Zwerftocht van twee dagen door Krugerpark is een avontuur BOEKEN URGENTIEPROGRAMMA VOOR HET PLATTELAND KOOPER AANVAARDDE DE CHRISTCHJECH-PRIJS VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 KRASSE TEGENSTELLINGEN IN ZUID-AFRIKA Zoeloe-dansen een opwindend en exotisch schouwspel (Van onze speciale verslaggever) JOHANNESBURG, 12 October. Na Kaapstad is het tempo van het bezoek van de ministers Drees en Algera wat rustiger geworden. Het ge zelschap is uiteen gespat. De ministers hebben namelyk een ander pro gramma gekergen, dan ,jhr. De Casern broot, dr. Rutgers (de president- commissaris der K.L.M.) en de journalisten. De ministers togen Donderdag 8 October naar het Kruger-Wildpark om daar de wilde dieren te aanschouwen. Zij hadden geluk, want zy za gen leeuwen en luipaarden, olifanten en nijlpaarden, giraffen en alle mo gelijke andere diersoorten. Minister Algera heeft 's nachts niet kunnen slapen van het gehuil der jakhalzen en hyena's, die tot in het kamp Skukwae kwamen! De journalisten kregen een andere route. Zij vlogen met een Skymas- ter van de Zuid Afrikaanse Luchtvaartmaatsehappy via Port Elisabeth en East London naar Durban. Durban is na Johannesburg en Kaapstad de derde stad van Zuid Afrika. Het heeft 133.000 blanke en 271.000 gekleurde inwoners. Durban is industriestad, zowel als badplaats en nergens vallen de krasse tegen stellingen, die Zuid Afrika overal kenmerken, zo sterk op, als juist hier. Langs de kust moderne hotels, een luxueuze strand-accomodatie, kort om een lustoord, dat Kaapstad naar de kroon steekt. Maar daarnaast een industrie, die in nauwelijks zes jaar tijd uit de grond gespoten is en dui zenden en duizenden mensen werk geeft. Winkelstraten, die voot- die in de Europese centra niet onderdoen, doch bovendien schilderachtige In dische en neger-markten, primitief, maar aantrekkelijk en wemelend van de mensen als een mierenhoop. (Durban herbergt duizenden In diërs). Moderne woonwijken voor de blanken, prachtige kazernes, die door de werkgevers voor de indu striearbeiders moeten worden ge bouwd en slums, achterbuurten, waar de negerbevolking met de an dere kleurlingen verblijf houdt. Vlak bij Durban, in het heuvelland, liggen de armelijkste wooncentra. De kleur lingen hebben zich hier zonder toe stemming van de stedelijke overheid gevestigd in allermiserabelste klei- 661 Het beeld van Zeus in Olympics on derscheidt zich naar plaats en samen stelling in 'twéé opzichten van de vier eerder genoemde klassieke wereld wonderen. Werd de vuurtoren van Pharos in Afrika aangetroffen en moesten de Hangende Tuinenhet Mausoleum en de tempel van Diana in Klein Azië worden gezocht, het Zeus- beeld is het enige wereldwonder dat op Europese bodem staat. De vuur toren, de hangende tuinen, het Mau soleum en de tempel waren van solide en betrekkelijk onvergankelijk materiaal vervaardigd, terwijl het beeld van de Griekse God o cy nische ironie! juist gemaakt was van grondstoffen die gemakkelijk aan te tasten waren, zoals hout, ivoor en goud. En bij dit „aantasten van het goud" behoeven we zeker niet te denken aan chemische invloeden, want daartegen is goud nogal besten dig. Hoe het ook zij, met uitzondering van miniatuur afbeeldingen op mun ten die uiteraard alleen de grove dé tails weergaven, is er van het roem ruchte Zeusbeéld weinig overgebleven dat deze schaduw uit het verre ver leden tot werkelijkheid kan roepen. In Florence bevindt zich een bronzen munt vcm de Griekse stad-staat Elis uit de tyd van Hadrianus (117158 n. Clir.), waarop het hele majesteite lijke beeld van Zeus tot een grootte van nauwelijJcs twee centimeter is te ruggebracht, maar de aanblik van de ze afbeelding is schokkend, noch ont roerend. Van de Romeinse veroveraar van Macedonië, Pwulus Aemilius wordt echter ver teld, dat hij bij het 7Allo aanschouwen van Ll/lliS het beeld Zeus „tot in het diepst van zijn ziel geschokt ivas, als had hij zich in tegenwoor digheid van Jupiter de Romeinse tegenhanger van Zeus bevonden." We zullen de andere loftuitingen laten voor wat zij zijn en liever de geschied kundige feiten laten spreken. Zoals bekend was de zetel van Zeus volgens Griekse opvattingen geves tigd op de berg Olympus, de hoogste berg van Griekenland, gelegen bij de grens van Tliessalië en Macedonië. Eén van de belangrijkste plaatsen van Zeusaanbiddvng ivas voorts de stad Olympia, aan de andere kant van Griekenland gelegen, n.l. in het Land schap Elis. Hier werden de Olympi sche Spélen gehouden, maar ondanks de grote toeloop van Grieken naar de ze streekzijn er geen aanwijzingen dat hier een imposant heiligdom voor Zeusverering bestond. Tengevolge van de nationale verheffing na de Per zische oorlogen en ter nagedachtenis aan hun overwinning op de inwoners van de Grieksef!) stad Pisa, besloot de bevolking van Elis echter een waardige tempel voor Zeus op te rich ten, waarin het beeld van de Griekse god zou noorden geplaatst. De tempel werd iveliswaar gebouwd, tussen .'i80 en 1,50 v. Chr., maar het gebouw bleef een hele generatie leeg staan éér aan de vervaardiging van het beeld kon worden begonnen. Voor een beschrijvïg van dit monu ment komen we dan terecht bij Pau- sanias, die 600 jaar later de stad Olympia bezocht en die zijn bevindin gen heeft neergelegd in een soort baedeker, waarvan we thans nog nut hébben. H. PéUllon. hutten en houten of plaatijzeren hok ken. Krasser tegenstellingen zijn niet denkbaar! In de reservaten. Enkele tientallen kilometers van Durban treft men in de reservaten de oorspronkelijke Zoeloebevolking nog aan. Het journalisten-gezelschap heeft er de Zoeloedansen kunnen be wonderen, een exotisch, boeiend, ja opwindend schouwspel. Van Durban ging de tocht per vliegtuig naar Johannesburg, van daar per bus naar Pretoria en ten slotte per nachttrein naar Nelspruït. Van daar togen ook jhr. de Casem- broot, dr. Rutgers en de journalisten naar het enorme Kruger-Wild-park, dat een oppervlakte beslaat groter dan die van Nederland. Het werd in 1898 door president Paul Kruger van Transvaal ge sticht: een brok oerwoud, dat meer dan 8000 vierkante mijl omvat. Vyf- tien rustkampen met keurige bunga lows géven de toeristen gelegenheid om er te overnachten. Een zwerftocht van twee dagen door het Krugerpark is een avon tuur. Men moet geluk hebben als men leeuwen wil zien, maar jhr. de Casembroot en de journalisten had den geluk. Jhr de Casemlbroot zag zeven leeu wen een zieke leeuw verslinden, uw verslaggever moest het niet twee leeuwen doen, maar zag daarentegen weer hoe een luipaard een jonge her- tebok het oerwoud in sleurde. Er waren olifanten en giraffen, buffels en hyena's, antilopen en nijlpaarden, apen van alle mogelijke soort, kroko dillen, zebra's en herten en ontelbare andere diersoorten. Het was een sen sationele tweedaagse tocht, een be levenis, die uniek was. Aan het einde van de eerste dag werd een „Braaivlees-eten" gehou den, waarbij verschillende vie. shor ten boven een open vuur geroosterd worden en - uit d hand opgoeeten1 Ook dat -vas een avontuur in het Afrittaanse oerwoud. De volgende morgen om' 5 uur ble ken de hvena's alle resten te hebben verorberd Maandag bezocht het journ-ilisten- gezelschap Pretorir met het Voor trekkersmonument en tot slot Jo hannesburg. Het Voortrekkersmonument is liet monument der Boeren, een bind -n.! symbool van nationaal zelfbewust zijn- Johannesburg is de goudstad, de grootste stad van Zuid Afrika, nog geen zeventig jaar oud! In 1886 werd er goud ontdekt in dit woestijnachtige deel van Trans vaal. Toen verrezen de eerste kam pen van tenten en hutten aan de Wit- watersrand, zoals dit gebied heet. Thans is Johannesburg een Ameri kaanse stad, waarin de ene wolken krabber naast de andere omhoog rijst. Meer dan 300.000 mensen werken in de 90 km. lange reeks van goud mijnen en zy brengen per jaar rond 1500 millioen, dat is 1.500.000.000 aan goud naar boven Rondom Johannesburg liggen de bergen van wit en goudgeel steen poeder, waaruit het goud verwijderd is. Zij zijn hoog, hoger dan de wolken krabbers... De journalisten hebben een van deze bergen beklommen. Het uitzicht over de stad was weer galoos. Tot slot zijn hier nog enkele ver meldenswaardige feiten. Zaterdag 10 October hebben de ministers Drees en Algera de Kru- gerdag meegemaakt in Pretoria. Daar werd de eerste steen gelegd voor een Kruger-monument en mi nister-president dr. W. Drees legde een krans bij deze eerste steen. Maandag hebben de ministers een goudmijn bezocht. Gedurende de afgelopen dagen heeft minister Algera onder meer be sprekingen gevoerd met de Zuid Afrikaanse minister van verkeer. Hij bepleitte de belangen van de K.L.M., die in Zuid Afrika aan scherpe Brit se en Zuid Afrikaanse concurrentie bloot staat. Voorts bespraken de beide minis ters de emigratieproblemen, waarbij op meer faciliteiten voor Nederlandse emigranten werd aangedrongen, als mede de culturele samenwerking van Nederland en Zuid Afrika. Morgenochtend, Dinsdag 13 Octo ber, vertrekt de Super-Connïe weer naar Nederland. Echter: zonder jhr. de Casembroot, die nog enkele parti culiere bezoeken in Zuid Afrika wil afleggen. Een ander aspect van Zuid-Afrika. Men kan aan dit typisch oud-Hol lands huis nog zien, wie hier als eer sten het land binnentrokken. Het ge heel ademt de rust, kenmerkend roor een reeds lang vervlogen tijdperk. (Foto P.Z.C.) CONGRES TE UTRECHT Voedingsgewoonte slecht In het gebouw voor K. en \V. te Utrecht is gisteren het congres „Ur gentieprogramma voor het platte land" gehouden, georganiseerd door het Convent der Algemene Platte lands Organisaties. De voorzitster, mevrouw prof. C. W. Willinge Prins-Visser, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wa peningen, opende de vergadering met een inleidend woord. Zij schetste de bedoeling en de taak van het convent der algemene plattelandsorganisaties en merkte op, dat de plattelander niet een soort forens van de stad moet worden. Op dit congres zal niet alleen besproken worden de achter stand in velerlei opzicht ten platte- lande en het gebrek aan begrip bij anderen, doch ook de op het platte- MET EEN BREDE GLIMLACH Op vliegveld Harewood. Met een brede glimlach heeft ge zagvoerder Kooper gisteren op het vliegveld Harewood van Christchurch de cheque van tien duizend pond, de prys die hij en zijn bemanning in de Christcfcurchrace voor de K.L.M. heb ben gewonnen, aangenomen uit han den van de gouverneur-generaal van Nieuw Zeeland, Sir Willoughby Nor- rie. Het gebeurde voor de K.L.M.- „Liftmaster". Stewardess Rietje Kramer had ei- spijt van dat ze bij deze plechtigheid onder „Nederlandse" omstandigheden in haar dunne tropenuniform was Alleen voor mannen Na afloop van de prijsuitrei king werd in Christchurch een diner gehouden waaraan circa 150 mannen aanzaten. De stewardess Rietje Kra mer van de K.L.M. was voor dit diner niet uitgenodigd. Zij begaf zich evenwel in avond kleding naar de plaats waar deze eetpartij voor en door mannen werd gehouden, in de hoop, en misschien ook wel in de verwachting, dat men haar gezelschap niet zou schuwen. Maar haar werd de toegang tot dit luilekkerland toch gewei gerd, zodat haar niet anders overbleef dan op haar schreden terug te keren. Aardolieprijzen verlaagd. Ingaande .15 October worden de prijzen van iichtpetroleum en tractor- petroleum respectievelijk 0,5 en 0,3 cent per liter verlaagd. Verder worden de prijzen van gas- olie. autogasolie en huisbrandolie ge lijktijdig met 0,40 per 100 liter en die van dunne stookolie met 0,30 per 100 liter verlaagd. Deze verlagingen houden verband met wijzigingen die zich hebben voorgedaan op de wereld-markt-note- ringen. verschenen. Maar ze bofte doordat alle gezagvoerders van in de prijzen vallende vliegtuigen een reisdeken imet hun initialen erop) cadeau kre gen. Omdat gezagvoerder Kooper een galant man is, was zijn exemplaar al gauw om lillende Rietje heen gedra peerd. Aan de winnaar van de snel heidsafdeling, Burton, werden de „Harewood"-beker en een chèque. voor tienduizend pond overhandigd. Alle bemanningsleden kregen een medaille. Aan wing commander Cuming-, die met twee leden van de Australische luchtmacht, in een „Canberra b20" straalbommenwerper als laatste in de snelheidsafdeling van de wedstrijd was aangekomen, werd een z.g. „Greenstone" overhandigd. Dit is een steensoort die alleen in Nieuw Zee land wordt aang-etroffen. Na de prijsuitreiking hebben enige tientallen Harvards. Beechcrafts en Devons van de Nieuw Zeelandse luchtmacht een demonstratievlucht gemaakt. Op de. thuisvlucht veronge lukten twee van deze vliegtuigen, waarbij zeven inzittenden werden ge dood. Tarweprijs oogst 1954 De minister van landbouw heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1954 vastgesteld op 26 gulden per honderd kg. als gemiddelde pry's by levering franco pakhuis handelaar. Deze prijs is gelijk aan die voor tarwe van de oogst 1953. Aangezien de vrachtkosten van het bedrijf van de teler naar de gebruike lijke Icveringsplaats gemiddeld circa 40 cent per 100 kg. bedragen, zal voor tarwe van de oogst 1954 als telers- richtprijs bij levering in de maand December 1954 gelden 25,60 gulden per 100 kg. af boerdery. De bewaar- loon-regeling van 20 cent per hon derd kg. per maand zal ook voor de oogst 1954 van kracht blijven, waarbij de telersprijs in Augustus 1954 24.80 en in April 1955 26.40 per 100 kg. af boerderij zal bedragen. De ze prijzen gelden voor tanve van ge zonde" doorsneekwaliteiten bij een vochtgehalte van 17 procent. Zuid-A frika kent vele tegenstellingen. Een kijkje in Durban, een der grote moderne sleden met een zeer druk verkeer. Vlak bij deze steden vindt men ook de reservaten van de in heemsen. (Foto P.Z.C.) Prijsniveau voergranen Monopolie-heffing mogelijk De minister van Landbouw heeft na overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten bij de import van voedergranen monopolieheffingen mogelyk te maken, indien de wereld marktprijzen dalen beneden het ni veau, dat in Nederland als minimum gewenst wordt geacht. Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten zal monopolie heffingen opleggen, indien de prijzen, waarvoor importgranen in Nederland beschikbaar kunnen komen, zouden dalen beneden: 21.voor gerst; 19.50 voor haver en 20.voor rogge. Bovenstaande prijzen kunnen niet worden beschouwd als absolute mi nimum-prijzen, doch in het algemeen zullen de telers bij een redelijke sprei ding van het aanbod in de gelegen heid zijn tenminste genoemde prijzen voor gerst en haver te maken. Voor de rogge zal dit in mindere mate het geval zijn, aangezien de daarvoor ge noemde prijs naar verhouding vrij hoog is. Wel zal hierdoor de import van rogge tegen lagere prijs worden tegengegaan. Verboden gebruik van irotyl bij militaire oefening. Voor de krijgsraad tevelde voor de luchtmacht nebben Woensdag te rechtgestaan de reserve-eerste luite nant C. H. B„ de sergeants J. de R„ van W. en de korporaal de R. Zij zouden bij een oefening te Soester- berg trotyl hebben gebruikt, hoewel het gebruik daarvan verboden is. Door het ontbreken van de nodige veiligheidsmaatregelen werd bij de explosie van een stuk trotyl de lin kerarm van de korporaal A. W. V. zodanig gewond, dat het onderdeel van deze arm geamputeerd moest worden. Tijdens het verhoor kwam vast te staan, dat 17 stukken trotyl van een vroegere oefening waren overge bleven en niet ingeleverd. De auditeur-militair eiste tegen de luitenant vijf maanden gevangenis straf, tegen sergeant de R. tien da gen gevangenisstraf, tegen de ser geant van W. en de korporaal de R. drie weken hechtenis. land aanwezige factoren die een goe de ontwikkeling in de weg staan. Dit alles zal objectief moeten worden be zien. De heer H. J. Dijkhuis, geneeskun dig inspecteur van de volkszondheid in Groningen en Drenthe, sprak over „moeilijkheden en mogelijlcheden in de gezondheidszorg". Bij de discussie werd o.m. aange drongen op de algemene beschikbaar stelling ten plattelande van leiding water en electriciteit, niet alleen ten behoeve van de bedrijven, maar ook van het gezin. De inleider wees er nog op, dat op het platteland de voedingsgewoonten vaak slecht zijn. Men is wel gewon nen voor vitaminerijk voedsel, maar niet voor eiwitrijke voeding. Hij be treurt het, dat er te weinig melk wordt gebruikt en ook kaas. Helaas, zo zeidë hij o.m., de eiwitrijke 20-plus kaas vindt men practiseh niet meer. De heer P. de Vries, secretaris van het N.V.V., leidde vervolgens het onderwerp in: „Verdediging en ver rijking van het sociaal-culturele le ven ten plattelande". In de loop van zijn betoog deed de heer De Vries nog uitkomen, dat de Stichting van de Arbeid t.a.v. de ge- meenteclassificatie aan de regering had voorgesteld het verschil tussen de hoogst- en de laagstgeclassifiseer- de terug te brengen tot 10 cent. Spreker heeft echter zoeven verno men, dat de regering dit voorstel niet heeft overgenomen. Bij de discussie werd betoogd dat de gemeenteclassificatie zo spoedig mogelijk -iient te verdwijnen. De laatste inleider wafe de burge meester der gemeente Opsterland, de heer W Harmsma, die sprak over het onderwerp „het financierings-aspect van de sociaal-hygiënische én sociaal culturele verheffing van het platte land". beleid aardgas is een mislukking Ontevredenheid in Twenthe tot dusverre een grote mislukking ge weest, waarvan wij in Noord-Oost Nederland de dupe dreigen te worden, aldus de heer van Heek, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Twenthe. De.heer van Heek formuleerde, de volgende wensen: 1. Prioriteit voor de vier Noordelijke provincies inzake de afname van aardgas tot een dagpro ductie van 1 millioen m3; 2. Een op industriële toepassing afge stemde aardgasprijs niet alleen voor één enkel bedrijf, maar voor alle be drijven die voor het gebruik van aard gas in aanmerking komen; 3. zo spoe dig mogelijk voltooiing van het oor spronkelijke pijpleidingermet in de vier Noordelijke provincies, met name speciaal ook in de provincie Gronin gen; 4. opvoering van de exploitaties en boor-activiteit in ons land en in verband daarmede opvoering van de aardgas-productie. Ministers-conferentie op 26 November Naar het A.N.P. van offiële zijde verneemt zal de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de landen der Europese politieke ge meenschap in Den Haag beginnen op 26 November. Zoals bekend was deze conferentie oorspronkelijk vastgesteld op 20 October. Het Wereldgebeuren Handtekening In dagen van vreemde overheersing pleegt by het kaarslicht van het verzet de plant van het politieke idealisme welig op te schieten. Men droomt dan van een vrij land, waarin alle mensen broeders zijn en de wel vaart gelijkelijk wordt verdeeld over allen. Als de zon der vrijheid weer as opgegaan pleegt men geen aandacht mee> te hebben voor het kaarslicht van het verzet. Met dat kaarslicht verdwijnt dan ook het politiek idea lismemen staat weer met beide benen in de slovende en zwoegende werkelijkheid. Toen Joseph Laniel zijn Franse va derland diende in het verzet en de Gestapo ijverig poogde de hand te leggen op deze fiere Normandiër toen verrichtte hij een daad, welke men eigenlijk niet verwacht zou heb ben van een schatrijke textielfabri kant. Joseph Laniel zette zijn handteke ning onder het Verzetsprogram voor Frankrijk, waarin stond, dat na de bevrijding de groot-industrie en de banken genationaliseerd zouden wor den. Nadat hij bij het grote Parijse be vrijdingsfeest naast generaal De Gaulle naar de Are de Tri- omphe was gewandeld, had dat Ver zetsprogram echter voor hem afge daan. Hij verklaarde ronduit, dat de industrie in het na-oorlogse Frank rijk te zwak op de benen stond om een nationalisatie-experiment te kun nen verdragen. Naar het inzicht van Laniel zou er in de eerste tien jaren alleen maar sprake kunnen zijn van hard werken en weinig verdienen om daardoor de gevolgen van de oorlog te boven te komen. Het is deze theorie, die de conser vatieve groepen in Frankrijk eerst via de regering van Pinay en later via de regering Laniel in daden pro beerden om te zetten. Maar de grote meerderheid van het Franse volk had en heeft geen vertrouwen in de goede bedoelingen van Pinay en Laniel. De stakingsgolf, die kort geleden Frank rijk overspoelde, richtte zich direct te gen de regering Laniel en al heeft zijn kabinet zich staande weten te houden, het werd wel duidelijk, dat de „kleine man" zich bedrogen gevoelde. Die kleine man gelooft niet in pre mier Laniel wanneer hij namens zijn regering bepaalde prijsver- I lagingen aankondigt. Andere regeer- 1 ders deden dat vóór Laniel en er kwam niets van deze prijsverlagingen terecht. Die kleine man gelooft ook niet in de rechtvaardigheid van het huidige belastingstelsel, dat massale belas tingontduiking mogelijk maakt. Tenslotte gelooft de kleine man he lemaal niet in het aanblijven van de regering-Laniel. Er zijn in Frankrijk al zoveel kabinetten gevallen, dat ook de heer Laniel het wel niet lang zal maken en waarom zal men warm lo pen voor iemand, die toch binnenkort aftreedt Dwars tegen al dit pessimisme in is Laniel thans bezig een groot plan voor de modernisering van de Franse landbouw klaar te maken. Binnen vier jaren zou de productie met 20 'ft verhoogd moeten worden en de productieprijzen zouden zover gedrukt moeten worden, dat Frank rijk weer aan export van landbouw producten zou kunnen doen. Een zekere regeling van de produc tie en bepaalde prijsgaranties voor de boeren zouden dit moderniserings plan dat ook verbetering van het landbouwonderwijs en voortschrijden de mechanisering van de landbouw omvat mogelijk moeten maken. Binnenkort verwacht men in de Franse Nationale Vergadering een groot landbouwdebat, waarin dit plan besproken zal worden. Men kan niet ontkennen, dat La niel zijn best doet. Als premier concentreert hij zijn volle aan dacht op het economisch leven, ter wijl hij de behandeling van de buiten landse politiek en de Indochinese en Noordafrikaanse moeilijkheden goed deels overlaat aan Paul Reynaud en George Bidault. Het moet voor hem enigszins bitter zijn, dat zowel de Franse als vele bui tenlandse bladen onophoudelijk be schouwingen brengen over zijn moge lijk aftreden. Nu eens voorspellen ze, dat de belastinghervorming hem het politieke hoofd zal kosten en dan weer zal de Franse Kamer hem laten vallen over het Europees verdedi gingsverdrag. Wat dat Verdedigings verdrag betreft, voorspelt men zelfs, dat Laniel zal vallen wanneer het verworpen wordt, want dan loopt een deel van z'n ministers weg!! Dit dan moet wel onaangename leesstof zyn voor premier Laniel!! WILLY CORSARI Maar liefst drie detective-boeken tegelijk heeft de bekende schrijfster Willy Corsari in herdruk het licht doen zien; drie vlot geschreven mis daadhistories, met als titels „Binnen drie dagen", „De misdaad zonder fou ten" en „Een expres stopte". „De misdaad zonder fouten" is als „detective" ongetwijfeld het meest geslaagd, origineel van opzet, boeiend en vooral intrigerend. „Een expres stopte" is eveneens origineel van op zet, maar minder boeiend. Het ver haal is wat kinderlijk gecomponeerd hoewel de pointe verrassend is. „Binnen drie dagen" speelt in de toneelwereld en behandelt een uiterst gecompliceerd geval van moord, op lichterij en minnenijd binnen het be stek van 149 bladzijden. Een wat ver ward aandoende geschiedenis, zelfs voor een detectiveroman! Niettemin zijn het drie lezenswaar dige. ontspanning schenkende boeken, die in de Leeuwen-serie werden uit gegeven bij H. P. Leopold's uitgevers mij. N.V. te Den Haag. JOSEPH LANIEL voor de Franse boeren meer Produ ceren tegen lagere prijs. V eiligheidsmaatregel van Eisenhower Psesident Eisenhowes heeft Woens dag bepaald, dat overheidspersoneel kan worden ontslagen als het weigert verklaringen af te leggen vooi Con grescommissies op grond van moge lijke zelfbeschuldiging. De perschef van het Witte Huis ver klaard^, dat de maatregel een poging is om „alle mogelijke mazen" in het stelsel van beveiligingsmaatregelen der regering te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5