PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communisten houden vast aan de eis om neutralen toe te laten De ramp veranderde in Zeeland menselijke verhoudingen BILT Kantlijn BIJ VENETIE AL TIENTALLEN GEZINNEN GEEVACUEERD Vandaag COMMISSIE KRIJGSGEVANGENEN KAN HET NIET LANGER AAN 196e Jaargang-No. 253 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p advertentie f 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine -dvertentle» imax. 8 regels) /an 1—5 regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent. .3rieveD of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 35S300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telel. 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwenjstr Zierlkzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26. CONFERENTIE TE PANMOENDJON Eisenhower wil op 23 November bijeenkomen, eventueel in V.S. Geallieerde en communistische verbindingsofficieren zijn Maandag te Panmoendjon bijeengekomen om voorbereidingen te treffen voor de ver gadering van de geallieerde en communistische vertegenwoordigers ter bespreking van de politieke conferentie over Korea. De communisten eisten opnieuw dat neutralen zullen worden toegelaten tot de conferentie, in het bijzonder India. Als verdere agendapunten stelden de Noord-Koreaanse afgevaardigden voor: vaststelling van een aanvangsdatum voor de politieke conferentie, procednrekwesties en organisatiekosten. Dean, de geallieerde vertegenwoordiger, verklaarde, dat hij niet kan in gaan op de eis om neutralen toe te laten. Als aanvangsdatum van de politie ke conferentie stelde Dean voor 23 November en hij bracht in herinne ring, dat president Eisenhower als laats van besprekingen Honoloeloe, an Francisco of Genève had voor gesteld. Dean gaf te kennen, dat de V.S. niet gebonden zijn aan een van deze drie plaatsen, doch hij verwierp bij voorbaat een conferentieoord op communistisch gebied. Als agendapunten opperde de geal lieerde afgevaardigde: datum van de Er bestaan geen afstanden meer! Vrijdagochtend om half negen Nederlandse tijd vertrok schrij ver dezes met de K.L.M. Super-Con- stellation van het Jan Smutsvliegveld bij Johannesburg, in Zuid-Afrika. On danks een vertraging van een uur op het traject van Brazzaville, de hoofd stad van Frans Equatoriaal Afrika, naar Karo, de Saharastad in Brits Nigeria, ondanks een lichte motorsto ring, die in Rome een oponthoud ver oorzaakte van ruim vier en een half uur, stond hij Zaterdagmiddag om half drie in Amsterdam Dwars over de Unie van Zuid-Afri ka, over Beehouanaland, orver Rhode sia, Portugees Angola, de Belgische Congo, Frans Equatoriaal Afrika, Ca- meroun, Nigeria, de Soedan, libye, Tunis, Sicilië, Italië, Frankrijk, Zwit serland en Duitsland. In twintig v"' uren! seriand en Duitsland. In twintig vlieg- Zo eindigde de door de K.L.M. geor ganiseerde Zuid-Afrika-reis, ter gele genheid van de eerste vlucht van een Nederlandse Super Constellation naar Johannesburg. De K.L.M. heeft met deze trip groot werk verricht, dat voor de verhouding tussen Nederland en Zuid-Afrika in de toekomst van on vermoed belang kan blijken. Aan de K.L.M. is het te danken, dat twee Ne derlandse ministers naar de Unie to gen en daar voor het eerst sedert 1838 een weliswaar niet officieel, maar toch officieus bezoek brachten. Dit bezoek heeft in Zuid-Afrika de Nederlandse naam op aller lippen ge bracht. De Engelse en Afrikaanse kranten brachten er kolommen over met vele foto's. De heren Drees en Al- gera bleken geknipt om Nederland juist in dit milieu te representeren en jhr. de Casembroot, de Zeeuwse Com missaris der Koningin, was reeds na anderhalve dag de populairste man uit het merkwaardige gezelschap, dat deze reis naar het in afstand zo verre, in tijd zo nabije Zuid-Afrika maakte. Waar hij ook ten tonele verscheen, overal werd hij met vreugde begroet en was hij de laatste, die men los liet om te vertrekken. Ook van hem ver schenen tal van foto's in de bladen. Een merkwaardig 0Jr. Twee ministers, een Commissaris der Koningin, Staatsraad Rut gers, de directeur van de Afrikalijn der K.L.M., twee Nederlandse journa listen, een Engelsman, een Zwitser, een Fransman, een Duitser en vier journalisten uit de Belgische Congo! De journalisten hebben het niet ge makkelijk gehad. Op de strategische momenten week hun overvulde pro gramma af van het al even overvulde programma der ministers en andere officiële vertegenwoordigers. Tijd om te schrijven gedurende de excursies dwars door de enorme Zuidpunt van Afrika was er niet. Hoe zouden zij verslagen hebben künnen geven? Daar komt nog bij, dat luchtpost verbindingen niet altijd feilloos wer ken. Twee uit Zuid-Afrika per lucht post verzonden artikelen voor de P.Z. C. moeten nog altijd arriveren! Wie weet waar zij beland zijn Niemand in Europa heeft ook maar een flauw idee van de enorme afstan den in Zuid-Afrika. Twintig uur vliegt de K.L.M. over het traject Am- sterdamJohannesburg. Maar negen en twintig uur zit men daarna in de sneltrein, die om de twee dagen van Johannesburg naar Kaapstad rijdt... Elf dagen duurde de officiële trip, Tien dagen heeft uw verslaggever er nog aan vast geknoopt om méér van Zuid-Afrika te zien. Van die tien da gen zat hij vier dagen en vier nachten in de trein! De journalisten hadden het niet ge makkelijk. En toch T och is deze reis van grote beteke nis geweest. Want men krijgt van Zuid-Afrika pas énig begrip als men er zelf geweest is. De Zuid- Afrikaners hadden gezorgd voor de meest perfecte voorlichting, die men zich wensen kon. En de Engelse, de Duitse, de Zwitserse en de Franse conferentie, plaats, administratieve aangelegenbeden, diversen. De politieke commissie van de V.N. is gisteren begonnen met het debat over de beschuldiging van communis tische z|jde, dat de Amerikanen zich In de Koreaanse oorlog van bacterio logisch strijdmiddelen hebben bediend. De Amerikaanse medicus dr. Char les Mayo legde beëdigde verklaringen van zes Amerikaanse piloten over, waaruit zou blijken, dat een door de Russische bioloog Pavlof uitgevonden methode is gebruikt om van gevan gen genomen Amerikaanse piloten „bekentenissen" over bacteriologische oorlogvoering los te krijgen. Deze z.g. bekentenissen zijn later door de vlie- fers ingetrokken, terwijl zij tevens 'n eschrijving gaven van de wijze, waarop zij verkregen zijn. Staking inNew-Yorkse zuivelindustrie Twaalf millioen burgers gedupeerd In New York zijn Zondagmiddag 13.000 arbeiders in zuivelfabrieken en chauffeurs op melkauto's in staldng gegaan om hun eisen inzake een loonsverhoging van 15 dollar per week en een 35-urige werkweek kracht bij te zetten. Door de staking worden 12 millioen mensen gedu peerd. Op grond van het huidige contract is de werktijd 40 uur per week. Wat de geëiste loonsverhoging betreft, zeggen de werkgevers, dat dit him per jaar op een extra-bedrag van 60 millioen dollar zou komen te staan. Maandag zijn nieuwe besprekingen begonnen om te trachten een einde te maken aan de staking, Maandag vormden zich hier en daar rijen van wel 500 mensen voor de melkwinkels. Zij moesten met een verlaagd rant soen genoegen nemen. Helicopter-garage in Parijs Op de Quai de Grenelle te Parijs is een gebouw van zeven verdiepin gen met een oppervlakte van 5000 vierkante meter, in gebruik geno men, waar bovenop een dakterras van 120 meter lengte komt als lan dingsterrein voor helicopters. Er zul len verder een garage en een „servi ce-station" zijn. THANS OOK NOORD-ITALIË Dysenterie en geen drinkwater Zware regens, die de noodlottige overstromingen in Italië hebben ver oorzaakt, waardoor ongeveer 100 personen het leven verloren, hebben Maandag Noord-Italië geteisterd. Tientallen gezinnen werden ijlings uit de laaggelegen boerderijen by Venetië geëvacueerd, toen de Adige buiten haar oevers trad. Een aantal huizen stond Maandagavond in liet water. Te Udine, ten Noorden van Venetië, zijn twee soldaten om het leven ge komen, toen een wilde stroom een kamp binnendrong. Ook enkele, voor steden van Rome stonden blank'. Maandagavond steeg het water in de Po. Op enkele plaatsen was de toestand gevaarlijk. Óp zwakke plaat sen waren waterbouwkundigen bezig met het versterken van de dijken. Ook het reddingswerk in Calabrië werd belemmerd door de regenval. De vrees in dit gebied is terugge keerd door de nieuwe stortbuien. Nog steeds worden groepjes geïsoleerde mensen in het rampgebied met hef- schroefvliegtuigen van voedsel en me. dicijnen voorzien. Een nieuw gevaar voor het geteisterde gebied is net te kort aan drinkwater. Een aantal dorpsbewoners hadden van het over stromingswater gedronken, waarin Ijjken en kadavers drijven, aldus een arts te Aspromonte. Dezelfde arts maakte melding van 85 gevallen van dysenterie in zijn dorp. De „Messagero" en „II Tempo" oefenen critiek op de onvoldoende beschikbaarstelling van gelden voor Zuid-Italië. Volgens deze bladen is de ontbossing van de bergen schuld aan de rampzalige gevolgen van natuur verschijnselen zoals de regenval van de laatste dagen. B\jna geheel Den Helder was uitge lopen om Hr. Ms. fregat Willem van der Zaan" te begroeten, welk oorlogs schip uit de Nederlandse Antillen via de Pacific en Nieuw-Guinea Maandag til de thuishaven arriveerde, en een wereldreis heeft volbracht. Hernieuwd contact tussen Engeland en Perzië Levering van 24 locomotieven Groot-Brittonnië en Perzië onder handelen over de levering van 24 lo comotieven, aldus werd Maandag avond officieel te Londen medege deeld. Perzië plaatste de order voor de locomotieven, tezamen met andere, voordat de Brits-Perzische diploma tieke betrekkingen een jaar geleden werden afgebroken. In diplomatieke kringen werd dit bericht als een nieuwe aanwijzing beschouwd, dat Groot-Brittannië en Perzië stappen ondernemen om tot hervatting van de diplomatieke be trekkingen te komen. Een woord voerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag medegedeeld, dat de Britse rege ring nog geen reactie had ontvangen op haar verklaring, dat zij bereid is de breuk tussen beide landen te her stellen. Wanhopig is deze familie hals over Icop gevlucht voor het aanstormende waterdat haar huis en bezittingen vernielde, en waarin het vee verdronk, tijdens de zwaarste overstromings ramp, die Italië ooit heeft getroffen. Blootsvoets lopen de twee oudste kin deren met hun ouders mee. ...is het 60 jaar geleden, dat te Parijs de première ging van „Madame Sans-Gêne" van Vic- torien Sardou en Marie J. E. Moreau; ...wordt de bekende koordiri gent en componist Fred J. Roeske 85 jaar. 9 De Sowjet-Unle heeft bij Griekenland geprotesteerd tegen het inrichten van Amerikaanse bases op Grieks grondge bied. Hierdoor zouden vrede en veilig heid op de Balkan in gevaar komen. journalist met hun twee Nederlandse collega's hebben hoe merkwaardig het ook klinkt in deze korte tija Zuid-Afrika met andere ogen leren zien. Dat is nuttig. Want Zuid-Afrika heeft weinig vrienden in de wereld. Het is een enorm uitgestrekt land met een altijd lachende zon en bijna bovenmenselijke problemen, die er een zware slagschaduw over werpen. Het is een land, waar twee en een half millioen blanken ontzaglijk veel tot stand hebben gebracht en waar milli- oenen en nog eens millioenen niet- blanken nog altijd him definitieve plaats in de samenleving moeten vin den Dat de K.L.M. een klein internatio naal keurcorps van Europese journa listen met deze Zuid-Afrikaanse pro blemen geconfronteerd heeft, is even eens uitermate belangrijk. Want Zuid-Afrika verdient een be ter begrip! VERKLARING VAN THIMAJA Brief aan Verenigde Naties „De neutrale terngzendingscommissie heeft thans het punt bereikt, waarop zy de haar toegedachte taak niet, meer naar behoren kan ver vullen", aldus heeft de voorzitter dezer commissie, de Indische generaal Thimaja, verklaard. Hij voegde hieraan toe dat „de kans op een hervat ting der uiteenzettingen aan krijgsgevangenen, die niet teruggezonden willen worden, slechts zeer klein is". Thimaja was pessimistischer dan ooit te voren over het hervatten van de uiteenzettingen. Hij zeide, dat de besprekingen ten doel hadden een Israël versnelt werk aan de Jordaan Binnen twee weken klaar Volgens welingelichte kringen te Damascus hebben de Israëlische auto riteiten het tempo van de werkzaam heden in de gedemilitariseerde zóne om het water van de Jordaan om te leiden voor de aanleg van een kracht station, versneld. Syrische kringen raken er hoe lan ger hoe meer van overtuigd, dat het project zal zijn voltooid, voordat de Veiligheidsraad er 'n beslissing over zal hebben genomen. Men zou 'over veertien dagen ge reed zijn, inplaats van over zes maan den. De staten van de Arabische Liga zullen hun financiële steun aan Jorda nië vergroten teneinde het te helpen tegen „de herhaalde Israëlische aan vallen". Londense benzinestaking geëindigd De stakende tankwagenchauffeurs in Londen hebben besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Het besluit werd Maandag genomen op een massabijeenkomst te Stratford. De resolutie over de hervatting van het werk werd door 150 stakingslei ders ingediend. Een woordvoerder van de stakers zeide, dat een „aanzienlijke meerder heid" van de 1200 aanwezige stakers voor de resolutie had gestemd. Voor de stemming verlieten 200 sta kers de bijeenkomst als protest „te gen de communistische pogingen" om hen te dwingen het werk te hervat ten. Aan de staking, die Dinsdag be gon, namen ongeveer 2500 personen deel. TEGENSTELLINGEN TUSSEN GENERATIES Drs. Haverda rapporteerde over de sociale wederopbouw Er zullen zich nog talloze vraagstukken voordoen, voordat het leven in de rampgebieden weer geheel „normaal" is en voordat men weet, wat in dit geval als „normaal" moet gelden. Deze toekomstige vraagstukken kun nen echter van wezenlijk belang zijn voor de wederopbouw. Dit concludeert drs. J. L. Haverda uit Utrecht in een studie over „De sociale wederopbouw van de rampgebieden", welke studie werd geschreven in opdracht van de Stichting Zeeland voor Sociaal en Cultureel Werk. Er werd hiervoor door drs. Haverda, samen met mej. Jongbloed, in 3Iaart dus kort na de ramp een onderzoek ingesteld, waarbij in totaal 178 vraaggesprekken werden gevoerd met Zeeuwse geëvacueerden, die in de provincies Zeeland en Utrecht waren ondergebracht, en met functionarissen, geestelijken enz., die bij de verzorging van de evacué's waren betrokken. Het rapport is dezer dagen versche. nen in het tijdschrift voor maatschap pelijk werk, waarbij prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de socio grafie te Utrecht een voorwoord schreef. Prof. Groenman wijst in dit voorwoord op de studie van het In stituut voor Sociaal onderzoek van het Nederlandse Volk, welk onderzoek later werd ingesteld, en noemt het indrukwekkend, dat drs Haverda in zo korte tijd tot zulk een scherp en naar het zich laat aanzien juist beeld kon komen. De studie van Haverda wijst vooruit naar het practisch so ciaal beleid, aldus prof. Groenman. Dit beleid moet men zich denken in twee sectoren; de sociale reconstruc tie en de noodzaak van bezinning op de gebreken, kleine of grote, die de organisatie tot hulpverlening en tot het doen functïonneren van het so ciale leven in wijdste zin in omstan digheden van nood heeft vertoond. Het gros van de bevolking was door de gebeurtenissen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari volko men overrompeld, aldus schrgft drs. Haverda. Vrouwen gedroegen zich volgens de meeste ondervraagden veel kalmer dan mannen. Haar aan dacht ging in de eerste plaats uit naar de onmiddellijke omgeving, n.l. naar gezinsleden en huisraad. Zij konden vrij nauwkeurige beschrijvin gen geven van hetgeen om haar heen gebeurde, hoe zijzelf en andere ge zinsleden zich gedroegen. Ook al be seften de vrouwen soms het gevaar, zij hadden eigenlijk geen tijd om „echt hang" te zijn. De mannen ver toefden tijdens de rampnacht meer buitenshuis en hadden een beter over zicht van de gevaarlijke situatie, het geen him vrees versterkte. Het verschil in reacties van vrou wen en mannen op het gevaar ver vaagde in sommige opzichten, naar mate de situatie overzichtelijker werd. In gevallen van snel opkomend en hevig gevaar schijnt de verschei denheid in reacties van beide sexen zeer gering te zyn geweest. Kinderen tot ca, tien jaar begrepen meestal niet veel van de toestond en gedroe gen zich vrij rustig. BEWUSTE REACTIE. De bewuste houding tegenover de catastrophe dateert uit een tijdstip, dat verder ligt dan de verschrikkin gen en desorganisatie van de eerste ivervolg op pag. 2) brief op te stellen aan het opper bevel van de Verenigde Naties en van de communisten, met de bijzonderhe den over de toestand, die tot de hui dige impasse hebben geleid. Woens dag zal de commissie weer vergade ren. India wenst geen geweld te gebrui ken om de gevangenen tot het bijwo nen der „uiteenzettingen" te dwin gen, zolang niet de neutrale terug zendingscommissie zich als geheel met deze methode accoord verklaart. Dit is op het ogenblik niet het geval. Van de zijde der commissie is ver klaard. dat zekere gevangenen, agen ten van nationalistisch China en van Zuid-Korea. van intimidatiemiddelen gebruik maken. Het ongeluk bij Neustadt Chauffeur wacht zware straf De chauffeur van de Nederlandse vrachtauto die bij Neustadt in aan- rijding kwam met een aantal anto's. Dirk de Baat, is, naar Maandag werd medegedeeld, op last van de recht bank te Lenz aan de Rijn in hechte nis genomen, omdat hij verdacht wordt van nalatigheid bij het rijden en bovendien, omdat men verwacht, dat- de chauffeur tot een zware straf zal worden veroordeeld. Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat De Baat niet op de goede tijd heeft te ruggeschakeld, maar in de vijfde ver snelling de hellende weg is afgereden. Een oordeel over de vrachtauto kan pas Woensdag worden verwacht. By de aanrijding zijn zes personen om het leven gekomen en zes gewond. Regen en wind (Van onze weerkundige medewerker) Het achter ons liggende week einde met inbegrip van gisteren mag als het sluitstuk van het mooie herfstweer worden be schouwd. Temperaturen van 18 graden Celsius, die Zondag jj. ook in Vlissingen werden ge meten, waren na 1937 zo laat in de herfst niet meer gemeten. Gisteravond naderde over En geland een regenfront van een depressie bij IJsland. Dit kan de wind vandaag tot stormach tig doen toenemen, maar ook mag er enige regen worden ver wacht. Tot op heden is Octo ber nog een uitzonderlijk dro ge maand, maar in de komende dagen zal het neerslagcijfer ze ker groter worden- Verder op de Oceaan is de luchtdrukver deling van dien aard, dat vol gende depressies gemakkelijk naar West-Europa kunnen door breken. De herfst zal vanaf he den de keerzijde van de me daille laten zien met regen en wind, waarbij de wind hier langs de kust af en toe tot stormachtig kan toenemen. DE VERWACHT: TOENEMENDE WIND. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk nu en dan enige regen. Tot krachtige en aan de kust tot hard toenemende Zuidelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 28 October. Zon op: 7-27 onder 17.20 Maan op: 22.17 onder 13.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1