Minister hield slecht rekeninj met Zeeland's belangen ifvin iS.ijpe Zeeuwse Almanak TECHNISCHE SCHOOL IS VOOR VLISSINGEN NOODZAKELIJK MET BAREND ZWERFMANS NAAR DE DUINEN VAN ORANJEZON GRONINGSE REDERIJKERS OP BEZOEK TE GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 OCTOBER 1953. KAMERLEDEN OVER WONINGBOUW Bijzondere financieringsregeling voor krotopruiming In het, voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van we deropbouw en volkshuisvesting wordt waardering uitgesproken voor het organisatievermogen en do werlckracht van de verschillende diensten van dit departement tydens en na de ramp. Voorts wordt door vele leden de voortvarendlieid geprezen waarmede in het bijzonder de ambtenaren van de provinciale inspecties van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, de problemen door de waters noodramp op huisvestingsgebied geschapen, hebben aangepakt. De ver wachting wordt uitgesproken dat met hetzelfde élan en in hetzelfde tempo zal worden voortgewerkt aan het herstel van de normale huisvestingstoe standen in het getroffen gebied, opdat op dit voorname onderdeel van het door de slachtoffers ondergane leed de nood spoedig geheel en al gelenigd zal zijn. In het verslag wordt door de Ka merleden gewezen op het bouwcontin- gent voor de provincie Zeeland, dat op gemiddeld 500 woningen per jaar is getaxeerd, waaronder 300 wonin gen, welke met herbouwfinanciering zullen worden gebouwd. Zij vroegen, of het herstel van de door de waters nood verwoeste panden hier ook on der valt. Indien dit bevestigend beantwoord wordt, dan zal er van het bouwen van woningen buiten dit herstel wei nig terechtkomen, hetgeen tot gevolg heeft, dat het ook niet mogelijk zal zijn om in deze provincie te komen tot het stichten dan wel uitbreiden van kleine industrieën, waarnaar men in Zeeland, en in het hijzonder in Zeeuwsch-Vlaander en, streeft. Waar men nu in Zeeland 2000 herbouwge- vallen, 7200 krotwoningen en 2100 noodwoningen aantreft, dan is het duidelijk, dat de minister in zijn drie jarenplan wel heel slecht met de be- langen van deze provincie, welke toch zo zwaar geteisterd is, rekening heeft gehouden. KROT-OPRUIMING. Vele leden verklaarden er niet ge rust op te zijn, dat in het rampgebied voldoende krotten zullen worden op- teruimd. Zij hadden geconstateerd, at in talrijke gevallen inwoners bij him terugkeer weder in de oude krot ten waren getrokken, welke dan veel al provisorisch hersteld werden. Voor zover de eigendom van deze krotten inmiddels in handën van de gemeen ten is overgegaan, mag men aanne men met een tydelyke toestand te doen te hebben, waaraan het gemeen tebestuur binnen afzienbare tijd een einde zal maken. In vele gevallen ech ter weigeren of aarzelen eigenaars bewoners hun oude woningen te ver kopen, omdat zy niet weten onder welke financiële voorwaarden zij een nieuw huis zullen kunnen bouwen. Afkondiging van een bijzondere financieringsregeling voor eigen woningen ter vervanging van krotten is dan ook uitermate ur gent. Ook naar de aangekondigde bijdrageregeling voor huurwonin gen ter vervanging van krotten wordt in het rampgebied en niet alleen daar reikhalzend uitgezien. Voorts vroegen deze leden, of de minister gegevens kan overleggen, waaruit blijkt, in welke mate gemeen tebesturen in het rampgebied na de ramp krotten hebben aangekocht. Verscheidene leden vroegen, of ge meenten, welke krotten opruimen, niet een extra-premie zouden kunnen krijgen. Deze premie is te meer nood zakelijk, omdat snellere en afdoende maatregelen in sommige streken met betrekking tot de krotopruiming niet kunnen uitblijven, zoals de minister zelf bij de installatie van de commis sie voor de krotopruiming heeft ge zegd. Voorts werd in dit verband nog ge vraagd, of de minister reeds medede ling kan doen over de resultaten van de studie dezer commissie. Deze le den wezen er nog op, dat wel eens ge steld wordt, dat, wanneer thans in Zeeland met kracht de krotopruiming ter hand zou worden genomen, hier van het gevolg zou zijn, dat deze pro vincie op dit gebied een voorrang zou krijgen op andere provincies. Zij acht ten dit bezwaar echter niet doorslag gevend, nu door de ramp in Zeeland de mogelijkheid bestaat dit probleem thans afdoende aan te pakken. Zij drongen er dan ook zeer bij de minis- Veertig woningen te Vlissingen Aan de Beatrixlaan. De Vereniging tot verbetering van de volkshuisvesting te Vlissingen e. o. heeft een plan ingediend voor de bouw van veertig woningwetwonin gen aan de Beatrixlaan. In verband daarmede stellen B. en W. van Vlis singen voor een geldlening aan deze vereniging te verstrekken ten hoog ste groot 450.000. Voorts wordt voorgesteld voor deze woningbouw vier percelen grond aan de vereni ging te verkopen voor 49.213.60. Het is de bedoeling vier rijen van tien woningen te bouwen. De paardenfokker? na de watersnood Extra premies voor getroffen fokkers. In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de afdeling Zeeland der Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard", deelde de voorzitter me de, dat een gift van 1000 was bin nengekomen van de Hengsten-Asso- ciatie .Vooruitgang" te Horst (Lim burg) ter besteding voor door de wa tersnoodramp getroffen paardenfok kers. Met zeer grote waardering werd hiervan door de aanwezigen kennis genomen Besloten is, behoudens goedkeuring door de algemene verga dering, aan dit bedrag 2000 toe te voegen. In beginsel is aangenomen deze gelden te bestemmen voor ex- tra-premies, toe te kennen aan ge troffen paardenfokkers, die in plaats van hun verloren paarden premie waardige merries en merrieveulens aankopen. Omdat thans nog fokdis- trïcten overstroomd zijn of pas droog gevallen, kan uiteraard eerst bij een merriepremiekeuring of veulenkeu- Iring in 1954. uiterlijk 1955, uitge maakt worden aan welke paarden de ze extra-premies worden toegekend. „Dachten jullie dat zeeslangen niet bestonden?" vroeg Stuurman Steven „Nou en of! Ik vergeel nooit mijn ontmoeting met een knaap van zon 4 meter Aan de kust van India was ik op het luxe jacht van een Indisch vorst, een machlig liefhebber van vissen. Er was o.a. een groot kruisnet, waar mee hij zeldzame soorten zeebewoners probeerde te verschalken. Juist stond ik van een lekkere Sterling te genieten, toen hel sein gegeven werd 'iet net op te halen En wat zagen wij? Een enorme zeeslang, een afschuwelijke, kronkelende duivel van een beest' Het duurde niet lang. of het monster spartelde volkomen machteloos op het dek, woedend zwiepend met zijn platte staart en bijtend naar alle kanten. De vorst wenkte me om het giftige reptiel nader te bekijken. Hij deed een paar slappen naar voren en struikelde over een lijn van het nel! Juist nog vóór hij op het ongedierte zou neer ploffen. kon ik toeschieten en rolden we tegen de verschansing' „Ik dank u duizendmaal", zei de vorst, nadat hij van de schrik bekomen was en me zo ongeveerziin halve vermogen scheen te willen schenken. ..hoe komt u aan zon tegenwoordigheid van geest!" „Dat is het kenmerk van alle Sterling-rokers, hoogheid," antwoordde ik. „die we ;n wat ze te doen staat, Ze roken de lekkerste, geurigste Virginia-shag ter wereld. Stuk voor stuk is hun devies: Sta op STERLING! B. EN W. VAN VLISSINGEN: Exploitatie zal echter belangrijke financiële offers van de gemeente vergen. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor om als zijn oordeel uit te spreken, dat de uitbreiding van het leerplan der bestaande Gemeentelijke dagschool voor de nijverheid met een praktijkopleiding nodig wordt geoor deeld. Deze uitspraak is noodzakelijk om in aanmerking tc komen voor een rijkssubsidie ten bate van een volledige technische school. In het uitvoerig gemotiveerd voorstel zetten B. en W. uiteen, dat een dergelijke school voor Vlissingen levensvatbaarheid bezit en in een dringende behoefte zal voor zien. Aan de thans bestaande dagschool wordt uitsluitend theoretisch onder wijs gegeven aan leerlingen, die hun praktijkopleiding ontvangen volgens het leerlingenstelsel in de werkplaat sen van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde". Het gevolg hiervan is, dat niet alle leerlingen, die nijverheidsonderwijs wensen te volgen, in de gelegenheid zijn hun op- VAN TOT Een begin van brand in de Christe lijke school aan de Jozinastraat te Terneuzen deed de leerplichtige jeugd Vrijdag ijlings het gebouw verlaten, maar de vrijheid was slechts van kor te dunr. Met behulp van een schuim- blusapparaat uit een nabijgelegen autospuiterij was de brand spoedig geblust en de scholieren konden wel dra weer in de schoolbanken plaats nemen Een ware ongeluksdag was het Za terdag voor de melkhandelaar M. uit Oudelande. Des morgens hadden en kele koeien wel niet in de porcelein- kast, maar toch wel in het glaswerk van de handelaar huis gehouden. Kratten met lege melkflessen, die KAARTEN Het groepje vertegemooordigers, dat per veerboot van Hoedekenskerke naar Terneuzen overstak, kortte de tijd gewoontegetrouw met een kaart spelletje. Zij speelden met overgave en waren ten zeerste verdiept in de harten, azen, schoppen en klavers. Voor de kaarten, die de conduc teur kwam aanbieden, hadden zij dan ook slechts weinig belangstelling en gedachteloos betaalden allen het voor hun vervoermiddel verschuldigde be drag. Enige tijd later, toen de spanning om het kaartspel enigszins geluwd was, verscheen er een kaartjescon troleur ten tonele en bereidwillig toonden de vertegenwoordigers de aangekochte documentjes. Eén hunner echter verschoot van kleur. ,jHè," sprak hij, „hé, sta ik er even goed op." Men keek nieuwsgierig op. „Ja," vervolgde de man, „ja, koop ik daar een kaartje, terwyl m'n auto nog rustig in Hoedekenskerke staat..." Hetgeen een tamelijk overbodige handeling was geweest. Gélukkig toonde het personeel van de provinciale boot begrip voor de si- tuatie en mocht de man zijn uit macht der gewoonte geofferde penningen weer terug ontvangen. Waarop er ongetwijfeld nog wat na gekaart is... buiten stonden, werden door de on voorzichtige viervoeters omver gelo pen en vernield. Later op de morgen botste een vrachtauto van een Mid delburgse houthandel tegen een hand wagen van de melkboer, die genood zaakt werd zijn klanten verder zon der wagentje te bezoeken. Bovendien kostte de botsing hem een bus melk. Een wel bijzonder droevig einde van de week voor de Oudelandse melk boer! Honderden kleurige ballonnen zijn Zaterdagmiddag in Aardenburgtot besluit van de winkelweek, het lucht ruim ingezonden, onder de tonen van een pittige mars, gespeeld door de Aardenburgse muziekvereniging. De schoolkinderen, die de ballonnen op lieten, wachten nu in spanning af, waar-ze terecht zullen komenwant de burgemeester deed by een aantal samengebundelde ballonnen een brief met het verzoek om ze terug te zen den. BIJ KAARSLICHT. Bii kaarslicht vergaderde onlangs de gemeenteraad van Sas van Gent, toen gedurende een half uur de srroomvoorzïening was uitgeschakeld. Bovendien waren de heren juist op dat moment in geheime zitting, zo dat het geheel veel moet hebben ge leken op een bijeenkomst van de Ku Klux .Klan, zo fluistert men. Maar „men" fluistert wel meer Ter verhoging van de paraatheid der vrijwillige brandweerkorpsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal onder lei ding van de Brandweerinspectie te Breda een cursus worden georgani seerd. Deze cursus zal gevolgd kun nen worden door het personeel uit Axel, Hulst, Vogelwaarde, Zuiddorpe en Zaamslag. De eerste les is in Axel en wel 29 October a.s. Ongetwijfeld zullen de spuitgasten de lessen trouw ter harte nemen! IN EEN REGEL: Twee nieuwe woningen worden ge bouwd in de wijk Tuindorp te Sint An- naland. De heer J, Verstraten te Axel is per 1 December a.s. benoemd tot hulpbeur- meester bij de VleeS\ en Veekeurings dienst. Voor een radio-installatie ten behoeve van de patiënten in het nieuwe Protes tantse ziekenhuis te Terneuzen is thans reeds i 4775 bijeen gebracht. leiding te ontvangen in de vakrich ting, die zij wensen. Immers „De Schelde" neemt slechts die leerlin gen in het leerlingenstelsel op, die zij naar gelang van de behoefte voor be paalde vakrichtingen nodig heeft. Bovendien wensen niet alle leerlin gen, die een technische opleiding am biëren, een leerlingenovereenkomst aan te gaan, zodat een groot aantal Vlissingse leerlingen genoodzaakt is het door hen gewenste nijverheidson derwijs elders te gaan volgen. Er kan voor een technische school in Vlissingen, aldus B. en YV. gere kend worden op een aangifte van naar raming 204 leerlingen. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met leerlingen uit de omliggende gemeen ten. B. en W. hebben berekend, dat de volledige bezetting van de school na verloop van vier jaren or> plm. 590 leerlingen zal komen. Uit verklarin gen van diverse werkgevers- en werknemersorganisaties is voorts ge bleken, dat uitbreiding van de be staande dagschool met een praktijk opleiding noodzakelijk wordt geacht. B. en W. wijzen tevens op het ster ke eenzijdige industriële karakter van Vlissingen, hetgeen eveneens een VOGELS LIETEN VERSTEK GAAN. Heksenkring van parasolzwammen Onder een stralende herfsthemel, daar, waar de pittige geur van balsem populieren die van het vochtige, reeds gevallen blad verdringt, organiseerde de Stichting „Het Zeeuwsch© Landschap" Zaterdag een excursie. De tocht ging namelijk naar Oranjezon, Walcheren's schoonste duinlandschap. De lei ding was in handen van Barend Zwerfmans. Velen, jong en oud, waren ge komen om de wandeling mee te maken. Bjj zijn inleiding merkte Zwerfmans ironisch op, dat men om vogels te zien, met een flink gezelschap de duinen in moet gaan. Een erg vriendelijke wyze om mede te delen, dat er voor een vogelkenner die middag weinig te beleven zou zijn. Zwerfmans heeft gelijk gekregen, want, afgezien van een enkele houtduif, en een paar kraaien, lieten onze gevederde vrienden verstek gaan. Het is echter een interessante tocht geworden. Langs het paadje, dat toe gang geeft tot het duinterrein, bloei de de gaspeldoorn en het scherpe oog van Zwerfmans ontdekte zeer spoe dig judasoren, een paddestoel, die op vlierstruiken bloeit. Toen ging hel de met loofhout begroeide duinen in. Tus sen de balsempopulieren en verderop, tussen de dennen, hadden gele en brui ne boleten, paddestoelen met een glim mende bruine of gele hoed, een plaats je gevonden. Elders kwamen de stuil- zwammen al te voorschijn. Op een duintop, volkomen in tegen stelling met de oorspronkelijke groei plaats, stond een elzestruik, laagveen- gewas bij uitstek, met heel kleine blaadjes. De els voelde zich' kennelijk in dit zandgebied niet thuis, getuige de gedrongen groei. De herfsttinten hadden Oranje zon herschapen in een kleurig land schap, waar okergeel, vlammend rood en diep bruin de boventoon voerden. Onheilspellend was het echter, de per- f Advertentie Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog ln de keel kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg één of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of.wat ook. bijzondere noodzaak voor een techni sche school oplevert. Een globale ra ming van de ten laste van de ge meente blijvende exploitatiekosten doet verwachten, dat het budget der gemeente jaarlijks met een bedrag van tenminste 50.000 zal worden verzwaard. De exploitatie zal dus be langrijke financiële offers vergen, doch B. en VV. zijn tot de conclusie gekomen, dat deze kosten verant woord zrjn omdat een volledige tech nische school onontbeerlijk moet wor den geacht voor een gezonde industri ële ontwikkeling der emeente. Het achterwege laten zou ernstige schade toebrengen aan dc vitale belangen van Vlissingen, aldus B. en W. L.J.G. ZEELAND OPENDE SEIZOEN Culturele samenwerking na de watersnood. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland heeft na de Februari- ramp ook mogen ervaren, dat zij el ders in den lande vele vrienden bezit. Reeds spoedig na de ramp kwam uit het hoge Noorden een vraag van de Groningse Rederijkers: „Wat kunnen wy voor de LJ.G. doen?" Omdat de Zeeuwse landbouwjongeren ook op cultureel gebied iets willen betekenen voor het platteland, hebben zjj dit aanbod van hulo dankbaar aanvaard. Aan de Groningers werd verzocht een toneelmiddag te willen verzorgen ter opening van het winterseizoen. Wel nu, Zaterdag zijn de Rederijkers naar Goes gekomen. „Union" uit Usquert voerde des middags in „de Prins van Oranje" op het Engelse blijspel „kleine kinderen worden groot". En hoe! Wat hier ge boden werd, was dilettanten-toneel van het beste gehalte. Zo, dat na af loop de heer H. J. Molhoek, een oude „rot" van het Zeeuwse amateur-to neel, spontaan naar voren trad om de Groningers hulde te brengen voor him spel! De zaal was zeer goed bezet, toen de L. J.G.-voorzitter, de heer Ad. Doe- leman de Groningerdag opende en 't hartelijk medeleven van de Groningse Rederijkers kamer memoreerde. Te vens riep hij de L.J.G.-ers nog op, zich aa.n te melden voor de schoon maakploeg op Schouwen-Duiveland. De voorzitter van de Prov. Groning se Rederijkers, de heer R. Dijkveld Stol nam daarop de leiding van deze middag over. Een viertal Groningse dames en heren declameerden enige gedichten, waarna het doek openging voor het eerste bedrijf van „kleine kinderen worden groot". Een overgeestig Engels blijspel over een vaderloos gezin, waarin moeder en dochters, in doorlopende geldnood, voor de meest moeilijke en vaak dolle situaties komen te staan. Het stuk werd op voortreffelijke wij ze vertolkt, waarbij vooral mevr. M. Borckerts-Westerhuis, als moeder Es sie en mevr. Chr. Stoffel-Dijkstra als de dochter Bicky, met de heer K. P. Zuiderveld (schoonzoon Dougall) van uitstekend spel deden gemeten. De wel verzorgde toneelaankleding maakte deze opvoering mede tot iets zeer bijzonders. Het hartelijk applaus van het ent housiaste publiek, de dankwoorden van voorzitter Doeleman, de heer Molhoek als bezoeker en de heer J. de Vrieze, voorzitter" van de toneel commissie alsmede de bloemenhulde voor de dames konden dan ook slechts ten dele de gevoelens van dankbaarheid tegenover de Groning se vrienden vertolken. Uit de karte- celen dennen te zien, die door het zee water waren gedood en nu roestkleu rige naalden hadden. Zoutplanten. Langs het drinkwaterkanaal vielen de gevolgen van de stormvloed even eens op. Aan de waterkant groeide zeemelde, een typische zoutplant, wel ke wel weer spoedig verdwenen zal zijn. Verder bloeiden er leeuwentand, watermunt en reigersbek, kruiden, die op deze plaats altijd groeien. De rozetten van de hondstong beloofden een goede bloei voor het volgend jaar. Ook glidkruid en tormentil waren langs het water te vinden. Voort ging het, door de dennenduinen, langs aar dige paadjes, omhoog en omlaag, met hier en daar een schitterendverge zicht. Tussen de bomen groeiden ver schillende mossoorten en Zwerfmans zou Zwerfmans niet geweest zijn, als hij die bescheiden organismen aan zijn aandacht had laten ontsnappen. Hoefsporen bewezen, dat de herten, die in dit afgesloten gebied leven, ook van de paden gebruik maken. Deze schuwe dieren laten Zich echter zel den zien. maar ze hebben het er goed, getuige de mededeling dat er thans 12 herten zijn, de kalfjes van dit jaar meegeteld. Niet alleen nieuw leven ontluikt hier, af en toe heerst er de natuurwet van de sterkste. Dat bleek uit een vo gelskelet en een konijnenschedel. Bessen. Na het dennenbos volgde weer loof hout. Vlier, berken en kardinaals- muts waren de hoofdbeplanting. De kardinaalsmuts zat vol met de.op een kardinaalshoed lijkende paarse vruchtjes, waaruit oranje pitjes ben gelden. Een overvloed van vlierbessen rozenboltels en meidoornbessen had den de duinpannen omgevormd tot voedselplaatsen voor vele vogelsoor ten. Ten slotte leidde de wandeling door het vochtige gebied tussen de duinen en het Oranjebos, waar onlangs nieu we drinkwaterbronnen werden aange boord. Bosjes kruipwilgen, bloeiende brunella, waternavel en andoorns ble ken in dit terrein het grootst in aan tal. Vlak bjj de grote weg, het einde van de tocht, zorgde een heksenkring van forse parasolzwammen voor een slot- verrassing. Flinke paddestoelen, onge veer vijf en twintig centimeter hoog met een geschubde wit-bmine hoed stonden daar, alsof zij het gezelschap hadden verwacht. Een buitenkansje, dat aUëën de tocht al waard was. De menselijke zijde van de herverkaveling. Dinsdag 3 November a.s. zal mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris der Z. L.M. des middags 12.33 uur voor de AVRO-microfoon spreken over „De menselijke zijde van de hei-verkave ling". lijke woorden van de heer Dijkveld Stol bleek echter voldoende, hoezeer het de Groningers een vreugde was geweest deze middag te kunnen aan bieden. Gezellige avond. Desavonds kwam men opnieuw bij een voor een gezellig samenzijn, waarin de vriendschapsbanden tus sen Groningen en Zeeland nog verste vigd werden. Staande werden de Groningse en Zeeifwse volksliederen gezongen, waarna verschillende afdelingen van L.J.G. en Z.P.M, een afwisselend en vrolijk programma van muziek, zang en voordracht en dans uitvoerden. Ook de Groningse gasten declameer den nogmaals enkele gedichten. Na een voordracht vah mej. C. v. Schelven, zorgde het pittige L.J.G.- orkest uit Hoek voor opgewekte mu ziek, de Z.P.H. Goes bracht enkele klompendansen in Z. Bevelands cos- tuum en de Z.P.M. Axel voerde een aantal fleurige volksdansen uit. Voorts presenteerde de afdeling Oudelande zich nog met „de Jager en het herderinnetje". Een klein ge mengd koor uit St. Laurens bracht o.a. een aantal Zeeuwse liedjes. De avond werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". Vlissmgen, veilige stad Succes in de competitie voor veilig verkeer. In de stedengroep van 20 tot 30.000 inwoners heeft Vlissingen bij.de ste- dencompetitie van „Veilig Verkeer" een succes geboekt. Vlissingen kreeg nl. het odium van de grootste ver keersveiligheid voor 1952 tegen Zut- phen in 1951. Den Haag was in 1952 de stad waar de verkeersveiligheid wederom het grootst was. Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is overi gens, rekening houdende met de toe neming van de bevolking en de ver keersintensiteit, het aantal verkeers ongevallen in '52 met 20 procent toe genomen. vergeleken met het gemid delde van '49'51. Bij 6,6 procent van de verkeerson gevallen in '52 waren bromfietsen be trokken, waarvan 1,6 procent met do delijke afloop. Van 1949 tot 1952' is het aantal ongevallen in ons land ge stegen met 45 procent en het aantal doden en ernstig gewonden met 40 procent. Rheurria-paviljoen in Vlissingen (slot van pagina 1) Bethesda alle gelegenheid tot een rus tige wandeling. Men heeft hier im mers niet te doen met patiënten, die allen voortdurend bedlegerig zijn. Prettige sfeer Via een ruime* hall kan men de vertrekken betreden. Licht en warm te en geen tocht zijn hier de vereis ten, waarmede de architect rekening moest houden. Architect Tuinhof deed meer dan deze eisen alleen in de praktijk om te zetten. Hij wist dit paviljoen van binnen een karakter te geven, waardoor men nergens herin nerd wordt aan het idee van een ba rak, hetgeen dit paviljoen nieuwe fleur en kleur gaf. Een vlinderbad Het eten komt van de grote keuken van het ziekenhuis maar verder dient men het paviljoen als een eenheid te zien. Het omvatte alles wat men on- dig heeft: niet alleen de spreekkamer van de arts en de kamer van de hoofdzuster, niet alleen het modder en voetbad, de modderkeuken, de massage- en oefenafdeling maar ook de administratieruimten, de spoelkeu kens, de magazijnen en bergkasten. Men is zo gelukkig geweest een ge diplomeerde kracht te vinden voor de massage-afdeling, terwijl de hoofd zuster in de gelegenheid werd gesteld ook in andere ziekenhuizen in reeds bestaande rheuma-afdelingen een kijkje te gaan nemen. In de natte af deling vindt men dan voorts een z.g. vlinderbad, een wonderlijke vorm van bad, waardoor de masseur de moge lijkheid heeft om vlak by de patiënt te zijn. Deze kan zijn armen en benen wijd uitspreiden. Vooral dit vlinder bad kan een typerend voorbeeld ge noemd worden van de hulpmiddelen, waarover men in dit paviljoen be schikt. Het water wordt in wintertijd in de beide boilers in het ketelhuis op temperatuur gebracht door de ketel der centrale verwarming. By kouder weer en gedurende de zomer ge schiedt dit door de afzonderlijke ke tel van de warmwatervoorziening. Vanuit deze boiler vloeit warm wa ter naar het mengtoestel, waarin het tot op de vereiste - badtemperatuur wordt gemengd met koud water. Dit vlinderbad met een inhoud van 900 liter dient in drie minuten leeg te lo pen en het kan in acht minuten tijds volzyn! Met de gramofoon In de geheimen van de modderkeu ken zullen wij ons maar niet verdie- ?en. De werking van massage en elec- rische apparaten onttrekt zich aan de beoordeling door leken. Bijzonder aardig is in dit verband wel, dat men op bepaalde perioden van de dag de patiënten allen kan laten oefenen vol gens een bepaald schema door middel van de gramofoon, die is aangesloten op de verschillende luidsprekers. Zo behoeft de zaalzuster alleen maar een nauwlettend oog te houden op de pa tiënten, terwijl de muziek of de stem uit de luidspreker de oefeningen aan geven. Zo zou er nog veel te vertellen zijn over dit nieuwe paviljoen maar wij willen volstaan met de vermelding van deze algemene gegevens. Men kan het Bethesda-ziekenhuis geluk wensen met deze aanwinst, waarvan de heilzame werking op de rheuma- patiënten weldra merkbaar zal zijn. VLISSINGEN. Vanc.i.^„ Alhambra: „Waar de wet faalt", (18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Perrucha". (18 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Affair i (18 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2