„Oranjehemden" vochten als leeuwen voor overwinning Doelpunt van Van Beurden besliste Nederland België 1-0 zege was volkomen verdiend voor de Nederlanders Steiger verrichtte uitstekend werk NEDERLANDS HOCKEY-TEAM VERSLOEG ZWITSERLAND MAANDAG 26 OCTOBER 1953. PROVINGl ALE ZEEUWSE CO U RA N '1 3 NEDERLAGENREEKS NA RUIM TWEE JAAR ONDERBROKEN (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Henk Hoolboom, Jaap van der Leek en Lo Brunt liepen, toen scheidsrechter Ling voor de laatste maal floot, juichend het veld op: eindelijk had een Nederlands elftal in een landenwedstrijd de nederlangen- reeks, welke ruim twee jaar heeft geduurd, onderbroken. Dus gaven deze officials uiting aan hun dank baarheid jegens de Oranjehemden met doelman Steiger aan het hoofd, die erin geslaagd \yaren het reeds bij voorbaat tot winnaar gedoodverfde België, welk land zich immers voor het eindtournooi van de wereld kampioenschappen heeft geklasseerd, met 10 te overwinnen. Een zege, welke dank zij grotere snelheid en een stevige dosis geestdrift, waarmede de Oranjehemden ditmaals de tamme Rode Duivels hebben overtroefd, zeker verdiend mocht worden genoemd. De Rode Duivels behoren met ten minste twee doelpunten verschil te win nen, schreven de Belgische bladen en er was eigenlijk niemand, die aan deze uitspraak twijfelde. De zwakste speler in de Belgische voorhoede bleek Rik Coppens te zijn. Deze speler, die over een uitgebreid repertoir van technische kundigheden beschikt, die heel nauwkeurig weet, hoe een bal fijntjes naar een vrijstaan de speler dient te worden afgegeven, maakte zich schuldig aan egoïstisch spel. Hij wenste persoonlijk elk duel uit te vechten, hetzij tegen Terlouw, hetzij tegen Biesbrouck of Klaassens. Daardoor remde hij de voorhoede, ge zwegen nog van het feit, dat de Oranjehemden hem vele malen de baas wa ren. Coppens gebaarde druk en op vallend, ook als er niets aan de hand was, zelfs lokte hij overtredingen uit van Terlouw of van een der andere Nederlandse spelers, maar scheids- rchter Ling, die heus wel wat in En gelse leaguewedstrijden gewend is, vloog op deze trucjes niet in, getui ge ook het aantal vrije trappen, wel ke tegen Coppens en ten gunste van Terlouw werden uitgedeeld. De Oranjehemden gingen slechts met één opdracht het veld in: pro beer door grotere snelheid te belet ten, dat de Rode Duivels him verfijnd technisch spelletje ontplooien, tracht de aanvallen van de Belgen in het middenveld reeds in de kiem te smo ren, zit op de bal en toon, dat je er inderdaad alles voor over hebt om de eindeloze reeks nederlagen te breken. In die opzet zijn de leden van de Ne derlandse elftalclub geslaagd. Zjj hebben gevochten als leeuwen, zij wierpen zich met de moed der .wan hoop in de strijd zij zwoegden van begin tot aan het eind. In de laatste tien minuten waren dan ook enkele van de oranjehemden volkomen uit gespeeld door gebrek aan adem. In de eerste helft hebben de Neder landers hun taak zo goed volbracht, dat zn in het veld een overtuigend overwicht bezaten, hetgeen in de cor nerverhouding 72 ten gunste van de onzen positief tot uitdrukking is ge komen, maar hetgeen slechts tot één doelpunt heeft geleid, in de achtste minuut door Van Beurden gescoord. In de tweede helft waren nu eens de Belgen sterk in de aanval, dan weer de Nederlanders en toen luidde de hoekschoppenverhouding 33. In to taal hebben Van Melis c.s. dus 10 hoekschoppen genomen tegen de Bel gen 5, hetgeen toch wel kenmerkend mag worden genoemd voor deze ont moeting. Van twee duels hebben de 65.000 toeschouwers kunnen genieten. Van Melis kreeg tegen Carré geen schijn van kans en Coppens bracht het er tegen Terlouw niet veel beter af. Slechts één maal, toen Terlouw ten onrechte voor buitenspel appeleerde, wist Coppens vrij voor doel te komen, maar tot scoren kon de midvoor van Beerschot het niet brengen. Van Me lis was te langzaam in zijn bewegin gen, hij stelde zich slecht op, bleef maar in de buurt van Carré staan, in plaats van zich eens terug te trek ken en te trachten met een andere speelwijze de Belgische verdediging uit elkaar te trekken. Een behoorlijk schot hebben wij de Eindhovenaar niet zien lossen en zijn kopballen wa ren slecht gericht en vlogen gemeen lijk naast of over. Matig voetbal. Jammerlijk slecht was de schot vaardigheid in beide teams. De koste lijkste kansen werden door gebrek aan lichaamsbeheersing, aan koel bloedigheid in spannende ogenblik ken, door technische zwakheden ver knoeid. Spannend was deze ontmoe ting natuurlijk wel en het publiek heeft volop kunnen genieten van op- winnende spelmomenten, maar bevre digen kon dit spel de objectieve toe schouwers niet. Het stempel „mid delmatig" zou men aan deze jaarlijk se derby kunnen geven, want al wer den verscheidene aanvallen ook door de Belgen, in het middenveld aardig opgebouwd, aan de afwerking ont brak zo veel, dat men af en toe twij felde of deze spelers wel voldoende spelinzicht bezitten en over de nodige voetbalkennis beschikken. Over het algemeen waren de verde digingen te sterk voor de beide voor hoedes, maar niettemin hebben beide doelverdedigers enkele malen hun overigens uitstekende kwaliteiten moeten demonstreren om doelpunten te voorkomen. De spelers In het Nederlands elftal heeft Stei ger uitstekend werk gedaan. Hij „plukte" de voorzetten uit de lucht op rustige en betrouwbare wijze. Zijn uittrappen, vooral voor de rust, was perfect. In de achterhoede had Tebak een heel goede eerste helft en een iets mindere tweede helft, hetgeen bij Odenthal juist andersom was. Daar tussen stond Terlouw te stop peren als weleer, met al zyn goede capaciteiten, goed timen hij hoge bal len, stug verdedigen, op het juiste ogenblik terugspelen op de doelverde- diger, maar toch ook met zijn minder gelukkige eigenschappen, zijn eenbe- nigheid, zijn gebrek aan snelheid, zijn te harde, maar zeker niet unfaire spel. Louk Biesbrouck kan op een uit stekende wedstrijd terugzien. Hij opereerde op het middenveld als een terrier, beet zich vast bij persoonlijke duels, 'wist tevens met goede passes zijn voorhoede aan'het werk te zet ten. Klaassens paste zich daarbij goed aan. Zowel Biesbrouck als de V.V.V.- er hebben enkele malen getracht met goed gerichte schoten doelman Ger- naye te verschalken, maar ook zij slaagden daar niet in. In de voorhoe de was Overbeeke snel en zijn com binaties met Van Beurden berokken den Maertens en Van Brandt heel wat hoofdbrekens. Het was jammer, dat de meeste schoten van Overbeeke zo slecht waren gericht en ook aan zijn voorzetten ontbrak de juiste lengte. Toch kan Overbeeke op een goede wedstrijd terugzien, evenals Van Beurden, die technisch de bekwaam ste speler van onze voorhoede was. Over Van Melis hebben wij reeds het een en ander geschreven. De Keuze Commissie zoeke naarstig naar een andere meer belovende midvoor voor het Nederlands elftal. Bennaars was beslist de minste van het aanvals- quintet: zijn grote vorm van vroeger heeft hij nimmer teruggevonden. Gruyzen had last van veel zenuwen, kon zich bijzonder moeilijk aanpas sen, maar in de tweede helft ging het gelukkig al beter dan voor de rust. Bij de Belgen vielen Gernaye. de doelman en rechtsachter Diricx op. Van Brandt was niet al te zeker van zich zelf en de middenlinie mocht dan defensief wel een betrouwbare indruk maken, bij het voeden van de voorhoe de viel het slechte plaatsen op. De voorhoede was langzaam in zijn reac ties en het schot was volkomen zoek. Misschien hadden enkele schoten van Anoul en Piedfort beter lot verdiend, maar datzelfde zou men kunnen zeg gen van de Nederlandse voorhoede- spelers. Rest ons nog te vermelden, dat Bel gië 9 maal een vrije trap wegens een overtreding mocht nemen en Neder land 8 keer, dat de Belgen twee keer verkeerd hebben ingegooid en Neder land geen enkele maal en dat de voor hoedes van beide ploegen slechts twee maal buitenspel hebben gestaan. Scheidsrechter Ling had een ge makkelijke taak. Beschermend staat één der Belgische verdedigers voor zyn doelmanzodat deze zich van de hal meesier kan vialcen. SCHAKEN Euwe verloor hangpartij van Boleslavsky De uitslagen van de laatste hang- partijen in het candidatentournooi te Zürich luidden: EuweBoleslavsky 01; Szabo— Kotov 10. De eindstand is als volgt: 1. Smyslov 18 pnt.; 2/4. Bronstein. Keres en Reshevsky 16 pnt.; 5. Petro sian 15 pnt.; 6/7. Gelier en Najdori 1412 pnt.; 8/9. Kotov en Taimanov 1-i j pnt.; 10/11. Averbach en Boleslavsky j 13% pnt.; 12. Szabo 13 pnt.; 13. Gli- j goric 12% pnt.; 14. Euwe 11% pnt.: 15. Stahlberg 8 pnt. EEN 4—0 OVERWINNING Oranjemannen beschikken over grote technische en tactische vaardigheid. Op het door de regen doorweekte veld in het Hardturmstadion te Zürich werd voor 2000 toeschouwers de hockey wedstrijd (heren) tussen de landen ploegen van Zwitserland en Nederland gespeeld, welke door de Nederlandse ploeg met 40 werd gewonnen. Deze cijfers laten niets aan duidelijkheid over, want in alle onderdelen van het spel waren de Nederlanders hun gast heren verre de baas. Even moesten onze landgenoten wennen aan de gladheid van het veld, doch toen deze moeilijkheid was overwonnen, liet het team zien wat het In in zijn mars heeft. Na vijf minuten spelen werd reeds de eerste strafcorner tegen Zwitser land genoteerd en twee minuten later kwam rechtsbinnen Bouwman door een fout van de Zwitserse doelverde- diger in het bezit van de bal, die hij zonder zich te bedenken in het net de poneerde. De gasten hielden het ini- Zo scoorde de B.VV.-er Van Beurden het enige doelpunt in de wedstrijd tegen de Rode Duivels. OPGEWEKTE STEMMING IN FEYENOORD- STADION Nederlandse aanvallen werden met felheid doorgevoerd (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Hoewel het Nederlandse elftal vrijwel algemeen gedoodverfd werd als ze kere verliezer in deze landen-wedstrijd tegen België was voor dc aanvang van neerslachtigheid bij het pnbliek niets te merken. Ongetwijfeld droeg het schitterende weer er het zijne toe bij, want wie zou somber kunnen zijn op een zo prachtig stralende herfstdag die als een toegift op de zomer mocht worden genoten. Er heerste dan ook in het Feyenoord-stadion een opgewekte stemming, die zich ook vrijwel voortdurend zou handhaven om na het laatste fluitsig naal, toen de 10 overwinning een feit was, in een uitbarsting van geest drift over te gaan. Van Melis in kopduel met twee ver dedigers der Rode Duivels. Biesbrouck raadde beter dan An oul en koos natuurlijk het voordeel van de felle zon en de lichte wind, zodat Coppens de bal aan het rollen mocht brengen. Maar de eerste aan vallen waren voor de Nederlanders en in de eerste twee minuten al zagen zowel Diricx als van Brandt zich ge noodzaakt op hun keeper terug te spelen. En weer kwam de oranje-voor hoede terug met pittig aanvalsspel, Van Melis kreeg een kansje, doch zijn schot ging naast. DE GOAL Nadat twee corners op het Belgi sche doel niets hadden opgeleverd, Klaassens en Bennaars achtereenvol gens naast geschoten hadden en een Belgische tegenstoot mislukt was, omdat Steiger gemakkelijk de ver naar voren gespeelde bal kon oppik ken, nam Nederland in de 8e minuut plotseling de leiding, zonder dat men er op bedacht was, maar zeker niet tegen het spelverloop in. Steiger trap te ver uit, de bal kwam bij Van Beur den die ineens door kon lopen, omdat van Brandt grandioos miste, en met een scherp schot van vlakbij gaf de B.V.V.-er doelman Gernaye geen schijn van kans. Tot grote vreugde van het eerst verraste en daarna op getogen publiek had Nederland de leiding genomen. Het beeld van de strijd veranderde niet. De druk van de oranjeploeg hield aah, maar na ongeveer een kwartier spelen begon Lemberechts zich in de Belgische aanval te roeren. Een vlijm scherpe pass van hem naar Coppens werd weggewerkt en een even zui vere center van Anoul werd te zacht door de Belgische aanvoerder inge schoten om Steiger te kunnen verras sen. Toen brak Coppens door, maar hij strandde in laatste aanleg op Ter louw die het leer kalm over de out- lijn plaatste, het beste wat hij kon doen. Torke nam de corner uitstekend hoog voor ons doel, maar Steiger sprong boven alle spelers uit en greep het leer klemvast. Belgen in de aanval. De Belgen kwamen nu wat meer in de aanval, hoewel het echte strijd- vuur nog in hun ploeg ontbrak. Uit een vrije schop plaatste van Brandt de bal ver en hoog naar voren, waar door Coppens een uiterst lastige kans kreeg. Hij sprong en zond een kop bal in, een fraai staaltje van baltech niek, maar de bal zeilde over de lat. Aanvallen en tegenaanvallen volg den elkaar daarna op zonder onder breking. Piedfort, die de bal van Lembe rechts kreeg toegespeeld, schoot uit een moeilijke positie naast en Anoul die voortdurend switchte en nu rechts en dan links opdook, kon de goede richting evenmin vinden. Een prach tige Nederlandse aanval, waaraan Overbeeke, Van Beurden en Gruyzen deel hadden, werd op het critieke mo ment door Diricx onderbroken. Nu volgde een periode waarin Cop pens, telkens naar recht3 afdwalend om Terlouw te ontwijken, bergen werk verzette. Bij één van zijn door braken gaf hij Thys een opgelegde kans, waarbij Terlouw niet vrij uit ging, want hij aai-zelde met ingrijpen omdat hij aan buitenspel dacht. Maar Thys mikte niet zuiver in zijn haast en ti-apte het leer tegen Steiger aan. Nederland liep storm. Daarna liep Nederland weer storm, met het gevolg, dat de Belgen enkele corners moesten afstaan. En nu kwam hun doel in groot gevaar, éénmaal' was Gernaey geslagen maar Diricx wist in laatste instantie de inge kopte bal terug te koppen, waarna een nieuwe corner volgde die zonder re sultaat bleef. Een overtreding tegen Coppens even buiten het strafschop gebied werd prompt door Ling ge straft. Anoul trapte de bal over het muurtje van de oranjehemden heen, maar Steiger, zeer zeker van zichzelf, redde gemakkelijk. Kort voor de rust stelde Overbeeke de talenten van Gernaey op de proef met een scherp schot, nadat hij bij een Nederlandse aanval eensklaps naar het midden was afgebogen. De bal was prachtig gemikt in de boven hoek doch werd door de Belgische kee per met behulp van de paal corner gewerkt. Nadat Overbeeke van grote afstand naast had geschoten floot Ling voor de thee, bij ongewijzigde stand: 10 voor Nederland. Na de rust. De eerste aanvallen na de rust kwa men weer voor Nederlandse rekening. Het spel was nog geen twee minuten oud toen Gernaeye de bal alleen maar kon wegstompen, na een door Over beeke geforceerde corner. Maar de Belgen tapten nu toch eindelijk uit een ander vaatje. Coppens vocht van stonde af aan verbeten voor de gelijkmaker. Maai er werd danig op hem gelet. Toen hij kort na de hervatting alleen op ons doel afstoof, met alleen Terlouw en Steiger nog voor zich, schoot plot seling Biesbrouck toe en ontfutselde hem de bal. Onmiddellijk bouwde onze TERI.OUW won vele duels tiatief ln handen door hun betere tech niek en het beter samenspel met het gevolg, dat Bouwman voor de tweede maal in de roos trof (02). Hoewel de Zwitsers, niet ontmoe digd, enige tegenaanvallen lanceerden kwamen zijn toch niet tot scoren. De Nederlandse verdediging was een on overkomelijk struikelblok. In de acht tiende minuut, toen het oranjeteam het spel had verplaatst naar het Zwitserse doelgebied werd opnieuw gescoord. Het was middenvoor Krui- ze. die een goede kans benutte, De Zwitsers gaven na de hervat ting wel beter partij, maar zagen toch geen kans om een tegenpunt te sco ren. De voorhoede der gastheren be zat n.l. geen schutters en bovendien gaven de Nederlandse verdedigers hun geen schijn van kans. In de 20ste minuut was het nog maals Bouwman, die uit een strafcor ner een onhoudbaar schot lostte, waarmee de stand op 40 werd ge bracht. Onze landgenoten waren in tech nisch en tactisch opzicht veel ster ker dan hun tegenstanders en dit toonden zij in elke fase van de strijd. De enkele tegenaanvallen van de Zwit sers waren niet geraffineerd genoeg om de oranjemannen van de wijs te brengen en bovendien was het spel van de Nederlandse verdediging de Alpenbewoners te machtig. voorhoede een tegenaanval op, de bal ging van Van Beurden naar Klaas sens. toen naar Van Melis, die hard genoeg liep maar juist iets te laat was, zodat Gernaeye kon wegwerken. Een keihard schot van Biesbrouck van zeker 30 meter afstand gelost, werd door Gernaeye gehouden. Anoul kwam zijn defensie te hulp toen daar de nood hoog steeg bij een serie Ne derlandse offensieven. Van Melis miste een vrij lastige kans door over het net te koppen. De roodbaatjes reageerden en hiel den het spel enige tijd op de Neder landse helft. Coppens dirigeerde hun aanvalscombinaties, waarbij Terlouw hem naar vei-mogen de voet dwars zette. Een al te harde tackle van onze spil te een de Belgische midvoor liet Line n»«t ongestraft. Coppens nam zelf de free kick, maar hij schoot slecht. Gelij kop gaande strijd. Na een kwartier was het met het Belgische overwicht gedaan en ging de strijd gelijk op. Om beurten kwar men beide doelen in gevaar, en nau welijks had Anoul de bal buiten het bereik van Steiger tegen de paal ge kopt, waarna onze keeper het onmid dellijk volgende schot van Thys prach tig keerde, of Van Beurden kreeg, een kleine twintig minuten na de hervat ting, een dot van een kans toen de bal hem in vrije positie werd toegespeeld. Tot diepe teleurstelling van zestig duizend Nederlanders trapte hij de bal tegen de voeten van Gernaeye aan. Nieuwe Nederlandse aanvallen, met grote felheid doorgevoerd en even vastberaden afgeslagen, werden ge volgd door fenijnige Belgische tegen stoten. Steiger, in schitterende vorm, stopte een kogel van Lemberechts na een door Tebak veroorzaakte vrije schop en kreeg nogmaals een welver diend applaus toen hij een kopbal ving van Thys die op de juiste plaats stond toen Lemberechts, na twee Ne derlanders voorbij gedreven te zijn, zijn rush met een schitterénde voorzet besloot. Van Melis kreeg last van kuitkramp waardoor het spel even onderbroken moest worden, en Overbeeke en Klaas sens liepen de laatste minuten beiden te hinken. Maar onze ploeg gaf geen krimp en verdedigde af en "toe met zeven man als de situatie dit vereiste. Dank zy deze tactiek, die nooit lou ter defensief bleef want van elke ge legenheid tot tegenaanvallen werd prompt gebruik gemaakt, bleef de score ongewijzigd en konden de ver heugde toeschouwers onze ploeg een ovatie brengen, toen Ling voor de laat ste maal floot. De Nederlandse leeuw- had gebruld, voor het eerst na 2% jaar, en dat de zege in overeenstem ming met het spelbeeld en verdiend mocht worden genoemd, was een re den te nxeer voor tevredenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5