dS.ijfc De Kungsholm vertrekt vandaag van Vlissingen naar Zweden WENNEKER Zeeuwse Almanak IN NOVEMBER WORDT DIJKGAT BIJ OUWERKERK GESLOTEN VERKEERSPROBLEMEN NOG AAN DE ORDE VAN DE DAG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 OCrgatÜK ïyas EEN FRAAI SCHIP WERD AFGELEVERD Woorden van grote lof in een Zweeds scheepvaartblad Vandaag verlaat een Oeeaanreus Vlissingen. De 22.000-tonner Kungs holm, gebouwd op de werven van de Kon. Mij. „De Schelde", vertrekt onder commando van kapitein J. Nordlander naar Göteborg om vlagge- schip te worden van de Zweden-Amerika-lijn. Een fraai werkstuk is afgeleverd, waarop de Scjielde-werf en de tien-' tallen bedrijven, die medewerkten, trots kunnen zijn. Vrij eenvoudig zou men mot reeksen van cijfers een indruk kunnen geven van de betekenis dezer prestatie, maar misschien spreekt een vergelijking meer tot de ver beelding. Wanneer we zeggen, dat het bouwen van zo'n schip ongevoer overeenkomt met het bouwen van zo wat een derde deel van de huizen der steden Vlissingen of Middelburg dan zullen we niet ver van de waar heid zijn. Dit illustreert wel duidelijk de betekenis van de Kungsholm' bouw. Donderdag heerste er nog een laatste, jachtende drukte aan boord van het schip. Er werd nog geverfd, gepoetst en getimmerd om aan alle zalen, hutten, verblijven, dekken en gangen, het stralende uiterlijk van een gloednieuw schip te geven. Meer dan 5000 personen hebben de laatste dagen gelegenheid gekregen de Kungsholm te bezichtigen en dat drukke bezoek maakte wel een ex tra-schoonmaakbeurt nodig. Wanneer men door de gangen en zalen van dit schip dwaalt en met be hulp van een plattegrond de weg moet vinden, is de eerste indruk: hoe voortreffelijk en keurig is dit alles afgewerktDe hutten zijn ruim en bieden een maximum aan comfort voor de circa 800 eerst Idas en toe risten-klas-passagiers, die straks dit schip zullen bevolken. Er is nauwe lijks enig verschil tussen de hutten van deze beide klassen. Ook niet wat de eet- en conversatiezalen betreft, die een in-hoofdzaak-gelijke meubile ring hebben. Stijlvol De stijl van betimmering en meu bilering toont een lichte vermenging van Nederlandse en Zweedse smaak, waarbij bij een grote voornaamheid de degelijkheid en soberheid de boven toon hebben. Dit alles werd ontworpen en uit gevoerd door de firma H. P. Mutters te 's-Gravenhage en de Kon, Mij. De Schelde. Het schip is geheel air-conditioned en elke passagier kan de tempera tuur en luchtverversing in zijn hut naar eigen behoefte regelen. Amusement Er is een fraai, betegeld zwembad, dat omgeven is met douches, stoom baden, massagekamer en een sport- vertrek waardoor de sportbeoefening aan boord vergemakkelijkt wordt. Er zijn ook ruime sportdekken voor openluchtsport en als men een ogenblik de sport en de zeereis wil vergeten, dan kan men in de bios coop die gemakkelijke stoelen voor ongeveer 200 toeschouwers heeft, zich verplaatsen in de droomwereld van de film. Advertentie) 0 'O.D B G F N PV r-R Deze bioscoopzaal bevat ook een klein toneel en zij zal ook regelmatig gebruikt worden voor kerkdiensten. Voor de passagiers en de beman ning zal straks de 3500 kw.-centrale meer dan 11.000 lichtpunten laten brandentot zelfs in de linnen kasten zal electriseh licht zijn, want bij het openen van de deur gaat auto matisch een lampje in de linnenkas ten branden. De eerste klas eetzaal is zo groot, dat alle passagiers uit deze klasse daar tegelijk kunnen eten; de toevis- ten-klas-passagiers eten in twee groepen. Het personeel, dat met dienbladen af- en aandraaft zal geen deuren be hoeven te openen: die openen zich tussen eetzaal en keuken automatisch dank zü het electriseh oog. Warm en koud water is overal in het schip be schikbaar; een zoetwatermachine pro duceert 350 ton zoet water per etmaal. Schoon linnengoed is geen probleem aan boord van dit sehip, want er is een wasserij, die tot 60.000 stuks goed per etmaal kan verwerken. Veiligheid reis van Vlissingen naar Göteborg mee. Donderdag ver wachtte, men nog,, dat de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. A. M. Luns, de reis van Vlissingen naar Göteborg zou meemaken. Mocht hij verhinderd zijn dan hoopt men in elk geval, dat hij de reis van Göteborg naar Stockholm ?al meema ken om tegenwoordig te zijn bij de begroeting van het nieuwe schip in Stockholm. De Zweedse pers Dat men met dit nieuwe schip in Zweden bijzondei ingenomen is, bleek wel uit een artikel in het blad „Göte- borgs Handels- och Sjöfarts Tidning" waarvan de redactie zich bijzonder voor het nieuwe schip interesseert. Het blad dat in Zweedse scheep vaartkringen toonaangevend genoemd mag worden schreef, dat de kwali teit van het schip de hoogste verwach tingen heeft overtroffen. Vooral de grote stabiliteit werd geprezen. In de Zweedse pers rijn ook enkele opmerkingen gemaakt over de prijs van het schip. Doordat de opdracht tot de bouw werd gegeven vóór het Korea-conflict in 1950 kon een con tract worden gesloten, dat naar de hui dige prijsverhouding bijzonder laag is. Het blad „Sjöfarts Tidning" spreekt de mening uit, dat echter het verlies voor de Kon. Mij, „De Schelde", die voor zo'n schitterende uitvoering zórg de,. binnen de grenzen van het draag bare is gehouden. Advertentie HANDELSVERDRAG AMERIKA-SPANJE Wat de veiligheid aan boord betreft, dient naast de ruime voorziening met alle mogelijke reddingsmateriaal de intensieve brandbeveiliging vermeld te worden- Overal treft men aan de plafonds de „sproeiers" aan, die op een ongewone temperatuurstijging on verbiddelijk antwoorden met een wa- terscherm en met alarmering op de commandobrug- Voor zieken kan uitstekend gezorgd worden.... Er üep Vrijdag een kwie ke verpleegster rond in het hospitaal van 10 bedden en hoewel de dokter die over een voortreffelijke kleine ope ratiekamer beschikt geen spreek uur hield, had hij zich reeds aan boord geïnstalleerd. Ook de tandarts heeft aan boord een prettig werkvertrek, Een afdaling in de machinekamer leert, dat dit „technische hart" van het schip hypermodern is ingericht. Zo als men weet hebben de beide Bur- meister en Waim-dieselmotoren (nor maal 14,000 as P.K.) het bij de proef tocht uitstekend gedaan en bereikte het schip een aanzienlijk hogere snel heid dan de gecontracteerde. T evredenheid De directeuren van de Zweden— Amerika-lijn hebben hun tevredenheid over het schip betuigd. Uiteraard ma ken enkele directeuren deze eerste VAN TOT De heer C. de Loof in Middelburg heeft een aantal stadgenoten in de op perste verbazing gebracht. Hyj speelde het in een wedstrijd tegen een clubge noot van de biljartvereniging ..Dam poort" namelijk klaar een serie van niet minder dan 800 caramboles bij elkaar te stoten! Hij wist gewoon niet van ophouden en zijn tegenstander ia er maar even bij gaan zitten WEGEN De automobilistdie van Breskens naar Terneuzen rijdt, valt van de ene verrassing in de andere. De start in Breskens is prima. Een prachtige betonweg voert door het dorp en voor iedere autobestuurder moet het een genot, zijn een tocht op zulk een voortreffelijke weg te begin nen. De eerste onprettige verrassing volgt dan echter spoedig, want niet zodra heeft men de laatste huizen van Breskens achter zich, of het us uit met het rijgenoegen. De betonweg gaat dan plotseling over in een klin kerweg, waarop uw voertuig zich slechts schokkend kan voortbewegen. Ongeveer omstreeks het tijdstip dat men bereid is de auto in de sloot te rijden en te voet verder te gaan, komt er echter uitkomst. Sclioondijke be zit namelijk eveneens een brokje be tonweg en bij die ontdekking ts men uiteraa/rd dankbaar de auto toch maar niet in de sloot te hebben gereden. De vreugde is evenwél van korte duur... Van Sclioondijke, via IJzenayke naar Philippine beleeft ge achtereen volgens 'n reeks indrukken, gebaseerd op de klinkers, de beruchte „blauive keitjes" en weer een verraderlijk mooi gedeelte betonweg. „Verraderlijk omdat ge indien ge de weg met kent het besluit neemt de expedi tie door te zetten, wat er ook komen moge. Want in stilte rekent ge er op, dat er nog wel weer ergens een gedeelte betonweg zal volgen Hetgeen niet gebeurt, maar dat be merkt men eerst, wanneer men m Ter- neuzen is aangeko men Zodat de reis dan toch volbracht ts PRIJS. Ter gelegenheid van de opening van het Koningin Wilhelminal5rceum in Oostburg heeft een boekhandel uit deze gemeente een prijs ingesteld voor de leerling, die het beste eind examen doet. De prijs bestaat uit een boekenbon van honderd gulden en zal elk jaar uitgeloofd worden. Een geurig vleugje zomer plukte de heer J. v. d. Plasse te St. Anna ter Muiden nog in zijn tuin! Hij oogstte namelijk een schaal vol aardbeien. Vandaag brengt een groep van 111 Amerikaanse landbouwers op door reis naar Brussel een bezoek aan Stavenisse, Ook zullen zij de herstel werkzaamheden in Tholen in ogen schouw nemen. Ztj zullen op kosten van de Amerikaanse radio en televisie en van een reisbureau een tiental lan den in Europa bezoeken. De directeur van een radiostation, Mal Hansen, wist 10.000 dollar bijeen te brengen voor de door de watersnood getroffen Nederlandse boeren. Hansen organi seerde ook deze reis. ONTDEKKING. De schipper van het 120 metende motorschip „Maeto Animo" liggende in de Vluchthaven te Zjjpe deed Woensdagnacht een onaangename ontdekking. Toen hij uit bed stapte, „belandde" hy in 't water en daaruit concludeerde l»jj, dat zyn schip zin kende was! Met behulp van een mo- torpomp en met assistentie van een collega-schipper wist men de „Macto Animo" drijvende te houden. In Bruinisse is de diaconie van de Ned. Hervormde Kerk prettig verrast en wel met een legaat van 4000, nagelaten door wijlen mejuffrouw A- P. 'Beaufort. Voorts komt uit Bruinisse het bericht, dat de postzegelverzamelaars aldaar zijn overgegaan tot het oprichten van een philatelistênelub, met als bestuursleden rr.ej. J. Capelle en de heren J. L. Edel- echaap, C. Bal en A. van den Berge Dzn. Aan de School met de Bijbel te Ber gen op Zoom is tot.tijdelijk onderwijze res benoemd mevr. Flipse-Buijse uit Krabbendijke. Tot tijdelijk handwerkonderwijzeres aan te O.L. school te Sehoondijke werd be noemd mej, P. C. Bommeljé, lerares aan de Landbouwhulshoudschool. McCart, de Amerikaanse correspon dent van het Russische blad Pralda, meldt, dat de Russische filmsier Bleria in Spanje verteelt. Nu Amerika een handelsverdrag met Spanje heeft ge sloten. kan hij ook daar volop genieten van de Lexington sigaretten van Ame rica's Bait Tobaccos. Bestelwagens op Terneuzen- Hoedekenskerke Voorrang voor bussen Het vervoersaanbod voor het veer TerneuzenHpedekenskerke neemt nog steeds toe. Met het oog op de ca paciteit van de aanleginrichting te terneuzen is het echter niet toelaat baar vrachtauto's te vervoeren. De moeilijkheden, welke hierdoor zijn ontstaan over wat wel en wat niet kan worden toegelaten, heeft het pro vinciaal bestuur besprokèn mét de rijksinspecteur van het verkeer en de organisatie van de z.g. eigen vervoer ders. Deze bespreking heeft er toe ge leid, dat thans naast personenauto's, bestelwagens kunnen worden ver voerd met een maximum laadvermo gen van 1000 kg., en een maximale lengte van 6 m. Het laadvermogen wordt beoordeeld aan de hand van de daarvoor door de rijksverkeersinspec tie afgegeven papieren, Aan het per soneel van de stoombootdiensten zul len deze papieren moeten worden ver toond. Tevens heeft het provinciaal be stuur besloten hij wyze van proef voorrang te verlenen voor de auto bussen van de A.M.Z., waarmede een verbinding tussen Noord-Beveland en Middelburg wordt onderhouden. Hofstede als kerk De hofstede van de heer Van Oe* veren te Nieuwerkerk doet thans tij delijk dienst als Ned. Herv. kerk voor de bewoners van het noodwo ningen-dorp. Ds. J. P. Kruin van Ou- werkevk en ds, M. G. Westerhof van Nieuwerkerk gaan daarin nu beur telings voor. Op 4 October is men in het geïmproviseerde kerkgebouw be gonnen en de grote opkomst heeft be wezen, dat hierdoor werkelijk in een behoefte wordt voorzien. St. Philipsland kreeg 6 woningen uit Oostenrijk. Woensdagmiddag werden de 6 hou ten woningen, die aoor de Oostenrijk se gemeenten waren geschonken aan St. Philipsland, overgedragen. Hierbjj waren tegenwoordig de burgemeester van St. Philipsland, de heer L. J. de Jonge, wethouder L. J. van Nieuwen- huijzen, ir. Manustilc uit Wenen en de gemeentesecretaris, de heer L. M. linke. Voorts waren er ook enige le den van de Centrale Dienst. De bur- femeester herinnerde in zijn rede aan e rampnacht van 1 Februari en de noodzaak om zo spoedig mogelijk wo ningen te krijgen. Namens het ge meentebestuur en de regering ver zocht de burgemeester aan ir. Manu- stik zijn dank uit te brengen aan de schenkers van deze woningen. Voorts toonde de burgemeester zijn waarde ring voor de goede vorderingen aan dé bouw van de woningen door de aannemers en het personeel. Ir. Manustik dankte op zijn beurt de burgemeester voor zijn hartelijke woorden en de heer F. Nuts namens het personeel. Tenslotte werd het per soneel door de gemeente een versna pering aangeboden. Zeeuwse Hervormde f- Vrouwengroepen De Zeeuwse Hervormde Vrouwen groepen hielden Woensdag in „de Prins van Oranje" te Goes eer. druk bezochte besturendag. Nadat de voor zitster, mevr. A. H. v. d. Graaff- Lammerink uit Nieuwvliet, de bijeen komst had geopend en een korte dienst was gehouden, sprak mevr. mr. A. M. v. Vliet-van Benthem uit Kerk- rade in de morgenvergadering over het onderwerp „Radio en gezin". In deze inleiding schetste spreekster de invloed van de radio op het gezinsle ven. Deze kan-velerlei zijn en daarom rust op de ouderen de plicht toe te zien, welke programma's worden be luisterd. Intussen mag de waarde van de radio niet onderschat worden. Vooral voor ouden van dagen en zie ken is zjj onmisbaar. In praatkringen werd daarop over dit onderwerp ge discussieerd, waarbij van verschillen de zijden ook werd opgemerkt, dat het radiotoestel slechts dan moet worden ingeschakeld, wanneer men ook wer kelijk luistert. In de middagbijeenkomst sprak ds. A. W. Brink uit Zeist over de proble men rond de Indische Nederlanders. Uitvoerig schetste deze spreker de moeilijke positie van deze mensen, welke geen Indonesiër zijn, omdat zij bewust het Indonesisch staatsburger schap hebben afgewezen, doch ook geen Nederlander zijn. Begrijpelijk wordt geijverd om hen in een eigen woning onder te bren gen. doch dan beginnen de moeilijkhe den vaak eerst pas te komen. Spreker riep daarom de vrouwen op, deze mensen tegemoet te treden om hen te helpen en hen als naasten te beschou wen. Nadat was gezongen onder leiding van mevr. Klijn uit Heinkenszand, sprak mevr. mr. Van Vliet-van Ben them nog over de Hervormde Vrou- wei, Dienst. De voorzitster sloot ver volgens de geslaagde dag op de ge bruikelijke wijze. Probeer deze sigaren! In alle prijsklassen (vanaf 18 ets). Het neusje van de zalmUitgezochte, edele tabakken, zeldzaam mild eii geurig. In fraaie dozen van 10 stuks. Maar koop vooral zo'n gezellige cederhouten kist van "50! (Cederbout en fijne sigaren hóren immers bij elkaar!) (slot vair pagina 1) een tijdige sluiting, worden thans ge nomen. Zo wordt dé vluchthaven ojj Bruinisse door een baggermolen uit gediept. opdat twee phoepix-caissons er tijdelijk gestatiönneerd kunnen worden. Be twee andere betonnen ko lossen, nodig voor de sluiting', wor den elders jn de omgeving gepar keerd. Gisteren werd de eerste phoenix van de Robbenplaat gesleept, de andere drie volgen spoedig. De sluiting zelf geeft ook de nodi ge moeilijkheden. De caissons, die 15.000 ton meten, zijn alles behalve gemakkelijk te hanteren en het wordt een nauwkeurig werk, dat alle aan dacht vergt. Mobiele ploegen Ir. van de Wall wees er met nadruk op, dat Schouwen-Duiveland deze winter een zorgenkind blijft: „De djjk tussen Zierikzee en de stompe toren van het voormalige Koudeker- ke is zwak en het gevaar voor dijk- val blijft bestaan. Niet alleen worden de dijken ter plaatse versterkt, maar ook zullen deze winter mobiele ploe gen van de Dienst Dijkherstel, met eenheden hevstellingsmalevieel Pa" raat blyven, om by de minste drei ging meteen 'te kunnen ingrijpen". OP SCHOUWEN-DUIVELAND Bespreking in de vergadering van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland Woensdagavond vergaderde de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland onder voorzitterschap van de heer P, Heering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Van de heer C. Padmos was bericht ontvangen, dat hy als bestuurslid bedankte. Op een verzoek aan het Provinciaal Bestuur om het motorschip Ooster-Schelde, dat voor de ramp de dienst onderhield tussen Zierikzee en Ratseveer en nu 10 dagen de „Koningin Emma" vervangt, voortaan deze dienst te laten onderhouden, was medegedeeld, dat zulks niet in de bedoeling ligt. De vergadering sprak haar teleurstelling daar over uit. Gewezen werd op de gevaarlijke overtochten met de „Flandria" naar Bürghsluis. Enige dagen geleden heerste een paniekstemming aan boord. De passagiers werden door elk aar geschud en de meesten waren zee ziek. De inspecteur van het verkeer zal voor een bespreking over een en ander wordenuitgenodigd. Medege deeld werd, dat de nachtdiensten "voor de boten nog steeds worden uit gevoerd. De „Zandkreek" werd onge schikt gevonden voor de wintermaan den. Doordat steeds meer vrachtwagens van de noodweg-verbinding Zierik- zee-Zijpe via Sirjansland gebruik ma ken, kan Schouwen-Duiveland deze vermeerdering van het verkeer niet meer naar behoren opvangen, zodat hèt inleggen van de „Grevelingen" urgent is, Een uitbreiding van het bestuur achtte men gewenst. ALGEMENE VERGADERING. Dé voorzitter wilde een algemene vergadering, teneinde een definitief bestuur te kiezen. Aan dit bestuur behoren een aantal commissies toe gevoegd te worden, die elk een taak zulen hebben. Verschillende persoonlijkheden zul len worden aangezocht in deze com missies zitting te nemen. De heer A. M. Geluk deelde mede, dat 130 boerderijen op het eiland zijn Verwoest of zwaar beschadigd. Uit fTactisch oogpunt zal tot gezarnen- ijke wederopbouw dienen té worden overgegaan. KLACHTEN. De heer C. Hoek wees op de onte vredenheid van het publiek over de trage afwerking van huizenschade regeling. Op Goeree-Overflakkee zijn 90 personen ingeschakeld en na 14 dagen was alles gereed. Het bestuur zal te bevoegder plaatse deze kwes tie aanhangig maken. De heer J. Ste- vense besprak de grote verwarring by de uitreiking van de kampeer uitrustingen. Er is geen vaste ge dragslijn en willekeur schijnt er soms niet aan vreemd te zijn. Gevreesd wordt, dat later droog komende ge bieden achterop zullen komen. Ge laakt werd de behandeling van (iet publiek bij het verlaten en het betre den der boten. Het ontbreekt zelfs aan de eenvou digste eisen. Bij laden en lossen van auto's worden geen blokken met wieltjes gebruikt. Het in- en uitla den aan de ponton is, omdat meestal verschillende boten langs de ponton liggen, een kwelling, zo werd be toogd. Een onderzoek zal ingesteld wor den naar de mogelijkheid, om ook de Middenstand in aanmerking' te doen komen voor geschenkzendingen van het Rode Kruis. DE HUIDIGE SITUATIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND „We zetten alles op alles", zq ver klaarde ir. van de Wall tenslotte, „want al blyft de situatie op bet eiland voorlopig kritiek omdat de kans op storm elke dag groter wordt, met inzet van alle krachten kupnen wij veel dqen. De toestand mag dan zorgeMï '-Ün, hopeloos is ze geens zins. Van veiligheid kan echter slechts gesproken worden, zodra de grote zeegaten gesloten zijn zogenaamde Delta-plan is vei lijkt". en het verwezen- Vlasbediijf volledig uitgebrand te Clinge Schade ongeveer 35.000 Woensdagmorgen om 7 uur is het vlasbedrijf van de heer G. Willaert te Clinge door een zware brand volledig vernield, waardoor de totale schade ongeveer 35.000 bedraagt, die slechts gedeeltelijk door de verzeke ring wordt gedekt. Toen, de eigenaar, de heer G. Wil- laert de electrische machine aanzette, ontstond kortsluiting, waardoor het, opgestapelde vlas vlam vatte en het vuur hieraan gretig voedsel vond. Hoewel de brandweer van Clinge spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de Joods, waarin on geveer 40 ton vlas was opgeslagen en de machinerieën in 'yammen op gingen. Ook de zwingelstal, die in de nabijheid stond brandde geheel uit. De schuur was van de moeder van de heer Willaert en deze was verze kerd maar het vlas en de machine rieën waren niet verzekerd en be hoorden de heer Willaert zelf toe. Drie weken geleden was de verze kering verlopen en niet meer ver lengd. De schade aan de loods be droeg 10.000, terwijl de inhoud een waarde had van 25.000 Advertentie MALININE zuiver wollen gabardines. Een MANILINE regenjas is ge maakt van prachtige kwaliteit water-afstotende wollen gabar dine en schenkt U in elk jaar-; getijde de meeste voldoening. Overtuigt Uzelf ook van de vol maakte pasvorm van dit fabri kaat en wij kunnen U deze jas sen leveren in prijzen van 98.50 tot en met 145. Ook in popeline- en loden jas sen bieden wy U een royal assortiment. Herenmodehuis VERSPUY Middelburg, Lange Delft 11, Telefoon 3891 Plotseling overleden Woensdagmiddag werd een 54-jari- ge chauffeur uit Antwerpen, terwijl hij te Yerseke bezig was met het op laden van zakken mosselen, onwel. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. middelburg. Vandaag Electro: „Berucht, beroemd, bemindl", (18 jr.), 7 en 0,15 uur. Schouwburg: „Bajonetten op". (18 j.), 8 uur. VLISSINGEN, Vandaag Alhambra: „Spel met de dui vel", ((18 jr.), 7 en 9 uur; Luxor: „Zij was 17 jaar". (18 jr.). 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Somebody loves my", (a.U. 8 uur. IJZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel ling: „Het jagen ln de kunst" 10—18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2