PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Joego-SIaven willen bespreking van de vier mogendheden Noodweg over Oostdijk wordt na ruim vijf maanden overbodig BILT GRUENTHER INSPECTEERDE ONZE STRIJDKRACHTEN ONTSNAPPEN VAN POLITIEKE DELINQUENTEN TE BREDA Vandaag 196e Jaargang-No. 244 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS cl per mm Minimum p. auvertentie I 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarieL Kleine advertenties imax. 8 regels» van 1—f regels l 1.— Iedere .egel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen, Walstr, 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telet. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brou verljstr 2; Zierikzee N Bogerdstr C 160. telef KWESTIE-TRIËST IN VEILIGHEIDSRAAD Wysjinsky acht internationale vrede door geschil in gevaar Volgens diplomatieke kringen in Belgrado streven de Joegoslaven er thans naar zo spoedig mogelijk te komen tot besprekingen door vertegen woordigers der vier bij het vraagstuk Triëst betrokken mogendheden. Officieel heeft de Italiaanse minister-president Pella als voorwaarden gesteld voor het openen van Italiaans-Joego-Slavische besprekingen over Triëst: of de „a"-zöne moet tevoren aan Italië zyn overgedragen, of de Joegoslaven moeten de „b"-zöne hebben verlaten. De Amerikaanse afj. Lodge heeft Vrijdag in de veiligheids raad het Russische verzoek om de kwestie-Triëst te bespreken een „pro paganda-manoeuvre" genoemd, die bedoeld was om „zo veel mogelijk on rust te scheppen". Volgens Lodge was het Sowjet- voorstel om de Zwitserse kolonel te benoemen tot gouverneur van Triëst „geen ernstig bedoeld plan", doch hij zóu zich niet. verzetten tegen opne ming van dit punt op de agenda. Wysjinsky, de Sowjet-geaelegeerde, zei echter, dat de gebeurtenissen in Triëst „een bedreiging van de inter nationale vrede en veiligheid" inhiel den. Naar uit Rome wordt gemeld, is de Italiaanse kruiser „Garibaldi" op weg van Tarente naar Venetië. Of deze reis iets te maken heeft, met de kwestie-Triëst, is niet bekend. Raad dankt Italië De gemeenteraad van de omstreden stad heeft inmiddels op een buiten gewone vergadering een resolutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de erkentelijkheid van het stadsbestuur jegens de rege ring en de volksvertegenwoordiging van Italië voor „haar standvastige verdediging van Italië's rechten op 't gehele gebied van Triëst". Nobelprijs voor Churchill Hij schreef 30 boeken Het besluit de Nobelprijs voor de literatuur voor 1953 aan de Britse premier toe te kennen, is Donderdag op een officiële zitting van de Zweed se Academie in Stockholm bekend gemaakt. Men hoopt in de Zweedse hoofdstad» dat sir Winston op 10 De cember naar Stockholm zal komen, om de prys uit de handen van koning Gustaaf Adolf in ontvangst te ne men. De prys bestaat uit een oorkonde, een bijna 300 gram wegende gouden medaille en een geldprijs van 175.292 Zweedse kronen (ongeveer 125.000 galden). In de bekendmaking van de Zweed se academie wordt gezegd, dat de prijs aan sir Winston is toegekend, voor „zijn meesterlijke historische en biografische verteltrant en zijn ta lentvolle welsprekendheid, waarmee hij zich een verdediger van hoge men selijke waai'den heeft getoond". Churchill is de auteur van dertig boeken. Het karakter van zijn wer ken loopt sterk uiteen. Hij heeft ro mans, biografieën, een autobiografie, reisverhalen en geschiedkundige wer ken geschreven. Zijn belangrijkste werk bestaat ongetwijfeld uit zijn in vijf delen verschijnende oorlogsherin neringen. Churchill dicteert zijn boeken op een geweldige dicteermachine, die speciaal voor hem is gebouwd. Men zegt, dat op deze machine 48 uur ach ter elkaar kan worden gedicteerd, zonder dat van plaat behoeft te wor den verwisseld. Vele van Churohills eerste boeken zijn niet meer in omloop en worden door verzamelaars naarstig gezocht. In zjjn eerste werk, dat in 1898 werd gepubliceerd, beschrijft de huidige premier zijn veldtochten, die hij vóór de eeuwwisseling meemaakte. Sabena-vliegtuig had motorstoring Nederlander was zakenman wonend in Brussel Een woordvoerder van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", heeft Donderdagmiddag in Frankfort meegedeeld, dat 22 van de 44 lijken van inzittenden van de Belgische „Convair" die bij Frankfort is neer gestort, zijn geïdentificeerd. De Duitse luchtvaartdeskundige Reichel verklaarde, dat het ongeluk mogelijk aan motorstoring te wijten is. De enige Nederlandse passagier in het verongelukte Belgische vliegtuig was de 45-jarige D. van den Oever. Hij is geboren te Bolsward en kwam in een groothandel in glas, aardewerk en porselein. Om meer ervaring op te doen aanvaardde hij al op vrij jeugdi ge leeftijd een betrekking te Stettin. Nadien werd hij in België vertegen woordiger van diverse Nederlandse en Duitse firma's. De heer Van den Oever woonde reeds sinds ver voor de oorlog in Brussel. Hij was gehuwd maar nad geen kinderen. Zoals zeer dikwijls maakte hij ook nu een zakenreis in Duitsland. Onaangenaam voor de Italiaanse bewoners was het bericht, dat het Joegoslavische leger van plan is de „Lika"-divisie naar zone „b" te zen den, waartoe officieren behoren die zich onderscheiden hebben in de par- tisanenstrijd tegen de Italianen tij dens de oorlog. De vroegere Britse minister van Arbeid Dalton heeft de Brits-Ameri kaanse maatregel inzake Triëst een enorme „vergissing en diplomatieke blunder" genoemd. Al het goede, dat het vorige jaar door de reis van Tito naar Engeland tot stand is gekomen, zal ongedaan worden gemaakt. Maclean in Boedapest? In een diplomatieke functie Volgens het in Hongaars nieuws spe cialiserende blad „Informations Da- nubiennes". dat in Oostenrijk wordt uitgegeven, zou de Britse diplomaat Donald MacLean met zijn gezin in Boedapest wonen. MacLean zou bij het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken werkzaam zijn als „gevolmach tigd Sow jet-Russisch gezant". Het blad zegt dit bericht uit „ge woonlijk betrouwbare bron" te heb ben vernomen. Mevrouw Mac Lean, die enige tijd geleden plotseling spoor loos uit Zwitserland is verdwenen, zou zich onlangs met haar drie kinderen bij haar echtgenoot hebben gevoegd. Volgens Westelijke waarnemers in Wenen beschikt „Informations Danu- biennes" soms over directe inlichtin gen uit Hongarije, die niet ter beschik king staan van de Westelijke of Oos tenrijkse autoriteiten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard niet te kunnen zeg gen of dit bericht juist is. „Wij zou den er zeer veel belang in stellen te weten, waar MacLean zich thans be vindt", zo verklaarde hy. Ambonese vrouw vermoord Dader, haar man, in arrest De 26-jarige echtgenoot T. heeft te genover de politie bekend, dat hij zyn 21-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, heeft vermoord. De man is gearresteerd. Het lijk van de vrouw werd onder de stuw van Grave ge vonden. Het echtpaar had Maandag avond de kermis te Nijmegen bezocht. De man was per bromfiets van daar naar het woonoord Haalderen bij Nij megen teruggekeerd. De vrouw zou met de bus de terugreis maken. Omtrent de motieven en de toe dracht heeft T. zich niet uitgelaten. Generaal Gruenther, opperbevelheb ber van de Noord-Atlantische strijd krachten, die een bezoek brengt aan Nederland, is Donderdagmiddag door H.M. Koningin Juliana en Z.K.H Prins Bomhard op het landgoed Ter Horst" ontvangen. Hij werd verge zeld door Ir. G. Staf Minister van Oorlog en Marine. Bij het afscheid, v.l.n.r,: Generaal Gruentlwr: H.M. de KoninginZ.K.II- Prins Bernhard en Ir. C. 'Staf. „GOEDE VOORUITGANG" „Maar er is nog veel te doen" „Mijn eerste bezoek aan Nederland is geweest in Januari 1951, toen ik generaal Eisenhower vergezelde en het hoofdkwartier van de N.A.V.O. nog in oprichting was. Toen stond de defensie van West-Europa nog op een zeer laag peïL Nu drie jaar later kan ik zeggen, dat er zeer belangrijke vooruitgang is gemaakt. De zee-, land- en luchtstrijdkrachten van de N.A.V.O.-landen zyn. thans drie keer zo sterk als zij in 1951 waren". Dit heeft de opperbevelhebber voor Europa van de N.A.V.O".-strijdkracb- ten, generaal A. Gruenther, gisteren medegedeeld op een persconferentie op het ministerie van Oorlog in Den Haag. Generaal Gruenther zeide over de kans van slagen van een Sovjet-Rus sische aanval: „Naar mijn mening zyn de strijdkrachten van de Sovjet- Unie, die zich in het door haar bezette gedeelte van Europa bevinden, waar schijnlijk niet voldoende sterk om met succes een aanval op West-Eu ropa te doen. De Sovjet-Unie zou hiertoe versterkingen uit het land zelf moeten aanvoeren. Indien de Sovjet-Unie dit zou doen, zullen wij worden gewaarschuwd en tijd hebben om voorbereidingen te treffen". In ons land Generaal Gruenther verklaarde, dat naar zijn indruk de Nederlandse strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht vergeleken met vorig jaar aan doeltreffendheid hebben gewon nen. Hy was vol lof over de geest en de wijze van instructie op de artille- rieschool in Breda, waaraan hy een bezoek van drie uur heeft gebracht. Deze school kan een vergelijking met de opleidingen in elk leger ter wereld glansrijk doorstaan. De vlieg basis Gilze Rijen noemde hy een voorbeeld voor iedere luchtmacht. De verrichtingen van de Nederlandse landstrijdkrachten zijn sinds October 1951 zeer vooruit gegaan. Zijn in drukken over de Nederlandse strijd krachten samenvattend, zeide gene raal Gruenther zeer verheugd te zijn over de gemaakte vooruitgang: „maar er is nog veel te doen", voeg de hij er aan toe. Door het „vredes-offensief" van de Sovjet-Unie wordt de noodzakelijk heid van een defensieve strijdmacht niet meer zo gevoeld. Maar onze in lichtingen vrijzen uit, dat het poten tieel van de Sovjet-Unie toeneemt en dat er geen belangrijke wijziging is gekomen in haar bedoelingen. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben op „Ter Horst" te Was senaar Generaal Gruenther op de lunch ontvangen. Des middags heeft de generaal een bezoek van ongeveer een uur ge bracht aan het kamp van de afdeling mariniers te Doorn. Na een rondgang door het kamp werd een korte oefe ning van een detachement in het ter rein bijgewoond. Hij vertrok daarna naar Luxemburg en vandaar naar Parijs. ZATERDAGAVOND DOVEN VERKEERSLICHTEN Rijkspolitie „verwerkte" ongeveer een half millioen auto's oud-n.s.b;ers hielpen bij Maximumstraf is te laag Onder grote publieke belangstelling is Donderdag voor de rechtbank te Breda de zaak behandeld tegen de vier verdachten, die geholpen hebben bij het ontsnappen van zeven politieke delinquenten uit de strafgevangenis te Breda. De verdachten waren de radiohandelaar F. de J. uit Amsterdam, de ver tegen woordiger M. A. uit Amsterdam, de monteur F. C. uit Amsterdam en de banketbakker SI. F. uit Haarlemmermeer. Tijdens het verhoor voor de recht- De banketbakker stelde zich toen bank bleek, dat de banketbakker M. in verbinding met een zekere H. te F. indertijd zijn broer had bezocht, die Amsterdam, die secretaris is van de in de strafgevangenis was gedeti- stichting „Oud-politieke delinquent neerd. Deze broer verklaarde, dat hij ten" en via deze H. kreeg de radio- wilde ontsnappen en hij vroeg om op handelaar F. de J. opdracht twee au- een bepaalde dag voor enkele auto's to's te huren. Als chauffeurs werden te zorgen. gecharterd de vertegenwoordiger A. en de monteur C. Men reed naar Breda en bij de ge vangenis vroeg de Bredase politie agent M. C. aan een der chauffeurs wat deze met zijn auto bij de gevan genis deed. De agent nam genoegen met het hem gegeven antwoord en verwijderde zich. In de eerste auto. bestuurd door C., namen alle zeven ontsnapten plaats. In de tweede auto, die een half uur latei vertrok, zaten F. de J. en M. A. Bij Groesbeek gingen de ontsnapten over de grens. GELACHEN. Alle vier de verdachten beweerden voor de rechtbank, dat ze niet gewe ten hebben wat er precies gaande was. Wel was him gezegd, dat ze ze ven gevangenen moesten ophalen, maar dit scheen hun zo dwaas toe, dat ze er eerst hartelijk om gelachen hadden. Men is van Breda eerst luk raak wat rondgereden en kwam zelfs nog in Soestdijk, waar de tweede au to de eerste inhaalde. F. de J. ver klaarde, dat hij de gevangenen eerst voor militairen aanzag, omdat ze in battledress gekleed waren. Overigens meende deze beklaagde, dat men de banketbakker M. F. uit Haarlemmermeer „niets zou kunnen doen, omdat hij alleen zyn broer hielp". De president vroeg hierop: „Hoe weet U dat?" De J. antwoordde: „ik weet wel iets van de wet af", waarop de president opmerkte: „Dan zult wel ingelicht zijn door die man, die gisteren veroordeeld is in Amster dam". Kennelijk was hiermee bedoeld mr. Wolthuis, de leider van de N.E.S. B. REQUISITOIR. De Officier van Justitie, mr. A. Houben, eiste in zijn requisitoir voor ieder der verdachten een half jaar ;evangenisstraf, daarbij opmerkende, lat dit de maximumstraf was, en dat deze voor deze gelegenheid veel te laag was. C. noemde hij de man, die het mis drijf zelfstandig heeft gepleegd. Tij dens de oorlog was deze man aange sloten bij de N.S.K.K. en by de S.S. Als zodanig is hij ook aan het Oost front geweest. De J. was de organisa tor, de man, die de contacten heeft gelegd. Hij is N.S.B.-er geweest en heeft na de oorlog een hulporganisa tie voor ex-politieke gevangenen op gericht A. heeft het misdrijf uitge lokt Na de oorlog heeft deze ver dachte enige tijd gevangen gezeten voor verraad. Hij was tydens de oor log zeer Nazi-gezind. F. heeft het verzoek van zijn broer buiten de ge vangenis gebracht De officier wilde niet aannemen, dat F. alleen zyn broer wilde laten ontsnappen. Ook hij is een oud-N.S.B.-er, die indertijd als zodanig tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld was. In de „vogelkooien" langs de noodweg tussen Oostdijk en de Zanddijk bij Kruiningen rinkelen nog de telefoons. „De colonne is gestart. De laatste wagen is een vrachtwagen, nummer zoveel". Sinds de zesde Mei zijn de mannen van de rijkspolitie hier dag en nacht op hun post, om het verkeer veilig over deze enige verbindingsweg tussen Zeeland en overig Nederland heen te loodsen. Mogenavond om zes uur zit het er nu definitief voor de politiemannen op. De dam door de kreek in de Kruiningse polder is gereed, zodat het verkeer zijn normale route weer kan gaan volgen. En net zo min als de automobilisten, die nu niet langer meer behoeven te wachten, zijn ook de politiemannen er rouwig om, dat deze dienst afgelopen is. Vooral de nachten met weinig verkeer konden saai zijn. Maar toch geeft het de politiemannen ook voldoening, dat zij hier nuttig en belangrijk werk hebben verricht. Een slordige half millioen wagens hebben zij zonder ongelukken over deze noodweg geloodst- Slechts één auto reed van de dijk, doordat de bestuurder meer aandacht schonk aan het water in de Kruiningse polder dan aan zijn stuurrad. Maar daar kan zelfs de politie niets aan doen! Wachtmeester Wegewijs uit St. Jansteen en wachtmeester Van den Berg uit Cadzand, die sedert een ?aar dagen in de hoge uitkijkposten ronen, hebben het nu betrekkelijk gemakkelijk. De drukke vacantietijd is voorbij, zodat het verkeer vlot ver werkt kan worden. In de zomermaan den kon het echter raak zijn! De groepscommandant van Yerse- ke, die met de dagelijkse leiding be last is, kan hier meer over vertellen. Op drie willekeurige dagen op het eind van Augustus, werden tussen zes uur 's morgens en tien uur 's avonds resp. 3086, 2880 en 2663 motorvoertuigen geteld. Legio waren de dagen dat deze aantallen nog ver boven de 3000 moeten hebben gele gen. De langste colonne welke men ooit heeft gehad, bestond uit 197 wagens. Het was op tweede Pink sterdag vanuit de richting Yerse- ke. Toen de eerste wagen net ver- Wachtmeester Van den Berg uit Cad zand op de controlepost .JDe Ekster" aan de noodweg bfj Oostdijk. (Foto P&JOJ keerslicht bh' Oostdijk had bereikt, stond de „staart" -van de colonne nog op de Zanddijk! „Maar het heeft altijd gemar cheerd" zeggen de politiemannen met gerechtvaardigde trots. Ook vóór de noodweg gereed was en de wagens met vergunningen over de doorweek te dijken geleid moesten worden. Toen waren er vijftig politiemannen uit schier alle delen van het land, van Limburg tot zelfs uit Ameland toe, in actie om alles te regelen. Veel begrip Moeilijkheden met de automobilis ten heeft men practiseh niet gehad. Het was niet altijd even prettig, wan neer de colonne juist vertrokken was en enige tijd voor hit rode stoplicht gewacht moest worden, doch over het algemeen werd begrip getoond voor de situatie. Een enkele automobilist, die nog eens probeerde door te glip pen, werd met een telefoontje aan de andere post wel achterhaald.Wan neer hij dan als „straf" het ritje te rug moest maken, was de overtreder hiermee wel voldoende het begrip bij gebracht, dat er orde en regel moet zijn. De politiemannen rukken nu in. De contrölehokjes blijven voorlopig staan, voor het geval dat het verkeer nog eens over de noodweg geleid zou moeten worden. De rijksweg door de Kruiningse polder is nog niet geheel gereed. Er wordt hard gewerkt, doch het verkeer zal met enige vertraging weer zijn normale route kunnen vol gen; Een nieuwe mijlpaal op de weg naar het herstel is bereikt! Prins Bernhard naar Abessynië Prins Bernhard zal van 13 tot 18 November een officieel bezoek bren gen aan Keizer Haile Selassie van Abessynië. ...Is het 160 jaar geleden, dat koningin Marie Antoinette van Frankrijk te Parijs werd ont hoofd; ...is het 140 jaar geleden, dat de driedaagse volkerenslag hij Leipzig, waar Napoleon werd verslagen, begon. Australische gifmengster ter dood veroordeeld Een Australisch gerechtshof heeft Donderdag de 63-jarige mevr. Grills wegens poging tot moord door vergif tiging tot dedo odstraf veroordeeld. De beklaagde, die verklaarde onschul dig te zijn, hoorde het vonnis schou derophalend en met een glimlach aan. Mevr. Grills wordt verder beschul digd van moord op haar 87-jarige stief moeder, en zou ook haar schoonzuster en een 83-jarige vriendin van de fa milie door vergiftiging hebben gedood. De aanklager noemde beklaagde een „ervaren gifmengster", die „er genoe gen in schiep haar slachtoffers te zien lijden". OE VERWACHT: ZWAKKE WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met in de ochtend hier en daar mist. Later op de dag een kans op opklaringen. Overwegend zwakke wind tussen Noord en Oost. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 17 October Zon op: 7.03 onder 17.42 Maan op: 15.28 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1