PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering-Laniel moet antwoord geven over strijd in Indo-China Deltaplannen bedreigen Zeeuwse oester- en mosselcultuur BILT „HERSTELBEDEVAART" ZONDAG VAN HET „YZERFR0NT" JAGAN ZETTE STAKINGEN IN GUYANA OP TOUW 196e Jaargang-No. 250 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 October '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels» isr. 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 353300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef, 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2. Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. WAARVOOR NOG VECHTEN? Bao Dai om een onomwonden uitspraak over Unie gevraagd Premier Laniel heeft gisteravond een nota overhandigd aan het staats hoofd Bao Dai. Hij verzoekt hem onomwonden mee te delen, of zijn land tot de Franse Unie wil blijven behoren of niet. Antwoord kan niet worden verwacht voordat Bao Dai, die van plan is Maandag naar Indo-China terug te keren, met zyn regering heeft over legd. Vanmiddag begint in de Franse algemene vergadering het debat over Indo-China. De vier maanden oude regeringLaniel zal dan moeten ant woorden op de vraag „Waar vechten wij voor?", die door socialisten, Gaullisten en anderen zal worden gesteld. Door Bao Dai schriftelijk te vragen of zijn regering al dan niet deel van de Franse Unie wil uitmaken, heeft de regering zich van enige tijdwinst verzekerd. Zij kan zeggen dat zij haar houding niet kan bepalen, zolang er geen antwoord van Bao Dai is ont vangen. De grondwettelüke reden waarom de Fransen in Indo-China vechten, is dat het land deel uitmaakt van de Franse Unie en daarom tegen een aanval van buiten af verdedigd moet worden. Als de republiek Vietnam niet tot de Unie wil blijven behoren, heeft Frankryk geen wettige reden meer om daar troepen te handhaven. De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, heeft bij een onderhoud met het weekblad „Express" verklaard, dat een militaire overwinning in Vietnam een dwaze illusie is, waarin niemand meer gelooft. Hij acht een Hilversum II weer over de eigen zender. Begin November reparatie klaar. Begin November zullen de repara ties aan de zender Hilversum H zijn voltooid. De werkzaamheden hebben, begunstigd door het goede weer slechts een maand in beslag genomen. Hiermee komt een einde aan de min der goede ontvangst, waarover men te Hilversum vele klachten nit bin nen- en buitenland ontvangt. De oorzaak van deze slechte ont vangst is gelegen in het feit, dat Hil versum H gedurende de herstellings werkzaamheden aan de eigen zend mast, zijn programma via de inval- zender Hilversum Hl uitzendt. Dit is een aanmerkelijk zwakkere zender in de buurt van de beide hoofdzenders, die in noodzakelijke gevallen hun taak overneemt. Bij het herstellings werk (de Isolatoren in de tuinen van de zendmast moesten worden vervan gen) bleek, dat de grote porceleinen isolator waarop de tonnen-wegende mast reeds veertien jaar rust, nog volledig intact was. Hilversum I is reeds van Juni tot September onder handen genomen. Beleefd aanbevelend Wie vóór de oorlog en helemaal voor de vórige oorlog ge zegd zou hebben, dat „de beurs" ofwel de Vereniging voor de Effectenhandel wel eens een beetje reclame onder de mensen zou kunnen maken, zou voor gek zijn versleten. Niettemin wordt nu via de banken en commissionnairs een keurig verzorgd en geïllustreerd boekje verspreid, waarin weliswaar geen directe „re clame" wordt gemaakt, maar toch gepoogd wordt het gewone publiek meer begrip bij te brengen voor wat „de beurs" eigenlijk doet en betekent. De tg den zijn dus wel veranderd. Die verandering betekende intus sen in zoverre een verbetering, dat thans, veel meer dan vroe ger, het accent valt op de voornaam ste functie van de beurs medium voor de financiering van uitgiften, dus voor de voorziening van kapitaal voor staat, provincies, gemeenten, waterschappen, voor handel, scheep vaart, industrie en cultures; voorts vlotte markt voor de dagelijkse ver handeling van obligaties en aandelen en veel minder op de speculatie, waarmede velen de beurs vereenzel vigden, ofschoon ook vroeger haar betekenis ver uitging boven die van het gokje, al was de Bedrijvigheid dei- speculatie zeker niet gering. De ge wijzigde verdeling van het nationale inkomen, de veranderde omstandig heden hebben dit element echter sterk teruggedrongen en zo richt men zich nu tot degenen voor wie het beurs terrein een vreemde en nooit betre den wereld is. Ook doet men aan we kelijkse „sightseeing" op het Damrak bij wijze van sociaal financieel toeris me. Wat de uiterlijke omstandigheden betreft heeft de beurs de wind zowel tegen als mee. Of het nu zal gaan waaien uit de hoek derge nen tot wie dit geschriftje kennelijk is gericht, weten we niet. Gezien de spaarsurplussen komt er wellicht een nieuwe categorie van bescheiden be leggers, evenals in Amerika. Maar die heeft meer aan het advies van een betrouwbare raadgever (ëen bank, een commissionnai'r) dan aan een juist begrip van de functie van de beurs, ofschoon de kennis daarvan op zichzelf natuurlijk niet schaadt. vrede door middel van onderhandelen de enige oplossing.. Mollet zeide, dat de Europese kwes ties die Frankrgk moet oplossen, bij na even belangrijk zijn als het pro bleem Indo-China. „De tijd is veel eer der gekomen dan wij verwacht had den; Frankrijk moet zich opnieuw met Duitsland meten. Op vreedzame wijze ongetwijfeld, maar de gevolgen kunnen veel ernstiger zijn dan die van een oorlog, omdat er in vredestijd geen bondgenoten en geen wraak bestaan". Tijdig verlaten. De voorhoede van een Franse pant sercolonne heeft gisteren de stad Phoenhokan bezet, 80 km. ten Z. van Hanoi. Het was voor het Franse op perbevel een teleurstelling, dat de Vietminh-troepen geen slag wilden le veren. Zij hadden de stad tijdig ver laten. In de loop van dit nieuwe of fensief, dat een week geleden begon nen is, zijn nauwelijks 300 man van de Vietminh gesneuveld. De opstandelin gen hadden minstens 10.000 man aan troepen in het gebied toen, de Fransen met hun offensief begonnen, maar zij hebben kans gezien naar het heuvel- gebied uit te wijken. De directeur-Generaal van de F.A.O., Norris E. Dodd, bezocht gisteren Scliouiuen-Duiveland. Onder meer maakte hij met een motorvlet een tocht naar Ouwerkerk. Van links naar rechts: Ir. J. D. Dorstvoedselcom- missaris van Zeeland, ir. S. Herweyer, directeur van de dienst voor land- bouwherstel en zittend Norris E. Dodd (Foto P.Z.C.J Tweede Kamer huldigt dr. Jan Schouten. Bevorderd tot Groot-Officier in Orde van Oranje Nassau. Tydens een huldigingsplechtigheid ter gelegenheid van het 35-jarig lid maatschap der Tweede Kamer van de lieer dr. J. Schouten heeft de minis ter-president meegedeeld dat H. M. de Koningin de heer Schouten bij be vordering heeft benoemd tot Groot- Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Dr. Drees feliciteerde hem namens de regering. Gij hebt U niet tot de parlementaire arbeid beperkt, aldus de minister-president, die opmerkte, dat dr. Schouten zich ook aan kerk, school en partg heeft gegeven. Met toewijding hebt gij ook in gewestelijk en gemeentelijk bestuur ons volk ge diend. Er is in de afgelopen 35 jaar een onderbreking geweest door de vijf jaar der bezetting, maar als gij ooit een vertegenwoordiger van het volk zijt geweest, dan was het juist in die tijd. Dr. Drees verklaarde de diepste bewondering te hebben voor de lei ding, welke de heer Schouten heeft gegeven aan alle vormen van verzet. Nadat dr. Drees de versierselen had overhandigd sprak de Kamer-presi dent dr. L. Kortenhorst een geluk wens. Sinds 1877 is de heer Schouten de achtste, die op een zodanige staat van verdienste kan bogen. Generaal Duymaer van Twist is 45 jaar lid dei- Kamer geweest. Dr. Schouten sprak daarna een dankwoord. Frankrijk wil bemiddelen. Volgens een mededeling van radio- Belgrado heeft Frankrijk zyn goede diensten aangeboden voor het vinden van een basis voor de vijfmogendhe- 'Ienconferentie over Triest. De diplomatieke correspondent van liet radiostation noemde liet Franse aanbod een „initiatief, dat dient te worden aangenomen". Nobelprijs geneeskunde. Voor Amerikaan en Brit. De „Caroline" medische academie te Stockholm heeft Donderdag beslo ten de Nobelprijs voor de geneeskun de voor 1953, ter waarde van 170.1100 Zweedse kronen, te verdelen tussen een Amerikaanse en een Britse ge leerde, voor hun verdiensten bij hun onderzoekingen op het gebied der biochemie. De prijswinnaars zijn de 54-jan ge dr. F, L'ippman, professor in de bi ochemie aan de ..Harvard Medical school" in de V.S. en de 53-jarige dr. H. A. Krebs, professor in dc bi ochemie aan de universiteit te Shef field. Arts en verpleegster door Hof vrijgesproken Het Amsterdams gerechtshot lieeft gisteren juist als in eerste instan ce de rechtbank - de Hilversumse arts A. A. C. en de kraamverpleeg ster J. H. M. G. vrijgesproken. Zij wa ren er van beschuldigd, dat dooi hun schuld een vrouwelijke patiënt na een operatie tt Hilversum was overleden. Bij 'de narcose was abusievelijk for maline in plaats van aether toege diend. KRACHTMETING IN BELGIË Tegenactie Vlaams Jeugdcomité Zaterdag en Zondag zullen de leden van het „IJzerfront" een bedevaart- naar Diksmuide en Breendonk het Belgische Vnght ondernemen ten einde, zoals 't heet, „de smaad die de Vlaamse gesneuvelden op 23 Augus tus tydens de jaarlijkse Ijzerbedevaart werd aangedaan, uit te wissen". Een woordvoerder van liet IJzerbedevaartcomité hield een toespraak, waarin liij amnestie eiste voor 625 politieke delinquenten. Extremistische elementen, waaronder gewezen Vlaamse S.S.-Iieden een van hen was zelfs verschenen met ai zijn Duitse onderscheidingen op zongen Natio- naal-socialistlsche liederen, brachten de Hitler-groet en deinsden er zelfs niet voor terug de drie aanwezige ministers uit te jouwen en scheldwoor den toe te roepen. naar Diksmuide te organiseren op 25 October. In een manifest wijzen de leiders van dit jeugdcomité er op, dat het IJzerbedevaartcomité niet aansprakelijk gesteld kan worden voor de incidenten, die een handjevol Duitsgezinde heethoofden op 23 Augustus heeft verwekt. Het jeugdcomité heeft bekend ge maakt dat het voor geen enkel mid del zal terugschrikken om de bede vaart van het ijzerfront tot een fias co te maken. Het zou zelfs guerilla- ploegen hebben gevormd, die tot op dracht zouden hebben spijkers uit te strooien op de wegen die naar Diks muide leiden, de wegen op te breken teneinde verkeersopstoppingen te verwekken en zelfs de autobussen met bedevaartgangers aan te val len De Belgische oud-strijders en ver zetslieden hebben een „IJzerfront" opgericht, dat uit protest tegen de betogingen van 23 Augustus, even eens een bedevaart naar de IJzer- vlakte zou houden. Dit IJzerfront wordt gevormd door de leden van de 52 organisaties van oud-stryders en verzetslieden, die deel uitmaken van het zgn. „comité beroep op het land", een comité dat verleden jaar is ontstaan toen enkele politieke delinquenten werden bege nadigd of op vrije voeten gesteld en dat de regering tenslotte noodzaakte haar politiek van amnestie te beper ken. Het IJzerfront zal zijn Herstel - bedevaart". Zondag a.s. niet naar het eigenlijke IJzermonument te Kaas- kerke doch naar het heilig vuur ih de zgn. Dodengang te Diksmuide hou den. Door middel van een fakkel zal dit vuur dan worden overgebracht naar het nationale gedenkteken te Breendonk, het Duitse concentratie kamp uit de tweede wereldoorlog Het inmiddels opgerichte „Vlaam se jeugdcomité", waarvan vooral stu denten en oudstudenten van de Vlaamse universiteiten deel uitma ken, heeft intussen besloten om on danks een regeringsverbod en een beroep op hen door de rector van de Leuvense universiteit mgr. Waeven- berg, toch een tegenaemonstratie Twee bejaarde mensen gedood door kolendamp De 77-jarige Westveen en zijn 75- jarige zuster zijn in him woning te Rijnsburg dood op bed gevonden. Zij waren overleden tengevolge van ko lendampvergiftiging. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt het wederzijds giroverkeer tussen Nederland en Oostenrijk hervat. De deviezenbepalin- gen zijn van toepassing. De vier eeuwen oude stad Caracas in Venezuela krijgt momenteel het aan zien van een moderne. Amerikaanse stad. Hier ziet men het Cent.ro Boli var, vroeger genoemd de Avenida Bo livar, waar op de beide hoeken van deze brede straat, tegenover elkaar twee volkomen gelijkemoderne ge bouwen verrezen, beide met een „wolkenkrabber" van staal, bestaan de uit 28 verdiepingen. De hoge ge bouwen vormen een goede omlijsting van de heuvelachtige achtergrond. Het snelverkeer raast door de tunnel en komt eerst buiten de stad weer op de open weg. Een ondergronds bus station en een parkeerpaleis voor 1500 auto's zijn nog in aanbouw. Ramp in Zuid-Italië. Watersnood eist tientallen doden. Men vreest dat minstens zeventig mensen het leven hebben verloren als gevolg van de slagregens, die de „teen" van Italië hebben geteisterd. Er zijn honderden daklozen. De ver bindingen met dertien door overstro mingen getroffen steden en dorpen zijn Volledig verbroken. De zeventig personen, van wie reeds vaststaat, dat zij om het leven zijn gekomen, woonden in het gebied rondom Reggio Calabria, een der grootste Zuid-Italiaanse steden. Zij zgn hetzg verdronken, hetzij onder instortende huizen bedolven. Een vrouw, inwoonster van San Gregorio, poogde zich, met haar vijf kinderen, in veiligheid te brengen, toen het water naderde. Vier van haar kinderen werden door de stroom mee gevoerd, terwijl het vijfde haar uit handen werd geslagen, toen zij zich aan de laagste" takken van een boom had vastgeklemd. LABOUR NIET OVERTUIGD Lyttelton herhaalt beschuldiging De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat dr. Jagan voorzitter was van de vakbond van de arbeiders in houtzagerijen. De minister van de gezondheid was voorzitter van de vakbond van fabrieksarbeiders en de minister van onderwijs voor zitter van het vakverbond van Brits-Guyana. „Het waren deze ministers", aldus Lyttelton, „die de stakingen op de suikerplantages op touw zetten, die het gehele economische leven van de kolonie beïnvloeden." Volgens Lyttelton maakte het op treden van de regering-Jagan deel uit van de internationale communistische samenzwering om totalitaire staten in het leven te roepen. Twee clandestiene zenders in beslag genomen. In samenwerking met de rijkspoli tie te Den Haag hebben opsporings ambtenaren van P.T.T. te Schoone- beek de clandestiene zender „de Radio Emlich" zich ook wel noemen de „Silver City" opgespoord. De ge hele apparatuur is in beslag geno men. Voorts werd te Tübbergen de clan destiene zender" De Goudvink" opge spoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de betrokkenen. Dorp onder hoogspanning De inwoners van het Italiaan se dorp Lizzana hebben een ge hele nacht blootgestaan aan het gevaar van electrocutie doordat een hoogspanningskabel op een leiding van het lichtnet was ge vallen. Alle lampen, die op het lichtnet stonden ingeschakeld, ontploften en op verscheidene punten werd het dorp hel ver licht door een regen van vonken. Vercheidene burgers werden tegen de grond geslagen, toen zij metalen voorwerpen aan raakten. Iemand, die wat watei wilde putten om een brandje te blussen, werd drie meter ver weggeslingerd. Pas tegen de ochtend kon de stroom op het hoogspannings net worden uitgeschakeld. wwwwwwwwwwww RAPPORT VERSCHENEN Vele belangen staan op het spel Een commissie, beslaande uit ir. G. J. Lienesch, directeur van de visse rijen, en de heren L. iMieras en P. de Leeuw-Geluk, beiden uit het oester- en mosselbedrijf, heeft enige tijd geleden op verzoek van de Deltacommis sie rapport uitgebracht over de verschillende soorten van \asserij, die op de Zeeuwse stromen worden uitgeoefend en de bedrijven, die daarmede ver band houden. De samenstellers van het rapport hebben in het bijzonder stilgestaan bij de gevolgen voor mens en bedrijf, wanneer het besluit zou worden genomen tot afdamming van de Oosterschelde over te gaan. Het visserijbedrijf, zoals het op en om de Oosterschelde en de Grevelingen reilt en zeilt, vertegenwoordigt een waarde aan schepen, roerende en onroerende goederen en voorraden van rond 40.000.000 gulden. Allereerst wordt dan de de Zeeuw se oestercultuur besproken. Wanneer de Oosterschelde wordt afgesloten, heeft deze cultuur geen toekomst meer, aldus de commissie. Zij wijst er op, dat Nederland na Frankrijk de tweede oesterproducent van Europa is, met ruim 20 millioen stuks per jaar. Wanneer wij bedenken, aldus de commissie dat ons land voor het kwe ken van oesters uitsluitend is aange wezen op de gronden in de Ooster schelde, dan mogen wij niet gerecht vaardigde trots vaststellen, dat onze cultuur op een hoog peil staat. Bijna de gehele oesterproductie wordt in de viezen omgezet. In het seizoen 1952/ '53 werden 17.460.000 oesters geëx porteerd. De in Zeeland ontwikkelde metho den voor broedproductie en de be scherming van de jonge oesters door het bestrijden van ziekten en plagen, zijn geheel op wetenschappelijke leest geschoeid. Zonder overdrijving mogen wij zeggen, aldus het rapport, dat ons land op dit gebied een unieke plaats inneemt. De Oosterschelde is een van de oeste drie broedplaatsen in Euro pa. Iedere wijziging in de hydrografi sche toestand van de Oosterschelde, hoe gering ook, kan de productie van oesterbroed in gevaar brengen. Hierna behandelt het rapport de vraag, of ook buiten de kom van de Oosterschelde oesterbroed kan wor den gewonnen. Alleen in de Wadden zee zal het vermoedelijk mogelijk zijn percelen te vinden, waarop zich oes ters kunnen ontwikkelen, zij het dan wat minder voorspoedig dan in de warmere Oosterschelde. Bovendien zouden hierdoor de belangen van de mosselteelt in de Waddenzee ge schaad worden, terwijl om een soort gelijke situatie te scheppen als in de Oosterschelde alle gaten tussen de Waddeneilanden zouden moeten wor den afgesloten met uitzondering van het Marsdiep. Wanneer In de Zeeuwse wateren geen dammen worden gelegd, ziet de toekomst voor de oestercultuur er daarentegen rooskleurig uit, ajdus de tvervolg op pag. 2), De Labour partij heeft een amende ment ingediend, waarin zg zegt, er niet vain overtuigd te zijn, dat het gerechtvaardigd was de grondwet van Brits Guj'aha te schorsen. De leider van de verenigde demo cratische partij in Brits-Guyana, John Carter, is aan het hoofd van een af vaardiging van zijn partij op het vliegveld van Londen aangekomen. Volgens hem droegen de recente gebeurtenissen een communistisch stempel. Van September tot half Oc tober moest de bevolking molostver- zekeringen ten bedrage van veertig millioen dollar afsluiten met het oog op eventuele ongeregeldheden. Hopkinson is gisteren per vlieg tuig van Georgetown naar Londen vertrokken om rapport uit te bren gen. De strenge maatregelen noemde hij „niet slechts gerechtvaardigd, maar zelfs volstrekt noodzakelijk Niet terug naar Nederland. Van de 33 Nederlandse gevangenen, die uit de Sowjet-Unie naar West- Duitsland zgn overgebracht, hadden er Donderdagmiddag achttien beslo ten niet naar Nederland terug te ke ren. Zij gaven er de voorkeur aan in West-Duitsland te blijven. DE VERWACHT: RUSTIG WEER. Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met in de ochtend plaat selijk mist. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Zwakke tot matige Z.O. wind. ZON EN MAAN. 24 October. Zon op: 7-20 onder 17.28 Maan op: 28.00 onder 10.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1