmoendjon voor deze kwestie had opgesteld. Daar was bepaald, dat de commu nisten uitvoerig gelegenheid zouden krijgen om ae onwillige gevangenen „voor te lichten". De gevangenen moesten naar zalen worden gebracht om te luisteren naar communistische redevoeringen en vervolgens zouden ze ook nog een voor een „voorgelicht" worden. Ronduit zeiden vele gevangenen tot de generaal, dat ze helemaal niet van plan waren om de communistische voorlichtingsbijeenkomsten te bezoe ken en dat ze ook niet geneigd waren onder vier ogen met de neren uit Noord-Korea en China te praten. Twee weken geleden was generaal Thimaja nog 'n tikkeltje optimistisch. Hij veronderstelde, dat de gevange nen toch nog wel op zijn aandringen naar de vergaderingen zouden gaan en hij meende ook, dat ze wel vyf of tien minuten wilden luisteren Het is allemaal anders uitgeko menVan de Chinese gevangenen bleken maar een paar procent geïnte resseerd in de voorlichting en van de Noordkoreaanse gevangenen wilde niemand naar de toespraken luiste renEr ontstonden gevechten, waarby de voorlichters lichamelijk letsel opliepen De communisten werden woedend. Ze beschuldigden de Amerika nen er van, dat deze de krygsge vangenen vooruit hadden opgehitst en ze eisten van de generaal Thimaja, dat hij zijn Indiase troepen zou ge bruiken om de gevangenen met ge weld naar de voorlichtingszalen te slepen Daartegenover stellen de Amerika nen, dat er nu genoeg gesold was met deze niet-communistische krygsge vangenen, die weigeren naar hun va derland terug te keren. De Ameri kaanse pers zag in deze lieden zelfs een soort martelaars, die voor geheel Azië demonstreren hoe groot hun af keer van het communisme en hoe in tens hun vrijheidsliefde is. Tussen dit Amerikaanse en commu nistische propagandavuur bevindt zich op het ogenblik generaal Thima jaHij heeft er genoeg van „Wij kunnen", zo zei hy Maandag, „onze taak niet naar behoren vervul len". Dat wordt nu schriftelijk aan de Verenigde Naties en aan de commu nisten medegedeeld Alleen als er nieuwe instructies komen wil generaal Thimaja voort gaan met zyn taak. Tenslotte is hij een soldaat en geen pion in een propaganda-schaak- spel! Generaal Nam II tekende de wapen stilstand in Noord-Koreamaar dat betekende nog niet de vrede!! Souvereiniteit voor Tunis De politieke commissie van de Ver enigde Naties dringt in een resolutie aan op volledige souvereiniteit van Tunis. De resolutie werd gesteund door het Sowjet-blok, de AziatischArabische groep, de Scandinavische landen, Joe- go-Slavië en nationalistisch China. Te gen stemden Engeland, de Verenigde Staten, de Beneluxlanden, Australië, Canada, Israël, Turkije en Zuid-Afri- ka. Gezien de stemverhouding is het evenwel zeer twijfelachtig of de re solutie in de Algemene Vergadering wel de vereiste meerderheid van twee derden zal krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3