mm PLANNEN VOOR WERKPLAATSEN VOOR MINDER VALIDEN WALCHEREN MARKTBERICHTEN LERARESSEN GYMNASIUM TE MIDDELBURG NAMEN AFSCHEID DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEMEENTERAAD VAN GOES Te Middelburg en Goes Mogelijk /.uilen binnen zeer afzienbare tyd zowel in Middelburg als in Goes, werkplaatsen voor minder valide arbeidskrachten worden gesticht. Vanmorgen zal hierover een bespreking in 31iddelburg worden gehouden. Deze mededeling deed de heer J. S. Visscher (P.v.d.A.) Woensdagavond in de gemeenteraad van Goes, hetgeen er toe leidde, dat het voorstel om in deze gemeente een loods voor erwtenlezerjj te bouwen, voorlopig tot een volgende raadsvergadering werd aangehouden. Behoudens enige discussie over en kele voorstellen, gingen de 28 punten van de de raadagenda vlot onder de hamer door. Bij de aanvang werd het nieuw toegelaten raadslid, de heer A. G. Heijboer beëdigd. De woningen Paardenweg 35 werden onbewoon baar verklaard. Hierna kwam het voorstel voor de bouw van de loods voor erwtenlezerij aan de orde. Voor dat de heer Visscher zijn mededeling deed over de verder strekkende plan nen, waardoor wellicht de loods per 1 Januari 1954 overbodig zou zijn lie ten ook verschillende andere raadsle den enige critische geluiden over dit voorstel horen. De heer M. J. Bakker gaf uitdruking aan de teleurstelling van de K.V.P.-fractie, dat men niet met een voorstel voor een werkplaats voor minder valide arbeidskrachten was gekomen, waarvan ook zij zouden kunnen profiteren, die niet. door het B.A. ondersteund worden. Ook de plaats van de te stichten loods en de begroting van de exploitatie onder vond bedenkingen. De heer F. P. J. Polderman (C.H.) was een zelfde me ning toegedaan. Bij het voorstel tot het bouwen van een barak voor de Herverkavelings- aienst Zeeland, kreeg de heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) desgevraagd ten antwoord, dat B. en W. actief blijven om te trachten meer extra-bouwvolu me te verkrijgen voor huisvesting van de ambtenaren van deze dienst. Drs. J. J. Knibbe (A.R.) vroeg waarom de gemeente deze barak dien de te bouwen, terwijl de heer E. N. C. van Riessen (V.V.D.) o.m, bezwaar maakte tegen de plaatsing nabij het ziekenhuis, daar net bedoelde gras veld eigenlijk voor parkeerruimte ten behoeve van dit ziekenhuis nodig is. De betrokken dienst wil echter dicht bij het centrum gehuisvest zijn en daar men gelukkig is dat de dienst hier komt, moet men deze ook zoveel mogelijk ter wille zijn, aldus burge meester Ten Kate. De heer Visscher (P.v.d.A.) wilde ook over de bezwaren heenstappen, waarna het voorstel z.h.s. werd aan vaard. Bij het voorstel om het Rotterdams Kamer Orkest en de Goesse Sympho- nie subsidie te verlenen, uitte de heer M. de Bat (S.G.P.) bezwaren van principiële aard. De heer R. Zuidema (A.R.) veronderstelde, dat de moei lijkheden van „de Symphonie" meer een kwestie van te weinig medewer kers dan wel van financiën was. Uit eindelijk werd dit voorstel z.h.s. aan vaard. Naast tal van kleinere voorstellen werd verder o.m. besloten tot onteige ning van gronden in plan West en tot aankoop van 3 woningen uit het flat gebouw aan de Bergweg en tot door verkoop van deze woningen. De heer Zuidema kreeg hierbij op een vraag Grote aanvoer van suikerbieten Woensdag was de aanvoer y suikerbieten te Middelburg zo enorm groot, dat de gehele Loskade vol met wagens stond, terwijl in de na middag de file zich uitstrekte over de gehele Blauwedijk tot op de Poe- lendaelesingel toe. In verband met deze grote drukte moest de politie op enkele punten re gelend optreden. ten antwoord, dat de verkoop van de door de gemeente aangekochte flat woningen moeilijk is, daar deze ver huurd zijn. BENOEMINGEN. Tot onderwijzer aan de Burgemees- ster van Dusseldorpschool werd be noemd de heer W. J. H. Noordermeer, te Kortgene. Benoemd werd tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur de heer Ph. Ha- verhoek, tot lid van de adviescommis sie Woonruimtewet de heer A. Buys en tot lid van de commissie inzake ge organiseerd overleg de heer A. C. Heijboer. Voorts werd besloten tot het bou wen van twee woningen op het terrein van de zuiveringsinstallatie. De heer Ph. Haverhoek (P.v.d.A.) wees daar bij op de mogelijkheid dat er geheid zal moeten worden, terwijl de heer E. N. C. van Riessen (V.V.D.) bepleitte om zoveel mogelijk de uitvoering van bouwwerken aan particuliere archi tecten op te dragen. Wanneer dit enigszins mogelijk is, wordt dit ook door B. en W. nagestreefd, zo ver klaarde de burgemeester. Aan de heer J. H. Mennes werd eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de Prof. dr. Kohnstammschool. Boerderijen in Quarlespolder worden in gebruik genomen Op Maandag 19 October zullen de pachters van de boerderijen in de Quarlespolder. tussen Walcheren en Zuid-Beveland. hun thans in aanbouw zijnde woningen en oeven kunnen betrekken- Deze ingebruikneming zal op enigszins plechtige en feestelijke wijze geschieden Des middags om half drie is er een samenkomst in café Van den Dries aan de Rijksweg te Lewedorp. waar de secretaris-ge neraal van het ministerie van finan ciën, mi. H. A. M. van den Dries, een toespraak zal houden. In een van de nieuwe pachterswoningen zal de Com missaris der Koningin ir, Zeeland, jhr mr. A. F C, de Casembroot,, eveneens een rede uitspreken- Mevrouw A. D Quarles van Ufford-Mulert tot Leem- cule. wed. van jhr. mr. J W Quarles van Ufford, in leven Commissaris dei- Koningin in Zeeland, en naar wie de polder is genoemd, zal de sleutel van de pachterswoning aan het gezin over handigen. Tenslotte zullen de pach tershoeven en bedrijfsgebouwen be zichtigd worden. Examens Voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur slaagden te Delft aan de Technische Hogeschool de heren J. van Houte te Middelburg en W. F. Wijffels te Sint Laurens. Algemeen Middelburgs Ziekenfonds In het artikel over het jaarverslag van het „Algemeen Middelburgs Zie kenfonds" in ons blad van gisteren, is helaas een fout geslopen- Op pagina 2, 3e kolom, 4e regel van onderaf, staat: het behoud van twee kantoren te Mid delburg. Dit moet zijn: het behoud van twee kantoren, te Middelburg en te Vüssingen. In het artikel was: „en te Vlissingen" weggevallen. Advertentie1 Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: F. RljkseWestra, d.; L. G. C. DrostWielema, z.; P. M. van Vlaan deren—van Oevelen, zA. M. Net—Wil- lemse, z.\ J. L. Berhitu—Haurissa, z.; E. H. BultsPauw, d.; C. Rozemond—van Leest, d.; P. de Looff—Sinke, z.; A. N. Bouma—Daniëlse. d.; K. M. M. van Bel- zenvan Bemden, z.; G. Koolevan de Ketterjj, z.; L. P. Wolf—Freekenhorst, d.; J. PeeneMoens. d. Ondertrouwd: P. J. van der Meer, 26 j. en S. van de Putte, 21 j.; A. de Leeuw, 26 j. en J. Voorma, 19 j.; D. Swint, 26 j. en J. de Bree, 21 j.; A. C. Bouweiis. 25 j. en C. G. de Klerk, 23 j.; W. A. IJssel- stein, 27 j. en P. Vlieder, 24 j. Getrouwd: J. P. van Ham, 54 j. en M. J. Jonker. 43 J.; A. Hetharie, 26 j. en R. J. Hatusupy, 19 j.; J. P. Pouwer, 23 j. en C. Joziasse. 23 j.; J. C. Buijs, 23 j. en M. Baljeu, 21 j. Overleden: A. Hoogesteger. 47 j.; W. C. Vinke. 86 j., wed. van L. Rijkse; J. van der Have, 72 j., vr. van K. Lems; A. de Groot, 30 j.; D. C .Everwijn, 61 j., man van Cl A. de Kam. vlissingen. Bevallen: M. van Dierendonck-van den Berge, d.; H. E. Vader-Lagoalj, z.; N. Melieste-Verpoorten, z.; E. E. Spies-Bra- bers, z.; S. P. M. Schroote-Weljens, d.; M. Rottier-Witte, z.; P. A. Luijpers-Ho- vens, d.; C. A. Veen-de Koster, d. Ondertrouwd: A. Paling. 22 jaar en E. J. A. Hendrikse, 19 jaar; J. G. Bruin, 26 jaar en H. Valk. 35 jaar: J. van den Berg, 23 jaar en J. J. Buenk, 23 jaar; A. A. Ströhmeijer, 26 jaar en P. C. Wij- tenburg, 24 jaar. Getrouwd: P. Faas, 22 jaar en J. A. M. Dijkstra. 24 jaar; E. Oeben, 22 jaar en E. A. Huser. 19 jaar; J. G. F. de Crooy. 32 jaar en M. C. van Vlijmen, 24 jaar; A. Clarisse, 23 j. en P. W. Huijps, 32 jaar; H. L. P. A. Lingiev, 22 jaar en C. G. Herlé, 18 jaar. Overleden: J. Beekman, 70 jaar. ARNEMUIDEN. Bevallen: W. E. de Klerk—Vader, d.; C. S. Tramper—Leendertse, z. Overleden: J Mulder, 44 j., echtgenote van G. de Waardt; J. Crucq. 54 j., echt genoot van K. Franeke. Getrouwd: L. P. Geldof. 26 j. en M. Ma rijs, 23 j.; B. Bliek, 25 j. en M. J. Goe- degebure, 22 j.; A. van Belzen, 27 j. en M. Louwerse, 29 j. Middelburg Vara-afdeling bestaat 25 jaar De Middelburgse afdeling van de V.A.R.A. gaat Zaterdag 10 October a.s. haar 25-jarig bestaan vieren. Des mid dags recipieert het bestuur in de „Gouden Poorte" en des avonds volgt het minder officieel gedeelte van het jubileumprogramma met, een feest avond in 't „Schuttershof", waar 't Ne derlands Cabaret-ensemble een caba ret-revue voor het voetlicht zal bren gen. Op de feestavond wordt een nieuwe vlag aangeboden. De afdeling Middelburg van de V.A. R.A., werd op 3 October 1928, als eer ste in Zeeland, opgericht. Reeds vóór die datum, waren er in de Zeeuwse hoofdstad een aantal arbeiders-radio amateurs, die regelmatig bijeenkwa men, om gezamenlijk te experimente ren. Uit deze amateurs werd met een twintigtal leden de afdeling gevormd. Waren er toendertijd nog slechts 20 leden, bij het uitbreken van de oorlog in Nederland, op 10 Mei 1940, telde de afdeling 307 leden. De heren J. Rerjnhout, C. Hendrikse en wijlen D. de Boei', namen onmid dellijk na de bevrijding het initiatief de V.A.R.A. in Middelburg weer tot leven te kweken. Toen de V.A.R.A. haar eerste uitzending verzorgde Maart 1946 telde de nog niet offi cieel fungerende afdeling reeds 90 le den. De eerste jaarvergadering werd op 2 Mei 1947 gehouden. Het ledental was gestegen tot 336. méér dan voor de oorlog dus en bleef stijgen tot bo ven de duizend uit! Het 25-jarig ju bileum kan dan ook gevierd worden met een ledental van 1048. Op die eerste jaarvergadering na de oorlog werden als leden van het Dagelijks Bestuur gekozen de heren: J. K. Radder, voorzitter; J. Reijnhout, secretaris en C. Hendrikse, penning meester. Dezelfde hei'en vormen in deze samenstelling nog steeds het Dagelijks Bestuur. A.B.V.A. vergaderde Dezer dagen hield de afdeling Mid delburg van de Algemene Bond van Ambtenaren een goed bezochte leden vergadering, waaiin de bondssecre- taris Van Rossen een rede hield over het onderwerp „Vraagstukken, die het Overheidspersoneel bezig houden." In een toespraak behandelde hij de technische herziening van de salaris- regeling 1953. De A.B.V.A. heeft hier bij voor de vaklieden nog een verbete ring weten te bereiken, alhoewel de regering alleen het oog had op de sa larissen van de middengroepen, die haar inziens waren ten achter ge komen. De Uniepartners waren vol komen één van zin, en hebben nog een belangrijke verbetering weten te be reiken. Ook de komende loonronde, die mo menteel alleen nog geldt voor het vrije bedrijf, werd in de beschouwing be- trolcken. Zonder twijfel zullen voor het overheidspersoneel dezelfde maat regelen moeten worden getroffen, al dus de heer Van Rossen. Tenslotte ging de bondsbestuur- der uitvoerig in, op de wijziging van de Pensioenwet, die komende is. Voor al de positie van de arbeidscontrac tanten had zijn aandacht. Aantal baden gemeentelijke zweminrichting Gedurende het zwemseizoen 1953 zijn in de Gemeentelijke Zweminrich ting te Middelburg 706 maandkaar- ten en 24.178 dagkaarten verkocht. Het aantal baden bedraagt voor de maandkaarten 14.120 en voor de dag kaarten 24.178. Het totaal aantal ge nomen baden is dus 38.289. Dit to taal bedroeg in 1952 31.975, zodat van een aanzienlijke stijging gesproken mag worden. Grijpskerke Instuifavonden Op initiatief van de beide plaatse lijke predikanten, ds. J. Goumare en ds. J. van Winterswijk, is men in het Dorpshuis te Grijpskerke met z-g. In stuifavonden begonnen voor de jeugd. Reeds de eerste avond was de be langstelling bijzonder groot, waaruit wel bleek, dat hiermede in een grote behoefte wordt voorzien. Vlissingen Winterpro gramma van Vlissingse Bestuurdersbond. Onder voorzitterschap van de heer K. van Wagtendonk kwam de Vlis- sinese Bestuurdersbond bijeen om de plannen voor het komende wintersei zoen te bespreken. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het werk van de Arbeiderskunstkring zich gunstig ontwikkelt. Er zijn een aantal voor stellingen voorbereid, waarvoor de beschikbare plaatsen reeds zijn uit verkocht. Verscheidene personen moesten op een wachtlijst geplaatst worden. Aanvankelijk was. een reeks van vier toneelvoorstellingen geprojec teerd, maar daaraan kon nog een vijf de toneelvoorstelling worden toege voegd, waarvoor men koos het toneel stuk „Beschuit met muisjes" van Herman Herjermans. Over het scholingswerk moest een minder optimistisch oordeel uitge sproken worden. Er zullen waar schijnlijk deze winter niet genoeg leerlingen zijn om een klas te vormen, hetgeen teleurstellend is. Wat het cursuswerk betreft, staan een aantal lezingen en cursussen op het program, waarvan ook de afde ling Westkapelle zal profiteren. In de loop van de vergadering werden besprekingen gevoerd aan gaande het op Zaterdag 17 October te houden demonstratief congres van het N.V.V. te Utrecht, in verband met de loonpolitiek van de regering, waarnaar de diverse organisaties vertegenwoordigers zullen zenden. Besloten werd de reis gezamenlijk te ondernemen. Uit de vergadering werd tot het bestuur een woord van dank gericht voor activiteit inzake de arbeiders- kunstkring. Het bestuur werd uitge nodigd contact op te nemen met de onlangs te Vlissingen opgerichte Filmclub, opdat ook de V.B.B.-leden de filmvoorstellingen van deze club kunnen bezoeken. Gevonden voorwerpen POPJE EN FIETSPOMP. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakte bekend, dat inlichtingen zijn te bekomen over de in het tijdvak 23 tot en met 29 September 1953 gevon den voorwerpen .Diverse sleutels, heren rijwiel, kinderschoentje, schoenmakers- els, popje, dames- en herenhandschoen, kinderjurkje, enkele broche's, ringetje, bankbiljet, paraplui, trainingsbroek, enke le portemonnaie's met inhoud, fietspomp, bril, schoolboek. Openbare Leeszaal Vlissingen Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd uitge breid met de volgende werken: Kaufman, De kinderen van Jubel; Lehmann, Het paardendorp; Levi, Christus ging Eboli voorbij; Martin, Het verlangen; Mons, Kralen; Vos— Kuyper, Als een ceder op de Libanon; Gide, Isabelle; Ashton, Yeoman's hospital; Baldwin, I leap over the wall; Karman, de wet der onafwend bare gevolgen; Hylkema, Nederland se klederdrachten; Wassermann, Boela Matari; Kahn, Het wonder der natuur, dl. 2, Leven en planten; Schaap, 150 spelen; Kaayk, Recep ten voor zoutloze voeding; Lodeizen, Het innerlijk behang, en andere ge dichten; Brecht, Kalendergeschich- ten; Panorama 1951 I. In de maand September werden uitgeleend 2221 Nea. romans, 205 ro mans in vreemde talen, 875 studie boeken en 1089 kinderboeken (totaal 4390). De tijdschriften- en kranten zaal werd bezocht door 439 mannen en 94 wouwen en de jeugdleeszaal door 38 jongens en 68 meisjes. St. Laurens Instuif Het comité, dat de jeugd van Sint Laurens door middel van z-g. Instuif avonden wil bezighouden, heeft f 250 ingezameld voor aankoop van ver schillende spelen. A-s. Zaterdagavond half acht wordt de eerste instuif in het vergaderlokaal gehouden. kunt U gezellig en smaak- f vol inrichten! De heden- 'fi daagse meubelontwer- pers hebben de eis van de tijd verslaan en meu- beien ontworpen, die fraai van lijn, doelmatig I en toch stabiel zijn. Wan- neer U liefhebber bent f van het moderne meubel, komt dan eens kijken in onze toonkamers. Oók kleine vertrekken inrich ten is een kunst, die men verstaat bij... WONINGINRICHTING Nieuwe Binnenweg 28B-294 Rotterdam VEILING KAI'ELLE. 7 Oct. Exportveiling, Appelen: Cox I Orange Pippin AAA 63; A 6161.60; BC 60,75—61; I grof 59.70—60,30; I fijn 53; I II 10,95; keuken 28: fabr. 9; Goudreinetten AAA 29.10—29.20; A 27.40—27.60; BC 22,30 -22,60; I grof 23: I fijn 18.50: H 14.40; keuken 15.2—r5.400 fabr. 11,50; Sterappcl 1 A 29.80; BC 25.10—25.50; I grof 27.30; 1 fijn 22,80; II 10.60; keuken 16; fabr. 6.10; Laxton Superbe A 36.30; BC 33.70; I grof 35.40; 1 fijn 36.30; II 9.80; keuken 15.70; fabr. 7,30; Glorie van Holland A 28,80: BC 24,20: I grof 24.30; 1 fijn 21,10; II 11.60; keuken 16.40; fabr. 7,30; Franse Reinette I grof 17.60: I fijn 17.20: II 7.70; keuken 10.85; fabr. 10.05: Princess van Engeland I grof 21: I fijn 12; keuken 8,10; fabr. 3,10; Red Gold A 21,90; BC 19.90; I 11; Allington Pippin A 28,40; BC 22.90 —24,20; II 7.80: keuken 9,70: Notarisappel I grof 21; I fijn 18,30; II 9; keuken 14; fabr. 7,30; Groninger Kroon I grof 24.90: I fijn 22.10: H 10.85; keuken 12; fabr. 7.70; Cox Pomona I grof 21.90; I fijn 18,40; fl 8.10: keuken 12.90: Pr. van Lun- teren I grof 21; I fijn 13,10; II 6.60: Bram- RAAD ST. LAURENS Burgemeester krijgt ambtswoning Woensdagmiddag kwam de raad van Sint Laurens onder voorzitterschap van burgemeester W. Baas in verga dering byeen. Bij de ingekomen stukken was be richt van goedkeuring door Ged. Sta ten. tot aankoop van „Tida-Kira" als ambtswoning voor de burgemeester- Besloten werd geen subsidie toe te kennen aan de Bond van Mobilisatie invaliden en de stichting „De Neder landse Soldaat". Aangenomen werd het voorstel tot het van toepassing verklaren van het K.B. van 4 Augustus 1953 tot wijzi ging van het toelage-besluit 1951 voor het gemeente-personeel. De wijzigingen in de begroting over 1953, betreffende toelage aan het ge meente-personeel over 1953, de aan koop van de ambtswoning en de aan koop van twee woningen aan de Kerk- laan, werden goedgekeurd. De begro ting voor het jaar 1954 werd aange boden. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Koole (C.H.U-) naar het toe kennen van bouwvolume voor Sint Laurens. De voorzitter antwoordde, dat voor drie woningen bouwvolume is toegekend. In dit aantal zijn twee dokterswoningen begrepen. Spreker verwachtte niet, dat aan Sint Laurens voor de komende periode bouwvolume toegewezen zal worden. Filmavond E.H.B.O. Dinsdagavond werd door de afde ling Sint Laurens van de E.H.B.O., in het vergaderlokaal een propaganda filmavond gehouden. De voorzitter, de heer A. C. Schipper, sprak een wel komstwoord, waarna de ere-voorzit- ter, burgemeester W. Baas, E.H.B-0.- diploma's uitreikte aan mej. S. Ma- rinissen en de heer A- C. Munter. Burgemeester Baas wekte de aanwe zigen op tot deelneming aan de cursus. De heer Van Rooyen uit Amster dam vertoonde enkele interessante films, o.a. over het E.H.B.O.-werk. De voorzitter sloot daarna met een woord van dank aan de aanwezigen en de heer Van Rooyen, de bijeen komst Biggekerke Bevolkingsonderzoek Onder voorzitterschap van burge meester J. L. Dregmans werd op Maandag in café Juliana te Bigge kerke een vergadering gehouden in verband met het bevolkingsonder zoek. Na een korte inleiding werd het woord verleend aan de heer Nieuwen- huizen, die een duidelijk uiteenzet ting gaf voor de huisbezoekers en be zoeksters, die de komende week de gezinnen langs zullen gaan. Er volg de een geanimeerde bespreking over de mogelijkheden en moeilijkheden, die zich bij dit huisbezoek voordoen. Op de wieken. Tijdens het vliegseizoen 1953 werden in de Concourscombinatie Walcheren de volgende kampioenschappen be haald: Vitesse-vluchten: le kampioen J. Rottier; 2e kampioen C. Mommaas; 3e kampioen A. A. v. d- Berge; 4e kam pioen P. van Sabben; 5e kampioen A. Rottier. Midfond-vluchten: le P- Babijn; 2e A. Hooftman; 3e A. A. v. d. Berge: 4e M. van Boekhout; 5e P. van Sabben. Fond-vluchten: le A. A. v. d. Berge; 2e A. van Keulen; 3e J. J. Snoep; 4e J. de Buck; 5e P. van Sabben. Jonge duiven: le J. de Buck; 2e J. de Jonge: 3e M. van Boekhout; 4e J. Rottier; 5e A. Hooftman. le kampioen-generaal A. A. v. d. Berge; 2e kampioen-generaal P. van Sabben; 3e kampioen-generaal J. de Buck; 4e kampioen-generaal M. van Boekhout; 5e kampioen-generaal A. Hooftman. De postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" te Westkapelle hield wedvluch ten op de volgende stations: Chiney: met jonge duiven: 1. 3 en 13 L. A. Lievense; 2, 8 en 10 H. v. Sighem; 4 en 12 K. de Vos; 5 W. Minderhoud; 6 Th. v. Alphen; 7 en 11 W. Westerbeke; 9 Joh. Houmes; 14 W. Lievense. Libefmont: met jonge duiven: 1 en 3 H. v. Sighem: 2. 5 en 10 K. de Vos; 4 Joh. Houmes; 6 W. Westerbeke; 7 W. Minder houd; 8 en 11 L. A. Lievense; 9 Th. Alphen. Vilvoorde: met jonge en oude duiven: 4 L. Hendrikse; 5. 9 en 12 W. Westerbe ke; 6 Joh. Houmes; 8 L. A. Lievense; 10 W. Minderhoud. De postduivenhoudersvereniging Zwaluw" te Westkapelle'hield wedvluch ten op de volgende stations: Mons: De uitslag is: 1 H. v. Sighem; 2. 3 en 5 W. Minderhoud; 4 L. Hendrikse: 6 W. Westerbeke; 7 W. Brasser. Quiervrain: De uitslag luidde: 1 en 5 W. Brasser; 2 en 4 W. Minderhoud; 3 en 6 W. Westerbeke; 7 W. Lievense; 8 L. Hendrikse. Quievrain: De uitslag was: 1, 5 en 6 W. Minderhoud; 2 W. Brasser; 3 L. Hendrik se; 4 W. Westerbeke. Icy Seedling I 17.30; II 9.90; keuken 13.10; Transparant de Croncel I grof 19,40; I fijn 17,20; 11 7.20: keuken 14.00—14,10. Peren: Zwljndrechtse Wijnpeer A 28,30: BC 22,80—23,30; I grof 27,80; I fijn 20,30 —20,40; II 4.30—4.80; keuken 8,10-8.30; fabr. 3—3.20: Beurré Alex. Lucas A 40.0£ —42,30: BC 48.40: I grof 37.70; I fiji* 35.70: II 22.90; keuken 14.60: fabr. 6.20— 8.30; Doyenne du Cornice A 60.8302,20; BC 56,40; I grof 56.30: I lijn 53.20; II 36.90; keuken 40,95; fabr. 19.10: Nouveau Poiteau I grof 15,10: I fijn 11.60; I 14.80; keuken 6,406,80; fabr. 3.40; Emlle d'Heyst A 29,10; BC 29.10; I grof 26.20: I fijn 26; II 7,20; keuken 11.50; Ponds peer 1 grof 12.10; I fijn 11.40; II 10.60; keuken 10,05; Jodenpeer I grof 21; I fijn 18; n 3; keuken 4,10; Conférence I grof 34,90; 1 fijn 26; II 15; keuken 20,50—22,20: Légipont A 36.90: BC 34.90: I grof 37,10; I fijn 20,10; Val Goudreinetten 9,80: Val Sterappel 3,20; Bramen (industrie) 40. Gewone velling: Aardbeien 1.15—1.41; Bramen 73; Noten 1,30—2.90. Appelen en peren: Pr. Roosevelt 918; Zoete Ribbeling 9: Soldat Laboureur 12— 13; Princesse Noble 23; Pitmaston Du- chesse 13; Durondeau 711; Beurré Clair- geau 9—19; Eng. Plglon 11—23: Le Cure 13; Dubbele Bergamotten 715; Zoete Kroon 518; Maagdepeer 21 Groenten: Andijvie 1013; Bloemkool 8—32; Prei 13—17; Spruitkool 31; Dubbele Princessebonen 2548; Kroten 6>A8; Ro de kool 1112; Knolselderij 11; Savoye kool 13—14; Witte kool 6; Kropsla 3—5'/2. veiling goes. 7 Oct. Bloemkool A n 31—44; B II 8— afw. 10—16; Kropsla A I 7—8; B H 45, beide per stuk; Groene Savoye kool 5—12; Rode kool 9—10; Dubbele Princes sebonen 36—55; Pronksnij bonen 12—21; Uien 4; Kroten 4—9: Prei 10—19: Andij vie 11; Spinazie 37—41; Veldsla 37; To maten 20—26, alles per kg. Wortelen 8—19 per bos. e ierveiling goes. Prijs voor verse kippeneieren f 2,68 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. veiling middelburg. 7 Oct. Aardappelen: Meerlanders bon ken 11,90; Blauwe Eigenheimers grote 12,50—12.90; Idem bonken 12,30; IJsselster grote 10.90; Bintjes grote 9.90. Fruit: Cox Orange Pippin A 61; EC 60; I 50; keuken 2536: Bramley's Seed ling keuken 56; Jacq Lebel keuken 10; Groninger Kroon keuken 13—18; Manks Codlin keuken 11; Ellisons Orange keuken 25; Glorie van Holland I 2129; keuken 1923; Jonathan keuken 15; Ap pelen val en kroet 723; Tomaten 2030; Oranje Ananasmeloen 12—28; Beurré Alex. Lucas I 22; keuken 17; Bonne Loui se d'Avranches keuken 20; Conférence I 26; keuken 2125; Légipont keuken 24 27; Zwijndrechtso Wijnpeer keuken 15 19; Doyenne du Cornice keuken 4256; William Duchesse I 18: Kraaiperen 18 20; Frankenthalers 67—98; Black Alican te 6798; Netmeloenen 1035; Suiker meloenen 2146. Groenten: Bloemkool A 12—39; B 12— 17; C 8; Savoye kool 4—6; Rode kool 3 —9; Witte kool 3>,i4; Spruiten 27—42; Witlof 7480; Andijvie 814; Spinazie 14=-32; Prei 1316: Komkommers B 13; C 810; Snijbonen 501,14; Princessebo nen 5069: Pronkbonen 2141; Sla 8; Bospeen 1121; Boskroten 1012; Uien 45; Koolrapen 613; Kroten per kg. 12—13. vismijn veere. 7 Oct. Aangevoerd: 3316 kg. export- garnalen 63—83; 982 kg. handels-garnalen 51—67; 160 kg. bot 23—42; 14 kg. tong (middel) 1.47—2.40; 23 kg. rog 37—39; 7 kg. ongesorteerde vis 78; 8 kg. wijting Mej. M. A. A. Cler en mej. dr. G. Roorda Te Middelburg hebben Leraren en leerlingen van het Middelburgs Gym nasium afscheid genomen van de le raressen mej. >L A. A. Cler (Frans) en mej. dr. G. Roorda (Engels). Bij dit afscheid waren medé aan wezig de wethouder J. W. Kögeler, het college van curatoren en het be stuur van de ouder-vereniging. De heer Kögeler was de eerste spreker en wees op de eervolle staat van dienst van mej. Cler en mej. Roorda. Namens het college van cu ratoren sprak mr. Th. Portheine. De ze prees de werkkracht van de schei dende leraressen, en de liefde voor haar vak. De heer Portheine wees nog op de betekenis van het onderwijs in het Frans en het Engels voor de latere academische opleiding en het maat schappelijk leven. De rector, dr. H. W. Fortgens wees er in zijn toespraak o.m. op, dat mej. Roorda de muziekles op het gymnasium heeft ingevoerd, terwijl beide leraressen bij het taalonderwijs voor het eerst gebruik hebben ge maakt van gramofoonplaten. Dr. Fortgens bood de beide dames een geschenk aan. De heer E. Mos die namens de do centen het woord voerde, merkte op, dat het onderwijs van de beide dames niet een ingieten van wetenschap was, maar veel meer een persoonlijk, vormend karakter droeg. Deze spre ker eindigde met de woorden van Seneca; Non scholae sed vitae dis- cimus (wij leren niet voor de school, maar voor het leven). De heer Jaap van Woerden, die na mens de leerlingen van de 3 hoogste klassen sprak merkte op, dat de scheidende leraressen niet schoolse vakkennis aan hun leerlingen doceer den, maar hen veel meer algemene ontwikkeling bijbrachten. Hg bood u naam van de leerlingen een geschenk aan. Dick Kolff sprak hierna na mens de leerlingen van de drie eerste klassen. De laatste spreker, de heer J. A. van Veeren, bood namens de ouder vereniging mej. Cler en mej. Roorda bloemen aan. De dames Cler en Roorda dankten de sprekers voor hun woorden, en uitten de wens, dat het Middelburgse gymnasium zijn bloei ook in de toe komst zal mogen behouden en dat de leerlingen in hun latere leven goede vruchten zouden mogen trek ken van het onderwijs. KERKNIEUWS Ds. F. J. Pop 25 jaar predikant Gisteren, 7 October, vierde Ds. F. J. Pop, voorzitter en hoofddocent van „Kerk en Wereld", te Driebergen zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Pop werd in 1903 geboren en in 1928 door het Provinciaal Kerkbe stuur van Zuid-Holland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned Herv. Kerk. 7 October van datzelfde jaar deed hg zijn intree in zgn eer ste gemeente Uitwgk (classis Heus- den). Daarna stond de jubilaris ach tereenvolgens nog te Spgkenisse 1931 —1936; Neerbosch Hees 1936—1939 en te Delft 19391945. Met ingang van 1 October 1945 werd Ds. Pop be roepen tot predikant in Algemene Dienst en als speciaal voorzitter en hoofddocent van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Naar wij tenslotte nog vernemen is op wens van ds. Pop, de dag van 7 October onopgemerkt voorbij ge gaan. SCHAKEN Kotov won verrassend van landgenoot Smyslov Euwe dwong Bronstein remise at De uitslagen van de partijen van de 21e ronde in het candidatentournooi te Zürich luidden: StahlbergReshevsky Euwe —Bronstein V2—Petrosian—Najdorf ViVi'. Kotov—Smyslov 1—0; Boleslav- skyKeres 01; AverbachTaimanov 10; SzaboGligoric afgebroken in gunstiger stelling voor Szabo; Gelier was vrij. De stand luidt nu: L en 2. Smyslov en Reshevsky 12Vz pnt. uit 20 partijen; 3. Bronstein 11 pnt en 1 afgebroken partij uit 20 par tijen; 4. Najdorf 10% pnt. uit 19 par tijen; 5. Keres 10Vj pnt en 1 afgebroken partij uit 20 partijen; 6. Petrosian 10 pnt uit 20 partijen; 7. Boleslavsky 9Va pnt uit 19 partijen; 8. en 9. Kotov en Geiler 9 pnt. en 1 afgebroken partij uit 19 partijen; 10. Taimanov 9 pnt uit 19 parijten; 11. Euwe 9 pnt uit 20 par tijen; 12. Averbach 8V2 pnt en 1 af gebroken partij uif 20 partijen; 13. Szabo 8 pnt en 2 afgebroken partijen uit 20 partijen; 14. Gligoric 7Va pnt en 2 afgebroken partijen uit 19 partijen; 15. Stahlberg 5% pnt en 1 afgebroken partij uit 20 partijen. Dl EEK SIOTEDOP In de raadszaal van het Amsterdamse stadhuis is het Vondelpark officieel over gedragen aan de gemeente Amsterdam. Het park zal verbetering behoeven. De gemeente zal er veel geld in moeten in- De zestigjarige weduwe D. van de Hamer-Helmink werd gisteren te Win terswijk dood in haar woonkamer aange troffen. Zij was door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. In Canada zijn 50.000 tulpenbollen aan gekomen. die de Nederlandse Vereniging van bollenkwekers aan Ottawa heeft ge schonken uit erkentis voor het voorjaars- tulpenfestival te Ottawa. 9 De commandant van de Chinese natio nalisten in Birma, luitenant-generaal Li Mi, heeft in de hoofdstad van Formosa meegedeeld, dat zjjn guerilla-strijders de strijd voor de „anti-communistische zaak" tot het einde zullen voortzetten. 9 Generaal a. Gruenther. opperbevelheb ber der Atlantische strijdkrachten in Eu ropa, zal op 14 en 15 October een bezoek aan Nederland brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3