VISTAS^ Restauratiewerkzaamheden aan kerk in Kortgene vorderen „Geen getroffenen,die tussen wal en schip raken" Zeeuwse Almanak RHEUMATIEK R 12 ZEELAND HEEFT HET LAAGST AANTAL WERKLOZEN <3.win DRIEHONDERD BARAKKEN BIJNAGEREED Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 REGERING VERKLAART Naschade blijft moeilijk probleem De Watersnoodcoinmissie uit de Tweede Kamer heeft na bestudering van de memorie van antwoord met nota van wijzigingen inzake de wa tersnoodwet het wenselijk geoordeeld over een aantal punten met de re gering mondeling in overleg te treden. BU dit overleg ztfn verschillende belangrijke punten naar voren gekomen, Als eerste punt stelde de commis sie aan de orae de vraag, of degenen die tengevolge van de watersnood niet in staat zijn inkomsten te ver werven, welke het hun mogelijk ma ken op de oude voet te leven, in derdaad in voldoende mate geholpen worden. Deze vraag gold zowel voor de boeren als voor de arbeiders, de middenstanders, enz. Men vestigde er nog de aandacht op, dat er b.v. tul van boeren zyn, wier land nog in ge ruime tijd geen of slechts geringe inkomsten oplevert, in elk geval be langrijk geringer dan wat het vroe- fer opbracht. Nu kan het wel zyn, at de boer zelf elders te werk ge steld kan worden, maar op die wij ze wordt de arbeid van zijn gezins leden, die in het bedrijf plachten me de te werken, niet beloond. Is nu de regeling in elk geval zodanig, dat de getroffene zich in zijn oude milieu kan handhaven De regering beantwoordde de laat ste vraag zonder aarzeling bevesti gend. Men behoeft niet te vrezen, aat er getroffenen zijn, die tussen wal en schip geraken. Vervolgens werd er door de com missie óp gewezen, dat de regering blijkens de memorie van antwoord ten aanzien van de immateriële scha de een aanvullende taak ziet voor het Nationaal Rampenfonds. Staat nu vast, zo werd gevraagd, dat dit fonds na de uitkering van de bijdrage in de huisraadschade nog over voldoende middelen zal beschikken om deze aan vullende taak te kunnen vervullen? De regering antwoordde bevesti gend. Zij heeft aan het bestuur van het Rampenfonds toegezegd, dat zy zal bijspringen, indien dit fonds on toereikend mocht zyn voor liet vol doen Van de bijdrage in de huisraad- scliade, waarbij is vastgelegd, dat het fonds de beschikking moet houden over die bedragen, welke naar liet oordeel van zyn bestuur dus onaf hankelijk van het oordeel der rege ring nodig zijn voor andere doel einden. NASCHADE. Een belangrijk punt achtte de commissie de kwestie van de z.g. na- schade, Er is naschade, welke tot blyvende waardevermindering leidt, doch die niet vergoed wordt. Schade wordt immers alleen vergoed als her stel plaats vindt en herstel zal in ve- Oesterverzending in September De oesterverzending heeft in de maand September als volgt bedragen: Nederland 99.381 stuks f105.092); België 1.489.120 stuks (1.232.S3S); Engeland 300 stuks (-17.500); Duits land 73.340 stuks (78.790). Andere landen 9750 stuks (7600). Totaal 1.671.891 stuks tegen 1.471.820 stuks in September 1952. De tussen haakjes totalen geplaatste cijfers aan in September de lc gevallen achterwege blijven, om dat de kosten niet evenredig zouden zyn met het daardoor te verkrygen resultaat. Kan de waardeverminde ring nu niet toch vergoed worden? Een pand, waarvan de muren en de fundering door zout water zjjn aan getast, zal toch bjj verkoop minder opbrengen dan indien dit niet het ge val was. Men zou het wellicht kun nen herstellen, maar zulk een her stel wordt dikwyis veel te duur. Vergoeding van waardevermindering behoeft in elk geval vaak minder le kosten dan herstel. De regering zette uiteen, dat, men met het herstel van zoutschade nog niet voldoende ervaring heeft op gedaan. Het blyft byzonder moeilyk (Advertentie) Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheuinatlek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit. Bijzonder aangenaam is het feit, dat de tabletten practisch smaakloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid - zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be wezen. om tevoren te schatten hoeveel scha de een bepaald gebouw geacht moet worden te hebben geleden. De regering aarzelt nog, of zij een vergoeding voor naschade volgens een vaste formule kan en mag ge ven. Zy overweegt liet treffon van een regeling, welke mogelijk maakt om niet alleen de zoutschade te her stellen, doch tevens om de bescha digde huizen ook in ander opzicht te verbeteren. Zulk een regeling zou niet alleen voor het watersnoodge- bied van toepassing moeten zyn, maar ook voor Walcheren. Het zou echter preamatnur zyn hieromtrent thans reeds te beslissen. De regeling kan dus zeker niet in dit wetsont werp worden opgenomen. Uit de commissie werd er nog op gewezen, dat er ook na herstel (zowel van zoutschade als van andere scha de) soms waardevermindering kan overblyven. Reeds daarom achtten de leden, die hierop de aandacht ves tigden, een regeling voor de vergoe ding van waarde-vermindering wen- seljik. De regering verklaarde zich tot 't treffen van zulk een regeling echter niet bereid, haars inziens zal met de vergoeding van de herstelkosten moeten worden volstaan. in kuiirverpskung. inh. 48 tabletten, Gld. 3,20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Jhr. de Casembroot overhandigde oorkonde Aan Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft Woensdag te Kaapstad aan de Gouverneur-Gene raal van Zuid-Afrika, dr. Jansen, de oorkonde overhandigd, waarin de er kentelijkheid voor de Zuidafrikaanse hulp bij de watersnood tot uitdruk king wordt gebracht. Het geschenk ging vergezeld van een Walchers cos- tunm. Jhr. de Casembroot reikte voorts speciale bronzen medailles uit aan de administrateurs van Transvaal, de Kaapprovincie en Zuid Wcst-Afrilca voor hun steun aan de hulpactie ten behoeve van de slachtoffers der over stromingen. Later zullen dergelijke medailles ook worden uitgereikt aan de administrateurs van Natal en Oran j e-V rijs taa t. DALING IN SEPTEMBER Gunstige invloed van seizoenwerkzaamheid Het direct beschikbaar aanbod van mannelijke arbeidskrachten daalde in September met 5490, hetgeen biykt uit de daling van het aantal werklo zen van 53,322 tot 50.898 en de daling van het aantal D.U.W.-arbeïders van 10.475 tot 7409. VAN Onze correspondent te Bruinisse meldt, dat van deze plaats de „grote trek" is begonnen. De inwoners van Oosterland namelijk, die hier waren geëvacueerd, keren thans in grote ge tale naar hun woningen terug. De in Bruinisse vrijkomende woonruimte wordt echter in de meeste gevallen direct weer in gebruik genomen door anderen, die nog elders in Nederland waren geëvacueerd. Enige inwoners van Dreischor, on der wie zich leden van de vrijwillige brandweer bevonden, hebben op Die rendag een paard van de heer W A. de Vrieze, dat in een rootput van de roterij Dreischor terecht was geko men, met veel moeite kunnen redden- De huizen in de nieuwe wijken van Axel staan er nu reeds enkele jaren, zodat het voor de hand ligt, dat er eens een kwastje verf aan gespendeerd moet worden. In dit opzicht js Axel NUMMERS Voortsteeds voort schrijdt de techniek en als een metterdaad spre kend" onderdeel daarvan vindt in Zeeland ook de automatisering van de telefoonnetten steeds roortgaAg. Binds Woensdag verheugen de ge meenten Boek en Philippine zich in het bezit van ingewikkelde centrales, welke het mogelijk maken een tele foongesprek te voeren, zonder de in de loop der jaren vertrouwd gewor. den tussenkomst van de kantoorhou ders van Tante Pos. Daar sullen de telejonerenden aan moeten wennen! Want zij waren verwend met de service van dc kantoorhouders! Het was immers zo gemakkelijk om iemand op te bellen. Een voor beeld? Wanneer men in Hoek met een bepaald persoon verbonden wen ste te worden, dan was het totaal overbodig om diens telefoonnummer te kennen. Men vroeg eenvoudig ver- binding aan met Jan. Klaasof met „Grote Pief en.dan kreeg men zonder mankeren de gewenste relatie aan de lijn. Dat nu is thans afgelopen. Ook m deze gemeenten zal men voortaan de moeite moeten némen om een tele foonnummer op te zoeken en daar mede gaat het persoonlijk, het ver- trouioelijk element verloren. Ook hier voortaan nummers inplaats van mensen Zo Sist het „de tijd". Toi echter een voorbeeldige gemeente: op 17 October wordt een aanbesteding gehouden van het schilderwerk van 138 woningen Gedurende de maand September wer den in het gemeentelijk badhuis te Hein- kenszand 1041 douchebaden genomen. In September werden te Heinkenszand 19 Slachtvergunningen uitgegeven. In de gemeentelijke badinrichting te Hoek werden gedurende de maand Sep tember 1029 baden genomen. Ikonententoonételling uitstekend geslaagd De Ikonen-tentoonstelling, die te Middelburg in de boekhandel van Benthem en Jutting werd gehouden, is Woensdagavond gesloten. Gedurende de oorspronkelijke ope- ningstermijn 19 September tot en met 3 October kwamen ruim 1500 belangstellenden de Ikonen bezichti gen. De expositie is toen verlengd en op 5, 6 en 7 October zyn nog Velen een kykje komen nemen, zodat het totaal "aantal bezoekers, nu tot ruim 1600 is aangegroeid. De duidelijke uiteenzettingen, die door mevr. M. C. van Empel-Boddaert over het ge- exposeerde zijn gegeven, werden door het publiek bijzonder gewaardeerd. Voor de organisatoren van deze tentoonstelling is deze grote belang stelling een succes en een aanwyzing dat met goede exposities voortge gaan kan worden. De West-Duitse hulp aan Nederland Het Westduitse Ministerie van Eco nomische Zaken heeft medegedeeld, dat de Duitse hulpactie voor dc Ne derlandse rampgebieden vermoedelijk in December zal kunnen worden be ëindigd. De leveringen van materiaal, uitgezonderd basalt zyn reeds afge sloten. De indirecte hulpdiensten wor den op Nederlands verzoek echter nog voortgezet. Op het ogenblik wer ken nog 152 Duitse vaklieden in Ne derland aan de dyken. Het ministerie heeft opgemerkt, dat de gehele actie ondanks de technische en organisato rische moeilyklieden volledig zonder stoornis en in beste samenwerking thesen Nederlandse en Duitse rege ringsinstanties verlopen is. De jaarlijkse daling van dt werk osheid in September is voornamelijk een gevolg van de voortzetting en de uitbreiding van de seizoemverkzaam- Het beschikbaar aanbod van bouw vakarbeiders daalde van 6806 tot 6050 metaalarbeiders van 6938 tot 5602, landarbeiders van 5220 tot 3075 en losse arbeiders van 11.265 tot 10.086. Het aanbod van jeugdigen beneden 19 jaar daalde van 4989 tot 3022. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 29.508 tot 30.787. De relatieve werkloosheid was eind September het hoogst in Noord-Hol land met 21 werklozen per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland met 5 en Drenthe met 7, terwijl het rijksgemiddelde 16 bedroeg, tegen 17 op 31 Augustus. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg voornamelyk door de insehrij'ving van meisjes, die de scholen verlieten, en door "de af loop van het zomerseizoen, o.a. in het hotelbedrijf, van 7015 tot 8114. De vraag naar vrouwelijk personeel daal de van 21.877 tot 21.638. OP SCHOUWEN-DUIVELAND Er zijn er reeds verscheidene bewoond Op Schomven-Duiveland is het grootste deel van de 300 te bouwen ge zinsbarakken thans zo goed als klaar- Aan de Platteweg bij Zierikzee worden er 40 opgericht. Deze zullen spoe dig betrokken kunnen worden. Enkele zijn er reeds bewoond. By Noord- gouwe zullen in totaal 125 van deze woningen worden gebouwd. Ook hier van is een kleine aantal reeds in gebruik genomen. Het grootste complex noodwoningen is te vinden aan het Beyersdykje (gemeente Nieuwerkerk), waar in één rij 95 huisjes werden gebouwd. De hele serie is thans afgewerkt en vrijwel geheel bewoond. Van deze 95 wo ningen zyn er 25 voor Ouwcrkerkse en 70 voor Nieuwerkerkse gezinnen bestemd. De bewoners zijn zeer ingenomen met hun nieuwe onderkomen. Elke woning bevat een ruime kamer, drie slaapkamers en toilet en is aangeslo ten op waterleiding- en electriciteits- net. Allen zijn het er over eens dat zij beter af zijn dan de geëvacueerden, nu zij weer een eigen dak boven het hoofd hebben. Zoh'der arbeidskrachten „van bui ten" kan men het echter op Schouwen niet af. De grootste moeilijkheid bij de oplossing van dit probleem was ook al weer de huisvesting. Het Zwitserse Rode Kruis werd hier de redder in de nood door de royale schenking van het arbeiderskamp „Zeikepolder", dat Benoemd tot hbofc!" van U.L.O.-school Met ingang van 1 Januari a.s. is tot hoofd van de Ulo school met de Bijbel te Bergen op Zoom benoemd de heer W. J. Westveer, onderwijzer aan deze school sinds 1 Januari 1947. De heer Westveer genoot zyn oplei ding aan de Kweekschool te Middel burg. Hij begon zijn loopbaan in Hein kenszand en was daarna verbonden aan de Mulo-school te Goes, tot Sep tember 1942, waarna hij een vaste aanstelling kreeg aan de school te Ze venbergen. Daar heeft de heer West veer les gegeven tot 1 Januari 1947, toen zijn benoeming aan de School met de Bijbel te Bergen op Zoom volgde, waar hy nu als hoofd van de Ulo-afdeling werd benoemd. thans vlak bij Zierikzee is opgericht en slaapgelegenheid biedt voor 240 personen. Het kamp telt vijf grote barakken elk bestaande uit 4 slaap- en 4 woon kamers. Voorts is er een keukenbarak met kelder, levensmiddelenmagazijn. schoonmaakafdeling voor groenten en aardappelen en een afzonderlijk de kenmagazijn. Bovendien staat op het terrein een grote cantinebarak, voor zien van toneel en buffet, waar. de arbeiders na de dagtaak ontspanning kunnen vinden. De hier gehuisveste arbeiders, die werken bij Ouwerkerk en aan „De Val" zyn afkomstig uit verschillende delen van het land. Naast dit kamp staat dat van de I.V.H- (Internationale Vrijwillige Hulpdienst). De bewoners van dit kamp, die zich met zeer verschillend hulpverleningswerk op Schouwen- Duiveland bezig houden, worden door de keuken van het grote kamp gevoed. Onder hen vindt men de meest uit eenlopende nationaliteiten. Advertentie het verbeterde brilleglas KUNST „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" Opvoering door het Vlissingsch Schouwspel Een klein maar bijzonder wakker troepje tonelisten van „Het Vlis singsch Schouwspel" heeft Woensdag avond Noel Coward's humoristische toneelspel „Blithe Spirit" onder de Nederlandse titel „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" in het Vlissingse Concer t gebouw op de planken gebracht. Dat „zien, wat jy niet ziet" heeft be trekking op de spiritistische leerstel ling, dat geesten van overledenen zich kunnen manifesteren en materialise ren in onze drie-dimensionale mensen wereld. Noel Coward drijft nog al de spot met dat geval. Hij laat eerst een over leden dame rondhuppelen in de woon kamer van haar vroegere echtgenoot, die inmiddels is hertrouwd. En als in het derde bedrijf de twee de echtgenote ook is overleden, wordt de man achtervolgd door twee nogal spot- en plaagzieke „grijze" materia lisaties- Het stuk stelt hoge eisen aan de ver tolkers en wanneer we zeggen, dat het iets te zwaar werd gespeeld en een nog grotere zwierigheid eiste, dan de Schouwspelers er aan gaven, dan is dat nauwelijks critiek. We hebben na melijk warme waardering voor de wij ze, waarop ze dit knappe toneelstuk brachten. Ze zyn op de goede weg. Het succes van de avond was voor mej. N- Theune als mevrouw Arcati, de dame, die alles wist van spiritisme enz. Pittig, maar iets belemmerd door een te klein stemvolume, was mej. H. J. de Kok als tweede echtgenote van de hoofdfiguur de schrijver Char les Condomines die losjes en vlot werd uitgebeeld door de heer A. Gil lissen. De heer J. v. d. Eijk en mevr. C. J. v. d. Meer-van Dijk brachten op aan nemelijke wijze het doktersechtpaar Bradman tot leven. Mevr. J. G. de Beer-Geelhoed spui de als „geest Elvira" een mengeling van humor en sarcasme, welke de toe hoorders uitnemend vermaakte. Ze was in deze rol bepaald goed op dreef- Tenslotte was er een dienstbode rolletje dat nu eens niet onbelangrijk was en dat door mej. E. Koole met bescheidenheid en goed begrip werd gespeeld. De decors waren bijzonder goed ver zorgd. L, GEBOUW BLEEF BEHOUDEN Vlissingen krijgt nieuw flatgebouw Aan de Wilhelmïnastraat op de hoek van de Nieuwstraat te Vlissin gen stond voor enkele maanden de z.g. Nieuwe Kerk van de Nederlandse Hervormde gemeente. Dit kerkge bouw beantwoordde al reeds geruime tijd niet meer aan de eisen, welke aan een dergelijk gebouw gesteld wórden, om welke reden het dan ook prac tisch niet meer voor kerkdiensten werd gebruikt. Dit gebouw trok de aandacht van de directie van de Zuid Nederlandse Bouw- en Handels Combinatie. Het lag in de bedoeling het te slopen en op de vrykomende grond een woon- flat te bouwen. Na diverse besprekin gen, o.a. met de gemeente Vlissingen en met het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente, werd besloten het kerkgebouw aan te kopen. Het slopen van het kerkgebouw werd opgedragen aan de fa. C. West dorp en Zn., slopersbedrijf te Goes. Onder gevaarlylte omstandigheden is het gehele sloopwerk in korte tyd verricht, zonder persoonlyke onge vallen of schade aan de belendende percelen. Door het architecten-bureau W. D. de Regt te Vlissingen is inmiddels een j plan gereed gemaakt voor de bouw I van een flatgebouw, omvattende 16 af zonderlijke woningen. De directie van de Zuid Ned. Bouw- en Handels Com binatie zal binnen enkele weken be ginnen met de uitvoering van het werk. Mutaties ambtenaren In verband met het aflopen van de seizoen-drukte, zyn per 1 October de ambtenaren der L en A. te Sluis Ris- seeuw, Bal, Reijnders en Munninkhuis teruggeplaatst naar hun oude stand plaats. De assistent der I. en A. P. van 't Hoff is overgeplaatst van Sluis naar Rotterdam; de grenscommies A. van Loenhout is gedurende de bie ten-campagne gedetacheerd te Sas van Gent Met Kerstmis hoopt men er weer diensten te kunnen houden Enkele jaren geleden liet (le Hervormde predikant van Kortgene, ds. G. van Schuppen, voor zijn gemeente een kerkzegèl ontwerpen, met als motief de kerktoren, welke als enig monument op Noord-Beveland aan de storm vloed van 1530 weerstand bood. Als randschrift bevat dit zegel het vierde vers van Psalm 61: „Gij zijt mij een sterke toren voor den vijand" (het water). Men weet het, op 1 Februari jl. werd liet dorp Kortgene opnieuw door een stormvloed geteisterd en weer werden toren en kerk door de zee om spoeld. Ruim twee en halve meter hoog kwam het water, doch thans bleef gelukkig ook het uit 1681 daterende kerkgebouw behouden. Veel ging echter verloren en veel werd vernield, zodat de Hervormde gemeente een half jaar na de ramp nog steeds in de Stadswijnkelder haar diensten moet houden. Met Kerstmis hoopt men echter het kerkgebouw weer te kunnen betrekken. bijdrage van 12.000 verleent. De vernieuwing zal tevens worden ge bruikt om een verantwoorde indeling van banken en liturgische ruimte te verkrijgen. Vóór de fraai gebeeldhouwde preek stoel, welke behouden bleef, wordt een vaste avondmaalstafel en een vast doopvont geplaatst. Dit laatste zal geschonken worden door de ande re gemeenten van het eiland, uit dankbaarheid dat zy gespaard bleven by de ramp. Dit doopvont, dat iets byzonders belooft te worden, zal waarschijnlijk in steen worden uitge voerd. De restauratie is in volle gang, waarbij men zoals ds. Van Schuppen opmerkte, van de nood een beetje een deugd maakt. Het interieur van de kerk was door minder oordeelkundige restauraties in de loop der eeuwen, niet het meest fraaie in deze omge ving. Aan ir. P. 't Hoöft te Goes werd opdracht gegeven tot hèt maken van een restauratieplan, dat inmiddels reeds wordt uitgevoerd. De kerk is fèheel uitgebroken, waarbij het meu- ilair van slechte kwaliteit definitief wordt opgeruimd. De vurenhouten banken worden vervangen door eiken banken, waartoe de Gen. Synode een De zgn. bochten aan de zijmuren zullen verdwijnen. Alle gemeenteleden zullen nu hun plaatsen krygen op de eiken banken, die in twee groepen worden opgesteld met een breed mid denpad. Antieke banken. Men beschikt nog over twee antie ke herenbanken. Gehoopt wordt, dat deze behouden kunnen blyven om als kerkeraadsbanken dienst te doen. De vloei zal bedekt worden met natuur- tegels, terwyi de vroegere elektrische verwarming, welke niet in alle op zichten voldeed en bij de vloed verlo ren ging, door een hete lucht-verwar- mingsinstallatie wordt vervangen. Verder zal de vurenhouten lambnze- ring worden vervangen door eiken triplex, terwijl by deze restauratie te gelijk een nieuwe ingang voor de to ren wordt gemaakt. Tot op heden is de situatie zo, dat de klokluider de toren niet kan betreden langs de nor male toreningang, doch slechts door de kerk. Door het maken van een zij- ingang zal hierin verandering worden gebracht. Ook zou men nog graag het exte rieur enigszins willen restaureren, want bijv. de ramen zijn verre van fraai. Het herstel van het interieur vergt echter reeds ongeveer een halve ton, zodat men het noodgedwongen hierbij voorlopig zal moeten laten. Overigens ziet men de financiering van de aan de gang zijnde restauratie niet somber in. Jaren geleden stichtte men reeds een restauratiefonds, dat thans ongeveer 5000 bevat. Boven dien mag steun verwacht worden van de classes Zutphen en Doetinchem, die streven om een bedrag van 30.000 aan de getroffen gemeente van Kortgene te schenken. Voorts heeft de protestantse gemeente van Raincy bij Parijs, welke reeds na de ramp een partij kleding zond, ook twee kandelaars voor de avondmaals tafel toegezegd. Ook het andere kerkgebouw te Kortgene, n.l. van de Gereformeerde Gemeente, wordt geheel gerestau reerd. Bij de stormvloed werden de zymuren zodanig ontzet, dat deze vernieuwd moeten worden. Tegelijk worden thans verschillende andere verbeteringen aangebracht. MIDDELBURG. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra „Het geheim van Mayerling", (18 jr.), 7 en 9 uur; Lu xor: „De man zonder angst", (18 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Het spook van de Opera". (14 jr.), 8 uur. I.TZENDIJKE. Vandaag Gemeentehuis: Tentoonstel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2