Sacha Guitry maakt film over het leven van de Zonnekoning KLANKBORD AMERIKAANSE OPDRACHTEN GEPLAATST IN ONS LAND DE MDERLAWER GROEIT ZICH ZELF BOVEN HET HOOFD STADHUIS VAN THOLEN WORDT BINNENKORT GERESTAUREERD WOENSDAG 21 OCTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CAMERA'S IN VERSAILLES Edith Piaf leidt de revolutie; vele beroemde sterren verenigd Lodewyk de Veertiende, de machtige, ydele Zonnekoning heeft vyf dm zend milliard francs uitgegeven om in een stadje bij Parys een paleis te laten bouwen, dat hem waardig zou zyn. Dat bedrag vertegenwoordigt acht maal het totale Nederlandse staatsbudget. Zo ontstond het Palais de Ver sailles, het kostba rste en grootste paleis, dat de geschiedenis ooit gekend heeft. Op bepaalde tyden werd het bewoond door niet minder dan tachtig, duizend mensen. Ondanks de enorme bedragen, die bij de bouw werden uit gegeven is Versailles nooit comfortabel geworden. Louis Qnatorze heeft het altyd koud gehad en het gebeurde dat de wyn op de koninklyke tafel bevroor. Sinds twee maanden wordt het oude paleis van Versailles opnieuw bewoond. Men kan er Lodewijk de Veertiende weer tegenkomen, of Lodewijk de Zestiende, men kan er Marie Antoi nette op haar clavecimbel zien en ho ren spelen. Sacha Guitry is namelijk bezig met een reusachtige staf de ge schiedenis van Versailles te verfil- m Sacha Guitry heeft voor „Si Ver sailles m'etait conté" niet minder dan 300 acteurs en 5700 figuranten geën gageerd. Zodat het paleis van de Zon nekoning de laatste maandèn be woond werd door 6000 personen, die allemaal een rol gespeeld hebben in door JAN BRUSSE de geschiedenis van Versailles. Dit komt er dus op neer, dat in welke bioscoop deze film ook vertoond zal worden, er altijd meer mensen op het witte doek zullen verschijnen dan er in de zaal zijn. Sacha Guitry speelt zelf voor Lodewijk de Veertiende. Dit lukt hem uitstekend. De heer Guitry gaat door voor de ijdelste Franse ac teur en dat wil wat zeggen. Zyn (vijfde) vrouw, Lana Marconi, heeft er geen enkel bezwaar tegen om Ma rie Antoinette te verbeelden (ofschoon zij toch wel weet hoe Mane Antoinette haar leven op de placé de la Con corde heeft moeten beëindigen). Zij speelt op de clavecimbel waar ook de vrouw van de ongelukkige Lodewijk de Zestiende haar vingers over heeft laten glijden en zij doet in lichtzinnig heid niets voor Marie Antoinette onder. Edith Piaf leidt de revolutie. Zij heeft hekken van het paleis vele ma len moeten beklimmen om het be roemde lied uit de Franse revolutie „Ca ira Ca ira", te zingen. De bur gemeester uit de succesfilm Don Ca- millo, Gino Corvi, duikt in de film van meneer Guitry op als de beroem de charlatan Cagliostro, die zo'n fu neste invloed gehad heeft op Marie Antoinette. Madame la Pompadour, vriendin van de koning en onbeperkt heerseres over Versailles, is weer tot leven gekomen in de gedaante van Micheline Presle, terwyl Claudette Colbert een andere vriendin van de koning, madame de Monterpan, uit beeldt. Zonder décors Zo ziet men rond Sacha Guitry, die deze film als de belangrijkste van zijn leven beschouwt, ook Orson Welles en Gérard Philippe en Georges Marchal plus Danielle Delorme. Het grote voordeel is, dat „Sf Versailles m'était conté" gedraaid kan worden zonder decors, dat men Marie Antoinette zal zien zitten voor haar bewaard geble ven boudoir, enz. De belangrijkste scènes zyn in de vertrekken gedraaid, waar Lodewijk de Veertiende zelf heeft gewoond en waar sindsdien niets is veranderd. Men ziet hem aan zijn beroemde eettafel zijn bijna grie zelig uitgebreide maaltijden tot zich nemen, waarbij heel de hofhouding vol bewondering naar de enorme eet lust van de Zonnekoning staat te kijken. Sacha Guitry heeft heel wat moeite moeten doen voor hij van het Franse ministerie van kunstzaken toestem ming heeft gekregen om in het, voor de Franse heilige, palais de Versail les te mogen draaien. Alleen de kunst schatten, die hij voor zijn verfilming van Versailles wilde lenen vertegen woordigen een waarde van vijftig mil- lioen guldens. Bovendien wordt de film in kleuren opgenomen, waar voor men lampen gebruikt, die vier maal zoveel warmte geven als de nor male filmschijnwerpers, die toch al hinderlijk veel warmte uitstralen. En wat een gevaren voor brand brengen deze lampen mee! Brand in het Paleis van Versailles, zou een na tionale ramp zijn voor Frankrijk. Maar de regering heeft het belang van deze film duidelijk ingezien. En vooral nadat Sacha Guitry beloofd heeft dat de winst bestemd zal wor den voor herstelwerkzaamheden van het oude paleis, heeft het niet lang meer geduurd of hij kreeg de papie ren die hem in staat stelden overal in Versailles, ook in vertrekken die niet toegankelijk zijn voor het publiek, te draaien. Voordien was er nooit een filmcamera in Versailles doorgedron gen en de komende vijf en twintig jaar zal er ook geen toestemming meer gegeven worden om in de ko ninklijke woning te filmen. Of dit alles een grote film zal op leveren, is nog niet te zeggen. Sacha Guitry, uie bijzonder veel vijanden heeft en die zich in de oorlog heel slecht heeft gedragen, stond voor de oorlog bekend als één van de geestig ste kunstenaars van Frankrijk. Hij heeft honderd toneelstukken geschre ven, waarvan er tien heel goed zijn. Hij maakte een paar dozijn films, waarvan er een paar, zoals „Le Ro man d'un tricheur" behoren tot de beste die er ooit in Frankrijk zijn ge maakt. Maar men vindt over het al gemeen dat de „maitre" na de oor log veel van zijn geest heeft verloren. Hij heeft heel erg oude grapjes her haald en hij heeft bijzonder veel slech te critieken geoogst. Maar Versailles is een onderwerp, dat Sacha Guitry al vele jaren ter harte is gegaan en waar hij al lang aan heeft gewerkt. Men mag dus hopen, dat hij met de film, die bij zonder veel geld kost, een groot ge deelte van zijn naoorlogse fouten zal goedmaken. BEVORDERING INDUSTRIALISATIE Overzicht over het jaar 1953 Het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa heeft bekend gemaakt, dat in het kader van het programma voor wederzijdse mili taire bijstand in het fiscale jaar 195S reeds voor een bedrag van ruim 1.596.000.000 dollar aan contracten is uitbesteed in Europese landen. In Nederland is door het „Offshore procurement" programma het dollar tekort aanzienlijk verminderd en de industrialisatie gestimuleerd. Door toe doen van ditzelfde programma is ook de Nederlandse vliegtuigbouw-in- dustrie weer opgeleefd en zijn bedryven in het leven geroepen, die zich toe leggen op het onderhoud van oorlogsmateriaal en de productie van onder delen en wel in die omvang, dat zy de stroom van orders van andere NAVO- landen in Europa kunnen verwerken. Als een van de belangrijkste or ders wordt genoemd een contract van ten naaste bij 26 millioen dollar met de Nederlandse regering voor de bouw van 18 mijnenvegers. Dit con tract is later bovendien uitgebreid Ontluisterd en met lege galmgaten staat op het stadhuis van Tholen het torentjt (Foto P.Z.C.) Binnen in de toren, tussen verweerde balken, bungelen de losse klokke- draden. (Foto P.Z.C.) met een opdracht voor de bouw van nog 14 scnepen van hetzelfde type. Een andere order van meer recen te datum kwam in de vorm van een contract van 18 millioen dollar, ge sloten in April van dit jaar, voor de bouw van 48 Hawker Huntër straal jagers. Dit contract werd gesloten met de Nederlandse regering, nadat deze zich reeds had verbonden tot het bouwen van 156 Hawker Hunters voor eigen rekening. Naar schatting zal dit vliegtuig- bouwprogramma aan ongeveer twee duizend personen werk verschaffen voor de komende drie jaren. Het jongste en tevens grootste contract van deze aard werd in Juni in Holland gesloten door de Amerikaan se luchtmacht met de N.V. Curtiss Wright fabrieken, een onlangs opge richt Nederlands bedrijf. Volgens dit contract zullen 27 millioen dollar in Nederland en andere Navo-landen worden besteed voor de productie van vliegtuigonderdelen, die tot nu toe door de V.S. werden geleverd. Andere contracten zijn: 6.014.207 dollar met Van Doorne's automobiel fabrieken, Eindhoven, voor de bouw van 301 straaljager tankers en 81 olie tankwagens; 3.243.938 dollar met de Nederlandse regering voor de bouw van vijf onderzeebootjagers; 1.657.446 met N.V. Hollandse Draad: en Kabelfabriek, Amsterdam voor de ievering van telefoonkabel; 1.313.800 met N.V, Ontwikkelingsmaatschappij Polynorm, Amersfoort, voor de bouw van kazerne opslagplaatsen; en 1.261.218 met N.V. Eendenburg zeil makerij en scheepstuigerij, Gouda, voor de levering van staaldraad voor torpedonetten. In de fiscale jaren 1953 en 1952 zijn aan Nederland contracten toegewe zen voor een waarde van respectieve lijk 52.477.000 dollar en 39.048.000 dollar. In deze cijfers voor Nederland zijn niet begrepen de bedragen die gemoeid zijn met de aankoop van le vensmiddelen door het Amerikaanse leger ten behoeve van de troepen in Duitsland. Illegale actie op Ambon Bevoegde instanties te Ambon heb ben pamfletten van de „Republiek Zuid-Molukken" in beslag genomen. Op de pamfletten die voorzien zijn van de vlag van de „Republiek Zuid- Molukken" staat o.a. „Wacht op onze terugkeer; thans bevinden wij ons in de bergen van Ceram". Naar de oorsprong van deze pam fletten wordt een nader onderzoek in gesteld. Jachtakten. Russische offi cieren hebben dit jaar in Oos tenrijk voor het eerst jacht akten aangevraagd en jachtter reinen pogen te pachten. Voor dien liepen ze zonder vergun ning te jagen op hetgeen door veld en bos huppelde of vloog. Churchill. In zijn grote rede te Margate, zei Churchill: „Ik persoonlijk begroet de terugkeer van Duitsland in de kring der grote mogendheden." Even la ter liet hij zich ontvallen: „Ik heb een groot deel van mijn le ven zoek gebracht met oorlog te voeren tegen Duitsland of ons land daarop voor te bereiden." Sombere George. Als minister Georges Bidault in het Franse ministerie van buitenlandse za ken mensen ontvangt, zit hij meestal achter een bureau, waarop een asbak staat. Een gewone asbak, maar als men de bak omkeert staat op de onder kant 'n merkwaardige spreuk. Ambtenaren, zo vermeldt de spreuk, zijn gelijk de boeken in een bibliotheek. Hoe hoger ze staan... hoe minder ze nodig zijn... Feest. In October viert men te München twee weken lang feest. Men noemt dat het Oc- toberfeest" en het wordt alleen maar gevierd, omdat men 126 jaar geleden ontdekte, dat er in de herft geen enkel feest was. Dit jaar heeft men bij deze fees ten anderhalf millioen liter bier gedronken en ongeveer 100.000 gebraden kippen opgegeten. Over de rest zwijgen we maar! Vreemde landen. De Franse journalist Paul Fort kon heer lijk en sappig schrijven over vreemde landen... Zijn beste stukken schreef hij over landen die hij nimmer bezocht had... Vriend (tot Paul): „Kerel, je drijft <?- zaak te ver... hoe kan je nou lyrisch doen over een land, waar je nog nooit geweest bent?" Paul: „Ken je Dante? Is die ooit in de hel geweest? En toch heeft hij het leven in de hel haarfijn uit de doeken gedaan." Koning. In Kopenhagen be zocht Koning Frederik II een meubeltentoonstelling. Hij vlei de zich neer in een dekstoel, maar moest constateren, dat de stoel wel gemakkelijk was doch te kort. Er bleek geen dekstoel voor de lengte van de koning aanwezig... Hij is bijna twee meter lang!! Geen wacht meer. Uit Mos kou wordt gemeld, dat er se dert deze week geen Russische wacht meer staat voor de Ame rikaanse ambassade. Tot zijn verbazing kon de Amerikaanse ambassadeur de stad ingaan zonder dat hij bewaakt werd!! De Xato. De bekende journa list Sulzberger vertelt in de New York Times het volgende: „Ik ken een diplomaat aan wie een dame vroeg, waarheen hy reisde." Hij antwoordde: „Ik ga naar de Nato". De dame informeerde beleefd: „Waar ligt dat land en welk soort kleding dragen de inboor lingen?" TIEN CENTIMETER LANGER (Van onze Haagse redactie) Statistici hebben voor ons uitgerekend, dat de gemiddelde Nederlander over 250 jaar ongeveer twee meter lang zal zyn. Zij concluderen dit uit het feit, dat de mensen van onze dagen gemiddeld tien centimeter langer zijn dan de mensen uit het jaar 1865. De 1865-ers hadden in concreto een ge middelde lengte van 164 cm, de 1953-ers reeds een gemiddelde lengte van 174 cm. Moeten er bedden van twee meter komen? Wij weten dat nauwkeurig van de militaire keuringen. Jammer dat die keuringen nog maar dateren uit 1864. Waren ze van oudere datum, we zou den precies weten, hoe lang bijvoor beeld de middeleeuwse ridderschap geweest is, of de soldaten uit de huur legers van Prins Willem van Oranje, of Frederik Hendrik. Dat deze lieden aanzienlijk kleiner geweest zijn dan het tegenwoordige geslacht, is natuurlijk wel bekend. De harnassen, die in de musea be waard worden, verraden, dat de rid derschap niet zo bijzonder uit de klui ten gewassen was. En bij de bed steden van eeuwenoude woningen hebben wij ons dikwijls de vraag ge steld, of onze voorouders altijd met opgetrokken knieën sliepen'. Trou wens in die woningen behoeft men waarlijk niet bijzonder groot te zijn om tot de zoldering te reiken of z'n hoofd te kunnen stoten tegen de bo- EERST DE TOREN Carillon krijgt electrische aandrijving. Ontluisterd, met gapende, lege galmgaten, staat op het vijftiende eeuwse stadhuis van Tholen net torentje. Het carillon is verdwenen en de klepels steken doelloos naar buiten. Binnen, tussen de verweerde balken en planken in het torentje, bungelen de losse klokkedraden. Daar, in het duister van de spits, waai de balken samenkomen, hebben duiven en uilen een veilig toevluchtsoord gevonden. Ze hebben er een rustige broedgelegenheid deze vogels en ze zitten er in gezelschap van torenkraaien, die deze plaats eveneens naar waarde weten te schatten. Het zal echter niet zo blijven. Binnenkort zal het torentje in de oude luister worden hersteld. Daar merkt men in Tholen op liet ogenblik nog niets van, maar elders staan plannenmakers over de tekentafel gebogen. Zij zetten in strakke lynen de hersteltekeningen op papier. Het stadhuis van Tholen ls een vaardevol historisch bezit. Het werd ia de grote brand van 1452, toen een deel van Tholen in vlammen opging, omstreeks 1460 gebouwd. Onafgebro ken heeft het door de eeuwen heen als stadhuis dienst gedaan en vele ïoogwaardigheidsbekleders, wier na men in de vaderlandse geschiedenis met ere worden genoemd, hebben er vertoefd. Door oorlog en vrede heen, bleef het gebouw gespaard. In 1758 werd er een hardstenen bordes aan jd en zo is het gebleven tot op "vandaag, een fraai staaltje van bouwkunst, een historisch monument. De tand des tijds heeft het stad huis van Tholen echter niet onge moeid gelaten en vooral de laatste ja ren bleek een duchtige restauratie dringende noodzaak. Voor het echter zover was, verloor Tholen zyn stad huiscarillon. Tijdens de laatste wereldoorlog lie ten de bezetters de bronzen bellen, daterend van 1672, uit de toren take len. In een lichter verdwenen zij, maar niet voor goed. Op het LJssel- meer zonk de boot die met de wel zeer byzondere lading op de bodem bleef liggen tot na de oorlog. Toen haalden Urker vissers het carillon naar boven. De klokken gingen naar de gieterij van Eijsbouts in Asten, waar ze schoongemaakt werden en thans wacht men op het moment, dat de toren te Tholen gerestaureerd is. Van de restanratie zal men ge bruik maken om enkele dingen be langrijk te wijzigen! Aan de buiten kant zal men dat niet zien, want het betreft de bediening van het carillon. Voorheen ging dat met grote gewich ten waardoor de speeltrommel werd rondgetrokken. In de toekomst zal dat eleetrisch geschieden. Gehele stadhuis. Niet alleen de toren moet onder handen genomen worden. Het gehele stadhuis heeft een opknapbeurt no dig, maar aangezien niet alles ineens kan, wordt, als eerste deel van de res tauratie, de toren hersteld. Daarna volgt de rest. De leiding van de restauratie be rust bij de bekende architect H. v. d. Kloot Meyburg uit Seheveningen. Men za! in Tholen nog wel even geduld moeten oefenen eer met de restauratie kan worden begonnen, maar als het eenmaal is voltooid, zal het bezit van het fraaie stadhuis menselijkerwijs gesproken weer voor vele jaren verzekerd zyn. venlijst van een deuropening. Overi gens houdt de wetenschap, dat de mens langer wordt ook voor ons ge slacht consequenties in. Hoe lang is de standaardafmeting voor onze slaapstee al 1.90 meter? Wordt het niet eens tijd die lengte-grens wat te verleggen? En de woningbouw? Houdt deze wel voldoende rekening met onze postuur-vergroting? Door hier de aandacht op te vestigen weten we vele „toekomst-mensen" van dit ogenblik de lieden dus die nu reeds de twee-meter-grens naderen of over schrijden aan ons te verplichten. En nu spraken we nog niet eens van de kronkelingen, waartoe autobussen en bioscoopexploitanten deze catego rie nopen. Wat de oorzaken zijn van dit langer worden der geslachten? Er zijn des kundigen, die de verbeterde hygiëni sche omstandigheden en sociale toe standen aansprakelijk stellen. Ande ren zeggen, dat de oorzaak ervan is „de verhoogde prikkeling van het ne gatieve zenuwstelsel door de moderne leefwijze." Wij willen er ons niet in verdiepen. Alleen maar vaststellen, dat het een onprettig idee is te" weten, dat iedereen je langzaam maar zeker boven het hoofd groeit. En dat daar niets aan te veranderen valt! Europees veryoersorgaan De Europese vervoersconferentie te Brussel, waaraan, werd deelgeno men door de ministers van verkeer van 16 Europese landen, is besloten met de ondertekening van het sta tuut van het permanente Europese ■"ervoersorgaan, tot de oprichting waarvan tijdens de conferentie werd besloten. Zoals bekend is, heeft dit lichaam, waarvan de Belgische minister van verkeer. Paul Seghers voorzitter is, tot taak het vervoer over de weg, per spoor en te water tussen de Europese landen te coördineren en te vereenvoudigen. Studente uit Lyon werd „Miss World" Denise Perrier, een 18-jarige stu dente uit Lyon, is Maandagavond bij een internationale schoonheidswed strijd in Londen tot „Miss World" gekozen. De tweede en de derde prijs gingen respectievelijk naar Alexandra Ladi- koe (Griekenland) en mej. Pappae- üa (Epypte). Er dongen 15 schoonheidskoningin nen mee. Nederland was vertegen woordigd door Yvonne Meyer. Schetstekening van het ontwerp voor het nieuwe Brittania-restaurant en congresgebouw aan de Boulevard Evertsen te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7