Tweede Kamer aanvaardde zonder stemming watersnoodwet De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk bijeen Beelden FRAUDE OP MARINEWERF IN DEN HELDER IN ONDERZOEK VIJF PROCENT ZAL OVERAL WORDEN DOORGEVOERD ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OM ÉEN MINUUT OVER HALF VIER. Minister van de Kieft: „Wet zal snel en soepel uitgevoerd worden" i(Van een onzer redacteuren) De klok in de Tweede Kamer wees 1 minuut over half vier, toen gister middag; de Kamer zonder hoofdelijke stemming; het ontwerp Rampschade- wet aanvaardde. De arfcikelsgewyze behandeling veroorzaakte weinig moei lijkheden, zodat voorzitter Kortenhorsl in snel tempo de verscheidene on derdelen van liet ontwerp er kon door hameren. Er waren van de vele amendementen nog twee over gebleven, nl. één van het A.R.-lïd C. van den Heuvel en één van mr. C. J. A. M. ten Hagen (PvdA), die beide betrekking hadden op artikel 13. De heer van den Heuvel zette Vrijdagmiddag nog maals uiteen, waarom hij zijn amendement had ingediend, maar wilde ten slotte de kwaadste niet zijn en trok het in: „Ik doe het echter met een bloedend hart", zei hy, „maar dat heeft op het intrekken geen invloed...". Het amendement ten Hagen echter leverde nog een korte vinnige strijd op, waarbij minister Witte moest verliezen. Het voorstel van mr. Ten Hagen had ten doel om bij de bepaling van de ouderdom rekening te houden met bepaalde verbouwingen, ten einde een gunstiger aftrekpercentage op de Schade-uitkering te verkrijgen. Hij weigerde zijn voorstel in te trekken, doch minister Witte verweerde zich er hardnekkig tegen. Toen het op stemming aan kwam de enige, die bij dit ontwerp nodig was bleken 41 Kamerleden het met de heer Ten Hagen eens te zrjn en 27 met de mi nister. Tegen het voorstel stemden de K.V.P., de C.H.U., met uitzondering van mr. Baron W. F. van der Felfz, en het A.R.-lid J. Fokkema. Na deze „strijd" verliep de behan deling snel en rustig, totdat de voor zitter bij artikel 58 was aangeland. Dit artikel behandelt de bijzondere gevallen, waarvoor de minister van Financiën een hogere bijdrage kan verlenen. Bij de nota van wijzigingen, die de avond te voren was ingediend, had de regering nog een derde lid aan het artikel toegevoegd, waarbij bepaald werd, dat dit billijkheidsbe ginsel in elk geval wordt toegepast, wanneer er schade is geleden aan goed, aangeschaft ter besteding Van een bijdrage verleend op grond van de wet op de materiële oorlogsscha den. De heer C. van den Heuvel wenste over dit artikel 58 nogmaals het 662. De tempel te Olympiawaarin zich het beroemde beeld van Zeus bevond, was in Dorische stijl gebouwd en telde 6 maal tS zuilen. In de gevéloélden waren in wit marmer episoden uit verschillende Griekse sagen afgebeeld en ook het inwendige moet rijk met beeldhouwwerk versierd zijn geweest. In de cella, binnen in de tempel, be vond zich liet reusachtige beeld van Zeus, de God aller Grieken, gezeten op een troon. Het beeld was vervaar digd door Pheidias, die hiervoor een kern van hout had gebezigd dat met ivoor en goud was opgelegd. Wanneer we de beschrijving van Pausanias volgen, hebben de Grieken inderdaad moeite noch kosten ge spaard om Zeus behoorlijk voor de dag te doen komen. De afmetingen van het beeld worden niét verteld, omdat zij te kort zouden doen aan de machtige indruk welke van het geheel uitging. Het hoofd van Zeus was ge sierd door olijftakken en op zijn rech terhand droeg Mj het zinnebeeld der overwinning, eveneens van goud en ivoor vervaardigd. De linkerhand be vatte de scepter, vervaardigd van alle destijds bekende metalen en gekroond door een gouden adelaar. Sandalen en kleding waren eveneens van goud, be werkt met figuren van lelies en die ren. Voorts was ook de troon rijke lijk met goud en juwelen, ebbenhout en ivoor versierd. Het spreekt van zelf, dat hiervan niets meer over is. Opgravingen héb ben de zwarte vloer van de tem pel aam het licht de troon moet hebben bevonden. Ook brolestukken van het voetstuk, waar op dit beeld moet hebben gestaan, zijn gevonden maar alle andere spo ren zijn uitgewist of, zo deze nog mochten bestaan, niet aan het licht getreden. Wat er met liet beeld gebeurd is, weten we niet. Het heeft zeker 600 jaar bestaan, want Pausanias die in de 2e eeuw na Chr. leefde, heeft het gezien. Het verhaal gaat, dat voor dien de geesteszieke Romeinse keizer Caligula het beeld naar Rome wilde doen transporteren en zijn hoofd voor dat van Zeus in de plaats loilde stel len. Toen de arbeiders echter het beeld aanraakten, werden zij op de vlucht gedreven door een bovennatuurlijke bulderend gelach en de schepen die voor het vervoer hadden moeten zor gen werden door storm en bliksem in wrakhout veranderd. Dat ging dus niet door. Verondersteld wordt, dat het beeld b\j één van de vele aardbevingen die Griekenland in de vijfde eeuw teister den, is verwoest. Een korte, uit By zantium stammende motie, waarin ge zegd werd dat heeld zich in het Paleis van Lautus te Byzantium be vond dat in Jft5 verbrandde zal waarschijnlijk wél op een misverstand berusten. Over misverstand gesprokenu weet misskien, dat een harp pedalen heeft? Welnu, de functie van die pedalen ts zó weinig bekenddat zélfs vooraan staande dirigenten en leden van we reldvermaarde orkesten de grofste flaters daarmee slaan. H. Pétillon. woord en het wordt duidelijk, dat hij niet in de eerste plaats sprak als ver tegenwoordiger van de A. R.-pa,rtij, maar als voorzitter van de waters noodcommissie uit de Tweede Ka mer, waarin immers alle fracties hadden medegewerkt om een zo gun stig mogelijke regeling voor de ge troffenen te verkrijgen. „We zijn nu ongeveer aan het slot van de wet aangekomen", zo zeide de heer van den Heuvel „en het feit valt niet te ontkennen, dat er toch een aantal onbillijkheden zijn overgeble ven. Daarom zou ik de regering wil len aanbevelen om dit artikel met de grootst mogelijke welwillendheid toe te passen in alle gevallen, waarin de wet niet voorziet". De woorden van de heer van den Heuvel waren nog niet verklonken of achter de regeringstafel stond mi nister van de Kieft al op: „Men na mens mijn ambtsgenoten kan ik na drukkelijk de pertinente verzekering geven, dat de wet niet alleen snel zal worden uitgevoerd, maar ook met de grootst mogelijke soepelheid. Alle ambtenaren zijn in deze geest geïn strueerd!" Deze stellige verzekering was het laatste woord, dat over het ontwerp van regeringszijde bij deze behan deling werd gesproken. Een hoopvol en bemoedigend woord. Enkele minu ten later klonk de definitieve ha- merklop: de Tweede Kamer der Sta ten Generaal had het wetsontwerp op de watersnoodschade 1953 aanvaard. Het nieuwe verpleegsters/mis van St. Joanna te Goes, dat Vrijdagmiddag plechtig werd ingewijd. (Foto P.Z.C.) Twee jaar geëist tegen een stoker Onoirbare practijken bij de Rijks- marinewerf te Den Helder hebben gisteren het onderwerp uitgemaakt van een proces, dat diende voor het Amsterdamse gerechtshof. In hoger beroep stond terecht de 36-jarige stoker van deze werf S. B. uit Den Helder, die in Augustus j.l. door de Alkmaarse rechtbank tot 2 jaar is veroordeeld, omdat hij als steekpenningen in 2% jaar tijds 3000.van een kolenhandelaar had aangenomen en bovendien een aantal goederen uit de magazijnen op de COMPENSATIE LOONSVERHOGING Aldus regering, die ook verhouding bij het verhuren wil regelen Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de ontwerpen van wet: tot verlaging van de accijns van suiker, tot vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, tot wijziging van de inkomstenbelasting, van de loonbelasting en van de vermogensbelasting, tot verlaging van de personele belasting, houdende fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn, en tot wijziging van de huurwet. Aan dit verslag is het volgende ontleend: De regering deelde mede, dat over al een loonsverhoging van 5 pet. zal worden doorgevoerd. Differentiatie is niet nodig, aangezien het verschil in loonpeil tussen de grootste en de kleinste gemeenten maximaal slechts ongeveer 10 pet. beloopt, welke per centage voor de huren ongeveer 50 pet. bedraagt. Met het oog op dit laatste moeten de huren in de kleine femeenten relatief meer worden ver- oogd, doch in absolute bedragen uit gedrukt is de huurverhoging in de grote gemeenten iets groter dan die in de kleine gemeenten. De regering deelde mede, dat een herziening van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen in overweging is. De commissie vroeg, of de maat regelen met betrekking tot degenen, die een sociale uitkering ontvangen, en hen, die van overheidswege zyn ge- pensionneerd, tegelyk met de huur verhoging zullen ingaan. Zullen deze maatregelen ook gelden voor de In dische gepensionneerden De regering deelt mede, dat deze maatregelen met spoed worden voor bereid, aangezien het in de bedoeling ligt die tegelijk met de huurverhoging te doen ingaan. Of zy ook zullen moe ten gelden voor de Indische gepen sionneerden, wordt nog overwogen. Excessieve huren. De regering deelde mede, dat het in haar bedoeling ligt de excessieve huren door een bijdrage te compen seren, wanneer in feite een hoger per centage voor de ten behoeve van de bouw van een woning geleende gel den moet worden betaald dan waar mee bij de exploitatie-opzet kon wor den gerekend. Indien bijv. bij de opzet is uitgegaan van een rente van 3*4 procent, terwijl deze in werkelijkheid 4 procent is ge worden, ware by een bedrag aan bouwkosten van f 10.000 een compen satie te verlenen van pet, d.i. f 75 per jaar of ca. f 1.50 per week. Voorts ligt het in het voornemen, indien de ri sico-factor hoger zou worden dan 12 pet, dit meerdere door een bijzon dere bijdrage te compenseren, Huur en verhuur De regering heeft nader aan de com missie doen weten, dat zij bereid is de zeer eenvoudige procedure in arbeids zaken, welke geregeld is in de artike len 125 a e.v. van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, alsnog van toepassing te verklaren in geval van geschil tussen huurder en ver huurder met betrekking tot het on derhoud en de reparaties. Bij nalatigheid van de verhuurder zal de huurder (het omgekeerde is ook mogelijk), zich dan derhalve met een eenvoudig ongezegeld verzoek schrift tot de kantonrechter kunnen wenden. Indien de klacht gegrond wordt bevonden, zal de rechter ver volgens, overeenkomstig de regels van het gemene recht, de verhuurder kunnen veroordelen het verlangde on derhoud te verrichten en de huurder kunnen machtigen zulks zo nodig op kosten van de verhuurder zelf te doen. Eventueel kan voorts de verhuurder een dwangsom worden opgelegd. In geval de huurder met machtiging van de rechter het onderhoud zelf verricht, zal hij desgewenst de daar aan verbonden kosten met de door hem te betalen huurpenningen kun nen compenseren. werf had weggenomen. De stoker schrok zo zeer. toen in Alkmaar 2\'z jaar tegen hem werd geëist, dat hij een week later, begin Augustus, dus nog voor de uitspraak van de rechtbank, geheel open kaart met de justitie ging spelen. „Ik ben maar ene kleine man in het geheel", zo betoogde hij. „Mijn chef, de heer L. S., inkoper van de brandstoffen en controleur bij de werf, heeft al voor ik in dienst kwam onder één hoedje gespeeld met de kolenhandelaar en duizenden guldens voor zijn medewer king gekregen". Bovendien vertelde de stoker nog, dat er veel meer goederen (ook door hem zelf) waren verduisterd, dan op de zitting was gebleken. De procureur-generaal achtte de straf van 2 jaar echter juist en eiste bevestiging. De raadsman, mr. H. Jonker, ver zocht het Hof met klem het proces aan te houden, totdat het onderzoek op de marinewerf naar de andere ver dachten gereed is gekomen. Het hof achtte evenwel geen ter men aanwezig de zaak aan te hou den. Pleiter betoogde, dat volgens een verklaring van een commandeur op de werf de laatste lVs a 2 jaar geen bewaking op de magazijnen aanwezig was geweest en zinspeelde er op, dat thans ingestelde onderzoek wel geruchtmakende feiten, ook ten ien van thans nog buiten schot gebleven ambtenaren op de werf, zou kunnen opleveren. Uitspraak op 30 October a.s. het Vliegtuigbouwplannen in Canada Sir Roy Dobson, directeur van de vliegtuigfabriek Airoe, heeft op een persconferentie tc Ottawa verklaard, dat in Canada vliegtuigen worden ont worpen, die „zo revolutionnair van opvatting" zijn, dat zij in de Weste lijke wereld „huns gelijke niet heb ben". Binnen 15 jaar. zo zei hij, zullen de vliegtuigen verticaal opstijgen. Poolse campagne tegen West-Duitsland. Kardinaal Wyszynski in 'Middelpunt In Bonn beschouwt men de afzetting van de aartsbisschop van Gnesen en Warschau, kardinaal Wyszynski. als een onderdeel van een nieuwe Poolse campagne tegen de aanspraken, die de Bondsrepubliek nog steeds maakt op de onder Pools bestuur gestelde vroegere Oost-Duitse provincies. De tegen Poolse geestelijken gevoerde ac tie toont naast de kerkelijke ook een zeer duidelijke buitenlandse politieke doelstelling, zo schrijft het door de voorlichtingsdienst der regering uitge geven bulletin. Dit blad spreekt zelfs van „een openlijke oorlogshetze tegen de Bondsrepubliek". Om wethouderszetel. Geschil in Parti] van de Arbeid, afdeling Purmerend. Reeds meer dan negentig leden van de plaatselijke afdeling van de Tartij van de Arbeid te Purmerend, die uit ruim 200 leden bestaat, hebben voor hun lidmaatschap bedankt. Onder hen zijn velen met jarenlange activiteit in de socialistische beweging. Tegen het wethouderschap van me vrouw G. E. Steert—Brouwer (Arb.) bestond reeds lang oppositie. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat me vrouw Steert bij de jongste wethou dersverkiezing niet als zodanig werd herkozen. In haar plaats werd be noemd de heer C. Beukenkamp .Arb.), die een van de voormannen van de oppositie mocht worden genoemd- Om de kloof te overbruggen werd door burgemeester W. Thomassen van Zaandam, gewestelijk bestuurder van de partij, voorgesteld een motie aan te nemen, waarin een termijn van zes maanden werd genoemd om weer tot elkaar te komen. Deze motie werd met 76 tegen 70 stemmen aangenomen. Na het aannemen heeft de voorzitter van de afdeling Purmerend, de heer S. Uit- slager. onmiddellijk bedankt, evenals ruim 90 leden. STEMMEN UIT DE KERKEN De wijze waarop de Bijbel kan worden gelezen en verstaan De laatst gehouden vergadering van de Synode der Ned. Herv. Kerk, heeft meer aandacht getrokken dan dit met de voorgaande het geval was. Dit ligt niet alleen aan de wijze waarop bekendheid is gegeven aan hetgeen daar aan de orde gekomen is. De persverslagen waren gelukkig iets uitvoe riger dan gewoonlijk. Bovendien was via de radio iedereen die luisteren wilde in staat iets op te vangen over verschillende terreinen van het ker kelijk werk. In de Domkerk te Utrecht is een openbare zitting gehouden, waar, behalve de praeses van de Syno de, een drietal mensen gesproken heeft en waardoor men iets kon horen van hetgeen er aan kerkelijke arbeid ge daan wordt. Een openbare zitting zouden we het liever niet willen noemen. Het drietal dat gesproken heeft, is geen lid van de Synode en, als we het wel hebben, zelfs geen adviseur in dit hoogste kerkelijk orgaan. Wel zijn zij ten nauwste verbonden met het werk waarover zij gesproken hebben. Het opwindende karakter dat een zitting van de Synode kan hebben wan neer verschillende gedachten en tegenover-elkaar-staandc meningen naar voren komen, heeft hier natuurlijk ontbroken- Een avond als in de Dom kerk is meer een getuigenisavond. Ma ar in ieder geval is het een goede ge dachte geweest om op deze wijze een ruimere kring tc laten meeleven. De vraag welke beslissing er geno men zou worden inzake de ontworpen regeling voor emeritaats- en wedu- wenpensioenen, heeft menigeen bezig gehouden. Een definitieve beslissing over heel het ontwerp is nog niet ge nomen- „Nadat de Alg. Kerkvoogdij- raad zijn adviezen ter kennis van de Synode zal hebben gebracht", zal deze materie in November wederom in de Synode worden gebracht. D financiën van de Kerk zijn poen gelegd. Het is goed dat, in grote trek ken, ieder kan weten welke inkomsten er zijn en waarvoor de beschikbare gelden worden uitgegeven. Het is ze ker goed dat de uitgaven, meer in bij zonderheden ter kennis van heel de Kerk zullen worden gebracht. Over het algemeen weet men veel te weinig wat er bijv. gedaan wordt met de gel den van de Generale Kas en van de collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. Doch wanneer deze zitting van de Generale Synode meer aandacht heeft getrokken, is het vooral om twee za ken, die onmiddellijk verband hou- kring te laten meeleven. den met het wezen van de Kerk, nl. met haar belijden in deze wereld. Allereerst is ter sprake gekomen een rapport van de Raad voor Kerk en Theologie over de Heilige Schrift. Toen, nu al weer enige jaren geleden „Fundamenten en Perspectieven van belijden" in de Classicale vergaderin gen ter sprake kwam, is uit verschil lende hoeken van ons land de opmer king gemaakt dat in dit stuk gezwe gen was over de leer der H. Schrift De wens is naar voren gekomen dat de Synode alsnog daarover zou spreken, omdat juist de wijze waarop de Bijbel kan worden gelezen en verstaan zo heel verschillend kan wezen- Met alle opmerkingen die er ge maakt zijn, zal het rapport worden te rug gezonden naar de genoemde Raad, met het verzoek het om te werken. In een volgende vergadering van de Sy node komt het weer ter sprake en het zal daarna aan de Classicale Vergade ringen in behandeling worden gege ven. In de tweede plaats is het belijden van de Kerk ter sprake gekomen toen de Synode zich bezig hield met het antwoord op de vragen, gesteld door het Moderamen van het Hervormd-Ge reformeerd Verband van Ambtsdra gers in de Ned. Herv. Kerk. „Deze vragen drongen aan op een duidelijke uitspraak over de betekenis van arti kel X (dat is het artikel over het be lijden der Kerk) van de kerkorde". Dit verband van ambtsdragers is een nieuwe verschijning binnen het raam van de Herv. Kerk. Ze is geboren „uit verontrusting over de nood der predi king en de gang van zaken in de N. H. Kerk". Men is in deze kring ernstig verontrust „over de plaats van de be lijdenis in het huidige belijden", „over de episcopale macht van de verschil lende raden", „over de rechtspositie van de gemeente", over het I.K.O.R. en weet ik over hoeveel dingen nog meer- In een vergadering van dit verband van ambtsdragers zijn er hele felle dingen gezegd. Nog erger dan er vroe ger over de reglementen gesproken werd, is daar gesproken over de kerk orde. Een predikant, die indertijd nauw betrokken was bij het proces tegen de Synode, sprak zelfs van „de satanische gevolgen van de kerkorde". Dat is wel wat al te heet gebakerd en geen ver standige taai meer. In Art. X staat dat de Kerk, „in dankbare gehoorzaamheid aan de H. Srhrift in gemeenschap met de belij denis de vaderen", belijdenis doet. In de brief van het Moderamen van het nieuwe Verband werd nu gevraagd of „in gemeenschap met" het zelfde bete kent als „in overeenstemming met". Hetgeen bij de behandeling van de kerkorde breedvoerig ter sprake ge komen is, wordt door dit nieuwe ver band van ambtsdragers weer eens op gerakeld. Hier menen zij zelfs te kun nen aanwijzen de voornaamste oorzaak van de ontkerkelijking. De Synode heeft op het schrijven ge antwoord „dat binding aan de letter van de belijdenis op zich zelf geen waarborg is voor tegengaan van ver vlakkende en ontbindende invloeden". .De gang van zaken in andere kerkge meenschappen die van Gereformeerd belijden zijn, maakte dit in de voorbij Het Wereldgebeuren 's Nachts slapen Generaal Navarro heeft niet zijn blonde vrouw de buitenposten bezocht van hel Franse leger rond Hanoi in Indo-China. De gene raal heeft zijn mannen geïnspireerd en hun voorgehouden, dat de zege in de strijd tegen de Vietminh-rebclien aan Frankrijk zal zijn. De generaal is een dapper man. Zijn troepen waarderen hem en zij waarderen ook de kleine blonde vrouw, die hem vergezelt. Ze heeft haar weelderige Parijse huis en haar katten in de sleek gelaten om ir. de moddei;van Indo-China het harde sol datenleven met haar man te delen. Navarre zette deze week het grote offensief in tegen de 150.000 man com munistische troepen, die de stad Ha noi vrijwel ingesloten houden. Dat is geen geringe taak en men zal er dan ook goed aan doen de strijd tegen de Vietminh-rebel- len in de Indochinesc staat Vietnam niet te beschouwen als zo maar een gevecht tegen een handvol slecht-ge- wapende opstandelingen. Maanden lang hebben deze opstandelingen een Franse legermacht van ongeveer de zelfde sterkte als de communisten op gesloten gehouden rond de stad. Om die „ban" te verbreken heeft generaal Navarre thans zijn Franse en Indo-chinese troepen in beweging gebracht. De generaal is een tikkeltje verbol gen geweest over zijn voorganger, die volstaan had met in Indo-China een reeks posten bezet te houden en voor het overige het terrein aan de opstandelingen had gelaten. Ironisch vertelde hij onlangs, dat ij zijn aankomst in Indo-China het leger gewoon was des avonds om zes uur de strijd te staken. Dan ging men slapen en de volgende ochtend te ze ven uur werd de oorlog hervat. Aan die toestand is een eind gekomen. Dat bewijzen nu wel de herige ge vechten, die rondom Hanoi gaande zijn. Welke kansen heeft de generaal tegen de rebellen? Tegenover hem staat de rebellen-generaal Giap, een boerenzoon, die geschiede nis-leraar werd en die een buitenge woon avontuurlijk en hardnekkig vechter is. Deze generaal comman deert het revolutionnaire leger, dat zeker uit een paar honderd duizend man geoefende troepen bestaat. Naast hem bevindt zich als politiek leider Truong Tsjin, een zoon van een mandarijn en een man van groot in tellect. Truong is secretaris-generaal van de communistische partij, die van geen onderhandelingen met de Fran sen wil weten tenzij ze gevoerd wor den op basis van: volledig vertrek der Franse troepen en volledige onafhan- kelgkheid. De partij beschikt over een propaganda-apparaat, dat geleid wordt door To Huu, een man, die als dichter in Vietnam naam maakte. Zo infectieus werd en wordt deze propaganda gevoerd, dat ze ook in niet-communistïsche kringen doorsij pelt. Maandenlang zijn de Fransen doende geweest om in Vietnam de niet-communistische politici aan te sporen tot onderling overleg en tot het vormen van een front te gen de communisten. Het resultaat is deze week geweest, dat een congres van de niet-communistische partgen met een seiüe eisen kwam, welke nau welijks verschillen van de communis tische doelstellingen. Ze wensen geen deelgenootschap in de Franse Unie. ze wiilen volledige onafhankelijkheid en hoogstens een bondgenootschap met Frankrijk wanneer althans een nieuw te kiezen nationale vergade ring zo'n bondsgenootschap zou be krachtigen. Dat ziet er niet rooskleurig uit voor de Fransen. Keizer Bao Dai van Vietnam kreeg de opdracht volle on afhankelijkheid te eisenHij komt daarmee in de lijn van de andere In- dochinese vorsten, die ook voor de to tale onafhankelijkheid geporteerd zijn En die vórsten waren nu juist de grote troeven voor Frankrijk's anti communistisch spelZou het dan tbch zó zijn, dat Frankrijk deze oor log in Indo-China nog wel militair kan winnen, maar dat die strijd in po litiek opzicht reeds volkomen verlo gen is? BAO DATnaar Parijs gestuurd om volledige onafhankelijkheid voor Vietnam te eisen. gegane tientallen jaren tot op heden toe, op ontstellende wijze duidelijk". De Synode waarschuwt hen, die me nen orde en regel te kunnen scheppen en de Kerk tot nieuw-waarachtig be lijden te kunnen brengen door de mensen „te gaan binden aan de letter van geschriften, die drie eeuwen iang niet echt hebben gefunctioneerd". Wij hebben in deze tijd geen Kerk nodig die een debatgezelschap is en waar fel getwist wordt over op zich zelf belangrijke theologische zaken. We hebben meer behoefte aan een Kerk. die een werkgemeenschap is in geloof en hoop en liefde en waar ijver ge vonden* wordt voor Hem, die de Heer der Kerk is. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3