PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Ir. Danune" kwam te middernacht op Kemajoran hij Djakarta aan Minister Mansholt installeerde Herverkavelingscommissie Zeeland BILT METEORENREGEN STOORDE HET RADIOCONTACT MET DJAKARTA CNV CORRIGEERT TOELICHTING VAN MINISTER SUURH0FF Vandaag 196e Jaargang-No. 239 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. dgn Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., £r. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brou .verijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. BURTON (R.A.F.) WINT SNELHEIDSRACE Hastingsvan Nieuw-Zeelanders kreeg pech op Colombo De „Liftmaster" is volgens in Amsterdam ontvangen bericht even voor middernacht, Nederlandse tijd, op Kemajoran by Djakarta geland. De „Hastings" van de Kon. Nieutv-Zeelandae luchtmacht kreeg pech op Co lombo en tverd gediskwalificeerd omdat een motor werd vervangen. Om kwart over negen Nederlandse tyd bevond de „Liftmaster" zich op 296 km ten Noorden van Singapore. De ..Viscount" van de B.E.A. zal ver- n? - -delyk niet Perth aandoen doch doorvliegen naar Woomera, waar In-; toestel om 8.33 uur Nederlandse tyd werd venvacht. Luitenant Roland Burton, de 35-jarige piloot van de R.A.F. heeft de circa 20.000 km lange Christchurcli-race in de snelheidsklasse gewonnen. Burl on heeft op deze vlucht rond de lialve aardbol binnen 24 uur alle best;' nde lange-afstandsrecords aanzienlyk verbeterd. Zyn „Canberra" stran ommenwerper landde op 't vliegveld Harewood 23 u. 51 min. en 7,2 second;* na het vertrek uit Londen, waar hy werd toegejuicht door een menig'e. die daar uren in aanhoudende regenbuien had staan wachten om het eerste vliegtuig te zien binnenkomen. Luitenant Burton heeft de over winning voor Engeland kunnen be halen nadat de favorieten door pech waren achtervolgd. In het eindsta dium van de wedstrijd heeft het er eerst op geleken, dat de Australi sche wing commander R. Cuming als eerste zou eindigen. Een lekke band op de Cocos-eilanden maakte echter een einde aan zijn illusies. Dit ge beurde op zijn voorlaatste tussenlan ding voor Christchurch. De R.A.P. Canberra van wing-commander L. M. Hodges nam toen de leiding over. Maar ook zijn triomf was van korte duur. Hij landde op het vliegveld btj Woomera' de laatste landing voor het einddoel met een grote voor sprong. Moeilijkheden met zijn gene rator hielden hem echter hier op de De „Hastings" van de Koninklijke Nieuw-Zeelandse luchtmacht die daar gisteren te 16.50 aankwam, kreeg ech op het vliegveld Negombo op ieylon. Het toestel had motorsto ring en volgens telegrammen, die in Londen uit Colombo werden ontvan gen, werd een van de vier motoren vervangen. De organisatoren van de wedstrijd hebben in Londen medegedeeld, dat de „Hastings" hierdoor automatisch is gediskwalificeerd, omdat het verwis selen van motoren niet is toegestaan. Goede stemming De speciale A.N.P.-verslaggever meldde nog, dat de stemming aan boord van' het K.L.M.-toestel goed was. De passagiers, vol goede moed na een soms wat minder plezierige vlucht van Rome naar Bagdad zon- Sen luidkeels „Hup Holland Hup"... s geloof niet, dat de leeuw ditmaal in zijn hemdje zal staan, want onze positie lykt gunstig. De „Leeuw Damme" heeft het an ders aardig te verduren gehad. Het was vry boos weer, zo boos zelfs, dat de passagiers „verzegeld" in hun stoelen moesten slapen. Dat wil zeg gen, om veiligheidsredenen moesten de riemen vast. Tydens het laatste deel van de reis naar Bagdad gingen de lichten uit en zo moest ik bij een zaklantaarn tje werken. De „Damme" zocht zijn weg over zee en land met de heer Aarts op de bok. Aan boord was het vrij fris, zodat we onder dekens la- gen. Officiële tijden De officiële tijden der drie vlieg tuigen uit de snelheidsafdeling zijn: 1. Canberra PR 3, startnummer 3, met flight-lieutenant Ronald L. Bur ton van de R.A.F. als vlieger en flight lieutenant Donald Gannon als waarnemer, kwam 23 uur, 51 minu ten en 7.2 seconde na het vertrek uit Londen aan; 2. Canberra B 20, startnummer 5, met squadron-leader Peter Raw van de Kon. Australische luchtmacht als gezagvoerder, flying officer Fran cis Davis als eerste vlieger en flight- lieutenant William Kerr als waarne mer kwam 24 uur, 32 minuten en 1.9 seconde na de start uit Londen aan; 3. Canberra PR 3, startnummer 2, met flight-lieutenant Robert Furze van de R.A.F. als vlieger en flight lieutenant Thomas Dunne, bereikte Christchurch 24 uur, 34 minuten en 9.9 seconde na het vertrek uit Lon den. Volgens de laatste berichten had het vierde toestel eveneens een Canberra van de R.A.F., die werd gevlogen door L. M. Hodges op onthoud op het vliegveld van Perth in Australië door moeilykheden met een generator. De rijfde Canberra met als gezag voerder de Australische officiervlie ger D. R. Cuming, is uitgevallen na dat bij de tussenlanding op de Cocos- eilanden een band was gesprongen. Met taTcels wordt bij Scliarendijke een aak over de dijk uit de polder getrok ken om ten Noorden van het eiland weer „te water te worden gelaten". De aak heeft dienst gedaan bij de berging van goederen enz. Koffie, eieren en brood „Overal waar wij zijn geland heeft men ons koffie gegeven en hebben wij eieren gegeten. Hier en daar aten wij 'n stukje brood en zo hebben wij de wed strijd gewonnen", vertelde luite nant Burton van de R.A-F., de overwinnaar in de Christ- church-race, bij zijn aankomst op het vliegveld Harewood. Lui tenant Burton zeide voorts, dat j in de nacht voor de start hij en zijn bemanning tien uur hadden geslapen. „Daarna heb ben wij ons gereed gemaakt en j zijn wij vertrokken. Dat is al- j lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll anderhalf uur Woomera verlaten en op dat moment had Burton, die op het laatste ogenblik had besloten zijn tactiek te veranderen, een voor sprong van een half uur kunnen ver werven met nog één étappe voor de boeg. Burton wijzigde zijn koers en ging boven zee "in plaats van boven land vliegen, haalde de Australiër in en liet achter zich squadron-leader Raw en luitenant Furze de strijd om de tweede plaats uitvechten. De Aus traliër verminderde zijn hoogte tot 8000 meter en haalde alles uit zijn machine in een poging het verloren terrein te heroveren. Hij bereikte een snelheid van bijna 1000 km per uur in dit enerverende deel van de wed strijd. De snelheid van de twee Brit se Canberra's, die op een hoogte van 13.000 meter vlogen, was 80 km per uur minder en het was nog lang niet zeker, wie zou winnen. Huldiging vain Prof. Romein Prof. dr. J. M. Romein zal op 30 October zestig jaar worden. Enige collega's, vrienden en leerlingen heb ben het' initiatief genomen tot een huldiging. De kern van deze huldiging zal bestaan in de aanbieding van een bundel opstellen. grond. Daarna is de dramatische stryd begonnen tussen de twee overgeble ven Canberra's met als piloten Bur ton en Furze en de Australische straalbommenwerper van squadron leader Raw. De Australiër vloog non stop van de Cocos-eilanden naar Woomera, maar werd daar opgehou den door moeilyldteden met zyn zuurstofapparaat, juist toen het er op leek, dat hy een voldoende voor sprong had behaald om te kunnen winnen. Hij kon eerst na een oponthoud van Vallende sterren doen wensen ontstaan, maar kunnen ook storen. Dat ondervonden de technici van de Radio-Unie op Schiphol, die Vrijdagavond om half twaalf reeds contact had den opgenomen met het radiostation te Djakarta, teneinde een directe uitzending van de landing en de start van de „Liftmas ter" te geven. Wel kwam de Schipholstudio even in de aether, maar de storing was zo groot, dat het ondoenlijk was een re delijke uitzending uit Djakarta door te geven. Een grote te leurstelling voor de duizenden luisteraars, die in de huiskamer rond hun toestellen waren geschaard om dit historisch moment van de aankomst van de „Liftmaster" mee te beleven. Volgens de deskundigen was de meteorenregen de oorzaak dat de radio uitzending „verregende". OM DE LOONSVERHOGING Mondelinge uiteenzetting was onmogelijk Het bestuur van het C.N.V. schrijft ons: „Het schijnt wel een moeilijke zaak te zijn om de gang van zaken met betrekking tot de loonsverho ging weer te geven. Eerst heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken een aantal mededelingen gedaan, die verbetering behoefden, en nu weer is er een officiële verklaring van de mi nister van Sociale Zaken, die op twee belangrijke punten opnieuw correc tie nodig maakt. Het eerste punt wordt gevormd door de mededeling van de minister: „Verdergaande (verder dan de com pensatie van de huurverhoging en de consumptiebeperking) desideratiën, bijv. op grond van de huidige gunstig beoordeelde economische toestand, zijn tijdens de onderhandelingen niet ter sprake gekomen, noch aan de re gering voorgesteld". Deze mededeling; is onjuist. Juist Is, dat de drie vakcentralen het ele ment van de grotere welvaart niet in hun berekeningen hebben opgenomen, doch zij hebben deze grotere welvaart wel als argument gebruikt om een loyale en royale beslissing te beplei ten. Het tweede punt betreft de motive ring van de afwijzing van het ver zoek om een onderhoud van de vak centralen. Er zouden dan aldus de ze motivering „opnieuw bespre- Atoomkanon in Duitsland Het eerste atoomkanon voor de Amerikaanse strijdkrachten in Eum- ~a is Donderdagavond per schip in iremerhaven aangekomen. De kade werd door Duitse en Amerikaanse politie afgezet. De onderdelen van 't canon zyn in de loop van de nacht ?elost en per spoor naar Zuid-Duits- and vervoerd. De plaats waar het ka non wordt opgesteld, wordt geheim gehouden. kingen over de cijfers" gevoerd moe ten worden. Opnieuwdit woord wekt de in druk, dat er tevoren reeds besprekin gen met de regering waren gevoerd. Deze indruk is onjuist. Tot drie maal toe hebben de vakcentralen de rege ring om een onderhoud verzocht en wel oer brieven van 4, 18 en 26 Sep tember jl. Op geen dezer verzoeken is de re gering ingegaan. Wel is door de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid een bemiddelingspoging ge daan. Doch een mondelinge uiteenzet ting aan de regering van hun stand punt hebben de drie vakcentralen niet kunnen geven. Zij zyn daartoe eenvoudig niet in staat gesteld. De regering heeft beslist zonder de vak centralen de gelegenheid te bieden, mondeling hun standpunt tóe te lich ten. Vooral dit laatste grieft het mees te". Adenauer Bondskanselier Dr. Konrad Adenauer is vandaag voor een nieuwe periode van vier Jaar tot bondskanselier gekozen. Hij ireeg 304 stemmen. 148 leden van de Bondsdag stemden tegen en 14 ont hielden zich. Er waren 21 leden afwezig door ziekte of wegens andere redenen. De telt in totaaj 4g7 ie(jeil. ...viert prins Karei van België zijn 50e verjaardag; ...herdenkt Zuid-Afrika de ge boortedag van Paul Kruger (1825). MORGEN ...viert groothertogin Joséphine Charlotte van Luxemburg haar 26e verjaardag. Sowjet-Unie in staat tot atoombom-aanval Verklaring van Eisenhower President Eisenhower heeft Don derdag te Washington op zijn pers conferentie verklaard, dat de Sow jet-Unie nu in staat is een aanval met atoomwapens uit te voeren op de V.S. en dat dit vermogen in de toekomst zal toenemen. Deze ont wikkeling was volgens hem geen ver rassing. De president voegde hieraan toe, dat „ae Sowjets nu een voorraad atoomwapens van conventioneel type bezitten". EEN GROOTS WERK WACHT Kosten herverkavelingen voorlopig op 105 millioen geraamd Minister S. L. Mansholt heeft Vrijdagmiddag in de beurszaal van Hotel „de Korenbeurs" te Goes, met de installatie van de Herverkavelingscom missie Zeeland en de vier agrarische subcommissies, het startsein gege ven voor een gigantisch werk, dat uiteindelijk zal moeten leiden tot een betere landbouwkundige toestand in de rampgebieden, Schouwen en Duï- veland, Tholen, de Zak van Zuid-Beveland en de polder Waarde. De minister deelde in zijn installatie-rede o.m. mede, dat de kosten voor de vier herverkavelingen, waarmee een oppervlakte van 35.000 h.a. is ge moeid (Walcheren destijds lö.OOO ha,) voorlopig op ca. 105 millioen gulden zyn geraamd. Deze herverkavelingen zullen een economische be- drijfssanering mogelijk maken en gezien de ervaringen op Walcheren, waar uiteindelijk slechts twee derde deel van de door de Regering in de N.O.P. beschikbaar gestelde 3000 h.a. werd gebruikt, wekte de minister op, naar geëigende methoden te zoeken om voldoende profijt te trekken van de mogelijkheden, die de Regering heeft geboden. De installatievergadering werd naast de leden van de nieuwe herver kavelingscommissie en de agrarische subcommissies o.m. ook bijgewoond door de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir. S. Her- weijer, de voorzitter van de Centra le Cultuurtechnische commissie, ir. A. L. H. Roebroek, het Zeeuwse lid van deze commissie, ir. J. D. Dorst, de griffier der Staten, mr. J. M. Pi laar en de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate. Minister Mansholt begon zijn rede met te wijzen op de ramp welke Zeeland een luttel aantal jaren na de bevrijding opnieuw heeft getroffen. De ontwikkeling van onderzoek en techniek is in deze twintigste eeuw zodanig, dat het mogelijk moet wor den geacht de welvaart van dit ge west op te voeren. De minister was ervan overtuigd, dat het Provinci aal bestuur aan deze ontwikkeling die leiding kan geven, die deze nodig heeft. De minister dankte het college van Ged. Staten voor hetgeen zij van het moment van dc ramp af steeds heeft gedaan, terwijl hy verzocht de Com missaris der Koningin bij zijn terug komst uit Zuid-Afrika zijn dank over te brengen voor de aangename wijze, waarop kon worden overlegd over de organisatie van de uit te voeren her verkavelingen. ECONOMISCHE BEDRIJFSSANERING. Zich hierna tot de leden en des kundigen van de commissie richtend, wees minister Mansholt op de moge lijkheden welke de Herverkavelings- wet voor een economische bedrijfssa- nerine biedt. De ervaringen hiermee in Walcheren opgedaan, zijn in het algemeen gunstig, hoewel aanzienlij ke moeilykheden moesten worden op gelost. Sommige moeilijkheden zijn niet opgelost, andere te laat. Bij de sanering is duidelijk gebleken, dat nog vele kleine boeren tengevolge van hun algehele maatschappelijke en geestelijke structuur en hun onvol doende technische kennis en econo mische mogelijkheden niet ontvanke lijk zijn voor de vergroting van hun te kleine bedrijfjes, laat staan voor vertrek naar de N.O.P. of emigratie of zelfs interne migratie op het eiland. Bij de uitvoering van de lier- verkaveling op Walcheren was het daarom een wezenlijke hinderpaal, dat in de aanvang te weinig boeren naar de N.O.P. wilden vertrekken. Dit heeft niet alleen vertragend ge werkt op de totstandkoming van de herverkaveling, doch bovendien is daardoor mede de 3000 h.a. in de N. O.P., door de regei-ing beschikbaar gesteld, slechts voor twee derde deel gebruikt (vervolg op pag- 2). Het grote moment voor de K.L.U.- ,£nf tinaster"de Hertog van Glou cester heft de startvlag in de hoogte. Over enkele seconden zal de race naar Christchurch beginnen. De ,,Ir. Damme" staat gereed met brullende motoren. Goed October-weekend Na Zondag kans op regen (Van onze weerkundige X medewerker). Zeeland is de laatste dagen een jjj bevoorrechte provincie geweest. X Gisteren scheen de zon het grootste deel van de dag, ter- wijl in vrijwel alle andere pro- -f vincies veel bewolking bleef 2 overdrijven. Gisternacht daalde door de sterke uitstraling de Ij- temperatuur in Vlissingen tot 4 4c en op het vliegveld Woens- drecht tot 3 graden Celsius, ter- wijl op alle andere stations 9 2 tot 11 graden Celsius als laag- ste temperatuur werd waarge- nomen. Een hogedrukgebied, dat nog dicht bij ons land blijft liggen, zal ook gedurende het X weekeinde het weer voor Oc- •jl tober gunstig beïnvloeden. De kans op droog weer is tot mor- genavond groot. Inmiddels ste- ken boven de Oceaan depressies 2 de koppen bij elkaar, waardoor de regenkans na Zondag toe- neemt. :k KORTE PREDIKATIE. BLIJDSCHAP IN DE HEMEL. Lucas 15 7. In Mare Conétty's Grazige Wei den" stéllen negers zich God voor als een stralende oude heer, en de hemel als een plaats, waar de mannen altijd sigaren roken en er volop ijs is voor de kinderen. Wij zullen daar niet om lachen. We halen er nog minder onze sclwuders over op. Voor wie het zien wil, zoals het bedoeld is, is het van een ontroerende kinderlijkheid, die zeer verheven is. Wij glimlachen er misschien wél om. Want zó kinderlijk kunnen wij niet meer over God en over de hemel spreken. God heeft voor ons geen menselijke gedaante meer. „God is geest, en wie Hem aanbidden, moeten aanbidden in geest en in waarheid En de hemel is voor ons zeer wijd ge worden, of moeten wij zeggen: on voorstelbaar ver geweken? Het is al lang geleden dat Giordano Bruno werd verbrand, omdat hij met Coper nicus van mening was, dat niet de zon om de aarde, maar de aarde om de zon draaide. En sindsdien weten wij, dat ook de zon, met ons gehele zon nestelsel, zich op haar beurt beweegt in onmetelijke wentelingen. Eindeloze ijle ruimte is waar wij ons vroeger de Hemel dachten, en wij weten niet waar wij ons nu de hemel moeten voorstéllen. Waarschijnlijk stéllen wij ons niets meer voor. In deze peilloze wijdheid van het heelal zweeft de aarde, als een nietig stofje. En op die aarde leven de men sen. Héél kleine, nietige mensen. Maar als er in zo'n onbetekenend klein mensenleven iets gebeurt, als er een hart opengaat, als een mens waarachtig begint te leven en de weg vindt naar het licht en naar de vreug de, dan vindt dat ergens weerklank. Dan is God daar blij om, want ieder onbetekenend mensenleven betekent iets voor Hem. Dan is er „blijdschap m de hemel". MiddelburgW. C. F. METZ. DE VERWACHT: MEER WIND. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenflanken maar in de och tend voornamelijk in de Zuid-Ooste lijke helft van het land hier en daar mist In het binnenland aanvankelijk zwakke overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 11 October Zon op: 6.57 onder 17.56 Maan op: 11.05 onder 18.42 12 October Zon op: 6.59 onder 17.53 Maan op: 12.13 onder 19.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1