Ned. Hervormde Gemeente in Sluis bestaat 375 jaar WALCHEREN ZORGEN IN MIDDELBURG OVER TEKORT AAN VERPLEEGSTERS ARBEIDER UIT AXEL MET GELEENDE" AUTO OP STAP „DE KOEPOORT" - e. a. Speller WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 VEELBEWOGEN HISTORIE. Protestantisme drong vrij snel door in Zeeuwsch-VIaanderen Woensdag lieden bestaat de Nederlands Hervormde Gemeente te Sluis, die thans de beschikking heeft over een buitengewoon smaakvol kerkgebouw, 375 jaar! De gemeente heeft een bewogen historie, welke reeds teruggaat tot voor het jaar 1578, nu 375 jaar geleden. Na de Pacificatie van Gent drong het Protestantisme vry snel in Zeeuwsch-VIaanderen door. Vroege doodvonnissen in het gebied van Hulst en Axel «ijzen er op, dat reeds vroeg zich Hervormden in deze streken vestigden. Toen de Spaanse landvoogd Parma in 1583 in het bezit kwam van de steden Gent en Brugge, werd Zeeuwsch- Vlaanderen het strijdtoneel tussen de Republiek en het Spaanse Koninkrijk; een strijd, die het versterkte Pro testantisme danig afbreuk deed, vooral na de val van Sluis in 1587. Toch was men in deze streken in staat de gevormde kernen te behouden. Uit het oudste kerkeraadsacten- boek blijkt, dat de hervormden in Sluis reeds voor 1587 in het geheim hun bijeenkomsten hadden. In 1587 schijnen zij evenwel hun vergaderin gen openbaar te hebben gemaakt. Bij de val van Sluis hebben de uitgeweken Hervormden dit eerste kerkeraadsboek meegenomen naar Walcheren. Predikant Lodewyck van der Eyck had het in 1616 in zijn be zit en schonk het aan het stedelijk archief; naderhand kwam het weer in het bezit van het kerkarchief. Dat men 14 October 1578 veilig kan aannemen als stichtingsdatum blijkt reeds uit het simpele feit, dat voorlopig tot ouderling aangesteld werden Jan Cornelis en Erasmus de Brauwer, tot diakenen of armen- meesters Charles de Corbehem, Jo- chem Ley en Charles van de Wal. Door deze verkiezing gaf de Sluisse Hervormde Gemeente net eerste of ficiële teken van leven, zo schrijft H. Q. Janssen in een herdenkingsar tikel ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan. Op 18 Mei 1597 werden deze he ren officieel verkozen, terwijl hun gelederen versterkt werden met Jan Serragen, Peter de Beer, Philips de Witte (burgemeester) en Joost Krop. Zij allen schijnen behoord te hebben tot de aanzienlijksten in de gemeen te. Het eerste avondmaal werd ge houden op 19 April 1579. Er za ten 66 personen aan, onder wie twee burgemeesters, de pensionna rissen en de griffier van de stad. De bekende hageprediker Pieter Hasart schijnt in Sluis, ofschoon hij daar niet woonde, de eerste leiding gegeven te hebben aan de Gods dienstoefeningen. Op de stichtingsdatum woonde in Sluis Johannes Arcerius, (geboren 1532 in Nuordhorn) en deze predikant hield het kerkeraadsboek de eerste jaren bij. Ook buiten de stadsgrenzen was hy op kerkelijk gebied actief. Hij was een begaafd man en werd later dan ook hoogleraar in de Griekse taal aan de academie in Praneker. De opvolger van Arcerius was Gil les van den Houte. Van den Houte bleef op zy'n post, toen de soldaten van Parma zich gereed maakten om 'n grootscheepse aanval op Zeeuwsch- VIaanderen te ondernemen. Zijn laat ste aantekening in het kerkeraads boek dateert van 22 Maart 1587. In Augustus van dat jaar moest hij met Parma een overeenkomst slui ten, waarbij hem met vele burgers en krijgslieden een vrije uittocht ge waarborgd werd. Hij zelf vertrok toen naar 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke, waar hij in 1594 overleed. Gemeente groeide Inmiddels was de gemeente ge groeid. De invloed op de burgerij had zich versterkt en in 1582 werd het nodig een tweede predikant te beroe pen en zelfs een derde predikant zou in 1584 nodig geweest zijn, maar hier toe ontbraken de geldsmiddelen. Na derhand moest zelfs de tweede predi kant, Comantius, een andere stand plaats zoeken. In 1584 kwam er nog wel een Waals predikant, Christiaan de Blocq, maar die verdween na het beleg. De godsdienstoefeningen werden aanvankelijk gehouden in de St. Jans- kerk. Dit fraaie gebouw brandde in het begin van de 19e eeuw geheel af. De vorm. waarin deze kei'k gebouwd was, is nog duidelijk te zien op het z.g. St. Janskerkhof, waar men enige jaren geleden enkele merkwaardige fresco's heeft gevonden. Bij de beschietingen van 1944 werd het Kerkgebouw in de Hoogstraat ge heel verwoest en een nieuwe kerk verrees, nadat men zich enige jaren met een noodkerk had moeten behel pen. Na de voltooiing van het njeuwe gebouw, werd de noodkerk overgedra gen aan de Ned. Hervormde Gemeen te te Vlissingen. De huidige predikant is ds. L. P. W. Groeneveld, die het Woord eveneens te St. Anna ter Mui den bedient. Literatuur: „Kerkhervorming in Vlaanderen", door H. A. Janssen. „Youth for Christ" Als onderdeel van een grote vijf daagse campagne werd Dinsdag avond in „De Prins van Oranje" te Goes een jeugdsamenkomst gehouden door „Youth for Christ". Deze bijeen komst welke deze week te Vlissingen, Middelburg en Veere herhaald zal worden, werd geopend door ds J. Ka- relse, Vrij Evang. predikant te Goes. Mevrouw Duvekot verleende muzika le medewerking. De heer Van Kapel- leveen uit Bennekom sprak over „De frote beslissing". Hij wees er on er meer op, dat „Youth for Christ" een interkerkelijke en internationale organisatie is, die werkzaam is in meer dan 76 landen. Verkeersongeval te Goes Op de hoofdverkeersweg te Goes heeft zich ter hoogte van ae Jubileum bank wederom een verkeersonge val voorgedaan. Een auto met aan hangwagen, bestuurd door mejuf frouw De J. uit Biervliet, kwam in botsing met de motorrijder G. K. uit Goes, die een beenblessure opliep. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat mej, De J., toen zij met haar auto de Jac. Valckestraat wilde inrij den, geen voorrang verleende aan de uit de richting Bergen op Zoom ko mende motorrijder. Er was ook enige materiële scha de. Brand op schip. Aan boord van het 1600 ton me tende tankschip „Esso I", dat op de Wester-Schelde voer op weg naar Antwerpen, ontstond een begin van brand, doordat de oliekachel vlam vatte. De bemanning van het schip wist de brand, die zich in 't begin nogal ernstig liet aanzien, met schuimblussers te blussen, zodat het schip de reis kon voortzetten. r Advertentie) t Sanatogen - hel verster kende tonicum voor zenuwen, bloed en spieren. Uw gestel fleurt er van op. Uw kracht groeit. Uw energie stijgt U kunt weer van het leven ge nieten Begin nü met Technische School wordt gebouwd. Dezer dagen zal de bouw van een Technische School te Sint Maartens dijk worden aanbesteed. Deze school zal zeker een aanwinst zijn voor het eiland Tholen. Middelburg „Mercurius" bijeen. Maandag kwam de Alg. Bond Mer- curlus, Bedrijfsbond voor de Handel, Het Bank- en Verzekeringswezen de Vrije Beroepen voor de eerste keer in het seizoen 1953/1954 in ledenver gadering bijeen. De voorz., de heer G. J. Rijnten, gaf een ovei-zicht van de belangrijkste gebeurtenissen in de laatste maan den de afdeling betreffende en ging verder in op de ondei'handelingen tussen vakbonden van werkgevers en werknemers inzake de a.s. loon- compensatie. Hij wees er op, dat ver sterking van de vakorganisaties der werknemers nog steeds een gebie dende eis is. Ook het verslag van het laatste bondscongres, gehouden op 12 en 13 Juni te Rotterdam, werd be sproken. Spr. memoreerde, dat de motie Middelburg inzake de collectie ve brandverzekering tussen de A.B. V.A. en de Centrale met grote meer- dei'heid van stemmen werd aangeno men. Als candidaat voor de Raad van Bestuur van Mercurius werd be. noemd de heer G. J. Rynten te Mid delburg. De disti-ictsbestuurder, de heer W. van der Vlerk uit Rottex-- dam, sprak een propagandistisch woord. VOETBAL De Zeeuwen klopte Breskens met 3-1. De Zeeuwen hebben in de wedstrijd tegen Breskens een verdiende 31 overwinning behaald. Vooral in tech nisch opzicht stak het spel van de Vlissingers gunstig af tegen dat van Breskens. Spil Fenijn van Breskens faf weer een prima party weg, maar ij kon alleen niet op tegen het over wicht van De Zeeuwen. Reeds na 1 minuut opende W. Leijnse de score. Een door Van Rijswijk genomen vrije schop schoot hij onhoudbaar in (1 0). Na drie minuten kreeg de Bres kens linksbinnen een prachtkans, maar voor open doel schoot hij over. De Zeeuwen bleven in de meerder heid en na 18 minuten is het weer W. Leijnse, die de gehele Breskens-ver- dediging passeei'de (20). Na de rust bleef het beeld hetzelf- t. De Zeeuwen waren iets in de meerderheid. Dit kwam na vijf minu ten tot uitdrukking, toen Breskens trachtte hét spel te verplaatsen, maar de aanvallen waren te door zichtig. Toch slaagden de Bressiaan- ders er in in de dertigste minuut te scoi'en (31). Er volgden nog ge vaarlijke aanvallen op beide doelen, maar de verdedigingen hielden het hoofd koel en in de stand kv wijziging meer. i kwam geen JAARVERSLAG GODSHUIZEN Werk aan Seisbrug vordert snel. Het werk aan de nieuwe Seisbrug te Middelburg is in volle gang. Het betonnen bruggedeelte is reeds bij na geheel voltooid en men is thans bezig de grond voor de opritten te storten. Men hoopt op 1 November de brug klaar te hebben, zodat dan de misère met het noodbruggetje af gelopen zal zijn. De afbraak van de oude brug is een goed eind op weg. „Volksstem" herdacht penningmeester In het Volksgebouw „De Gouden Poorte" te Middelburg heeft de Arbei ders zangvereniging „De Volksstem" Dinsdagavond tijdens een korte plech- tighend haar j.I. Zaterdag gestorven lid en penningmeester, de heer J. de Ruijter, herdacht. De heer L. J. Geers sprak als oudste lid een kort woord- Spreker memoreerde, dat de heer de Ruijter 34 lid van de vereniging is ge weest, waarvan 30 jaar als penning- meestei-. Hij schetste de overledene als een goed vriend en een uitstekend penningmeester. Hoewel hij bestuurs lid van vele organisaties was, bleef „de Volksstem" voor hem steeds nummer i, aldus de heer Geers. Gewest Zeeland van de Party van de Arbeid. Uitgaande van het Gewest Zee land van de P.v.d.A. werd door de Kring Walcheren in „De Gouden Poorte" te Middelburg een vergade ring gehouden, onder leiding van de heer M. J. van Poelje te Vlissingen. De partij-secretaris, de heer E. F. Albregt uit Amsterdam sprak „ver het Fakkeldragerswei'k en het (nieu we) „politieke peil-apparaat" In zijn ï'ede wees de heer Albregt er op, dat de propaganda van de par tij in de eerste na-oorlogse jaren ge licht was op het gehele volk, terwijl thans veel aandacht wordt gewyd aan de vorming (het zg. Fakkeldra- gerswerk) van onder-op en aan het rechtstreekse contact met de af delingen. Spreker zeide, dat de Fak keldragersclubs, aan welker vorming aanvankelijk door niet minder dan 20.000 leden werd deelgenomen, een succes zijn geworden. Dit werk moet worden voortgezet. Het politieke peil-apparaat, door de party landelijk georganiseerd, heeft ten doel een overzicht te ver krijgen van de politieke samenstel ling van de gehele bevolking als uit gangspunt van de verkiezings-actie. Bij een door de Dr. Wiardi-Beckman- Stichting ingesteld onderzoek is na melijk gebleken, dat er vrij constant in de bevolking één millioen kiezers zijn die bij elke verkiezing een wis selende politieke keuze doen. Op deze rede volgde een uitvoeri- bespreking over deze onderwer pen met de vertegenwoordigers van de Walcherse afdelingen. Lezing A. Viruly. De bekende piloot A. Viruly hield Dinsdagavond in de sociëteit Belvedè-" re te Veere een lezing over „Vroeger en thans in de vliegerij". Er was voor deze lezing grote belangstelling. De voorzitter van de sociëteit, dok ter M. v. d. Sluys, dankte de heer Vi ruly hartelijk voor zijn interessante 99 POLITIERECHTER MIDDELBURG. De auto had gedurende de clande- iene rit.enige ^beschadiging opgelo- KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK. Vol gas douane gepasseerd De Axelse fabrieksarbeider II. J. W. W. was naar een feestje geneest, waar hij Iets meer geestrijk vocht tot zich genomen had, dan goed voor hein was. Met nog enkele andere feest gangers liet hij zich per taxi naar Axel terugrijden. Dit ritje was hem dermate goed bevallen) dat hij, toen hij in de garage van de firma E. een auto ontwaarde, de verleiding niet kon weerstaan en instapteDins dag stond W. terecht. W. reed van Axel naar Terneuzen en van Terneuzen naar Axel. Deze rit was hem evenwel te kort en daar om snorde hij lustig door, richting Antwerpen, via Hulst en Kapelle- brug; zelfs bij de douane gunde hij zich niet de tijd om even halt te hou den. Vlak voor de Antwerpse tunnel echter stopte de auto uit eigen bewe ging, ornaat de tank leeg was. W. liftte naar een benzinestation en kocht daar voor zijn laatste geld vijf liter benzine! Intussen was hij enigs zins bijgekomen uit zijn lichte alco holische verdoving en hij aan vaardde de terugweg. Op onderpand van de auto-papieren liet liy nabij Sint Niklaas nog 25 liter benzine bij vullen. By de gjens kon verdachte geen geldige papieren laten zien en hem werd bevolen de wagen te laten staan. Daarvoor voelde hij echter wei nig en toen hy zijn kans schoon zag, gaf hij vol gas en ging er vandoor! In Axel aangekomen, reed hij de auto weer in de garage en ging huis waarts. Zijn moeder vertelde hy wat er gebeurd was en deze raadde hem aan naar de politie te gaan. Deze goede raad opvolgend, begaf verdach te zich derwaarts zij het met lood in de schoenen en gaf zichzelf aan. stiene l._ Een en W. regelde dit reeds onder- ands met de eigenaar. Hoewel ver dachte al eerder een identiek geval aan de hand gehad heeft, wilae de politierechter hem toch nog een kans geven, omdat hij znn "oede wil had getoond, en veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf voor- waardeiyk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicntstelling van de Katholieke reclassering. SCHAKEN Euwe brak in ongunstige positie af met Najdorf De uitslagen van de 24e ronde in het candïdatenschaaktournooi te Zü- rich luidden: GligoricBoleslavsky Bron- steinKotov PetrosianSza- bo afgebroken in betere stelling voor Petrosian; NajdorfEuwe afgebro ken in iets betere stand voor Naj dorf; TaïmanovStahlberg afgebro ken in betere stand voor Taimanov; ReshevskyGeiler afgebroken in ge wonnen stelling voor Reshevsky; Ke- resSmyslov 0-1. Averbaeh was vrij. De stand luidt thans: 1 Smyslov 14% punt uit 22 partijen; 2 Reshevsky 13% pt plus een afge broken party (23); 3 Bronstein 13% pt (23): 4 Keres 13 pt (23); 5 Kotov 12 pt (22). Euwe is 12e met 9% pt uit 23 partijen en een afgebroken. „Tijd voor jolijt" Dinsdagavond kwam de K.R.O.-re- vue „Tijd voor jolijt" in Middelburg ten tonele. Een goed bezette Schutters hofzaal heeft genoten van dit gevari eerde en vlotte programma. Betty Kie- vits oogstte veel succes met haar voor dracht over de strijd tegen het water. Het trio Berry Kievits, Gerarld Wal den en Harry Boda was in de sketches goed op dreef. Het K.R.O.-theateror- kest van Johnny Ombach zox-gde voor muziek, terwijl Christine Spierenburg en Henk Dorel in de zangnummers op hun best waren. Voorts zag men het optreden van het danspaar Frances en Capy. Deze revue gaat vanavond te Vlissingen. Gevecht Twee A.mbonese en twee Nederland se leerlingen van de Machinisten- school te Middelbui-g zijn na school tijd in de St. Joi'isstraat in een nogal hevig gevecht geraakt. Bloedneuzen en verminkte wenkbrauwen plus een gesneuvelde ruit waren de gevolgen, alsmede een proces-verbaal Advertentie Collecten De collecte voor het P.I.T., te Souburg gehouden, bracht 108.78 op. Een D.E.L.-collecte bracht te Vrou wenpolder 31.70 op. Waar zijn onze schepen? Aldabl 14 te Rotterdam verwacht. Alnati 11 te Montevideo. Dalerdijk 11 van Los Angeles naar Rot terdam. Duivendijk 11 van Los Angeles naar San Francisco. Mariekerk 13 te Tenerlffe. Slamat 13 van Cochin naar Djibouti. Tomori 12 te Southampton. Veendam 12 van Halifax naar New York. Wonosari 12 te Tjandjong Priok. Alhena 12 220 mbl N. St. Pauls Rock naar Antwerpen. Boschfontein 12 te Dar Es Salaam. Caltex The Hague pass. 12 Kreta naar Sidon. Friesland K.RL. 12 te Boston. Indrapoera 12 van Suez naar Aden. Johan van Oldenbarnevelt pass. 12 Dae dalus Rif naar Aden. Leersum 12 van Hamburg naar Houston. Macuba pass. 12 Ras Al Hadd naar Mena Al Ahmadi. Mataram 12 van Tjandjong Priok naar Cherjbon. Mirza 13 te Singapore. Saroena 12 van Baiikpapan nr. Singapore. Schiedijk 12 van Tjandjong Priok naar Cheribon. Utrecht 12 van Tjandjong Priok naar Singapore. Woensdrecht 12 van Melbourne naar Bahrein. Zuiderkruis 12 390 mijl W. Landsend naar Amsterdam. IJssel 12 n.m. te Oran. Abbedijk 13 te New York verwacht. Alkaid 12 van Rlo Grande naar San Francisco. Alpherat pass. 12 St. Pauls Rock naar Rio de Janeiro. Averdijk 12 van Rotterdam naar New York. Ena 13 te Suez. Enggano 13 te Genua verwacht. Hecuba 13 van Amsterdam te Sb Kitts verwachb Heemskerk 13 te Durban verwacht. Maas 13 te Antwerpen. Maasdam 12 130 mijl W.Z.W. Kaap Race naar New York. Rijndam 12 560 mijl O. Kaap Race naar Southampton. Schie 13 te Famagsta verwacht. Sumatra 12 van Genua naar Marseille. Tara 13 te Rotterdam. Waal 12 van Alexandrië naar Beyrouth. Waterman pass. 12 ten Z. Galapagos eil. ar Balboa. Dealer voor Zuid-, Noord-Beveland en Walcheren: GARAGE GOES, TELEFOON 2484. Zeeland te ver? De onvoldoende bezetting van het verpleegstercorps vervult zoivel het bestuur als de medische staf der Godshuizen te Middelburg met toe mende zorg. Ondanks het feit. dat wel de sociale als de financiële posi tie der verpleegsters de laatste jaren aanzienlijk verbeterd is, blijft de aan melding van sollicitanten boneden de verwachting, zo wordt gezegd in het jaarverslag over 1953. Enerzijds wordt de moeilykheid verhoogd door de omstandigheid, dat de toenemende bed-bezetting en de ontwikkeling der wetenschap zowel aan de voorbereiding als aan de practijk der verpleging grotere eisen stelt, en anderzijds wordt de verkla ring gezocht in de geografische posi tie van Zeeland, welke een belemme ring zou zyn voor vclo candidaten om zich in deze streek te vestigen. In het verslag wordt voorts o.m. opgemerkt, dat de toename van het aantal verrichtingen in de radio-the rapeutische afdeling, mede een gevolg van de erkenning van het Gasthuis als sub-centrum voor de kankei-be- stryding, noodzaakte tot de aanstel ling van een afzonderlijke radioloog. De voorbereidende werkzaamheden voor de uitbreidingsplannen vonden onverminderd voortgang. Het stemt tot voldoening, alaus wordt in het jaarverslag gezegd, dat zowel de ge meentelijke als de provinciale en de rijksinstanties overtuigd bleken van de noodzaak der uitbreidingsplannen en deswege hun volle medewerking bleven verlenen. De gecombineerde balans der Gods huizen sluit met aan inkomsten en uitgaven 'n bedrag van 1.131.434.88, met als sluitpost een bedrag aan subsidie over 1952 van 102.494,37. Bedrag van 100. achtergehouden De Middelburgse kantoorbediende A. v. d. W., die destijds de boek houding verzorgde voor een Vlissing- se aannemei'sfirma, had in December 1.1. een bedrag van ruim 100.dat hij voor deze firma van het Risico fonds had ontvangen, niet afgedra gen en voor zichzelf gebruikt. Hier voor werd hy door de politierechter veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf met 3 jaar proeftyd en toe zicht. Wegen3 belediging van een uitvoer der wei'd de D.U.W.-arbeider M. v. H. uit Helmond, die tijdelijk te Oost- en West-Souburg verblijft, bij verstek veroordeeld tot 10.of 3 dagt U. uit De straatmaker C. P. Mid delburg beledigdo een van zyn stad genoten, hetgeen hem kwam te staan op 30.of 10 dagen (bjj verstek). Tijdens een burenruzie maakte betonwerker J. H. uit Arnemuiden zich zo kwaad, dat hy zijn buurvrouw een paar flinke klappen verkocht. Dit kwam hem te staan op 25.of 10 dagen O.V. In de nacht van 2 op 3 September l'eed C. M. P., electromonteur te Vlissingen met zijn fiets door de Paul Krugerstraat. Hij had de gehele breedte van de weg nodig en toen hij even later met zijn fiets viel, ontdek te een politieman die hem te hulp kwam, dat hy behoorlijk onder in vloed verkeerde. Op het bureau kon hij zijn roes uitslapen. Hij werd ver oordeeld tot 40.boete. Vlissingen Bromfietser reed op auto. Zonder acht te slaan op het ver keer, kwam een bromfietsberyder de uitrit van de Binnenhaven te Vlis singen uitgereden. Het gevolg was, dat hij tegen een juist passerende auto aanreed. De man kwam er zon der noemenswaardige verwondingen af, terwijl de bromfiets licht werd beschadigd. FILMS IN ZEELAND. Goudkoorts en gevangenis. Tot en met Donderdag kunt u in „Luxor" (Vlissingen) Ray Milland en Barbara Stanwyck avontuurlijk zien doen in „Californië". Het verhaal speelt zich af in de tyd van de „gold- rush" naar Californië en de goud koorts is een van de hoofdthema's van de film. Goud en kogels wisselen snel van eigenaar. De stoere Ray Milland weet echter alles tot een goed einde te brengen. Goede vertol kingen van Ray en Barbara. Het ge heel wordt in aantrekkelijke kleuren opgediend. „Achter gevangenismuren" draait tot en met Woensdag in Electro (Middelburg). Deze film laat ons zien, hoe hét dertig jaar geleden toe ging in de Folsomgevangenis: beest achtig, onmenselyk In hoofdzaak Is deze rolprent negatief, maar de ten- denz wil duidelijk maken, dat men er nu humaner optreedt. De film is vol met ontvluchtingspogingen en ge vechten. Aan het eind zien we als contrast hoe de gevangenis van Fol- som nu is. Toch kan men van deze film niet voortdurend denken, dat zij met uitsluitend edele bedoelingen is vervaardigd. De hoofdrollen zijn in handeft van Steve Cochran en Da vid Brian. Schouwburg (Middelburg) geeft vanavond een voorstelling van „Voor wien de klok luidt", met Ingrid Berg man en Cary Cooper, naar het be roemde boek van Ernest Heming way. Raad Kruiningen accoord met herbouwplan Aantal nieuwe straten Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Kruiningen onder voorzit terschap van wethouder P. H. A. Pol derman in openbare vergadering bij een. Met een kort woord herdacht de voorzitter de enkele dagen geleden overleden burgemeester M. Vogelaar. Staande werd enige tijd stilte in acht genomen. In de vergadering was aan wezig ir. P. J. 't Hooft, die een toe lichting gaf op liet door hem ont worpen herbouwplaa van de ge meente. In het plan zijn een aantal nieuwe straten geprojecteerd, waar van de voornaamste wel zijn de straat uitkomende in het Eindje de Rondte, die in het uitbreidingsplan nog ver lengd wordt tot aan de Slagveld- straat. Zonder hoofdelijke stemming werd ingevolge het ontwerp besloten tot vaststelling. Het herbouwplan voor de kom op de Oostdyk werd eveneens in principe aanvaard. Hier is het wachten op de definitie ve vaststelüng van het talud van de verbrede en verhoogde Lavendeldyk. Voor de bebouwing van Hansweert- Oost kon nog geen plan worden ont worpen, omdat de taxatie van de wo ningen aldaar nog niet gereed is. Het :s ill. nog zeer de vraag of de wonin gen aan de Julianastraat voor her- jouw in aanmerking zullen komen. Alle 30 woningen van deze straat zijn dermate beschadigd, dat de kos ten van herbouw te hoog zullen zyn. Nu „Wederopbouw" hierover nog ;een beslissing heeft gepomen, kan Jus voor deze kom nog geen plan worden opgesteld. Het voorstel tot aankoop van door de watersnobd beschadigde krotwo ningen werd zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. Het bétx'eft de aankoop van een 60-tal woningen, al- j eleven in de kom van Kruiningen. aankoopsommen belopen in totaal een bedrag van 55.000.—. JIMMY BROWN Tekort aan plaatsruimte dwong ons heden de strip Jimmy Brown één dag te laten overstaan. KLMUI tiT de IETBÜR DONDERDAG 15 OCTOBER. HILVERSUM I. 402 m. 746 fec/s 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11,00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor- gengeoed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33—12.40 ..Wij van het land"). i2.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 1320 Sopr. en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Koorzang. 17.40 Vaordr. 18.00 Gram 18.15 Pianorecital 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19,10 Voor de jeugd, li,.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.00 Amus. muz. 21.30 Mastklimmen. 22.00 Ik denk er zo over en U? 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM EL 298 m. 1007 kc/S. 7.00 —24.00 AVRO (7.50—S.00 VPRO). AVRO: 7X0 Nws. 7.13 Oram. 7.15 Gym. 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram .8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9X0 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11X0 Voordr. 12.00 Orgelspel 12X5 In t spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12X3 Pianoduo. 12X0 „Uit het bedrijfsleven" 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram 1325 Gevar. muz. 13.55 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp. 14.30 Sopr. en plano. 15.00 Voor de zieken. 16X0 Viool piano. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Rege- ringsuitz.: Mr. A D. Vaz Nunes: „Joego slavië" 18.00 Nws. 18,15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gram. 18.40 Hoorsp. met muz. 19.00 Voo de kinderen 19X5 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuz. ie.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nws. 20 05 Re sidentie ork. en soliste. 21.10 „Koers West", hoorsp. 22.15 Dansmuz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Rep. 23.20—24.00 Gram. fAdvertentie Aanhoudende hoest Ge hebt kou gevat, ge hoest ^en een scheurende pijn van f het vele hoesten beklemt Uw borst Reinig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7