29 bedreigt de gezondheid VAN UW GEZIN I Poging om de schat van generaal Rommel te berg en ALBERT HEIJN TEKENWEDSTRIJD IN VERBAND MET VEILIG VERKEER Toegangskaarten 250 gram AMANDEL- SPECULAAS Haring in tomatensaus p. blik 69-36 Spinazie.„mot buk 67 Chocohagel 250 gram 49 Pindakaas. grote pot 85 Haagse Leverworst 200 gram 45 Macaroni Havermout 23 Pepermuntballen .150 25 Drop div. soorten 30 STADE FRANCAIS MET 6-2 VERPLETTERD Zie zelf! DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT „ROSTRO" NAAR BAAI VAN BONIFACIUS Vier S.S.-officieren wilden er na de oorlog goede sier mee maken De „Rostro", het Italiaanse bergingsschip, dat met zoveel succes een ge deelte der lading van de „Flying Enterprise", waaronder 128.000 dollar ir bankpapier, wist te lichten, zal zich waarschijnlijk naar Corsica begeven om te trachten aldaar in de baai van Bonifacius de veel besproken „schat van Rommel" op te sporen, aldus meldt de correspondent van de Gazet van Antwerpen. Toen het Duitse Afrikacorps uit Tunis werd verdreven, laadden de Duitsers op een schip, dat naar Bas- tia (Corsica) moest varen zes zware kisten met goud, juwelen, dollars, ponden en kostbare oorlogsbuit. De waarde van deze schat werd geraamd op 300 millioen gulden. Deze kisten zouden echter nimmer in Duitsland aankomen. De vier S.S.-officieren, al dus luidt het verhaal, die met'de be-, waking van de schat waren belast, be seften dat de oorlog verloren was en besloten de buit te verstoppen tot be tere tijden aangebroken zouden zijn. Zij gaven een Duitse duiker, Peter Fleig, opdracht een "geschikte plaats te zoeken in de baai van Bonifacius, waar de schat veilig zou kunnen wor den verborgen tot na de oorlog. Op 18 September 1943, bij het aan- Kolenhandel verwacht tekort aan anthraciet „Wij verwachten een zeer moeilijk seizoen, vooral wanneer het een har de winter wordt". Met dit onplezieri ge vooruitzicht gaan de kolenhande laren het nieuwe stookseizoen in, al dus „De Volkskrant". Volgens ramingen van deskundigen zal de totale uit productie en invoer beschikbare hoeveelheid huisbrandko- len weliswaar groter zijn dan het vo rig jaar, maar toch verwacht de kolen handel grote moeilijkheden hij de distributie. De vraag naar anthraciet is weer veel groter dan het aanbod en de consumenten hebben in de afgelo pen zomer veel minder kolen tegen goedkopere prijzen ingeslagen dan in de zomer 1952. De moeilijkheden schuilen niet zo zeer in een gebrek aan huisbrand, maar in het onoplosbare soórtenpro- bleem, zegt de kolenhandel. Er is ge noeg huisbrand, maar er zijn veel te veel mensen, die de beste anthraciet willen hebben. Daaraan bestaat nu al dertien jaar een enorm tekort over de gehele wereld. Wij kunnen de klanten dus niet zoveel anthraciet leveren als zij willen kopen. De Limburgse ko lenmijnen, namelijk de Willem Sophia en de Domaniale mijn, die "de beste huisbrand leveren, hebben een iets hogere productie dan vorige jaren. Ook de productie van de Laura en Vereniging en de Oranje Nassau-mrjv nen is gestegen maar daartegenover staat een dalende huisbrandopbrengst van staatsmijn Wilhelmina. Er be staat krachtens het verdrag van de Kolen- en Staalgemeenschap geen verplichting voor de Limburgse mij nen om anthraciet aan andere landen te leveren. Uitvoer van Limburgse huisbrand heeft vrijwel niet plaats. breken van de dag, werden de kisten in zee neergelaten. De officieren no teerden de juiste positie doch zij brachten de duiker hiervan niet op de hoogte. Dezelfde dag nog kwamen de officieren in de Italiaanse oorlogsha ven La Specia aan. De zaak moest op de een of andere manier echter zijn uitgelekt, want zij werden onmid dellijk gearresteerd en voor de krijgs raad gébracht. N& een kort proces werden de vier officieren gefusilleerd, terwijl Fleig, die kon bewijzen op bevel van een su perieur te hebben gehandeld, tenslot te werd vrijgelaten. Na de oorlog poogde Fleig de schat terug te yindeh, Hij ging in 1946 ngar Corsica, doch de juiste plaats kon hij niet meer bepalen. Hij vond ook geen geldschieter voor het kapitaal dat een dergelijke bergingsoperatie vereist. Verleden jaar zou Fleig echter in Ge nua zijn geweest en vermeld, wordt, dat hij toen een overeenkomst heeft gesloten met Mario Raffaele, de di recteur van de Italiaanse bergings- maaschappij Sorina- Zelf een gewezen duiker, die eigenaar is van de „Ros- tro". Een merkwaardig feit is nog, dat de „Rostro" een Duitse duikbcjotjager is geweest. Zij werd door de Engelsen indertijd in de grond geboord. Raffae le kocht het wrak na de oorlog en maakte er een bergingsvaartuig van. Jongens speelden Indiaantje Dertienjarige jongen met mes gestoken Gistermiddag is in de omgeving van Velsen de 13-jarige R. Kramer door een nog onbekende 17-jarige knaap met een ïpes in de hartstreek gesto ken. Het slachtoffertje zakte bloedend uit borst en mond in elkaar. Zijn toe stand is zorgwekkend. Van de jeugdige aanslagpleger ont breekt tot nog toe elk spoor. Men ver moedt dat hij in paniek de-duinen in gevlucht is. Naar ooggetuigen verklaren waren de beide bij dit drama betrokken jon gelui Indiaantje aan het spelen in de bossen bij het openluchtzwembad te Hrenduinen. K. werd achtervolgd dooi de 17-jarige jongen die met een zwar te doek voor' de mond vermomd was en een geopend knipmes in de hand zwaaide. Op de hoek van de Velser- duinweg kreeg hij K. te pakken en stak hem neer. Heden ontvingen wij het treurige bericht, dat op 5 Oct. te Pater- son New Jersey is overleden onze Broe der, Zwager en Oom, de Heer JAN ZULJDWEG, in de leeftijd van 57 jaar. Uit aller naam, Fam. ZUIJDWEG. Schore. Iedere Zeeuw leest natuurlijk de P.Z.C Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, betoond na het overlijden van mijn ge liefde Broeder WILLEM MINDERHQUD, betuig ik mijn hartelijke dank. MARIA M3NDERHOUD. Westkapelle, 8 Oct. 1953. De Casembrootstraat 8. Vier jaar voor poging tot doodslag Het Haagse Gerechtshof heeft gis teren de los werkman A. V. uit Grijpskerk veroordeeld tot 4 jaar met aftrek van voorarrest. Verdachte was ten laste gelegd een poging tot dood slag op zijn echtgenote. Hij had zijn vrouw de keel dichtgeknepen totdat zij bewusteloos neerviel. Zelf meende hij zijn ega gedood te hebben. De man. die psychopathische ka raktertrekken vertoonde, was tot zijn daad gekomen, omdat hij zijn vvquw verdacht een verhouding te hebben met de zoon van een kostganger. De procureur-generaal had zes jaar zonder aftrek geëist. De drie duizend havenarbeiders te Glasgow, die het werk Dinsdag hadden neergelegd, omdat twee man hadden ge weigerd hun achterstallige vakbonds contributie te betalen, hebben hun sta king Woensdag weer beëindigd. De con tributie is betaald. Minister Luns sprak met Foster Dulles De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft Dinsdag te Washington een onderhoud van een uur gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles, waarbij werd gespro ken over kwesties betreffende het Verre Oosten en Europa. Na afloop van het onderhoud zei mr. Luns, „zeer tevreden" te zijn over de wijze, waarop Dulles o.m. had gesproken over de Amerikaanse aan gelegenheden met betrekking tot Nederland. Bekentenis afgelegd in de Apeldoornse aanslag De 27-jarige A. W, van der H. uit Hoensbroek en de 35-jarige J. A. C. uit Heerlen, die Zondagnacht in Arn hem zijn gearresteerd als verdacht van het plegen van een overval op de oberkeHher F. uit Apeldoorn hebben thans een volledige bekentenis afge legd. Na een langdurig verhoor bleek dat de mannen reeds lang van plan waren een beroving te plegen en de jongste, van de twee droeg daartoe een stuk ijzer van bijna een kilogram, voor zien van een weerhaak in zijn zak. Dit wapen werd in Arnhem op aan wijzing van de mannen teruggevon den. LAATSTE JEUGDSPAARACTIE Wellicht een millioen sparende kinderen In een der zalen van gebouw „In-- dustria" te Amsterdam heeft YVoens, dag burgemeester D'Ailly, als voor zitter van de Nationale Spaarraad, aan de leerlingen van de vijfde en zesde klas der Spartasehool aan de Stadionkade te Amsterdam een te kenopdracht met vlaggetje uitge reikt. Hiermede werd een begin ge maakt met de nationale tekenwed strijd „Spaar je geld en je leven". De ze tekenwedstrijd is het hoofdbe standdeel van de vijfde en tevens laatste jeugdspaaractie, gevoerd door de verschillende spaarbanken in ons land in samenwerking met het Ver- hond van Veilig Verkeer, onder aus piciën van de Nationale Spaarraad. Het aantal sparende kinderen van leerplichtige leeftijd bedroeg in 1948 in totaal 400.000 en in 1952 850.000. De burgemeester verwachtte dat met de nu opgezette actie het aantal spa^ rende kinderen zeker tot een millioen zou stijgen. Het aantal" deelnemende scholen bedroeg in 1592 6060. In samenwerking met het Verbond van Veilig Verkeer worden aan alle scholen tekenopdrachten voor de leerlingen van de eerste-zes klassen van de lagere school en twee klassen van het voortgezet lager onderwijs uitgegeven. De leerlingen mogen een keus doen uit verschillende tekenop drachten, verband houdende met het sparen en de veiligheid in het ver keer. „Je moet eerst je leven sparen om aan geldsporen toe te komen". Ruim 9000 scholen in het gehele iand zijn aangeschreven. Het hoofd der school stuurt de beste tekeningen van zijn school op naar een provinci- Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze Man en Vader JAN REIJNIERSE Pz., betuigen wij onze opi'echte dank. Uit aller naam, Wed. J. REIJNIERSE DE PAGTER. CATHARINA. Koudekerke, 8 Oct. 1953. Duinweg 7. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen zo wel van hier als van elders' na het overigden van onze geliefde Zoon, Broeder, Zwa ger en Opm JAN REIJNIERSE Pz., betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie, P. REIJNIERSE, Koudekerke, j Biggekerksestraat 5. N.V. KON. MIJ. „DE SCHELDE" afloop m.s Ob" (bouwnr. 276) op Zaterdag 10 Oct. a.s. te pl.m. 13.15 uur zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de portier Hoofd poort Aagje Dekenstraat en portier poort Stenen- beer. Prijs 0.50 per persoon. Opbrengst bestemd voor pensioenfondsen perso neel. Openstelling poorten 12.45 uur. Speciale aanbieding t/m Woensdag 14 October Bij elk pak Boffie Koffie de koffie die iedereen zo lekker vindt van 55 voor De krant kunt U niet missen o(èp! gram 22 500 gram gram 100 gram MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! aio commissie. De provinciale com-, missies maken op hun beurt weer een keuze. Iedere provinciale prijs win-, naar ontvangt een bedrag van 150 gulden, (te besteden in Ttlassever- bana naar vrije keuze) en een spaar bankboekje. Het daarop staande be drag is nog een verrassing. De tekeningen moeten uiterlijk 21 November zijn ingeleverd. Het ligt voorts in de bedoeling, dat in de pro vinciale hoofdsteden b.v. gedurende de Kerstdagen tentoonstellingen wor den gehouden van de beste inge stuurde werkstukken. Uit de provin ciale bekroonde tekeningen 'worde tenslotte door een nationale jury de nationale prijswinnaar gekozen. Deze krijgt opnieuw een bedrag van 150 gulden en een spaarbankboekje, De Nationale Spaarraad heeft ten be hoeve van de vijf gevoerde jeugd- spaaraeties tezamen een bedrag uit gegeven van minder dan 100.000 gul den, dat is dus nog geen 20.000 gul den per actie. Verdiende zege van voorlopig Nederlands elftal I11 een matig bezet Feyenoord Sta dion te Rotterdam heeft het voorlo pig Nederlands elftal de Franse eer ste divisieclub Stade Francais uit Parijs met 62 verpletterd. Toch mag aan deze overwinning geen al te grote waarde gehecht worden, want hoewel de Fransen voor de rust een aardig en aantrekkelijk par tijtje voetbalden, bleken z\j niet by machte nit de knappe comhinaties doelpunten te maken. In de tweede helft =- de rust was met 1—1 geljjke stand ingegaan overspeelde de Nederlandse voor hoede de Franse verdediging en kre gen de aanvallers van Stade weinig kans tegen de steeds beter spelende Nederlandse defensie, waarin v. d. Hoek en Lagerwaard uitblonken. Rijvers, die in de Stade-voorhoede speelde, had zijn topvorm niet en hoewel hij de enige Franse speler was, die af en toe schoot, maakte ook hij het de Nederlandse verdediging niet erg lastig. De Nederlanders zelf len na, de rust met gewijzigde opstelling Van Melis nam o.a.'de plaats in van Bleyenberg en toen vlotte het veel beter, getuige de eind stand (6-^2). In de 14e minuut had Arias Stade de leiding gegeven. Pas ruim 20 mi nuten later mocht Klaassens een vrije trap nemen, toen Bleyenberg ten val was gebracht. Zijn voorzet belandde bij onze midvoor, die onberispelijk inkopte 11. Reeds in de derde minuut van de tweede helft gaf Gruyzen het voor lopig Nederlands elftal de leiding, toen hij de terugspringende bal Moordaanslag te Roermond Caféhouder schoot zijn schoonzoon neer Te Roermond is gisteravond een moordaanslag gepleegd op de 32-jari-. ge caféhouder G, J. M. De dader, de schoonvader van het slachtoffer, nl. de caféhouder en exploitant van een taxibedrijf A. van Z. uit Hoensbroek, is gearresteerd. Tussen de beide mannen ontspon zich een twistgesprek, waarbij van Z. plotseling opsprong en van nabij twee schoten op M. loste, die beide doel troffen, een in de hartstreek en een in de hand. De toestand van het slachtofer is ernstig, doch niet hope loos. Van Melis had tegen de paal gescho ten kordaat in het net trapte. Het was Van Melis, die na 17 minuten een pass van Overbeek goed benutte (31). Bennaars nam in de 26e mi nuut nummer 4 voor zijn rekening en vijf minuten later kopte dezelfde speler het vijfde doelpunt achter Co- lonna. In zuiver buitenspelpositie wat liepen de Fransen vaak in de off side val scoorde Hnatov tegen en in de laatste minuut bracht Van Melis, zeer handig, de stand op 62. „Ome Jan" van Zutphen gehuldigd De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid J. G. Sugrhoff, heeft gistermiddag op de receptie in de Koningszaal van Artis te Amster dam de 90-jarige Ome Jan van Zut phen medegedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft hem te be noemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De secretaris van het N.V.V^, de heer H. Korte jr. speldde Jan van Zutphen het gouden ere-insigne van het N.V.V. op de borst. Tijdens de huldiging des morgens in het gebouw van de diamantbewer kers weerklonk de stem van Neder lands premier, dr. W. Drees, die thans in Zuid-Afrika vertoeft, maar die tevoren een enkel woord had la ten vastleggen op een gramofoon- plaat. Dr. Drees uitte woorden van waardering voor Jan van Zutphen, speciaal als mens, als gevoelig mens, als idealist, als strijder en als pio nier der vakbeweging. Burgemeester D'Ailly van Amster dam sprak voorts des middags. Hij reikte hem de zilveren penning van de stad Amsterdam uit. De heer J. J. G. Boot, burgemees ter van Hilversum overhandigde hem de zilveren legpenning van Hilver sum. Voorts werd hem het erelid maatschap aangeboden van de Bond van Ouden van Dagen door de voor zitter van deze bond, de heer W. van Beek.. Talloze vooraanstaande figu ren kwamen feliciteren, zoals de mi nisters Van de Kieft, Donker en Van Thiel. In de avondbijeenkomst In de „Apollohal" deelde de heer Suurhoff mede, dat voor Ome Jans nieuwste cadeau aan „Zonnestraal" op het ogenblik de som van 189.500 bijeen is gebracht. Geschat was, dat de kos ten van het nieuwe gebouw circa 200.000 zullen bedragen. Zorgt U er toch voor, dat U altijd met échte Lodaline afwast. Dan bent U er zeker van, dat elk stuk door-en-door sehoon wordt. Dan wast U alles zuiverder af. En dat is dringend gehoden! Vuil-gevaar dreigt namelijk bij al Uw vaatwerk! Dit Is niet met Lodaline afgewas sen. Daar schuilt bederf! Van daaruit wordt Uw gezondheid be dreigd! Let op de kleine gaatjes en groefjes In Uw vaatwerk. Pas op voor vull-gevaarl Ziet U nu, dat U veiliger bent met echte Lodaline?! En of! fïeemt U nü geen risico's meer! Zorgt U er toch voor de veiliger Lodaline te nemen. Veel beter! Veel sneller! Alleen échte garandeert de Lodaline-kwaliteit en 'hygiëne I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9