PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer maakt bezwaar tegen veiligheidsgarantie aan Moskou Redelijkheid van de Zeeuwse critiek werd veelal ingezien BILT ERNSTIGE TREINBOTSING IN MISTIG WEER BIJ LY0N Vandaag GOEDE VORDERINGEN BIJ HET OFFENSIEF IN IND0-CHINA Op mars naar Than Hao B T' 196e Jaargang-No. 245 Dagblad uitgave var de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. lew., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Oct. 1953 ADVBR rEJ'TlEPRIJS 22 cl. per mm Minimum p. advertentie t 3.- ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties fmax. 8 regels) vai 1—f regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr 259300 P.Z.C.. Middelburg 3ur Vlissingen. Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2801 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: Terneuzen. Brou yerijstr 2; Zierikr.ee. N. Bogerdstr C ICQ, telef. 26 BLANK DIENT ONTSLAG IN t3ei Misschien zou Frankrijk Duitse herbewapening onnodig vinden Adenauers raadgever voor defensie-aangelegenheden, Blank, heeft de Bondskanselier om ontslag van zijn functie verzocht. Blank zou van mening zijn, dat het bureau voor de landsverdediging meer onafhankelijkheid diende te worden gegeven. Uit Londen wordt vernomen, dat van West-Duitse zijde onverwacht be zwaar is gemaakt tegen een voorstel aan Moskou tot het uitwisselen van veiligheidswaarborgen tussen Oost en West. Adenauer acht een dergelijk aanbod op dit tijdstip een tactische fout. Wel stemt hjj in met een nieuwe uitnodiging aan Moskou voor een viermogendhedenbespreking. Het West-Duitse bezwaar heeft de aanbieding van de Westerse nota aan de Sowjets vertraagd. De tekst zal waarschijnlijk gewijzigd worden om aan de bezwaren van Adenauer tege moet te komen. Het aanbod van een veiligheidsverdrag zou de Duitse her bewapening kunnen vertragen. Volgens Adenauer zou Frankrijk kunnen gaan overwegen om bakzeil te halen op grond van de mening, dat Duitse herbewapening misschien on nodig zou zijn. Men verwacht, dat ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, zich niet voor een aanbod van veiligheidswaarborgen zal verklaren. Hij zou van mening zijn dat het beter is, dat de Westelijken en West-Puits- land zich bepalen tot een plechtige verklaring van hun vreedzame bedoe lingen jegens Rusland, daar de Sow jets waarschijnlijk als voorwaarde Zichzelf overleefd De Nationale Spaarraad, die het spa ren onder het Nedelandse volk moest bevorderen en propageren, gaat dus verdwijnen. Op zijn voortbe staan in 1947 werd hij bij de Spaar- wet in het leven geroepen zijn reeds bij herhaling aanvallen gedaan en de raad vindt nu zelf ook, dat hij wei nig reden van bestaan meer heeft. Wanneer nu de minister in de moti vering van het voorstel tot opheffing zegt, dat „de spaarzin van het Neder landse volk thans weer in voldoende mate is teruggekeerd", dan geloven we, dat het accent toch wel even ver keerd is gelegd. Niet de spaarzin van het Nederlandse volk is teruggekeerd, maar de zin van het sparen, wat iets anders is. Zolang men achter de prijzen aan loopt en niet zeker weet of men over drie maanden of een half jaar nood zakelijke stukken nog voor de prijs van vandaag zal kunnen krijgen, heeft men geen rust met zijn spaarduitjes. En wanneer de financiële en monetai re positie van een land precair is, heeft men geen vertrouwen in de munt. Fac toren, die van krachtige invloed zijn op de houding van de mensen, wat in 1950 en 1951 wel duidelijk is ge bleken. Terwijl in de vroegere na-oor- logse jaren de inhaalvraag de tradi tionele spaargewoonte doorkruiste. Nu de situatie in ons land op zo specta culaire wijze is veranderd, is men „vanzelf" weer op zijn gewoonte te ruggekeerd en bestaat er geen aanlei ding om een speciaal orgaan om de spaarzin te bevorderen op de been te houden, zulks te minder zoals te recht in de toelichting wordt opge merkt omdat „de internationale waardering van de munteenheid en de deviezenpositie van het land het vertrouwen in de waardevastheid der bespaarde géiden hebben doen terug keren". Daar zit de kneep. Tóch geloven we, dat de Spaarraad tijdelijk wel goed werk heeft ge daan, door het begrip van het nut van sparen (onder normale omstandig heden) levendig te houden- Weliswaar is het Nederlandse volk „van nature" spaarzaam,'maar wié eenmaal van een gewoonte af is, heeft soms moeite op de weg terug te keren en daarin wordt hij door een voortdurende herinnering gesteund. Veel zelfoverwinning heeft die terugkeer overigens blijkbaar niet gekost, want over 1952 liep het totale saldo bij de Rijkspostspaarbank, de bijzondere spaarbanken en de boeren leenbanken met ruim een kwart mil liard op, wat geen kleinigheid is. Het lopende jaar zal ook si >llig een zeer goed figuur slaan. En dat is on danks het feit, dat iedereen om strijd beweert dat hij niet aan sparen toe komt allemaal geld van de kleine en de midden-man, want mensen, die grotere bedragen kunnen overhouden, kunnen elders méér maken dan de twee komma zoveel of de drie pro cent van de spaarbanken. Overigens moet men niet zeggen, dat er in de jaren van ontsparing niet door het Nederlandse volk gespaard is, want er is nog dat indrukwekkende lijstje van het premie-inkomen der so ciale fondsen, pensioenfondsen en le vensverzekeringmaatschappijen (na aftrek van kosten en regelmatige uit keringen) dat van 1947 tot en met 1952 respectievelijk het volgende beeld geeft: 400 millioen. 500 millioen, 550 millioen, 620 millioen, 670 millioen, 800 millioen. Dat is óók een vorm van spa ren en gezien de grote bedragen, zou men kunnen veronderstellen, dat het andere, „vlak-bij-de-handse", sparen erdoor in het gedrang zou raken. Dat dit geenszins 't geval is toont wel dui delijk aan, dat sparen een van de in gewortelde gewoonten van het Neder landse volk is. Als de Nederlandse re gering maar zorgt, dat het sparen zin heeft. voor een uitwisseling van w - de ontbinding van de N.A.Va, eisen. Na de eerste dag. Na de Vrijdagavond door de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken te Londen gehou den bespreking is de volgende ver klaring uitgegeven: „De ministers zijn hun beraadslagingen begonnen met een bespreking van het antwoord op de Sowjet-Russische nota van 28 September jl. Voorts is gesproken over het vraagstuk-Triëst en over de toestand aan de Israëlisch-Jordaanse grens. De besprekingen worden Za terdag voortgezet". De drie ministers waren het er over eens dat de toestand aan de Israëlisch-Jordaanse grens als „zeer ernstig" moet worden beschouwd. Later werd uit Londen gemeld, dat de drie ministers het Westelijke ant woord op de jongste Sowjet-nota heb ben voltooid, waarin de Sowjet-Unie zou worden uitgenodigd tot een bij eenkomst van ministers van buiten landse zaken te Lugano. Adenauers verzoek werd niet aan vaard. De bewoordingen op dit punt werden wel wat gewijzigd om met enige van Adenauers bezwaren reke ning te houden. Ontploffing aan boord van Amerikaans vliegdekschip 27 doden en 40 gewonden Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte", dat zich in een droogdok te Boston bevindt heeft zich Vrijdag een ontploffing voorge daan. Zeven en twintig man zijn bij deze ontploffing omgekomen, veer tig werden gewond. Na de explosie brak een brand uit. De „Leyte" biedt plaats aan 90 vliegtuigen en heeft in oorlogstijd een bemanning van 2500 man. Verzetslieden posthuum geëerd in Ridderzaal. „Gij zijt van hen, die wij vandaag eren en gedenken, van hen, die U het naaste en liefste zijn geweest". Dit zeide mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van oorlog, tot de nabestaanden van bijna tachtig ge vallen verzetshelden, die door de ko ningin posthuum met de bronzen leeuw, het bronzen kruis of het kruis van verdienste werden onderscheiden. De plechtige uitreiking van het eremetaal geschiedde in de Ridder zaal te Den Haag. De ernstige stem van de staatssecretaris riep herinne ringen op aan de oorlogsjaren. „Dat wij staande zijn gebleven danken wij aan de moed en de opofering van en kelen", zo zeide hij. „Vandaag her denken wij hen vol erkentelijkheid en respect. Hun daden, hun uitnemend heid worden door de konnigin geëerd met het metaal, dat hun merkteken is als nobel mens, als sterk vaderlan der". Aan het einde van deze plechtigheid klonk het volkslied door de hoge hal. Vele militaire autoriteiten waren bij de plechtigheid aanwezig. DOOR ONVEILIG SIGNAAL Locomotief op passagierstrein Op het station van Serezin, in de omgeving van Lyon, is Vrijdagmor gen een losse locomotief met grote snelheid ingereden op een stilstaande eivolle passagierstrein, waarmee ar beiders van de zydefabrieken !n Lyon naar hun werk reisden. Tien perso nen verloren het leven cn 43 werden gewond. De locomotief, die door een onvei lig signaal was gereden, kwam in vol le vaart uit de mist opduiken en bot ste tegen de achterste wagen, *"x de hevige schok werden ae drie rijtuigen in elkaar geschovi uit de rails geworpen. Volgens ooggetuige waren zij tot lucifershout jes versplinterd. De locomotief bleef dwars over de spoorbaan liggen. Onmiddellijk werden reddings ploegen naar de plaats van liet on geluk gezonden, om de tussen de wrakstukken beknelde slachtoffers te Door laatste ;eschoven en een „Zuiveringsactie" onder Jeugd van Elspeet Oefeningen in scherp schieten De politie heeft onder de jeugd van Elspeet een grote „zuiveringsactie" ge houden, omdat zij er achter was ge komen, dat de jeugd zich oefende in scherpschieten. Een Elspeter jongen werd ernstig gewond, toen hy een ge vonden mortiergranaat demonteerde. Het is verbluffend, hoeveel munitie en vernuftig geconstrueerde vuurwape nen na de order „staakt het vuren" werden ingeleverd. De ouders van de kinderen hadden er geen idee van, welk gevaarlijk spelletje hun kroost des avonds in de bossen speelde. Wel had men herhaal delijk horen schieten, doch men dacht dat dit schieten afkomstig was van de in de buurt van Nunspeet gelegerde militairen. De jongens gingen naai het bos, om daar beukennootjes te zoeken, zoals zij thuis vertelden. Hoe de jeugd aan de munitie is gekomen staat nog niet vast; zij beweerde het gevaarlijke materiaal in de bossen te hebben ge vonden. Koningin opent W.V.F.- congres H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard de vierde assemblee van de „World Veterans Federation" te openen, welke op 16 November a.s- te Den Haag begint. Deze assemblee duurt tot en met 19 November. De W.V.F. is een van de grootste wereldorganisaties. Zij is in Novem ber 1950 op initiatief van de Fransman Albert Morel, die een bekende leider van oudstrijders is, opgericht. Hij is nog steeds voorzitter van de federatie, die 17 millioen leden telt. bevrijden. Een baby werd volkomen ongedeerd aangetroffen in de armen van zijn omgekomen moeder. Van de gewonden, die naar het ziekenhuis werden vervoerd, zijn er drie aldaar aan hun verwondingen bezweken. Enige uren na de botsing zat nog een aantal passagiers bekneld tussen de wrakstukken van de passagierstrein. Dc machinist en de stoker van de locomotief, die tegen de passagiers trein botste, zijn in hechtenis geno men. De stationschef had juist met een fluitsignaal het vertreksein gegeven voor de passagierstrein, toen de loco motief uit de dichte mist opdook en op de trein inreed. ge- het Israëlische Jordaans dorp uitgemoord Dc gemengde Israëlisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie acht Israël schuldig aan een daad van agressie, die volgens de bevindingen van de commissie heeft geleid tot de dood van 54 Jordaanse dorpelingen. Zestien anderen werden gewond. De aanval is Woensdagavond pleegd op Jordaanse dorpen in frensgebied, nabij het Israël orp Jehoedjeh, waar twee dagen te voren gewapende Jordaniërs 's avonds een vrouw en twee kinderen hebben gedood. Een afdeling van het Israëlische le ger, ter sterkte van een half batal jon bestookte het dorp Kibia met au tomatische wapens, handgranaten en andere springstoffen. K.L.M.-Liftmaster had lichte motorstoring. De dr. ir. Damme is gisteren om 3 uur vannacht Nederlandse tijd, dat is 12 uur 's middags plaatselijke tijd. in Brisbane geland. Bij de landing liep de Liftmaster een lichte motorstoring op. Het lag in de bedoeling des avonds te acht uur Nederlandse tijd de reis voort te zetten. Opa Willeboer uit Kminingen kwam met zijn kleinzoontje ook een kijkje nemen by de overdracht te Kruinin- gen van liet Drentse vee aan getrof fen Zeeuwse boeren. (Foto P.Z.C.) ...is het 150 jaar geleden, dat de Ierse revolutionnair William Smith O'Brien werd geboren. MORGEN.... ...is het 300 jaar geleden, dat de bekende Nederlandse ont dekkingsreiziger mr. A. van I Rlebeeck aan de Kaap de Goede Hoop werd geboren. Koningin en prins vertoeven in Frankrijk. Hedenmiddag zal het Koninklijk paar zich naar het verblijf van presi dent Auriol, Chateau Rambouillet, be geven. Gezien de zuiver particuliere aard van het bezoek zullen de Konin- f'n en Prins Bernhard niet op de lysée ontvangen worden. Prins Bernhard zal met president Auriol gaan jagen-bij Marley-le-Roi en Koningin Juliana zal met mevrouw Auriol een historisch kasteel bezoe ken. Maandagmorgen vertrekken Konin gin Juliana en Prins Bernhard weer van Chateau Rambouillet. Op Nederlandse werven laagste bouwkosten Senator John Butler, terug van een studiereis van een maand lar.gs bui tenlandse scheepswerven, heeft te New York aan verslaggevers verklaard, dat hij de bouwkosten voor schepen het laagst in Nederland en het hoogst in Italië heeft bevonden. Butler zeide dat hij de mooiste scheepbouwwerkplaats in Rotterdam gezien heeft. Op de vraag van een verslaggever waarom de kosten in Nederland het laagst zijn, antwoordde Butler, dat dit waarschijnlijk een kwestie van „effi ciency" was. UIT DE FRANSE UNIE Het Franse offensief in het Zuiden van de delta van de Rode Rivier, dat Donderdag begon, maakt goede vorderingen. Onder dekking van pantser eenheden rukte de infanterie op in de richting van Than Hoa, een belang rijk knooppunt van wegen en bevoorradïngscentrum van de Vietminh. Bij na honded „Dakota"-vliegtuigen onderhouden een luchtbrug om de troepen te bevoorraden. Een landing van- Franse strijd krachten bij Kaap Rond, achter de li nies van de Vietminh-opstandelingen, die Vrijdag ter ondersteuning van de operaties werd uitgevoerd, is goed verlopen. De gelande troepen, die wei nig tegenstand ondervonden, hebben weg- en spoorwegverbindingen van de opstandelingen afgesneden. In het Noorden van de delta van de Rode Rivier hebben Vietminh- eenhe den bij aanvallen op Franse stellin gen vijftig man verloren. Ook bij aan vallen in de afgelopen nacht op pos ten in het gebied van Thaibinh, in het hart van de delta, leden de op standelingen verliezen. Los van de Unie. Het Vietnamese nationale congres heeft zich Vrijdag uitgesproken tegen deelneming van Vietnam aan de Franse Unie. Het congres verklaarde zich voorstander van het sluiten van een bondgenootschapsverdrag met Frankrijk, dat zou moeten worden be krachtigd door een nationale verga dering, gekozen volgens algemeen kiesrecht. Geneesheren van de Amerikaanse ma rine hebben mededelingen gedaan over de in Korea opgedane ervaring met het overplanten van adergedeelten, waardoor in veel gevallen afzetting van lichaams delen zou kunnen worden voorkomen. Dr. Robert Gross van Boston heeft een manier gevonden om stukjes ader te conserveren. DE KAMER HEEFT GESPROKEN Soepele toepassing van wet bij herhaling toegezegd Zes maanden nadat het wetsontwerp watersnood 1953 bij de Staten Ge neraal werd ingediend, zijn Regering en Tweede Kamer het eens geworden over dit veelbesproken wetsvoorstel. Zes maanden, dat is een lan- was intensief overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging mogelyli. ge tijd, doch zy is niet zonder vrucht gebleven, want juist in deze periode En daarbij wist de laatste menig opvallend succes te behalen! Vooral in Zeeland ondervond de aanvankelijke redactie van het wetsont werp weinig instemming, maar lokte integendeel heftige critiek uit. En gelukkig: de Kamerleden bleken de redelykheid van een groot deel van deze critiek in te zien en handelden dienovereenkomstig. In de vergaderingen van de waters noodcommissie met de regering be pleitten zij met grote aandrang vele verbeteringen. Het strekt de regering tot eer, dat zij toen geenszins een starre en stugge houding aannam, maar oor had voor steekhou dende argumenten. Niet minder dan viermaal, de laatste keer zelfs kort voor de eindstemming, kwam zij met een nota van wijzigingen, die vrijwel stuk voor stuk verbeteringen waren. ij de openbare behandeling bleek, dat Kamer en Regering elkaar tenslotte vrij dicht waren gena derd, hoewel leden van vrijwel alle fracties met nadruk vaststelden, dat het uitgangspunt van de wet huns in ziens fout was. Met name het Zeeuw se Kamerlid, mr. Baron van der Feltz, formuleerde dit bezwaar op scherpe wijze. Doch ten slotte werd het ont werp aanvaard. Daarbij zijn onbillijk heden weliswaar verzacht, maar he- laas niet weggenomen. De kwestie van de immateriële schade bij voor beeld, valt buiten deze wettelijke re geling en wordt door het rampen fonds geregeld, dat zo nodig rege ringssubsidie zal ontvangen. Eén troost is er evenwel: bij her haling hebben de ministers toegezegd, dat de wet soepel zal worden uitge voerd en dat men niet zal schromen artikel 58 vooral van belang voor dubbelgetroffenen toe te passen. Bovendien is voor de betrokkenen be roep mogelijk, terwijl ook het ram- Knfonds een beroepsinstelling krygt. gedupeerden zullen er wijs aan doen om, indien nodig, deze moge lijkheden te overwegen. Opvallend bij de openbare behande ling was het ontbreken van het poli tieke sentiment. Met uitzondering van de communisten en de heer Weiter, die zich verdiepten in de schuldvraag van de ramp, lieten alle fracties po litieke argumenten achterwege, om zich uitsluitend bezig te houden met de belangen van de getroffenen. In dit opzicht toonde de Kamer dezelfde nationale saamhorigheid als het gehe le Nederlandse volk tijdens de ramp dagen. Zeeland is herhaalde malen in de Kamer ter sprake gekomen. Geen wonder, want geen enkel gewest heeft zoveel belang bij deze wet als juist onze provincie. Daarom was het verheugend en van wijs beleid getuigend, dat de Provinciale Staten van Zeeland reeds kort na het ver schijnen van het wetsontwerp in het openbaar hun mening hadden ken baar gemaakt in een motie. Deze mo tie nu is in 's lands vergaderzaal meermalen genoemd als een van de belangrijkste reacties op het ontwerp. Men mag daarin de erkenning zien, dat bij deze belangrijke aangelegen heid de stem van Zeeland niet mocht worden genegeerd. en slotte nog dit: de ministers hebben enige malen ondubbel zinnig te kennen gegeven, dat men de rampschade zo spoedig moge lijk wil liquideren en dat bij de uitvoe ring van de wet soepelheid zal wor den betracht. Welnu, dan mag men niet al leen hopen, maar stellig ook verwach ten, dat allen die bij de uitvoering zijn betrokken, zich deze uitspraak dage lijks zullen herinneren. Niet alleen in het belang der ge troffenen, maar ook omdat zoals destijds in de motie van de Provin ciale Staten tot uitdrukking kwam de welvaart van geheel Zeeland er mee is gemoeid. Het bondgenootschap diende te worden gesloten op basis van gelijk heid. Het congres eiste voorts, dat al le verdragen, die door de Vietnamese regering worden ondertekend, door de te kiezen nationale vergadering worden bekrachtigd. Volgens het congres is de huidige status van de Franse Unie onverenig baar met het beginsel van een onaf hankelijk Vietnam. KORTE PREDIKATIE. Hij zeide tot henWaarom zijl gij zó bevreesdHoe hebt gij geen geloof Mare. 4 Jf0. Wat Marcus ons vertelt in het laat ste gedeelte van hoofdstuk vier, noe men we gewoonlijk: de geschiedenis van de storm op zee. Er was, figuur lijk gesproken, echter óók storm in de harten der discipelen. Heel lang heb ben ze hun Meester laten slapen. Maar als ze Hem eindelijk wekken, dan klinkt uit hun vraag ergernis en vrees. In zijn antivoord laat de Here Jezus hun zien, dat die vrees het ge volg »s van hun kleingeloof. Iets van zo'n innerlijke storm ken nen we allemaal. Ook voor ons ts „vrees" meer dan enkel een klank. Vrees voor het léven is er evengoed als vrees voor de dóód. Vrees voor het leven is immers: vrees óm te le ven; en dat is: vrees voor de toe komst. Maar hoor.' Daar is een zachte stem. Verwijtend wordt gevraagd: Waar om zijt gij zó bevreesd f Hoe hebt gij geen geloof?" Men zou inderdaad haast zeggen, dat het geloof van de discipelen verdicenen tcas. Toen het op de proef werd gesteldwon de vrees het. Toen zaaen se alles precies een der als ze het vroeger zouden gezien hebben, vóórdat ze Jezus kenden. Ook bij ons moest nooit kleingeloof aan- roezig zijn. Ook wy hebben immers 's Vaders zoon aan boord. Vit de geschiedenis van de storm op zee blijkt het menselijke in Jezus' persoon. (Hij kan moe zijn.) Dit is belangrijk. Zijn volkomen mens-zijn betekent, dat Hij ook nii onze mense lijke moeilijkheden kan mee-voélen. Maar daarnaast zien we in deze ge schiedenis iets amders. Jezus bestraft niet alleen de discipelen, Hij bestraft ook de icind en de zee. Én ze gehoor zamen Hem! Daarin zien we iets van Zijn goddelijkheid. En dat is nog be langrijker. Hij begrijpt ons niet enkel, Hij kén ons ook helpen, altijd en onder alle omstandigheden. Al staat de zee ook hol en hoog en zweept de storm ons voort, wij hebben 's Vaders Zoon aan boord en veilig strand voor oog! M. G. WESTERHOF. Nieuwerkerk in Duiv. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en in de ochtend plaatselij ke mist. Overwegend droog weer .Wei nig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 18 October Zon op: 7-09 onder 17.40 Maan op: 15-46 onder 1.21 19 October. Zon op: 7.11 onder 17.38 Maan op: 16.02 onder 2-48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1