WYBERT West Zeeuwsch-Vlaamse kust nu voldoende beveiligd Zeeuwse Almanak DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN VERLOOPT VLOT GRIEKSE GEZANT BEZOCHT ST. PHILIPSLAND DRIE MOSSELPRIJZEN PER 1 NOVEMBER DIRECTEUR-GENERAAL F.A.0. BEZOCHT ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 COÖRDINATIE-COMMISSIE ONTBONDEN Inspectietocht met Commissaris der Koningin en Waterstaatsingenieurs Advnrfpnfie KANS OP VERKOUDHEID? KREOFLAVON voorkomt en geneest Geen snoepje, maar...Jl helpt ^20 tabletten 75 Om het duingebied. De slaperdijk, Walendijk, achter de z.g. Groedse duintjes wordt ver sterkt en naar het oordeel van Rijks waterstaat zal met deze versterking volstaan kunnen worden, waardoor het duingebied gespaard kan blijven. Provinciale Waterstaat en het wa terschap, zo bleek tijdens deze in spectietocht, zijn evenwel van me ning, dat het aanbeveling verdient een krachtiger zeewering te maken, zo nodig ten koste van het natuur schoon. Voorts inspecteerde het gezelschap Donderdag heeft de direct na de watersnood van X Februari in West Zeeuvvsch-Vlaanderen ingestelde coördinatie-commissie ter beëindiging van haar taak een inspectietocht langs de kust gemaakt, in gezelschap van o.a. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, de hoofd-ingenicur-directeur der Rijkswaterstaat in Zeeland, Lr. Van der Burgt, de hoofdingenieur-directeur der Provinciale Water- staat, ir. H. D. J. Swaters en de dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis", de heer C. M. v. d. Broecke. Men kwam tot de conclusie, dat de situatie, gezien in het licht van het noodherstel, redelyk goed geacht mag worden. De beveiliging voor de winter is voldoende en men streeft er naar met de werkzaamheden in de maand November gereed te komen. De buitenglooiingeit van de zee wering hoopt men voor 1, of althans voor 15 November gereed te hebben. Voor het begin van de inspectie tocht in West Zeeuwsch-Vlaanderen had de Commissaris der Koningin, vergezeld door ir. Van der Burgt, reeds een bezoek gebracht aan de Serlippenspolder, de Nieuw Neuzen- polder, de Nieuw Othenepolder en aan Terneuzen, teneinde de aldaar gereed gekomen kustverdedigings- werken in ogenschouw te nemen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen ver zamelde het geezlschap zich om half elf aan de Vossekaai in Hoofdplaat. Aanwezig waren o.a. de heren C. Hamelink, lid van Ged. Staten en voorzitter der coördinatie-commissie, ir. J. A. Hofwegen, districts-irigeni- eur Prov. Waterstaat in Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. J. P. Neteson, ir. E. K. F. Boswinkel, beiden van Rijks waterstaat, ir. I. van Sandick van „Het Vrije van Sluis" en de gemeen telijke en waterschapsvertegenwoor digers van de coördinatie-commissie. Van Hoofdplaat, waar men met de herstelwerkzaamheden geregeld is, voerde de tocht naar het Duivels- hoelcje in Breslcens, waarna men in* hotel Duininek een koffiemaaltijd gebruikte. Bij de zeewering Oud en Jong Brenskens ging de aandacht in het bijzonder uit naar de verbeteringen in deze zeewering. Tussen een in de jaren 'SO en '51 over circa 600 me ter gelegde diaboolglooimg, welke in tact bleef, en de uit bazaltblokken opgebouwde zeewering, wordt nu over een lengte van ongeveer 300 meter eveneens een diaboolglooiing aange legd, teneinde de bier in Februari ontstane zwakke plek een duin strook sloeg hier weg te verster ken. Het haventje van de Nieuwe Sluis nabij de vuurtoren wordt beschermd met een betonnen bekisting, welke binnenkort gereed komt. de werken aan de duinen in Nieuw- vliet, de Zwartepolder en de werken te Cadzand, waarna men tot besluit een bezoek bracht aan het Zwin. Tijdens de inspectietocht werd van gedachten gewisseld met de burge meesters van Hoofdplaat, Breskens, Groede en Nieuwvliet en van Cad zand en Retranchemént en met le den van polderbesturen. Nadat in het Strandhotel te Cad zand gedineerd was, is in een te Breskens ten gemeentehuize gehou den vergadering de coördinatie-com missie West 'Zeeuwsch-Vlaanderen ontbonden. Vereniging van Nederlandse Gemeenten HOOFDBESTUUR BEZOEKT SCHOUWEN-DUIVELAND. Vrijdag 23 October zal het hoofd bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een bezoek brengen aan Schouwen en Duive- land. Het gezelschap zal worden ont vangen door het gemeentebestuur van Zierikzee. Het ligt in de bedoe-' ling een tocht over het bereikbare deel van het eiland te maken, ten einde een indruk te krijgen van de huidige situatie op Schouwen en Dui- veland en de moeilijkheden, waarmee men hier heeft te kampen. GROTE VOORTVARENDHEID Sluiting van gat bij Ouwerkerk in de eerste week van November. Het ziet er naar uit dat, indien de weersomstandigheden gunstig blijven en er geen tegenslagen komen, de blokkering van de bres bij Ouwerkerk omstreeks het einde van de eerste week in November zal geschieden. Deze blokkering met phoenix-caissons, de laatste phase van de stryd rond het dykgat, zal naar men verwacht 36 uur in beslag nemen. Het laatste deel van de dichting zal waarschynljjk als gevolg van het gety- verloop in de nacht worden verricht. Bij de gaten in de Oost- en West- havendam te Zierikzee verloopt de herstelarbeid vlot. Achter de bres in de Westhavendam is reeds een deel van de daar geprojecteerde ringdijk gespoten en met klei o] hoogd. De twee gaten in de Óostha- vendam zijn bijna gedicht. De bres, aan de stadzrjde, is thans tot- vloed hoogte met zand gevuld, terwijl de andere doorbraak reeds voor een deel is afgedamd. Drie perszuigers en een kraan vormen ae' hulpmiddelen, waai'mede men in een snel tempo de havendammen van Zierikzee in hun oude toestand brengt. De aanleg van de weg tussen Brouwershaven en Scharendijke, welke de verbinding vormt tussen de zee, is met voortvarendheid aange- Westhoek van Schouwen en Zierik- pakt. Ongeveer de helft van het weggedeelte tussen den Osse en VAN itVM TOT In Bruinisse gaat men niet alleen van de veronderstelling uit, dat „eigen haard goud waard is", maar ook een eigen tuin. Voor het herstel van de verzilte tuinen is namelijk in deze gemeente niet minder dan 70 ton gips uitgereikt De Bergen op Zoomse kanton rechter behandelde deze week een tweetal verkeersongevallen, waarbij Zeeuwen betrokken waren. B. B. uit Tholen had met een vrachtwagen in Putte een benzinepomp omver gere den, waardoor er een schade van f 500 was aangericht. De verdachte betoog de, dat hij geslipt was omdat het weg dek, zoals hij het noemde, „meer dan schandalig" was. De kantonrechter was het daarmede eens, maar bevond B. toch schuldig. De ambtenaar Q.M. had een boete van 20 of 4 dagen ge- eist, hetgeen de kantonrechter redu-- \eerde tot 10 of 2 dagen. LUCHTBED. De volgende zaak was tegen de heer L. B. uit Waarde, die een aanrij ding had veroorzaakt .onder Wouw, omdat hij zijn wagen niet tot stil stand kon brengen. En het vreemde was, dat de rijkspolitie niets bijzon ders aan de remmen kon ontdekken. Bij controle deden ze het uitstekend!. TAAK Helemaal uit Zeeuwsch-Vlaanderen is het naar Schouwen gekomen, naar de cantine voor de arbeiders in het Duw-kamp naby de Flaauioers. Het was er nodig, het had er een taak te vervullen Hetgeen het kleine, roodkleurige poesje nooit had kunnen vermoeden, toen het nog ronddartelde op een boerderij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat het geroepen zou zijn om t taak te vervullen in het dijkherstel Een échte poezentaalc Want. mét de barakken, die uit de Noord-Oostpolder naar Schouwen zijn gekomen, kwamen ook muizen meeIn grote getale. Toen heeft de dochter van de uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstige cantinebaas uit deze streek, een poesje doen emigreren, dat nu haar taak ver vult in het dijkherstel. Dat op haar wijze mee zal strijden in het leger van dijkwerkers Een deskundige en een monteur van de Wegenwacht werden gehoord en deze zeiden, dat het warme weer er wel schuldig aan kon zijn: er was daardoor wellicht een llchtbel in de olie ontstaan. De ambtenaar hield met deze mogelijkheid rekening en eiste 20 of 5 d. De kantonrechter merkte evenwel op, dat de bestuurder steeds verantwoordelijk is voor een techni sche storing, ook bij warm weer Hij veroordeelde B. conform de eis. Het Tweede Kamerlid, dr. J. Schouten, zal Zaterdag a.s. om 2 uur een z.g. „praatmiddag" verzorgen voor de A.K. kiesvereniging „Neder land en Oranje" te Middelburg in het Schuttershof. Het milde najaar zorgt voor prille voorjaarsboden: op 21 October kim men bij de heer W. Schout in Souburg de eerste narcissen van de komende lente tot bloei. De bollen waren op 2Jf September 1953 pas op grind en water gezet, zodat zij binnen een maand bloeiden. Vogeltjes, die te vroeg zingen zijn voor de poes. Hoe is het met narcissen, die te vroeg bloeien En omdat boven deze rubriek Van Zwin tot Zijpe staat, willen we niet nalaten hier een bericht te brengen uit het oude Damme, dat weliswaar aan de andere zijde van de grens ligt, maar toch tot de sfeer van het Zwin behoort. De gemoederen zijn in Dam me daar flink verhit wij hebben dat kortelings uitvoerig gemeld. Thans heeft de meerderheid van de raad be sloten het salaris van hun burgemees ter te verlagen van 7500 francs tot 1000 francs. Bovendien heeft men een parkeerverbod uitgevaardigd langs de vaart. Rond het Zwin gelooft men dat „die van Damme" thans te ver zijn gegaan, en dat het provinciaal be stuur van West-Vlaanderen zal ingrij pen IN EEN REGEL. Bij de P.Z.E.M. werd aangesteld tot chauffeur-monteur in vaste dienst de heer Th. E. van Laere te Axel. De heer D. C. Houg te Za%nslag werd aangesteld tot tekenaar 3e klas, even eens in vaste dienst. De motorclub „De Zeeuwen" te Middelburg, organiseert Zaterdag 24 October a.s. een oriënteringsrit door Walcheren over een afstand van 60 km. Scharendijke is reeds klaar. Spoedig zal op het gehele traject het weg dek zijn aangebracht. Ook aan de Schouwense dijk vor dert het werk in een snel tempo. Het dijklichaam is verstevigd en het on der langs de dijk- geprojecteerde af wateringskanaal is zo goed als ge reed. De dijk dient echter nog op hoogte te worden gebracht. Intussen draaien de enorme pom pen het water uit de Schouwense polder. De dorpen Serooskerke, Kerk- werve en Noordgouwe vallen droog en binnen korte tjjd zal het water uit het waterschap Schouwen ver dwenen zijn. De afsluiting van de zeegaten Op uitnodiging van de „Commissie van dertien" te Yerseke, welke in verband met plannen tot afsluiting van de zeegaten, voor de belangen van de oester- en mosselcultuur strijdt, heeft de subcommissie Visserij van de Delta-commissie Woensdag een be zoek aan Yerseke gebracht. Hierbij waren o.m. ook tegenwoordig de di recteur van de Visserij; de heer Li- nesch, de directeur van het Insti tuut voor Visserijonderzoek, dr. Ha- vinga, de bioloog, dr. Korringa en de voorzitter van het Visserijbestuur op de Zeeuwse stromen, mr. H. v. d. Be- ke Callenfels. De gasten werden ontvangen in ho tel Nolet, waar de burgemeester A. C. Willemsen gewezen heeft op de be langrijkheid van de oester- en mossel cultuur. Namens de commissie gaf de heer v. d. Wal de verzekering, dat hieraan zeer zeker aandacht zal wor den besteed. Na een toelichting van dr. Korrin ga, werd daarop de bekende oester film vertoond. Vervolgens werd een korte bespreking gehouden, waarop na de lunch verschillende oester- en mosselbedrijven werden bezichtigd^ Het helpt! Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van hoest en keelpijn en voor frisse adem. Maatregelen Yoor vorstverlet Reeds nu inventarisatie van arbeiders. Vorig jaar ontstond bij de intrede van de vorst enige stagnatie bij het verstrekken van de voi-stverletuitke- ringen, doordat eerst nog de betrok ken arbeiders moesten worden gere gistreerd en hun arbeidsverleden over 12 maanden moest worden nagegaan. Teneinde deze winter bij eventuele vorst of sneeuwval zo spoedig moge lijk tot uitkering te kunnen over gaan, is het Gemeentelijk Administra tie Kantoor te Goes thans reeds be gonnen met de inventarisatie van alle bjj de Heide Mjj. en Grontmy. werkza me arbeiders, Hierby zijn niet betrok ken de arbeiders, waarvan het reeds vaststaat dat zij onder de YV.S.W.-re- geling e.d. blijven werken. Men hoopt, met deze tijdrovende administratie ge reed te zijn voordat eventueel tot uitkering moet worden overgegaan. Wanneer vorst en sneeuw uitblij ven, zal dit werk tevergeefs zijn ge weest, doch in het belang van de ar beiders wil men geen enkel risico ne men. De betrokken arbeiders zullen daarom ook in hun eigen belang door vlot en juist invullen van de for mulieren dienen mede te werken aan deze inventarisatie. Autobusdienst Antwerpen Hulst. De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen is voornemens een autobusdienst Antwerpen—Hulst te openen. Op Nederlands gebied zal deze dienst de route grenspost Kapel- lebrugRoskam/Sint Jansteen Hulst volgen. Van 26 October af ligt een beschikking betreffende tijdelijke vergunning voor de uitoefening van deze dienst op Nederlands gebied ter inzage bij de rijksinspecteur van het vevkeer te Middelburg. BEWONDERING VOOR HERSTEL Dank voor de hulp, die bevolking bood aan slachtoffers van Griekse aardbevingsramp. Donderdag heeft de Griekse gezant in Nederland, de heer N. G. Lely, een officieus bezoek aan Sint. Philipsland gebracht om de bevolking te danken voor de bedragen, welke hier byeen werden gebracht voor de slachtoffers van de aardbevingen op de Ionische eilanden. De heer Lely werd ontvangen door burgemeester L. J. de Jonge en de leden van de raad. De gezant gaf uiting aan zijn grote bewondering voor de dappere bevolking van St. Philipsland. die ondanks het feit, dat zy zo zwaar is getroffen, in staat bleek hulp aan slachtoffers elders te verlenen. Hij complimenteerde tevens het gemeentebestuur voor de vlotte wyze, waar op in St. Philipsland het herstel werd aangepakt. Namens de eerste minister van Griekenland, maarschalk Papagos, bood de heer Lely een boek aan, ge titeld „Jonian-tragedy", dat over de ramp op de Griekse eilanden handelt. Op de titelbladzijde was een opdracht- in het Engels geschreven, waarin de dankbaarheid van de Griekse rege ring voor St. Philipsland tot uiting wordt gebracht. De nulpactie van St. Philipsland is op een hoogst origine le manier gestart. Het hoofd van de bijzondere school, de heer Boone, verhaalde namelijk aan zijn leerlingen over de ramp in Griekenland en vroeg hen er ook thuis over te ver tellen, teneinde op deze manier gel den voor de getroffenen byeen te brengen. Daardoor reeds werd 270 bijeen gebracht. Kapper Meijer uit St. Philipsland hoorde hiervan en zette in zijn zaak een bus voor de slachtoffers, terwijl hij met behulp van zeep op de spiegel de aandacht op de dus vestigde. Ook hierdoor stroomde het geld binnen, zodat al Jan Mens schreef boek over Betje Wolff. Donderdagmiddag heeft de burge meester van Beemster, de heer J. A. Pesman. aan de schrijver Jan Mens, de bronzen legpenning van de ge meente uitgereikt voor het schrijven van twee boeken over de polder, nl. „Goud onder golven" en zy'n laatste roman „Elisabeth" handelende over Betje Wolff. In huize „Betje Wolff" te Midden Beemster, waar deze schrijfster van 17591777 heeft gewoond, heeft Jan Mens deze nieuwe roman ten doop fehouden. Dra. Anne J. Mulder was e peettante en burgemeester Pes man verrichtte de doopplechtigheid, bestaande uit het uitpakken van een extra voor de schrijver door de uit geverij vervaardigd exemplaar in perkament gebonden. Hierna dronken alle genodigden een kopje kandeel en werden beschuiten met muisjes aangeboden. Betere kwaliteit wordt boger beloond. Naar wy vernemen, zullen met in gang van 1 November a.s. voor de mosselen drie prijzen gelden. Hier mee zal de weg worden ingeslagen, om het leveren van betere kwaliteiten te stimuleren door hogere pryzen. Tot dusver moesten de handelaren nu 10.25 per mosselton aan het Aan- en Verkoopkantoor betalen. Deze prys wordt voor de B-soort gehandhaafd. De prys van de B-extra is daarente gen verhoogd tot 11.25 en de prijs voor de mosselen met minder dan 18 visgewicht, verlaagd tot 9.25. Voorts .wordt per 1 November voor de kwekers, die nog niet of niet vol doende leverden, gerekend dat zy toch 40 van hun basiscyfer hebben ge leverd. Voor een geregelde afzet is het nodig, dat de kwekers van het be gin van het seizoen af, regelmatig le veren. De kwe.ker, die bijv. wacht tot December met de aanvoer, kan hier door de geregelde afzet belemmeren en zou dan bovendien tegenover hen die doorlopend mosselen aanvoerden, in een bevoordeelde positie kunnen komen te verkeren. Door thans 40 af te schrijven, wordt dit voorkomen. HOOG BEZOEK Vol bewondering voor bet herstel in de rampgebieden. Donderdag bracht de directeur-generaal van de „Food and Agricultural Organization", van de Verenigde Naties, Norris E. Dodd een bezoek aan de rampgebieden Kruiningen en Schouwen-Duiveland. De hoge gast kwam zeer onder de indruk van de enorme schade welke hier werd aangericht, terwijl hij tevens bewondering had voor de wijze waarop het herstel wordt aangepakt. De heer Dodd was vergezeld van ir. A. H. Boerma, hoofd van de economi sche afdeling van de F.A.O., mr. J. J. van der Lee, hoofd van de directie In ternationale organisaties van het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, terwijl de leiding berustte bij ir. S. Herweijer, directeur van Landbouwherstel. Des middags voegde ook de Provinciale Voedsel- commissaris, ir. J. D. Dorst, zich by het gezelschap. In de morgenuren werd een kort bezoek aan de polder Kruiningen ge bracht, waarbij de inspecteur van Landbouwherstel, ir. J. Post, van voorlichting diende. Met een vaartuig van het Bestuur der Visserij op de Zeeuwse stromen werd daarop van Wemeldinge naar Z.erikzee gevaren. Van daaruit werd een bezoek aan de pompinstallatie bij den Osse gebracht. Vervolgens werd een vaartocht langs Nieuwerkerlt en Ouwerkerk gemaakt. In verband met tekort aan tyd konden de dorpen zelf niet meer worden bezocht. Hiex*na keerde men naar Wemeldinge terug, vanwaar de gasten naar Den Haag doorreisden. Vandaag zal de heer Dodd een bezoek aan Flakkee bren gen. Maandag keert hij naar Rome terug. Zondagdienst op veer Kortgene-W olphaajrtsdijk Met ingang van Zondag 25 Octo ber a.s. wordt de Zondagsdienst op het veer Kortgene-Wolphaai'tsdijk U'tgebreid. Er zal nu ook een boot varen om 21,55 uur uit Kortgene en om 22.25 uur uit Wolphaartsdijk. Intussen is gemiddeld 54 van de standaardcapaciteitscyfers afgele verd, zodat de kwekers welke onder de afschrijving van 40 vallen, in de resterende tyd toch nog 14 meer dan de anderen kunnen leveren. Advertentie Met Rhenmatlscbe Pijnen moet U ntet door blijven lopen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting by Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geèn wondermiddel. De zes mine rale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze uw ledematen die bevrijding van stram heid en pijn. Kanaal Brugge—Sluis weer in gebruik Na herslelwerk bij Damme Het kanaal BruggeSluis wordt nabij Damme gekruist door de Leije en het Leopolakanaal. Ter plaatse vormen z.g. syphons de brug- en. wa terverbinding. In de oorlogsjaren werden deze kunstwerken opgeblazen. Het gevolg is geweest dat zowel te land als te water de verbinding tus sen Brugge via Damme naar Sluis verbroken werd. Naar burgemeester Houtave van Damme meedeelde is Maandag de beslissing afgekomen, dat de syphons op korte termijn zul len worden hersteld. Voor Sluis is dit besluit van bijzonder grote betekenis. Destijds kwam regelmatig een boot van Brugge met toeristen naar dit oude stadje, hetgeen sinds de oorlog niet mogelijk was, Ongetwijfeld zal door het herstel van-het kanaal Brug ge—Sluis dit toeristisch verkeer weer opleven. Groninger-dag LJ.G. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland organiseert Zaterdag a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een Groninger-dag. Des mid dags zal de Rederijkerskamer „Uni on" uit Usquert, een opvoering ge ven van het toneelstuk „Kleine kin deren worden groot", waarna de Groningse gasten des avonds een ge zellige bijeenkomst wordt aangebo den, waaraan de L.J.G.-ers en Z.P. M.-sters uit verschillende delen van Zeeland zullen medewerken. met al een behoorlijk bedrag byeen kwam. terwijl de actie nog steeds voortduurt. De heer Lely heeft aan de heren Boone en Meijer zijn grote waardering en dank betuigd. Raadsverkiezing in Stavenisse. De data voor candidaatstelling en verkiezing van de leden van de raad der gemeente Stavenisse, zijn onder scheidenlijk vastgesteld op 3 Novem ber 1953 en 16 December 1953. Deltaplannen bedreigen oester- en mosselcultuur, (slot van pagina 1) commissie. Brengt men thans onge veer 20 millioen consumptieoesters op de markt, in de naaste toekomst zal dit aantal tot 30 millioen kunnen stijgen. De commissie keert zich tegen op vattingen, die de afsluiting van alle Zeeuwse .gaten beogen. Het probleem van verzilting, die land- en tuinbouw bedreigt, erkennende, wordt echter het motief, dat afsluiting nodig is om mens en dier beter tegen stormvloe den te beschermen, irrationeel geacht. Hiertoe kan men dijken verhogen en verzwaren, zeker die van de Ooster- schelde. Als dit motief het enige was, dan zou men bij de afsluiting ook de Westerschelde, die in Februari schade aan Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen toebracht, moe ten betrekken. De commissie acht om economische redenen de gulden middenweg, name lijk het afsluiten van het Haringvliet er. het Brouwershavcnse gat en het verhogen en verzwaren van de dyken aan de Oosterschelde nuttig. Voordelen van het afsluiten van de Oosterschelde voor land- en tuinbouw acht men twijfelachtig. Het vernieti gen van de oester- en mosselcultuur als welvaartsbron vindt men beslist niet raadzaam. MOSSELCULTUUR. Wat de Zeeuwse mosselcultuur be treft, betoogt de commissie, dat af sluiting van het Haringvliet of bij voorbeeld van de Westerschelde hier op nagenoeg geeu invloed zou hebben. Het leggen van ene dam in de Greve- lingen zou echter tot gevolg hebben, dat uitgestrekte complexen mossel- grond voor de cultuur verloren zou den gaan. Nog erger zou de cultuur getroffen worden, wanneer een dam zou worden gelegd in de Oosterschel de. Daardoor zouden niet alleen be langrijke mosselpercelen verloren gaan, maar ook de niet te vervangen „verwaterplaatsen" onder Yerseke. Behalve in Zeeland, wordt mossel zaad ook in de Waddenzee gewonnen. Op zorgvuldig uitgekozen plaatsen worden in de Zeeuwse stromen in het Westelijke deel van de Oosterschelde, in de Grevelingen en in de Zandkreek verder gekweekt, waardoor na onge veer twee jaar een jonge, malse en zandvrije mossel kan worden opge vist. Jaarlijks wordt 50 tot 60 milli oen kilogram geproduceerd bij een geldelijke uitvoer-omzet van 7 tot 8 millioen gulden. Frankrijk, België, Duitsland en Engeland zijn. in volg orde, de voornaamste afnemers. Het mosselbedrijf is zeer looninten- sief (80 percent). Vissery en conser vering geven vele handen werk. Af sluiting van de Grevelingen zou voor de gehele bedrijfstak schadelijk, doch afsluiting van de Oosterschelde ver nietigend zijn. KREEFTENVISSERIJ, sserï met 20 schepen) (de bewaarbassïns leveren daartoe voorraden), met jaaromzetten van drie tot vier millioen gulden in harde valuta, zouden door het afsluiten van de Oosterschelde volledig verloren gaan. Ook de weervisserij van Bergen op Zoom op ansjovis en de Tholense botvisserij zouden vernietigd worden. De commissie vraagt zich in de loop van het rapport dan ook vele malen af, of de voordelen van het af sluiten van de Oosterschelde om land- bouwtechnische en veiligheidsredenen het vernietigen van de arbeïds- en welvaartsbronnen van deze Zeeuwse zee-arm wettigen. MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „De vloot op stelten", (a.l.). 7 en 9.15 uur. Schouwburg: „In de klauwen der Maffiu" (18 j.) 8 uur. Kunstmuseum: Tentoonstelling „Kunstenaars helpen" 13.3017.30 uur VLISSINGEN Vandaag. Alhambra: „Maske ln Blau" (a.l.) 7 en 9 uur; Luxor: „Perrucha". 18 jr.). 8 uur; Concertgebouw: „40- jarig jubileum Gemeentelijke Middel bare Handelsavondschool", 7.45 uur. GOES Vandaag. „AHalr in Trinidad" (18 jr.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2