PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Churchill weigerde zich uit te laten over bezoek aan Moskou Verwoede strijd om het laatste dijkgat bij Ouwerkerk "BILT BERÏA ZOU ONTSNAPT ZIJN AAN HET KREMLIN Vandaag ADENAUER WIL HERSTEL VAN DE ONAFHANKELIJKHEID 196e Jaargang-No. 248 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W, Leertouwer en H. A. Ëosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 Oct. 1953 AD' 'ERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie l 3.-. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.r ,C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 'b.g.g 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef 16: Terneuzen. Brouwertjstr 2. Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 28. LABOUR KREEG GEEN ANTWOORD Plan volgens Dulles niet ernstig in overweging genomen Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis geweigerd iets zeggen over persberichten, als zou hij van plan zijn een bezoek aan Mos kou te brengen. Een stampvolle zaal wachtte in spanning op elk woord, dat de Bntse premier zou zeggen, in antwoord op vragen van het lid van de Labour- partij Woodrow Wyatt over berichten in de pers, dat hij binnenkort naar Moskou zou vliegen om te pogen de internationale spanning te vermin deren. .Ik ben bang, dat ik zeer wijde deuren zou openen, indien ik zou tracli- ten alles wat in de kranten wordt gezegd, te bevestigen of te ontkennen", zo zei de oude staatsman, en hij ging weer zitten. Het was een sterke anti-climax. Daar de oppositieleden slechts af konden gaan op de persberichten, had de premier hen tot zwijgen gebracht. Keuters medewerking Stanley Priddle tekent hier bij aan, dat het aan Churchill toegeschreven plan om alleen naar Moskou te gaan, indien hij er niet in zou slagen de regerings leiders van de vier grote mogendhe den bijeen te krijgen, niet door de meerderheid van zijn partij wordt ge steund. Vele regeringsfunctionarissen vre zen, dat een dergelijke missie nood lottige gevolgen zou hebben op de Europese opinie én de Brits-Ameri kaanse betrekkingen, indien zg zou mislukken. Minister Dulles ontkende catego risch het bericht, op een persconfe rentie in Washington, dat Churchill hem zou hebben meegedeeld van plan te zijn alleen naar Moskou te vliegen voor een onderhoud met Malenkof. Het voorstel voor een bijeenkomst van de regeringsleiders van Enge land, Amerika en Frankrijk met Ma lenkof was op de conferentie te Lon den niet ernstig in overweging geno men, zo zei hij. Hij voegde hier aan toe, dat hij slechts sprak over de for mele zittingen van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken en niet over de niet-officiële bijeenkom sten tussen de ministers van Buiten landse Zaken en Churchill. Toen verslaggevers hem vroegen, of Churchill op deze niet-officiële bij eenkomsten bij hem had aangedron gen op een ontmoeting met Malenkof op het hoogste plan, antwoordde Dul les, dat zij zich op voor hem delicaat terrein begaven. Hg had met Chur chill over tal van aangelegenheden gesproken, maar het zou niet juist van hem zijn over niet-officiële be sprekingen verslag uit te brengen. Diplomatieke klingen te Moskou zijn van mening, dat de toon in de Sovvjet-pers geen aanleiding geeft tot de veronderstelling, dat het Kremlin Gunstige arbeidsmarkt in West-Duitsland. Volgens de jongste statistieken van het centrale arbeidsbureau in Neuren berg telt de West-Duitse bondsrepu bliek thans meer arbeidsplaatsen dan ooit tevoren. Het aantal in alle tak ken van beroep werkzame personen bedraagt nu meer dan zestien mil- lioen. Het aantal werklozen is tege lijkertijd tot onder het, millioen ge daald. Jagan beschuldigd door Londen „Rampzalige toestand" in Brits Guyana. De Britse regering heeft Dinsdag avond verklaard, dat de progressieve volkspartij in Brits Guyana de ge standaardiseerde „stap-voor-stap" techniek heeft gevolgd waarmee com munistische partgen in andere delen van de wereld aan de macht zijn ge komen. In een officieel rapport aan het par lement geeft de regering een beeld van de „rampzalige" toestand. Het rapport beschuldigt dr. Jagan en andere ministers van het versprei den van rassenhaat en ondermijnen van de trouw der politie en van de gehele zakengemeenschap in de ko lonie. Twee ministers hebben tezamen met mevrouw Jagan de plantages afge reisd om de arbeiders tot staking aan te zetten een staking „die de ge hele industrie heeft stilgelegd". Dr. Jagan was gisteravond met het K.L.M. lijnvliegtuig uit Paramaribo op weg naar Nederland, doch reeds boven Nederlands grondgebied werd het toestel door de verkeerstoren op Schiphol teruggestuurd naar Frank furt. de laatste landingsplaats voor Schiphol, omdat men een landing van het toestel op de Amsterdamse lucht haven in de heersende mist te riskant achtte. Vluchtelingen naar Oost en West-Duitsland. Volgens het Oost-Duitse blad „Neues Deutschland" zijn in Septem ber ruim 3600 personen, die naar West-Duitsland waren gevlucht, te ruggekeerd en 1332 West-Duitsers naar Oost-Duitsland gevlucht. West-Berlijnse zegslieden verkla ren, dat dagelijks gemiddeld vijf hon derd Oost-Duitsers naar West-Duits land kwamen. geneigd is in te gaan op de berichten, die in Londen de ronde doen over een mogelijke bijeenkomst tussen Chur chill en Malenkof. De Sowjet-pers is weer begonnen met bittere aanvallen op de Britse premier. Zijn oproep aan Frankrijk om de plannen voor het Europese le ger goed te keuren hebben de Russi sche toorn verwekt. SIK WINSTON CHURCHILL wel of niet naar Moskou Verongelukte vlieger op Oceaan opgepikt Zijn metgezel verdronk. Een 21-,jarige officier van de R.A. F. heeft enige angstige uren be leefd in een rubberbootje op de Noordzee. Zijn leven heeft hij waar schijnlijk te danken aan zijn metge zel, van wie men nog geen spoor heeft kunnen ontdekken en waarvan men aanneemt, dat hij met zijn vlieg tuig naar de diepte is De twee mannen waren Maandag middag van een Engels vliegveld op gestegen. Toen zij zich op ongeveer 51 gr. N.Br. onder de Engelse kust bevonden, weigerde plotseling de mo tor van het Vampire-jachtvliegtuig. Even later streek het vliegtuig op het water neer. Arthur Breeze, de navigator, maakte direct de rubber boot in orde en gooide haar op het water. Toen hij erin wilde springen raakte hij echter bekneld, en de pi loot die op het punt stond hem te volgen, slaagde er met veel moeite ïn hem te bevrijden. Hij duwde de jongeman uit het vliegtuig in de rub berboot, had zelf echter geen tijd hem te volgen, daar het vliegtuig, dat inmiddels vol water was gelopen, zonk. Zo dreef Arthur Breeze enkele uren geheel alleen in zijn rubberboot op zee. Daarna ontdekte men op de brug van een Deens schip, dat met een lading hout onderweg was van de Belgische Congo naar Kopenha gen, de kleine stip op de grauwe zee. D'e redding was toen nog slechts een kwestie van een half uur. Het schip zette daarop koers naar Rotterdam. Nieuw vijf jarenplan. Te Warschau wordt een econo mische conferentie gehouden van de landen van het communistische blok, die aangesloten zijn bij de raad voor wederzijdse economische hulp. Het doel van deze conferentie is de coördinatie van de economische plan nen te bespreken en een gemeen schappelijke vijf jarenplan voor alle aangesloten landen, waartoe ook Noord-Korea behoort, voor te berei den. Tekort van 680 millioen bij Duitse spoorwegen Ontslag aan 12.000 man. De Duitse spoorwegen hebben voor de (lekKing van hun grote verliezen moeten aankloppen bij de regering. Aan bet einde van dit jaar zal het verlies tot «80 millioen Duitse mark zijn opgelopen. Men rekent voor het volgende jaar met een tekort van 855 millioen en wannper onder deze om standigheden de regering niet in springt, dan zal de ongestoorde voort zetting van het bedryf niet meer kun nen worden verzekerd. De snelle stijging van de verliezen is onder meer een gevolg van de loonsverhogingen, die zijn toegestaan. De spoorwegen hebben besloten het personeel met twaalf duizend man in te krimpen, doch desondanks zullen volgend jaar de personeelslasten nog stijgen. Tussen de beschadigde huizen in Sir- jansland hangt de u tc- eer te drogen (Foto r.Z.C.J Voor de reportage over dit pas drooggekomen dorp verwijzen wij naar pag. 3. Ernstige autobotsing in West-Frankrijk. In het kleine havenplaatsje Le Faou in West-Bretagne, nabij Brest, is Maandag een zeer gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd, waarbij mins tens zeven personen het leven hebben verloren. Twintig personen werden gewond, van wie twaalf zo ernstig, dat de po litic voor deze slachtoffers bloeddo nors heeft opgeroepen. Het ongeluk geschiedde, doordat twee bussen met zo'n vaart tegen elkaar botsten, dat een der wagens naar de andere zijde van de weg werd geworpen en daar tegen een derde bus aanbotste. Een vierde bus reeds ver volgens op de derde verongelukte wa gen in. MET GEHEIME DOCUMENTEN „Onthullingen" in de Amerikaanse pers. Een gepensionneerde Amerikaanse legerofficier, kolonel Julius Amoss heeft verklaard dat de afgezette Rus sische minister van Binnenlandse Za ken Beria niet alleen uit de Sow jet- Unie is ontsnapt, maar ook bereid is „hoogst belangrijke documenten" in handen van het Westen te stellen. Beria zou, toen zgn positie onhoud baar was geworden, de documenten aan vijf vertrouwde ondergeschikten hebben gegeven. Hg zond deze men sen het land uit met de instructie de papieren, uie o.m. plannen op het ge bied van de atoomenergie inhouden, aan autoriteiten in het Westen te overhandigen als hem iets zou over komen. Daarna verdween hij zelf. Toen de Russen Beria niet konden vinden, leidden zij een strooman op om als Beria terecht te staan. Een van Beria's handlangers heeft een agent van Amoss verzocht het Krem lin te laten weten, dat Beria ontevre den is over de propaganda van het schijnproces en het eerste van zrjn vijf dossiers met geheime documenten aan het Westen zou uitleveren als men er niet mee ophield. Amoss zegt deze feiten wereldkun dig te maken in de verwachting, dat zg zo ook ler kennis van de Russische geheime dienst zullen komen. Zware explosie door een sigaret. Een zware explosie in een zinkput heeft gisteren een eind gemaakt aan de schoonmaakwoede van caféhou der Sikkema, die aan de Steringa Kuiperweg te Winschoten woont. De heer Sikkema had de zolder opgeruimd en de rommel gedeponeerd in een zinkputje onder een afdak. Bij het afval was een aanzienlijke hoeveelheid carbid. Met voldoening wilde de heer Sik kema na afloop van het werk een sigaret opsteken. Zover is het even wel niet gekomen: er klonk een zware slag in Winschoten. Twee muren stortten in, het afdak ging de lucht in en de keukendeur vloog dwars door het kolenhok. Bij de bu ren sneuvelde serviesgoed en vielen schilderijen van de wanden, terwijl in veel woningen in de omtrek rui ten braken. De heer Sikkema daar entegen stond kerngezond, doch zwart geblakerd en geschroeid bij het gat, waarin eens een zinkputje had gezeten. Het te San Diego in Californië ver schijnende blad „Morning Union" meldde, dat Beria en drie andere com munistische leiders uit de Sowjet- Unie waren ontsnapt en bereid waren bepaalde geheimen te ruilen voor asyl in Amerika. Het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken ver klaarde naar aanleiding van dat be richt, dat liet de zaak zou onderzoe ken, maar er „hoogst sceptisch" te genover stond. Het New Yorkse blad „Daily News" meldde later, dat kolonel Amoss een bedrag van 50.000 dollar, hem gege ven door een politicus uit New Jer sey, had gebruikt om Beria's ontsnap ping te financieren. is het 425 jaar geleden, dat dc Staten van Utrecht Karei V als leenheer erkenden; ...is het 5 jaar geleden, dat de K.L.M.-Constellation PH-TEN „Nijmegen" te Tarbolton Schotland) neerstortte. Bij de ze ramp kwamen 37 personen om het leven; ...herdenkt Engeland Trafal gar-day (1805); ...viert ex-koningin Narriman van Egypte haar 20e verjaar dag. NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ Amerikaanse hulp aan Israël opgeschort. Voorschrift van V. N. niet opgevolgd. Minister Dulles heeft op een pers conferentie verklaard dat Amerika de hulp op grond van het program voor wederzijdse beveiliging aan Is raël heeft opgeschort. In strijd met de instructie van een V.N.-Commissie, aldus Dulles, is Israël voortgegaan met een project, dat van invloed is op de loop van enige Jordaanse rivieren. REGERINGSVERKLARING UIT BONN Veiligheidsgarantie voor Moskou De West Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Dinsdag, toen hij zijn nieuwe regering aan de Bondsdag voorstelde, in een rege ringsverklaring gezegd, dat indien de Sowjet-Unie werkelijk vrede wenst, haar waarborgen van veiligheid kunnen worden aangeboden op basis van de Europese verdedigingsgemeenschap. Hij lievestigde nogmaals, dat West Duitsland bereid is samen te wer ken in een dergelijk verdedigingsstelsel. Een dergelijke gemeenschap kan de basis zijn van een beperking van de bewapening, zoals door Eisen hower is voorgesteld. De buitenlandse politiek van de nieuwe West-Duitse regering zal ge baseerd zijn op drie grondbeginselen, namelijk ten eerste: herstel van de pnafhankelijkheid; ten tweede: her eniging van het land en ten derde: deelneming aan de Europese ge meenschap en de eenwording van een vrij Europa. Adenauer zeide er vast van over tuigd te zijn, dat het E.V.G-verdrag in de komende maanden zal worden bekrachtigd. De West-Duitsers willen, aldus Adenauer, de hoop niet opgeven, dat de Russen zich bereid zulien tonen op een vier-mogendhedenconferentie over vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de status van één Duit se regering te spreken. Adenauer zeide nogmaals, dat de OderNeissegrens onaanvaardbaar is, maar dat de desbetreffende pro blemen met vreedzame middelen die nen te worden opgelost. Ofschoon men een groot aantal nieuwe gezichten op de regeringsbank ln Bonn ziet, is er toch aan de kern van het oude kabinet niet zo heel veel veranderd. Op de sleutelposten van Economische Zaken en Financiën blijven prof. Ludwig Erhard en dr. Fritz Schaffer, beiden van de Christe lijke partij. Ook Jakob Kaiser blijft als minister voor vraagstukken, die de Duitse eenheid betreffen. Schroder, de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, staat te boek als Vier Oost-Duitse politie mannen gedood. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. meldt, dat vier Oost-Duitse politie mannen zijn gedood in een vuurge vecht met „een bende fascistische terroristen" in het Oost-Berlijnse dis trict Cottbus. De „terroristen" waren gezonden door groepen „buitenlandse en West- Berlijnse agenten". BIJ HET LICHT VAN KUNSTMATIGE MANEN Begin November kan de eind overwinning worden behaald DINSDAGAVOND. Als in een sprookjesnaeht ligt hier een gouden rimpelloos watervlak. De sleepboten, waarvan de rookpluimen op deze windstille avond loodrecht omhoog kringelen in de heiige lucht, glijden met de bakken als Venetiaanse gondels voorbij. Als betoverd staart men naar de bakkenschipper, wiens contouren zich tegen het kunstmatige maanlicht aftekenen en men wacht in deze romantische omgeving naar een zoete melodie uit de mond van deze „gondelier". Een melodie, wel ke niet komt.Het donderend geraas van vallende bazaltblokken, die het met schuimvlokken als drijfijs overdekte water hoog doen opspatten, rukt de late bezoeker uit zijn zoete mijmeringen en brengt hem terng in de realiteit. De harde realiteit, van de verwoede strijd, die de mannen van de dienst Dijkherstel Schouwen-Duiveland hier leveren om het laat ste dijkgat te dichten. Een strijd, welke zijn slotphase f at naderen, want de mannen van aterstaat koesteren nog steeds de hoop, dat in de eerste dagen van No vember de eind-overwinning kan worden behaald. Maar voordat het zover is zal nog veel geploeterd en gesjouwd moeten worden. Zo hard, dat de werkers zich lachend afvra gen of iedereen dan niet bek af zal zgn, dat hij het feest van de over wining niet kan vieren. Vanavond heeft voor het eerst het gouden licht over het dijkgat bij Ou werkerk geschenen. Dijkherstel heeft zich vier kunstmatige volle manen aangeschaft. Niet als feestverlich ting, doch om het beslissende offen sief tegen het water te kunnen le veren. De dagen worden steeds kor ter, doch het zinkwerk moet op de laagwaterkenteringen kunnen voort gaan. Daarom moeten de dagen ver lengd worden. Drie lichtmasten met een hoogte van 30 meter zijn ver rezen in een driehoek, een op elk der bij de landhoofden van de Oudedijk en een op de Nieuwe dijk aan de Westzijde. Elke mast bevat 42 natri um staaflampen met een totale sterk te van 125.000 dekalumen. Dus tesa- men 375.000 dekalumen. Wat dit betekent spreekt wel het duidelijkst, wanneer we de deskun digen na vertellen, dat in een straal van 200 meter van elke mast de licht sterkte nog vier maal zo groot is als bij volle maan. Hierdoor kan zeker eenmaal per etmaal gezonken wor den, terwjjl het wellicht soms moge lijk zai zijn om tweemaal per 24 uur zinkstukken te leggen. Bovendien wordt met het kunstmatige maan licht de mogelijkheid geschapen om het storten van basaltsteen in de cri- tieke dagen voor de sluiting dag en nacht voortgang te doen hebben. Van de ongeveer 80.000 m2 zinkwerk, dat in dit gebied naar de bodem moet verdwijnen, is thans ongeveer 2/3 deel gezonken. De zinkstukcapaciteit is nu per week ongeveer 15.000 m2 en op de „zaten" bij Ouwerkerk en aan de Schelphoek vlechten de honderden rgswerkers onvermoeid voort. Duizenden tonnen stortsteen gaan overboord van de kantelbakken, onderlossers, en oplossers om de drempel te vormen, waarop de vier reuzencaïssons straks moeten komen, te rusten. Langs de dijk en bij de „zate" rijen zich ook een 60-tal lichtmasten aaneen en weerspiegelen met hun gouden schijnsel in het rus tige water. Op deze Octoberavond is het moeilijk zich in te denken, dat ditzelfde water in de rampnacht de een man met zeer grote ambities. Dr. Adenauer zelf ziet in hem reeds zijn opvolger als bondskanselier. Schrö der dankt zijn benoeming mede aan het feit, dat hij protestant is, want na de oorlog is de Pruisische traditie ge handhaafd, dat aan Binnenlandse Za ken een protestant zit. Adenauer heeft, om elk van de vier aan de regering deelnemende partijen haar kaarsje te geven, geen andere uitweg gezien dan het aantal ministersposten uit te breiden. Wel licht is hieraan ook de tegenslag niet vreemd, die hg ondervond toen hij als kanselier herkozen werd, doch zon der daarbij de venvachte meerderheid van tweederden te behalen. Er zgn zodoende vier ministers ge kozen, die geen andere taak zullen hebben dan de verbinding tussen de regering en de fracties der vier par tgen te onderhouden. Etienne Larchesi heeft het bestaan de 200 treden van de Sacré Coeur, die een normaal lopend mens bij het op en afgaan reeds de adem bene op de handen af te lopen. dijken zo met tomeloos geweld beuk te. Buiten de lichtzee rond het dijk gat tekent zich in de Polder vaag een donkere streep af. Daar ligt Ou werkerkSlechts ee,n enkel flauw lichtje flikkert er in de duisternis. De weinige achtergebleven bewoners fa an opnieuw een nacht in, omringd oor het water. Maar ook zH zullen vanavond de lichtzee aan het dijkgat hebben gezien. De eerste lichtbun dels van een nieuwe dageraad, een nieuwe toekomst! VERWACHT: WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en plaatselijk mist. Later op de dag, voornamelijk in het Noord-Oosten van het land kans op enkele opklaringen, weinig wind. On geveer dezelfde temperatuur als gis teren. ZON EN MAAN. 22 October. Zon op: 7.16 onder 17.32 Maan op: 16.57 onder 7.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1