PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchill overweegt desnoods zelf naar Moskou te gaan Vandaag start race naar Nieuw-Zeeland Philippine en Hoek zijn thans automatisch bereikbaar BILT Om een cijfer BOBBY GREENLEASE TOCH DOOR ONTVOERDERS VERMOORD 196e Jaargang-No. 237 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels! van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, W.lstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. Ml 2160)iMiddelburg, Markt 51. Iele!. 3841: Goes, Lange Vorststraat 63, lelef. 2475 Ib.g.g. 3328:: Oostbutg. Finl.ndsttaat 2. telel 16: T.menaen, Brou.verljslr, Z: Zlerlkzee. K. Bageidtlr C 108. «lel 28 BIJEENKOMST VAN GROTE VIER Te Bonn is men bang voor een terugkeer naar Potsdam" Volgens een inlichting van hoge diplomatieke zijde denkt Winston Chur chill, aldus Reuter, er over rechtstreeks in contact te treden met Malen- kow, zo zijn plan voor een bijeenkomst van wereldleiders op het hoogste plan geen doorgang zou vinden. De vraag zou zijn, of Amerika zich met het voorstel tot een bijeenkomst der grote leiders kan verenigen. Als een bijeenkomst der leiders nu niet door zou gaan, zou Churchill eventueel zelf naar Moskou willen vliegen om de mogelijkheid van een bijeenkomst der grote vier te onderzoeken. Op het aandringen van de Labour- partij op een bespreking met de Sow- jet-Unie, vooraleer het Europese pro ject zal worden voltooid, heeft men in Bonn bijzondei scherp gereageerd. De mededelingen van minister Zijlstra, in antwoord op de vra gen van mr. Burger, hebben het al eerder gegroeide vermoeden beves tigd, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij de bespreking der loon- kwestie niet maar zo met een nieuw prijsindexcijfer uit de lucht is komen vallen men zou het ook moeilijk van het oer-degelijke C.B.S. kunnen venvachten maar dat er sprake is van een door de onderhandelende par tijen gedane poging een andere me thode te vinden ter controlering van de gemiddelde prijsveranderingen en de invloed daarvan op het gemiddelde huishoudbudget. Dat is dus wel wat anders. Tot goed begrip zij nog even in her innering gebracht, dat het maande lijks door het C.B.S. gepubliceerde in terim-prijsindexcijfer gewoonlijk het „officiële" indexcijfer genoemd de prijsveranderingen registreert van een bepaald, onveranderlijk pakket van goederen en diensten, door een aantal huishoudens in verschillende plaatsen in Nederland in 1949 ver bruikt. Men heeft zich toen niet afge vraagd of bepaalde goederen of dien sten, waarvoor „men" toen uitgaven deed, nuttig of nodig waren, maar eenvoudig geconstateerd, dat ze ver bruikt werden. En op basis 1949 100 rekent men sindsdien nauwkeurig voor elite maand datzelfde pakket na en komt tot een cijfer 115 of 119 of wat anders, al naar gelang van het prijsverloop. Het is duidelijk, dat aan deze wijze van berekening wel schaduw kanten zitten. 1 De tendenz van het verbruik blijft niet altijd gelijk. Er hebben verschuivingen plaats. De behoeften wijzigen zich ook. Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat door deze wijzigingen prijsverlagingen of prijs verhogingen in bepaalde sectoren sterker op het huishoudbudget door werken dan in het aldus berekende al gemene indexcijfer tot uitdrukking komt. Men heeft bij de loononderhan delingen nu getracht langs andere weg een indruk te krijgen van de werkelijke consumptietaeperking of van wat daarvan was overgebleven. Daartoe heeft men gebruik willen maken van de uitkomsten van het Nationale Budgetonderzoek 1951, dat het voordeel bood van recentere da tum te zijn en op een veel groter aan tal gezinnen betrekking te hebben. Maar dat betekende tevens, dat men (dr. J. E. van Dierendonck heeft dit in het jongste nummer van Ee. St. Ber. reeds uit de doeken gedaan) tot zeer ingewikkelde berekeningen ge noodzaakt werd, omdat het prijsver loop in de hele periode 1949'53 nu niet meer kon worden „gewogen" aan die vaste basis van 1949, maar dat op een of andere wijze gebruik moest worden gemaakt van ae uitgaven in het daar tussenin gelegen jaar 1951 met alle verschuivingen, die intussen hadden plaatsgehad. Er ontstonden hierbij zóveel (alles zins begrijpelijke) moeilijkheden, dat het C.B.S. om die bereke ningen verzocht weer terugkeerde tot het „officiële" indexcijfer, op basis waarvan dan de regering haar door de vakbeweging aangevochten beslis sing heeft genomen. Merkwaardig is overigens, dat een gecorrigeerde be rekening op basis van 1951 vrijwel overeenkwam met de index op basis van 1949, zodat, zoals de minister het uitdrukt, „de representativiteit van het officiële indexcijfer ook in het licht van het thans beschik bare ruimere waarnemingsmateriaal werd bevestigd." Dit is trou wens zeker niet onmogelijk, om dat hoe gebrekkig in zeker op zicht het statistische indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud het feitelijke en actuele gezinsverbruik op elk moment misschien mag volgen de algemene tendenz der prijsbe weging er nog zeer wel in kan zijn weerspiegeld, waarbij verschuivingen elkaar kunnen opheffen of ook het zwaartepunt bij bepaalde sectoren van het verbruik het vroegere weer kan dekken. Is er te veel drukte over dit C.B.S.- cijfer gemaakt? In beginsel niet, geloven we. In statistieken kan het evoluerende leven niet worden uitgedrukt en ze hebben altijd maar betrekkelijke waarde, maar bij een beheerste loon- en prijspolitiek is een betrouwbare prijsindex, zoals vanzelf spreekt, niet alleen van waarde, maar eenvoudig onmisbaar. En dit moet nadrukkelijk worden vastgesteld De officieuze diplomatieke correspon dentie heeft Attlee °rvan beschuldigd met zijn voorstellen voor een uitstel van de Duitse bewapening de dingen op hun kop te hebben gezet en ver warring te hebben geschapen t.a.v. de beginselen van de Europese politiek. Volgens deze officieuze stem moeten de critici in het Westen bedenken, dat het niet de Duitsers zelf zijn geweest, die de Duitse herbewapening tot de kardinale kwestie van het ogenblik hebben gemaakt. „Men heeft ons moei zaam en zeer grondig van deze nood zaak overtuigd en zeer vooraanstaan de partijgenoten van Attlee hebben daarbij voor niemand in ijver onder gedaan. Wij nemen het onvermijdelij ke op ons, maar wij wensen een eer lijk deelgenootschap en geen demago gische capriolen", aldus dit officieuze blad. Het gelooft achter de toenemen de vrees voor een Duitse bewapening angst voor het snelle Duitse herstel en voor de machtspositie van dr. Ade nauer te zien. In Bonn spitst zich de belangstel ling op de rede, die sir Winston Chur chill Zaterdag op het conservatieve partijcongres zal houden. De ontwik keling, die de discussie over een aan de sowj et-Unie aan te bieden veilig- heidsverdrag in de laatste weken heeft genomen, heeft de bezorgdheid ge wekt, dat de vorming van het Euro pese leger nu toch weer naar de ach tergrond zou kunnen worden gescho ven. Het denkbeeld van een garantiever drag, dat aan de Sowjet-Unie bevei liging tegen een Duitse aanval zou kunnen bieden, is hier kort voor de verkiezingen door dr. Konrad Ade nauer zelf geopperc.. In de gedachte van de Bondskanselier, die ook ten grondslag heeft geiegen aan de on langs in Straatsburg uitgewerkte ad viezen, moet de Europese Verdedi gingsgemeenschap evenwel een inte grerend onderdeel van een veiligheids verdrag zijn- Het uitgangspunt voor deze plannen is de noodzaak om Duits land op een of andere manier te be wapenen en te verenigen. Ook van Russisch standpunt uit moet dan, vol gens dr. Adenauers opvatting, een aansluiting van geheel Duitsland bij de Europese gemeenschap der zes lan den de veiligste weg zijn, aangezien de Duitse partners een waarborg zouden vormen tegen een herhaling van Duitse agressie. De meer en meer veld winnende er kenning van de behoefte der Sowjet- Unie aan veiligheid mag volgens Bonn in geen geval leiden tot een vermin dering der belangstelling voor de eigen Westelijke veiligheid. Men er gert rich kennelijk aan net feit. dat het gevaar voor een Duitse agressie in het internationale gesprek telkens opnieuw naar de voorgrond dringt en zelfs de vrees voor een Russische agressie soms schijnt te overstemmen. Men spreekt reeds weer over een te rugkeer naar „de geest van Potsdam", de geest waarin in 1945 de bezetting van Duitsland werd geregeld. LOSGELD WAS AL BETAALD Tweede Lindbergh-zaak in V. S. Tien togen geleden is het zesjarige Amerikaanse jongetje Bobby Green een kind van welgestelde ouders, ontvoerd. Een roodharige vrouw, die voorgaf zijn tante te zijn, had zich bjj de school van Bobby ver voegd met de mededeling, dat zijn moeder ziek was en tot haar nu ver zocht was het kind af te halen. Op uitnodiging van de onderwijzeres had zij in de kapel van de (R.K.) school voor het herstel van Bobby's moeder gebeden en was daarna met het kind vertrokken. Toen Bobby niet thuis kwam en zijn hevig verontruste ouders zich met de school in verbinding stelden, bleek dat het verhaal omtrent de ziekte van Bobby's .moeder geheel uit de lucht was gegrepen. Thans wordt medegedeeld dat het lijkje van het ontvoerde jongetje is aangetroffen. Het is door een der ont voerders doodgeschoten. Twee ont voerders zijn gearresteerd. Een van hen, de 37-jarige Carl Qanstin Hall heeft hekend de moord te hebben ge pleegd. De ouders van de jongen hebben Zondagavond j.l. een bedrag van 600.000 dollar losgeld betaald. Het is nog niet bekend of de jongen reeds dood was, toen het geld werd uitbe taald. Het grootste gedeelte van het losgeld is achterhaald. Ook een vrouw, de 41-jarige Bon nie Brown Heady is in verband met de ontvoering, gearresteerd. De derde arrestant is de 37-jarige Thomas John Marsh. De drie arrestanten zijn allen oude bekenden van de justitie, die reeds wegens beroving, diefstal en het las tig vallen van een klein kind werden veroordeeld. De verdwijning van Bobby Green- De stadhuistorev van het stadje Tho- len biedt een aardig vergezicht. Op de voorgrond de brug over de Een dracht, welke het eiland Tholen met Noord-Brabant verbindt. Foto P.Z.C.) Grote spanning in Georgetown Londen hield Nederland op de hoogte In Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, zyn Woensdag voorbe reidingen getroffen voor de ontsche ping van de Britse troepen, die van ochtend vroeg met de kruiser „Su perb" zullen aankomen. Dr. Cheddi Jagan. de premier van Guyana beschuldigde liet ministerie van Koloniën te Londen ervan te trachten hysterie te kweken en het volk van Guyana zijn rechten te ont roven. Groot-Brittannië heeft de belang hebbende regeringen op de hoogte gehouden van de ontwikkeling. Naar verluidt zijn dit Nederland, Amerika, Frankrijk, Brazilië en Venezuela. In diplomatieke kringen te Londen wordt aangenomen, dat het antwoord van de bedoelde landen in het alge meen steungevend is geweest. De blanken in de kolonie juichen over het algemeen het zenden van troepen en schepen toe. hoewel men de noodzaak van deze maatregelen betreurt en hoopt, dat de militairen slechts zo lang als strikt nodig is zullen blijven. Er is geen teken van slechte verstandhouding tussen blan ken en inheemsen. Geen wachten meer voor ambassadeurs in Moskou De ambassadeur der V.S. in Mos kou, Charles Bohlen, is sedert zijn terugkeer niet meer vergezeld van een veiligheidswacht, die hem tevo ren overal volgde. Hetzelfde is het geval bij de nieuwe Britse diploma tieke vertegenwoordiger, William Hayter. De Franse ambassadeur kon zich altijd reeds vrij bewegen. Ih diplomatieke kringen ziet men in ge noemde maatregelen een nieuw be wijs, dat de Sowjet-Unie haar betrek kingen met het Westen wil verbe teren. lease heeft in de V.S. bijna evenzeer de aandacht getrokken en medele ven gewekt als de ontvoering, in 1932 van een toen negentien maanden ou de zoon van de beroemde vlieger Charles Lindbergh. Nader wordt gemeld dat het lijkje van Bobby Greenlease is aangetroffen in een van kunsthars vervaardigde zak, die was begraven in de achter tuin van een landhuisje. Op het graf waren bloemen geplant, om het aan de aandacht te onttrekken. ROUTE BEKEND GEMAAKT Liitmaster zal vanmiddag half zes als eerste vertrekken Van de zijde van de K.L.M. deelt men ons mee dat de K.L.M.-Douglns Dc-6a „Li ft master", die vanmiddag van Londcn-Airport naar Christchurch zal vertrekken de volgende route zal volgen: Londen, Rome, Bagdad, Ka rachi, Rangoon, Djakarta, Darwin, Brisbane, Christchurch. Om twee uur gistermiddag hebben 55 Nederlandse emigranten pen laatste vaarwel toegezwaaid aan hun in grote getale opgekomen familie leden, vrienden en kennissen. Per Dc-6b „Abel Tasman" van de K.L.M. vertrokken zij daarna naar Londen, waar zij de nacht zullen doorbrengen. Vanmiddag om half zes zullen zij de reis aanvaarden naar hun nieuwe vaderland: Nieuw-Zee land. Op Schiphol heerste voor hun ver trek een sfeer van vreugde en ver driet, van verwachting en van span ning. Vreugde, omdat 't vandaag een feestdag is voor de K.L.M., die haar 34ste verjaardag viert, verdriet om dat 55 Nederlanders voor waarschijn lijk de laatste maal op vaderlandse bodem stonden. Vol verwachting was iedereen over de nieuwe toekomst en vol spanning over de komende vlieg tuigrace. Om 9 uur gisterochtend was de eerste estafetteloper van het K.L.M.- personeel uit Den Haag met een spe ciaal vervaardigde oorkonde in de richting Amsterdam vertrokken. Vier uur later brachten de laatste vier van de 52 mannelijke en vrouwelijke India vraagt steun van V.N. in Veiligheid verzekerd De van India heeft de V. de V.S. officieel medegedeeld, dat zijn taak in Korea onmogelijk moeilijk zou worden, indien het geen volledige medewerking verkrijgt bij de uitvoering van de overeenkomst inzake de krijgsgevangenen. Het V.N.-opperbeve! heeft Woens dag de Indische bewakingstroepen beloofd, dat alle noodzakelijke actie zal worden ondernomen om hun vei ligheid te verzekeren. Twee maanden lang heeft de Rotter damse ingenieur Klaas Koeten in de onherbergzame streken van Canada gezworven, tezamen met een andere passagier van een vliegtuig, dat bij het Emmanuelmeer een noodlanding moest maken. De twee mannen heb ben moeten leven op een „dieet" van- wilde mossen, patrijzen en hazen. Bij hun redding waren ze mager en hon gerig, doch verder in goede staat. Vier andere overlevenden van het on geval zijn ontdekt tijdens hun tocht naar de bewoonde wereld; door mid del van vliegtuigen werden zij van voedsel voorzien. Vijf weken geleden zochten 26 vliegtuigen een opper vlakte van 200.000 vierkante mijl af naar het verongelukte toestel, zonder het echter te kunnen vinden. Ir. K. Koeten, gefotografeerd na zijn red ding. Radiotelefoto aan het sinds 1949 door het C.B.S. sa mengestelde indexcijfer is geenszins getornd. Het dispuut gold alleen de langs andere weg verkregen informe le uitkomst en de daarop aange brachte correctie. Het „officiële" in dexcijfer wordt vooralsnog ook niet gewijzigd. Men moet daarmede trou wens uiterst voorzichtig zijn. Gejon- gleermet indexcijfers inzake de kosten van levensonderhoud zet alles op losse schroeven. Slechts na langdurige nauwkeurige waarnemingen en een uiterst minutieuze herberekening kan men op een ander cijfer overgaan. Wie zich herinnert, dat elk procent loonsverhoging 70 millioen per jaar aan hogere inkomsten, maar ook aan hogere lasten betekent, begrijpt waar- om het prijsindexcijfer zo belangrijk is. LAATSTE SCHAKELS IN SECTOR Oostburg prevaleert boven Hulst Met de regelmaat van een goedlopende lilofe heeft in de sector Terneu- zen van het telefoondistrict Breda de automatisering van liet telefoonnet voortgang gevonden envoorlopig als laatste schakels in de keten zyn Woensdag de automatische centrales te Philippine en Hoek in wer king gesteld. Vermoedelijk in de loop van 1954 zal Biervliet, dat zal res sorteren onder de nieuw te stichten centrale „Braakman", als laatste ge meente in deze streek aan bod komen. Intussen is komen vast te staan, dat de automatisering van Oostbnrg In West Zeeuwsch-Vlaanderen zal prevaleren boven Hulst en begin volgend jaar zal dan ook te Oostburg worden begonnen met de bouw van een centrale. Na een eenvoudige plechtigheid in hotel Wiskerke te Philippine hebben de burgemeesters van Philippine en Hoek, resp. de heren P. J. L. van der Hoek en A. F. Hanssens, gistermid dag om kwart over een met een eer ste automatisch gevoerd gesprek, de nieuwe centrales in deze gemeenten officieel in werking gesteld. in hotel Wiskerke sprak de direc teur van het telefoondistrict Breda, ir. R. Diks, een welkomstwoord, in het bijzonder tot de voltallige colle ges van B. en W. van de gemeenten Philippine en Hoek, de secretaris van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer A. Hendrikse, de adjunct-inspecteur van de P.T.T. te Middelburg, de heer Eel- singh, de hoofdvertegenwoordigers voor Nederland van de Automatic Telephone en Electric Company (le verancier van de apparatuur)de he ren G. Bennett en J. D. A. Bushy, de kantoorhouders te Philippine en Hoek, de heren J, L. Cornelis en J. Jurry, de hoofdopzichter van Rijks waterstaat, de heer J. Numan en tot functionnarissen van de P.T.T. In zijn toespraak wees ir. Diks er o.m. op, dat de gemeenten Hoek en Philippine voorlopig de laatste cen trales zijn in de sector Terneuzen, welke aan het automatisch net van Nederland worden toegevoegd. Beide centrales hebben een capaciteit van 200 aansluitingen en beide ook zijn dus voor uitbreiding vatbaar, daar Hoek thans beschikt over 65, en Phi lippine over 55 aansluitingen. Ir. Diks zeide voorts nog, dat de in 1952 ingevoerde tariefwijziging, waarbij per z.g. „kleine tijdseen heid" wordt gerekend, voor de abonné's voordeliger uitkomt. Zulks in tegenstelling tot een in een verslag van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaan deren voorkomende passage. Steekproeven hebben uitgewezen, aldus de heer Diks, dat gemiddeld 0.13 minder per gesprek wordt betaald en dat de opbrengst voor de P.T.T. circa 22 lager is, dan bij de oude tarieven. Sprekende over de gevolgen van de watersnood voor de P.T.T. zeide ir. Diks, dat men deze in Zeeuwsch- Vlaanderen thans te boven is, maar dat de moeilijkheden op Schouwen- Duiveland en bij Kruiningen nog groot zijn. Tot besluit van deze bijeenkomst werd een aantal foto's betrekking hebbend op de watersnood, op een filmdoek geprojecteerd, waarna het gezelschap uiteen ging om zich naar de centrales te Philippine en Hoek te begeven, waar de burgemeesters van beide gemeenten (thans in „telefoori- taal" respectievelijk aangeduid met K 1159 en K 1154) de automatisering symbolisch in werking stelden. lopers de oorkonde in looppas de Ica- hal binnen. De oorkonde met goede wensen voor de reis van het gezamenlijke K.L.M.-personeel aan de passagiers van de „ir. Damme" werd overhan digd aan de jongste der emigranten, de 18-jarige Paul J. Franken uit Den Haag. die in Nieuw Zeeland op een boerderij zal gaan werken. Nagewuifd door de honderden be langstellenden verdween de „Abel Tasman" tenslotte kort na twee uur in de wolken. Vastgesteld is thans definitief, dat vandaag half zes namiddag Neder landse tijd de K.L.M.-Liftmaster (21) als eerste in de handicap-race het luchtruim zal kiezen, wanneer de Hertog van Gloucester, die op 16.15 uur vanmiddag op „London Airport" zal arriveren, de vlag laat vallen. Vijf minuten later vertrekt de „Has tings" (22) van de Nieuwzeelandse luchtmacht, waarna om tien minuten over half zes de „Viscount" van de „British European Airways" de start haan afraast. Om 18.35 uur (ook Nederlandse tijd) gaat de eerste Engelse Canber ra de lucht in en is ook de snelheids wedstrijd begonnen. De twee andere Engelse Canberra's gaan er met tus senpozen van vijf minuten achteraan, terwijl de twee Australische Canber ra's om 18.50 en 18.55 uur de rij sluiten. Dan zijn dus zowel de handicap toestellen als de snelheidseoncurren- ten op weg naar het verre Nieuw- Zeeland. Blijft er nu nog spanning over bij de snelheidsrace met de uitsluitende deelneming der Canberra's? Gaat men misschien in formatie in Christ church arriveren? Roland Barton, de Engelse Canber- ra-piloot, gaf ons het antwoord. „Neen. ër zal strijd rijn, want de Australiërs willen er beslist het eerst zijn en wij van de R.A.F., wij willen zeker niet achteraan komen". Gunstige handicap De Liftmaster mag er 44 uur 29 minuten en 31 seconden langer over doen dan de Viscount en bijna 9 Va uur langer dan de Hastings (handi- eep 35 uur). De Viscount, die veel sneller is dan de beide anderen zal dus als alles normaal verloopt onge twijfeld belangrijk eerder aankomen, maar dit wil dan nog niet zeggen dat de B.E.A, daarmee de race gewon nen heeft. Als men daarnaast weet dat de K.L.M. zelf denkt er ongeveer 54 uur over te vliegen is het niet te veel gezegd als men algemeen aan neemt dat de Liftmaster als favoriet in deze race start. De handicap is berekend naar het gewicht der betalende lading, totale gewicht, gemiddelde snelheid. Voor de K.L.M. zijn deze cijfers resp. 31826 Engelse ponden, 105533 Engelse pon den en 181.38 mijl Der uur. Voor de Hastings 21.357, 83000 en 213.75 en voor de Viscount 5862, 62.000 en 584.35. OE VERWACHT: RUSTIG WEER. In de ochtend op enkele plaatsen mist. Overigens veranderlijke bewol king, droog en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige tot zwakke Noordelijke wind. ZON EN MAAN. 9 October Zon op: 654 onder 18.00 Maan op: 8.42 ontor 17.3*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1