Arabisch legioen samengetrokken in oude stad van Jeruzalem Ondanks de huurverhoging nog geen rendabel huurpeil CRIMINALITEIT KRIJGT EEN ONPERSOONLIJK KARAKTER i I Een BOEK over VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EXPERTS IN DE KAMER: Vergeten groepen in hoekje waar de slagen vallen (Van onze parlementaire redacteur) Het woningvraagstuk vormt in Nederland nog altijd een van de nijpenil- ste problemen. Bij de voortzetting van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer, over de Rijksbegroting voor 1954 en de vele tegelijk daar bij aan de orde gestelde kwesties is van verschillende kanten aan de moei lijkheden, waarmede ons land in dit opzicht te kampen heeft, bijzondere aandacht besteed over de noodzakelijkheid van een nieuwe huurverhoging, bestond geen verschil van mening. Niettemin was er wel verschil van waardering voor de door regering voorgestelde vorm. Het verst wilde wel gaan de heer Ch. J. I. 31. Weiter van de K.N.P., die het een sociale onrechtvaardigheid vond, dat de lasten na de oorlog op de huiseigenaren gelegd zijn. Gematigder was de heer E. van Vliet van de K.V.P. Hij begreep dat een optrekken van het tegen woordig huurpeil tot 250 van de vooroorlogse huren het percentage dat door de Sociaal Economische raad billyk genoemd is op het ogen blik tot de onmogelijkheden behoort. Hy was echter van oordeel, dat zelfs na de voorgestelde verhoging, men nog veel te ver van een rendabel huurpeil verwijderd is. Spreker wilde van de regering, we ten hoe zij tot zo'n rendabel huurpeil denkt te komen. Hij vroeg in het al gemeen het overleggen van een nota aan de Kamer, waarin de opvattingen van het kabinet over het huurbeleid zijn neergelegd. De heer Bommer (Arb.) stemde in met het regeringsvoorstel. We kun nen niet ongestraft voortgaan met het bouwen van dure woningen en het heffen van lage huren, zei hij. Geheel tevreden was echter ook hij niet. De door de regering gewenste stijging der huren achtte hij eerder te hoog dan te laag en in elk geval wenste hij dat, als tengevolge van de hum-verhoging winst wordt gemaakt on oude woningen, deze winst of al thans een deel daarvan gestort wordt in een egalisatiefonds, dat ten goede komt aan de nieuwbouw. Een uit spraak hierover wilde hij echter nog niet uitlokken. De socialistische expert vestigde de aandacht op de schaarste aan be drijfspanden en het euvel van de sleu- telgelden „in de vorm van zg. verbou- wingskosten", hetwelk een veront rustende omvang dreigt aan te nemen alsmede op het verschijnsel, dat nieuw gebouwde huizen door de woninghuur onbewoond blijven. Belastingverlaging. De voorstellen tot verlaging van een aantal belastingen hebben voor namelijk ten doel de werkgelegenheid te verruimen en het laatste restant van de consumptie-beperking op te heffen, maar tégelijkertijd werken zij als een zekere compensatie voor de huurverhoging. Ongelukkig is echter, dat bepaalde groepen van de bevolking, doordat zij hetzij niet in de belasting vallen het- zij niet in loondienst zijn tussen ha mer en aambeeld terecht komen. Voor deze „vergeten groepen", zo als zy langzamerhand gekwalificeerd worden ouden van dagen, sociale rentetrekkers, kleine zelfstandigen en ook wel kunstenaars heeft de re gering geen of een zeer onvoldoende oplossing gevonden. Het strekt de Kamer tot eer, dat zij warm voor de ze mensen gepleit heeft. De heren Van Vliet (K.V.P.)Bommer (Arb.), min of meer ook de lieer Welter (K. N.P.) kwamen voor hen op. De heer Weiter aanvaardde de be- lastingontwerpen uitsluitend als het eerste termijn op de verlagingen, die veel verder moeten gaan. Hij laakte de telken jare weer te lage ramingen van de belastingopbrengst en ver klaarde zich een fel tegenstander van het gebruik der belastingen voor de nivellering van inkomens. Opvallend was zijn tot de regering gerichte vraag of deze na acht jaar nog niet de tijd gekomen achtte voor een algemene gratie aan politieke de linquenten, voor zover zij zich niet hebben schuldig gemaakt aan door liet wetboek van Straf récht strafbaar gestelde misdrijven. Onverstandig leek ons zijn infor matie of de minister inlichtingen zou kunnen geven over de goudstroom uit Indonesië naar Nederland. Met het regeringsbeleid ten aanzien van Nieuw-Guinea stemde hij in. Dit was overigens alles, wat de heer Weiter, die indertijd in de Indonesische kwes tie een eerste viool gespeeld heeft over Indonesië zeide. In de avondvergadering werd o.a. het woord gevoerd door de heer Cor- nelissen (V.V.D.1 die de ontevreden heid van de middenstand tot uiting bracht. De heer Kikkert (C.H.U.) had gaarne 6 procem in plaats van 5 pro cent loonsverhoging gezien. De heer Zandt (S.G.) herhaalde zijn bekende bezwaren tegen de regering. De be lastingdruk is schrikbarend toegeno men. Nederland gaat met de loon- en prijsverhogingen de kant van Frank rijk uit. Minister-president Drees zal de sprekers Dinsdag beantwoorden. Negen jaar voor dood door schuld Vertegenwoordiger veroordeeld De rechtbank te Zwolle heeft giste ren de 35-jarige Zwolse vertegenwoor diger J. S. tot negen jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens verduis tering en dood door schuld. In 1946 heeft S. het elfjarig meisje Henny K. gedwongen tot zekere, niet nader aan te duiden handelingen. Het meisje heeft daarna door verdrinking in de Vecht de dood gevonden. Hieraan werd S. schuldig bevonden. Toen de verduisteringen het vorig jaar aan het licht kwamen, bekende S. schul dig te zijn aan de dood van het meisje. Deze verklaring trok verdachte later weer in. H.M. de Koningin heeft Donderdag morgen liet uitvoerend comité van de internationale Vereniging van Kin derbescherming ten paleize Soestdijk ontvangen. Mevrouw Gordon Morier, bood H.M. een Verklaring van dc voorzitster van het uitvoerend comité rechten van het kind" aan. Rechts mevrouw Gordon Morier. 666. Het is een bekend feit, dat sommige geluiden in het straatrumoer niet hoorbaar zijn, maar wel in een stille kamer. Dit verschijnsel kan worden verklaard doordat het bepaalde ge luid op straat door een andere toon onhoorbaar xoordt gemaakt, dus als het ware wordt gemaskeerd. Is die toon in huis niet hoorbaar, dan kan het geluid van de straat in huis wor den géhoord, terwijl het op straat zelf niet waarneembaar is. Dergelijke maskerende geluiden kunnen zich eveneens voordoen op de fiets, wanneer de wind die langs de oorschelpen strijkt een bepaalde toon laat horen die ons volkomen doof maakt voor grote gedeelten van een verhaal dat een tochtgenoot bezig is tc vertellen. En in de trein is het vaak nog veel erger. Ook al buigt men de hoofden nog zo dicht naar elkaar, veelal is het totaal onmogelijk de zin van het gesprek te begrijpen, om de eenvoudige reden, dat allerlei maske rende geluiden het ons onmogelijk maken te verstaan wat er gezegd wordt. Het kan echter voorkomen dat u iemand, waarvan u wéét, dat hij hard- flnhnni» horend is en die ir UuilUUl de dagelijkse om gang de grootste moeite heeft zijn medemens te ver staan, we herhalen het kan dan voorkomen dat u deze man opgewekt een gesprek ziet voe ren en dat hy zelfs minder moeite heeft de zin van het gesprokene te begrijpen dan u. We zouden haast zeggen, dat deze man in de lawaaie rige trein beter hoort dan in de stille huiskamer. Het gehoor van de man is natuur lijk hetzelfde gebleven en dat hij ge makkelijker het gesprokene verstaat, dient geweten te worden aan de mede passagier die veel harder spreekt dan normaal, want liy ivil zijn geluid bo ven het geraas van de trein doen uit klinken.'Maar dan zitten we nog steeds met het verwonderlijke ver schijnsel, dat de hardhorende in de trein beter hoort dan u. De verklaring hiervoor sal u inmid dels al wél duidelijk zijn. Het geruis in de trein dat voor u het gesprokene maskeert, wordt door de hardhorende passagier niet gehoord'. Hij heeft er dus in het geheel geen last van en prijst zich slechts gelukkig dat zijn medereiziger goed hard praat, waar door het converseren waarlijk een plezier wordt. Ja, nu zouden we ook eens moeten spreken over het gehoorzintuig bij lagere dieren. H. Petition. MEER BEDROG, MINDER RUZIE Heropvoeding dient vooral op het individu gericht te zijn Dr. H. van Rooy O.F.M. heeft zijn ambt van lector in de criminologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen aanvaard met het houden van een rede over „de criminaliteit der toekomst". Hij vestigde de aandacht op het merkwaardige feit dat de laatste 40 a 50 jaren de vermogensmisdryven als diefstal, oplichting e.d. steeds meer toe nemen en dat daarentegen de geweldsdelicten, zoals moord, mishandeling enz. op de lange termijn in aantal teruglopen. Dit houdt in, dat onze bevol king in economisch opzicht meer, in agressief opzicht minder crimineel wordt. Hij vroeg zich af, wat de diepere betekenis kan zijn van deze crimina liteitsontwikkeling, die in grote lij nen hierop neerkomt, dat men min der met elkaar in hevige conflicten komt, maar elkaar meer gaat bedrie gen. Op grond van een statistisch on derzoek en een sociologische enquête kwam hij tot de bevinding, dat ver- mogensmisdrijven in het algemeen meer stedelijke criminaliteitsvormen zijn en geweldsdelicten uitgesproken plattelandscriminaliteit. Wanneer men met dit overigens ook uit andere studies reeds bekende ge geven rekening houdt, komt de ge signaleerde criminaliteitsontwikke ling in ons land hierop neer, dat de misdadigheid met een stedelyk ka rakter stygt en dat die, welke meer een plattelandscachet draagt, af neemt. Wanneer men de aard van beide criminaliteitsgroepen vergelijkt en de sociale achtergrond er van bestu deert, levert dit als resultaat op, dat de vermogensmisdrijven meer onper soonlijke criminaliteitsvormen zijn, die niet de persoonlijke wrijvingen en spanningen veronderstellen, welke doorgaans aan de geweldsmisdadig- heid ten grondslag liggen. Onpersoonlijk De criminaliteitsontwikkeling wijst er derhalve ook op, dat de menselijke verhoudingen in onze maatschappij meer onpersoonlijk beginnen te wor den. Doordat in massalere verhoudingen wordt gearbeid, georganiseerd, ont wikkeling en ontspanning wordt ge noten, wordt het persoonlijke element in de samenleving teruggedrongen en gaat de ontwikkeling steeds meer in de richting van de massa-gemeen schap en de massa-mens. Hierin ligt een bedreiging opge sloten voor de eigen waarde van het individu, het persoonlijk verantwoor delijkheidsgevoel en de zelf-actïviteit van de enkeling. Om deze reden be veelt spreker voor het heropvoedings werk in het algemeen en het reclas- serings- en gevangeniswerk in het bijzonder een verdere individualise ring der behandeling aan. Winkelweek mislukte in Oud-Beyerland In Oud-Berjerland is een door plaatselijke middenstandsvereniging georganiseerde winkelweek nagenoeg in duigen gevallen door het ingrijpen van het openbaar ministerie uit Dor drecht. De middenstandsvereniging had het plan een winkelweek te houden van 15 tot en met 24 October. Zij had aan deze winkelweek verschillende attrac ties verbonden, o.m. elke dag een ver loting, waarvan het bedrag aan prij zen per dag juist beneden de f 500. bleef, en voorts étalageprijzen. De nummers van laatstgenoemde prijzen correspondeerden met bepaalde num mers van een genummerde reclame- krant, die huis- aan-huis in de Hoek- sche Waard werd verspreid. B. en W. 'Van Oud-Bèijèrland ver leenden vergunning tot het elke dag, houden van een verloting, maar op de tweede dag van de winkelweek werd deze verloting op last van de ambte naar van het O.M. stopgezet. Deze laatste beschouwde de negen achter eenvolgende verlotingen als een „voortgezette handeling", zodat het hier naar zijn oordeel om één verlo ting van circa f 4500.ging, waar voor B. en W. van Oud-Beijerland geen vergunning hadden mogen ver lenen. Om de winkelweekactie niet in het water te doen vallen kondigden ver schillende winkeliers een korting van vijf procent aan, terwijl zy kopers buiten Oud-Beijerland, die voor een bepaald bedrag zouden kopen, vrij reizen per tram in het vooruitzicht stelden. Voorts werd bekend ge maakt, dat de étalageprijzen ter be schikking van het publiek bleven. Hierop volgde weer een ingrijpen op last van de ambtenaar van het O.M. De winkeliers, ruim tachtig in getal, die aan de étalageprijzen hadden mee gedaan, werden geverbaliseerd we gens overtreding van de loterijwet. Toestand in Atjeh blijft zorg baren Overste Soetikno van de veilig- neidsstaf van Atjeh heeft aan Aneta medegedeeld, dat voor Atjeh de staat van oorlog en beleg dient te worden afgekondigd, al is het maar tijdelijk. Hij zeide, dat een aantal binnen landse bestuursambtenaren, die naar de benden waren overgelopen, zich hadden gemeld, maar dat een aantal onderdistricts-, wijk- en kampong hoofden zich nog steeds aan de zijde van de benden bevindt. Het Indonesische kabinet heeft Donderdag het ontwerp van een re geringsverklaring over Atjeh bespro ken. Deze verklaring zal 28 October in het parlement worden afgelegd. De stookoliemisère op de stranden Als onderdeel van een studie van zeestromingen met het oog op bestrijding van verontreini ging van de stranden door afge werkte olie zullen in de loop van het volgend jaar Britse vliegtuigen boven zee in totaal 10.000 enveloppen met ant woordkaarten uitwerpen in een lijn, die loopt van de Golf van Biscaje naar een punt halver wege IJsland en de Hebriden. Vacantiegangers in Noord west-Europa zullen 1,25 ont vangen, als zij aangespoelde antwoordkaarten ingevuld op zenden naar een daarop ver meld adres. vvwwwvwvwwvwwv Zedenschandaal in Salland. Na Hardenberg is nu ook in het westelijk deel van Overijssel een ze denschandaal aan het licht gekomen, aldus „Het Parool". Ofschoon het onderzoek nog niet is voltooid, mag reeds worden aangenomen, dat er, met name te Heino, drie groepen personen zijn geweest, die zich, onafhankelijk van elkaar, schuldig maakten aan het plegen van strafbare handelingen. Hierbij zijn enige tientallen jongens tussen twaalf en achttien jaar betrok ken. Drie personen zijn gearresteerd. ISRAËL PROTESTEERT BIJ V. N. Mevrouw M. K. KolffKruisinga legde Donderdagmiddag te Vlissingen de eerste steen van de nieuwe brand- weerkazerne. Eisenhower's afgezant mag niet in Irak komen Israël heeft Donderdag bij de Palestijnse bestandscommissie van de V.N. geprotesteerd tegen de Jordaanse troepenconcentraties in het gebied bij Jeruzalem. 3Ien heeft het waarnemingskorps van de V.N. in Jeruzalem verzocht, „dringend een spoedzitting van de Israëlisch-Jordaanse gemengde wa penstilstandscommissie byeen te roepen." Een groot aantal strijdkrachten van het Arabische legioen zou binnen de verdedigingszöne zijn samengetrokken, vooral in het oude stadsdeel van Jeruzalem. De Jordaanse strijdkrachten in de zone waren veel ster ker dan was toegestaan. Generaal Bennike, hoofd van de V.N.-comniissie van toezicht op het bestand in Palestina, is gisteren te New-York aangekomen, waar hij de Veiligheidsraad verslag zal uitbrengen. Het Wereldgebeuren Geen plan Met pijnlijke gezichten zaten de hogere ambtenaren van het Britse buïtenlandse-zaken-de- partement elkaar Dinsdagnamiddag aan te kijken na het lezen van de fiarlementaire verslagen in de kran en. De pas herstelde minister Eden had in het Lagerhuis gesproken en bezworen, dat noch Rome. noch Bel grado ook maar iets hadden gewe ten van de beslissing over het lot van Triest voordat de Engels-Ameri kaanse nota kwam Terwijl Eden in het Lagerhuis sprak stond in het Hogerhuis Lord Salisbury op het spreekgestoelte om namens de Engelse regering inlich tingen te geven over de buitenland se politiek. De heer Salisbury ver telde zo losjes weg, dat ongeveer drie dagen vóór de aankomst van de no ta de regeringen te Rome en Bel grado waren ingelicht over de in houd Deze akelige tegenstrijdigheid tus sen de woorden van Eden en Salis bury was te schril dan dat ze met stilzwijgen kon worden afgedaan. Er ging dus van buitenlandse za ken een communiqué uit, waarin verteld werd, dat Lord Salisbury zich had vergisthij had zonder aantekeningen gesproken... zo maar op z'n geheugen vertrouwendin werkelijkheid waren de regeringen te Rome en Belgrado pas ingelicht enkele uren voordat de nota kwam... Tegenover verslaggevers zei gene raal Bennike: „De toestand is ern stig, maar ik denk niet dat het een groot conflict zal worden". Hij ontkende dat hij een plan tot oplossing van het conflict bij zich had en zei dat hij alleen maar ver slag kwam uitbrengen. De zes Arabische leden van de V. N. Egypte, Irak, Libanon, Saoedi- Arabië en Jemen hebben de Vei ligheidsraad verzocht een gezamen lijke klacht aangaande „agressie door Israëlische strijdkrachten tegen Jor danië" op de agenda op te nemen. Israël heeft de in scheipe bewoor dingen gestelde Britse nota van 16 October, waarin wordt geprotes teerd tegen de Israëlische aanval op het Jordaanse grensdorp Kibya, van de hand gewezen. De Israëlische politie heeft gezegd te vermoeden, dat een Woensdag avond nabij de Jordaanse grens ont spoorde trein door uit Jordanië ko mende personen is opgeblazen. Israëlische ambtenaren schatten de schade van de aanslag op een half millioen gulden. Er zijn geen slachtoffers. Van de dertig lege tankwagens kantelden er achttien. Ook de nieu we Diesellocomotief liep uit de rails. De regering van Irak heeft Eric Johnson, president Eisenhowers spe ciale afgezant, die een tocht door het Midden-Oosten maakt, afgeraden het land te bezoeken. Johnson staat bekend om zijn sympathie voor Israël en het Zionis me. Een kleinigheidmaar toch een typerende kleinighe'id. Men kan er uit afleiden, dat Lord Salisbury al dat gepraat en geconfereer over de buitenlandse politiek 'n beetje beu is, omdat er geen resultaten worden bereikt. Het jongste overleg tussen de Wes telijke Grote Drie, dat vorige week resulteerde in een nota aan Moskou en in een reeks andere „vaagheden" over Triëst, Korea enz., geeft alles zins aanleiding tot zo'n gevoel van beuheidIedereen wist al voor uit, dat men Rusland nog weer eens aan de conferentietafel zou vragen en niemand verwacht, dat daarop een kort en krachtig antwoord zal komen. De nota-wisseling tussen Moskou en de Grote Drie is een soort touwtrekkerij, waarbij men de eigen krachten zoveel mogelijk spaart Rusland doet aan de Grote Drie voor stellen met de zekerheid, dat deze voorstellen verworpen zullen worden en de Grote Drie doen aan Moskou voorstellen, waarvan ze al even ze ker weten, dat ze niet aangenomen zullen worden. Hoe kan men voor zo'n saaie ver toning belangstelling opbrengen? Bovendien weet iedereen, dat de Grote Drie niet eensgezind zijn tegenover- Rusland. Ze hebben geen vast planelk van hen wil iets anders. En plegen ze zoals vorige week overleg om tot eenheid te komen, dan zit dr. Adenauer er dwars door heen te ageren, want hij wil met zijn West Duitsland ook grote-mogend- hcid spelen. Voor hem wordt het pas goed, wanneer de Grote Drie door samenwerking met West Duitsland zijn uitgebreid tót de Grote Vier. Wat Korea betreft bly'ft men al even ver verwijderd van een „plan"... ook daarover zijn de geallieerden het niet eens en ook daar zit een mo gendheid (China) dwars door het ge allieerd overleg te ageren De Manchester Guardian schreef er kort geleden heel aardig over. Het blad haalde de oude geschiede nis van Demosthenes op, die aan de Atheners verweet, dat ze nooit een vast plan hadden en dat ze pas eensgezind werden als er slecht nieuws kwamvandaar, dat ze altijd te laat tot daden overgingen... Zo is het ook nuIn de democra tische landen van het Westen heerst weinig eensgezindheiden de re geringen van die landen kunnen he lemaal niet met elkaar eens worden. Ze willen zich niet binden aan een plan. Totdat er wezenlijk gevaar dreigt. Dan pas bukken ze voor „het plan!" PU Lord Salisburypijnlijke PREPAREREN J. G. Til. van Nes. Uitgave N.V. W. J. Thieme en Cie Zutphen. Deze bekende uitgave van Thieme verscheen in een nieuw gewaad, ter wijl ook de inhoud belangrijke wijzi gingen onderging. Verschillende ex perts op het gebied van prepareren dienden de schrijver van advies, zodat een ook in deze tijd bruikbaar werk je ontstond. Schrijver vermeldt uit drukkelijk, dat de lezer niet moet denken via de inhoud van dit boek in zeer korte tijd een meester in het prepareren te zijn. Het boek geeft algemene vingerwijzigingen voor de start en verwijst de lezer in een uit voerige literatuurlijst naar boeken, die hem voor een speciaal terrein van groot nut kunnen zijn. Voor serieuze verzamelaars een boek, dat zij telkens zullen raadple gen. z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5