PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sir Winston Churchill niet naar de Verenigde Naties in New-York Lozing van afvalstoffen nu een brandende kwestie in Breskens BILT Vandaag NIEUWE VERBINDING BRUSSEL- AMSTERDAM IN DRIE UUR HEVIGE STRAATGEVECHTEN IN ANTWERPEN MET STUDENTEN 196e Jaargang-No. 251 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 3.-. fng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zlenkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. OM DE EUROPESE VEILIGHEID Nieuwe voorstellen inzake een garantie aan Sow jet-Unie Volgens de „New York Times" heeft de Britse eerste minister, Chur chill, met zijn naaste medewerkers de mogelykheid overwogen om de huidige zitting van de algemene vergadering van de V.N. bij te wonen. Hy zou op een regeling van de belangrijke geschilpunten tussen de Sow- jet-Unie en de Westelijke mogendheden aandringen. Een woordvoerder van de Britse regering heeft Vrijdag ontkend, dat Churchill overweegt de zitting bij te wonen. Uit Washington wordt voorts ver nomen, dat in Westelijke diplomatie ke kringen een voorstel wordt over wogen, om de Sowjet-Unie garanties aan te bieden tegen agressie in Eu ropa, waarin de betrokken betwiste gTenzen van Europese gebieden zou den zijn omschreven. Een van de voornaamste proble men om de steun van Amerika te krijgen voor een systeem voor Eu ropese veiligheid, is de opvatting van een machtige groep in de Se naat, onder leiding van de leider van de Republikeinse meerderheid, Know- land, dat dit een erkenning en ga rantie zou inhouden van de annexa tie der Baltische staten door de Sowjet-Unïe, en van de door de Sow- jet-Unie vastgestelde grenzen in Oost-Europa, in het bijzonder die tussen Oost-Duitsland en Polen. Deskundigen hebben daarom voor gesteld, dat practische en doeltref fende garanties binnen een Europees veiligheidssysteem zouden kunnen worden gegeven door de Westelijke Europese mogendheden en door de V.S., zonder enige poging om in niet-aanvals-verdragen de grenzen van de betrokken staten te defini ëren. De Franse minister van Buiten landse Zaken Bidault heeft gezegd, dat de onderhandelingen over Enge- Drie arbeiders gedood Bomontploffing in Arnhem. In het Overrynse deel van Arn hem, Malburger, heeft zich gisteren een zeer tragisch ongeluk voorge daan. Bij het gemaal aldaar was een aantal arbeiders in werkverruimings- verband bezig met het opruimen van puin, dat daar na de oorlog was ge stort. Plotseling moet daarBlj een bom of myn zyn ontploft, tengevolge waarvan drie werldieden onmiddel lijk werden gedood. Twee der slachtoffers waren on herkenbaar verminkt. Tevens werden bij de ontploffing, die grote conster natie teweeg bi-acht, drie werklie den min of meer ernstig gewond. ...dag der Verenigde Naties; ...is het 75 jaar geleden, dat de 350 meter lange en 16 meter brede Willemsbrug over de Maas bij Rotterdam officieel werd geopend. MORGENC ...wordt de bekende Nederland- se letterkundige mr. Frangois S D. Pauwels, wiens roman „Rechter Thomas" onlangs werd verfilmd, 65 jaar. Leden van de Bond van Plattelands vrouwen uit BiesbosohWerkendam hebben aan leden van de afdeling KruiningenWaarde van deze bond niet minder dan 770 flessen winter- conserven en 6 kisten vers fruit aan geboden. Mevrouw F. Kostense Kraak brengt de presidente van de afdeling BiesboschWerkendamme vrouw E. P. Meulenberg—Kodde, de dank van KruiningenWaarde over voor dit vorstelijk aeschenk en het hartelijk medeleven dat hieruit spreekt. (Voor het verslag verwijzen tvy naar pagina 2) (Foto P.Z.C.) lands deelneming aan de Europese Verdedigingsgemeenschap gunstig verlopen. „Ik hoop spoedig de be reikte resultaten te kunnen mede- len", aldus de minister. De gewezen voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, Gordon Dean. heeft in een rede te Los Angeles verklaard dat „de volgende agressie door de Sow- j'et-Unie", waar dan ook, moet wor den beschouwd als een uitnodiging aan Amerika om atoombommen te gebruiken, mogelijk op Rusland zelf. Officieren Indonesische luchtmacht ontslagen De chef staf van de Indonesische luchtmacht, aircommodore Soerya- darma, heeft aan de pers medege deeld, dat 28 officieren van de Indo nesische luchtmacht voorlopig uit hun functie ontheven zijn wegens be ëindiging van het dienstverband Reis van Prins Bernhard naar Ethiopië Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen is, zoals bekend, voornemens van 13 tot 18 November a.s. een be zoek te brengen aan Ethiopië. Gedu rende het verblijf in Addis Abeba zal hij de gast zyn van de keizer. Prins Bernhard zal onder meer bezoeken brengen aan de kroonprins van Ethio pië en andere leden van de keizerlyke familie en aan enige ministers. Voorts vermeldt het programma nog bezoe ken aan enige onderwijstinstellingen en aan de suikeronderneming van de N.V. Handelsvereniging Amsterdam te Wonji nabij Nazareth, 90 km Zuid- Oostelijk van Addis Abeba. Staking verlamt verkeer in Londen Leger ingeschakeld. Sir Walter Monclcton, de Britse mi nister van Arbeid, heeft Vrijdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat met in gang van Zaterdagochtend militairen zullen worden ingeschakeld voor de distributie van benzine in Londen. Hy zeide, dat de 6000 stakers geen gevolg hadden gegeven aan zijn oproep en aan die van de vakvereniging om het werk te hervatten. Duizenden auto's in Londen kunnen niet worden gebruikt door gebrek aan benzine. Ruim de helft van de 5600 Londense taxi's staat met lege tanks in de garages. Gisteravond werd een kwart van de 8000 bussen in de stad buiten dienst gesteld. Franse Kamer verdeeld over Indo-China. Nog geen besluit genomen. In de Franse Nationale Vergade ring is gisteren het debat begonnen over Indo-China. Herriot deed een beroep op de afgevaardigden geen verklaringen af te leggen, die de Franse expeditïonnaire strijdkrach ten schade zouden kunnen berokke nen. De eerste spreker, de rechtse na tionalist Generaal Aumeran, zeide dat al het werk, dat voor 1939 in de Franse overzeese gebiedsdelen tot stand was gebracht, teniet was ge daan. Frankrijk had de orde in In do-China moeten herstellen, zonder zich te bekommeren om de verlan gens naar onafhankelijkheid aldaar. De Gaullistische afgevaardigde Dronne, drong aan op een herzie ning van de statuten der Franse Unie. De socialist Boutbien eiste em wapenstilstand in Indo-China. ge volgd door vredesonderhandelingiA binnen het raam van een algemene regeling voor Azië. De communisti sche afgevaardigde Giovanni ver langde een onmiddellijk einde aan de vijandelijkheden. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag morgen. PER ELECTRISCHE Overeenstemming met Belgen De raad van beheer van de nationale maatschappij der Belgische Spoor wegen heeft een met de N.V. Nederlandse Spoorwegen gesloten overeen komst bekrachtigd aangaande de elctrificatie van de verbinding Antwer penRoosendaal. Voor de eerste maal zal aldus een internationale verbinding (Brussel Amsterdam) kunnen worden verwezenlijkt tussen twee met verschillende spanning geëlectrificeerde spoorwegnetten. Op het stuk van de uit te voeren werken, zal de N.M.B.S. het baanvak AntwerpenEssen met een bovenlei ding van 3000 volts gelijkstroom uit rusten. Van hun kant zullen de Ne derlandse Spoorwegen eveneens een leiding van 3000 volt aanleggen tus sen de grens en Roosendaal, welke door een neutrale sectie van de instal laties van het station Roosendaal zal worden gescheiden. Wat de treindienst betreft, is voor zien dat buiten de bestaande interna tionale verbindingen, een dienst zal worden opgezet met een snelle ver binding om het uur in elke richting AmsterdamBrussel, afwisselend met een verbinding Amsterdam Antwerpen Centraal. Het traject BrusselAmsterdam zal in ongeveer 3 uur kunnen worden afgelegd. Deze dienst zal worden gereden met 12 dubbele electrisehe motortrei- nen waarvan 4 eigendom van de N.M. B.S. en 8 eigendom van de Nederland se Spoorwegen zouden worden. De bouw van dit materieel zal ver deeld worden tussen België en Neder land voor een bedrag gelijkwaardig aan hun deelneming in de oprichting van het gemeenschappelijk materieel- park. Het eerste atoomkanon, dat in de af gelopen maand in Europa uit de V.S. is aangekomen, is aan de pers ge toond. Het is een 280 mm. kaliber kanon, waarvan na,ar men zegt de uitwerking van de granaten de zelfde is als die van de eerste atoom bom, zoals die, welke werd gegooid op Hlrosjima. De foto gemaakt in het Amerikaanse leger-depot te Mainz in Duitsla7id. Langzaam minder mooi weer (Van onze weerkundige medewerker) Nog steeds kondigt October zich aan als een zeer droge en rustige maand met hoge tem peraturen. Gisteren trad echter een verandering in. Eén storing, die van Frank rijk naar het Noordoosten trok, veroorzaakte enkele buien, al waren deze over het algemeen nog van weinig betekenis. Langzaam maar zeker sehij- len de depressies van de Oce aan nu him invloed verder over West-Europa uit te breiden. Vandaag trekt een front over ons land, dat enige lichte regen of motregen kan brengen. Nu het droge luchtgebied zich ver der in de richting van Rusland terugtrekt, zal ook de wind aanwakkeren en mogelijk hier langs de kust in kracht toene men. Een snelle weersverslech- tering verwachten wij nog niet, maar wél nemen de regenkan sen toe. Het is mogelijk, dat de depressie een einde aan het tot dusver zo mooie en droge herfstweer zullen brengen. Nieuw mandaat voor Van Heuven Goedhart. De algemene vergadering van de V. N. heeft Vrijdag met 47 tegen 5 stem men bij 3 onthoudingen besloten het mandaat van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen de Nederlander Van Heuven Goedhart met 5 jaar te verlengen. De heer Van Heuven Goedhart zal een toegevoegd Hoge Commissaris moeten benoemen, die echter van een ndere nationaliteit moet zijn. Alleen de staten van het Sowjet-blok stem den tegen. 0 De minister van O, K. en W.t mr. J. Cals, heeft ten departemente geïnstalleerd een adviescommissie voor te treffen voor zieningen ten behoeve van studenten RELLETJES IN BELGIË Vlaamse Jeugdcomité uit Kamer verwijderd. Te Antwerpen hebben zich Donder dagavond ernstige ongeregeldheden voorgedaan tussen leden van het Vlaamse jeugdcomité en IJzerfron- ters. Door de Antwerpse, Gentse en Leu vense studenten, deel uitmakend van het genoemde jeugdcomité, was een vergadering belegd, waar de tegenma- nifestatie van 25 October werd be sproken. Op deze bijeenkomst werden toe spraken gehouden door leden van de Vlaamse concentratie en door Flori- mond Grammens, bekend om zijn overschilderen voor de oorlog van Franstalige naambordjes. Na afloop van de vergadering had zich buiten een groot aantal oud- stryders en gewezen verzetslieden op gesteld, die een dreigende houding aannamen. Slechts onder krachtige bescherming van de politie slaagden de studenten er in op te trekken naar het lokaal van de Vlaamse concentra tie op de Groenplaats. Een laatste groep leden van het jeugdcomité werd evenwel op de Meir de pas afgesneden en het kwam hier, ondanks de snelle interventie van de politie, tot hevige vechtpartijen. In de Kamer Leden van het „Vlaamse jeugdco mité", voornamelijk studenten der Vlaamse universiteiten, hebben Don derdagmiddag vanaf de publieke tri bune der Kamer een ware regen van pamfletten uitgestrooid over de hoof den der achtbare volksvertegenwoor digers. Op deze strooibiljetten stond te lezen: „De groeten van Uilenspie gel en tot ziens op 25 October". In een ander pamflet wordt de Vlaamse jeugd uitgenodigd deel te nemen aan Geen Frans initiatief inzake Triest. Frankrijk heeft geen enkel afzon derlijk initiatief genomen inzake de kwestie-Triëst. Wel werkt het vol ledig samen met de andere Weste lijke mogendheden bij het zoeken van een oplossing voor dit geschil, aldus verklaarde men te Parijs. JAREN HEEFT HET GEDUURD, MAAR Gecompliceerd probleem voor bewoners, gemeenten en fabriek Het probleem, waarmede de nijvere gemeente Breskens reeds jaren wor stelt de lozing van afvalstoffen van de vismeelfabriek „Zeelandia" is in de laatste weken een brandende kwestie geworden, waarmede vele in stanties zich weer intensiever zijn gaan bezig houden. De bewoners van de woningen, gelegen in de wijk Steenoven, hebben zich met een request gericht tot Gedeputeerde Staten, tot de Inspectie van de Volksgezondheid en tot het waterschap „Het Vrije van Sluis". Men acht de stank, welke opstijgt uit het voor hun woningen gelegen afwateringska naaltje ondragelijk. De huisvrouwen durven geen raam meer te openen en zjj wyzen vol afschuw op de verveloze deuren van de huizen. „Komt door die rommel, de verf houdt zelfs niet meer", zeggen ze. Velen worden misselijk van de kwaljjk riekende geuren en in het toeris tenseizoen is het voorgekomen, dat gasten Breskens verlieten. Of er een oplossing gevonden zal worden? „dan zou er zout water in de polders komen". Bovendien wijst hij er op, dat de fabriekseigenaar handelt in strijd met artikel 28 van het politie-regle- ment, waarbij het verboden is scha delijke stoffen te laten afvloeien. Het waterschap heeft dan ook reeds voor geschreven, dat de directie van „Ze- „Het lykt mij mogelijk", zegt de directeur van de vismeelfabriek. Naar zijn mening zou het voldoende zijn wanneer het afwateringskanaal een of twee maal per maand ververst werd. „Uitgesloten", is de mening van de dijkgraaf van „Het Vrije van Sluis"; landia" zal moeten zorgen voor een aansluiting op de gemeentelijke zui veringsinstallatie. „Onmogelijk", vertelt de burge meester van Breskens. Een onder zoek, ingesteld door het Rijksinsti- tuut voor de Zuivering van Afvalwa ter (Riza), heeft o.m. uitgewezen, dat bij voorbeeld één kubieke meter kookwater van garnalen van de zui veringsinstallatie evenveel vergt als het verwerken van rioolstoffen van duizend inwoners, terwijl het zoge naamde „perswater", ontstaan door het uitpersen van krabben, zeester ren en bliek, twee maal zo sterk is geconcentreerd. Uitgaande van 'n minimum van 2 m3 Ïerswater en 1 m3 kookwater pér ag, zou de zuiveringsinstallatie, die berekend is op 5000 inwoners, dus een capaciteit voor nog eens 5000 inwo ners moeten hebben. In ongunstige gevallen zou dit zelfs tot 11.000 kun nen oplopen, zodat het duidelijk is, dat de installatie overbelast zou wor den. „Zelf een installatie bouwen" zegt de directeur van „Zeelandia", (vervolg op pag. 2), de „Operatie Uilenspiegel" en de le den van het „IJzerfront terug te dry ven tot Waterloo'. „De LJzertoren i8 in 1946 opgeblazen," zo heet het ver der, „maar de oud-strijders hebben niet gereageerd. Koning Leopold ia verbannen, maar de oua-strijders zijn evenmin opgetreden. Thans heeft de jeugd een zending te vervullen. Allen op 25 October naar Diksmuide". Dit incident verwekte heel wat opschud ding in de Kamer en pas toen de leden van het „Vlaamse Jeugdcomité" ver wijderd waren van de tribune, keerde de rust langzamerhand terug. KORTE PREDIKATIE. Mijn ziel weigerde getroost te worden. Psalm 77 S Dat moet wel de ergste smart zijn. In deze korte woorden staat 'n mens voor ons in zijn allerdiepste verslagen heid. Er kunnen zware teleurstellingen in het leven komen, maar zelf weet men nog wel enig lichtpumtje te ontdekken. Het kan ook wezen dat een mens te diep in de put zit om dit zelf nog te bemerken, maar dan kan het tot troost zijn als hij een ander naast zich weet. Dat gevoel niet hélemaal alleen te staan kan hem versterken. Het ergste wat denkbaar is doet zich voor als een ziel weigert getroost te worden. ,(Laat mij maar alleen!" Alles rondom hindert; alle druktealle woord en ook dat woord dat mét de beste bedoelingen gezegd is. Ik ken geen uitdrukking voor grotere smart als die uit psalm 77. Dan is het maar het beste niets te zeggen. Toen de vrienden van Job kwamen „om hem te beklagen en om hem te vertroosten"wisten ze niet wat ze zeggen moesten. Met hun gescheurde mantel en stof op het hoofd, zaten zij met hem op de aarde „en niemand sprak tot hem een woord; want zij za gen dat de smart zeer groot was." Dat is nog het beste geweest wat zij gedaan hebben. Er zijn vele troostersdie de harp willen bespélen met de poten van een ezel, merkte Luther eens op. En God dan f Och, dat ts nog het ergste van al, vsanneer we aan Hem denken. (Dacht ik aan God, zo maakte ik misbaar." (vs. irf. (Heeft God ver geten genadig te zijn? Heeft Hij Zijn barmhartigheden door toom toegeslo ten?" (vs. 10). Zo kan een mens zitten, dat heel de wereld, met al dé schoonheid die er in is, hem niets meer zegt en dat men sen hem niets meer zeggen en dat ook God hem niets meer zegt. Voor de psalmist in dit laatste woord het erg ste van al. Als het zo nog maar is, dat dit laat ste het ergst van al is, dan zal Hij, die kan troosten, zoals een moeder troost, er wél voor zorgen dat er verkwik king komt. ,,TJw stok en Uw staf, die vertroosten imf', zingen we met psalm 23. De stok waarmee de Herder slaat, is eveneens de staf waarmee Hij de kudde leidt. En tenslottein Christus Jezus, die de ergste smart en de diepste een zaamheid heeft gekend, wil God de Vader met ons zijn, tot onze eeuwige troost. s. DE VERWACHT: MEER WIND. Geldig tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele verspreide buien en in de och tend plaatselijk mist. Later langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. 25 October. Zon op: 7.22 Maan op: 18.49 26 October. Zon op 7.24 Maan op; 19,51 ZON EN MAAN onder 17.26 onder 1L37 onder 17.24 onder 12.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1