PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijke ministers komen nu Vrijdag in Londen bijeen Moskou brengt kwestie Triëst ter sprake In Schouwen was het waterpeil gisteren precies N.A.P. BILT LOYALE MEDEWERKING BIJ UITVOERING LOONSVERHOGING Vandaag S96e Jaargang-No. 24z Oagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie i t.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t l.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brou verljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 1 OP BRITS INITIATIEF Triest, Lugano en alle brandende kwesties op de agenda In Londen zal een bijeenkomst worden gehouden van de Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door Anthony Eden namens Groot-Bri ttannië, Georges Bidault voor Frank rijk en John Foster Dulles voor de V.S. Zij zal Vrijdag a.s. beginnen en ver moedelijk twee dagen duren. De beraadslagingen worden gehouden op Brits initiatief. Eden heeft zijn collega's Bidault en Foster Dulles uitgenodigd omstreeks midden October met hem vraagstukken van gemeenschappelijk belang te bespreken. Volgens Parrjse diplomatieke krin gen zal in hoofdzaak worden gespro ken over de jongste nota-wisseling tussen Moskou en het Westen over Duitsland en Oostenrijk en met name over de Russische weigering om in te stemmen met het houden van een vier-mogendhedenconferentie te Lu gano. Ook het vraagstuk-Triëst dat eerst aan de orde kwam, toen reeds van gedachten werd gewisseld over het houden van Brits-Frans-Ameri- kaanse besprekingen zal worden behandeld. Men verwacht in diplomatieke krin- Nobelprijs letterkunde voor Churchill Voorlopig besluit De Zweedse academie heeft voorlo pig besloten sir Winston Churchill dit jaar de Nobelprijs voor letterkunde toe te kennen, aldus is Dinsdag te Stockholm vernomen. Na de officiële vergadering van de academie op Don derdag a.s. zal officieel de toekenning van de prijs worden bekendgemaakt. Men hoopt, dat sir Winston in De cember in staat zal zijn om naar Stockholm te komen om de prijs uit handen van koning Gustaaf Adolf in ontvangst te nemen. Mansholt naar Suriname. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mans- holt, zal zich naar Suriname begeven voor een bestudering van de land bouw aldaar. In Suriname zijn grote ontginningen gaande met uitgebreide cultuur-technische werken, die minis ter Mansholt in ogenschouw gaat ne men. De bewindsman verwacht daarbij tevens nader inzicht te krijgen in de mogelijkheden van vestiging van Ne derlandse boeren in de nieuw ontgon nen gebieden. Dodelijk ongeval bij Wouw Op de grote verkeersweg Bergen op ZoomRoosendaal reed Dinsdag avond even buiten de gemeente Wouw een motorfiets, bestuurd door de 26-jarige G. P. M. C. uit Etten in volle vaart op 'n geparkeerde vracht auto. C. en zijn duo-passagiere wer den van de motor geslingerd, waarbg C. zo zwaar werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De duo-passagiere werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Roosendaal ver voerd. Ook voor haar leven wordt ge vreesd. Over haar identiteit tastte de politie nog in het duister. Onrendabel dipl oma Zou er wel een examen met zoveel candidaten en tevens met zoveel gezakten zgn als dat, hetgeen men voor het zg. middenstandsdiplo ma moet afleggen De helft der exa minandi wordt gewoonlgk afgewezen en van de andere helft is er een groot deel, dat de vergaarde boekenkennis zo gauw mogelijk vergeet. Kortgele den is er op een middenstandscongres nog uitgerekend, dat er op zulk een wijze ieder jaar millioenen aan mid- denstandsgelden verloren gaan. De Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 heeft het goed bedoeld, maar volgens de constatering in de betrokken krin gen is de diplomajacht nergens gro ter dan hier en heeft men maar één gedachte: het diploma, nu eenmaal een noodzakelijk kwaad, in de kortst mogelijke tijd in zgn bezit te krijgen. Wil men tot verbetering komen, dan zal men zeker aandacht moeten besteden aan wat door een spreker op het r.k. middenstands congres is gezegd. Geef aan de drie jarige handelsavondschool een eigen middenstandskarakter en laat haar niet geheel in de -richting van de kan toor-opleiding getrokken worden; zorg, dat deze drie-jarige opleidin gen niet in hun wezen en ontplooiing door de concurrentie van particulie re onderwrjsondernemingen worden geschaad, aldus deze inleider. Blijf eenvoudig, blijf vlak bij de practgk, zorg- voor een toelaatbare differen tiatie, al naar het karakter van de landstreek, zouden we er aan willen toevoegen. Het gemakkelijkst zouden de mis standen weggeruimd kunnen wor den. wanneer de middenstandsbonden zelf tot eigen initiatieven zouden kunnen komen en door de overheid niet. in de ontwikkeling daarvan ge remd werden. Maar dan is een krach- Use organisatie zeker een eerste eis. denngen in de beraadslagingen tus sen de „Westerse grote drie" over het voorstel om de Sowjet-Unie vei ligheidswaarborgen te verschaffen. Dit voorstel is -afkomstig van sir Winston Churchill. De Britse premier heeft reeds in Mei jl. verklaard dat het noodzakelijk was Rusland en Duitsland wederzijds waarborgen te gen een aanval door de andere partij te geven. Men verwacht ook, dat de drie mi nisters de tekst van het Westerse antwoord op de Russische nota van 28 September jl., dié te Londen door Westerse deskundigen is opgesteld, zullen goedkeuren. In deze nota stelde de Sowjet-Unie een bijeenkomst van Britse, Franse, Russische en Amerikaanse ministers voor om te beraadslagen over Duits land en van vertegenwoordigers der „grote vijf" dezelfde mogendheden en communistisch China ter be spreking van de spanning in de we reld. Men meent, dat minister Molotof in het Westerse antwoord wordt uitge nodigd 9 November a.s. een bij eenkomst te Lugano, in Zwitserland, bij te wonen. In recente berichten uit Parijs is medegedeeld dat een gedeelte van het Franse kabinet een bijeenkomst met vertegenwoordigers van communis tisch China voorstaat. Britse politie doet huis* zoehingen in Georgetown De politie in Georgetown (Brits Guyana) heeft Dinsdag tijdens de huiszoekingen bij leiders van de pro gressieve volkspartij in Guyana docu menten gevonden, die de partij ver binden met internationale communis tische organisaties als het Wereldver- bond van Vakverenigingen en de jeugdafdelingen van dit verbond, al dus heeft een functionaris te George town meegedeeld. Voorts was gebleken, zo zei hij, dat kort voor de inval veel documenten waren vernietigd. Dr. Jagan, de afgezette minister president, verklaarde Dinsdagavond dat de invallen een „onterende actie van de Britse regering" waren. Men tracht nu bewgzen te vinden voor een samenzwering, die nooit bestaan heeft, zo zei hij. Flakkee beveiligd Laatste zand opgespoten Het was gisteren voor Goeree Over- flakkee een historische dag, daar het laatste zand door de perszuigers aan de Zuidkant van het eiland voor de nieuwe dijk werd opgespoten. Wat het zand betreft, is men er nu, en met vreugde kon ir. G. Terluin meedelen, dat het aangebrachte asfalt aan de kant van de Galathese dijk en aan de kant van de Hoek van St. Ja cob bij de Lodewïjkspolder met elkaar was verbonden. De besturen van verscheidene aan elkaar grenzende polders, gelegen aan de dgken ten N.O. van Ooltgensplaat, hebben in hun laatst gehouden ver gaderingen enkele plannen tot ver nieuwing en herstel van dgken in be handeling genomen. BEROEP OP WERKGEVERS. Bijzonder congres van K.A.B. te Utrecht. Op een bijzonder congres van de K.A.B. te Utrecht, werd gisteren in een resolutie uitgesproken, dat de door de Raad van Vakcentralen ver dedigde eis van 6 procent loonsver hoging alleszins rechtvaardig moet worden geacht. Het door de werkge versorganisaties ingenomen stand punt moet worden betreurd. De door de regering op 5 procent vastgestelde loonsverhoging is be slist te gering'. De resolutie zegt voorts, dat het totaal van de thans in uitzicht ge stelde maatregelen niettemin van betekenis is. De KA..B. doet een dringend be roep op de werkgevers om thans op loyale wijze mede te werken aan de realisering van de loonsverhoging met inachtneming van de door de Stichting van de Arbeid ontworpen nieuwe richtlijnen, waarbij met name moet worden gedacht aan de jeugdi gen beneden 23 jaar en aan hen, die niet vallen onder een C.A.O. of bin dende regeling. Gevraagd wordt in die bedrijfstak ken en ondernemingen, waar gedeel telijk op vast loon en gedeeltelijk op basis van provisie, fooien of ver*val wordt gewerkt, de loonsverhoging te berekenen over het loon plus het ge middelde bedrag aan provisie, Haar baby gedood Twee jaar gevangenisstraf De Utrechtse rechtbank veroor deelde gisteren de 25-jarige vrouw E. W.K. tot twee jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de re gering, wegens zware mishandeling van haar baby, de dood tengevolge hebbend. De Officier van justitie had vier jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. De verdachte, die met een veel oudere Nederlandse militair was ge huwd, had haar kinderen herhaalde lijk geslagen, omdat het huilen haar irriteerde. Haar man was in het hos pitaal, zodat zij alleen bleef met 3 kleine kinderen. Moskou stelt nieuwe V.N.-leden voor De Russische afgevaardigde Malik heeft in de speciale politieke com missie van de V.N. voorgesteld Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland, als landen waarmee een vredesverdrag is getekend, toe te la ten tot de V.N. Malik verklaarde, dat het nieuwe voorstel een eerste stap naar de vreedzame regeling van de kwesties, die de internationale toestand be moeilijken, beoogde te zijn. fooien en/of verval en met het aldus verkregen bedrag het vaste loon te verhogen. Voorts verzoekt men regering en volksvertegenwoordiging te komen tot een royale verbetering van de uitkeringen ingevolge de Kinderbij slagwet en de Noodwet Oudersdoms- voorziening, een en ander overeen komstig het desbetreffende advies van de Stichting van de Arbeid, tot een verhoging van de overheids- pensioenen en tot een verhoging van de inkomensgrens voor de invalidi teitswet, de Ongevallenwet, de Ziek tewet en het Ziekenfondsenbesluit tot 6000.— Resolutie Marokko Onafhankelijkheid gevraagd De Syrische afgevaardigde Zeined- din heeft in de politieke commissie van de V.N. een resolutie van dertien leden van de Arabisch-Aziatisehe groep van landen in de V.N. inge diend, waarin wordt gevraagd om volledige souvereiniteit en onafhan kelijkheid voor Marokko binnen vijf jaar. Tegen Amerikaanse invoerpolitiek Op de G.A.T.T. bijeenkomst te Ge- nève is een resolutie aangenomen, waar in een beroep wordt gedaan op de V.S. een einde te maken aan de beper kingen op de invoer van zuivel producten. Van de 33 aanwezige landen stemden 32 voor, terwijl één land, nl. de V.S. zich van stemming onthield. In deze resolutie wordt bovendien de Nederlandse regering gemachtigd om als maatregel tegen de invoerpolitiek van de V.S. zijn invoer van Ameri kaanse tarwe in 1954 te beperken tot 60.000 ton. Golf van arrestaties in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland zijn naar aanlei ding van de ongeregeldheden in Juni jl. 6000 Duitsers gevangen genomen, aldus heeft het .,17 Juni comité" in West-Berlijn bekendgemaakt. Het verscherpte bewind van de Oost-Duitse minister van Justitie, Hilde Benjamin, leidde in de laatste weken tot een golf van arrestaties, die op het ogenblik het hoogtepunt zou hebben beieikt. 250.000 Joego-Slaven waren Zondag jl. samengekomen om te luisteren naar hetgeen Maarschalk Tito had te zeg gen over het probleem Triest. Tito waarschuwde de Westerse machten dat hij met zijn troepen Zone „A" zou binnenvallen, wanneer de Italianen dit zouden doen. De toespraak werd ge houden in Skoplje, Macedonië. viert Prins Charles van Engeland zijn vijfde verjaar dag. Bestrijding communisme in Zuid Oost Azië Engeland wil bondgenootschap Engeland overweegt de vorming van een anti-communistisch bondgenoot schap in Zuïd-Oost-Azië, aldus wordt uit Londen gemeld. De kern van het bondgenootschap zou gevormd worden door de vijf lan den van het Britse gemenebest: India, Pakistan, Ceylon, Australië en Nieuw- Zeeland. De samenwerking zou gebaseerd worden op het bestaande militaire bondgenootschap. Meer dan twintigduizend Jonge boekhouder was er in anderhalf jaar doorheen Aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam heeft zich gisteren een 21- jarige jongeman gemeld met de mede deling van een steenfabriek, waar hij als boekhouder werkzaam was ge weest, een bedrag groot f 21 tot f 24.000 te hebben verduisterd. Het hoofdbureau venvees hem naar bu reau Warmoesstraat, waar hij zijn relaas opnieuw moest doen. De man, die getrouwd is en vader van twee kinderen, bleek al in Sep tember 1952 te zijn ontslagen en han gende een accountantsonderzoek naar zijn falsificaties ongemoeid te zijn ge laten. Hij had toen al een half jaar lang voortdurend meer geboekt dan zijn uitgaven, en voortdurend minder dan zijn ontvangsten bedroegen. Zo wel voor als na zijn ontslag, dus over een tijdvak van anderhalf jaar, heeft hij van het geld goede sier gemaakt- Toen de buit was verteerd kreeg zijn vrouw achterdocht. Hij biechtte haar alles op en zij adviseerde hem zich te gaan aangeven. Toenv had hij nog maar f 2.53 op zak. De man zal voor de officier van justitie worden geleid. VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Dulles zal verzoek van Belgrado spoedig behandelen Wysjinsky heeft de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Deen Borberg, verzocht om bijeenroeping van de raad ter benoeming van een gouverneur voor het vrge gebied van Triëst. Het verzoek van de Sowjet- afgevaardigde ging vergezeld van een resolutie, waarin Moskon voorstelt de Zwitserse kolonel Fluckiger tot gouverneur te benoemen. Uit New York wordt gemeld dat de Veiligheidsraad Donderdag bijeen komt. In de Sowjét-resolutie wordt voorts gevraagd om zonder verwijl een voor lopige bestuursraad voor het vrije gebied van Triëst, in overeenstem ming met de bepalingen van het Ita liaanse vredesverdrag, in te stellen en het permanente statuut voor het gebied binnen drie maanden na be noeming van dc gouverneur van kracht te laten worden. De Joego-Slavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovic, heef Dinsdag na een onderhoud met minister Foster Dulles verklaard, dat deze hem heeft beloofd, dat het Joe go-Slavische verzoek om een vier- mogendhedenconferentie over Triëst met de grootste aandacht en spoed zou worden behandeld. Socialisten wonnen weer m Noorwegen Parlementsverkiezingen Blijkens de jongste uitslagen van de Maandag gehouden parlements verkiezingen m Noorwegen heeft de socialistische regeringspartij haar meerderheid behouden en haar stem- menaantal met drie procent vergroot. Premier Oscar Torp is in zijn district Vestfold herkozen. Volgens de laatste berichten is de zetelverdeling in het nieuwe Noorse parlement, op grond van de zo goed als complete uitslagen van Dinsdag avond; socialisten 78 zetels (de abso lute meerderheid)conservatieven 26, liberalen 15. agrariërs 14, christelij ke volkspartij 14, communisten 3, to taal 150. De voorlopige uitslagen van de nog ontbrekende districten in het hoge Noorden doen verwachten, dat in de ze verdeling geen wijziging zal ko men. SINDS VRIJDAG 9 MILLIARD LITER Het zeewater vliegt thans de polder uit IN HET WATERSCHAP SCHOUWEN wezen de peilschalen gistermid dag precies N.A.P. aan: dat betekende, dat er thans van de enorme water vlakte van het eiland een „schijf" was afgehaald ter dikte van niet minder dan 30 centimeter! Het schiet hard op met de bemaling van het waterschap, vooral ook omdat de capaciteit van het gigantische pompen-complex nog steeds wordt opgevoerd. Sinds Vrijdag werd er zelfs negen milliard liter zeewater uit de polder naar buiten gebracht Eigenlijk is het woord „brengen" in dit verband allerminst op zijn plaats, want het doet een beetje denken aan „emmertjes-water-halen". En met emmers houdt men zich bij de bemaling van Schouwen geenszins op: witte schuimwolken spatten bij Burghsluis hoog op, wanneer de acht pompen honderdvjjftig kubieke m. water per minuut de Oosterschelde in slingeren. En bij Flaauwers zijn veertien pompen opgesteld van vijftig „kuub" per mi nuut elk, terwijl de Jonge Sluis aldaar af en toe een miniatuur-Niagarawa- terval lijkt, waar per etmaal ruim één millioen kubieke meter water als een wilde, woeste stroom naar buiten vliegt..... En bij Den OsseJa, daar bij Den Osse is een dergelijk machtig ap paraat in werking gesteld, dat het een hoofdstuk apart in de bemalings geschiedenis van het eiland vormt. Van dat hoofdstuk weet de heer J. Mooy van Werkspoor vrijwel alles te vertellen, want onder zgn leiding werd hier in luttele weken tijds een gemaal opgericht, waarvoor normaal zeker één jaar voor uitgetrokken wordt. De heer Mooy heeft in Zeeland na de ramp reeds menige pomp opge steld, maar twee van dergelijke kan jers" als bij Den Osse, heeft hg nog niet onder handen gehad. Er moesten hiervoor tal van voorbereidingen wor den getroffen. Er werd geheid en er werden grote betonblokken gestort, waarop de dertig tons-gevaarten ge plaatst konden worden. Dag en nacht is hier doorgewerkt^ totdat Vrijdag j.L de eerste pomp kon draaien, die per minuut vierhonderd kubieke meter water verwerkt. De beide pompen werden reeds eerder gebruikt in de Wieringermeer na de inundatie van 1945, waar ze met be kwame spoed 't water uit de „Meer" pompten. De zuigbuizen hebben een doorsnede van niet minder dan 1.57 m., terwyl de persbuis 1.88 m. is! Met alle macht wordt thans ge werkt om de tweede pomp zo vlug mogelijk bedrijfsklaar te krijgen en het ziet er naar uit, dat deze rond de 20e October kan gaan draaien. Dan zullen er twee vliegwielen van vier meter bij Den Osse snorren om aldus him bijdrage aan Schouwens droog making te leveren! (vervolg op pag 2) Joego-Slavië verwacht dat de Sov jet-Unie zal pogen Joego-Slavië in verlegenheid te brengen door haar steun in de kwestie Triëst aan te bie den. De Joego-Slavische regering wenst duidelijk te verklaren, dat zrj geen Sovjet-Russische steun in deze zal aanvaarden. Het Joego-Slavische persbureau „Tanjoeng" maakte Dinsdag melding van aanvoer van nieuwe Italiaanse versterkingen langs de Joegoslavi sche grens, voornamelijk ten Zuiden van Gorizia. Radio Triëst heeft Dinsdag een boodschap van generaal Winterton, de geallieerde militaire commandant, uitgezonden, waarin alle politieke bij eenkomsten en demonstraties en op tochten tijdelijk worden verboden in Triëst en de zone „A". Europese vervoersministers te Brussel bijeen Een blijvend instituut? Te Brussel is Dinsdag de minister conferentie voor het Europees ver voer geopend. „Deze vervoersconferentie moet in de allereerste plaats een constitueren de vergadering worden, die een per manent karakter zal moeten geven aan de intergouvernementele instel ling, welke in 't begin van dit jaar door de verkeersministers in Parijs werd voorbereid", aldus verklaarde de Belgische minister-president van Houtte bij de opening. Hij zeide, dat, als Europa zijn vroegere levenskracht wil herwinnen, ons vervoernet een perfect stelsel van slagaderen en ade ren zal moeten vormen, waardoor „het levenwekkend bloed van onze bedrijvigheid en onze handel" zonder hindernissen kan worden voortge stuwd. De Belgische minister voor het verkeerswezen, P. W. Segers, die na de welkomstrede van Van Houtte bij acclamatie tot voorzitter der confe rentie werd gekozen, betoogde in zijn inleidende rede dat de internationale samenwerking, welke de conferentie nastreeft, een diepe economische en sociale betekenis heeft. Het degelijke werk van de Parijse vervoersconferentie had volgens Se gers meer dan ooit de noodzakelijk heid aangetoond van een permanent orgaan met uitvoerende bevoegheid, zodat de gewenste continuïteit kon worden verzekerd. Segers besloot met de verklaring dat, als de nu geopende conferentie inderdaad de constituante zou wor den van een permanent internationaal vervoers-orgaan met uitvoerende be voegdheden, deze bijeenkomst een mijlpaal zou vormen in de geschiede nis van het internationaal vervoer. DE VERWACHT: VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen. Overwegend matige wind uit eenlopende richtingen. Lagere mlddagtemperaturen. ZON EN MAAN. 15 October Zon op: 7.04 onder 17.47 Maan op: 14.38 onder 22.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1