Voorlopig geen brandweerkazerne en -garage in Middelburg 3jvin olijfje Zeeuwse Almanak KUNST IN ZEELAND Agenda ELECTRICITEITSV00RZIENING IN ZEELAND NA DE RAMP GEMEENTEWERKEN VLISSINGEN WIL RISICO'S VERMIJDEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 VOORBESCHOUWINGEN BEGROTING 1954 B. en W. verontrust over stijging van aantal ondersteunden Op eon in de te Middelburg gehouden officieuze raadsvergadering, ter behandeling van de begroting 1954, gestelde vraag, hebben B. en W. ge antwoord, dat de bouw van een brandweer- en reinigingsgarage voorlo pig niet. de goedkeuring van Ged. Staten heeft verkregen. Een der raads leden merkte op, dat er weinig middelen voor andere werken zouden overblijven, indien de bouw van een brandweerkazerne en van een garage voor de reinigingsdienst uitgevoerd zou worden. In deze vergadering zijn door de leden tal van vragen over de ver schillende begrotingsposten gesteld. Zo antwoordden B. en W. op een terzake gestelde vraag, dat prijsstij ging van electriciteit is te verwach ten en dat in het algemeen gerekend moet worden op een stijging van de prijzen, berekend door publieke nuts bedrijven. Binnenkort zullen besprekingen worden gevoerd over een nieuw con tract met de P.Z.E.M., daar het be staande per 1 Januari 1956 afloopt. Een der leden merkte op, dat de gevolgde prijspolitiek fout is. By de afschrijving moet de vervangings waarde maatgevend zijn, aldus spr. Toegegeven werd, dat de gevolgde afschrqvingspolitiek inderdaad fout was. Aangedrongen werd op invoering van een nachtstroomtarief en deze kwestie zal met de P.Z.E.M. bespro ken worden. Een advies over de straatverlichting van de Markt, waarnaar geïnformeerd werd, is ont vangen. Rond Middelburg, zo bleek voorts o.m., zijn nog ongeveer 60 boerderijen die niet zijn aangesloten op het elec- triciteitsnet van de gemeente. Gras. Een raadslid vestigde de aan dacht op de overwoekering door gras van de bestrating in de Grif- fioenbuurt. Alleen met grote kos ten is dit in orde te maken, daar een chemisch middel onvoldoende uitkomst brengt, zo bleek uit het antwoord. Zodra het carillon gereed is, zo bleek voorts, zal worden overwogen beiaardiers van elders te laten spe len. Thans is het carillon nog niet definitief opgeleverd. Een der leden achtte de bespelingen tot nu toe niet erg geslaagd, doch zeide niet vol doende deskundig te zijn om te we ten of het lag aan het carillon, of aan de beiaardier. De aandacht werd voorts geves tigd op de grotere tekorten en op de vele mutaties onder het personeel van de Godshuizen. De exploitatie kosten worden steeds hoger, aldus B. en W., en het personeelsverloop is normaal te achten. Hoge posten. Enkele leden achtten achtereen volgens de posten voor het verrich ten van arbeid door minder valide arbeiders 10.000), voor school- tandverzorging 3280) en voor steun verlening nogal hoog. Voor minder valide arbeiders zijn moeilijk werkobjecten te vinden, al dus B. en W> in htm antwoord. Het voor schooltandverzorging gevoteer de bedrag zal niet veel verder sth- fen. Momenteel vallen 2200 van de 400 onder deze verzorgingsdienst. B. en W. zyn ook verontrust door de toeneming van het aantal ge- steunden. Middelburg heeft nu een maal een oude bevolking. De trek naar de stad, het centrum, is hier ook merkbaar. Op een vraag of de eigen inkomsten van de ondersteun den voldoende worden nagegaan, werd geantwoord, dat deze inkom sten steeds worden afgetrokken, hoe wel het mogelijk blijft, dat op een enkeling geen verhaal kan worden toegepast, daar er dan niet voldoen de gegevens verstrekt worden. Huisvesting. Het gemeentelijk bouwvolume voor 1954 is nog niet bekend gemaakt, aldus B. en W., in antwoord op een vraag. Tegen de bouw door woning bouwverenigingen bestaan geen be zwaren, mits by de toewnzing van de huizen aan de eigen leden geen voorkeur worden gegeven. De toe wijzing moet by B, en W. blijven. Voor de binnenkort gereedkomende 38 middenstandswoningen zitn iets meer dan dubbel zoveel gegadigden, zo werd voorts opgemerkt. Een raadslid zeide, dat de 33 wo ningen aan de Havendijkstraat en 10 huizen aan de Karelsgang destijds voor minder draagkrachtigen zijn gebouwd, doch dat deze woningen thans door „normale" gezinnen wor den bewoond. Hij zou de huur ver hoogd willen zien. Het antwoord luidde, dat de huur door de minister is bepaald en dat vroegere pogingen tot huurverhoging op niets zyn uitgelopen. De algeme ne huurverhoging van 15 is hier wel toegepast. Tenslotte werd nog gesproken over het doen geven van de concerten aan het Molenwater, op de Markt of op de Dam en over de feestelijkheden in 1954. De juiste plannen, aldus B. en W., zijn nog niet bekend, maar als er een plan wordt uitgevoerd, moet men er behoorlyk mee voor de dag kunnen komen. EEN ZWAAR KARWEI Herstel mede dankzij hulp van elders. Telkens wanneer een deel van de Zeeuwse bodem droog komt pro beert de P.Z.E.M. met de grootst mogelijke spoed de electriclteitsvoor- ziening weer op gang te brengen, teneinde de terugkerende bevolking weer snel te kunnen helpen aan ener gie voor licht, kracht en warmte en niet te vergeten voor de radio. Dit valt soms lang niet mee: de toestand van kabels en bovengrondse netten is dikwijls zodanig dat een groot ge deelte vernieuwd moet worden, trans formatorstations hebben tot de nok onder water gestaan, kabelkasten zijn omgevallen, palen zijn afge knapt en. kabels stukgereten. Zijn deze zaken dan weer min of meer hersteld, dan blijkt dat vrijwel alle huisaansluitingen, dat zyn dus de aansluitleidingen tot aan het me terbord, vernieuwd moeten worden, daar zij door de invloed van het zou te water onbetrouwbaar zijn en aan leiding kunnen geven tot kortsluitin gen of gevaar. Ook de straatverlich ting moet veelal geheel opnieuw wor den opgebouwd. Het feit, dat al dit werk nu voor wat betreft het dorp Kruiningen alreeds achter de rug is (de aan sluitleidingen uiteraard alleen voor de bewoonbare huizen) geeft aanlei ding om niet alleen erkentelijk te zijn voor de ijver en de toewyding der P.Z.E.M.-mannen, maar ook om- met dank gewag te maken van de hulp, die andere electriciteitsbedryven VAN TOT De Poolse Volksvereniging te Vlissingen geeft op 81 October a.s. een cabaret- en dansavond in het gebouw „Concordia" te Vlissingen. De baten van deze avond komen ten goede aan de ouderloze Poolse Idnde- ren, die thans ln Duitsland vertoeven en die bjj het aanbreken van de win ter ln het bjjzonder behoefte aan kle ding en schoeisel hebben. Een cabaret-groep uit Breda zal aan deze avond belangeloos mede werken. „Ik en m'n naaste" is de titel van een film, welke vertoond werd op de. in Brouwershaven door de afdeling van het C.N.V. belegde ontspannings avond en die de toeschouwers bijzon- TIP De duisternis was reeds lang geval- Zen, toen de damedie ons deze ge heimzinnige historie vertéldezich per rjjiciei voortbewoog in een der Zeeuwse steden. Het was een verlaten straat, waar in zij fietste, maar plotseling kwam er leven in de brouwerij. Een auto reed omzichtig de straat in. De be stuurder stak zijn hoofd uit het por tierraampje, keek speurend rond en liet zijn voertuig toen stoppen. Er stapte iemand uit. Maar voordat de auto weer in be- v:eging gebracht was, was de uitge stapte man ook weer ingestapt. Z\j het op een ietwat merkwaardige wijze. Want bliksemsnel was hij om de auto heengelopen, had het deksel van de kofferruimte, achter in de wagen, opgelicht, en was daarin dubbel gevouwen verdwenen. Waarna het vervoermiddel weg reed. Een voor ons vrijwel onbegrijpelijke handeling, die het uitgangspunt zou kunnen zijn van een detectiveroman, onder de 'titel: ,iDe man in de koffer ruimte". Adspirant-auteurs kunnen van de ze tip gratisJ gébruik maken... der boeide. Deze ontspanningsavond werd bijgewoond door o.a. ds. Keijzer en burgemeester J. L. van Leeuwen. Voorts vertoonde men twee films over de Wereldgezondheidsorganisatie, waarna de secretaris, de heer N, Fon- teine, die de byeenkomst ook geopend had, met een dankwoord tot de aan wezigen sloot. De leden van de postduivenvereni ging „De Noordster" te Yerseke hiel den met hun dames in de bovenzaal van de „Oesterbeurs" een feestavond, waar zo veronderstellen wjj noch over postduiven noch over oes ters gesproken zal zijn Wel wer den er schetsjes opgevoerd en was er muziek door Leon Pekaar en zijn band. BEZORGDHEID Een van Middelburgs vroede vade ren heeft bij de behatideling van de begroting 195.'f in de officieuze raadsvergadering van IS October aangedrongen op het sluiten van een verzekering tegen ongevallen voor wethouders, in verband met de post reis- en verblijfkosten. De bezorgdheid voor reizende wet houders is prijzenswaard en hoewel een der raadsleden opmerkte, dat de gemeentewet zulk een verzekering niet toelaat, zal de mogelijkheid on derzocht worden In Middelburg is men zuinig op de wethouders Feest was het in Kapellebrug, waar een druk bezochte kermis is gehouden. Bovendien waren er volksspelen, een „schieting" en gelegenheid tot dan sen zodat oud en jong zich volop heeft kunnen amuseren IN EEN REGEL: Voor de vervulling van de vacature onderwijzeres aan dé openbare lagere school te Haamstede, heeft zich één sollicitante aangemeld. Aan de heer R. A. Polspoel, wethou der te Koewacht, is op diens verzoek ontslag verleend als voorzitter van de plaatselijke prijzencommissie. De dankdag voor het gewas zal te St. Maartensdijk 4 November a.s. worden gehouden. hebben geboden door het beschik baar stellen van monteurs. Immers zonder deze hulp zou het herstel werk veel langer geduurd hebben en ook de bevolking dus langer versto ken zyn geweest van het gebruik van electriciteit. In het geval Krui ningen was liet. de N.V. IJsselcen- trale (het Overiiselse provinciale electrlciteitsbedrijf) dat een aantal monteurs aan de P.Z.E.M. heeft uit geleend. Het is helaas in de laatste maan den nogal eens voorgekomen dat in bepaalde delen van Zeeland plotse ling een storing in de stroomvoor ziening optrad en menigeen zal zich hebben afgevraagd of deze niet had kunnen wprden voorkomen. Deze sto ringen zijn echter byna steeds het gevolg geweest van de haastige en intensieve arbeid, die werd verricht aan onze waterkeringen en binnen- dyicen. Op één dag, nl. 13 October, werden b.v. op 2 plaatsen van Walcheren, en wel nabij Gapinge en Ritthem, de electriciteitskabels stuk getrokken door draglines en deze gevallen vor men geenszins uitzonderingen. Ook de zware 50 kV-kabel by Bakendorp, nabij de Scheldekruising aldaar, is op een dergelyke wijze beschadigd, al was hier een bulldozer de boos doener. Hoewel bij alle betrokkenen de overtuiging heerst, dat dergelyke ongelukken in het algemeen belang zoveel mogelijk voorkomen moeten worden, is het wel eens niet geheel te vermijden, dat bij de haastige spoed, nodig bij het herstel en de versterking van de dijken, alsmede voor de herverkaveling, een kabel wordt beschadigd. Het spreekt vanzelf dat de P.Z.E. M. hiervan veel last ondervindt en dat een en ander veel extra werk vraagt voor het toch reeds ln deze tyd zwaar belaste personeel. Er wordt echter steeds door omschake ling gepoogd, en meestal met succes, de hinder voor het publiek zo gering mogelijk te doen zyn. Gemeenteambtenaar voor vreemdelingenverkeer? B. en W. van Middelburg achten het noodzakelijk. In de officieuze raadsvergadering, te Middelburg gehouden ter behan deling van de begroting 1954, is o. m. gesproken over het aanstellen van een speciale kracht voor het vreem delingenverkeer. Enkele leden achtten de aanstel ling meer liggen op het terrein van verenigingen met een commerciële inslag en men was voorts van me ning, dat het moeilijk zou zijn voor het gevoteerde bedrag een geschikt pérsoon te vinden. Een der leden constateerde, dat bij de benoeming van vier wethouders gebleken is, dat er wat de werk zaamheden betreft enige armslag is en hg vroeg of één wethouder deze taak niet op zich zou kunnen nemen. Een ander lid was er van overtuigd, dat het voorstel de aangewezen weg1 zou zijn. B. en W. antwoordden, dat belang hebbenden moeilyk tot samenwerking komen en dat de gemeente de coör dinerende taak zal moeten vervullen. De raad zal een principiële beslissing moeten nemen. Konijnenplaag duurt voort op Walcheren. Iti de periode van I April tot 1 October zyn op Walcheren ongeveer 4500 konynen gedood. Met de verdel ging zal voortgegaan dienen te wor den, daar de schade, door de kony nen aangericht, nog aanwijsbaar is. Dit antwoordden B. en W. van Mid delburg op een desbetreffende vraag in de gehouden officieuze raadsver gadering. ter behandeling van de be groting 1954. Adwrlenlxe Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pij nen. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren» is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88 Vrachtauto reed op mijn in duinen hij Oranjezon. Bestuurder bleef ongedeerd. In de duinen bij Oranjezon, tussen het waterleidingkanaal en de zee, is Dinsdagmiddag een zware vracht auto op een landmijn gereden. De be- stuurder, zekere F. de V. uit Brun- sum (Limburg) werd weliswaar uit de wagen geslingerd, maar kwam er wonder boven wonder zonder enige verwondingen af. De vrachtauto, die zandzakken aan brengt voor het maken van kunstma tige duinen, maakte op een nog niet bereden spoor in de duinen een weg. De auto reed met het achterstel op een landmijn, hetgeen een hevige ex plosie ten gevolge had. In de grond was een gat geslagen van 50 cm. diep bij een diameter van ongeveer 3 me ter. De auto werd aan de achterzijde geheel vernield. De burgemeester van Oostkapelle, de heer P. G. Sprenger en de rykspolitie waren spoedig ter plaatse. De mgnenopruimingsdienst te Vlis singen zal vandaag het terrein, waar het ongeluk gebeurde, afzoeken op de aanwezigheid van nog meer mynen. Directeur-generaal F.A.O. bezoekt rampgebied Donderdag op Schouwen- Duiveland Norris E. Dodd, directeur-generaal van de „Food- and Agricultural Or ganization" van de Verenigde Naties, die belangstelling aan de dag heeft gelegd voor het herstel in de getrof fen gebieden, zal op uitnodiging van minister Mansholt een bezoek aan ons land brengen. De heer Dodd arriveert in gezel schap van onze landgenoot, ir. A. H. Boerma, hoofd van de economische afdeling van de F.A.O., Woensdag avond 21 October met het lyntoestel van de K.L.M. uit Rome om 8 uur op Schiphol. Bij afwezigheid van minis ter Mansholt zal de heer Dodd wor den ontvangen door de heer mr. J. J. van der Lee, directeur der directie In ternationale organisaties van het mi nisterie van landbouw- vissery en voedselvoorziening. Donderdag be geeft het gezelschap zich onder lei ding van-de heer ir. S, Herweyer, di recteur van landbóuwherstel, naar Schouwen-Duiveland. Des avonds is ér een officieel diner met de minister van landbouw ad interim, ir. C. Staf. Vrijdag' zal de heer Dodd een bezoek aan Flakkee brengen. BENOEMING. Tot hoofdcommies bij het Geweste lijke Arbeidsbureau te Terneuzen is benoemd in vaste dienst de heer C. Jansen, voordien Commies bij het bij kantoor Terneuzen van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg. Circus Knie. De Toneelvereniging in Concertgebouw te Vlissingen. De Stichting Arbeiderskunstkring Vlissingen heeft destijds haar taak behoedzaam aangevat. Zij wilde „ver antwoord toneel" brengen tegen schappelijke entree-prijzen cn zij moest daartoe allereerst nagaan hoe de bevolking van Vlissingen en omge ving haar werk zou waarderen. Wel nu zij weet thans, dat zij op de goede Dinsdagavond kon voorzitter H. H. v. Wagtendonk in het Concertgebouw mededelen, dat er in dit seizoen vijf toneelvoorstellingen gegeven zouden worden voor een uitverkocht huis, terwgl nog ongeveer honderd aanvra gen op de wachtlijst staan. Voor het volgend seizoen zal men nagaan of meer opvoeringen van een zelfde stuk mogelijk zijn als de leden- aanwas blijft. Met een levendig applaus onder streepten de Stichtingsleden deze verblijdende mededelingen. Daarna gingen de toneelgordijnen vaneen voor een opvoering van het toneelspel Circus Knie. een stuk in vier bedryven van Carl Zuckmayer. Het werd gebracht door „De To neelvereniging" uit Amsterdam. Carl Knie, de eigenaar van het circus, heefv met zijn kunstenaars de wed loop naar het financiële succes niet kunnen volhouden. HQ is achterop ge raakt en al z'n mooie woorden over de „kunst" waarvoor hij leeft, bren gen aan z'n artisten geen brood. Als dan z'n dochter verliefd wordt en het circusleven vaarwel zegt, spitst de dramatiek zich toe. De oude Knie steeds hopend op haar terugkeer, gaat ten onder en pas na zijn dood keert de dochter terug om de leiding van het schamele amusementsbedrijf je cp zich te nemen. Dit is het sobere gegeven, waarom heen het klatergoud en de ongewone hardheid van het circusleven zijn ge drapeerd. De Toneelvereniging wist er een goed brok toneel van te maken, dat in zijn rauwe realiteit volkomen levens echt was. Daar was Johan Elsensohn als een Carl Knie vol bewogenheid en met de bijna primitieve hartstocht van de mens, die niet aan lezen-leren toe kwam. Spelen met vuur oorzaak van brand in Zierikzee. Nader is gebleken, dat de oorzaak van de hooibrand te Zierikzee, waar van wij gisteren melding maakten, spelen met vuur is. Een vijfjarig1 meisje was op het hooi met lucifers aan het spelen, waardoor de brand is ontstaan. D.U.W.-arbeider aangehouden. Door de Middelburgse politie is Dinsdag de D.U.W.-arbeider W. A. N., afkomstig uit Helmond, aange houden. N. had op Donderdag 15 Oc tober een portefeuille, inhoudende een bedrag van 70 van zijn collega W„ afkomstig uit Den Bosch, ont vreemd. N., die naar Helmond ver trokken was, is naar Middelburg overgebracht en in verzekerde be waring gesteld. De portefeuille is te ruggevonden; van het geld was niets meer over. WATERKERING VERHOGEN Uitzicht naar zeekant behouden Men zou kunnen veronderstellen, dat de stormvloed in de Februaridagen ons toch wel het ergste hebben gebracht aan menselyk leed en schade, veroorzaakt door een watersnood. Maar zoals in die nacht het water steeg tot -j- 4.55 N.A.P., en de waterstand een dertig centimeter hoger bleek dan de waterkering, zo ls er zelfs een stand denkbaar van 5.05 N.AJP. Uiter aard moeten zich dan ook weer de bijzondere omstandigheden doen gelden ten aanzien van windkracht, gety en maanstanden, zoals we dit beleefden in dit voorjaar. Maar tenslotte moeten de technici van het waterfront rekening houden met Alle mogelijkheden. Vandaar dat men thans aan de Vissershaven en de Koopmanshaven van Missingen de arbeiders bezig ziet onder leiding van gemeentewerken aan de verhoging van de waterkering. Een verhoging, die ook hierop be rekend moet zyn, dat men niet pre cies de theoretisch mogelijke hoogte van een watervloed aanhoudt maar daarboven uit komt, wil 'men ten minste afdoende beschermd zijn. Dat betekent dus dat men moet komen van de bestaande hoogte van 4.25 N.A.P. tot niet minder dan -f- 5.50 N.A.P. Een verhoging derhalve van 1.25 meter. Het probleem was duidelijk. Zou men dit zonder meer in beton uit voeren, dan werd alle uitzicht naar de zeekant ontnomen. Tot een hoogte ran 4.95 wordt de water kering als een vast werk uitgevoerd. De rest tot 5.50 meter wordt zoda nig gebouwd, dat men de waterke ring in geval dit nodig is in kan plaatsen door middel van schotbal- ken. In het betonwerk worden stalen bussen ingebracht, waarin de zg. D.I.N.-stoelen passen. Tussen die D.I.N.-stoelen worden schotbalken van Azobé-hout geplaatst. Het soor telijk gewicht van dit hout, een bui tenlands houtsoort, is zwaarder dan water. Het komt er dus thans op aan „tydig by de hand" te zijn in geval de hoogte van de waterstand en het gevaar van stormvloed dit vragen. Nu bezitten de technici een sche ma van het verloop van het getij en de maanstanden. Alleen al daardoor kan men zich op de hoogte houden of er een situatie te duchten is waar in zich bijzonder hoge waterstanden kunnen voordoen. Doorgaans bete kent dit, dat het „tydig bij de hand" zijn om de schotbalken te plaatsen een tijdsruimte inhoudt van 4 A 5 uur. Een speciale instructie van de be trokken dienst van gemeentewerken verwerkt deze gegevens en de men sen worden geregeld geoefend om ook inderdaad in een dergelyke situ atie afdoende te kunnen optreden. Bovendien is men thans bezig met de bouw van loodsen voor het op bergen van deze schotbalken, welke loodsen dicht bij de mogelijk bedreig de punten verrijzen, nl. dicht by ae Vismijn en aan de Westzijde van de Koopmanshaven. Aldus hebben de dienst van ge meentewerken van Vlissingen onder leiding van de directeur, de heer J. Moll en het hoofd van de waterbouw kundige afdeling, de heer Heit, die dit plan ontwierp, verdienstelijk werk geleverd. Vlissingen wordt gevrij waard voor de mogelijke gevolgen van nieuwe stormvloeden en toch wordt het uitzicht naar de zeekant niet geheel en al ontnomen. Oprit Boulevard. Men kan deze werkzaamheden thans ook gadeslaan aan de Oprit van de Boulevard De Ruyter. De muur komt hier meter uit de leuning en men zou van deze toe komstige verbreding gebruik kunnen maken door er een trottoir aan te brengen. Het is bij die Oprit hinder lijk dat er een trottoir ontbreekt en zodoende kan men dus van de nood meteen een deugd maken. Men ver trouwt met een en ander in Januari gereed te zyn. Bij de Loodshaven zorgen eiken deuren voor de water kering. Rijkswaterstaat sluit zich aan bij deze maatregelen van ge meentewerken Vlissingen voor wat betreft het aanbrengen van nieuwe sluisdeuren. Annie de Lange als de onevenwich tige dochter, die uiteindelijk de wis selvalligheid van het circusleven niet kan missen. Misschien was ze in haar spel nog iets te teer voor dit milieu van primitieve mensen. Aaf Bouber, voortreffelyk als cas- sière. wasvrouw en... biechtmoeder, kostelijk baar rol uitbeeldend. Hans Tiemeyer, de here-boer en daarom te weinig boer. maar wiens vertolking geheel paste in de projec tie van dit stuk. Om deze hoofdfiguren heen speel den Jan Himdling (luchtacrobaat), Hans van Meerten (clown), Ad van Gessel (parterre-acrobaat), Hans Su- ring (luchtacrobaat) hun rollen vol actiemet als primus Hans van Meerten. Wanneer vve van de kleinere rollen nog noemen Cor Dommelshui- zen (een veldwachter) dan hebben we daarmee het tableau van de troep in hoofdzaak aangegeven. Er zat vaart in het stukhet werd met frisheid gespeeldDe „holheid" van de „circusromantiek was volop aanwezig en zij kreeg daardoor de wrange hu moristische bijsmaak, die zo'n toneel stuk het aankijken en aanhoren ex tra-waard maakt. Kortom het was een goede voor stelling. De uitbundige toejuichingen na afloop bewezen, dat het publiek de voorstelling bijzonder apprecieerde.^ Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. Ned. Herv. kerk Wissekerke. MET BIJZONDER veel instem ming moet ditmaal in deze kolom ge wag worden gemaakt van het initia tief van het Departement Noord-Be veland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om het Nederlands Kamerkoor uit te nodigen voor een uitvoering in Wissekerke. Dinsdag avond werd dit concert in de Neder lands Hei-vormde Kerk aldaar gege ven en daarbij bleek, dat de organisa toren met deze avond volkomen „raak hadden geschoten". Koorzang spreekt vry'wel iedereen aan en wordt door welhaast iedereen begrepen, vooral ook in de Zeeuwse dorpsge meenschappen, waar de plaatselijke zangverenigingen (gelukkig) nog al tijd een grote plaats innemen. Zo ook in Wissekerke, waar Dinsdagavond dit perfect-zingende ensemble kwam met een prachtig programma, waaróp zelfs de grootste nurks slechts wei nig aanmerkingen kon maken: een Sanctus van Clemens non Papa, lie deren uit de Valerius Gedenckclank, pikante muziekjes van Orlando di Lasso, het stille en ingetogen „So gibst du nun mein Jesu gute Nacht" van Bach, de religieuze gemeen schapsliederen van de negers, exta tisch soms („I got a robe"), doch ook vol verlangen („Nobody knows the trouble I've seen") en tenslotte ech te volkskunst, liederen als „Het kwe zelken," en „Au clair de la lune", door dirigent de Nobel simpel en klaar ge toonzet. En dit alles uitgevoerd in een perfectie, die groots was en diep res pect afdwong. De Nobel dirigeerde dit koor niet. maar hij bespeelde het en was daarbij een magistraal musicus, die zyn instrument kende en hanteer de als een grootmeester. Deze lof moge wellicht overdreven schijnen, doch zij is het allerminst. Wie dit koor heeft gehoord zal er dan ook volko men vrede mee hebben, dat minister Cals een niet onbelangrijk bedrag voor dit ensemble heeft uitgetrokken op zijn begroting. In de memorie van toelichting op diezelfde begroting wordt enige malen het woord „cultuurspreiding" ge bruikt, een uitdrukking, die ten aan zien van de randprovincles in deze dagen zeer in de mode is. Welnu, het optreden van dit koor in Wissekerke schijnt ons cultuurspreiding van de beste soort, omdat hier een perfect gezelschap muziek ten gehore brengt, die in de plattelandsgemeenten zelf wordt beoefend. Van een dergelijk concert kan een enorme stimulans uit gaan voor de plaatseiyke verenigin gen en juist dat lijkt een uitermate belangryk effect van de veelgeprezen cultuurspreiding. Daarom is het te hopen, dat dit concert in Wissekerke het eerste is van een reeks uitvoerin gen, waarbij vooral gedacht zou kun nen worden aan die gemeenten, waar het Rotterdams Kamerorkest niet optreedt. Hoezeer het publiek geimponeerd werd door deze koorzang bleek wel uit het feit, dat aan het slot on danks uitdrukkelijk verzoek een spontaan (en overigens volkomen ge rechtvaardigd) applaus in het kerk gebouw weerklonk. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene sprak als voorzitter van het „Nut" een openings- en een slot woord. De avond werd o.m. bijge woond door de directeur van de Stich ting: Zeeland voor Maatschappelyk en Cultureel werk, mr. J. F. Hornstra. de K. PEARS EN BRITTEN NEET NAAR ZEELAND. Het concert, dat Peter Pears en Benjamin Britten Vrijdag a.s. in Mid delburg voor de Z.V.U. zouden ge ven, kan helaas geen doorgang vin den. Wegens ziekte van Britten is de Nederlandse tournee van dit En gelse artistenduo voorlopig uitge steld. Het is echter wel zeker, dat dit uitstel voor Middelburg geen af stel betekent. Men heeft nl. de toe zegging ontvangen, dat het concert niet zal vervallen. Zodra Britten hersteld is zal een nieuwe datum worden vastgesteld. MIDDELBURG Vandaag. Electro: „Twee in een auto" (a.l.) 7 en 9.15 uur. Kunstmuseum: Tentoonstelling „Kunstenaars helpen" 13.30 17.30. VLISSINGEN Vandaag. Alhambra: „Bureau Zedenpolitie" (18 jr.). 7 en 9 uur; Luxor: „De giftbeker" (18 jr), 8 uur. GOES Vandaag. Grand„Onzichtbare boeien" (14 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2