PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maarschalk Tito reageert scherp op besluit ten gunste van Italië Hartelijke ontvangst in Christchurch Middelbaar landbouwonderwijs in Zeeland sinds October 1893 BILT BIJEENKOMST STAATSHOOFDEN VOOR POLITIEK OVERLEG TWEE MEISJES PLEEGDEN EEN REEKS VAN DIEFSTALLEN 196e Jaargang-No. 240 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie I 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 1-5 regels f I.— Iedere .egel meer 20 cent. „Brieven of adres pureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brou verijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. OM HET LOT VAN „TRIEST". „Daad van agressie" als Italiaanse troepen zone „a" binnenkomen Maarschalk Tito heeft onverwacht scherp gereageerd op het besluit van de Amerikanen en Engelsen zöne „a" van Triëst aan Italië over te dragen. Hij sprak dit week-end te Leskovac en Skoplje. Het betreden van de zóne „a" door Italiaanse troepen zaJ door Belgrado als een daad van agressie worden beschouwd. Tito eiste dat het besluit zou worden ingetrokken en zeide, dat Joego-Slavië bereid is het geschil voor te leggen aan de Verenigde Naties. Als eerste maatregel heeft Tito troepen naar de zöne „b" gezonden, die door Joego-Slavië wordt bestuurd. Zowel Groot-Brittannië als de V.S. zullen Tito waarschuwen, dat een eventuele militaire actie van Joego-Slavië tegen de zöne „a" ernstige gevol gen zou hebben. Frankrijk heeft aange boden te bemiddelen en dit voorstel is te Belgrado welwillend ontvangen. Reuter herrinnert er aan, dat Joe go-Slavië in het komende belasting jaar waarschijnlijk ruim 200 millioen dollar aan Amerikaanse en 59 millioen aan steun uit andere Westelijke lan den zou ontvangen. In zijn redevoeringen zeide Tito nog, dat hij communist is en blijft. Zijn plannen voor de Joego-Slavische ontwikkeling kunnen door de steun uit het Westen niet doorkruist worden. Hij stelde voor, dat twee autonome gebieden worden ingesteld, het ene, bestaande uit de stad Triëst, onder Ita liaans bestuur en het andere, het ge hele Sloveense achterland omvattend onder Joego-Slavisch bewind. De opperbevelhebber der Geallieer de strijdkrachten in Triëst, generaal Sir John Winterton, heeft Zondag een communiqué uitgegeven teneinde „mis verstanden uit de weg te ruimen" ten aanzien van het tijdstip, waarop de Guyana Consequenties loonsverhoging Overeenstemming bereikt. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid deelt mede, dat inzake de consequenties van de 5% loonsverho ging per 1 Januari a.s. voor de sociale verzekering, alsmede voor de nood wet-ouderdomsvoorziening volledige overeenstemming werd bereikt. De voorstellen zijn Zaterdag aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aangeboden- De voorstellen hebben betrekking op: de loongrens voor de sociale ver zekeringswetten: de premie- en dag loongrenzen; de lopende uitkeringen: de bijslagen op invaliditeits- en onge vallenrenten; de kinderbijslagen en de relatief grotere consumptiebeperking der grote gezinnen van verzekerden krachtens de kinderbijslagwet en de rentetrekkers; de kinderbijslagen voor hen, die uitkeringen ontvangen krach tens de noodwet-kinderbijslag zelf standigen; de noodwet-ouderdoms voorziening, in deze zin, dat een volle dige compensatie voor de a.s- huur verhoging en de consumptiebeperking wordt voorgesteld; enige technische kwesties. Afgezette premier van i naar Londen Oproep tot algemene staking Het Britse vliegdekschip „Implacable" is Zaterdag met het eerste bataljon 550 man van de Argyll en Sutherland Hooglanders aan boord uit Devonport naar Brits Guyana vertrokken, waar het over ongeveer een week zal aanko men. De secretaris-generaal van de La- bour-partij, Morgan Philips, heeft in middels de schorsing van de grondwet voor Brits Guyana „een zeer ernstige stap" genoemd. Dr. Cheddi Jagan, de afgezette pre mier van Brits Guyana, is van plan deze week naar Londen te vliegen om steun te zoeken voor zijn progressie ve volkspartij. Zijn partij heeft een pamflet uitgegeven, waarin de bevol king wordt opgeroepen het werk neer teleggeo. Ook wordt aan de inheem sen verzocht, zich niet in te laten met de Britten en alle goederen uit het Verenigd Koninkrijk te boycotten. Vrijdag werden Nederlandse troepen naar Nickerie aan de grens van Suri name met Brits-Guyana gezonden als voorzorgsmaatregel tegen eventuele in filtraties. Deense trein „overvallen" Toen de machinist er uit sprong liepen de jongens weg Vijt Deense jongens van tien tot twaalf jaar hebben Zaterdag gepoogd in de omgeving van Kopenhagen een trein te „overvallen". Hiertoe hadden zij de spoorbaan geblokkeerd met grote stenen, waartussen zij scherpe partonen hadden gelegd. Zelf hadden zij. gewapend met buk sen. stellingen naast de spoorbaan betrokken. De machinist van 'n elec- trische trein kon dank zij krachtig remmen vlak voor de barricade de trein tot stilstand brengen. Toen hjj van de locomotief sprong en de ach tervolging inzette, zetten'de jongens het zonder één schot te lossen op een lopen. Bij het oversteken van de spoorweg werden twee van hen bijna gegrepen door een exprestrein. Slechts één van de jongens kon ten slotte worden aangehouden. Brits-Amerikaanse troepen uit zöne „A" zullen teruggetrokken worden en het gebied aan de Italianen zal worden overgedragen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat nog geen datum hiervoor is vastgesteld en dat de voorbereidin gen,, noodzakelijkerwijze enige tijd uilen vergen". Men is te Rome van mening dat de verklaring van het Joego-Slavische staatshoofd voornamelijk bedoeld is om de Britten te .intimideren, die, zo meent men te weten, er minder heil in zagen, de zöne „A" aan de Italianen over te dragen, dan de Amerikanen. In de haven van Triëst zijn gisteren drie Amerikaanse torpedoboot jagers aangekomen. In de komende 24 uur worden twee Britse oorlogsschepen ver wacht. De Italianen zien de actie als een tegenzet naar aanleiding van het verschijnen van vijftien Joego-Slavi sche korvetten bij de kust van zöne „B" en de aankomst van twee pant serdivisies en een infanterie-divisie in deze zöne. Tournee van Spaak met een Rondreis door klein Europa Een delegatie van de Europese be weging, waarvan Paul Henri Spaak en andere voorvechters van klein Europa deel uitmaken, zal de komen de weken de regeringen van de zes landen van „Klein-Europa" bezoeken. Het doel van dit bezoek zal zijn by deze regeringen er op aan te drin gen haast te maken bij de tot stand- koming van de supra-nationale Eu ropese gemeenschap. Men wil deze bezoeken afleggen vóórdat de ministers van buitenland se zaken in het midden van Novem ber bijeen zullen komen om de plan nen in zake de Europese politieke eenheid te bespreken. Bijna 300.000 bromfietsen in ons land In Zeeland geringe toeneming Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus j.l. 283.023 bromfietsen in ons land in gebruik. In vergelijking met de stand op 1 Augustus 1952 (217.658) betekent dit een toeneming met ruim 65.000 of 30 In de jaar periode voorafgaande aan 1 Augustus 1952 nam het aantal bromfietsen met bijna 70.000 toe. Sedert 1 Augustus 1952 is het aantal bromfietsen het sterkst gestegen in de provincie Lim burg (toeneming ruim 43 Het ge ringst was de toeneming in de pro vincie Zeeland (21 HANDICAP-RACE GEWONNEN Koningin zond gelukwens aan de bemanning van „Ir. Damme" Om 19.30 uur Nederlandse tijd Zaterdagavond is de „dr. ir. M. H. Dam me" met haar vier en zestig passagiers en twaalf man bemanning op het vliegveld Harewood bij Christchurch geland. De Nederlanders wonnen de eerste prijs in de zg. handicap-race. De officiële uitslag luidt: 1. K.L.M.- Douglas DC 6A Liftmaster, „dr. ir. M. H. Damme", totaal tijd 49 uur, 57 minuten 13 seconden; handicaptijd: 44 uur, 29 minuten, 31 seconden; netto tijd: 5 uur, 27 minuten, 42 seconden. 2. „Zonder voorgift" de Vickers „Vis count 700" met een totale en een netto tijd van 40 uur, 40 minuten en 26.4 seconden. Koningin Juliana zond aan gezagvoerder H. A. A. Kooper en zijn beman ning een telegram met haar hartelijke gelukwensen bij het welslagen van de vlucht. H.M. uitte haar bewondering voor de prestaties van de nationale luchtvaart In totaal heeft de „Liftmaster" ir. Damme 20.828 km. afgelegd. In de lucht heeft het toestel 46 uur en 47 minuten gevlogen en op de grond der vliegvelden stond de Douglas 3 uur en 13 minuten. De gemiddelde snel heid was 445 km. per uur. De handicap-tijd was volgens de formule 64 uur en 42 minuten. Verdeling van de prijs Van de hoofdprijs (honderd duizend gulden) wordt 'n bedrag van duizend pond sterling ter beschikking gesteld van een liefdadige instelling in Nieuw-Zeeland. Elk der vier en vijf tig emigranten zal een bedrag van tien pond sterling ontvangen. Vijftien procent van het bedrag van de hoofd prijs komt ten goede aan de beman ning. De rest wordt gestort in het personeelsfonds der K.L.M. voor bij zondere behoeften. Dit personeelsfonds voor bijzondere behoeften is in 1934 ontstaan door de bestemming van het reste rende bedrag van de hoofdprijs in de handicap-afdeling van de „Melbour ne race" Het wordt door het perso neel zelf beheerd. Voor gezagvoerder Kooper is het succes van de „Liftmaster" geen ver rassing, nadat hij in Londen de han dicap van zijn concurrenten had ver nomen. Het meest geïmponeerd was hij evenwel door het snelle werken en het enthousiasme van de grondploe gen en het snelle tanken. Deze fac toren hebben tezamen tot het succes van de K.L.M. bijgedragen. Alles, zo vertelde gezagvoerder Koo per, is vlotter verlopen dan wij dach ten, ondanks het feit, dat onze vlieg- tijd per traject een kwartier .anger was dan wij hadden gedacht, omdat wij soms om een buitje heen zijn ge vlogen. Dit verlies is echter ruim schoots gecompenceerd door de snelle service op de grond. Er was gerekend op 35 minuten voor de tussenlandin gen. Deze tijd is echter teruggebracht tot gemiddeld een kwartier. Wy had den iets hoger vermogen kunnen „draaien", maar wij hebben geen ri sico genomen. Vreugdedans. Passagiers en bemanning werden in Christchurch zeer enthousiast en hartelijk ontvangen. Een groep Mao ri's, behorende tot de oorspronkelijke bewoners van de eilanden, voerde ri tuele vreugdedansen uit. De meeste aanwezigen waren van Nederlandse origine. Zij hadden het grootste deel van de nacht op Hare wood doorgebracht. In de komende dagen zullen nog feestelijkheden in Christenchurch vol gen. Na een verblijf van vier dagen zal de „Liftmaster" naar Auckland vliegen en van daar naar Sydney om dan via Port Darwin, Djakarta, Bangkok, Calcutta, Karachi, Basra en Athene naar Amsterdam te gaan. Men hoopt op Woensdag 21 Octo ber, midden op de dag, weer op Schiphol te zijn. Raadselachtig S.O.S. van de „Eika" Telegrafist zou aan hersenstoring lijden. Een buitenlandse telegrafist aan boord van het Noorse vrachtschip „Eika" (2450 ton), die volgens de re der van het schip een „plotselinge hevige hersenstoring" moet hebben gehad, heeft Zondagavond verwar ring gewekt door een S.O.S.-berich' uit te zenden, waarin werd gezegd dat het schip bij kaap Finisterre zin kende was als gevolg van sabotage In dit bericht, dat erd opgevan gen door Nederlandse, Franse en Spaanse kuststations, werd gezegd, dat „samenwerking tussen mij en de officieren in de kaartenkamer onmo gelijk is". CHURCHILL STREEFT NAAR West-Duitsland in de Europese verdediging Sir Winston Churchill heeft in een toespraak op het congres der Britse conservatieve partij te Marga te gezegd, dat de Britse regering liet nog steeds haar taak acht te streven naar een bijeenkomst van staatshoofden, ter bespreking van de internationale vraagstukken op het hoogste plan. „Indien de Fransen niet zouden kunnen instemmen met de voorge stelde Europese verdedigingsgemeen- schap, zullen wij geen andere keus hebben dan het sluiten van de een of Zaterdagmiddag liep bij de Kon. Mij. De Schelde" te Vlissingen 't in op dracht van Transmashimport te Mos kou gebouwde motorvrachtschip „Ob" van stapel. De plechtigheid van de te waterlating werd verricht door mevr. R. F. Kir sa-novaechtgenote van de Russische ambassadeur in ons land. (Foto P.Z.C.) andere nieuwe overeenkomst, waar door de West-Duitse kracht via de Noord-Atlantische verdragsorganisa tie aan de Westerso verbondenen zou worden toegevoegd", vervolgde Churchill. „De Britse en Amerikaanse troepen zullen in Europa blijven, waardoor er een evenwichtstoestand tussen Frankrijk en West-Du itsland zal be staan. Wij hebben er geen belang bij Duitsland en Rusland tegen elkan der uit te spelen. Wij moeten het gevoel hebben dat zij veilig hun ei gen bestaan kunnen leiden, ongeacht de vraagstukken, die hen bezig hou den." „Ik pcrsoonlyk verwelkom Duits land onder de grote mogendheden ter wereld. Indien er een boodschap zou zyn, die ik, die een groot gedeelte van mjjn leven besteedde aan de stryd tegen Duitsland of de voorbe reiding hiervan, het Duitse volk zou willen zenden, is het deze: Vergeet nooit, dat de prijs der vrijheid l»e- staat uit nimmer aflatende waak zaamheid." Churchill heeft de „zekere hoop", dat het, „met de machtige hulp der V. S.", mogelijk zal zijn een clerde wereldoorlog te vermijden. Het gevaar is niet meer zo drei gend als op het tijdstip, waarop wij onze herbewapening begonnen. De premier is niet voornemens af te treden. „Als ik aan het bewind blijf, is dat omdat ik van gevoelen ben dat ik, als gevolg van gebeurte nissen, die thans reeds geschiedenis zijn, mogelijk invloed kan uitoefenen op het bereiken van een toestand, waarnaar ik boven alles streef: het vestigen van een durende vrede", zeide hij. In verband met recente geruchten over het op handen zijn van algeme ne verkiezingen in Groot-Brittannië, verklaarde sir Winston: „Wij zijn niet van plan het land dit jaar een verkiezingsstrijd te, laten doormaken en, voor zover mij thans bekend is, het volgende jaar evenmin." Hij zeide voorts dat er thans vol doende Britse strijdkrachten in Brits- Guyana zijn geland, om orde en rust aldaar te verzekeren. Weer conferentie in Korea Nieuw voorstel van Peking Radio-Peking meldt dat de com munisten hebben voorgesteld dat zij en de betrokken stalen-leden der V. N. delegaties naar Panmoendjon zul len zenden, om aldaar te spreken over tijdstip van aanvang voor en plaats waar de politieke conferentie over Korea waarin de bestands overeenkomst voorziet zal worden gehouden. Zij willen voorts, dat er dan tevens zal worden gesproken over „de vraag, welke landen aan de besprekingen zullen deelnemen'. De Ver. Staten zullen het aanbod waarschijnlijk aanvaarden. Misleide specht Een verdwaalde bonte specht heeft in de afgelopen week ern stige beschadigingen toege bracht aan de masten der zeil boten in een haven aan de Vestinderplas. De holle masten schijnen de specht te hebben misleid en met grote ijver heeft hij gaten met een doorsnede van 5 centimeter in de masten ge hakt. ZES EN ACHT JAAR OUD Kinderfietsjes in haven te Bergen op Zoom De politie te Bergen op Zoom heeft twee meisjes, zes en acht jaar oud, gearresteerd, die een reeks dief stallen van geld en kinderspeelgoed op haar geweten hebben. De jeugdi ge dieveggetjes maakten haar spe cialiteit van kinderfietsjes en auto peds, die zy veelal ontvreemden in het zwembad en die zij naderhand R.L.W.S. GOES JUBILEERT Belangrijk onderwijsinstituut voor de landbouw Toen op 30 October 1893 achttien jonge boerenzoons uit Zuid-Beveland, Schouwen, Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen en Noord-Brabant als de eerste leerlingen van de Rykslandbouwwinterschool te Goes, het gebouw van de voormalige BaHk van Lening aan de Singelstraat (thans het gebouw van de P.Z.E.M.) binnenstapten, zullen zij wellicht niet hebben kunnen vermoeden, dat dit voor de Zeeuwse landbouw een historisch moment was. Als een der eersten in den lande startte hier een rykslandbouwwinterschool, in een tijd, dat het landbouwonderwijs nog betrekkelijk in zijn beginstadium was en de waarde hiervan nog allerminst algemeen werd beseft. Eigenlijk is dit onderwijs min of meer uit nood geboren. In de tachti ger jaren ging het de boerenstand niet voor de wind. De regering gaf daarom aan een staatscommissie opdracht om een onderzoek in te stellen naar de toestand in de landbouw. Vier jaar lang, van 18861890, was men hiermee bezig. Toen kwam de commissie met een rapport, waarin werd geconclu deerd, dat ontwikkeling van de land bouwer een belangrijk middel zou zijn om de crisis zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Op 1 Maart 1893 werd daarop de toenmalige secretaris van de Z.L-M-, de heer I. G. J. Kakebeeke tot rijkslandbouwleraar benoemd. De ze ijverde voor een landbouwwinter- school, daarbij gesteund door de in specteur van het M.O., de heer F. B. Löhnis. Door medewerking van het Rijk en het Goesse gemeentebestuur kon in October 1891 de school wor den geopend. De heer Kakebeeke werd directeur en de heren A. A. ter Haar en M. v. d. Vliet werden als le raar aangsteld. In 1894 kreeg men een afzonderlijke leerkracht voor schei kunde in de persoon van dr. Swavig van het rijkslandbouwproefstation. De eerste commissie van toezicht be stond uit de heren E. v. d. Bosch, W. Koning, Van Weel, C. Zuydweg en W. F. K. Lenshoek. Moeilijke beginjaren De beginjaren waren moeilijk. In de periode van 18931908 kwam men slechts éénmaal boven de 20 leerlin gen per jaar. Geleidelijk liep dit aan tal op tot 56 in 1918. Door conjunc tuur-wijziging daalde dit leerlingen tal weer. In de jaren 19451946 kwam men tot 120 leerlingen, doch dit hoge cijfer kwam meer door de grote toe loop van jongeren. In de bezettingsjaren hadden deze hun plaats op de school afgestaan aan oudere jongens, die door de school te bezoeken, werden vrijgesteld voor uit zending naar Duitsland. Momenteel telt men 67 leerlingen waarmee sinds de opening 1245 leer lingen werden ingeschreven. In September 1913 is het huidige ge bouw aan de Ravelijn de Groene Ja ger betrokken, dat in 1925 en 1939 nog werd vergroot. Het gemeentebestuur van Goes verleende hierbij krachtige medewerking. Tijdens de bezetingsja- ren werd het gebouw gevorderd, zodat men genoodzaakt was onderwijs te ge ven in school A, het pakstation en de fruitopslagplaats van de veiling. (Vervolg op pag. 5.) in de Zeeland-haven wierpen! Zater dagmiddag is een aantal van deze vervoermiddelen op aanwijzingen van de beide meisjes uit het wa ter van de Zeelandhaven opgehaald. Deze merkwaardige hengelpartij trok grote belangstelling en aanvan kelijk deden geruchten de ronde, dat er drie kinderen verdronken zouden zyn. Dit bleek gelukkig niet het ge val te zijn. De diefachtige meisjes liepen Vrij dag tegen de lamp. Zij hadden uit een damestas een portemonnaie met een inhoud van 150 weggenomen en voor vijftig gulden gingen zy in kopen doen: snoep, ijs en ook speel goed. Enkele winkeliers kregen arg waan, maar de meisjes wisten met overtuiging een verhaal op te dissen over een jarige tante, van wie zij het geld gekregen zouden hebben. Een der winkeliers achtte het even wel verstandiger toch de politie te waarschuwen en toen was het spel letje spoedig uit. Het bleek, dat zij een biljet van honderd gulden uit angst voor ontdekking hadden verscheurd. Nadat deze diefstal was ontdekt, vertelden de meisjes wat zij nog meer op haar geweten hadden. Ver scheidene kruimeldiefstallen bleken zij gepleegd te hebben en voorts had den zij wel eens kinderfietsjes en autopeds meegenomen. Als zij ge noeg van dit speelgoed kregen, wier pen zij het in de Zeeland-haven...... Vele tot nu toe onopgeloste dief stalletjes zijn thans opgehelderd. DE VERWACHT: VRIJ WARM Droog weer met aanvankelijk wei nig, maar later toenemende bewolking in de hogere niveaux. Overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 13 October Zon op: 7.01 onder 17.51 Maan op: 13.12 onder 20.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1