PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijken willen met de beide partijen praten over Triëst „Lappendeken" om en bij Kortgene werd gefatsoeneerd BILT Weer een stap BEMANNING VAN „IR. DAMME" HARTELIJK GEHULDIGD Vandaag V.N.STRIJDMACHT LANGS DE GRENZEN VAN ISRAEL AAP VERKOOS DE VRIJHEID 196e Jaargang-No. 249 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10' cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Oct. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. [ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. 3iro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandatraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr, 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C l AFGEVAARDIGDEN GEVRAAGD Tito uiterst geheimzinnig in zijn militaire voorbereiding De Joego-SIavische ambassadeur te Washington, Vladimir Popovic, heeft medegedeeld dat de ministers van Buitenlandse. Zaken der „Wes terse grote drie" na hun besprekingen te Londen, Italië en Joego-Slavië hebben uitgenodigd vertegenwoordigers aan te wijzen voor vijf-mogend- heden-bespreldngen over het vraagstuk-Triëst. Westerse militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden willen weten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zöne „a" van Triëst binnen te trekken indien Italiaanse militairen dit doen, staan verbijsterd over de zwijgzaamheid en geheimhouding inzake de voorbe reidingen van de Joego-SIavische troepen in het gebied van Triëst. wordt uitgevoerd, daar de conferen tie anders „zinloos" zou zijn. Desgevraagd, zei Popovic, dat de beste oplossing van de kwestie zou zijn het internationaliseren van de stad Triëst, terwijl de rest van het vrije gebied aan Joego-Slavië werd toegewezen. Dit zou een „gelukkige en blijvende oplossing" zijn, doch jammer genoeg wilde' Italië hiermee niet instemmen. Daarom zou Joego-Slavië bereid zijn een tijdelijke oplossing te aan vaarden, waarbij de stad Triëst tot een afzonderlijk en autonoom gebied wordt gemaakt, onder de souverei- niteit van Italië, terwijl de rest van het gebied als een afzonderlijk en au tonoom gebied onder de souvereini- teit van Joego-Slavië zou komen. Hoewel Joego-SIavische regerings functionarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en Slovenië een aan tal reservisten is opgeroepen, wei geren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Westelijke militaire waar nemers zijn van mening, dat hun aantal ver beneden de 100.000 ligt. Het is bekend, dat in het Noord-Wes telijk gebied van Joego-Slavië een grote voorraad wapenen en uitrust- ting aanwezig is. Men meent te we ten, dat het militaire opperbevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triëst valt, ongeveer 10 divisies ter beschikking heeft, voorzien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artillerie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger bevindt zich echter nog steeds aan de grens bij het „ijzeren gordijn" en het zou moeilijk zijn verplaatsing van deze troepen geheim te houden. Volgens Popovic dienden de vijf mogendheden bijeen te komen, zo werd nog vernomen, voordat het Brits-Amerikaanse besluit om de zöne „a" aan Italië over te dragen Fransen verwerpen een protest van Tarsjof. De Franse commandant in Berlijn, generaal Manceaux-Demiau, heeft verontwaardigd het protest van de plaatsvervangende Russische hoge commissaris, Tarsjof. afgewezen, vol gens hetwelk een „groep bandieten" twee leden van de Oost-Duitse volks- politie naar de Franse sector hadden ontvoerd. Het permanente Europese ver- voersorgaan, dat op de minis tersconferentie te Brussel het leven zag, mag dan zoals uitdruk kelijk werd gestipuleerd geen bo- ven-nationaal karakter dragen, de samenwerking, die erin wordt nage streefd kan op de duur toch zeker tot een vorm van integratie op dit gebied leiden. Immers, wanneer men eenmaal tot een gezamenlijke behan deling van gemeenschappelijke pro blemen is toegekomen en een over koepeling tot stand heeft gebracht van het vele werk, dat door verschil lende organisaties reeds werd ver richt, doen zich vanzelf vraagstukken voor, welker oplossing veel verder reikt dan coördinatie alleen. Men zal dan ook niet meer kunnen volstaan met het (voor het ogenblik nog ver standige) systeem van nationale vrij heid om een maatregel al dan niet uit te voeren, om de eenvoudige re den dat op een bepaald moment dan de opbouw, die uit de coördinatie groeit, weer in elkaar zou vallen. Dat zal wel blijken zodra men aan landt bij internationale financiering van grote werken (zoals aanleg van internationale kanalen en wegen) en gemeenschappelijke aanschaf van spoorweg- en ander materiaal, als mede het beheer daarvan. Dat laat ste bijvoorbeeld zou al weer veel ver der gaan dan de „spoorweg-pool", het gemeenschappelijke gebruik van rol lend materieel, dat al zulk een stap in de goede richting was. Hoezeer alles in elkaar grijpt wan neer men tot integratie in een bepaalde sector overgaat, blijkt ook wel uit het feit, dat de Kolen- en S taalgemeenschap zeer veel te maken heeft met het vervoer over weg, rail en water en groot belang heeft bij unificatie van de tarieven en vergro ting van de faciliteiten bij het trans port.. Het is daarom van bijzondere betekenis, dat de K.S.G., en trouwens elke andere groep, die bij het vervoer feïnteresseerd is, zich nu kan wen en tot een instantie, die zich niet slechts incidenteel met internationale vervoersvraagstukken bemoeit, maar zich daarmede permanent bezighoudt. Naast de raad van ministers is er im mers een comité van plaatsvervan gers, dat zo dikwijls vergadert als no dig is, alsmede een permanent admi nistratief secretariaat, waarbij van de krachten der O.E.E.S. te Parijs zal worden gebruik gemaakt, zonder dat evenwel deze organisatie een over heersende rol speelt. En aangezien niet minder dan zestien Europese landen accoord zijn gegaan met de oprichting van het permanente ver- voersorgaan is het te verwachten, dat op dit voor de Europese economie zo uiterst belangrijke gebied zich een vruchtbare samenwerking zal ont wikkelen (ook al omdat een ieder er belang bij heeft), die geleidelijk in de richting van integratie zal gaan, hoe nadrukkelijk en angstvallig men zich dan ook voorlopig van het supra na tionale karakter van het nieuwe or- g»"n g^^ifiPMioieard heeft. In plaats van „New Deal" thans de „Big Steal". Bittere critiek van Reuther op politiek in V. S. Walter Reuther, de voorzitter van het congres van industriële organisa ties (C.LO.), een der twee grote vak- verenigingsfederaties in de V. S., heeft in een bijeenkomst van de nati onale bond van zeelieden de regering, Wall Street en de grote maatschap pijen aangevallen, zeggende, dat de „new deal" plaats heeft gemaakt voor de „big steal", die gepleegd wordt in de vorm van de tegenwoor dige belastingpolitiek. Hij waarschuwde, dat Amerika ver moedelijk economisch, moeilijkheden te verwachten heeft en zeide, dat de oorzaak van de economische depres sie van 1929 niet overproductie, doch onderconsumptie als gevolg van be voordeling van de rijken ten koste van de armen was, een verschijnsel, dat zich thans weer voordoet. Belas tingverlaging voor de arbeiders bete kent vergroting van de koopkracht, doch belastingverlaging voor de rij ken komt slechts neer op vergroting van de vermogens, aldus Reuther. De Chinese regering heeft een uit nodiging van India aanvaard om bin nenkort besprekingen te voeren over nog hangende kwesties aangaande Tibet. TERUG OP SCHIPHOL Koninklijke onderscheidingen voor Kooper en zijn mannen Enkele duizenden belangstellenden zagen gistermiddag om zes minuten voor drie de „dr. ir. M. H. Damme", de K.L.M.-Liftmaster, die de Christ- church-handicaprace heeft gewonnen, een ererondje boven de Amsterdamse luchthaven vliegen. Om drie minuten voor drie maakte het toestel een perfecte landing. Toen Kooper zijn machine tot stilstand had gebracht,, werd de met bloe men versierde landingstrap aangerold, aan de voet waarvan twee peuters, gekleed als steward en stewardes, met bloemen in de band het moment afwachtten waarop de gezagvoerder en de overige bemanningsleden het vliegtuig zouden verlaten. Op het ogenblik, dat de cabinedeur openzwaaide, brak een luid gejuich zich baan. Intussen was „de baas" naar voren gekomen om zijn bemanning als eer ste bg thuiskomst de hand te schud den. De eerste, die het woord nam na de begroeting door de familieleden was de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera. Hij deelde mede, dat Koningin Juliana gezagvoerder H. A. A. Kooper, eerste officier J. F. Griffith, de eerste radiotelegrafist J. M. C. Kiepe en de boordwerktuigkun dige H. van der Ham benoemd heeft tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De voldoening is groot, dat de K.L. M. de eerste is geworden in een eco nomische race. De „Dr. ir. Damme" heeft getoond wat service is; zij heeft getoond hoe een vliegtuig met passa giers met grote regelmaat, veiligheid en snelheid kan vliegen. Dr. Plesman stelde met nadruk vast na zijn felicitatie, dat de K.B.M. geen club van racers is. Dr. ir. M. H. Damme constateerde, dat men zijn naam op eervolle wijze over een deel der wereld heeft gevlogen. Namens de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart werden door ir. Pier re Cuypers, vice-voorzitter, de leg penning der vereniging in zilver en brons uitgereikt. Han Kooper, de gezagvoerder, dankte voor deze eerbewijzen. „De spanning zal hier groter geweest zijn dan bij ons aan boord, waar alles vol gens plan is verlopen". Hij overhandigde tenslotte dr. Ples man de cheque van 10.000 pond ster- ling. Uitslag prijsvraag „Om 3 uur des middags werd de „dr. ir. Damme" op Schiphol verwacht, Op welk tijdstip tot in seconden precies zouden de wielen de landingsbaan ra ken?" Justitieel niet strafbaar Publicatie over de Rijksbegroting. „Naar aanleiding van de door mg op 3 September 1953 gegeven ant woorden op drie vragen van het lid der Kamer de heer Van Rijckevorsel moge ik U berichten, dat het Justitië le onderzoek naar aanleiding van de in het dagblad „Het Vrije Volk" ge dane mededelingen over de rijksbe groting 1954 niet het bewijs van een gepleegd strafbaar feit heeft opge leverd". Aldus heeft de minister-pre sident, minister van Algemene Za ken, dr. W. Drees, medegedeeld. Dit was de prijsvraag, die was uit geschreven door de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind Mytylstichting te Amsterdam die het publiek ten bate van het verlam de kind verzocht had op een brief kaart met bijgeplakte postzegels dit tijdstip'te raden. Gezagvoerder Kooper is prachtig op tijd aangekomen. Het toestel taxiede nl. het platform op toen het precies 3 uur was. Maar de wielen hadden de landingsbaan enkele minu ten eerder geraakt. De juiste tijd was 14 uur 57 minu ten en 11 seconden, aldus geeft het door piloot Kooper ingevulde logboek aan. Of er onder de duizenden inzen dingen iemand is geweest, die dit tijd stip" op de kop af heeft geraden is nog niet bekend. De prijzen zullen ten overstaan van een notaris op Donderdag 22 October a.s. worden toegekend. Afwikkeling van oorlogsschade Aan woningen en de bedrijfspanden. Krachtens de wet op de materiële oorlogsschaden zijn o.m. termijnen gesteld voor de indiening van aan vragen 'om afwikkeling van oorlogs schade aan woningen en bedrijfs panden door toekenning van een bij drage op de vervangingswaarde of een aanvullende bijdrage. Voor de gevallen, waarin vóór 4 Januari 1952 hetzij tot herstel of vervanging is overgegaan, hetzij van overheidswege voor het herstel of de vervanging financiële hulp is toe gezegd. eindigen die termijnen op 3 Januari a.s.. In het algemeen zullen na deze datum ingediende aanvra gen niet meer in behandeling worden genomen. Hoewel die datum niet ver meer af ligt, hebben duizenden nog niet om afwikkeling ingevolge een der genoemde beschikkingen ver zocht. Aanvragen moeten worden inge diend bij de directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de provincie, waar het pand is gele gen'. De Amerikaanse vice-consul in Jeru zalem, Fuller Blackisten, vergezeld van leden van het Arabische Legioen met hun commandant-generaal Glubb, kijken toe bij het verwijderen van de lichamen uit de ruines van het Jor daanse dorp Kibya, na de Israëlische repressaille-aanval, waarbij 60 Ara bieren toerden gedood. Premier David Ben Goerion heeft verklaard, dat de aanval op Kibya niet was uitgevoerd door geregelde troepen maar door ko lonisten in het grensgebied, toier ge duld was uitgeput tengevolge van de aanvallen van gewapende benden uit Jordanië op kolonisten in het grens gebied. (Radiografisch overgebrachte foto). ...is het 125 jaar geleden, dat de Oostenrijkse componist Franz P. Schubert overleed. Diphteritus in Dordrecht. Sinds hét begin van deze maand is het aantal gevallen van diphteritis in Dordrecht plotseling sterk opge lopen. Er zijn thans 28 leden van 22 gezinnen door deze ziekte aangetast. Sinds 1 September zijn in Dordrecht zes kinderen overleden, van wie de oudste juist negen jaar was. In overleg met de rijksinspectie voor de volksgezondheid is besloten, een R.K. lagere school, een gemeen telijke kleuterschool en een Christe lijke kleuterschool te sluiten, omdat men onder de leerlingen baceillen- dragers had aangetroffen. G.G.D. is nog niet van oordeel, dat sprake is van een epidemie, die buitengewone maatregelen zou vereisen. INTERNATIONAAL TOEZICHT? Voorstel van generaal Bennicke In gewoonlijk welingelichte kringen te Damascus is Woensdag ver klaard, dat Libanon een nota van generaal Bennicke, stafchef van de wa penstilstandscommissie der V.N. in Palestina, heeft ontvangen, waarin instelling van een internationale strijdmacht wordt voorgesteld, welke toezicht zou moeten houden langs de grenzen van Israël met de Arabische staten. De strijdmacht, die onder de V.N. zou staan, zou de vrede en de neutraliteit van de gedemilitariseerde zones bewaren.. Enge land, Frankrijk en de V.S. zouden bereid zijn het voorstel te aanvaarden. De Israëlische zaakgelastigde Zip- pori te Den Haag heeft een nadere uiteenzetting gegeven naar aanlei ding van de door Israël bij de Vei ligheidsraad ingediende klacht. Vol gens Israël zijn met name de artike len 3, 4 en 8 van de wapenstilstands overeenkomst van Arabische zijde bij voortduring geschonden. Wat artikel 8 betreft beschuldigt Israël Jordanië er van, steeds geweigerd te hebben om regelingen te treffen voor vrije toegang tot de berg Scopus en tot de heilige plaatsen in het oude Jeruza lem. Schendingen van de artikelen 3 en 4, waarbij aan beide partijen de plicht wordt opgelegd om vijandélij- ke daden en infiltratie over en weer te voorkomen, worden van Israëli sche zijde toegelicht met een opga ve, volgens welke sedert Mei 1951 aan Israëlische zijde 421 doden en gewonden zijn geteld, in 128 gevallen door Jordaniërs sabotage is genleegd of mijnen zijn gelegd, 866 gewapende Kees maakt Apeldoorn onveilig Wanneer men thatis door Apel- doorns parkenbuurt loopt of rijdt, is het hélemaal niet onmogelijk, dat men plotseling een grote aap van tak naar tak en van boom naar boom ziet zwaaien. Reeds sinds vorige week Woensdag maakt Kees, een grote Rhodesia-aap, uitstapjes door de parkenbuurt, waar hij zich best ver maakt. Kees is eigendom van de heer Put, die een dierenhandel heeft aan de Zwolseweg. Dezer dagen was men er in geslaagd de aap op slinkse manier in de serre van een woonhuis te lok ken, doch toen men hem met voor zichtige passen; gewapend met een vangnet naderde, nam Kees een duik, dwars door een grote spiegel ruit. Extra onkosten voor de baas. Een meisje, dat toevallig een spie gel bij zich had, zag Kees op zeker moment op een dak zitten. Zij hield de aap een spiegel voor en even later kwam het dier eens kgken, wie er achter zat. Toen ging het meisje op de vlucht, terwijl Kees haai' nieuws gierig nakeek. De aap voedt zich op het ogenblik met noten en appels, die hij overal bg elkaar scharrelt, doch de grote angst van de eigenaar is, dat het beest op een gegeven moment in de bossen zal terecht komen, waar straks zeker niet voldoende voedsel te vinden zal zijn. DOOR ONDERLING OVERLEG 250 ha. landerijen werden opnieuw ingedeeld Rond het dorp Kortgene was er enkele weken geleden een grote „ver huizing" van pachters. Niet van de ene woning naar de andere, maar van het ene perceel naar het andere. Een ruilverkaveling zou men kunnen zeg gen, doch dan zonder commissies en bewogen vergaderingen. Het- werd alles in onderling overleg tussen de eigenaars en de pachters geregeld. Boeren, die hun grond over vier of vijf percelen verspreid hadden, kregen één groot blok en kavels met de meest grillige vormen werden rechtgetrokken tot gemakkelyk te bewerken percelen. Het gebied, waarin deze „verhui zing" zich afspeelde, wordt gevormd door de Ambachtsheerlijkheid Cort- gene, welke de Willem Adriaanpolder (ten Zuiden van de Torendijk) en een gedeelte van de West- en Oost Cort- genepolder omvat. Van de ongeveer 650 ha. cultuurgrond was er 250 ha aan 41 pachtex-s verpacht, wier perce len her en der over deze polders ver spreid lagen. Daarom liep Ir. A. E. Bruijning, rentmeester te Goes, reeds lang voor zichzelf met plannen rond om te trachten hierin verbetering te brengen. Onverwacht is hiertoe thans de gelegenheid gekomen. Bij de Fe- bruariramp werd het gehele gebied geïnundeei'd. Er moest toch herstel werk geschieden-, zodat de tijd om de „lappendeken" te fatsoeneren nu ge schikter was dan ooit. Toen de polders nauwelijks droog waren, werd met het eex-ste veldwerk begonnen. De Heide Mij nam het meetwerlc en het vervaardigen van de detailkaarten voor haar rekening. Toen de eerste kaarten gereed kwa men schrok men eigenlijk een beetje. Men wist wel, dat de perceelsindeling verre van gunstig was, doch dat de situatie zo slecht was, vooral in de Willem Adriaanpolder, had men niet gedacht. De eigenaren, de familie Van Hobeken, legden een grote interesse voor verbetering aan de dag en bleken bereid hiervoor een aanzienlijk bedrag te investeren. Er werd een voorlopig plan van her indeling gemaakt. Hierbij werden de pachters in drie groepen verdeeld, nl. acht grote bedrijven (20 ha en meer), 10 kleine zelfstandigen (2Vz8% ha) en 23 landarbeiders met perceeltjes van 40 are tot 2 ha. Daar de kwaliteit van de gronden zeer gelijkmatig is, leverde dit geen grote moeilijkheden op. De landarbeiders werden voorna melijk in de Oud-Cortgene- en de Westpolder op de lichtere gronden sa mengebracht. Verder kreeg iedere pachter zoveel mogelijk zijn totale oppervlakte grond in één kavel. Slechts een enkele pachter blijft nog twee kavels houden. Het resultaat was, dat bijv. één bedrijf van 43 ha, dat vroeger uit vijf percelen bestond, thans in één groot blok is gelegen. Nadat het plan gei-eed gekomen was, ging men met de pachters praten om nog bepaalde wensen te vernemen. Over het algemeen ging men accoord (vervolg op pag- 2) aanvallen door Jordaniërs zijn onder nomen en 3263 gevallen van roof zijn voorgekomen. Sedert Januari jL zijn volgens de opgave aan Israëlishce zijde 49 do den gevallen, 79 personen gewond eu 34 gewapende roofovervallen geteld. Als hoogtepunt wordt genoemd het geval van 13 October jl., toen een moeder en twee kinderen in het dorp Jahoed om het leven kwamen, door dat een handgranaat in liaar huis werd geworpen. Israël stelt, dat van Arabische zijde alle pogingen om de wapenstil stand, welke uit de aard der zaak een tijdelijk karakter draagt, in een uiteindelijke vredesregeling om te zetten, voortdurend zijn gedwars boomd, en dat de bevolking van de Israëlische grensgebieden, voor zelf verdediging bewapend, tenslotte tot vergeldingsmaatregelen is overge gaan. Zo is het optreden van Israëli sche burgers tegen het dorp Kibya, waarbij meer dan vijftig doden zijn gevallen, een vergelding geweest voor de aanslag in Jahoed. Het Is raëlische leger is hierbij echter niet betrokken geweest. Halve leven lid van Tweede Kamer. Het is waarlijk een uniek verschijn sel in onze parlementaire geschiede nis, dat een 70-jarige zijn halve leven lang lid is van de Tweede Kamer. Dr. J. Schouten, die op 12 Augustus jL de 70-jarige leeftijd bereikt, heeft dat, gepresteerd. Op 22 October 1918, dus vandaag precies 35 jaar geleden, werd hy tot lid van de Tweede Kamer be noemd en hij is dat tot heden geble ven. De heer Schouten, doctor honorus causa in de rechts wetenschappen, voorzitter van de Tweede Kamer fractie der A.R.- partij, voorzitter van het Centraal Comité van A.R.- kiesverenigingen en directeur van de vereniging voor Hoger Onderwijs op Geïnformeerde grondslag, is als weinigen doorkneed in het parlementaire vak. Trouwens ook op het gebied van de ge meentelijke politiek, kan hij zijn woordje meespreken, want hij is lid van de gemeenteraad en wethouder van Rotterdam geweest. Het provin ciale bestuurswerk leerde hij kennen als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dr. J. Schouten is een vooraanstaande politieke figuur in Nederland. Een uitnemend en vooral een beminnelijk mens, waardoor hij bij vriend en tegenstander in de Kamer gezien en geacht is. DE VERWACHT: RUSTIG WEER. Aanvankelgk plaatselijk mist. Ove rigens nevelig en droog weer en in de loop van de dag van het Oosten uit afnemende bewolking. Overwegend zwakke Oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. ZON EN MAAN 23 October. Zon op: 7.18 onder 17-30 Maan op: *7.24 onder 8.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1