PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Non-agressiepact wordt thans in hoogste overleg bezien BILT Grootscheepse proef in Zeeland tegen vergelingsziekte ONMENSELIJK OPTREDEN" VAN INDISCHE TROEPEN TEGEN MR. W.K. FRANKEN THANS TWAALF JAAR GEEIST Vandaag DE 196e Jaargang-No. 236 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kW., fr. p. p. 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Oct. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.—i Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160);Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. teleL 26 GARANTIES VOOR MOSKOU Dulles: V.S. doen alles om een oplossing te vinden De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat Eng-eland, Frankrijk en de V.S. een voorgesteld non-agressiepact met de Sowjet-Unie bespre ken, dat dit land garanties zou geven met betrekking tot Duitsland, Oos tenrijk en Korea. Dulles antwoordde op een vraag over liet door Eisenhower en Adlai Stevenson besproken voorstel voor een non-agressiepact waaraan de V.S. zouden deelnemen teneinde de Sowjet-Unie garanties aangaande haar vei ligheid te geven. De V.S,, aldus Dulles, hebben zes divisies in Europa en zouden niet kunnen worden uitgesloten van een dergelijk pact, dat de Europese vei ligheid" zou garanderen. Overigens was de minister van me ning, dat het handvest der V.N. in feite een niet-aanvalsverdrag was tussen de deelnemende staten. In be paalde gevallen was het z.i. evenwel passend om naar andere procedures te zoeken. Op de vraag of bij een niet-aan valsverdrag de bestaande grenzen van de Sowjet-Unie zouden worden gewaarborgd antwoordde Dulles, dat op het ogenblik tussen de Westelijke „grote drie" en West-Duitsland over vele mogelijke „combinaties en om zettingen" van gedachten wordt ge- seld. Het was echter nog niet de tijd om hierover bijzonderheden be kend te maken. Alle leden-staten van de N.A.V.O. werden van deze bespre kingen op de hoogte gehouden. Hij zeide dat de V.S. zeer inten sief pogen een oplossing van de be staande geschillen te vinden, zulks met het oog op steeds groter wor dende verwoestende kracht van de moderne wapens en ook wegens het Meer series bij de Staatsloterij Publiek wordt ongeduldig Met het oog op de overstelpende vraag naar staatsloten wordt thans in Den Haag overwogen aan de be staande uitgifte van de Staatsloterij nog enige series toe te voegen. Bij het publiek heerst de laatste tjjd ontevredenheid over de gang van zaken bij de Staatsloterij, vooral over de nog vaak hopeloze moeite, die men moet doen om een lot te bemachtigen. Behalve de particulieren, die een kansje op de 100.000 willen wagen, zijn er op talrijke kantoren, fabrieken enz. clubjes, waarvan de leden een kleine contributie (bijv. 10 cent per week) betalen en die aldus gezamen lijk willen meespelen. Ook vele van deze loterij-clubs, vissen achter het net, aldus „de TeL" Dan komt er nog bij, dat de collec teur een twintigje, soms twee en bij hoge uitzondering vijf twintigste lo ten uitreikt. De enige oplossing is de uitgifte van nieuwe series loten. Thans wor den bijna vier volle series uitgege ven. Hieraan zouden nog twee a drie volle series moeten worden toege voegd. Hiervoor is een wijziging van de Loterijwet nodig en de verwerkelij king hiervan zal nog wel even op zich laten wachten. feit, dat de moeilijkheden groter zijn dan ooit. Voordat de V.S. met de Sowjet-Unie in zee zouden gaan, moesten de Russen echter een con creet bewijs geven van de oprechtheid van hun bedoelingen. In een antwoord op een desbetref fende vraag antwoordde de Ameri kaanse minister, dat het voorstel om een bijeenkomst van de regerings leiders van de Westelijke „grote drie" te beleggen nog niet weer aan de orde gesteld was. Ten-aanzien van de moeilijkheden bij het krijgsgevangenenvraaerstuk in Korea verklaarde Dulles, dat zijn re gering „niet geheel ingenomen" is met het optreden van de neutrale Commissie, die de gevangenen die niet naar huis willen onder haar hoede heeft. Hg zeide niet te weten aan welke instantie deze commissie ver antwoording schuldig is. De nieuwe coöperatieve graansilo te Wemeldinge, welke ver in de omtrek zichtbaar is. Het betonnen gevaarte, dat 2000 ton graan lean bevatten, is thans reeds voor driekwart gevuld. Foto P.Z.C.). Een noenmaal in Kaapstad De Zuid-Afrikaanse regering heeft Dinsdag In het zeventiende eeuwse kasteel van Kaapstad een noenmaal aangeboden aan dr. W. Drees. De Zuid-Afrikaanse premier, dr. Daniel Malan, bracht een heildronk uit op Koningir. Juliana en dr. Drees een op Koningin Elizabeth. Zuid-Afrika heeft niet slechts één moederland, aldus dr. Malan, maar verscheidene, dochNederland wordt meer dan andere als moederland be schouwd- „Zuid-Afrika moet gezien worden als een dochter van Neder land. Wy in Zuid-Afrika vergeten dat niet. Wij hopen ook. dat Nederland zijn dochter Zuid-Afrika niet vergeet", aldus premier Malan. Dr. Drees zeide, dat Nederland Zuid- Afrika als een goed land voor immi gratie beschouwt. Vermisten in Canada leefden van de jacht Zeven mannen die 37 i'.agen lang vermist zjjn geweest in de Canadese wildernis hebben bij hun aankomst in de bewoonde wereld verklaard dat zij zich na de noodlanding van hun vliegtuig, gedeeltelijk door de jacht in het leven hebben gehouden. In het vliegtuig was een goede voorraad etenswaar aanwezig, maar toen deze opraakte ging men op jacht. Patrijzen en hazen werden gescho ten en ook werd een soort mos, waar geen smaak aan was, verorberd. Ten slotte hadden de mannen nog maar tien jachtpatronen over en een strik om klein wild mee te vangen. Vis hadden zij niet kunnen bemachtigen. Zij hadden de hoop al opgegeven dat men hen nog zou vinden. De naderen de winter was hun grootste zorg en bedreiging geweest. Het speuren naar het vermiste toe stel werd reeds twee maal opgegeven maar herbegonnen nadat men zwakke radio-seinen had opgevangen. De sei nen waren niet sterk genoeg om aan dé hand daarvan precies de plaats te kunnen bepalen. Twintig militaire en particuliere vliegtuigen hebben aan bet opsporingswerk deelgenomen. Moord op Nederlands journalist opgehelderd? Her gerechterlijk onderzoek te Cai ro inzake de moord op de Nederland se journalist G. Kamphuisen, in Januari 1951 te Cairo gepleegd is heropend. Het was indertijd gesloten wegens gebrek aan aanwijzingen te gen de daders. Men heeft thans ech ter aanwijzingen tegen vier Egypte- naren, van wie er twee reeds voor een andere zaak tot de strop zijn veroor deeld. Kamphuisen was correspondent van „Het Vrije Volk" in Egypte. De vier Egyptenaren zijn onlangs berecht voor een overval op een Brits café in het centrum van Cairo, waar bij een barman en een autobewaker werden gedood. Twee der beklaagden kregen de doodstraf, terwijl de andere twee veroordeeld werden tot resp. le venslang en 15 jaar. Russische vliegtuigen boven Canada Boven het Noordelijke gedeelte van Canada zijn Sowjet-Russisehe ver- kenningsvliégtuigen waargenomen, zo meldt het Canadese persbureau uit „zeer betrouwbare bron". Functionarissen van het ministerie van defensie weigei*den echter deze berichten te bevestigen of te ontken nen. yy DEMONSTRATIE TE SEOEL Terugtrekken geëist of verdedigingsmaatregelen Meer dan 50.000 Koreanen hebben gisteren te Seoel gedemonstreerd als protest tegen „het onmenselijk optre den" van de Indische troepen, die be last zyn met de bewaking vau krijgs gevangenen die niet gerepatrieerd willen worden. Zij eisten terugtrek king van de Indische troepen of' „ver dedigingsmaatregelen" van de Zuid- Koreaanse regering indien zij zouden blijven. Luitenant-generaal Thimaja heeft op een persconferentie verklaard, dat zijn (Indische) manschappen zeker in staat zijn een uitbraak van de 23.000 Chinese en Noord-Koreaanse niet- communistische krijgsgevangenen te verhinderen, maar dit waarschijnlijk niet zullen doen wegens de „ver schrikkelijke slachting" die dat zou geven. Hij zei dat de uitleg aan krijgsge vangenen hoogstwaarschijnlijk over eén week zal beginnen. De Indische troepen hebben om gasmaskers en traangas gevraagd voor gebruik bij eventuele relletjes. Generaal Mark Clark, de aftreden de opperbevelhebber der V.N. in Ko rea, heeft verklaard dat verlenging van de periode voor uitleg aan ge vangenen die niet naar huis willen, onaanvaardbaar is. In een brief aan luitenant-generaal Thimaja, de Indische voorzitter van de uit neutrale landen gevormde re patriëringscommissie, zegt hg dat de Meubelmakerij in Hengelo geheel uitgebrand Door een felle brand is in de nacht op Maandag in Hengelo (Gld.) een meubelmakerij geheel uitgebrand. Ook de woning van de eigenaar, waarin tevens een kruidenierswinkel, een meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis waren geves- tigd, ging in de vlammen op. Vol gens een voorlopige raming bedraagt de schade 150.000 a 200.000 gulden- Door het spoedig ingrijpen van de plaatselijke brandweer, die werd bij gestaan door haar collega's uit Zut- phen en andere plaatsen was het mo gelijk het vuur te localiseren, waar door een nabij gelegen schoenfabriek gespaard bleef. periode in geen geval na 24 December kan worden verlengd. Dinsdagavond is te Nieuw Delhi van welingelichte zijde vernomen, dat de Indische bewakingstroepen in Korea mogelijk zullen moeten worden terug getrokken. tenzij het geallieerde op perbevel „maatregelen neemt ter waarborging van een rechtvaardige toepassing der bepalingen in de be standsovereenkomst betreffende krggs gevangenen, die niet terug gezonden willen worden". „Een communistisch broeinest" Londen over de situatie in Brits Guyana In politieke kringen in Londen geloofde men Dinsdagavond, dat de Britse regering van plan is de nieuwe grondwet ^an Brits Guy ana in te trekken Dat is de re den, waarom een Britse kruiser met troepen aan boord op weg is naar Guyana, aldus is in gewoon lijk betrouwhare kringen ver klaard. Sedert in April bij de volgens deze nieuwe grondwet gehouden verkiezin gen de progressieve volkspartij aan de macht kwam, beschouwt de Britse re gering de kolonie als „een communis tisch broeinest in de Caraïbische zee". Volgens berichten uit Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, is de toestand kalm en wijdt de bevolking zich aan haar normale bezigheden De Britse regering heeft Dinsdag avond bekend gemaakt, dat zij mari ne- en landstrijdkrachten naar Brits Guyana heeft moeten zenden om daar de vrede en veiligheid van alle be volkingsgroepen te verzekeren. De door premier dr. Cheddi Jagan van Eritseh Guyana geleidé linkse re gering heeft zich gesteld achter de eisen voor algehele onafhankelijk heid van dit gebied en steun gegeven aan de stakingen in de suikerindus trie van het land MOORDZAAK IN HOGER BEROEP BEHANDELD Verdachte een „zwaar gestoorde persoonlijkheid" Mr. VV. K. Franken, de 27-jarige repetitor uit Bilthoven, die op 12 Mei door de Utrechtse rechtbank tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op zjjn va der, de oud-gemeentesecretaris van Amsterdam en poging tot moord op zijn broer, stond gisteren in hoger be roep voor het Amsterdamse Ge rechtshof terecht. Ei werd thans 12 jaar inplaats van 20 jaar geëist. Wat was het motief, dat hem tot zijn daad gedreven heeft? Een uur lang hoorde het hof als getuige-des- kundige prof. dr. H. C. Rümke, psy chiater te Utrecht, die de verdachte zes maanden in zijn kliniek in obser vatie heeft gehad. Zonder precies achter de motieven te zijn gekomen, meende prof. Rüm ke als conclusie te mogen zeggen, dat de verdachte „vrij aanzienlijk vermin derd toerekenbaar" is en dat in ieder geval pertinent vaststaat, dat hij Oude offerbegraafplaats Twee oudheidkundigen uit Bamberg (Duitsland), dr. Horst Müller en dr. Èmst Keiler, hebben in een kalk steengrot nabij Bamberg 40 skeletten gevonden van mensen uit de eerste periode van het stenen tijdperk. On der de skeletten lagen 38 schedels van meisjes tussen de zes en 14 jaar. De oudheidkundigen zijn van me ning, dat dit de grootste voorhistori sche offerbegraafplaats in Centraal Europa is, die tot nu toe is ontdekt. Zg dateert van ongeveer 3000 jaar voor Christus. Voorts vonden zij een groot aantal potscherven, stenen bijlen en benen gereedschap. „een zwaar gestoorde persoonlijk heid" is. Hij achtte de beste oplossing, dat de verdachte wordt gestraft, waarbij rekening moet worden gehouden, dat hij eigenlgk ziek is. Na prof. Rümke werden nog vier artsen en een apotheker als getuigen- deskundigen gehoord. Mr. Franken strooide in Juni van het vorige jaar uit een fles arsenicum op het vlees, dat door de gehele fa milie, hemzelf incluis, gegeten werd. Zij werden er allemaal ziek van. In de loop van dezelfde maand herhaalde hij dit nog tweemaal. Op 8 Juli haalde hij op verzoek van zijn vader maagpoeders bij een apo theek en vermengde deze poeders thuis met ongeveer twee theelepeltjes cyaankali. Hij gaf de poeders aan zijn vader er trok daarna op de fiets naar Hilversum. Toen hij des avonds thuis kwam deelde zijn broer hem mede dat zijn vader plotseling was overleden. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, eiste bevestiging van het rechtbankvonnis, behalve ten aanzien van de op te leggen straf. In verdachte zag de procureur iemand, die sterk verminderd toerekenbaar is. Hij vroeg het hof daarom verdach te twaalf in plaats van twintig jaar op te leggen, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, met de bepaling, dat hij daarna ter beschik king zal worden gesteld van de rege ring om in een gesticht te worden verpleegd. ......is het 10 jaar geleden, dat bg een bombardement te Brus- sel 327 personen het leven lie- ten; M is het 25 jaar geleden, dat het werelduurrecord hardlo- s pen door de bekende Finsé lan- ge afstandloper, Paavo Nur- mi op 19.210 km gebracht werd, welk record eerst in 1945 1 werd verbeterd. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MET VIJFTIG PROCENT RIJKSSTEUN Nieuw chemisch middel zal grote verliezen kunnen voorkomen Na tal van proefnemingen in twee jaar tijds is tlians besloten om met overheidshulp (50 percent van de kosten) in enige gedeelten van het land de vergelingsziekte in suikerbieten met een nieuw chemisch middel aan te paldien. Slaagt deze grootscheepse proef, dan zal men waarschijn- lyk binnen enige jaren deze ziekte, die de bietenakkers teistert en de boer op aanzienlijke verliezen komt te staan, onder de knie hebben. Voor deze krachtproef zijn zoveel mogelyk geïsoleerde gebieden uitge zocht om invloeden van buiten af tot de geringste proporties te kunnen terugbrengen. De proefneming zal gelden voor het gehele eiland Noord- Beveland en voor het suïkerbietenland in de sector Cadzand-Retranche- ment in Zeeuwsch-VIaanderen. Thans wordt nog overwogen om ook het eiland Goeree in de proef te betrekken. In het buitenland bestaat voor deze aangelegenheid grote belangstelling. Het is niet onmogelijk, dat men ook in enige nabuurlanden nog dit jaar groot scheepse proefnemingen met het che mische bestrijdingsmiddel der verge lingsziekte, welk middel van Neder landse oorsprong is, zal gaan nemen. Het middel is een strooipoeder, dat onder de naam Conserbeta door de laboratoria van de N.V. Noury en Van der Lande's exploitatie-maatschappij ter wereld is gebracht. Dit poeder wordt bij het inkuilen van voederbie ten tegen de winter zorgvuldig ge strooid. Het heeft de eigenschap te verdampen. Hierdoor ontstaat een ont smettende en conserverende werking, terwijl tevens het spruiten van inge kuilde bieten wordt tegengegaan. Zoals men weet, overwinteren in kuilen met voederbieten luizen, die in het voorjaar tezamen met aanvlie gende soortgenoten het besmettende virus der vergelingsziekte op te velde staande zaailingen overbrengen. Door vroeg opruimen der voederkuilen en vroegtijdig zaaien van suikerbieten werd vermindering van de ziekte spreiding geconstateerd. Door het vroege zaaien echter deden zich an dere verschijnselen bij de planten voor. die van nadelige invloed op het sui kergehalte blijken te zijn. Met behulp van de nieuwe chemi sche stof die blijkens recente ervarin gen geen nadelige invloed op het vee heeft, hoopt men thans succes te heb ben. Dit zal in genoemde gebieden over de oogst van het volgende jaar kunnen blijken. Het chemische middel werd na in tensieve proeven onder toezicht van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, het centrale instituut voor landbouw kundig onderzoek en het instituut voor rationele suikerproductie, on langs voor proeven op grote schaal door de plantenziektekundige dienst vrij gegeven. Op Noord-Beveland zal de proef on der gezamenlijke verantwoordelijk heid van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst en de vereniging voor be drijfsvoorlichting plaats vinden. In Zeeuwsch-VIaanderen werkt deze Rijksdienst samen met de stichting tot bevordering van landbouwkundig on derzoek. In Nairobi zijn de maatregelen weer verscherptBritse militairen zijn aan gevoerdom tezamen met de plaatse lijke politie de diensten waar te ne. men. De inboorlingen worden nauw keurig gefouilleerd en gecontroleerd op hun identiteitspapieren. Ieder, die met vervalste papieren in de zak loopt wordt onherroepelijk in arrest gestéld. Voorbijgangers worden aan gehouden door de Inniskilliny Fuse liers, de versterking van de politie. Twee Nederlandse militairen deserteerden Thans in Oost-Duilsland Volgens een door Reuter aange haald bericht van 't Oost-Duitse pers bureau A.D.N. hebben twee Neder landse militairen politiek asyl in Oost-Duitsland gevraagd. De namen van de betrokkenen, die op 25 Sep tember in Oost-Duitsland zouden zijn aangekomen, werden opgegeven als Robert Willeminus Louwman, leger- nuramer 320119228, en Robert Wan rooi), legernumiper 320302412. In een door A.D.N. gepubliceerde verklaring zeiden zij dat ze het niet eens waren met „wat er op het ogenblik in Ne derland gaande is". Van bevoegde zijde vernam het A. N.P. te 's Gravenhage, dat het hier 2 gevallen van desertie betreft. Be doelde militairen, R. W. Louwman en R. Wanrooij, zrjn sinds 6 September 1953 niet in hun garnizoen terugge keerd. Met de oefening „Grand Re pulse" heeft deze desertie niets uit staande. Overigens achtte men het zeer onwaarschijnlijk, dat de beide militairen asyl zouden hebben ge vraagd achter het „ijzeren gordijn Het Oost-Duitse nieuwsbureau A. D.N. meldt ten slotte ook nog, dat tfe Amerikaanse soldaat Norman Lou- well de Oost-Duitse regering om poli tiek asyl en het Oost-Duitse staats burgerschap heeft verzocht. Geen Navo luchtmacht op Deense bodem. Verklaring van Hedtoft. Premier Hans Hedtoft heeft bij de opening van het nieuwe Deense par lement verklaard, dat Denemarken zijn verplichtingen op grond van het Atlantisch pact zal blijven nakomen, maar dat het op het ogenblik niet dienstig wordt geoordeeld het aan bod te aanvaarden om luchtmacht- personeel van de Navo op Deense bo dem te legeren. De premier zei dat de regering blijft bij haar eerder besluit om een dienstplicht van achttien maanden te handhaven, maar zal onderzoeken, of dat besluit uitvoerbaar is. Hg doelde hierbij klaarblijkelijk op het gebrek aan kazemeruimte en aan kader. Symbolische stakingen in Frankrijk Personeelsleden van de reinigings dienst en van de spoorwegen te Pa rijs waren de eersten, die Dinsdag ochtend gevolg gaven aan de oproep van het algemene vakverbond C.G.T. (communistisch) en enkele katholie ke vakverenigingen tot symbolische stakingen, samenvallend met de ope ning van een speciale zitting van het parlement. Bg de gas- en electriciteitsbedrij- ven is opdracht gegeven tot een werkstaking van vier uur. VERWACHT: VERSPREIDE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en droog weer- Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN. 8 October Zon op: 6.52 onder 18.02 Maan op: 7.31 onder 17.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1