P.Z.C. de kzant oooz iedez huisgezin tSsmsEi VROLING Optica Mevr. Kolff legde eerste steen voor nieuwe brandweerkazerne HETELUCHTKACHEL HUISVROUWEN UIT GRIMSBY IN ACTIE TEGEN MILUONNAIR je FILMSTROOK PROJECTOREN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 De genodigden werden begroet dooi de wethouder van openbare werken, de heer M. A. van Fopering, die in een korte toespraak ónder meer me dedeelde, dat liet in de bedoeling ligt in de kazerne een gedenksteen te metselen ter nagedachtenis van de in de oorlog omgekomen brandweer lieden. Spreker dankte mevrouw Kolff voor haar bereidwilligheid de eerste steen te willen metselen en wees op het vele werk, dat zij in de eerste jaren na de bevrijding en thans ook weer na de ramp op ve lerlei terrein had verricht. Hierna verzocht de wethouder me vrouw Kolff de eerste steen te Wil len-inmetselen. Geassisteerd door de aannemer, de heer W. F. Christiaan- sen, verrichtte zij daarop deze sym bolische handeling. Vervolgens werd een rondgang over het bouwterrein gemaakt, waarna de genodigden bijeenkwamen in de bo venzaal van het Scheldekwartier. Mevrouw Kolff dankte hier de wet houder voor zijn vriendelijke woor den en richtte zich voorts tot de heer Christiaansen, die haar als her innering aan deze plechtigheid de zilveren troffel, waarmede de steen was gelegd, had aangeboden. Burgemeester Kolff gaf uiting aan zijn vreugde, dat het thans de bouw van de kazerne in dit stadium was gekomen. Spreker releveerde de moeilijkheden, die uit de weg ge ruimd moesten worden voordat met het bouwen kon worden begonnen. De burgemeester gewaagde van de medewerking, die o.a. was ondervon den van de zijde van de brandweer inspectie en sprak tenslotte de wens uit, dat deze Kazerne aan haar doel zal beantwoorden en dat alle be roeps- en vrijwillige brandweerlieden er met plezier in zullen werken. De directeur van gemeentewerken, de heer J. Moll, gaf een korte schets van de inrichting, waarbij hij tevens de voorgeschiedenis in herinnering bracht. De vorige centrale werd op 20 Augustus 1943 verwoest. Herbouw op dezelfde wijze als voorheen was onmogelijk, omdat rekening moest worden gehouden met de uitbreiding van de stad. Men is er thans in ge slaagd een eenvoudig, maar niette min doelmatig plan voor een kazer ne tot stand te brengen, waarvan mag worden verwacht dat deze in de zomer van 1954 in gebruik kan worden genomen. Het ontwerp is van de dienst van gemeentewerken. De heer Moll richtte woorden van dank tot mevrouw Kolff, die zoals hij zeide door haar medewerking' thans behoort tot het personeel van gemeentewerken. TOESPRAAK DE HEER LUITWIELER. De commandant van de brandweer, de heer D. Luitwieler, vertolkte de dank van het brandweercorps jegens het gemeentebestuur voor de wijze waarop zij de bouw van de kazerne had bevorderd. Spreker dankte even eens mevrouw Kolff en overhandig de haar een typisch „brandweerge schenk", namelijk een leren brand weeremmertje, gevuld met fraaie anjers. De adjunct-inspecteur van de Een meteoriet viel bij Rijpwetering. Vierde inslag in historie. Tijdens de jongste periode van „sterrenregen" is 'n meteoriet terecht gekomen in het Zuid-Hollandse dorp Rypwetering, gemeente Alltemade. De meteoriet, die een gat van onge veer veertig centimeter aan de oever van de waterloop De Kappoel sloeg, is de vierde inslag in Nederland waar van de historie melding 'maakt. In de vorige eeuw werden twee inslagen geregistreerd en in 1925 kwam een meteoriet terecht bij Ellemeet op Schouwen. Die avond werd de bevolking van Rijpwetering opgeschrikt door een ge weldige klap. Deuren en ramen tril- i bom was geëxplo- Idige klap. den alsof er deerd. De in de buurt wonende molenaar C. Borst keek juist uit het raam en zag een witte vuurbal in een flits neerschieten. Onmiddellijk hierop volgde de klap. De meteoriet van Rijpwetering is gelukkig slechts klein, vergeleken met enkele „reuzen", die in andere landen met grote kracht in de aarde sloegen. PLECHTIGHEID TE VLISSINGEN Einde van „brandweer-misère" thans in zicht Donderdagmiddag werd in tegenwoordigheid van een aantal genodigden de eerste steen gelegd van de nieuwe brandweerkazerne aan de Van Dishoeckstraat door de echtgenote van de burgemeester van Vlissingen, mevrouw M. K. KolffKruisinga. Deze plechtigheid botekende het sym bolische begin van de bouw van een brandweerkazerne, waaraan de ge meente Vlissingen reeds jaren dringend behoefte heeft. In de oorlog werd namelijk de vorige kazerne verwoest en sindsdien heeft do brandweer zich op allerlei Wijze moeten behelpen. Thans echter begint het einde van de misère in zicht te komen! brandweerinspectie Breda, de heer G. Kortus, sprak woorden van ge lukwens namens zijn dienst en zeide, dat het plan voor deze kazerne „na rijp beraad tot stand was gekomen." Tenslotte dankte de heer Van Po pering de sprekers, waarbij hij de wens uitsprak, dat het nieuwe ge bouw niet door een ramp zoals de vorige kazerne zal worden getroffen. Geen vordering bij de bespreking te Cairo. Wat is „noodgeval"? Het is niet mogelijk gebleken op de Woensdag gehouden bijeenkomst van Britse en Egyptische onderhan delaars te Cairo tot overeenstem ming over de basis aan het Suez- kanaal te komen, aldus heeft de Britse ambassade Woensdag mede gedeeld. Er zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden als beide partijen de toestand hebben bestudeerd. In diplomatieke kringen te Cairo werd vermoed, dat de bespreking is mislukt, omdat de Britse en Egypti sche afgevaardigden van mening verschilden over „het noodgeval", waarin de Britse Strijdkrachten naar de basis in de Suezkanaalzöne mo gen terugkeren. Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst. Koningin Juliana, vergezeld van haar particuliere secretaresse, me vrouw N. Smitt-Avis en haar parti culiere secretaris, W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, bracht gis teren een bezoek aan Amsterdam, waar zij in hotel Krasnapolsky met belangstelling toezag hoe de jury voor „de koninklijke subsidie" voor de vrije schilderkunst, met de beoorde ling bezig was van de schilderijen en tekeningen die ingezonden waren ter verkrijging van deze subsidie. Er zal wederom aan zes Nederland se schilders een studiebeurs worden toegekend. Nog geen nieuwe verordening voor de margarine In kringen van fabrikanten van en handelaren in margarine werd op vrij korte termijn een verordening van het bedrijfschap margarine, vetten en oliën verwacht, welke verordening o. a. voorschriften ten aanzien van aan delen in fabricage en winstmarges zou bevatten. Het heeft er alle schijn van, dat het afkondigen van een dergelijke veror dening nog zal uitblijven. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een goederentrein uit Den Bosch bij Tilburg op de locomotief van een lege kólentrem gereden. Van beide treinen ontspoorden een aantal rea gens, waardoor de hoofdsporen tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Til burg en Oisterwijk werden ver-sperd In totaal werden acht wagens ver splinterd. Er waren geen doden. Belgisch vissersvaartuig na botsing vergaan. Op de Noordzee op ongeveer 25 mijl ten W. van het lichtschip „Goe- ree" speelde zich een drama af, dat eerst bekend werd bij de binnen komst Woensdagnacht van het 1923 brt. metende Griekse s.s. „Vorios Hellas". Daarmee kwamen zeven Belgische vissers mee, de complete bemanning van het Belgische vissers vaartuig „Op hoop van zegen". Zij kwam met de „Vorios Hellas" in aanvaring, waarna het binnen 25 mi nuten zonk. Deze tijd was gelukkig ruiir voldoende om de bemanning gelegenheid te geven op het Griekse schip over te stappen. Verhoging doorberekenen in landbouwprijzen? In de algemene vergadering van de kring Overijssel van de A.B.T.B., wel ke gisteren in Almelo werd gehouden, is een voorstel aan de orde gekomen om de a.s. loonsverhoging van 5 door te berekenen in de richtprijzen. Naar aanleiding van dit voorstel be pleitte de secretaris van het kringbe- stuur, het lid van de Tweede Kamer de heer B. A. A. Engelbertinlc uit Ol- denzaal het handhaven van hogere lo nen in de landbouw. Doorberekening kan alleen geschieden voor die pro ducten, waarvoor richtprijzen zijn vastgesteld. Schreiber burgemeester van West-Berlijn. Dr. Walter Schreiber, Christen-de mocraat, is met 62 tegen 57 stem men gekozen als opvolger van de on langs overleden burgemeester, dr. Ernst Reuther. Hij versloeg de so ciaal-democratische candidaat, dr. Otto Suhr. MERKWAARDIG CONFLICT Vissers bedreigd door werkloosheid Twee huisvrouwen uit Grimsby, het visserij-centrum aan de Britse Oost kust, zijn een actie begonnen tegen de Britse millionnair Dawson, die IJs landse vis invoert om „de Britse huis vrouw goedkope vis te verschaffen". De twee vrouwen, mevr. Elsie Green, echtgenote van een treiler- schipper, en mevr. Eve Ward, wedu we van een omgekomen visser, me nen, dat deze invoer voor vissers uit Grimsby werkloosheid en gevaren tot gevolg "kan hebben. Sedert IJsland het verbod voor Britse vissers uitvaardigde om te vissen op winstgevende visgronden in de IJslandse territoriale wateren heb ben de vissers in Grimsby de door IJslanders aangevoerde vis geboycot. Nadat deze boycot enige tijd had ge duurd, heeft de millionnair Dawson Lesvüegtuigen in botsing. Een jder piloten gewond. Twee lesvliegtuigen, afkomstig van het vliegveld Deelen, zijn gisteren tij dens een oefenvlucht boven het ter rein van het Nationale park „De Ho ge Veluwe" met elkander in botsing gekomen. De bestuurder van het ene vliegtuig slaagde er in zijn toestel met een glijvlucht naar beneden te brengen en maakte een geslaagde noodlanding. Het andere vliegtuig kwam in de omgeving van het stand beeld van generaal De Wet naar be neden. Het sloeg over de kop en werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder werd gewond naar een militair hos pitaal vervoerd. De twee toestellen, piper-cups, wer den resp. bestuurd door sergeant vlieger Leonard, die gewond werd en sergeant-vlieger Biesma. de invoer en verkoop van IJslandse vis ter hand genomen. Mevr. Ward verklaarde, dat de huisvrouwen door het kopen van deze vis wat geld besparen ten koste van het leven van onze mannen, aange zien zij die sedert het verbod van de IJslandse regering, op minder be schutte gronden moeten vissen. Dawson heeft reeds een lading IJs landse vis ingevoerd en een tweede zending wordt volgende week ver wacht. Van verschillende zijden traöht men deze invoer te bemoeilij ken. Zo moest Dawson zelf voor ver voersmiddelen zorgen en hg heeft een eigen ijsfabriek gesticht, omdat be staande fabrieken hem óeen ijs wil den leveren. Reders in Grimsby heb ben voorts aangekondigd, dat zij vis zullen gaan verkopen beneden de door Dawson bedongen prijs. Goodwill-tour van de „Ir. Damme" door de V. S. Onder leiding van Kooper. Op 5 November a.s. zal de K.L.M.- liftmaster „Ir Damme" naar de V.S. vertrekken, ditmaal voor het houden van een introductietour langs zes Amerikaanse steden waar een „Friendship with Holland-day" zal worden georganiseerd. In elk van deze Amerikaanse ste den zal de Liftmaster, tot nu toe het enige en grootste vrachtvliegtuig in geregelde dienst, aan de Amerikaan se expediteurs en pers worden geïn troduceerd. De gezagvoerder het ligt in de bedoelmg, dat de vlieger H. H. A. Kooper, winnaar van de handicap ra ce, de vlucht zal uitvoeren zal tij dens deze vlucht geschenken van de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eind hoven aan hun Amerikaanse collega's aanbieden. „De Javawafel van Victoria herkent U met Uw ogen dicht" zegt Victorientje! Omdat de Javawafel van Victoria zo luchtig-croquant is, omdat de verrukkelijke smaak van de combinatie: brosse wafel met fijne crème, direct opvalt. Uw smaak geeft U de beste raad: Vraag speciaal Javawafels van Victoria, als U iets bijzonders wilt presenteren. Wie proeven kan, kiest Victoria! Ze zijn voordelig tók: 45 cent per 150 gram 21 stuks) DAMES, veel geld kunt U besparen, door Nylons te kopen, die pri ma zijn, en dat zijn de SETTER SET NYLONS Prijzen van f 2.95 tot f 5.95. Alleenverkoop Gez. Labruyère „De Zonnebloem" Scheldestraat 42 Vlissingen St. Jacobsstraat 28 Te koop. Bod gevraagd op 40 a 50 ton droog brandhout, appel- en perenhout voor blokken. Brieven No. A. 432t Bureau P.Z.C., Goes. Zeeuwse JZeisqibs is oczsckenen! Alom verkrijgbaar bij de Kantoren, Agentschappen en Bezorgers der P.Z.C., de Boekhandel en de Informatie-bureaux der V.V.V. FANTASTISCH ZUINIG DRENTS-OVERIJSSELS. GELDERSE VERENIGING Contactavond op Zaterdag 24 October '53 in „De Gouden Poorte", Wa- genaarstr. 12, Middelburg. 1. Voordracht; 2. Filmvertoning; 3. Gezellig samenzijn. Aanvang 8 uur precies. Alle personen uit bovenge noemde provincies, met ver loofde of echtgenote zijn van harte welkom. WONINGRUIL. Aangeb. te Vlissingen: mo derne ruime eengezinswon., omg. ziekenhuis „Bethesda", bev.: beneden 2 kamera en- suite en keuken; boven: 3 kamers en ruime zolder. Gevraagd te Vlissingen: kleinere woning op goede stand, liefst a. d. buiten kant, bij voorkeur omg Koudek. weg. Brieven letter B 45, Bur. P.Z.C., Vlissingen Burgemeester en Wethou ders van VEE RE roepen sollicitanten op naar de be trekking van 2e ambtenaar ter secretarie op arbeidscontract, met kans op vaste aanstelling. Jaarwedde 1200,tot 1800,exclusief de thans geldende toelagen, 5 jaar lijkse verhogingen van ƒ120,Aanstelling boven het minimum niet uitgeslo ten. Bezit Akte G.A. I of vergevorderde studie daar voor strekt tot aanbeveling. By het bezit van de akte G.A. I wordt de wedde met ƒ108,per jaar verhoogd. Indiensttreding: zo moge- ïyk per 1 December 1953. Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad aan de Burgemeester. Te koop een Smyth- Nonparell zaaimachlne, 2 meter breed, in prima staat. Adres: ZUÏDWEG, Smederij, Heinkenszand Tel. K 1106—386, LEITZ, AGFA, ALDIS, NORRIS, voor scholen en verenigingen. Demonstraties door geheel Zeeland. A.L KAMPMAN SS *6HARTJE(YA?J'D£)LAN6EVORST No\57 *n/66 fh.2094N^GOE3 Alles voor projectie. Verwarmt 2 of meer kamers volkomen gelijkmatig Nu kunt U ook bij felle koude voor het raam zitten. Onafbrandbaar gelakt. Met grote vlakke bovenplaat, en groot deksel. Met voorrooster, schud- en trekrooster. No. 26 30 35 40 Hfl. 245.—, 275.—, 380.—, 550.— Uitsluitend tegen bovenstaande prijzen, by de erkende kachelhandel verkrijgbaar. Volledige garantie H. MERISON Zn's, Ijzerhandel N.V. Edisonstraat 8, Goes, Telefoon K 11003241. Groothandel in Huishoudelijke artikelen, Kachels en Wasmachines. WAARSCHUWING Nóch de VROLING fabrieken te Enlshuizen, noch wtf, hebben enige bemoeienissen met de verkoop van een par ty sterk verouderde, beschadigde geëmailleerde Hete- luchtkachels. Onderdelen kunnen niet worden geleverd, terwijl ook geen garantie wordt verleend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12