PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sabena-vliegtuig nabij Frankfort neergestort en uitgebrand Garantie? verlangd var de Westelijken In Rilland-Bath wordt herstel met veel energie aangepakt BILT N.E.S.B.-LEIDERS TOT TWEF MAANDEN VEROORDEELD VERWACHT: 196e Jaargang-No. 243 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Paglei Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. lew., fr, p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 Oct. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties Una*. 8 regels) vai. i—f regels I.Iedere regel meer 20 cent „Brieven ot adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraal 2. telef 16; Terneuzen. Brou verijstt 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr C 180. telef. 44 SLACHTOFFERS; GEEN OVERLEVENDEN Vermoedelijk ook éen Nederlander bij de ramp omgekomen Woensdagmiddag is een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena, kort nadat het van het vliegveld bij Frankfort was opgestegen, neergestort en geheel uitgebrand. All e inzittenden kwamen om het leven. Er bevonden zich 40 passagiers, onde r wie drie babies, en vier beman ningsleden aan boord. Het toestel, een tweemotorige Convair, vloog op de lijn Salzburg-Franlt- fort-Brussel en was te 15.20 uur van het vliegveld Rhein-Main, bij Frank fort, opgestegen op weg naar Brussel. Ooggetuigen zagen, dat het vlieg tuig, kort nadat het 't luchtruim had gekozen, snel hoogte verloor. De pi loot'slaagde er nog even in het toestel weer op te trekken, maar binnen enkele seconden stortte de machine bijna loodrecht omlaag. Uit het feit, dat slechts weinig bo men nabij de plaats waar de Convair neerkwam, waren beschadigd, blijkt wel, hoe steil het vliegtuig is geval len. Het toestel kwam op ongeveer vier kilometer van het vliegveld bij het dorpje Kelsterbach in een bos te recht. Er volgde een hevige ontplof fing en de Convair brandde geheel uit. Al het beschikbare materiaal van de brandweer werd onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, waar een grote rookwolk opsteeg, gezonden. Naar elkaar gegroeid f n zijn als steeds interessante jaar- ■ed< M T rede heeft de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, ook op een facet van het Nederlandse bedrijfsle ven gewezen, dat al eerder ter spia- ke is gebracht, maar nog steeds ac tueel blijft, namelijk de instelling van ons volk ten aanzien van de industrie en van hen, die daarin werkzaam zijn. Er komt geleidelijk verandering, maar nog steeds kan men niet zeg gen, dat in de voorstelling, en vooral in het gevoel, van het Nederlandse volk de industrie en de industriële werkgever een plaats inneemt, in overeenstemming met het belang voor het nationale welzijn. Iedereen is er langzamerhand wel van overtuigd, dat we het voor de werkgelegenheid en voor het algemeen levenspeil van dc industrie en haar verdere ontwik keling moeten hebben en toch Is dat alleen toe te schrijven aan historische oorzaken? Nederland was van oudsher geen industrieel land, maar een land van boeren, zee vaarders en kooplieden, Het duurt lang voordat men zich aan die tradi tie, die een geestelijk stempel op het volk heeft gezet, onttrekt en zich aanpast aan een evolutie, waartegen over men vreemd heeft gestaan en in bepaalde delen van ons land nog staat. Maar.de voorzitter van het Verbond van Werkgevers ziet ook een andere oorzaak, die bij de werkge vers zelf lag. Van de verantwoorde lijkheid voor hen, die in de onderne ming werken, waren in het verleden maar weinigen doordrongen. In de grote belangstelling, die thans uitgaat naar de „menselijke factor" in de onderneming kan men het man co (dat de instelling van de massa hééft bepaald) onderkennen. En nóg zo zou men er aan kunnen toevoegen, is het zo gesteld, dat velen het „van bovenaf" rekening houden met die menselijke factor niet kunnen zien als uitvloeisel van het bewustzijn ener werk-, en in breder verband sociale, gemeenschap, maar als welberekende productiefactor, die ietwat laat als zodanig op haar juiste waarde is ge schat. In vergelijking met. de andere, ..hi storische", sectoren van het eco- mische leven, waarmede we in Ne derland ons brood hebben verdiend, is. dat in zekere zin onbillijk, want men hoeft maar even in de literatuur te duiken om er van overtuigd te ra ken, dat het sociale besef en het ge voel van verantwoordelijkheid derge nen, die in het boerenbedrijf, in de handel of in de scheepvaart anderen werk verschaften óók niet al te groot waren. Het verschil zal echter wel hierin schuilen dat daar de verhou ding toch meestal van veel persoon lijker aard was. terwijl in de indu strie. zodra ze even begon te groeien, tegelijk het proces van verwijdering tussen de top en de arbeiders begon. Intussen is aan beide zijden, nu de de industrie van zulk een overwe gend belang wordt en steeds gro tere delen van ons volk er bij betrok ken raken, duidelijk een evolutie gaande, ook al omdat er in het be drijfsleven zoveel tussenschakels, zij het dan in een of andere leidende functie het vacuum tussen top en ar- beiders opvullen. Bovendien heeft de ontwikkeling der arbeidersbeweging, met haar sociaal en economisch ge schoolde staf, er sterk toe bijgedra gen. dat niet alleen het wederzijds begrip, maar vooral ook het besef van het wederzijds belang is gegroeid, in de mensenwereld nog altijd een krach tiger factor dan elk ethisch motief, al dient er bij gezegd, dat ze óók wel eens op elkaar kunnen inwerken. In elk geval is het thans zo, dat men, zonder sentimentaliteit, al rekende rekening met elkaar houdt en daar door alleen al in eikaars oog in waar de is gegroeid. Dat sluit botsingen en wrijvingen de jongste geschiedenis heeft het geleerd niet uit, maar die ontmoeten we overal in het maat - schappelijk leven, in het klein en in het groot. De sfeer is echter aan het veranderen en dat is maar goed ook, want wanneer Nederland in toene mende mate een industrie-land wil Ook de op het vliegveld gestation- neerde brigade van de Amerikaanse luchtmacht spoedde zich naar het verongelukte toestel. De reddings- ploegen wisten met gevaar voor ei- en leven nog enkele lichamen uit 't randende toestel te trekken. Zy trof fen echter geen overlevenden meer aan. Een Duits employé van het vlieg veld, die een half uur na het ongeluk bij het wrak aankwam, verklaarde het stoffelijk overschot van een vrouw te hebben gezien, die nog een kind in haar armen hield. Een Ame rikaan zei, dat sommige der lijken nog gedeeltelijk te herkennen waren. Vólgens een houthakker, die zich met een groep mede-arbeiders vlak bij de plaats bevond waar het toestel neer stortte. sloeg de Convair bij het neer komen over de kop. Volgens de meteorologische dienst van het vliegveld Rhein-Main kan het ongeluk niet door het weer zijn ver oorzaakt. Er was een zwakke Noord- Westelijke wind en lichte bewolking. Het was „betrekkelijk goed" vlieg weer, aldus deze dienst. De exploitatie-directeur van de Sa bena, A. Vernieuwe, heeft zich on middellijk per vliegtuig naar Frank fort begeven, om met de autoriteiten van het vliegveld een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het on geluk. Ook het bureau van de Duitse luchtvaartveiligheidsdienst te Bonn heeft een groep deskundigen voor een onderzoek naar het dorpje Kelster bach gestuurd. Dit is het eerste ernstige vliegtuig ongeval in West-Duitsland sedert in Maart 1952 een K.L.M.-toestel, op weg van Johannesburg naar Amster dam, bij Frankfurt neerstortte. Van de .48 inzittenden verloren toen 46 personen het leven. Onder de slachtoffers bevindt zich volgens een door de Sabena uitgege ven lijst één Nederlander, wiens naam wordt opgegeven als D. van den Oe ver, oud 45 jaar. Bij de ramp kwamen voorts om: tien Belgen, negen Amerikanen, zeven Britten, vijf Oostenrijkers, drie Vene- zuelanen, twee Zwitsers en twee Duit sers, een statenloze en vier personen van wie de nationaliteit onbekend is. Onder dc sagiers bevonden zich 25 mannen. .aalf vrouwen en drie babies. Tot hen behoorden sir George Franckenstein, voormalig Oosten rijks ambassadeur te Londen, en zijn echtgenote. WIL BELGRADO PRATEN Tegen ItoVaans opdringen in de richting van Dalmatië Naar de „New York Times" uit Belgrado meldt, probeert dc Joego-Sla- vische regering van de V.S. en Engeland een garantie te krijgen tegen „verdere Italiaanse expansie in de richting van Joego-SIavië". Dit zon in het bijzonder betrekking: hebben op de kr van -.'maiie. Belgrado gaf te kennen, op grond van een dergelijke waarborg, wel een oplossing te kunnen vinden, waarbij het toch in feite aan Italië zon worden toegestaan, de havenstad en dp zóne „ai" over te nonen. Met het Amerikaanse schip „Gei- fer" zijn tweehonderd Amerikaanse urgérs, employé's bij het geallieer de militaire bestuur en vrouwen cn kinderen van in Triest gelegerde of ficieren en onderofficieren, naar de V.S. vertrokken. De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken Pella ver-, klaarde Woensdagavond dat Italië bereid is deel te nemen aan ronde-ta- felbesprekingen met Joego-SIavië en Senator McCarthy zorgt weer voor sensatie Documenten over radar in Oost-Duitsland De Amerikaanse republikeinse se nator Everett Dirksen heeft Dinsdag avond te Chicago verklaard, dat 2(1 van de 57 geheime documenten, die sedert twee jaar worden vermist uit het laboratorium van de verbindings dienst van het Amerikaanse leger te Fort Monmouth, in Oost-Duitsland zyn ontdekt. Dirksen, die lid is van de door McCarthy geleide onder-commissie van onderzoek uit de Senaat, zei. dat de documenten betrekking hebben op het radar-verdedigingsstelsel van de Ver. Staten. Senator McCarthy verklaarde Woens dag: „Wij bezitten algeheel overtui gende verklaringen, dat sommige do cumenten over radar en andere Kwes ties in Oost-Berlyn voor de dag zijn gekomen". 1-Iet Amerikaanse leger heeft te Washington meegedeeld geen inlich tingen te bezitten over ontdekking van dergelijke documenten in Duits land. worden waaraan het niet ontkomt dan zal het Nederlandse volk ook „industry-minded" moeten worden tot in alle lagen. Overigens blijven de „historische" functies evenzeer van belang, want als we geen kooplieden wa ren of bleven, zou het er voor de in dustrie slecht uitzien. Industrialisatie zonder afzet van de producten zou geen werkgelegenheid scheppen. En zonder de agrarische bedrijvigheid en de scheepvaart zou onze betalingsba lans een heel ander be«ld bieden. Ge lukkig maar, dat we het oude niet heb ben afgelegd en ons blijkbaar aan het nieuwe kunnen aanpassen. Op dat gebied hebben én werkgevers en ar beiders in de na-oorlogse jaren be wonderenswaardig veel gepresteerd. zyn Westelijke bondgenoten over een regeling van het vraagstuk-Triëst. Een van de twee volgende voorwaar den moeten worden vervuld: 1. of de zóne ,.a" van Triest moet aan Italië worden overgedragen, of 2. de Joego slavische strijdkrachten moeten zóne „b" ontruimen. Geen vacuum In gezaghebbende kringen in Triest is Woensdag verklaard, dat de Brits- Amerikaanse troepen de zóne „a" van Triest niet zullen verlaten voor zij definitief zullen zijn vervangen door Italiaanse eenheden. Volgens een bericht van radio-Ro me wordt het aantal Jocgo-Slavische militairen, dat „langs de grens van het vrije gebied is samengetrokken", geraamd op 27.000. Koningin en Prins naai' Frankrijk. Op u.uiodiging van president Auriol zullen dc Koningin en de Prins het weekeinde doorbrengen in zijn bui tenhuis te Rambouillet, teneinde al daar van enkele ongestoorde vacan- tiëdogen te genieten. Liever achter ijzeren gordijn dan op een kostschool Een Amsterdams meisje van 16 laar is nadat zij was weggelopen uit de ouderlijke woning te Passau in Duitsland door de politie aangehou den. Die arrestatie geschiedde, omdat ze aan Duitsers de weg had gevraagd naai Tsjecho Slowakije. Hei meisje zal nu :.aai Amsterdam worden teruggezonden Gevraagd waarom ze naar =:en land achter het ijzeren gordijn wilde, had ze aar> de politie geantwoord: ,Mijn ouders wilder mij naar een kostschool, sturen ïl< ben liever in een land ach ter hel ijzeren gordijn, dan op «en kostsihool". LANDSVERRADERLIJKE ORGANISATIE Zij tekenden hoger beroep aan De Amsterdamse rechtbank, onder presidium van mr. F. Tabingli Suermondt heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de heide in Augustus jl. gearresteerde leiders van de deze zomer opgerichte Na- tlonaal-Europese Soeiale Beweging (N.E.S.B.). Zij werden tot twee i de volledige preventieve hechte maanden gevangenisstraf met aftrek nis veroordeeld. De 31-jarige boekenimporteur Paul van Tienen uit Amsterdam, die alge meen leider van deze partij is vooi Vlaanderen en Nederland werd schul dig verklaard aan het deelnemen aan een verboden vereniging als oprich ter en als bestuurder. De 51-jarige mr. J. A. Wolthuis uit Groningen, die voor Nederland de lan delijk leider is. werd veroordeeld we gens zijn deelneming als bestuurdei Aan de beide verdachten was ten laste gelegd dat zij „als leiders heb ben deelgenomen aan de N.E.S.B. die als organisatie het streven van de vroegere N.S.B en/of van een of meer der m artikel 1 van het besluit ont- 2,0 hield het water huis in Bath. (Foto P.Z binding landsverraderlïjke organisa ties. bedoelde organisatie tracht voort te zetten en aldus een met de open bare orde strijdige en mitsdien bij de wet verboden vereniging is". „Gezien de verklaringen, die ter zit ting door de verdachten en de getui gen zijn afgelegd, alsmede op grond van de in beslag genomen doelstellin gen van de partij", is de rechtbank tot de overtuiging gekomen dat de N.E.S.B. een autoritaire staatsgedachte tot grondslag heeft Naar het oordeel van de rechtbank ligt voorts geen an der beginsel aan de N.E.S.B. ten grondslag dan vroeger aan de N.S B. De rechtbank meent derhalve dat de N.E.S.B. als organisatie vereenzelvigd kan worden met de vroegere partij van Mussert en dat zij het streven SPOREN VAN WATERSNOOD VERDWIJNEN Vertrouwen in de toekomst De bezoeker die op een zachte Octobermiddag langs de hoofdweg naar Rilland-Bath rijdt, kost het even moeite zich te realiseren, dat liier ruim een half jaar geleden nog het zeewater spoelde. Zo op het oog lykt er niets meer aan te herinneren. Op de landerijen trekken de ploegen hun voren, de huisvrouwen zyn in hun woningen „tot de orde van de dag" overgegaan en de jeugd speelt weer onbezorgd op straat haar spel. Rilland-Bath, dat in Maart met de befaamde zandzakken-slag aan de Vierde Weg op alle frontpagina's kwam te staan, is uit het „nieuws" verdwenen. Het dijkgat bij Bath is gedicht en de bevolking is teruggekeerd. Rilland-Bath is er dus bovenop? Ja en nee. Er is de afgelopen maanden hard aangepakt, zodat reeds veel is opgeknapt, doch alle sporen van de watersnood zijn nog niet uitgewist. Maar, men is op de goede weg en burgemeester J. C. W. Jobse zegt met vertrouwen; „Wanneer we een jaartje verder zijn, zal er op het dorp weinig meer van te zien zijn". In de werkkamer van burgemeester Jobse is het nog rommelig. Op de ka le houten vloer staan een paar door het zoute water aangetaste meubelen en het behang aan de muur registreert nauwkeurig, hoe hoog het water bij de ramp heeft gestaan. Maar burge meester Jobse, die een paar maanden geleden de marine vaarwel zegde om zich aan déze gemeente te gaan wij den, neemt dit ongezellige en onge rieflijke voor lief. Zo is het ook met de secretarie-ambtenaren, die tijdelijk onder de hanebalken op een zolder kamer huizen, want beneden wordt druk gekarweid. Een groot gedeelte van deze grondige restauratie wordt gefinancierd door de adoptie-gemeen te Zaandam, waarover burgemeester Jobse niets dan de grootste lof heeft „Kom hier over een paar maanden nog naar eens terug, dan hebben we een gemeentehuis, mooier dan het ooit geweest is". De burgerij is er ook trots op, want men vormde reeds een co mité, dat namens de bevolking van Rilland-Bath een gebrand schilderd raam, met een voorstel ling van de ramp, voor de raads zaal wil aanbieden. Het huizenprobleem Dan dwaalt de blik van de nieuwe burgervader, die zich hier reeds goed thuis voelt, zijn gemeente in. Veel is er in de afgelopen maanden tot stand gekomen en veel staat er voor de naaste toekomst op stapeL Als haast vanzelfsprekend komt het gesprek op hèt probleem van iedere gemeente, de woonruimte. Rilland- Bath verloor bij de ramp vijf wonin gen, die vervangen zullen moeten worden. Daarnaast zat men reeds met veertig ongewenste samenwoningen. Het ziet er echter naar uit, dat deze toestand binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren. De gemeente heeft reeds goedkeu ring verkregen om twintig krotwo ningen aan te kopen. Deze zullen dus door nieuwe woningen vervangen kunnen worden. Verder zijn 13 her- bouwplichten van particulieren over genomen. In totaal zullen dus 38 nieu we woningen kunnen verrijzen. Dezer dagen werd de bouw van 14 (vervolg op pag. 2) Dr. V. Drees die Zaterdag S October per KLM Super-Constellation naar Zuid-Afrika vertrok, is Woensdag ochtend t»i Nederland teruggekeerd. Na de aankomst, op Schiphol: v.l.n.r.: Minister Drees, de Minister van Jus titie, Mr. L. A. Donker, de Zuid-Afri kaanse gezant P. I. Uoogenhout. Me vrouw Drees en de zoon van Dr. Drees. dier organisatie tracht voort te zetten. In de overwegingen was voorts opge nomen dat de twee verdachten als leiders van N.E.S.B. zonder dat door de leden daarop enige invloed kon worden uitgeoefend, de politiek van deze partij konden bepalen. Veertien dagen geleden eiste de of ficier van justitie, mr. F. Hollander, tegen ieder der verdachten een jaar met aftrek van voorarrest, terwijl hij van dat jaar tien maanden voorwaar delijk wenste te zien opgelegd. De rechtbank heeft dit niet noodzakelijk geacht en beide verdachten alleen de twee maanden onvoorwaardelijk op gelegd. De beide verdachten hebben onmid dellijk na de uitspraak van Woens dagochtend, hoger beroep aangetekend. Moeder doodde dochtertje in vlaag van waanzin Tweede kind werd gered. In de nachtvan Dinsdag op Woens dag heeft de echtgenote van de heer J. G. F. K. te Coevorden, haar drie maanden oude dochtertje in een vlaag van waanzin met een bijl van het le ven beroofd. Vervolgens poogde zij haar drie jarig zoontje te doden, hetgeen juist op tijd door de gezinshulp werd voor komen. Zwaar gewond werd het kind je naar het ziekenhuis vervoerd- De heer K., die werkzaam is bij de aard oliemaatschappij was niet thuis, maar verbleef by de boringen te Delfzijl. Naar wij vernemen, was reeds eer der geconstateerd, dat de vrouw af en toe abnormaal was tengevolge van haar verblijf in Japanse gevangen schap. Ambtenaar bestal Rijk voor bijna 2 ton Vier jaar geëist tegen Haagse hoofdcommies „Deze man heeft in een paar jaar tijd kans gezien ruim 150.000 gulden op te maken. Dat lijkt me moeilijk. De verdachte spreekt steeds over een zekere „Schimmelpenning", die hem heeft geïnteresseerd voor een syndi caat van hazardspeiers en waarvoor hij ruim 134.000 gulden zou hebben bijgedragen. Een langdurig onderzoek naar de ze Schimmelpenning leverde geen en kel resultaat op. Ik neem dan ook aan, dat deze man niet bestaat en dat de ontbrekende 134.000 gulden nooit terecht zullen komen, aldus mr. W. H. Overbeek, officier van Justitie bij de Haagse rechtbank in zijn requisi toir tegen de 43-jaxige hoofdcommies bij het departement van Justitie W. F. B. Deze ambtenaar had kans gezien zich ruim 186.000 gulden van de Staat der Nederlanden toe te eige nen. De officier van Justitie vond een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek een juiste straf. B., die volledig bekende, was chef van de sectie buitencontröle. Hij had uit hoofde van deze functie te maken met de terugbetaling van in beslag genomen gelden. Enige malen zag hy kans door middel van valse handteke ningen en gefingeerde brieven aan de griffier van de Haagse rechtbank grote bedragen te laten storten op de girorekening van kennissen. DE VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk alleen in het Noord-Westen, later in het gehele land matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Vrij koud. ZON EN MAAN. 16 October Zon op: 7.06 onder 17.45 Maan op: 15.06 onder 23.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1