Menselijk geluk blijft steeds de belangrijkste factor C D KLANKBORD Beroemde toren van Dordrecht kreeg betonnen corset SARAH CHURCHILL BEROEMD ALS HAAR VADER PROPAGANDA-VAART VOOR HET NEDERLANDSE BOEK DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 HET VIJFDE WERELDDEEL OP HET EERSTE GEZICHT Materiële welvaart is niet de juiste maatstaf (Van een speciale verslaggever) PERTH, 28 September. Je komt als Nederlander naar Australië om de problemen rond de emigratie te bestuderen. Je hebt de vermoeiendste van alle vliegtochten achter de rug. Want het was warm in Singapore bij de start naar Djakarta en de goede zorgen van een paar charmante colle ga's in de Indonesische hoofdstad ten spijt, was de stop op het vliegveld Kemajoran eerder een inspanning dan een rustpunt. Je kijkt om je heen en je ziet je reisgenoten aan wie je wis en waarachtig in de loop van zes dagen verknocht bent geraakt, min of meer gelaten achter een koel drankje zitten: mevrouw Sluis uit Middelburg, die tegenover haar zeven kinderen in de grootste warmte een engelengeduld aan de dag heeft gelegd en Jopie uit Amsterdam, die op 30 September in Melbourne gaat trouwen en nu met een keelontsteking rondloopt; of het piepjonge vrouwtje, wier baby Patricia alle vermoeienissen met een philisophisch snoetje schijnt te door staan. En je voelt een afscheid naderen, dat op de een of andere manier verduiveld pijn zal gaan doen. Want onze Skymaster is de aluminium- beliuizing van een familie geworden, die dan eens allervriendelijkst is ge stemd, soms kissebisserig als gevolg van verlammende hitte. Dat afscheid zal een stuk uit je leven wegnemen, weet je. En een stuk goed, oud Holland, want al die mensen staan voor het grote avontuur van een nieuwe toekomst in een vreemd land. Sommigen zijn voorbereid, anderen doen een soort sprong in het duister. Gezagvoerder Zoethout stuurt inmiddels zyn machine dwars over Java: de Merapi steekt zijn top door de wolken en Djocja ligt beneden ons. En daarna is het de eindeloze zee tot aan Australië toe. Perth ik heb ze bewonderd, wanneer ze op hun eentje de moeilijkheden van wat achter hen lag zaten te verwerken, met de handen onder het hoofd, of met de ogen gesloten, tegen de leu ning van hun stoel. Het is waarachtig géén wonder geweest, dat er in de K.L.M.-machine de Overloon op deze reis zo weinig is geslapen. Er was tijd genoeg, maar de geest kon geen rust vinden. Ik wil U wel bekennen, dat ik de volgende morgen, toen de journalisten in Perth achterbleven en de overigen naar Melbourne doorgingen, ergens midden op het vliegveld ben gaan staan. Met een zakdoek in mijn hand. Ik merkte ineens een paar collega's, die goede vrienden zyn geworden, naast me. En ik verzeker U, dat wij vieren héél wat moeite hebben gehad om niet bliksems sentimenteel te doen, toen ónze machine en ónze bemanning en ónze emigranten in de daverende start langs ons vlogen. 1 Dat we als gekken hebben staan wui ven, toen gezagvoerder Bill Zoethout de PH-TLW een bochtje liet draaien en recht over ons heen ten afscheid scheurde. Ik voelde me een heel kleine jongen. Doodgewoon. Austi'alië was niet vriendelijk, toen wij het in de lucht naderden. Uitge droogde zoutmeertjes, grauw en bruin en roodachtig land en verspreide bos jes, die er van boven als uit de krach ten gegroeide bloemkolen uitzien. Bo vendien woestijn, onafzienbare vlak ten, die door de zon nauwelijks tot enig leven schijnen te kunnen worden gewekt. Ik durf gerust te bekennen, dat de aankomst in Perth een desillusie voor my was. Een naakt vliegveld, geen vriendelijk licht op de wegen rondom een onbekende stad. Ge weet wel: die tekenen van leven, dié iemand als het ware met open armen ontvangen. Ik verlangde naar mijn hotel, een bad en een bed en ik stond in mijn shorts (voor Singapore en Djakarta) in de prikkelende lentekou van Australië te door JET. M. KOEMANS. huiveren. Het was niet genoeglijk, deze zwijgzame groep afgebeulde mensen, die zelfs niet door de vrien delijkste zorgen van ons stewardessje, Gemma van Engelen uit Alkmaar, tot enig optimisme kon worden ge bracht. Ik heb mijn mond gehouden en ik zweeg nog toen ik in bed stapte. Dat wès dan Australië. Op het eerste gezicht. In gedachten stelde ik me de vraag of het ook liefde op het eerste gezicht zou kunnen worden. Want wèl wist en weet ik dat dit werelddeel een nieuw vaderland voor talloze landgenoten is gaan betekenen en in de toekomst zal worden, maar goed geld verdienen is één ding, gelukkig zijn een tweede. Onder geluk versta ik niet het bezit van een huis, van een lapje tuin er omheen, een auto en géén schulden; onder geluk versta ik nog altijd en misschien ouderwets zaken van an dere orde, die iets met hart en ziel van de mensen heben te maken. Indien ik ooit van mensen ben gaan houden, lezers, dan is het wel op deze vlncht van Amsterdam naar Perth geweest. Ge ziet ze dan in hun ware gedaante, zodra de eerste verlegen heid van kennismaking voorby is en met de dassen en schoenen (vanwege de warmte) ook de aangeleerde uiter lijkheden van omgangsvormen in het SkjTnaster.se bagagenet zijn verdwe nen. Naastenliefde. Ik ben van ze gaan houden om zo vele blijken van naastenliefde tegen over anderen, die niet zo gemakkelijk al die indrukken konden verwerken; Datzelfde akelige gevoel kreeg ik op deze Eerste Australische dag op nieuw toen ik voor het eerst Perth m daglicht aanschouwde. Deze stad is jong. Dat is uiteraard geen verwor ven verdienste. Jong zijn is vaók een geluk, mits de kiemen aanwezig zijn of worden gelegd voor een groei naar volwassenheid, die redelijke wijsheid inhoudt. Ik kan mij voorstellen, vandaag be ter dan tijdens mijn reis hierheen, dat de emigranten in den beginne de grootste moeite hebben met t© wen nen aan de volkomen nieuwe omstan digheden, waaronder zij zullen moeten leven. De vraag is voor mij niet deze simpele: of zij méér kansen tot slagen dan tot mislukken hebben. Een in het oog van de wereld geslaagd mens kan naar maatstaven van de geest een fe nomenale mislukkeling zijn. Het zijn dus niet de materiële ver worvenheden, die de mens maken. Het eerste probleem waarvoor ik naar mijn gevoel kom te staan is dan ook of hier in Australië de condities aan wezig zijn, waaronder mensen, die uit de oude. culturele West-Europese we reld komen zelfs al hebben zij fei telijk aan deze cultuur nimmer deel gehad ergens een samenleving kunnen opbouwen, waarin niet alleen de zakelijke berekening, maar heel andere waarden de mate van hun ge luk bepalen. En u zult mij niet kwalijk nemen, dat ik eigenlijk tranen kon huilen bij de gedachte aan dat lieve Amster damse meisje in onze machine, die straks gaat trouwen, maar die eigen lijk in haar hart niet eens meer wist of zij van die jongen, die lang tevoren was geëmigreerd, nog wel zou kun- den Van de oplossing van deze vragen, want er zijn er meer, zal wel afhan gen in hoeverre emigratie positief nieuw geluk voor een groep landgeno ten kan betekenen, die bepaald een j plaats in mijn hart zijn gaan innemen. De luxe tjalk „De vrouwe Eva" he' trotse boekenschip, zoals het than door een groot deel van waterrijk Nederland trekt. Jo Vincent. Jo Vincent, die afscheid nam van het concert podium heeft een Handelsblad redacteur overstroomd met her inneringen. Hier is er één van. Ze stond op een podium in Brus sel en naast haar stortd de alt zangeres Theodora Versteegh. Jo fluisterde Dora toe: „Derde rij rechts onder zeil", hetgeen de alt in niet geringe moeilijk heden bracht. „Hoe het kwam weet ik niet", zegt Jo Vincent, „we moeten wel miserabel heb ben gezongen, want toen het concert was afgelopen zaten ze ker vijftien mensen soms met open mond, te slapen." Landlopers. Het is in één der Amerikaanse staten niet meer toegestaan slapende landlopers des nachts uit de niet-gebruikte treinen van de ondergrondse spoorwegen te gooien. De rech ter besliste: „Deze mensen zijn wel wrakken, maar ze hebben een zieL" Veertien jaar. Carole Potter is een Engels meisje en veer tien jaar oud... Ze werd kam pioen schoonrijden-juniores op de ijsbaan... Kort geleden kreeg ze een ijsrevue-contract. Sala ris: duizend gulden per week. Goed zo, Carole!! Jong trouwen. De Verenigde Staten zijn het land, waar men uiterst jong huwt. Va/n de meis jes tussen 15 en 19 jaar was een half jaar geleden 11% al ge trouwd. Wie biedt er? In Port Said ligt het jacht van ex-koning Faroek te koop. Het heet Mah- roussa en het meet 3658 ton. Wie meer biedt dan 14 mil- lloen gulden maakt een goede kans!!! Rita. Het was dan zoverdat Rita Hayworth in Las Vegas trouwde met de crooner Dick Haymes. Persman: „Heeft Rita al eens voor je gekookt?" Dick: „Doe niet zo stom- - wie zou non Rita, trouwen voor haar kookkunst?" Twee minuten duurde de hu welijksplechtigheid in het hotel daarna (zo schreef de journa-, liste Florabei Muir) schreed men naar de bruiloftslunch bij het geklikklak van gok- machines en het zachte geluid van de croupiers-stemmen aan Ie speeltafels Souvenir. In Bastogne (Bel gië) beijveren de souvenirver kopers zich de Amerikanen van geld to ontlasten, die het oude slagveld komen bezoeken. Ze kunnen er leren portemon- naie's krijgen, waarop een Sherman-tank staat afgebeeld. Aan de binnenzijde van de portemonnaie staat: „Made in Germany". Teken des tyds. Een Londense kapper: „Al mijn adellijke klan ten komen tegenwoordig met de bus." Ten Oosten van de Noordelijk, orgelkolom vonden de restaura teurs een oude waterput, die een middeleeuwse legende wee in de herinnering terugriep. Verrassingen bij knap herstelwerk (Van onze speciale verslaggever) Ruysdael en Van Goyen, deze 17e eeuwse schilders, hebben zich onster felijke roem verworven met him schilderingen van de Merwede bij Dor drecht. Wie de Merwedestad van vandaag bezoekt, herkent nog altijd dat 17e eeuwse beeld. Niet door het altijd imposante en beweeglijke water, dat Dordrecht in het verleden tot leven wekte en nu nog zo'n grote betekenis geeft, maar door de afgeknotte toren, die daar stoer en massief aan de rand van de stad als het ware uit het water oprijst. De toren van Dordt's Grote of Onze Lieve Vrouwen Kerk. Met die toren is de laatste maanden het een en ander gebeurd. Hij heeft een nieuw voetstuk gekregen. Een voetstuk van een half millioen gulden. Dat was hard nodig, omdat deze trouwe wachter aan de Merwede zich wat te sterk naar het Noorden ging overbuigen. Hij hangt maar liefst 2.25 meter uit het lood. Dat is nog wel niet de 4.60 meter van de toren van Pisa, maar zover mocht het ook niet komen.* Te gen die tijd zou misschien de toren nog wel gestaan hebben, maar het stevig aan die toren genagelde ker- keschip zeker niet. Dat schip liep nu al gevaar. En daarom is ingegrepen. Niet om de toren weer recht te trek ken dat was ondoenlijk met 12 millioen kilo steen maar alleen om te voorkomen, dat de verzakking zich verder voort zou zetten. Hoewel het karwei nog niet geheel voltooid is in December hoopt men ermee klaar te komen kunnen we nu al zeggen, dat het geslaagd is en een knap stuk werk mag heten. Met veel voorzorg is de fundering van zes meter dikte tot zeven meter onder 't maaiveld blootgelegd en heeft men deze onderaardse voet van de toren vervolgens in een betonnen corset geperst van verscheidene meters dik te. Het draagvlak is daarmee onge veer dubbel zo groot geworden en ge bracht op plm. 700 m2. Verantwoordelijk werk De architect en de uitvoerder van dit werk, respectievelijk dr. ir. J. Em- men uit Den Haag eri de Hollandse Beton Maatschappij, namen een gro te verantwoordelijkheid op zich toen ze aan dit karwei begonnen. Wat zou de hellende toren doen, wanneer men z'n fundamenten ging ontgraven? Men is er niet geheel zeker van ge weest. Uitgebreide voorzorgsmaatre gelen werden getroffen om de veilig heid van de arbeiders zo goed moge lijk te waarborgen. In de toren werd een hypermoderne installatie geplaatst door T. N. P.- Delft, waarmee door middel van licht straling nauwkeurig geregistreerd werd, of verdere verzakking plaats vond. Er kwam aan het licht, dat de ont graving de toren op zeker ogenblik twee-en-een halve centimeter meer deed hellen. Met ontgraving van de Zuidelijke fundering werd ten slotte ees millimeter terug gewonnen. Gaaf balkrooster. Wonderlijke dingen kwamen er ove rigens te voorschijn. Dan denken we niet aan de honderden jaren oude, maar nog volkomen gave, eiken bal ken, in dubbelgelaagd roosterwerk, waarop het ganse torengevaarte rust, waarvan verscheidene balken door de helling waren afgeknapt. Als luci ferhoutjes, zoals men gewoonlijk zegt. Nee, niet bij deze stellig merkwaardi ge fundering bleven we stilstaan. Wel echter bij de bfcon, die hier bij een der zware steunberen bleek te ont springen, en een sterk koolzuurhou dend water van opmerkelijke helder heid aan de oppervlakte bracht. De smaak van het water was bitter, stel de de gemeente-architect van Dor drecht proefondervindelijk vast. Dat klopte met de chemische ana- lyce: 872- eenheden biearbonaat. Wie deze bron blootlegden, dachten terug aan de legende, die om Dordrechts Grote Kerk verweven is. De legende van de Heilige Sura, aan wie de bouw van de oorspronkelijke kapel op deze plaats werd toegeschreven, omtrent het midden van de elfde eeuw. Geschiedkundigen moesten vast stellen, dat de gevonden bron niet de warme geneeskrachtige bron kan zijn, die volgens de legende, ontsprong waar de op roof beluste arbeiders van het bouwwerk in vroeger eeuwen de maagdelijke Sura vermoordden. Niettemin hebben de restaurateurs van dit ogenblik de plek gemarkeerd, waar ze nu deze bron vonden. Voortreffelijk actrice geeft voorkeur aan televisie (Van een medewerker). Zondagsmiddags om half vier kun nen vele millioenen bezitters van te levisietoestellen in Amerika, Winston Churchill's dochter zien. Zij is de charmante gastvrouw en voornaam ste actrice in het N.B.C.-tclcvisie= programma „Hallmark Hall of Fa- me een serie uitzendingen, waarin televisietoneelstukken worden opge voerd. In het stuk „Prelude" over het le ven van Chopin speelde zij kort gele den de rol van de beroemde Franse schrijfster George Sand en dezer da gen was zij te bewonderen in de rol van Jeanne d'Are. Sarah Churchill werd op 7 October 1916 in Admiralty House in Londen geboren, waarin "haar beroemde va der resideerde als Eerste Lord van de Admiraliteit tijdens de eerste wereld oorlog. Toen zij 17 jaar was, besloot zij tot een carrière bij het ballet, maar na twee jaar kwam zij tot de ontdekking, dat zij zich had vergist en dat zij zich veel meer aangetrokken voelde tot het toneel. Haar enige kans zag zy door als heel gewoon revuemeisje te beginnen en dan maar de moeilijke weg omhoog te gaan. Maar haar be roemde naam vormde brj die pogingen wel een beletsel want er was geen en kele impressario, die het zo maar aan durfde om Churchill's dochter als re vuemeisje te laten optreden. Tenslot te solliciteerde zij als een zekere Sa rah Smith bij C. B. Cochrane's revue „Follow the Sun", maar de impres sario was slim genoeg om te ontdek ken, wie zich achter die onschuldige naam verborg. Na veel praten en smeken was hij bereid haar aan te nemen op voorwaarde dat Sarah toe stemming kreeg van haar ouders. Winston Churchill is nooit erg be krompen van opvatting geweest en hij toonde dat ook toen niet te zijn. Zij zou als „Miss Smith" mogen op treden, op voorwaarde dat zij niet on redelijk zou worden geëxploiteerd. VLAMMEND ROOD Sarah Churchill heeft behalve blauw-groene ogen en een bijzonder blanke huid, ook vlammend rood haar. Op grond van dit laatste besloot impressario Cochrane dat alle revue meisjes dezelfde rode pruiken zouden dragen, zodat het onmogelijk zou zijn, dat iemand er de roodharige Sarah uit zou herkennen. In ieder geval betekende dit optre den voor Sarah Churchill het begin van haar toneel-carrière. Als ieder jonge actrice heeft zij moeizaam haar weg gebaand via de kleinste en klei- „DE VROUWE EVA" Knus tentoonstellingszaaltje (Van onze speciale verslaggever). De Urker vissers in Medemblik's haventje keken dezer dagen wat verstoord naar de fris, wit-groen geschilderde tjalk, die kwam binnen tjoepen. „Te mooi voor een werkpaard", moet him gedachte geweest zijn. Pas toen ze merkten, dat ook zo'n luxe tjalk met motorpech te kampen kan hebben, werd hun houding wat vertrouwder. Nog even later ston den ze onwennig in het kraakheldere roefje met z'n boekenschat langs de wanden. En weer.vyf minuten later was er een geanimeerd gesprek tussen deze Urkers en de opvarenden van de tjalk over de ze© en ont dek Icin gs reizen, waar verschillende van de geëxposeerde boeken over handelen. Kijk, zoiets kan gebeuren, wanneer je een schip inricht als knus tentoon stellingszaal tje voor boeken en dan het land intrekt. En zo'n gebeurte nis bewijst dan tevens, dat een boek de grootste tegenstellingen kan hel pen overwinnen. Niet om tegenstellingen te over winnen is „De Vrouwe Eva" echter als boekenschip weer het land in ge trokken. Zo'n mogelijkheid wordt dankbaar meegepikt. Maar doel van deze reizende boekenshow is alleen de bevolking van aan water gelegen plattelands-steden, dorpen en ge huchten te laten kennis maken met de jongste aanwinsten van de Neder landse litteratuur. Een goede vijfhon derd boeken vormen de inventaris. Populair-wetenschappelijke boeken, zo goed als kinderboekjes en luch tige romans in het betere genre, reli gieuze werken, zo goed als interes sante verhandelingen over landbouw, industrie of visserij. Het is een kleu rige collectie van het meest recente, dat op de Nederlandse boekenmarkt verscheen. Oorspronkelijk Nederlands werk en vertaald werk wisselen elk aar in bonte verscheidenheid af. Wjj hebben deze reizende tentoon stelling, die georganiseerd werd door het Bureau voor de Propaganda van het Nederlandse Boek, in De Haukes bezocht. In dit verloren hoekje op het West punt van Wieringen is de tentoon- stellingstouraee van „De Vrouwe Eva" gestart. Het gebeurde met wat officieel vertoon. De directeur van het organiserende bureau, de heer Th. Lammertse, hield een kort toespraak je tot de plaatselijke autoriteiten. Door het komende geslacht op jon ge leeftijd al voor het boek te inte resseren, hoopt men dat de komende generatie een ander aspect zal bie den. In dat geval zou met dit initia tief van het propagandabureau voor het boek, volledig bereikt zijn, wat beoogd wordt. Na de Haukes trekt de tjalk naar Middenmeer en Wieringerwerf, om vervolgens af te zakken naar Zuide lijker gelegen plaatsen in Noord-Hol land, Zuid-Holland en Brabant. New York, waarvoor zij haar weke lijks programma verzorgt. Behalve dat Sarah in 1949 trouwde met „haar" fotograaf Anthony Beau- champ, heeft zij nog andere familie relaties met Amerika. Want haar grootmoeder, Winston Churchill's moeder, was Jennie Jerome, een be roemde schoonheid uit het New York van omstreeks 1880. „IK HOUD VAN WERKEN" „Er wordt mij wel eens gevraagd", zegt Sarah, „waaraan ik de voor keur geef: aan toneel, film of televi sie. Uit een oogpunt van diplomatie antwoord ik meestal: „Ik houd van werken! Wat wilt U mij aanbieden?" Want, ziet U, je kunt overal toneel spelen op een vlot, in een arena, een schoolklas, een theater, een park; voor een filmcamera of voor een tele visiecamera. Natuurlijk moet je je aanpassen met stem en gebaar aan de plaatselijke omstandigheden. Maar het is in beginsel allemaal toneel spelen en de meeste toneelspelers houden ervan om in alle verschillen- de takken ervaring op te doen. Natuurlijk heeft iemand zyn voor keuren. De mijne zijn: eerst het the- ater en ten tweede televisie. Voor mij j is televisie meer theater dan film. Sarah Churchill in de rol van Jeanne ?e,' m?er 'obnust dan filmen, om- d'Arc voor de Amerikaanse televisie. zjj als ster op de voorgrond trad. Ge durende de oorlog was zij lid van het vrouwelijke hulpcorps en bestuurde, evenals de toenmalige prinses Eliza beth, de zwaarste trucks. In 1945 keerde zij tot haar beroep dat haar boven alles lief was gewor den, terug en maakte twee films in Italië en één in Engeland. De verto ning van deze laatste film „All over the Town" in Amerika, die samenviel met de publicatie van haar foto op het omslag van Life de droom van iedere actrice gemaakt door de be roemde fotograaf Anthony Beau- champ, effende haar pad naar de Nieuwe Wereld. Voor Metro Goldwyn Mayer speel de zij met Fred Astaire in de film „Royal Wedding" en na enkele grote successen op Broadway, wordt zij thans volledig in beslag genomen door haar televisiecontract met de nere rollen naar de stukken, waarin National Broadcasting Compagny in dat, precies als op het toneel, als je eenmaal bent begonnen, je helemaal op jezelf bent aangewezen; er is geen kans om ergens middenin op te hou den, zelfs al kwam het plafond naar beneden. Het programma waarvoor Ik in Amerika werk, is wekelijks en be staat uit gedramatiseerde historische en biografische verhalen. Ik treed zelf eens in de vier weken op en de overblijvende drie ben ik vertelster. Dit betekent wel minder werk, maar het is veel zenuwslopender. Ik open het programma dan met een inleiding van ongeveer 2 minuten en blijf er bij, terwyl het spei wordt gespeeld". Als Sarah Churchill een poosje na denkend voor zich uit heeft zitten staren, zegt zij ineens: „Weet U, tele visie kan er veel toe bijdragen, dat wij elkaar beter leren kennen. Het lijkt me toe, dat zelfs het taalbelet- sel overwonnen kan worden op dezelf de manier, zoals het wordt overwon nen door tolleen bH vergaderingen van de Verenigde Naties".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7