Nucleon-passagiers maakten met het warme Afrika kennis RAADSLEDEN VAN GELDROP VOOR DE KANTONRECHTER TOCH IS 'T ZO! Problemen Een BOEK voor BUURTSCHAP BEVREESD VOOR EEN ROVERSFAMILIE DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Amerikaans personeel bij radaronderzoek geschorst Volgens de „Chicago Tribune" zijn twee vooraanstaande Amerikaanse geleerden en drie andere personen die betrokken waren bij geheime onder zoekingen op het gebied van radar, uit veiligheidsoverwegingen op last van de minister voor het leger, Ste vens, geschorst. Er zouden „bepaal de banden" hebben bestaan tussen deze vijf mannen en de groep atoom spionnen. waartoe ook het echtpaar Rosenberg zou hebben behoord. Koffiesmokkel vermindert In September werd in Aken nog slechts ongeveer zevenhonderd kg. koffie in beslag genomen, hetgeen 'n laagterecord betekent. Voordat de koffieprijzen werden verlaagd werd elke maand minstens vijf ton koffie in beslag genomen en werden maan delijks gemiddeld vijfhonderd smok kelaars gearresteerd. De flauwte op de koffiemarkt wordt volgens de douane veroorzaakt door een staking onder de chauffeurs van de gepant serde smokkelauto's, die grote hoe veelheden smokkelwaar over de bos paden plegen te vervoeren. TROPISCHE HITTE IN KANO Het Wereldgebeuren Nederlandse opschriften in Sahara restaurant Twee kamelen lagen tegenover het stationsgebouw te slapen NA SLUITINGSTIJD GEBLEVEN (Van onze speciale verslaggever aan boord van de „Nucleon".) Zondagnacht. Kano dat was in dc nacht van Zondag op Maandag de eerste kennismaking met Afrika voor de passagiers van de „Nucleon" Twaalf graden boven de evenaar ligt deze negerstad, die weinig blanken, maar 300.000 kleurlingen herbergt. Maar wie het vliegtuig verliet róók onmiddellijk de woestijn: 'n droge, dorre geur, die de reukorganen prikkelde- Er hing een tropische hitte. Voor het stationsgebouw van de luchthaven stonden negers en trachtten handel te drijven. Tassen van slangenleer, porte feuilles, slangenhuiden en luipaardvellen, producten der neger-volkskunst. En voor die negers stond de vermoedelijk merkwaardigste wegwijzer van de wereld! Geen A.N.W.B.-pronk juweel, een eenvoudig wegwijzertje, zoals men dat vroeger in Nederlandse dorpen wel zag staan. Maar dan met veel meer armen En op die armen namen van de hoofdsteden der wereld met de af standen in mijlen, die hen van Kano scheiden! Transpirerend begaf het Nucleon- gezelschap zich naar het restaurant. Rome was al warm geweest, maar toch was daar de temperatuur nog Euro pees. Hier was de hitte tropisch. In het restaurant draaiden aan de pla fonds tientallen fans. De wind, die zij aanbliezen was warm. En toch, zei de K.L.M.-chéf Posthumus uit Kano, en toch sla pen wij hier in Januari onder niet minder dan drie dikke dekens! Iedereen haalde zijn schouders op, Maar er schijnt in Januari een koude nachtwind te waaien, die inderdaad twaalf graden van de evenaar drie dekens noodzakelijk maakt! Het enige Sahara-achtige, dat er bij het nachtelijke vliegveld Kano te ont waren viel, waren twee kamelen, die 655. Dit wordt het vraagstuk met de grootste getallen, die ik u ooit heb durven voorzetten. Er zijn enkele problemen met nóg grotere- getallen doch we moeten de zaak niet over drijven, want na lezing van het vol gende zult u het ongetwijfeld welle tjes vinden. De andere mammouth- getallen komen dan na verloop van tijd wel eens aan de orde. Zoals u zich herinneren zult, heb ben we de laatste keer de diffusie- snelheid besproken, dus de snelheid waarmee d,e ene vloeistof zich door de andere vei-spreidt, waarbij werd ge wezen op het feit, dat moleculen wel iswaar een eigen snelheid hébben, die zeer aanzienlijk is, doch dat zij door da voortdurende botsingen met hun collega-moleculen, voortdurend ver hinderd worden zich in één richting te bewegen. Met behulp van de waar schijnlijkheidsrekening hebben we toen becijferd hoe groot de gelijk matige verspreiding van suikerdeel tjes door de thee-vloeistof zou kunnen zyn. Een dergelijke gelijkmatige ver spreiding der deeltjes door eèn gas of een vloeistof is de meest waar schijnlijke, maar dat wil niet zeggen dat een ongelijkmatige verdeling tot de onmogelijkheden behoort. Wanneer u een willekeurige molecuul uit uw thee kiest, is de kans dat dit mole cuul zich in de bovenste helft van de vloeistof bevindt even groot als de kans van zijn aanwezigheid in de on derste helft. En voor het tweede, het derdehet mïllïoenste en alle andere vloeistof moleculen in uw theekopje is die kans precies even groot, onaf hankelijk van de plaats waar an dere moleculen vertoeven. Kortom, de plaats waar een molecuul zich bevindt en de richting, waarin het zich beweegt, is geheel afhankelijk van het toeval. Houden we dit in het oog, dan zou het kunnen voor komen dat op een zeker ogen blik de richting van alle moleculen in bovenste deel van uw theekopje zich vaar boven b.-we- gen, terwijl de moleculen uit de onder ste helft juist de tegenovergestelde kant opgaan. Door gelijktijdig en mas saal optredende krachten zouden de vloeistof spanning en op het scliei- dingsvlak verbroken worden, en het wonderbaarlijke verschijnsel zou zich voordoen, dat de helft van uw thee uit het kopje vliegt en tegen het pla fond wordt gesmeten. Maar er zijn nog andere mogelijk heden, want het zou óók kunnen voor komen dut alle bewegingsenergie wordt toegevoegd aan de bovenste helft van de thee-vloeistof en dat de moleculen in de onderste helft op een moment volkomen bewegenloos zijn. In dat geval zou het bovenste deel als een razende gaan koken, en de onderste helft zou t een vaste ijs massa bevriezen, ut toeneming van beweging betekent hitte en 't ontbre ken daarvan komt overeen met inten se koude. Hoe echter is het te verklaren dat een dergelijk wonderbaarlijk gedrag van moleculen in ons kopje thee nog nooit is waargenomen? Wél, de kans dat. de helft der moleculen zich or delijk zullen gedragen en zich in één éénrichtingverkeer bewegen, is zo on noemelijk klein dat we om dit tot uit drukking te brengen toch inderdaad eens met het allergrootste getal op tegenover het stationsgebouw onder de stenen lagen te slapen. Wel was er zowaar iets Nederlands te ontdekken naast de aanwezigheid der K.L.M-mensen. Op het vliegveld Kano en in de restaurants zijn name lijk alle opschriften niet alleen in het Engels en Frans, maar ook in het Ne derlands aangebracht! Overigens was de vlucht van Rome naar Kano een gelegenheid om te la ten zien, waartoe zij in de Super Con nie in staat is. Er kwam uit de keuken een Diner Transsaharien te voorschijn, dat klonk als een klok en van 9 uur tot middernacht duurde! De menu's bestonden uit Delfts blauwe tegels. Ter ere van de openingsvlucht! Het was een kunststukje, dat begrijpelij kerwijs de nodige bewondering wekte. Om 3 uur des nachts volgde de start naar Brazzaville. „V eend am" verkocht naar Amerika Het op een na grootste schip van de Holland-Amerika-lijn, de „Veen- dam" (bijna 15.700 ton) is naar „de Volkskrant" meldt, verkocht naar Amerika. Het schip maakt op het ogenblik zijn laatste officiële reis. Het heet, dat een Amerikaans staalcon cern de uiteindelijke eigenaar zal worden. Door het verdwijnen van de „Veendam" ziet de Holland-Amerika Lijn haar passagierscapaciteit met 600 bedden verminderen. Doden en gewonden bij grondverschuiving Merkwaardige ramp in Noorse hoofdstad Tengevolge van een grondverschui ving bij Nordstrand, een voorstad van Oslo, zijn een bus vol passagiers en vijf andere auto's meegesleurd, waar door minstens vier personen om het leven kwamen en een aantal werd bedolven onder een laag aarde en stenen. De politie-deskundigen geloven dat de oorzaak van de ramp moet wor den gezocht in slecht grondwerk on der de spoorlijn. De fundering van de spoorlijn gleed weg en voerde de strook grond tussen de spoorlijn en de fjord mee. Kennelijk is de onder grond ondermijnd door de zee, welke van de klei een dunne brei heeft ge maakt. De ramp gebeurde op het spitsuur voor het forensenverkeer. Behalve de autobus, drie vracht auto's en twee personenauto's, werd ook een klein huis van twee verdie pingen enige meters meegesleuvd. De bewoonster liep lichte verwondin gen op. Acht gewonden bevinden zich in het ziekenhuis. Een aantal personen met lichte verwondingen kon naar huis gaan. de proppen moeten komen. H. Pétillon. Zij vonden de boete veel te hoog. Vijf leden van dc gemeenteraad te Geldrop, mitsgaders een gemeente ambtenaar en twee burgers uit het zelfde dorp hebben Dinsdag terecht gestaan voor de kantonrechter te Eindhoven. Zij waren in de nacht van 1 op 3 September in gezelschap van nog zeven andere inwoners van Gel drop geverbaliseerd, wijl zij zich na sluitingstyd in een café van het dorp ophielden. Zij gingen een schikking aan, doch toen daarna bleek, dat de raadsleden 25 gulden, de ambtenaar 20 gulden en de burgers 10 gulden moesten betalen, was dat hun te gor tig, weshalve zij weigerden te betalen. Ingevolge hun weigering versche nen zij voor de kantonrechter om voor een mildere straf te pleiten. Zij gaven M inister-conferentie uitgesteld Uit betrouwbare bron verneemt A.F.P. te Parijs, dat de conferentie ran de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Euro pese Politieke Gemeenschap, die op 20 October a.s. in-Den Haag zou wor den gehouden, tol nader te bepalen datum is uitgesteld. grif toe na sluitingsuur nog in het bewuste café te zijn geweest. Zij had den evenwel na het nulpunt, dat twee etmalen theoretisch pleegt te schei den. geen druppel meer gebruikt. Maar zij moesten nog betalen, het geen zij in klaarblijkelijke vrolijke stemming hadden geconsumeerd. Dat betalen wilde niet bepaald vlot verlo pen. Want de kastelein lag ziek in bed en zijn ega miste de routine en vaardigheid in het berekenen van de kosten der verteringen. Nu ging het volgens de beklaagden toeh niet op, dat de justitie de rekening van de be wuste avond op overdadige wijze ging peperen. Doch de ambtenaar van het O.M. dacht er ietwat anders over. Hij was van oordeel, dat raadsleden, die zelf verordeningen maken, de eerstgeroe- penen zijn om deze verordeningen na te leven. Hij eiste handhaving van de vastgestelde boetes. Op het motief van een der verdachten, dat de bijeen komst in het café voortvloeide uit zijn functie van raadslid, merkte kanton rechter mr. A. Roeffen op, dat de he ren toch niet als raadsleden in het café vertoefden. Waarop een andere beklaagde repliceerde, dat zij toch wel als raadsleden beboet waren. De zaak kwam niet tot een einde. De kantonrechter schortte zijn von nis op totdat hij ook de vrouw van de kastelein als getuige zal hebben ge hoord. EISENHOWER: dc mens. die zich zelf uitroeit op aarde BRIDGERS Filarski noemt „Acol" op de titel pagina van zijn bij H. Meulenhoff, Amsterdam verschenen nieuwe brid geboek „het biedsysteem der kampi oenen". maar daarmede geeft hij toch een misleidende karakteristiek. Acol is beslist geen systeem, dat regel recht naar een kampioenschap leidt en evenmin is het waar, dat alle kam pioenen Acol spelen. Dit neemt overi gens niet weg, dat Acol voor de seri euze bridgespeler nieuwe mogelijkhe den heeft geopend, met name door een verfijnde bridgetechniek. Filarsti heeft dit lang niet eenvoudige sy steem in zjjn boek volledig, duidelijk en methodisch behandeld en daarom zij dit uitstekende boek van ganser harte aanbevolen. President Eisenhower is na zijn va- cantie (golfspelen, bridgespelen en forellenvissen) al weer ge woon geraakt aan de dagelijkse gang van zaken in het Witte Huis. Het weekblad Time vertelt er iets van. Zijn bezigheden gedurende de afge lopen week strekten zich uit van be moeienissen met de defensie tot spe len met zjjn kleinkinderen. De president verleide aan de leden van de commissie voor de buitenland se economische politiek wat er van deze heren wordt verwacht (onder meer nieuwe markten zoeken voor de geweldige Amerikaanse productie). Nadien moet de voorzitter van de commissie gezegd hebben: „Voor een man met zo'n grote mond als ik was het gewoon verbazingwekkend, dat ik 'm zo potdicht hield". De president bevond zich later in zgn rozentuin met leden van het Amerikaanse comité voor de ..Dag der Verenigde Naties" en deze leden waren nogal onder de indruk toen de president verklaarde: „Aan gezien iedere nieuwe uitvinding het als maar meer mogelijk maakt, dat de mens zich zelf uitroeit op deze aardbol, meen ik. dat de Verenigde Naties een harde noodzaak zijn ge worden". Deze uitspraak van de pre sident heeft ook in andere kringen enig opzien gebaard. Men is namelijk en Walter Lippmann gaf in de Herald Tribune uiting aan dat ge voelen ongerust over Eisenhower's vredespolitiek. Men vindt, dat hij belangrijke be slissingen alsmaar uitstelt in de hoop. dat tijd raad zal brengen en... een oplossing. Walter Lippmann betoogt zelfs, dat de Amerikaanse regering niet in staat is geweest pers pectieven te openen voor een diplo matieke activiteit gericht op het ver mijden van oorlog. Dit is de grote oorzaak van het groeiende wantrou wen jegens de Verenigde Staten in de wereld, die een politiek wenst wel ke tegemoetkomt aan het verlangen naar bescherming tegen oorlogsver woestingenwaarvoor de Ameri kanen zelf overigens ook bevreesd zijn!! Deze week heeft de leider van de republikeinse senaatsmeerderheid, se nator Knowland, zich nog heftig ver klaard tegen het sluiten van een non agressie-pact met Rusland. Alleen wanneer Rusland zou bewilligen ;n draconische voorwaarden zoals hot terugtrekken binnen zijn grenzen van 1939. zou er van zo'n verdrag sprake kunnen zijn. De algemene oorlogsvoorbereiding neemt in de Verenigde Staten zozeer de aandacht in beslag, dat men in leidende republikeinse kringen nau welijks aandacht heeft voor de mo gelijkheden van een non-agressie pact. In dit verband liet het blad „Chris tian Science Monitor" een ernstige waarschuwing horen. Het verklaart, dat de idéé van een preventieve oor log in de Verenigde Staten gestadig veld wint. Vrijwel voetstoots wordt aangeno men. dat Rusland over twee jaren voldoende atoombommen zal bezitten om de grote steden van de Verenigde Staten weg te vagen. Men meent daarom, dat de Verenigde Staten moeten toeslaan voordat deze fatale twee jaren verstreken zijn. Het blad wil dat Eisenhower deze mening tegenspreekt, maar Eisenho wer zwijgt en wacht. Bljjkbaar is het hem nog niet mo gelijk een actieve vredespolitiek uit te stippelen. Eisenhower en Foster Dulles twijfelen er nog steeds aan. dat in Rusland werkelijk een an dere denkwijze zou zijn ontstaan en dat men daar vrede wil. Zij zijn nog niet bereid met de Westeuropese politici rekening te houden, die weliswaar niet geheel van hun twijfel genezen zijn, maar die toch geheel achter Churchill staan, wanneer deze overleg met Rusland wil op een hoog of op het al lerhoogste niveau. Een overleg, waar bij het stellen van draconische eisen, zoals Knowland deed, uiteraard na gelaten moet worden, omdat beide on derhandelende partijen elkaar ge heel vrij moeten benaderen. De wereld wacht met spanning op de toenadering tussen Eisenhower eh Churchill, een toenadering, die alleen mogelijk is wanneer de Verenigde Staten hun starre standpunt laten In de rozentuin Een foto ran de aankomst van de „Nucleon" op het vliegveld te Braz zaville. In het midden de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, rechts dr. Drees. Foto P.Z.C.) Lezing in de winkel na sluitingstijd Boekhandelaar veroordeeld Het Amsterdams Gerechtshof heeft gisteren de heer C. Leeflang, direc teur van de N.V. Boekhandel v. h. J. G. Bioese te Utrecht, wegens over treding van de winkelsluitingswet de principiële boete van één gulden of één dag opgelegd. Tegen de heer Leeflang was veer tien dagen geleden drie gulden of één dag hechtenis geëist. In eerste instantie was hij door de economische politierechter te Utrecht ontslagen van rechtsvervolging op de overwe ging, dat hij reeds twintig jaar lezin gen na sluitingstijd in zijn winkel or ganiseert en daarbij ook autoriteiten pleegt te ontvangen. De politierechter was derhalve van mening, dat de heer Leeflang er zich niet bewust van is geweest strafbare feiten te hebben gepleegd. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll| 1 Kleuter onder bruidskoets M Het tweejarige meisje J. A. van der L. uit Delft, dat Woens- dagmorgen met een makkertje op het smalle trottoir in de Anna Boogerd met een juist deze straat ingereden bruids- koets meeliep is komen te val- len en door het rechtervoor- wiel van de bruidskoets overre- den. In de koets bevond zich M het bruidspaar. W De kleine is naar het oude M en nieuwe gasthuis te Delft n overgebracht. Daar bleek dat ~i zg reeds was overleden. f§ flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï Pieck als Oost-Duits president herkozep De 77-jarige Wilhelm Pieck is Woensdag door het parlement van Oost-Duitsland eenstemmig als pre sident herkozen. Er waren geen ande re candidaten voorgesteld. De ambts termijn is vier jaar. Hij werd presi dent in 1949. toen de Oost-Duitse re publiek gesticht werd. TERREU RIN DE MI JE Betrokken bij Woerdense moordzaak Twee families blijken gedurende enige tientallen jaren de hele buurt schap De Mije (tussen Bodegraven en Nieuwkoop) aan een terreur te heb ben blootgesteld, die men sedert de Osse-geschiedenis in Nederland niet meer mogelijk zou hebben geacht. Uit angst voor haar represaille maatregelen heeft de gehele bevol king van deze buurtschap nimmer iets aan politie of justitie durven me dedelen over de wandaden, waaraan zij al die tijd was blootgesteld. Dit is gebleken uit het onderzoek, dat de rijkspolitie heeft ingesteld in de zaak van de onlangs gearresteerde vier ge broeders Scli. en de reeds langer ge detineerde gebrs..De BI., welke laat- sten betrokken zijn geweest bij de moord op de Woerdense agent van politie Adriaan van Eek. Vader Sch. heeft een middelgrote boerderij met koeien, een varkensfok kerij en "een vrij behoorlijke pluimvee stapel. Een van zijn vijf zoons woont bij hem in; de andere vier zijn ge trouwd en zij wonen op zichzelf. Ze zijn tussen dè 20 en 30 jaar oud. In de vroege ochtend van Woens dag 23 September, omsingelde zestig man Rijkspolitie de boerderij van de oude Sch. en de vier woningen van zijn zoons. De politiemannen waren zwaar bewapend. Zij namen geen en kel risico. Uit de bekentenissen van de te Utrecht gedetineerd zijnde gebrs. De BI. was afdoende gebleken, zo meldt Het. motorschip ,JZungsholm"dat bij de Koninklijke Maatschappij ,J)e Schelde" te Vlissingen werd gebouwd voor de ZwedenAmerika Lijn, is zoals bekend door de eigenaars overgenomen. Het schip ligt in de Buitenhaven te Vlissingen, vanwaar het binnenkort de reis naar de thuis haven zal aanvangen. „De Tel." dat de broers Sch. over vuur wapens moesten beschikken, wapens, die waarschijnlijk afkomstig zijn van de geallieerde droppings, die daar tij dens de bezetting veelvuldig plaats vonden. Volgens de verklaringen van de broers De BI. zouden de leden van de familie Sch. deze wapens op zak dragen wanneer zij op rooftocht gin- gen. Vier arrestaties De oude Sch. en zijn vijf zoons wer den gearresteerd. Huiszoeking lever de al onmiddellijk enige wapens en munitie op en goederen, die van dief stal afkomstig moesten zijn. De va der en de bij hem inwonende zoon werden vrijgelaten. De vier andere zoons werden echter eerst naar het districtsbureau van de Rijkspolitie te Leiden en vervolgens naar Den Haag overgebracht. Enigen hunner bekenden vlot zich in de loop der jaren schuldig te heb ben gemaakt aan hele reeksen inbra ken. Het opmerkelijkste is echter dat de gedupeerde streèkbewoners geen aan gifte durfden te doen. dodelijk be angst als men was voor de wraakne mingen van de families Sch. en De BI. Deze zagen kans om van vader op zoon een soort familie-terreur te ves tigen, waarvoor een gehele streek zwichtte en zweeg. Wie tóch sprak liep het risico, dat zijn koeien practisch onder zijn ogen werden mishandelddat hij de volgen de ochtend een stuk ijzer vond in het land, dat hij juist die dag zou gaan ploegen, of dat zijn kippen, konijnen of huisdieren werden vergiftigd. Eigen alarmsysteem De twee families, die jarenlang hebben samengewerkt, beschikten over een soort van eigen waarschu wingssysteem. Politiemannen waren in het wijde, vlakke land vrijwel di rect gesignaleerd. De broers Sch.. die later gebrouilleerd raakten met de gebrs. De BI., opereerden altijd via de smalle polderwegen en plassen, die zg kenden als hun broekzak. Zij be dienden zich daarbp van roeiboten en fietsen. Voor de buit werd in die om geving vrij gemakkelijk een plaatsje gevonden. De omstandigheden ter plaatse bemoeilijkten bovendien even tuele nasporingen van de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5