PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Militaire leiders op inspectie in Europa en Stille Oceaan Nieuw paviljoen in te Vlissingen een „Bethesda" aanwinst BILT ROME WIL TROEPEN DIRECT BIJ GRENS TERUGTREKKEN BRITSE MAATREGELEN TEGEN LEIDING VOLKSPARTIJ 196e Jaargang-No. 252 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 Oct 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct plf mm. Minimum p advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tariet Kleine -dvertentier. imax, 8 regebi) /an 1—5 regels f 1.—. Iedere regel neer 20 cent. „Brieven of adrei Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzcc. N. Bogerrl-tr. C 1 AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN voor Congres en N.A.V.O.-raad Het merendeel van de Amerikaanse militaire leiders vertrekt (lezer dagen om de omvang en de behoeften van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa en het Stille-Oceaan-gebied na te gaan. De voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, de mi nister voor de luchtmacht, Talbott, en de stafchef van dit onderdeel van de strijdkrachten, generaal Twining, gaan naar Europa. Laatstgenoemden zul len waarschijnlijk ook naar Spanje en Marokko gaan. Generaal Ridgway, de stafchef van het leger, gaat naar het Verre Oosten. Ook de stafchef der ma rine, admiraal Carney, zou van plan zyn in dit gebied een inspectiereis te Intussen schrjjft Hanson Baldwin, de militaire medewerker van de New York Times, van de „meest gezagheb bende zijde" te hebben vernomen, dat de V.S. niet van plan zijn, in de on middellijke toekomst troepen van eni ge omvang uit Europa of het Stille- Oceaan-gebied terug te trekken. Volgens Baldwin is men in het Ame rikaanse ministerie van Defensie er in het algemeen over eens, dat het terug trekken van troepen onmogelijk is, zo lang men niet begonnen is het Duit se en het Japanse herbewapenings program uit te voeren en zolang niet de situatie in Korea meer gestabili seerd is. Wel zal later de gevechts sterkte van Amerikaanse troepen overzee geleidelijk worden verminderd naarmate de bondgenoten der V.S. in Europa en Azië sterker worden, doch deze vermindering lag van meet af aan in de bedoeling. Het Russische blad de „Prawda" schrijft, dat men er te Londen niet in is geslaagd, de meningsverschillen tussen de grote drie, vooral die tus sen de V.S. en Engeland, op te lossen. Van het Westelijke voorstel tot het houden van een viermogendhedencon- ferentie te Lugano wordt geen mel ding gemaakt. Volgens waarnemers te Washing ton is de belangrijkste aanleiding voor deze reizen de moeilijkheid om te ko men tot een voor het congres aan vaardbare militaire begroting voor de strijd'..lachten, zonder dat 't ten koste van de veiligheid van het land en zijn bondgenoten gaat. In dit verband wordt herinnerd aan een verklaring van de minister van Defensie, Wilson, waarin deze gewaagde van de moge lijkheid om de overzeese strijdkrach ten te verminderen als een gevolg van een uitgebreider gebruik van nieuwe wapens. Wilson's plaatsvervanger, Roger Keyes, heeft onlangs dienaangaande een onderzoek ingesteld in de Ameri kaanse bases in Europa. Tenslotte legt men in de Amerikaanse hoofd stad ook nog verband tussen de reizen van de militaire leiders en de jaar lijkse bijeenkomst van de Navo-raad, die in December wordt gehouden. Ring om Berlijn Oost-Duitse politie tegen verzetsstrijders. De N. W.-Duitse radio-omroep heeft Zaterdag medegedeeld dat 10.500 man Oostduitse politie en een aanzienlijk aantal Russische troepen Zaterdag avond een ring om Berlijn hebben ge legd, om aan vier anti-communisti sche groepen verzetsstrijders een uit wijken naar West-Duitsland te belet ten. Deze groepen zouden in gevechten reeds verscheidene Oost-Duitse poli tiemannen hebben gedood of gewond. Zij zouden hebben geopereerd tussen Cottbuss en Berlyn en nabij de Pools- Oost Duitse grens langs de Oder en de Neisse. Volgens de N. W.-Duitse radio-om roep is de grootste groep afkomstig uit de voormalige Oost-Duitse gebie den, die na de oorlog aan Polen zijn fekomen. Van een tweede groep zou- en twintig uitgewekenen uit Tsje- cho-Slowakije deel uitmaken. Een derde groep zou bestaan uit zes ge- deserteerden van het Rode Leger. Over de samenstelling van de vierde groep zei de radio niets. Alle vier groepen zouden over wapens beschik ken. v Conferentie over Korea Vandaag begin van overleg. De Noordelijken en Verbondenen hebben Zaterdag te Panmoedjon overeenstemming bereikt over de plaats, waar de voorbereidende poli tieke conferentie over Korea zal wor den gehouden. Deze zal het gebouw van de militaire wapenstilstandscom missie, dat aan de demarcatielijn ligt, zijn. Hierdoor is het mogelijk, dat de be sprekingen vandaag doorgaan. Tijdens de excursie/welke de Stichting Eet Zeeuwsche Landschap" Zater dag naar Oranjezon organiseerde toonden jeugdige deelnemers grote belangstelling voor de paddestoelen die in de duinen groeiden. (Foto P.Z.C Begroting moet opgesteld worden Londense stakers verdeeld Militairen brachten benzine. Op een massale bijeenkomst in Oost-Londen hebben Zondag onge veer 1000 stakers eenstemmig beslo ten de staking voort te zetten. Op een andere massale bijeenkomst, die in West-Londen werd gehouden, werd met een kleine meerderheid' be sloten hervatting van het werk aan te bevelen „om verdere ongemakken voor het publiek te voorkomen". Dit betekent echter niet, dat het werk onmiddellijk zal worden hervat. De aanbeveling zal vandaag aan een vergadering van afgevaardigden van alle stakers worden voorgelegd. Churchill heeft een groep van vijf ministers belast met het zoeken van een regeling van het conflict. Inmiddels zijn drie duizend militai ren Zondagmorgen voortgegaan met het vullen van de vrijwel droogstaan de benzinetanken. Lange rijen tank wagens reden door de verder verla ten straten. Na een dienst van acht uur werden de soldaten door een tweede groep van 3000 man afgelost. Ook Zaterdag hebben militairen ben zine naar de benzine-stations gereden. In totaal werd toen ongeveer 4% millioen liter benzine afgeleverd. De busdiensten in Londen waren Zondag nog zeer beperkt, maar men verwacht, dat de diensten vandaag weer normaal zullen zijn. Landing van Indonesische troepen in Atjeh. In Kotaradja heeft de chef-staf van de Indonesische landmacht, kolo nel Bambang Sugeng, medegedeeld, dat eenheden van het leger bij Sama- langa zijn geland om op te rukken naar Meureudu, dat ligt tussen de reeds bezette plaatsen Bireuen en Si- gli aan de Noord-Oostkust van Atjeh. NIEUWE STAP INZAKE TRIEST „Huichelarij" aldus Belgrado Om ontspanning te brengen in de gespannen toestand langs de grens in het gebied van Triest, heeft Italië aangeboden zijn troepen enige kilometers van de grens terug te trekken, indien Joego-SIavië bereid is dit ook te doen. Het aanbod is gedaan aan de Britse en Amerikaanse regeringen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse regering „met voldoening ken nis heeft genomen van deze suggesties". Belgrado noemde het Italiaanse voorstel tot het terugtrekken van de troepen „doorzichtige huichelarij". Men meent, dat het voorstel door Italië is gedaan om „een bepaalde in druk te wekken bij niet met de toe stand op de hoogte zijnde groepen van het wereldpubliek". Te Triest verschijnende dagbladen meldden, dat de Joego-Slavische troe pen zich van de Italiaanse grens ver wijderden. De Joego-Slavische vice-president, Rankovic, verklaarde Zondag, dat zijn regering geen enkele nieuwe ma noeuvre achter haar rug zal toestaan, om net vraagstuk Ti-iëst op te lossen. Er wordt klaarblijkelijk achter de schermen een overeenkomst getrof fen, waarbij Italië het burgerlijke be stuur over de zone „a" zou overne men, onder bescherming van Ameri kaanse en Britse troepen. De vice-president wees het plan tot het benoemen van een gouverneur over dg vrije gebieden van Triest door de Verenigde Naties van de hand. Deze oplossing zou slechts ten gun ste zijn van degenen, die er belang bij hebben de zaak-Triëst hangende te laten en zou dan dienen om druk op Joego-SIavië uit te oefenen, ten einde buitenlandse politieke verwik kelingen te scheppen. Voor het eerst in dertig maanden heeft b\j 'n voetbalwedstrijd tegen onze Zuidelijke buren het scoringbord een Nederlandse overwinning aangekon digd. Het werd 10 na acht minuten spelen voor de Nederland-se ploeg en tn deze stand kwam geen wijziging. (Voor verslag van deze wedstrijd verwijzen wij naar pag 8) Het regent niet meer in Zuid-Italië Waarschijnlijk 100 doden. In de door overstromingen geteis terde gebieden in de „teen" van Ita lië is Zondag eindelijk een einde ge komen aan de zware regenval van de laatste dagen. Het peil van het grijze modderachtige water, dat ongeveer 1000 vierkante kilometer heeft over stroomd, begint langzaam te dalen. De streek biedt een troosteloze aan blik. Naar schatting zijn ongeveer honderd personen om het leven geko men, van wie er tot dusverre 55 zijn teruggevonden. De politie zag zich genoodzaakt ve le inwoners van de getroffen plaatsen met zachte dwang uit hun huizen, die veelal op 't punt van instorten staan, te evacueren. In Reggio zijn ruim 1300 vluchtelingen in legerbarakken, gevorderde scholen en hotels e.d. on dergebracht. Een tweehonderdtal is doorgestuurd naar het aan de andere zijde van de straat van Messina gele gen gebied. De materiële schade valt nog op geen stukken na te schatten. Men neemt aan dat ongeveer 5000 huizen zijn verwoest of zwaar beschadigd. Van alle kanten in Europa en in de V.S. wordt hulp aangeboden. Dronken achter het stuur 23 doden bij autobusongeluk Bjj San Luis Potosi, de hoofdstad van de gelijknamige Mexicaanse staat, is Zaterdag een autobus met dertig inzittenden in botsing geko men met een vrachtauto en onmid dellijk in brand gevlogen. Van de in zittenden van de bus kwamen er 23 in de vlammen om, terwijl drie per sonen ernstige verwondingen oplie pen. Het ongeluk zou te wijten zyn aan het feit, dat de bestuurder van de bus, die zich in veiligheid wist te brengen, dronken was. ARRESTATIES IN GUYANA Zuivering of anders verbod Op grond van de bepalingen van de wet op de noodtoestand zijn Zaterdag avond in Brits Guyana vijf leiders van de vooruitstrevende volkspartij ge arresteerd, die de arbeiders op een suikerplantage te Blairmont, nabij New Amsterdam, tot staking en het plegen van sabotage zouden hebben aan- gezet. Na hun arrestatie, die zonder incidenten verliep, werden de mannen over gebracht naar New Amsterdam. Er werd een aantal documenten in beslag genomen, die op de partïjpropaganda betrekking hadden. Dr. Jagan noemde de arrestatie van zijn par tijgenoten een „schandelijke daad". Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop niet, dat dit het begin is van een bewind van terreur in Brits- Guyana". Dit is de eerste maal, sinds de Brit ten de uit leden van de Volkspartij bestaande regering opzij zetten en de grondwet buiten werking stelden, dat leden van deze partij zyn gearres teerd. De arrestatie van King, die één der meest linksen van de reeds uiterst linkse partij is. was al ver- hh in s wacht, daar 1 i strijd met de wet Stappen bij Israël Westelijken willen mindering van de spanning. Te Tel. Aviv wordt van welingelich te zijde vernomen dat Frankrijk, Gr. Brittannië en de Ver. Staten bij de Israëlische en de Jordaanse regering diplomatieke stappen hebben gedaan om een vermindering der spanning te bereiken, teweeggebracht door het samentrekken van troepen aan weers zijden van de l3raëliseh-Jordaanse grens. Aan de twee regeringen is verzocht „geen enkele stap te doen, waardoor de reeds in het Midden-Oosten be staande spanning zou kunnen worden vergroot". Men zou Israël en Jorda nië hebben verzocht de sterkte hun ner troepen in het grensgebied te ver minderen. VOOR DE BESTRIJDING VAN RHEUMA Moderne therapie en goede sfeer doen het beste verwachten Wanneer men weet, dat de volksziekte rheuma wel als een der belang rijkste oorzaken van het ziekenverzuïm genoemd moet worden, is het, afge zien van het menselijk leed, duidelijk dat hier ingegrepen moest worden. Blijkens de statistieken over de gehele wereld wordt een vyfde tot een zes de van liet ziektegeld uitbetaald aan lijders aan rheumatische afwijkingen. Voor ons land en zeker voor de kuststreken, die in het algemeen voor rheu matic! niet zo gunstig zijn, moet de doeltreffende voortschrijding van de be strijding van rheuma met vreugde worden begroet. Gelukkig dat de Kruis verenigingen in ons land en de Overheid in de laatste jaren samenwerken tegen dit gevaar. Geen enkele rheuma-patiënt behoeft zich thans meer alleen en onbe schermd te voelen. Dit is de slotsom waartoe wij kwamen na een rondgang door het nieuwe paviljoen in het Bethesda-ziekenhms te Vlissingen, dat eind November geopend zal worden en waar o.a. de physische therapie uit komst biedt. gedoseerd de gewenste reactie van het lichaam. Het nieuwe paviljoen mag een ge lukkig voorbeeld genoemd worden van de samenwerking tussen het zie kenhuisbestuur, de medicus dr. B. J. ter Bals, rheumatoloog te Middel burg en de architect de heer G. Tuinhof te Vlissingen die zo vrien delijk waren ons over deze aanwinst van het Bethesda-ziekenliuis het een en ander te vertellen. Physische therapie Licht, warmte, water en beweging vormen de principes van de physische üierapie. Prikkels, die normaal dus in de natuur voorkomen, geven goed Architect Tuinhof stond voor de moeilijke opdracht twee bestaande ba rakken zo te verbouwen, dat zij be antwoorden aan de medische eisen, waarby het geheel ook de juiste, ont spannende en prettige sfeer moest hebben, hetgeen, wonderwel is gelukt. Maar niet alleen voor de rheuma- bestryding is dit paviljoen van groot nut. Ook kunnen hier bepaalde chi rurgische en neurologische patiënten worden behandeld met bestraling, massages en oefeningen. Bovendien worden hier niet alleen de in het pa viljoen voor een kuur opgenomen pa tiënten behandeld maar dient dit ge heel ook als behandelingsafdeling voor de lopende patiënten. Met al de ze eisen is in de praetische indeling en opzet rekening gehouden. Er zijn voor de opgenomen patiën ten twee afdelingen, één voor vrou wen en één voor mannen. De afdeling voor de vrouwen is het grootst. Een verklaring voor het verschijnsel, dat er meer vrouwelijke dan mannelijke patiënten geholpen moeten worden, is niet te geven. De vrouwelijke afde ling omvat twee zalen op elke zaal kunnen acht patiënten een plaats vin den alsmede een klassekamei voor twee patiënten en twee kamers voor elk één patient. De mannen-afdeling waarnaast men de ruimten vindt door de behandeling heeft een zaal voor acht patiënten en geen klasse-kamers. Hier zijn ook de natte afdeling (voor de baden) en de droge afdeling (elec- trische apparaten) en massage- en oefenruimte ondergebracht Na elke behandeling dient de patiënt een twintig minuten door te brengen in de rust-afdeling. Staat men voor de hall, dan is links de afdeling voor de mannen met een aparte bezoekersingang en rechts de afdeling voor de vrouwen. Natuurlijk ontbreken de dagverblijven voor man nen en vrouwen niet. Het is in dit pro ces van het uiterste belang, dat men een behoorlijke ontspannings-gelegen- heid heeft Tijdverdrijf kan worden fevonden in lezen, spelen, het naar e radio luisteren en correspondentie enz. Met mooi weer biedt de tuin van (vervolg op pag. 2) op de noodtoestand een bijeenkomst had georganiseerd. Ook wordt hij er van verdacht de hand te hebben ge had in een poging om een trein te doen ontsporen. De politie zoekt nog naar een zes de leider, die de arbeiders op de sui kerplantages langs de rivier de Ber- bïce zou hebben aangezet, het werk neer te leggen. Janet Jagan, de echtgenote van de afgezette premier, verklaarde, dat de partij „de lange en bittere strijd voor bevrijding van de imperialistische on derdrukking" tot het einde toe zal voortzetten. Alle leden, die communist zyn of sterk met het communisme sympa thiseren zullen evenwel uit de bewe ging worden gezet. Het besluit hier toe werd genomen," nadat de gouver neur van de kolonie, sir Alfred Sa vage, een afvaardiging van de Volks partij te verstaan had gegeven, dat de beweging zichzelf kon „zuiveren" of dat zij anders zou worden ontbon den. Lof voor de dierenartsen Nieuwe wei voor dieren- geneeskunde op stapel. Te Utrecht werd Zaterdag de we tenschappelijke vergadering van het 99e congres der maatschappij voor diergeneeskunde gehouden in het Jaarbeursrestaurant. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer D. Hendrikse uit Gorïnchem. Nadat de spreker een aantal over ledenen had herdacht, kwam hij tot de ramp van 1 Februari. Hij wees er op dat door de daar woonachtige die renartsen veel leed is gelenigd. Be wonderenswaardig plichtsgetrouw zijn zij op hun verlaten posten bij de boeren gebleven met hun nagenoeg gedecimeerde veestapel. Hun inkomens zijn naar verhouding, doch zjj zouden het als desertie be schouwen indien zij het kleine aantal stuks vee zonder veterinaire hulp zouden achterlaten. Wij hebben alle hoop hun met de bijeengebrachte gel den van liet fonds hulpverlening, die steun te kunnen geven die zij verdie nen. Spreker deelde voorts mede. da-; definitieve opneming in het georga niseerd overleg op 1 Januari zal ge schieden. Spreker wees er op, dat de nieuwe wet uitoefening diergeneeskunde op stapel staat. Hij uitte de hoop, dat de volksvertegenwoordiging de leemten in de oude wet zal aanvullen, die de dierenartsen zo lang al verdroten hebben. De wet op de sera en entstof fen dient de sanering te brengen op het gebied van handel in en gebruik van deze stoften. Voor verkrijging van het evenwicht in de vraag'- en aanbodverhouding voor 1950-'70 dient het aantal afge studeerde dierenartsen over de perio de 1960-'70 min. 160 en max. 360 te zijn. DE VERWACHT: DETS LAGERE TEMPERATUREN. Wisselend bewolkt met in de kust provincies aanvankelijk enige ver spreid optredende buien. Tot matig toenemende Z.W. wind. Iets lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN. 27 October. Zon op 7.25 onder 17.22 Maan op; 21.02 onder 13.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1