Koninklijk paar bij de opening van congres in Den Haap Trillioen NIEUWE BOODSCHAP AAN DE CHINESE COMMUNISTEN WIL FRANKRIJK CONFERENTIE VAN „GROTE VIJF" ZANGERES KATHLEEN FERRIER TE LONDEN OVERLEDEN VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OM DE EUROPESE rENHEID Volgens Schaman zal Frankrijk het werk niet verloochenen Het tweede Europese congres van Den Haag werd gisterochtend in de Ridderzaal in Den Haag onder voorzitterschap van de voormalige Belgi sche premier Paul Henri Spaak geopend. Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden de openingsplechtigheid bij. Zy werden verwelkomd door Spaak, die verwees naar de redevoeringen, door de Koningin in Ame rika en elders gehouden, waaruit bleek welk een bemoedigende belang stelling de Koningin voor de Europese gemeenschap heeft. Ook sprak hij van de blijken van belangstelling, die Prins Bernhard herhaaldelijk voor dit onderwerp had gegeven. Daarna las de voorzitter een brief voor, die hg ontvangen had van Sir Winston Churchill. Churchill legde opnieuw nadruk op de steun, die de Britse regering geeft aan de pogingen der zes landen ter versterking van de Europese eenheid. Ook sprak hij de wens der Britse regering uit om nauw geassocieerd te zijn met de kolen- eh staalgemeen schap en de Europese defensie-ge meenschap. De eerste politieke rede werd uit gesproken" door de gewezen Franse minister van Buitenlandse Zaken Ro bert Schuman, die met daverend ap- glaus werd begroet. Hj| verzekerde et congres, dat Frankryk zy'n voor- jNllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll^l 1 Europees paspoort Het eerste Europese paspoort werd in Den Haag uitgereikt aan Paul Henri Spaak. Deze accepteerde de pas, de eerste die door de K.S.G. is uitge schreven, uit handen van Enzo Giacchero, Italiaans lid van het Hoge Gezag. Spaak merkte lachend op, dat deze pas vol komen onwettig was daar zul ke passen alleen mogen worden uitgeschreven voor de leden en functionarissen van het Hoge Gezag en vooh de rechters van het hof der K.S.G. Niettemin zou hij voor zijn s reizen in „Klein Europa" geen andere pas meer gebruiken, zelfs al oelandde hij daardoor in de gevangenis van de ver ss schillende landen. 656. We stelden ons de vorige keer tot taak na te gaan, hoe groot de kans is, dat de helft van alle vloeistofmo leculen in een kopje thee een bepaal de kant uitgaan, temoijl de molecu len van de andere helft zich in tegen overgestelde zin bewegen. Het aantal vloeistofmoleculen in een kopje thee kunnen we wel aan nemen op 5.000.000.000.000.000.000.000 ofwel vjjfduïzendtrïllioen. Dan heeft u een royae kop thee van ruim 1/6 liter inhoud, dus iets minder dan er in een groot glas gaat. U kunt dus onmogelijk beweren, dat u 'n ,Jdaags kopje thee" werd ingeschonken. Maar goed, bij dit enorm aantal- moleculen zijn natuurlijk alle moge lijke schikkingen en beioegingsrich- tingen denkbaar, waarbij we opmer ken dat de meest chaotische toestand der moleculen dus de kriskras door elkaar bewegende en botsende massa de meest waarschijnlijke is. En hoe tegenstrijdig het ook moge klinken, het is juist door deze wanorde dat er orde kan zijn. En omgekeerd: ware er orde in deze schikking, dan zou dit tot de vreemdsoortigste en onmoge lijkste dingen, dus tot wanorde leiden. Want wanneer de vloeistof-mole culen zich ordelijk zouden gedragen en bijv. op een denkbeeldig schei- dingsvlak in het midden van het kopje zich in te gengestelde rich ting zouden gaan bewegen, moet dit tot spookachtige verschijnselen lei den, zoals wij de vorige keer reeds bespraken. Nu is de kans op een der gelijke mogelijkheid niet grootwant de waarschijnlijkheid dat de vijfdui zend trillioen moleculen zich in het midden zullen scheiden en paarsge wijs een andere kant uitlopen, is één kanis op 10/1500.000.000.000.000.000.000 dat is dus een getal met vijftien- honderdtrillioen nullen! Wanneer we bovendien aannemen dat de moleculen in de thee zich 100 maal per seconde hergroeperen, dan dienen voor de zeer bijzondere groe pering, waarvan wij spraken 10 H99.999.999.999.999.999.998 seconden te verlopen, eer de mogelijk heid zich éénmaal heeft voorgedaan. Aangezien de ouderdom van de aarde door verschillende astronomen en geo logen wordt geschat op 10/11 seconden S milliard jaar), dient er dus nog 10 l/t99.999.999.999.999.999.981 maal een dergelijke tijd te verlopen, eer we éénmaal zullen hebben aan schouwd, dat de helft van de thee tegen het plafond spat, of dat het bo venste deel van de thee gaat koken en de onderste helft tot een starre klomp bevriest. Maar nu wilt u misschien iets an ders horen, bijv. of een giraffe geluid lean voortbrengen. Dit is werkelijk een belangwekkende vraag, want u zult waarschijnlijk niemand kunnen aanwijzen, die op dit gebied ervaring heeft opgedaan. Zelfs verscheidene directeuren van dierentuinen weten niet wat zij met deze vraag aan moeten, om de eenvoudige reden, dat zij de giraffe nooit geluid hoorden voortbrengen. H. Pétïtton. malige rol in het werk voor de Euro pese eenwording niet zou verlooche nen maar zou blyven meewerken aan de verdere ontwikkeling daarvan. Hij bracht hulde aan de „hardnek kige voorloper van de Europese or ganisatie", Graaf Coudenhove Kaler- gi, die pok in de zaal aanwezig was. Hij schetste daarna de gebeurtenis sen van de laatste vijf jaar op het ge bied der integratie van Europa. Hij sprak met dankbaarheid over het feit, dat er een levende en zich roe rende Europese, geest was geboren, maar. verheelde niet, welke grote moeilijkheden zich hadden voorge daan en nog voordeden wannéér net er om ging, de abstracte ideeën om te zetten in .concrete organisaties, waarin elk afzonderlijk land altijd in de minderheid is. Amsterdam-Rijnkanaal Het ligt in de bedoeling, dat om streeks de-zomer van 1954 het Am sterdam-Rijnkanaal in zijn geheel voor het. gebruik gereed zal zijn. Men is op het ogenblik bezig met het ge deelte van Merwedekanaal tussen Nigtevegt en Maarssen (tot ongeveer de brug in die gemeente) op breedte te brengen. Zwakke plekken zrjn dan nog de plaatselyke versmallingen on der de spoorbruggen in de lijnen Utrecht-Gouda en Utrecht-Nieuwer- sluis, terwijl ook wijziging van de sluis bij Zeeburg wenselijk is. Het Saar-probleem zal opgelost worden dank zij de Europese geest, aldus Schuman, want zolang het Saar-probleem bestaat zal er geen Verenigd Europa zijn. Levensnoodzaak De Duitse politicus dr. Heinrich von Brentano noemde de Europese gedachte een „levensnoodzaak". Een Frans-Duitse verzoening zal op het niceau der staten moeilijk zijn. Juist daarom hebben wij een gemeenschap pelijk kader voor een gemeenschap pelijke politieke toekomst nodig. „De vijanden van gisteren moeten dé me deburgers van heden worden", ver klaarde hij. V.S. DRINGEN OP SPOED AAN Washington wil een afgezant zenden De Verenigde Staten hebben Don derdag via Zweden een nieuwe bood schap aan de Chinese communisten en de Noord-Koreanen gezonden, waarin deze wordt verzocht, zo spoe dig mogelijk hun standpunt ten aan zien van de politieke conferentie over Korea bekend te maken. Volgens de Amerikaanse regering is een spoedig antwoord op «ïaar nota een ..gebieden de noodzaak", wil de conferentie door gang vinden vóór 28 October, zoals in de Koreaanse bestandsovereenkomst is gestipuleerd. In deze jongste Amerikaanse bood schap wordt ean reeds eerder gedaan voorstel uitgewerkt, dat de Verenigde Staten een afgezant sturen om met een vertegenwoordiger der communisten een regeling te treffen voor een spoe dig bijeenroepen der conferentie. „Op de conferentie zelf zal het u vrij staan, Verrassing in Londense diplomatieke kringen Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen in Parijs heeft Frankrijk be sloten Engeland en de Verenigde Staten te polsen over een mogelijke con ferentie met de Sowjet-Unie en communistisch-China met betrekking tot het Verre Oosten en voor het zoeken van een regeling in Indo-China. Op een vergadering van het Franse kabinet zouden enige ministers, onder wie vice-premier Paul Reynaud, heb ben verklaard, dat het voorstel voor een bijeenkomst van de „Grote Vijf", als vervat in de jongste Sow jet-nota, ernstig diende te worden onderzocht. De Franse regering zou op de volgen de kabinetsvergadering, mogelijk Woensdag a.s-, een ontwerp-nota aan Engeland en de Verenigde Staten be studeren, waarin deze kwestie wordt aangesneden, aldus deze kringen. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft geen commentaar op dit bericht willen leveren. Het is echter bekend, dat volgens de Franse regering een eventuele "bijeenkomst van de „Grote Vijf" diende te volgen op vier-mogendhedenbesprekingen over Duitsland. In Londense uiplomatieke kringen, waar dit bericht verrassing heeft ge wekt, meent men, dat Engeland krach tig gekant zou zijn tegen elke poging om onder de huidige omstandigheden communistisch-China aan een confe rentie van> de „Grote Vier" te laten deelnemen. De Westelijke Grote Drie waren het ei reeds lang over eens, dat toelating van communistisch-Chi na tot de Verenigde Naties of bespre kingen op hoog niveau met Peking niet zou worden overwogen, voor com munistisch-China bewezen heeft, dat het vreedzame bedoelingen koestert, aldus deze Londense kringen. Functionarissen in Washington ver klaarden Donderdag, dat geen Frans verzoek om een „Vijf'-mogendheden- conferentie over het Verre Oosten te overwegen, was ontvangen. President Eisenhower heeft cle vijf tigjarige James Mitchell, tot nu toe onder-minister voor Legerzaken be treffende de mankracht, tot minister van Arbeid benoemd. Wil men het oude eiland Duiveland en in het bijzonder de Vierbannenpol- der behouden, dan zal het nodig zijn, dat het gat bij Ouwerkerk voor de winter wordt gesloten. Op de achter grond wordt aan de Westelijke ver bindingsdam tussen de ringdijk en de oorspronkelijke zeedijk hard ge werkt. Op de voorgrond midden een gedeelte van de ringdijk. Links zy'n nog de betonnen caissons te onder scheiden, die bij de opbouw hebben gediend en rechts wordt reeds een be. gin gemaakt met de verdediging van de ringdijk. Op de achtergrond een steiger voor een persleiding. (Luchtopname A.N.P.-foto). andere kwesties aan dj orde te stel len op een daarvoor geschikt tijdstip", zo wordt in de boodschap gezegd. In dit verband wordt herinnerd aan het feit, dat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties op 28 Augustus j.I. haar goedkeuring heeft gehecht aan de lijst van landen, die de wereld organisatie op genoemde conferentie zullen vertegenwoordigen. Aangezien voorstellen om over deze regeling opnieuw van gedachten te wisselen zijn verworpen, is nog steeds Het tweede Europese Congres Den Haag werd Donderdagochtend in dc Ridderzaal onder voorzitterschap van de voormalige Belgische premier Paul Henri Spaak geopend. H.M. de Koningin en Prins Bernhard woon den de openingsplechtigheid by. H.M. begroet de gewezen Franse minister van buitenlandse zaken Robert Scli.it- man, bij haar binnenkomst, in de Ridderzaal. Ernstige onthullingen in Canada Dc Canadese defensie-autoriteiten maken zich grote zorgen over het aantal militaire geheimen, dat zyi weg vindt naar de Canadese eonran. ten, zo is door een officiële woord voerder te Ottawa meegedeeld. De Royal Canadian Mounted Police heeft hetgeen op 28 Augustus werd afge- 1 opdracht gekregen behulpzaam sproken van kracht, aldus de Ameri- kaanse nota. Zoals bekend hebben de communisten enige vergeefse pogingen in de Verenigde Naties gedaan om ook vier neutrale Aziatische landen In donesië, India, Pakistan en Birma aan de conferentie te laten deelnemen. Telegram van Nehroe Churchill ontving een persoonlijk te legram van zijn Indisché collega Neh roe over de jongste ontwikkelingen' in Korea en het aandeel daarin der Indische bewakingstroepen. Nehroe gaf uiting aan de ernstige ongerustheid der Indische regering over de Zuid-Koreaanse bedreigingen jegens de Indische bewakingstroepen en de beschuldigingen van dezelfde zijde, dat de terugzendingscommissie haar neutraliteit onvoldoende bewaart. Nieuwe tactische luchtvloot Te Izmir in Turkije wordt op 14 October een nieuwe geallieerde tacti sche. luchtvloot gevormd, waarvan Amerikaans, Grieks en Turks perso neel deel zal uitmaken Dit is medegedeeld door generaal Alfred Gruenthei. de opperbevelheb ber var. de N A-V.O. in Europa. Generaal-majoor Robert Eaton van de Amerikaanse luchtmacht zal aan het hoofd staan van de nieuwe lucht vloot, die bekend zal staan onder de naam zesde geallieerde tactische lucht vloot. zijn bij het zoeken naar het „lek" drie gevallen. Het blad „Toronto Star" heeft ont huld dat de vliegtuigfabriek Avro werkt aan een revolutionna-.r model straaljager, dat lijkt op een vliegen de schotel. De „Ottawa Citizen" heeft onlangs een verhaal gebracht over proeven met een bestuurbaar projec tiel. De „Montreal Gazette", tenslotte, heeft onthullingen gedaan over de ontwikkeling aan de Mcgill universi teit van het „Mcgill gordijn", een aanvulling op de verdediging door middel van radar. T evredenheid in Parijs De Franse minister-president, La- niel, verklaarde, dat de regering er zich van bewvst is, dat zij niet alle kwesties heeft opgelost. Zij heeft ech ter de voldoening te kunnen consta teren, dat haar inspanningen bemoe digende resultaten hebben opgeleverd. De positie van de franc is sterker geworden. Het disconto-tarief is ver laagd, het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is gedaald, de werkloosheid is verminderd en het be talingstekort in de Europese Beta lingsunie is kleiner geworden. Grote vorderingen zijn gemaakt bij de uit werking van de plannen voor de voor genomen belastinghervorming. Zij was een van de begaafdste vocalisten ter wereld Te Londen is op 41-jarige leeftijd in een ziekenhuis overleden de beroem de altzangeres Kathleen Ferrier. Met haar is een van de begaafdste zange ressen ter wereld heengegaan, die in de grote muziekcentra der wereld vele triomfen vierde en ook in Nederland verscheidene malen optrad. Kathleen Ferrier was aanvankelijk niet voor een muzikale loopbaan op geleid, maar toen haar stem eenmaal ontdekt was, bleek, dat zij niet alleen over een prachtig getimbreerd alt- geluid beschikte, maar ook over een artisticiteit, die haar voorbestemde om tot de zeer groten te behoren. Toen zij enige jaren zangles had genoten en reeds als concertzangeres was op getreden, vervulde zij in 1946 haar le operarol als Lucretia in de opera van Benjamin Britten ,The rape of Lucretia". Van dit ogenblik af ging haar faam met sprongen omhoog. Met groot succes trad zij in 1947 op in We nen, Salzburg, Milaan en Amsterdam. In 1948, 1949 en 1950 maakte zij een tournee door de Verenigde Staten. In die jaren was zij tevens een van de meest geziene medewerksters aan het Holland-Festival. Zij was niet alleen een groot zange res. maar ook een begaafd pianiste. Het verhaal gaat, dat zij in Nederland met een pianist studeerde, uren ach ter elkaar, totdat haar begeleider ver zocht even te pauzeren- In deze pauze nam Kathleen Ferrier achter de vleu gel plaats en speelde op een brillante wijze een Chopin-polonaise, alsof zij geen vermoeidheid kende. Vier maanden geleden werd haar een van de hoogste onderscheidingen uitgereikt, die de muziekwereld kent, namelijk de gouden medaille van de Britse Koninklijke Philharmonische Vereniging. Deze onderscheiding was tevoren verleend aan musici van we reldnaam Brahms, Kreisler, Sibelius en Toscanini. Zij maakte een aantal gramofoonplaat-opnamen. o-a. van aria's van Bach, Gluck, liederen van Schubert enz. Geen overeenstemming Eden verklaarde op het partijcon gres van de conservatieven te Marga te, dat, ondanks berichten waarin het tegendeel werd gemeld, nóg geen overeenstemming met Egypte is be reikt over de toekomst van de zóne van het Suez-kanaai. Hy zei, dat het nog in het geheel niet zeker was of overeenstemming zou worden bereikt Het Wereldgebeuren Korea Onze hedendaagse oorlogen hebben altijd een krijgsgevangenenna- sleep. Dat is een modern pro bleem. In oude tijden ging dat alles veel eenvoudiger: men maakte geen krijgsgevangenen. Wie een gevecht verloor werd óf gedood óf als slaaf verkocht en daarmee was de zaak af gedaan. Nu is dat veel ingewikkelder. Na afloop van een oorlog heeft elke par tij een aantal lieden, die gevangen ge nomen werden en die teruggezonden moeten worden naar hun land van herkomst. Zo pas zijn in Duitsland nog een aantal van deze lieden uit Rusland teruggekeerd, waar ze een pittige ge vangenisstraf te verduren hadden van wege hun oorlogsmisdaden. Ondanks die oorlogsmisdaden wer den ze in Duitsland zo ongeveer be groet als verloren zonen voor wie iiet gemeste kalf geslacht werd in het va derhuis. Al waren ze dan geen helden, ze hadden toch een slechte tijd achter de rug, meenden de Duitsers. Eenzelfde gedachte bezielde blijk baar de Amerikanen, die kort ge leden aan de uit Korea terugke rende Amerikaanse krijgsgevangenen een uitbundig welkom toeriepen. Het was zelfs zo erg, dat een van deze ge vangenen het was generaal Dean nadrukkelijk moest waarschuwen. „Ik ben helemaal geen held", zei hij, „ze hebben me alleen maar te pakken gehad Intussen baart het krijgsgevange- nenprobleem in Korea nog steeds zor gen. Er zy'n daar een aantal krijgsge vangenen, die niet naar hun land van herkomst willen terugkeren. Ten dele zijn dat krijgsgevangenen, die tegen het regeringsrégime in hun herkomst land zijn en voor een ander deel zijn dat gevangenen, die een ouderwets begrip van krijgsgevangenschap heb ben. De laatste zijn namelijk van me ning. dat een krijgsgevangene, die niet gedood is en niet als „dwangar beider" is verkocht door zijn landge noten als een verrader moet worden beschouwd en als zodanig behandeld wordt. Zij durven dus niet terug te keren. Het is daarom voor de neutrale commisie. die dit gevangenenpro- bleem moet oplossen heel moeilijk aan de wensen van de beide strijdende partyen en bovendien nog aan de wensen van de gevangenen te voldoen. Bovendien heeft Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea, de krrjgsgevangenenkwestie aange grepen als een middel om de Verenig de Staten en de Verenigde Naties on der druk te zetten. De onenigheid, die hy over de gevangenen veroorzaakt heeft niets uitstaande met deze arm zalige lieden zelve, maar heeft uit sluitend betekenis voor zijn politieke spel. Syngman Rhee wil Noord-Korea desnoods met geweld onder zy'n be wind brengen. Daartoe is de regering van de Ver enigde Staten niet bereid. Ook al zou de politieke conferentie over Korea mislukken, dan nog willen de Ameri kanen proberen het bestand in Korea te handhaven. Kort geleden heeft de Amerikaanse regering overwogen aan Rusland en China het aanbod te doen, dat alle vreemde troepen uit Korea teruggetrokken zouden worden en dat men daarna vrije verkiezingen zou or ganiseren onder leiding van de Ver enigde Naties. Bij de verdere overweging van dat plan kwamen echter ongunstige be richten uit Korea ter tafel. Het .bleek dat Syngman Rhee bij algemene ver kiezingen niet de minste kans zou hebben als president herkozen te wor den. Hy is bij de meerderheid van zijn volk persona ingrata. Men lust hem niet. Nu staan de Amerikanen voor het feit, dat ze geen redelijke voorstellen tot oplossing van de Korea-kwestie kunnen doen. De enige mog^lykheid is waarschijnlijk de handhaving van de huidige militaire bestandslijnen met daartussen de neutrale zóne... daar voor is echter geen Korea-conferentie nodigDat kan men ook wel zon der conferentie afen daarna gaat het dan alleen maar om het wachten op de toenadering tussen China, Rus land en de Verenigde StatenZo lang die toenadering er niet is, blijft het Koreadebat vruchteloos. Syngman Rhee niet bestand tegen verkiezingen. Indonesische planters in grote moeilijkheden Vlak voor zijn terugkeer uit Ban doeng naar Djakarta, heeft de Ne derlandse Hoge Commissaris in Indo nesië, mr. W. F. L. Graaf van By- landt. een persconferentie gehouden, waarin hy zeide dat wat hij uit plan terskringen had gehoord, niet opwek kend is. „Het is, alsof de planter haast niet aan planten toekomt door de arheidsmoeilijkheden, waarmede hij wordt geconfronteerd". „Dat politieke eisen in deze kwes tie overheersen, maakt juist het plan tersleven zo moeilijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5