Revolutionnaire ontwikkeling van het doofstommen- onderwijs KLANKBORD Reclame in belang van consument Ook Engelse marine kent vele typische bureaucraten C DOOPSGEZINDEN WENDEN ZICH TOT DE AARTSBISSCHOP JIMMY BROWN en de oranjehemden PROV IN 01 ALB ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 HET MISDEELDE KIND Het lesgeven vergt veel geduld (Van onze speciale verslaggever). Naar het zich laat aanzien, staan we in Nederland voor een revolu tionnaire vernieuwing van ons doofstommenonderwijs. Daarbij gaat voor aan het Audiologisch centrum van de keel-, neus- en oorheelkundige kli niek van de Rijksuniversiteit in Groningen. Het verricht baanbrekend werk en heeft reeds opmerkelijke resultaten bereikt. In geen der Euro pese landen heeft men nog zulke opmerkelijke vorderingen gemaakt. Het Audiologisch centrum werkt samen met het Koninklijk Instituut voor Doofstommen in Groningen, waar we verwonderd, maar ook ver heugd hebben kunnen constateren, dat de op de nieuwste wetenschappe lijke onderzoekingen berustende methode van genezing, van opvoeding, van onderwijs hoe men het ook noemen wil tot een opvallend suc ces leidt. We hebben een gesprek gevoerd met een elfjarige jongen, die tot twee jaar geleden doofstom was en die toen misschien wel op monotone wijze een aantal woorden kon zeggen moei lijke antwoorden op van de lippen afgelezen vragen maar die nu met behulp van een apparaat hoort en verstaat en duidelijk spreekt met een prettige modulatie in zijn stem. De jongen is van doofstom slechthorend geworden en bezoekt nu een school voor slechthorenden. Het gesprek vlot nog altijd wat gebrekkig, maar er is gedurende de twee jaar, dat de behandeling wordt toegepast, al zeer veel gewonnen. De absoluut doven helpt de jongste vooruitgang van de behandeling der slechthorendheid niet. Wel hen, bij wie nog tot een bepaalde graad) ge- hooiresten aanwezig zijn. Het gaat er nu maar om, op te sporen, welke tonen en welke klanken de slechtho rende, die tot dusver altijd als doof beschouwd is en daardoor ook niet heeft leren spreken, nog wel hoort. Er zijn er bij, die de allerlaagste en lage tonen.nog juist horen en wier genoor naar het middenregister toe snel afneemt om spoedig op nul te eindigen. Hogere tonen horen zij ab soluut niet. Ook het omgekeerde komt voor. Dank zy de vooruitgang der radio techniek zyn in de oorheelkundige klinieken apparaten ontwikkeld, waarmede de gehoorscherpte van de mens veel nauwkeuriger onderzocht kan worden dan vroeger. Bovendien heeft de industrie zich toegelegd op de fabricage van zeer kleine, draag bare hoorapparaten. Deze omstandig heid heeft het aspect van het vraag stuk der slechthorendheid totaal ver anderd. Van een medisch probleem is zij een belangrijk psycho-sociaal vraagstuk geworden. Het aantal slechthorenden in Ne derland, dat min of meer ernstig ge- liandicapt is, kan men op 100.000 tot 150.000 schatten. Dit aantal neemt steeds toe, doordat er meer ouden van dagen komen en meer mensen tengevolge van de industrialisatie in een lawaaiige omgeving werken. Verstoord contact. Aangezien slechthorendheid een storing is van het contact met de omgeving, waardoor die omgeving niet meer de vele informaties ver schaft waarover een normaal horend mens beschikt, devalueert de levens norm van de slechthorende vrij ge makkelijk. Hij onttrekt zich noodge dwongen aan de samenleving; hij is beperkt in zijn beroepskeuze; zijn arbeidsprestatie vermindert; allerlei psychische moeilijkheden kunnen zich voordoen. Van alle in doofstommeninrichtln- gen verpleegde kinderen zijn er 25 vrijwel geheel doof. Driekwart van deze kinderen hoort voldoende om van een apparaat te kunnen profite ren. Dank zij de moderne weten schap en de moderne hulpmiddelen, die zij gebruikt, kunnen deze kinde ren opgespoord worden en de graad en de aard van hun slechthorendheid worden vastgesteld. Juist bij kinde ren is dat zo uitermate belangrijk, omdat opvoeding en ontwikkeling hier op het spel staan en een als Indonesisch protest over Nieuw Guinea Valt echter buiten bevoegdheid van Beheerschapsraad Tijdens een zitting van de beheers- schapscommissie van de V.N. heeft de Indonesische afgevaardigde, mevrouw ÜLaili Roesad, een formeel protest uit gesproken naar aanleiding van de in diening door de Nederlandse regering van een rapport over Westelijk Nieuw Guinea. Mevrouw Roesad zeide: Mijn rege ring verwerpt het zich toeëigenen van de souvereiniteit over Nieuw-Gux- nea door Nederland en verzet zich daar krachtig tegen. Wij kunnen er niet mede instemmen, dat Nieuw- Guinea wordt gerangschikt onder de niet-zelfbesturende gebieden. Nederland tracht met schending van het R.T.C.-statuut en de door de RTC genomen beslissingen, met alle middelen zijn greep op Irian te be houden, teneinde het van het gebied der republiek Indonesië los te maken. De Indonesische regering streeft nog steeds naar een oplossing van dit probleem, op vreedzame wijze en door middel van besprekingen met de Ne derlandse regering. De Nederlandse regering echter schijnt zich steeds verder van een oplossing terug te houden. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schurmann, merkte op, dat het protest niet aan de orde was. Deze commissie is slechts gerechtigd zich bezig te houdën met het verslag over de economische, sociale en op voedkundige toestanden in de niet- zelfbesturende gebieden. De politieke toestanden en de internationale sta tus van- het gebied vallen buiten de bevoegdheid van deze commissie. doofheid beschouwde slechthorend heid stomheid veroorzaakt. Een groot deel van hen is niet erger slechthorend dan zovele vol wassenen, die met een modern hoor- apparaat weer overal kunnen mee doen. Als deze kinderen, als babies, in een wieg met ingebouwde luid sprekers gelegd waren, zouden zij niet stom gebleven zijn. In de Groningse doofstommenin- richting hebben wij kinderen ont moet, die hun geringe hoorresten nooit hebben leren gebruiken en dus wel stom gebleven zijn. Maar we heb ben er ook gezien, die reeds enige tijd een audiologische behandeling ondergaan en daarvan al veel pro fijt getrokken hebben. Nauwkeurig onderzoek. Die audiologische behandeling stelt nauwkeurig vast welke tonen het kind nog hoort; hoe luid zo'n toon moet klinken, alvorens het die waar neemt; welk oor het beste is en in hoeverre een hoorapparaat kan hel pen. Welnu, in een langdurig, moeilijk en veel geduld vergend paedogogisch proces leert men het kind zich aan passen aan het hoorapparaat. Op Volhardende weduwe. In Brad ford (Engeland) woont een vol hardende weduwe van 82 jaar. Vijfmaal heeft ze een echtge noot naar het graf gedragen en nu heeft ze zich opnieuw ver loofd en wel met de 75-jarige heer Robert McKee. De eei'ste maal huwde ze op 21-jarige leeftijd. Ze heeft 18 kinderen en vele kleinkinderen. Getrouwd zijn is toch maar het beste voor een vrouwvindt ze. Foto's. Uit de gevangenis van Pretoria (Zuid-Afrika) ont snapte een heer. De politie be zat zes foto's van hem en ze zond de foto's rond aan allerlei opsporingsinstanties. Enkele uren later meldde een van deze instanties: „We hebben vijf van de zes kerels gearresteerdmogen de zesde komt spoedig1 1 Een beetje vreemd, vindt U? Helemaal niet vreemd in Zuid- Afrika, want totaal werden op grond van foto's drie-honderd mannen aangehoudenNa schifting bleek, dat de ontsnap te gevangene er niet bij was Whiskey. Eind October gaat de Sabena (Brussel) vliegen tus sen Manchester en New York... Ze wilde die vlucht in één ruk doen, maar de toekomstige Amerikaanse passagiers heb ben geprotesteerd tegen die lange ruk. Nu zullen de toestel len dalen in Shannon (Ierland). De Amerikaanse toeristen had den bij hun protest de Ameri kaanse reisverenigingen achter zich. Men gelooft namelijk in U.S.A., dat in Ierland de beste whiskey tegen de laagste prijs te koop is endaarom moet de Sabena nu regelmatig in Shannon landen, Nachtclubs.Mai-garet Tru man, de dochter van de vroege re U.S.A.-president Harry Tru man wil niet meer in nacht clubs zingen. Ze volstaat dit seizoen met twaalf concerten en met optreden voor de televi sie. Over de nachtclubs zei ze: „Tweemaal per avond optreden en zingen in al die rook en dat lawaaihet is mij te moei lijk om daarin een bestaan te vinden". Gelukkig Arabië. De ölie- Amerikanen in Saoedi Arabië niet: trouwen in dat land, kerkdiensten houden, al coholische dranken gebruiken, er een hond op na houden, clubs, bridgepaftijtjes of dans avondjes arrangeren, gemengd zwemmen, in het openbaar si garetten roken, harder rijden in een auto dan 34 km. per uur (zelfs niet in de woestijn) en boeken importerenToch blijven ze er, want er wordt zo dik verdiend. De Baas. Een Britse mijn werker verklaarde: „Een baas is een baas of hij door particu liere werkgevers is aangesteld of door de staat. Soms zjjn de bazen uit het particuliere be- drijf redelijker om mee te on derhandelen". zeer jeugdige leeftijd wordt daarmede al begonnen. De doofstomme 'eugd tegen woordig gebruikt men veel liever de term slecnthorende jeugd moet door een systematische, moderne hoortrainino- weer leren horen en verstaan. Zoals bijvoorbeeld dq in op leiding zijnde radio-telegrafist uit punten en strepen, die hij opdiept uit een chaotische veelheid van Idanken in zijn koptelefoon, woorden met een inhoud vormt. Bij de onbewuste hoortraining valt de nadruk op de zelfwerkzaamheid van het kind", terwijl het zijn eigen apparaat draagt. Het kind moet on dergedompeld worden in de zee van geluiden, die in een steeds wisselende schakering op ons toegolft. Voortdu rend moet het zich zelf kunnen horen, want pas dan ontwikkelt zich lang zaam aan het zo belangrijke spontane element in de acoustische sfeer van het kind. Het gaat eigener beweging spreken Bij dit gehele proces wordt zo wei nig mogelijk gebruik gemaakt van visuele middelen. Als aan het in op leiding zijnde kind wat gewaagd wordt, moet het die vraag horen cn begrijpen; het mag de woorden niet van d'e lippen van de vragensteller aflezen. De jonge kinderen, die met een leerkracht in het Groningse doof- stommeninstitnut het spelletje speel den van het dekken van de ontbijt tafel met een poppenservies en die van dit servies gingen eten, kwamen Sontaan tot uitroepen als: „Jan- heeftnoggeen thee!" of: „Magiknog een.boterham?" Dat was werkelijk ontroerend en tevens een bewijs, dat op de duur het „doofstommen"-onderwys dat in Groningen nog slechts experimen teel een grondige vernieuwing on dergaat revolutionnair veranderd zal moeten worden, tot gehik van het misdeelde kind! NOG SLECHTS ÉEN PROCENT Nieuwe verbruiksgewoonten en verheffing van levenspeil „Ik ben van oordeel, dat reclame een uiterst nuttige functip verricht, en dat zij ook in het directe belang van de consument op ertuigende wjjze werkt. De kosten van reclame, die, nationaal gezien, verrassend gering zyn, worden gerechtvaardigd door de styging van het welvaartspeil, dat door reclame mede wordt bevorderd", aldus dr. Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. Dr. Rijkens sprak gisteren tydens het zestiende Nederlandse reclame congres in het Kurhaus te Sclieveningen. Afgaande op getallen uit Amerika, is berekend, dat over 1952 van de net to particuliere consumptieve uitga ven, bedragende 218.000.000.OOOdollar aan reclame, in pers, radio en televi sie, ongeveer 7,1 milliard is uitgege ven. Voor een land als Engeland komt nen voor hetzelfde jaar bij een soort- jelijke berekening tot een percentage van lVs tot 2 van de particuliere consumptie. Vooropstellende, dat in Nederland in 1953 ongev. f 70.000.000 in de Nederlandse dagbladpers werd veradverteerd, waarbij nog f 10.000.000 komt voor de periodieken, 10 voor geclassificeerde adverten ties, kan men de totale persreclame stellen op ongeveer f 83.000.000. Daarnaast komen dan nog andere reclamemogelijkheden, zodat het dr. Rijkens verantwoord lijkt, de totale ONRECHT AANGEDAAN Open brief over de zaak Anneke Beekman Dertig predikanten en leden van de Doopsgezinde Broederschap hebben aan de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht een open brief gericht. Dit houdt verband met de zaak van de verdwenen Joodse pleegkinderen An neke Beekman en Betty Melhado. De voorzitter van de Joodse voog- dijvereniging „Le Ezrath Ha-Jeled" vernam, dat aan de dames Van Moorts te Hilversum, die weigeren' dit kind aan genoemde vereniging aan welke de rechtbank de voogdij heeft opgedragen over te geven, „reeds "geruime tijd geleden van ker- kélijke zijdeis medegedeeld, dat zij niet aan hun katholieke levens overtuiging een plicht tot achterhou den van het meisje behoefden te ont lenen." In het onderhavige geval van het Joodse oorlogs-pleegkind Anneke Beekman mag dan ook naar onze overtuiging, aldus de predikanten, niet alleen worden gerekend met de „diep-menselijke gevoelens" van de RAAR, MAAR EERLIJK WAAR Dramatische strijd om kanon in vlootbasis Simonstown (Van onze correspondent). KAAPSTAD, October. Het volgende verhaal werd in alle ernst opge tekend tot vertroosting van die Nederlanders, die denken dat de peuterige ambtenarij, de dure papierlawines en de officiële zottigheid alleen maar langs de Oostkust van de Noordzee gevonden worden. Zesduizend mijl ten Zuiden van de Haagse departementen ligt de En gelse vlootbasis Simonstown, een der weinige puur-Britse plekken, die nog op het grondgebied van Zuid-Afrika zijn overgebleven. De vloot heeft er een admiraal, schepen, havenwerken, kapiteins ter zee en ma trozen, en natuurlijk ook kanonnen! Ih dit Engelse marine-oord nu kwam op 'n goede dag een nieuwe kapitein ter zee. Hij inspecteerde de voorraden en vond op een erfje de loop van een kanon, die niet op zijn papieren voorkwam. Om volledig te zijn: het was een loop van een ka non van kaliber 9 punt 2, het ding woog 26 ton en het droeg het jaar tal 1905. De nieuwe kapitein ter zee over woog, dat de vloot zich sinds 1903 geen kanonnen van. 9 punt 2 had aangeschaft en de verschrikkelijke door A. KAPTE1N. J conclusie lag voor de hand: het ding moest toebehoren aan het landleger en het lag op grondgebied van de vloot! Wat een ongeregelde janboel! De nieuwe kapitein ter zee was een man van de daad. Hij schreef een dienstbrief aan commandant Blu ett, de bevelvoerende officier van de landstrijdkrachten van de vlootves- ting Simonstown, hem vragende de kanonloop te willen weghalen. Commandant Bluett telde direct zijn 9 punt 2-kanonnen en zag, dat ze allemaal op hun plaats stonden. Derhalve schreef hjj: „Sorry, maar dat ding is niet van mij." De nieuwe kapitein schreef direct een tweede brief, vol slimme argu menten. Maar Bluett had öók een paar slimme argumenten en dat stak hij niet onder stoelen of banken. Zes maanden lang gingen de dienstbrie ven heen en weer tussen vloot en le ger. De nieuwe kapitein ter zee die intussen snel verouderde werd cholerisch en kon niet meer slapen. Hij schreef („namens de admiraal") een krasse brief aan zyn eerste we- dei'strever, commandant Bluett, hou dende mededeling dat deze persoon lijk aansprakelijk gesteld zou worden voor de betaling van opslag- en be- waarkosten, als hij de loop van een kanon van kaliber 9 punt 2 nu niet dii'ect enz. enz. Bluett antwoordde, dat het (vol gens Militair Reglement, artikel 18, paragraaf 4) diefstal zou zijn als hij de kanonloop liet weghalen en dat hij niet bereid was zich bloot te stellen aan vervolging door de krijgsraad. De kapitein sprong tegen het pla fond en besloot dat Bluett de admi raal beledigd had. De admiraal bracht de zaak op hoger niveau en schreef een vertrouwelijke brief aan de chef van de Generale Staf. De chef van de Generale Staf leg de de zaak in handen van de adju dant-generaal. De adjudant-generaal droeg de zaak over aan de kwartier meester-generaal, De kwartiermees ter-generaal stuurde een inspecteur naar het erfje van de vloot. De in specteur rook aan de loop van het kanon, zette zich achter zijn bureau en schreef een rapport voor de kwartiermeester-generaal. De kwar tiermeester-generaal ging met het rapport naar de juridische afdeling van de landstrijdkrachten en ont wierp vervolgens een machtig-kras- se brief aan de admiraal, houdende mededeling van ontkenning van de eigendom van de loop van een ka non van kaliber 9 punt 2, zich be vindende op een terrein van de vloot. En dat was dat. Maar de admiraal nam het niet. Hij belde om zijn chauffeur, stapte in zijn auto en reed naar de Britse Hoge Commissaris. De Britse Hoge Commissaris hoorde hem aan, belde om zijn chauffeur, stapte in zün auto en reed naar de Eerste Minister, die hem aanhoorde. De Eerste Minister ontbood de Mi nister van Defensie. De Minister van Defensie ontbood de chef van de Generale Staf. De chef van de Ge nerale Staf ontbood zijn stafofficier. En de stafofficier belde om zijn chauffeux*. stapte in zijn auto, reed naar commandant Bluett en smeek te hem, in de naam van alles wat goed en lieflijk is, die beroerde loop van dat nog veel beroerder kanon op de een of andere manier van de aardbodem te doen verdwijnen. Het deed er niet toe hoe! Bluett ontbood zijn sergeant-ma joor. De ser ge ant-ma j o or ontbood een sergeant-gewoon en twaalf sol daten. En die sergeant-gewoon, on der bevel van de sergeant-majoox-, hebben toen de loop van het kanon van kaliber 9 punt 2 kort en bondig i gelukkig. Behal- zee. Want )n iedereen was 0 ve de kapitein ter zee. Want die had intussen (vermoedelijk als gevolg van een storing in het centrale en het minder centrale zenuwstelsel) de marinedienst verlaten. En nog is het verhaal niet uit. dames en het door haar met liefde verzorgde pleegkind, maar ook met het zedelijk belang van dit pleegkind, dat met de gezindheid van haar ver moorde ouders behoort te kunnen rekenen en dus in ieder geval van hun religie in volle vrijheid behoort te mogen kennis nemen en in niet mindere mate met «de ook zeer diep-menselijke gevoelens van de Joodse bevolkingsgroep in Neder land. Deze groep moet door de gang van zaken wel tot het besef komen, dat er voor hen in Nederland geen recht te verkrijgen valt, omdat 't de grote re en machtigere groep in Nederland volstrekt niet schijnt te deren, dat de hun toegekende voogdijrechten over kinderen uit hun door de vijand zo zwaar getroffen kring niet blij ken te kunnen worden gerealiseerd. De dames Van Moorts hebben kort zichtig gehandeld en onrecht gedaan, niet alleen tegenover de burgerlijke rechter, maar tegenover de aller hoogste zedewet. Dat zij persoonlijk dit niet hebben ingezien is niet on begrijpelijk, maar juist daarom was het de plicht van de voorgangers van haar religieuze geloofs-gemeen- sehap haar er op te wijzen, dat zij zedelijk ontoelaatbaar handelden. Door dit na te laten daarentegen maken deze voorgangers zich naar onze mening met nun gehele geloofs gemeenschap medeplichtig aan het hier gepleegde onrecht. Geloofsplicht Het is daarom dat wy er bij uwe hoogwaardige excellentie op aan dringen, dat uwerzijds alsnog een dui delijke uitspraak worde gedaan, dat het geloofsplicht moet worden ge acht aan het opsporen van achter gehouden Joodse kinderen mede te wei-ken. Dat geldt uiteraard even zeer het geval Anneke Beekman, waarmede uwe hoogwaardige excel lentie reeds bemoeienis heeft gehad, als dat van Betty Melhado en even tuele andere, waarmede dat tot dus verre niet het geval was. Wy wil len hier welbewust spreken van een Christelijke geloofsplicht. Jezus' woord luidt: „Voorwaar, ik zeg u, wat gij niet hebt gedaan voor één van de gerlngsten, dat hebt gij ook voor mij niet gedaan" (Matth. 25 45. vertaling Petnis Canisius). Gedachtig daaraan zeggen wij: de Joodse gemeenschap in Nedei'land heeft er recht op door de Christen- gingen krijgen. Wij met wat voor goede bedoelingen dan ook naar onze overtuiging on recht geschied is, en dat het ons al ler plicht moet worden geacht er toe mede te werken dit te herstellen. uitgaven voor reclame in Nederland in 1952 op het ogenblik te schatten tussen de 120 en 130 millioen gulden. Waar de totale consumptieve uitga ven van de Nederlandse verbruikers in 1952 13.510.000.000 gulden bedroe gen, kan men de uitgaven voor recla me volgens deze schatting op onge veer 1 van de consumptieve uitga ven stellen. Dit bedrag acht hij ver rassend laag. Naar de mening van dr. Rijkens is re clame in het belang van de consu ment. De kosten ervan zijn in het al gemeen nauwelijks gestegen. Dr. Rij kens bracht hiervoor diverse argu menten naar voren. Naar zijn merung kan de consument door reclame zich oriënteren over de verscheidenheid van het aanbod op een bepaald mo ment, zonder daai-voor kosten te ma ken. De consumenten zijn op die ma nier zonder moeite goedkoper uit dan zonder reclame het geval zou zijn ge weest. Voorts, aldus dr. Rykens, wordt de consument op de hoogte ge houden van veranderingen en uitvin dingen. Hij wordt verder aangespoord tot nieuwe verbruiksgewoonten, die aansluiten op de technische vooruit gang en als zodanig een verheffing van het levenspeil betekenen. „Reclame", aldus dr. Rykens, „maakt massaproductie van ver- bruiksartikelen mogelyk. Het gelei- <\\*WWVWVVWVWWWV\A Gemeenten maken te veel reclame Bij het welkom, dat Burge meester Schokking te Scheve- ningen gisteren het 16e Neder landse Reclamecongi'es toeriep, verklaarde hij zichzelf en zijn collega's na 1945 te beschoowen als reizigers in gemeentebelan gen. Men moet zijn gemeente tegenwoordig weten te „verko pen", zulks in tegenstelling tot de tijd van vóór 1940. „Sommigen mijner collega's hebben het op de weg van de propaganda voor hun gemeente heel ver gebracht," aldus spre ker, „en ik vraag mij af, of sommigen daarin niet te ver gaan. Ik ben van oordeel, dat een burgemeester in de recla me voor zijn gemeente niet te ver moet gaan, want overdrij ving op dit gebied werkt scha delijk!" VVWVVVV\*A<VVV>*VVVWVW delijk lager worden van reclamekos ten per eenheid-product vloeit name lijk in de meeste gevallen niet voort uit een verlaging van het totale re clamebudget, maar uit een vergroting van de omzet. Reclame schept massale vraag in- plaats van verbrokkelde vraag. Ver der is zij onafscheidelijk verbonden aan het merkartikel, waardoor een betere behoeftebevrediging gewaar borgd wordt", zo zeide dr. Rijkens. De tweede spreker op het reclame congres was dr. E. J. Tobi, die het onderwerp „de reclame als stimulans voor de handel" behandelde. Prof. dr. J. F. Doesschate, direc teur van de Kon. Hoogovens gaf zijn visie over de maatschappelijke bete kenis van de reclame. Hij spoorde zyn hoorders aan om by hun adviezen en te ontwei*pen cam pagnes terdege rekening te houden met oprechtheid van argumenten en bevordering van kwaliteit en dienst verlening aan het publiek. Dit kan voor de vrije samenleving van groot nut zijn. Nieuw Noors parlement. Nu ook de uitslagen uit afgelegen streken binnen zyn, is de zetelverde ling in het nieuwe Noorse parlement definitief als volgt: socialisten 77 (85); conservatieven 27 (23); libera len 15 (21); agrariërs 14 (12); chr. volkspartij 14 (9); communisten 3 (0). 129. Toen het Nederlands Elftal die Zaterdagmiddag het middenterrein van het beroemde Wembleystadion betrad, het strijdperk dus waar niet zo heel lang gele den de Olympische Spelen werden gehouden, toen ging er toch wat in de harten der jongens om. Het stadion was tot de laatste plaats uitverkocht en reeds de aan blik van deze geweldige mensenmassa van wel negen tigduizend toeschouwers, liet niet na een diepe in druk op de jonge Nederlandse spelers te maken, wan1 de lezer zal zich wellicht herinneren, dat het nationale elftal in hoofdzaak uit debutanten bestond. Nu in di kleedkamer had de vertegenwoordiger van het bonds bestuur Louw Soep even een nummertje de-jongen* een-beetje-enthousiast-maken weggegeven. „Denk as het vaderland", had bij gezegd, „denk aan de Nede< landse leeuw, denk 2 nationale eer, denk ook aan jullie vaders en moeders, julie verloofdes en even tuele vrouwen, denk aaft jullie ooms en tantes, neven en nichten en aan al die honderduizen den landgenoten die om de radio geschaard zitten en die even hard naar Hollandse doelpunten zitten te smakken als al die Engel sen hier op de tribunes naar Engelse. Laat ze daai thui3 niet in de steek, jongens. Breng geen schande over ons fiere rood-wit-en-blauwe dundoek en breng gèen rouw over het vaderland" Enkele der jongere spelers en spe- •iaal Kick van Knikkeren, de kleine linksbuiten, luister den naar deze speech met ogen, die glinsterden. Ghn- terden van de tranen. 'p elkaar! Maar allen klemden de kaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12