PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Quarlespolder werd officieel en feestelijk in gebruik genomen Veiligheidsraad wenst rapport over Israël en Jordanië BILT ADENAUER KOMT VANDAAG MET NIEUWE REGERING GROOT FRANS OFFENSIEF NIET VOOR HET VOORJAAR Vandaag 196e Jaargang-No. 24"t Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE VLlSSlNGSE GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre» Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.T.C.. Middelburg. Bur '-singen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. -6. SPANNING IN NABIJE OOSTEN Vredesonderhandelingen volgens Israël noodzakelijk De spanning: tussen Israël en Jordanië is ten zeerste verscherpt door de uitmoo ling van het Jordaanse dorp Kibya, waarbij naar men weet (52 Jordaniërs werden gedood. Israël acht zich bedreigd door de Arabi sche staten en het wenst in de Veiligheidsraad de rol van aanklager te vervullen. De aanval op het dorp Kibya was slechts bedoeld als repre saille op de gewelddaden van Jordanië. Men spreekt de hoop uit, dat de Veiligheidsraad de Arabische staten er van zal overtuigen, dat er vre desonderhandelingen met Israël moeten worden geopend. Intussen is de reactie in de Westerse wereld op het Israëlisch optre den groot. Washington dreigt met alle dollarsteun in te trekken indien Israël het Jordaan-plan niet opgeeft. De Veiligheidsraad heeft generaal Binnike van de Bestandscommissie opgedragen naar New York te komen om verslag uit te brengen. De Arabische Liga komt te Amman bijeen om de situatie te bespreken en Syrië versterkt zijn grenzen met Israël. „Het is een zeer gelukkige om standigheid, dat de Veiligheidsraad zich thans met het geheel der betrek kingen tussen Israël en zijn Arabische buurstaten zal moeten bezig houden. Wij hopen, dat de raad deze landen er nu eindelijk van zal kunnen over tuigen, dat zij vredesonderhandelin gen met Israël moeten openen. De wapenstilstands overeenkomsten zijn nog steeds niet ondertekend. Het wordt tijd, dat zij eindelijk in vredes verdragen worden omgezet. Irak heeft Jordanië militaire en fi nanciële hulp aangeboden, zo is Maan dagavond te Bagdad bekend gemaakt in een regeringsverklaring. V eiligheidsraad. De Libanese, afgevaardigde, dr. Charles Malik, stelde gisteren in de Veiligheidsraad voor. alleen de door Israël jegens Jordanië bedreven ge welddaden te bespreken. De Franse afgevaardigde, Hoppe- not zeide, dat de Westelijke mogend heden hun verzoek tot behandeling van de Palestijnse kwestie zo objec tief mogelijk hebben gesteld. De Amerikaan Lodge meende, dat alles wat de drie Westelijke mogend heden wensten te doen, was het uitno digen van de toezichthouder op het Palestijnse wapenstilstandsverdrag om voor de Veiligheidsraad te ver schenen en haar over de toestand in te lichten. De Sowjet-Russische afgevaardigde Wysjinsky, steunde het voorstel van de Libanese afgevaardigde Malik, en betoogde, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. niet wensten uiteen te zet ten, wat zij voor hebben. Daarom had hun verzoek „een zeer geheimzinnige vorm" gekregen, zo zei hij. Dinsdag wordt het debat over het opstellen "van de agenda voortgezet. Strafexpeditie. „Zolang er slechts Joods bloed vloeide, hebben de Westerse mogend heden nimmer enige ontroering aan de dag gelegd. Zij gingen voort met hun rampzalige politiek om bij de Arabieren in het gevlei te komen en dit ten koste van een staat, die hun toegewijde en betrouwbare vriend was. Doch nu wij slag met slag en geweld met geweld zijn gaan beantwoorden", aldus de Israëlische radio, "is de Brit se pers plotseling verontwaardigd, daavbij geheel over het hoofd ziend, dat de Britse geschiedenis vol is van strafexpedities. En onze strafexpedi tie werd niet ondernomen ter „ver meerdering van de glorie van ons land", doch uitsluitend in zelfverde diging". Nieuwe verlofregeling. Eenmaal per 14 dagen. De minister van oorlog heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak het volgende geantwoord: Aan bepaalde groepen van dienst plichtige militairen zal in afwylcing van de voorheen geldende regeling, slechts éénmaal per veertien dagen z.g. bewegingsvrijheid worden ver leend, en wel van Zaterdag 13 uur tot de daaropvolgende Maandag 24 uur. Pe acht het noodzakelijk, dat ook gedurende het z.g. weekein de steeds een deel der troepen in het garnizoen aanwezig is. De nieuwe regeling is in zoverre gunstiger dan de bestaande, dat aan hen, die met bewegingsvrijheid kun nen vertrekken, steeds gelegenheid wordt gegeven, ee ~t in de avond van de daaropvolgende Maandag terug te keren. schermd is en gewapende plunderaars het .and dag aan dag kunnen binnen dringen om te moorden en sabotage te plegen, zonder door hun regering daarin gehinderd, of gestraft te wor den". Ben Goerion verwierp met Kracht ue beschuldiging, dat 600 man van de Israëlische verdedïgingsstrijdkraeh- ten aan de actie tegen Kibya hebben deelgenomen. „In de nacht van de aanval op Kibya was geen enkele eenheid van liet leger van haar plaats", aldus Ben Goerion. Ben Goerion spreekt. De Israëlische premier, Ben Goeri on, heeft Maandagavond in een toe spraak over radio-Israël verklaard, dat „Israël" nooit zal toestaan, dat het leven van zijn burgers onbe Amerikaanse vliegtuigen neergestort. Op Idlev/ild en bij de Zuidkust van IJsland. Een Constellation van de „Eastern Airlines" is Maandag in dichte mist kort na het opstijgen op het New- Yorkse vliegveld Idlewild neerge stort en in brand gevlogen. Er bevon den zich 22 passagiers en een beman ning van vijf aan boord. Tot dusver werd melding-gemaakt van drie do den, één vermiste en twaalf gewon den. Een „Neptune" van de Amerikaan se marine, met een bemanning van negen koppen, is Zondagochtend ter hoogte van de Zuidkust van IJsland in zee gestort. Het ongeluk geschiedde, nadat de vlieger had gemeld dat een der motoren buiten werking was en dat het toestel hoogte verloor. Vier man werden in een rubberboot en nog vier op een vlot waargenomen. Men vreest, dat zij zijn omgekomen. NEGENTIEN MINISTERS Vanmiddag in de Bondsdag De West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, stelt van morgen zyn nieuwe kabinet aan de president van de Bondsrepubliek, Theodor Heuss, voor. Vervolgens zal het kabinet, dat vermoedelijk uit 19 ministers zal zijn samengesteld, voor de eerste maal bijeenkomen, ter bekrachtiging van de regeringsverklaring over de te voeren politiek, die Adenauer van mid dag in de Bondsdag zal uitspreken, nadat hij zijn ministers aan de Bondsdag heeft voorgesteld. Volgens parlementaire kringen in Bonn zullen 11 Christendemocraten, vier vrije democraten, twee afgevaai-- digden van de Duitse Party en twee van de Vluchtelingen Partij in het kabinet zitting hebben. In deze kringen meent men, dat het kabinet er als volgt zal uit zien: Bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken: dr. Adenauer; vice-kanselier en minister voor Eu ropese Economische samenwerking: Franz Blücher (Vrije Democraten); Binnelandse Zaken: Gerhard Schro der (Christen-Democraten); Financi en: Fritz Schaf f er (Christen-Demo craten); Economische Zaken: Ludwig Erhard (Christen-Democraten) Landbouw; Heinrich Lübke (Chris ten-Democraten; Arbeid: Anton Storeh (Christen-Democraten); Ver voer: Hans Christoph Seebohm (Duit se Partij); Vluchtelingen: Theodor Oberlander (Vluchtelingen Partij); Zaken, geheel Duitsland betreffende: Jakob Kaiser (Christen-Democra ten) Huisvesting: Victor Emmanuel Preusker (Vrije Democraten); Ge- zins- en Jeugdzorg: Franz Josef Würmeling (Christen-Democraten) Zaken betreffende de Bondsraad (Eerste Kamer); Heinrich Hellwege (Duitse Party). Minister zonder portefeuille: Franz Josef Strauss (Christen-Democra ten), Robert Tillmanns (Christen-De mocraten) en Waldemar Kraft (Vluchtelingen Partij.) De namen van drie ministers wa ren Maandagavond nog onbekend, nl. van de minister van Justitie, van de minister van Posterijen en van een minister zonder Portefeuille. Franse persstem over Belgisch vorstenhuis. Verspreiding in Brussel verboden. De directeur van een groot Frans geïllustreerd weekblad (Paris Match) Heeft opdracht gegeven dit tijdschrift niet te verspreiden m de Belgische hoofdstad. De reden hiervan is dat het blad een artikel bevat, dat be ledigend geacht kan worden voor het Belgische vorstenhuis. Zo wordt Sn het artikel o.a. gezegd dat Koning Boudewijn voornemens zou zijn by het meerderjarig worden van Prins Albert afstand te doen van de troon te zijnen gunste „waardoor Prins Alexander (de zoon uit het huwelijk tussen Koning Leopold en de Prinses van Retie) een stap nader tot het koningschap zou komen" en verder dat er een uitgesproken vijandschap zou bestaan tussen Koningin Eliza beth en de Prinses van Retie. Het merkwaardige is dat men be doeld blad weliswaar niet te Brussel kan krijgen doch dit overal elders Sn België we! te koop is. De reden hier van is dat het parket van Brussel de verdelers van het blad gedreigd had dit in beslag te zullen nemen. Besloten werd het blad in de hoofd stad maar niet te verspreiden. Geüniformeerde militairen van het Chinese Nationalistische leyer, ■para deren door Taipeh op Formosa, ter gelegenheid van China's Nationale Vlaggendag. De militairen maken deel uit van het leger, opgebouwd door generaal Tsjiang-Kai-Sjek. Terug in Nederland. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gistermiddag om even na half twee op het vliegveld Soester- berg aangekomen. Hierna werd per auto naaf Paleis Soestdijk gereaen Als vrijwilligers in het rampgebied? Taak voor dienstweigeraars De coördinatie Commissie Hulpwerk (C.C.H.), waarbij negen organisaties van verschillende richtingen zijn aangesloten, die de hulpverlening van jongere vrijwilligers in het rampge bied organiseert en coördineert, heeft zich tot de minister van Oorlog ge wend met het verzoek de mogelijk heid te openen voor pei-sonen, die om gewetensbezwaren dienst weigeren, op basis van vrijwilligheid in het rampgebied te werken. Kort na de ramp hebben dank zij de bemiddeling van hun regeringen ~n organisaties principiële dienstwei- ;eraars uit de Verenigde Staten en Ingeland als vrijwilligers in het noodgebied gewerkt. Verminderine Amerikaanse troepen in Europa? De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Wilson, heeft Maandag te Washington verklaard, dat de ontwikkeling van nieuwe wa pens het op de lange duur mogelijk zal maken de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in Europa te vermin deren. STRIJD IN INDO-CHINA Vietnam wil in Unie blijven „De Franse legerleiding is niet voornemens nog voor het voorjaar een algemeen offensief te ondernemen tegen de zes Vietminh-divisïes, in het gebied rondom de monding van de Rode rivier", aldus is Zondagavond te Hanoi van hoge militaire zijde vernomen. De Franse opperbevelhebber der Franse uniestrijdkrachten, generaal Henri Navarre, heeft het huidige offensief doen aanvangen in het meest Zuidelijke gedeelte van dit gebied, om de rebellen te beletten het te gebrui ken als basis voor een opmars, die zij in de regentijd hadden willen begin- De tyd werkt voor de Fransen. Er worden thans vele lichte Vietnamese bataljons gevormd, die spoedig in staat zullen zyn het deltagebied voor aanvallen te vrijwaren. Eenheden met meer ervaring zullen dan worden ge bruikt voor een offensief in het door ...is het 100 jaar geleden, dat de Duitse pianist en componist prof. Theodor Pfeiffer te Hei delberg werd geboren. Drievoudige kinderaftrek. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van de inkom stenbelasting, van de loonbelasting en van de vermogensbelasting. Bij deze wijziging wordt voorgesteld, voor buitenshuis wonende kinderen, die ge heel of nagenoeg geheel op kosten van de belanstingplichtige studeren, de kinderaftrek op het drievoudige te bepalen. Deze kinderaftrek tot het drievoud geldt alleen voor kinderen van 16 tot en met 26 jaar. Mau Mau verloor 119 man. De veiligheidsstrijdkrachten van Kenya hebben vorige week 119 leden van de Mau Mau gedood, aldu3 werd Maandag te Nairobi bekend ge maakt. Het hoofdkwartier van generaal Erskine deelde mede, dat er in het zelfde tijdvak veertig Mau-Mauleden gevangen werden genomen. Aan de voet van de vulkaan de Ke nya werd door een bende van de Mau Mau vier leden van een burgerwacht van Kikoejoes en een inheemse jon geman gedood. Mevrouw A. D. Quarles van Ufford, geb. Mulert tot de Leemeule, bood de toekomstige bewoners van de wonin gen in de Quarlespolder de huissleu tels aan. (Foto P.Z.C.J DRIEKLEUR OP NIEUWE BEDRIJVEN Betekenisvolle dag voor Zeeland In de nieuwe 480 ha. grote Quarlespolder tussen Zuid Beveland en Walcheren was het Maandag feest. Op alle tien nieuwe landbouwbedrij ven wapperde vrolijk de driekleur en op de uitgestrekte landerijen was er rust. De grote dag was aangebroken. De bedrijven werden officieel in gebruik genomen! Mevrouw A. D. Quarles van Ufford, geb. Mulert tot de Leemeule, weduwe van de vorige Commissaris der Koningin, naar vvicn deze polder werd genoemd, verrichtte de symbolische hande ling, door aan de familie A. A. Quist, de sleutel te overhandigen van de eerste te betrekken pachterswoning. De grote officiële belangstelling voor deze plechtigheid accentueerde wel duidelijk de betekenis van deze voor Zeeland zo vreugdevolle dag. Voordat naar de polder werd gere den kwamen de talrijke genodigden, onder wie ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, de leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse, mr. dr. A. J. J. M. Mes, C. Hamelink en A. Schout, alsmede de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, hoofdambtenaren van de Dienst der Domeinen, ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, tal van bur gemeesters en landbouwingenieursin café Van den Dries te Lewedorp bij- een. Na een welkomstwoord van de rent meester der Domeinen, ir. J. Kluy- tenaar, sprak vervolgens mr. H. A. M. van den Dries, secretaris-gene raal van het Ministerie van Finan ciën een rede uit, waarin hij in het kort de geschiedenis van de nieuwe polder schetste. Meer dan tachtig jaar geleden, in 1871, werd met de afdamming van het Sloe de grond slag voor deze polder gelegd. In de twintiger jaren werd de natuur ge holpen om de aanslibbing te bevor deren door het kweken van grassen. De oorlogsomstandigheden waren oorzaak, dat niet eerder dan in 1948 tot bedijking van de schorren kon worden overgegaan. Mr. v. d. Dries bracht de verschillende diensten dank welke hadden meegewerkt aan het totstandkomen van deze polder. Hij was dankbaar gestemd dat in het rampjaar 1953, waarin de ze provincie zo grote slagen t.e in casseren kreeg, thans nieuwe grond aan Zeeland kan worden toegevoegd. Dankbaar is men ook in de gelegenheid te zijn, de naam van de vorige Commissaris der Koningin aan de Zeeuwse grond te verbinden. Spr. hoopte dat de ze polder dezelfde warme plaats in de harten van de Zeeuwen zal verkrijgen, als de naamgever ver wierf. Mr. Van den Dries eindigde met de wens, dat de pachters erin zullen slagen op deze bedrijven welvaart en geluk te brengen. In een lange file trokken de au to's met genodigden daarop dwars door de nieuwe polder naar het be drijf van de heer A. A. Quist, onder aan de zeedijk. Vóór de schuur, wel ke door de hoevepachters keurig als ontvangstzaal was ingericht, bood de 9-jarige Cobie Quist namens de pach ters mevr. Quarles van Ufford, een fraai bouquet aan. Na deze hartelyke ontvangst vere nigde men zich in de schuur, waar het spreekgestoelte schuil ging ach ter een keur van de eerste door de pachters geoogste producten. De aardappelen, suikerbieten, voederbie ten, peen, uien, tarwe en vlas demon streerden wel duidelijk de rijkdom van de bodem. Hier was het de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die uiting gaf aan de blijdschap van het Provinciaal Be stuur. Dankbaar was men gestemd, dat jhr. Quarles van Ufford zijn naam aan deze polder had willen verbinden. Helaas heeft hij deze dag niet meer mogen meemaken, (vervolg op pag. 2) de Vietminh thans nog beheerste ge bied. Het Franse offensief in Noord In- do-China is Zondag voortgezet De Franse uniestrijdkrachten rukken met twee colonnes op naar Than Hoa, een bolwerk der Vietminh. Franse speciale troepen blijven in kleine groepen langs de kust van de golf van Tonkin landen. De Franse legerleiding deelt slechts weinig mede over het verloop van het offensief. De Fransen zijn, nu hun offensief vier dagen aan de gang is, doorge drongen in gebied, dat de opstande lingen reeds verscheidene jaren in hun macht hadden en waar zij zich geheel veilig voelden. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft Maandag te Parijs ver klaard, dat hij er voorstander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Unie, indien deze laatste een- deelge nootschap is van gelijke, souvereme staten. Hij zei, dat dit standpunt gelijk is aan dat van het Vietnamese nationale congres, volgens hetwelk, een onaf hankelijk Vietnam zich niet moet aansluiten bij de Franse Unie „in haar huidige vorm". „Wij voelen ons klein en beschaamd dat zovélen zich zo lang hebben inge spannen voor zo loeinigen". Dit ver klaarde Zaterdag ir. K. Koeten op Schiphol waar hij met de ,yJan van Riebeeck" was teruggekeerd na 38 do gen in een verlaten Canadese streek van toendra's, naaldbomen en meren vermiit t,e zijn geweestHet was een feestelijk weerzientoen mevrouw Koeten, een bouquet anjers op de arm, 't trapje van de „Jan van Riebeeck" opstormde om haar uit de dood her- rezen man te omhelzen. DE VERWACHT: AANHOUDEND RUSTIG WEER. Geldig tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt, maar droog weer. Overwegend zwakke Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 21 October. Zon op: 7.15 onder 17.34 Maan op: 16.36 onder 5.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1